Alles komt in drieën in land van Maas en Waal r Wandelvakantie lijkt uit de groei PZC W13 Monumenten getuigen van het verleden w Oranjezon Neeltje Jans Polder 't Zwin Biesbosch Gids Hotelsterren zaterdag 1 maart 2003 Batenburg kan zo in de top vijf van mooie Ne derlandse dorpen. Deze plek bezit al ruim duizend jaar stadsrechten, mocht in de middeleeuwen zelfs een ei gen munt slaan. Nu is het nietig en stil. De monumen ten zijn de enige getuigen van het roemrijke verleden. Met als onbetwiste topper de ruïne van het slot. Batenburg is een parel in het Land van Maas en Waal, daar waar het blikken harmonieorkest van Lennaert Nijgh en Boude- wijn de Groot speelt in de grote regenton. Het Kunstreisboek voor Ne derland meldt over Slot Batenburg: „aan de noordrand van het regelmatig aangelegde stadje, hoogst schilderachtige omgrachte ruïne". Wie de hui zen, vaak al uit de middeleeu wen stammende voormalige boerderijen, bewondert en via het pleintje met pomp de hoek omgaat, krijgt plotseling de ruïne in het oog; zó mooi, dat de adem stokt. Slot Batenburg was vaak on derdeel van oorlogen en adellij ke twisten. Onder de bewoners waren de broers Gijsbrecht en Diederik van Bronckhorst-Ba- tenburg. Zij behoorden tot de eerste edelen die het in de Tach tigjarige Oorlog opnamen tegen de Spaanse koning. Ze stierven in 1568 in de buurt van Antwer pen, toen ze met een legertje op marcheerden om Walcheren te veroveren. Volgens recent on derzoek is het vrij zeker dat doc tor-alchimist Faust, die Goethe en andere literators inspireerde, op Batenburg gevangen zat. Franse troepen staken het slot in 1794 in brand. Naar verluidt werden de kamers en zalen eerst volgepropt met hooi en stro en maakten de Fransen de pomp onklaar om blussen onmogelijk te maken. Vanouds was hier, net als in Zoutelande, een put die volgens overlevering door Wil- librord is geslagen en zieken ge nezing bracht. Het Land van Maas en Waal heeft nog een topper op kasten- gebied: Hernen, in het gelijkna mige dorp. Het Kunstreisboek: „Bij uitzondering vrij gaaf be waard en grotendeels nog om- gracht middeleeuws kasteel van bescheiden omvang". Het is in derdaad klein, maar verplichte kost voor de liefhebber. Het be zit namelijk als enige Neder landse slot nog middeleeuwse houten weergangen. Daar be vonden zich bij belegeringen de verdedigers die door de schiet gaten projectielen afschoten. Hernen was ook een van de loca ties waar de legendarische jeugdserie Floris werd opgeno men. Schoonzoon Al het goede komt in drieën. In het oosten van de regio staat in Wijchen het gelijknamige kas teel. De bouwgeschiedenis daarvan is minder indrukwek kend dan die van Hernen en Ba tenburg. Het huis kan wel bogen op de geschiedenis van twee ko ningskinderen. Dat waren Emi lia van Nassau (dochter van Dorps- of stadsplein van Batenburg. Arnftem Wijk bij Duurstede -^Rbejien f&ede*~rjjn GELDERLAND Waal Maasbommel ^Asftfertogenbosch E"iik '°9en x.wijeben i\lijmegen^\ Cs/ NOORD-BRABANT ,VS.T* Willem de Zwijger) en Don Emanuel van Portugal. De laat ste maakte aanspraken op de Portugese troon en vocht mee aan staatse zijde tegen Spanje. Toen de katholiek Emanuel in 1597 in het geheim huwde met Emilia was het huis te klein bij de Oranjes. De Portugees werd zo de eerste ongewenste schoon zoon in de familie. Hij en Emilia leefden elf jaar in ballingschap, alvorens prins Maurits zijn ver zet opgaf en het paar Wijchen kon betrekken.. Het Land van Maas en Waal biedt de bezoeker nog veel meer. De dijken zijn, zoals bijna over al in het rivierengebied, ver hoogd en rechtgetrokken. Dat ging ten koste van slingerpatro nen terwijl ook karakteristieke bebouwing verdween. Maar de bezoeker die hier voor het eerst komt heeft geen weet van wat verloren ging. Het dijkenland- De Tuinen van Appeltern zijn in maart en november open van 10 tot 17 uur en vanaf april tot en met oktober van 10 tot 18 uur. Stoomgemaal De Tuut bij Appeltern is dit jaar van 10 mei t/m 14 september van 10-16 uur te bezoeken op donderdag en op diverse zaterdagen en feestdagen. Informatie: tel. 0487-513421 Kasteel Hernen is dit jaar geopend van 12 april tot 31 oktober op di. do. en za„ rondleidingen 10,11,14,15 en 16 uur. Logies: HR 't Veerhuis Veerweg 2,6659 KD Wamel, tel. 0487-501254 en HR De Twee Linden, Zandstraat 100, 6658 CX Beneden-Leeu wen tel 0487-591234. schap biedt de voorbijganger onveranderd verre uitzichten. Op verschillende plaatsen zijn nieuwe natuurgebieden inge richt die dat beeld versterken. Aan te raden voor fietsers is het deel vanaf Boven-Leeuwen, langs Druten, Deest, Winssen, Ewijk en Beuningen, waarvan grote delen afgesloten zijn voor gemotoriseerd verkeer. Automobilisten kunnen goed terecht aan de overkant, in de Betuwe. Het is een geliefde rou te bij motorrijders, waarvan sommigen het heerlijk vinden om plat door de bochten te gaan. Wie trek en dorst heeft gekre gen doet er goed aan zich te nes telen op het terras van De Engel even voor Dodewaard, dat zich aanprijst als het oudste restau rant van het land. Koffie met en gelbrood (notenkrentenbrood met slagroom) brengt de consu ment in hemelse sferen. West waarts de dijk volgend passeer je Hien, Dodewaard en IJzen- doorn, dorpen met monumenta le kerken. Ook hier uiterwaar den, gelardeerd met wielen en dode rivierarmen. Tuut Een andere tocht is te beginnen in Appeltern. aan de zuidelijke kant van het Land van Maas en Waal. Dat dorp biedt een heel ruimtelijk zicht over de Maas. Hier liggen ook de tuinen van Appeltern, waarvan alleen het noemen der naam de fan al doet watertanden. Vanaf Appeltern oostwaarts naar Tuut om het stoomgemaal te bezichtigen, gelegen in een omgeving vol na tuur. Via Batenburg dan rich ting Heusden, een monumen- tenrijke stad. Wie daar geen trek in heeft en zich per fiets voorbeweegt, kan voor Heusden de spoorbrug (smal pad langs de rails) over gaan. Rechtsaf slaan en dan ben je in een wip in Neerlangel, een gehucht dat tot 1869 de oudste kerk van Noord-Brabant bezat. In dat jaar is er een neoromaans bouwsel voor in de plaats geko men, al lieten de vandalen het onderstuk van de bijna duizend jaar oude toren onaangeroerd. Het kerkje staat meestal open, heeft een warm rooms interieur, met traporgel waarop de pas sant zich mag uitleven. Westwaarts dan via Demen en Dieden naar: Megen. Ook al weer zo'n dorpje dat stadsrech ten bezit. Tot aan de Franse tijd vormde het met de dorpen Ma- charen, Teeffelen en Haren een heerlijkheid waarover de Sta ten Generaal niets te vertellen had. Zodoende was het na de re formatie een vrijhaven voor ka tholieken die het elders moeilijk hadden. Daaraan herinneren nu nog de kloosters. Het monu mentale stadje is een bezoek waard. Wie terug wil naar het Land van Maas en Waal neme hier de gierpont naar Maasbommel. Daar heb je op het terras van Het Veerhuis uitzicht over de ri vier. In de richting gaande van Berghuizen en Alphen is dan de westelijke helft van de regio te ronden. Je passeert Dreumel, waar een monument van Cor Litjens herinnert aan de recente dijkverzwaringen na de kritiek hoge waterstanden in het vorige decennium. Daarna volgt het dijkdorp Wamel. De liefhebber van watersport wordt bediend in recreatiegebied De Gouden Ham in Blauwesluis In het, me de als gevolg van ruilverkave ling soms saaie middengebied is Horssen het bekijken waard. Het dorp herbergt twee naast el kaar staande knotsgrote roomse kerken. Toen de middeleeuwse te klein werd, bouwden de Hors- senaren er gewoon een nieuwe naast. De oude is nu toonzaal van een onderneming die han delt in kerk-, klooster- en kas teelinterieurs. Het natuurgebied bij het Huis Horssen nodigt uit voor een wandeling. In het bos huizen reeën, vossen en dassen. Hors sen ligt met Hernen, Leur en Bergharen op een verhoging, oorspronkelijk een rivierduin landschap. Dit is het enige re- liëfrijke deel van het Land van Maas en Waal. Zijn dit de bergen van Lennaert en Boudewijn? Boven-Leeuwen herbergt drie monumentale curiosa. Op de dijk staat een monument dat foto's Willem Staat herinnert aan de watersnood die de regio in 1861 trof. Sentimen tele teksten herinneren aan ko ning Willem III, die zich inzette voor het herstel na de ramp Na de dijkdoorbraken dreef de ze venjarige Hanneke van Beek toen zeven dagen rond op een stuk dak van de ouderlijke wo ning rond, alvorens ze kon wor den gered. De rest van het gezin kwam om. Aan haar redding herinnert een gedenksteen aan de Zandstraat. Derde curiositeit is de stoot troepenkapel. Sinds 1946 wor den daar ieder jaar de in de Tweede Wereldoorlog gesneu velde stoottroepers herdacht op de tweede zondag in oktober. In de kapel staan de namen van de 374 slachtoffers. De kapel staat in Beneden-Leeuwen omdat de stoottroepers in de regio fel heb ben gevochten met de Duitse be zetter Het Land van Maas en Waal heeft iets met drie, want het telt ook drie solitaire kerktorens, te vinden in Puiflijk, Ewijk en Winssen. Ze priemen hoog on der de gouden hemel en in de zil veren zon. Willem Staat De ruïne van Batenburg, gezien over de slotgracht. De voorbije vijf jaren groeide het aantal wandelvakanties spectacu lair. Dat lijkt een beetje over. Wande laars blijken in het algemeen de hoger opgeleiden te zijn, niet zelden tweever dieners, en echtparen met nét nog geen kinderen of die daar alweer 'uit 'zijn. Fervente kampeerders daargelaten, stellen zij na een dag buiten prijs op enig comfort, met minimaal een eigen douche en toilet. Dat hoeft geen luxe hotel te zijn. Een simpele, maar sfeervolle accommoda tie, als boerderij of herberg, heeft juist de voorkeur", verklaart directeur Frits Deben van Sindbad Wandelvakanties. „Onze gasten willen niet opgaan in de massa", voegt Marleen Raats van SNP Natuurreizen daar aan toe. Henk van Wijngaarden, eigenaar/op richter van Stap Reizen in Utrecht die bewust alleen individuele reizen aan biedt, hamert op de persoonlijke vrij heid waar een wandelaar aan hecht. Deelnemers aan groepsreizen zijn over het algemeen tussen de 25 en 45 jaar, individuele wandelaars zijn tussen de 40 en 65. Alle reisorganisaties valt het op dat de groei van de afgelopen jaren hoofdzakelijk op het conto kwam van de oudere leeftijdscategorie De branche haakt daar op in door voor deze groep op maat gesneden arrange menten aan te bieden in zonnige lan den. Italië wordt bij Stap Reizen, Sind bad en SNP het meest geboekt, maar ook Frankrijk. Portugal, Spanje wor den genoemd. Wandelaars bij Aktiva kiezen vooral voor Oostenrijk. „En Oost-Europa komt terug", voorspelt Vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 maart wordt in de Am sterdamse RAI de beurs Op Pad gehouden. Op vrijdag open van 12 tot 20 uur, zaterdagen zondag van 10 tot 18 uur. Entree 12 euro, CJP en 65+ 10,50 euro, kinderen tot 8 jaar gratis, kinderen van 8 t/m 12 6 euro. (Tevens toegang tot FietsRai). Info: 0800-0503, www.oppad.nl. Informatie over de genoemde reisorganisaties: SNP Natuurreizen, 024-327.70.00, e-mail info@snp.nl, website www.snp.nl. Sindbad Wandelvakanties, 020-521.84.84, e-mail info@sindbad.nl, website www.sindbad.nl. Aktiva Tours, 040-20.30.320, e-mail info@aktivatours.nl, website www.aktivatours.nl. Stap Reizen, 030-230.25.03, e-mail info@stapreizen.nl, website www.stapreizen.nl. Sindbad. Bij SNP zijn de themareizen (orchideeën op Kreta, vogeltjes in Tur kije) in trek „Picardië doet het goed," zegt Aktiva, „en Cornwall." Stap Rei zen heeft weer profijt van Sicilië Stap Reizen en Aktiva bieden uitslui tend arrangementen aan in Europa. SNP en Sindbad laten hun reizigers ook de wijde wereld in trekken „Een paar honderd wandelaars hebben wij voor landen als China en Vietnam", zegt Deben van Sindbad. Raats (SNP) ziet voor onalledaagse bestemmingen als Kirgizië „een paar belangstellen den Zoekt Stap Reizen het in de ver dieping, SNP wil de reiziger juist veel variatie bieden Enige jaren geleden ontdekte de branche een nieuwe doel groep: gezinnen met kinderen. Met aangepaste wandelroutes en accom modaties. Gerard Chel Het voormalige waterwinge bied Oranjezon in de Wal- cherse duinen biedt een rijke schakering aan landschapsty pen. Vandaag (zaterdag) kan met Het Zeeuwse Landschap een wandeling worden gemaakt van ongeveer twee uur. Vertrek vanaf 14.00 uur bij het Pomp station aan de Koningin Emma- weg in Vrouwenpolder. Kosten: 1 per persoon, donateurs en hun huisgenoten gratis. Nieuw leven is het thema van een excursie, vandaag (za terdag) door het natuurgebied van Neeltje Jans. Een verrekij ker is nuttig om vogels als grutto en kluut te observeren. De wan deling van ongeveer twee uur begint om 14 uur bij het naam bord van Natuurmonumenten en Het Zeeuwse Landschap aan de Oosterscheldekant van de parkeerplaats van Waterland Neeltje Jans. Kosten: €2 voor volwassenen, €1 kinderen t/m 12 jaar, ook betaald parkeren De Verdronken Zwarte Pol der is een hoog opgewassen zandig schor, met slufter en be groeide beschutte duinenrij. De zandige bodem is aantrekkelijk voor vele vogelsoorten. Onder leiding van Het Zeeuwse Land schap wordt woensdag een wandeling van ongeveer 1,5 uur door dit gebied gemaakt. Ver trek om 14 uur vanaf het par keerterrein bij het rioolgemaal in Nieuwvliet-Bad, Kosten: 1 donateurs en huisgenoten gra tis. Voor een wandeling door 't Zwin, een duingebied met stranden en schorren, struwelen en vochtige valleien, wordt aan geraden kniehoge laarzen of ou de gympen te dragen. De tocht van ongeveer 2 ,5 uur zaterdag (8 maart) begint om 14.00 uur bij het bezoekerscentrum aan de Gerrit van Hoekestraat in Re- tranchement. De kosten bedra gen €3.5 voor volwassenen en €2 voor kinderen. Bevers en dijken zijn doelwit ten van twee nieuwe toch ten die dit jaar in de Biesbosch kunnen worden gemaakt. Naar de bevers wordt in het vroege voorjaar in de schemering geva ren De Dordtse Dijkentocht is een combinatie van een dag lang varen, wandelen en fietsen in mei, juni en september. Deze en nog 37 andere tochten staan in een activiteitengids van de Biesbosch. Aan te vragen via tel. 078-630.53.53 of e-mail info@- biesbosch.org Een elektrisch pontje vaart voor wandelaars over het Moldiep, tot en met 31 oktober, elk half uur tussen 10.00 en 17.30 uur. A mold Schaper. Zxsociaal-geograaf en oud rector van een scholengemeen schap in Goes, heeft bij uitgeve rij Elmar al de nodige Italië— titels op zijn naam staan. Met zijn nieuwe gids beperkt hij zich tot de regio Emilia-Romagna, de streek die zijn natuurlijke be grenzingen kent in de Po, de Apennijnen en de Adriatische kust. Met bekende plaatsen als Rimini, Parma, Bologna, Pia- cenza en Ferrara En natuurlijk het geboortedorp van Verdi, Roncole Verdi. Schaper gaat eerst uitgebreid in op de (histo rische) achtergronden van het gebied, alvorens hij de streek per provincie uitvoerig verkent. Italië, Emilia-Romagna, door Arnold Schaper 176 blz.. €13,50, ISBN 90-389-1338-9. Uitgaven van Elmar, Rijswijk Zie ook www uitgeverijelmar.nl Alle ongeveer 2300 Neder landse hotels worden de ko mende vier jaar bezocht voor een nieuw classificatiesysteem Er komen vijf sterrencategorie- en, waarbij verplichte en vrij willige normen van invloed zijn. Hotels krijgen na aanmelding een voorlopige indeling. Na on derzoek worden de sterren echt toegekend Ook daarna worden ze periodiek getoetst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 41