Je kunt hier zaken doen met een handklap wissewasje w: RUDEN RIEMENS zaterdag 1 maart 2003 Meer dan tweehonderd Nederland se bedrijven hebben zich de laat ste vijftien jaar laten registreren in Rusland en bij elkaar investeren zij er zo'n 2,4 miljard euro. Onder hen is een aantal Zeeuwse ondernemers. Hoe is het nering te doen in het weerbarstige land van Poetin? „Het is een privilege met Russen samen te werken." De thermometer geeft vijf graden onder nul aan en de Moskovische lucht is grijs, alsof er sneeuw in zit. Rond het VDNCh-park in het noorden van Moskou is het als altijd druk. Tussen de vrijwel 24 uur per dag geopende kiosken met sigaretten, wodka, bier en snoepgoed dreunt harde dance-muziek uit de boxen. Middenop het centrale plein in het park staat Vladim ir Lenin fier op zijn sokkel. Het is nog maar één van de weinige plaatsen in Moskou waar hij niet uit de openbare ruim te is verwijderd. Juist op deze locatie wekt dat ironie. Voor het uiteenvallen van de Sovjet-Unie in 1991, weerspiegelde het VDNCh-park (de letters staan voor Ten toonstelling van de verworvenheden van de volkseconomie van de USSR) de trots van de communisten, In de neoclassicistische pa viljoenen konden bezoekers in de sovjettijd gebiologeerd naar een berg eigenheimers staan kijken of naar een door alle moderne techniek achterhaald model tractor. Maar na de duizelingwekkend snelle ont manteling van Sovjet-Unie en het openen van de vrije markt in Rusland, werden de panden al snel in gebruik genomen door nieuwbakken commerciëlen, die er hifi—ap paratuur en andere westerse verworvenhe den begonnen uit te venten. Lenin staat er nu een beetje bij als een leraar die in zijn klas geen orde kan houden en van alle kan ten wordt bespot en bestookt. Barend van Staveren uit Middelburg was de eerste Nederlander die in Moskou een ho recazaak begon. Inmiddels heeft hij in VDNCh een b i lj artcentrum en zes petits res taurants, allemaal onder de naam Gol- landski Dom ('Hollandhui-s'). Het bedrijf telt 46 personeelsleden, allen Russen. Van Staveren vertrok in 1991 naar Moskou om contractbesprekingen te begeleiden tus sen een Koreaans en een Amerikaans be drijf. Loontjens Biljarts en Automaten in Middelburg vroeg of ik daar voor hen ook iets kon doen." De instabiele economische situatie die de implosie van de Sovjet-Unie en de liberalisering van de prijzen per 1 ja Johan Schlingemann (links) en Barend van Staveren voor het biljartcentrum Gollandski Dom in Moskou foto Joos Bosman nuari 1992 met zich meebrachten, schrok Loontjens af. „Ze vonden Rusland toch te ver weg en zagen het op dat moment niet zit ten", herinnert Van Staveren zich. De con tacten met de directie van VDNCh waren er echter al en Van Staverens dansschool in Middelburg was zojuist verkocht. Dus had hij weinig te verliezen. Van Staveren besefte zich in een econo misch mijnenveld te begeven en opereerde zeer voorzichtig, wat hem onder zijn Russi sche personeel de bijnaam Sjag za sjagom ('stap voor stap') opleverde. „De directie van VDNCh wilde wat aan amusement gaan doen in het park, maar had daar de moge lijkheden niet voor. Daarom gaven ze mij de vrijheid om mijn ideeën te ontwikkelen. Veel van het personeel heb ik overgenomen en zelf opgeleid." Inmiddels is Van Stave rens bedrijf geen onopvallende speler meer: hij verzorgt banketten in VDNCh voor pre sident Poetin en doet inmiddels ook cate ring voor de Russische oliegigant Loekoil. Last van ongure types (in het Westen vaak bestempeld als 'Russische maffia') die zo nu en dan langskomen om krisja (letterlijk 'een dak', oftewel gedwongen bescherming voor betaling en dus gewoon afpersing) te bie den, heeft Van Staveren nooit gehad. „Het park is voor de helft in handen van de ge meente Moskou en voor de andere helft van de Russische Federatie. Dat betekent dat getrouwen van burgemeester Loezjkov en president Poetin voortdurend vechten om de zeggenschap over het park." Met andere woordeneer is geen crimineel die erover peinst een van de partijen voor de voeten te lopen. Grotere bedreigingen ontwikkelden zich voor Gollandski Dom, toen in het najaar van 1998 in Rusland de financieel/ economische crisis uitbrak. „Tijdens die crisis was ik dankbaar voor mijn stap-voor- stap-mentaliteit", denkt Van Staveren te rug. „Ik had geen leningen afgesloten. An deren die dat wel hadden gedaan, kregen daar veel last mee. Natuurlijk had ik wel te maken met een groot klantenverloop, om dat de crisis het bestedingspatroon van de Russische consument ingrijpend veranderde. Dagelijks had ik contact met de ambassade, maakte ook wel ruzie met hen. Ik kreeg soms het idee dat ze zich alleen maar druk maakten om de multinationals en de kleine Nederlandse ondernemer aan zijn lot overlieten." In nood leert men zijn vrienden kennen, en voor Van Staveren gold dat zeker ten posi tieve. „Mijn personeel accepteerde tijdens de crisis dat ze tijdelijk geen salaris ontvin gen. Ik had altijd gewerkt vanuit het idee dat als het mij goed gaat, het mijn werkne mers ook goed moet gaan. Ze hadden altijd zeer acceptabele arbeidsvoorwaarden ge had en voor Russische begrippen een heel behoorlijk salaris. Dat betaalde zich tijdens de crisis terug, doordat iedereen begrip had voor mijn situatie." Cultuurverschillen Dat begrip moest wel eerst gewonnen wor den, over en weer, want een westerse onder nemer in Rusland loopt onwillekeurig tegen cultuurverschillen aan. „In Nederland moet je hooguit twee keer waarschuwen, en dan is het klaar. In Rusland moet je als werkgever veel meer slikken. Daarom bestaat het me rendeel van mijn personeel uit vrouwen. Die hebben in dit land veel meer verantwoorde lijkheidsgevoel dan mannen." Volgens Lodwijk Schlingemann, een volle neef van de in 1988 overleden Zeeuwse oud gedeputeerde mr J. F. G. Schlingemann, weigeren veel zakenmensen zich aan te pas sen aan de Russische zakencultuur. Schlin gemann heeft sinds eind jaren negentig zijn eigen bureau voor juridisch advies in Mos kou. Tot zijn klantenkring behoren Dow Chemical Rusland, Penotti, DSM, Schils Veevervoer uit Limburg en Philips Italië. „Russen zijn niet direct op iets aanspreek baar, ze praten veel voordat ze tot de kern van het verhaal komen. Nederlanders zijn in hun manier van zakendoen wel erg direct, en dat stuit hier vaak op onbegrip. In het be gin dacht ik wel eens: wat een gelul, laten we nu gewoon aanpakken. Maar dat trekken ze hier niet, dat werkt averechts. Ik heb inmid dels een aardige tussenweg gevondenIk zeg altijd tegen klanten: sorry ik ben Nederlan der, zo doen wij dat. Maar ik kom wel to the point." Strikt Adriaan van den Berge uit Burgh-Haamstede woont inmiddels bijna zes jaar in Moskou en is generaal-directeur van de representatie-office van Dow Che mical Rusland. Volgens hem is het meest kenmerkende van zakendoen in Rusland, dat je de betalingen goed in de gaten moet houden. Toch hoeft hij over wanbetalers nooit wakker te liggen. „Er zijn hier niet meer wanbetalers dan in bijvoorbeeld Duitsland. Mijn ervaring is dat Russen zeer strikt zijn in het betalinj verkeer." Ook Van den Berge denkt dat in Ruslanddi persoonlijke relatie tussen zakenlieden on; derling heel belangrijk is voor succes. „Je kunt hier, in tegenstelling tot elders, zakerr doen met een handklap. Hier is een woord een woord. Mensen zijn hier betrouwbaar. Een berucht en hardnekkig probleem waarmee Rusland al eeuwen kampt is de corruptie. Van den Berge heeft daar een fraai eufemisme voor: „Administratieve moeilijkheden, noemen wij dat bij Dow", grinnikt hij. En daarvoor zijn wat de che miereus aangaat de strengste eisen van te passing. „Met de hand op mijn hart zeg ik dat wij daar niet aan meedoen", verklaart, de gewoonlijk joviale Van den Berge nu in] eens heel serieus. Zowel Schlingemann als Van den Berge er kent dat de strijd tegen de corruptie die pre sident Poetin bij zijn aantreden in 2000 aar- kondigde tot op heden slechts mondjesmat succes heeft. Maar Van den Berge is verdek goed te spreken over het beleid van het Kremlin. „Poetins opdracht is enorm. Na tuurlijk, zijnpwbZzc relations zijn niet altij. even sterk geweest. Maar ik heb veel respe' voor hem en zijn jonge team. Rusland heeft een ongunstig investeringsklimaat, vergee niet dat de economie hier kleiner is dan dif van Polen of Hongarije", betoogt Van den Berge. „Met de beperkte middelen die hij heeft, doet Poetin wat hij kan. Nederlandse collega-ondernemers die overwegen in Rusland zaken te doen, raad Van den Berge aan weloverwogen te werkt gaan. „Heb geen angst om de stap te maker maar spring ook niet meteen in het diepe. Gebruik Nederlandse contacten die er al zitten, en schiet niet uit de heup. Pak het professioneel aan. Of het nou gaat om een multinational of een bakkerij in Hulst." Overigens, zo is de ervaring van Van den Berge, zijn Nederlandse en ook Zeeuwse or dernemers al goed op de hoogte van water zich in Oost-Europa afspeelt. „Tijdens de lezingen die ik voor de Kamer van Koop handel op Schouwen-Duiveland af en toe! geef, verbaast me telkens weer de betrok kenheid van de aanwezigen bij Rusland." Betrokkenheid die voor Van den Berge ooi zeker nog andersom geldt. „Want ik mag dan al decennia lang uit Zeeland weg zijn. als ik in Burgh-Haamstede kom, dan treki mijn klompen aan en praat ik Zeeuws", grijnst hij. Joost Bosntë

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 30