Dualisme maakt bestuurders zelfbewuster, niet spannender PZC >,nc'% Het kan allemaal zoveel simpeler Laat kiezer ons opzoeken Na vier jaar wordt afgerekend 26 De kiezer kiest en geeft daar bij het vertrouwen aan de gekozene. Dat betekent dat de kiezer mij een mandaat geeft voor de komende vier jaar op basis van mijn verkiezingsbe loftes, De kiezer mag dus van mij verwachten dat ik daar uit voering aan geef." De ideale kiezer is in de ogen van VVD-Statenlid Henny Pol derman iemand die - als dat no dig is - van zich laat horen. „Ik verwacht van mijn kiezer dat die reageert als ik nog meer kan doen aan de verbetering van zijn of haar omgeving. Ik hoop dat die kiezer mij inde komende ja- Ideale kiezer ren op zal zoeken. Wij zijn na tuurlijk gewone mensen in ge wone huizen, die open staan voor inwoners. Wij hebben veel- zaterdag 1 maart 2003 al telefoon of e-mail en zijn re gelmatig te vinden in openbare vergaderingen. Vooral reacties van individuele burgers staan hoog op het ver langlijstje van Polderman. „Tot nu toe weten vooral belangen organisaties zoals de milieufe deratie ons goed te vinden. Ik zou het prettig vinden als ook de kiezer ons opzoekt." Melita Lanting o -*■ O O Danny Vera (25), popzanger uit Middelburg. Deze week heeft platenmaatschappij Uni versal zijn debuutalbum uitge bracht, de single 'My confes sion' wordt vaak gedraaid. Hij gaat altijd stemmen. „Dat moet in een democratie, vind ik, al zijn mijn verwachtin gen nooit zo hoog. Een coalitie aangaan betekent compromis sen sluiten. Niemand kan je ide alen voor honderd procent ver wezenlijken." Een politicus krijgt van zijn kiezers een man daat, aldus Vera. Hij hoeft zich niet vier jaar lang te verant woorden of intensief contact te Ideale kandidaat onderhouden. „Ik denk dat die lui het al druk genoeg hebben, Zij hebben er ook voor doorge leerd, ik niet. Het is net als in de muziek, de beste stuurlui staan aan wal. Als iedereen zich ermeej gaat bemoeien, krijg je een Poolse landdag. Ik laat bij de I volgende verkiezingen wel mer-j ken wat ik ervan vond. Als ie mand er een zootje van maakt, is het wegwezen. Dat vond ik goed aan Pim Fortuyn. Die zei: Als ik het niet goed doe, moet ik daar na vier jaar op worden afgere- I kend." Ernst Jan Rozendaal De politiek, dat is een mooi handwerk, daar niet van. Maar het vak kan aan je gaan vreten als je da genlang in vergaderzalen vertoeft. Het gevaar is le vensgroot dat je op den duur niks beters meer weet te ver zinnen dan op ambtelijke, afgekloven wijsheden te knagen, je tegenstanders af te troeven, te intrigeren en manipuleren en benen te lichten. Om, die enkele keer dat je eens het zonlicht ziet, van voorbijgangers op straat te vernemen dat je alleen maar aan jezelf denkt en je zakken vult. Dat zijn van die dingen waar tegen je je moet wapenen. Een goed middel daarbij is hel der te blijven in het taalgebruik. Betrap je jezelf erop dat je gaat versluieren, dan gaat het de ver keerde kant op. Dat ben je zo'n rakker in een pak aan het wor den, waar de rest van de wereld meewarig of, nog erger, met eni ge afschuw naar kijkt en luis tert. Wie ondanks zware verant woordelijkheden fris in het le ven wil blijven staan en door de ze en gene nog een beetje aardig gevonden wil worden, die moet zich ver houden van de taal der politici. In de aanloop tot de voorlaatste Tweede-Kamerver kiezingen is daarbinnen libera le kringen al eens op gewezen. Annie M.G. Schmidt, die wist waar een mens zich prettig bij voelt. Vandaar dat aanstaande parlementariërs en regeerders met afgunst keken naar haar creaties Jip en Janneke. Die hebben nou nooit eens dat de kosten prohibitief zijn. Ja, soms is iets gewoon te duur. En amoveren of renoveren, daar doen ze niet aan. Wel mogen ze graag eens een konijnenhok slo pen om het daarna weer netjes in elkaar te zetten. Iedereen snapt ze en iedereen vindt ze aardig of zelfs lief. Kom kandidaten voor de Sta ten, dat kunnen jullie ook. Het vereist enige oefening, maar wie doorbijt, zal ervaren hoe plezie rig de komende vier jaren zullen verlopen. Om aan te duiden hoe het niet en hoe het wel moet, is het goed eens naar de notulen van de Pro vinciale Staten te kijken. Een willekeurige greep: De heer Stoffels (Partij voor Zeeland): „Mijnheer de voorzit ter. Vandaag praten en beslissen wij over de beschikbare financi ële ruimte en de uitgangspunten die daarbij worden gebezigd voor 2003. Het jaar waarin de Zeeuwse kiezer opnieuw mag bepalen hoe en door wie de sta- tenbankj es voor de volgende be stuursperiode bezet zullen wor den." Dat kan dus heel anders: „Zeg Wim. Wat hebben wij een lekke re dikke portemonnee hè. Wat zullen we eens voor leuks gaan kopen? Ik weet wat. Een oude veerboot. Dat zou nog eens wat zijn. Zo'n boot waar je lekker li monade op kunt drinken. En spritskoeken eten. Ja Wim, ik weet het. We moeten geduld hebben. Maar nog eventjes, dan is het zover. Let maar eens op hoe leuk de mensen dat vinden. Een echt schip om feest te vie ren. Als we dat kopen, vindt ie dereen ons leuk. Dan mogen we nog een hele tijd op deze stoel tjes zitten." Of neem een motie van Marjan de Koster van de Partij van de Arbeid. Zij keert zich daarin te gen de landelijke bezuinigingen op het openbaar vervoer en vraagt de Staten uit te spreken dat: „de aangekondigde bezuinigin gen vanuit een oogpunt van sociale mobiliteit voor grote groepen van de bevolking on aanvaardbaar zijn; deze bezuinigingen daarom niet geëffectueerd dienen te worden; en dringen ex' bij de Tweede Ka mer op aan om deze ondoor dachte bezuinigingsmaatregel niet te aanvaarden, en dragen het college van Gedeputeerde Staten op deze motie ter kennis te brengen van de leden van de Tweede kamer en de regering, en gaan over tot de orde van de dag." Dat kan veel beter zó: Opa's en oma's hebben vaak geen auto. En fietsen kunnen ze niet meer. j Daar zijn ze te oud voor. Daar om moeten ze in de bus of de trein. En voor kinderen is het op de weg te gevaarlijk. Daar mo gen ze niet komen met hun auto ped. Dus die ivillen ook in de trein of de bus. Daar kunnen ze I rondkijken. En door het gang pad hollen. Lekker. Maar veel centjes hebben ze niet. Dus mag j het niet te duur worden. Zeg dat j maar tegen de mevrouwen en meneren die de baas spelen. En nou gaan we ergens andersover\ praten." N og eent j evan Leint j e Vermeu len van de Partij van de Arbeid: „Er is niet alleen een harde in frastructuur, maar ook een groene en sociale infrastruc- j tuur. Er is dus ook geld nodig voor behoud en ontwikkeling dan het Zeeuwse landschap en I alles dat daarbij hoort. Ook dat moet op orde zijn. Onze fractie betreurt het dan ook zeer, dat in I de huidige kabinetsformatie de nationale landschappen wel licht zullen sneuvelen." Als ze daar nou eens van had ge maakt: „Spoorwegen, kadoengka- doeng. Havens, kadengkonte- I enerkadeng. Autowegen, hengheng-vroevroem. Kanalen, tsjoektsjoek. Dat zijn allemaal spannende dingen. Maar als je I wilt uitrusten, moet het stil zijn. Dan moetje bomen planten en bloemen zaaien. Anders wordt j alles kaal met herrie. Mijn vriendjes en ik vinden het zó verdrietig als de bomen en de j bijen, de bloemen en de vogels weggaan. Bah." Kijk, als iedereen nou eens zou proberen gewoon te praten, zou dat de participatie der ingezete-1 nen in aanzienlijke mate stimu leren. Het gaat er maar om een I goed communicatieplan te im plementeren en in een constante dialoog te investeren. Maar eerst is er binnenkort een afscheid. Bij gelegenheid daar-1 van zou het wellicht aardig zijn geen speeches te houden, maar het eenvoudig te laten bij een I mooi versje. In deze prijsklasse: op een dag hoeft hennekeij niet meer naar zijn kantoor hij roept: hoi hoi wat ben ik blij nu ga ik spelen hoor hij pakt zijn tas vol oud papier en trekt zijn deurtje toe hij roept: nu ga ik aan de zwier ik weet alleen niet hoe dat is de schuld van het bestuur j jaap voelt zich dor en duf hij kende jaren rust noch duur en dat was ivel wat suf o wee, die arme hennekeij hij deed toch zo zijn best nu is hij als een mees zo vrij maar wel met vogelpest jalousengertenjaapendaan dat krijg je er nou van het was een goed betaalde baan I maar aan het eind, wat dan och wasje maar als nijntje pluis die niets weet van besturen die lekker rondfietst om het huis en niets hoeft te bezuren A.J. Snelj (Met dank aan Annie M.G. Schmidt en Dick Bruna) Even nog een blik in de stukken werpen. Het provinciebestuur krijgt na 11 maart te maken met dualisme. De ge meenten weten al een jaar wat dat is. Twee burgemees ters, een wethouder en een raadslid blikken terug. Zij stellen eensgezind vast dat het, na veel vallen en op staan, een beetje begint te lukken. Maar spannender is het in de vergaderzalen niet geworden. „We trekken nog steeds geen drommen pu bliek." Alles gaat op zijn kop, voor spelde SGP-raadslid G. Houtekamer van Schouwen- Duiveland een jaar geleden bij de invoering van het dualisme in de gemeentelijke politiek. De veranderingen waren ook in grijpend. Wethouders die geen lid meer zijn van hun fractie; de gemeenteraad die de grenzen aangeeft waarbinnen burge meester en wethouders moeten blijven; het college dat binnen die grenzen mag doen en laten wat het wil; de gemeenteraad die scherper moet controleren of het college zijn werk wel goed doet. Hij heeft gelijk gekregen, stelt Houtekamer vast. „Alles is op zijn kop gegaan." En onver deeld gelukkig is hij niet. „Af schaffen kan niet meer, dus we zullen er het beste van moeten maken. Het gaat al beter, maar het moet beterder. Het dualisme heeft twee doelen. Door afstand te creëren tussen de gemeenteraad/Provinciale Staten en het college van B&W/Gedeputeerde Staten ontstaat weer een echte volks vertegenwoordiging die het be leid kan controleren. En dat maakt politiek voor burgers herkenbaarder en interessan ter, en dus de kl oof met de kiezer kleiner. Burgemeester K. Schouwenaar van Middelburg signaleert in derdaad een 'hernieuwd zelfbe wustzijn' bij zijn raadsleden. „Een houding van: wij zijn de baas. Het dualisme draagt zeker bij aan het beter functioneren van de raad. Die bestuurt steeds meer op hoofdlijnen, terwijl zij vroeger vaak op de details lette en het werk van de ambtenaar of de wethouder overdeed." Als voorbeeld van verandering Politieke meiden: van links naar rechts Marjan de Koster, Leintje Vermeulen en Maria le Roy, allen PvdA. noemt hij de affaire rond het Ba- gijnhof, waar mensen gedwon gen weg moeten om plaats te maken voorstudenten. „De raadsleden sprongen onmiddel lijk voor die mensen op de bres. Zij zijn zich meer bewust ge worden van hun rol van volks vertegenwoordiger." M, te Roller ziet hetzelfde in Veere, waar zij wethouder is voor de VVD. „De raad is zich meer bewust van haar macht. Zij denkt actiever mee over het beleid. En wij veranderen als college ook. We stellen onszelf steeds meer afrekenbare doelen. Als de opdracht van de raad luidt om honderd meter straat aan te leggen, is het simpel. Maar leefbaarheid, hoe kun je dat meten?" Want de raad moet controleren en dus ook kunnen vaststellen of een doel is bereikt. Van die con trole komt op Schouwen-Dui- veland nog niet veel terecht, meent Houtekamer. „De instru menten ontbreken ons." Of ze worden niet goed gebruikt. Vra gen stellen is een manier van controleren. Houtekamer be klaagt zich over de 'uitbundig heid' waarmee daar gebruik van wordt gemaakt. „Het lijkt soms wel op wethoudertje pesten. Dat kan echt beter.Amendementen indienen is ook een nieuw ver worven recht. Volgens de SGP'er is de laatste maanden sprake van een heuse 'lawine'. Onduidelijker Al met al vreet het veel en veel meer tijd dan vroeger, bromt Houtekamer. „Dat is niet in uren uit te drukken, dat loopt in de avonden. Vier avonden per maand extra. Want niet alleen duren de vergaderingen veel langer, er zijn ook meer bijeen komsten. Informatieavonden, omdat we zelf onze gegevens moeten verzamelen. Elke maand een fractievoorzitters- overleg om te bespreken wat er op de agenda van de raadsver gadering moet staan. En zo schiet dat dualisme zijn doel dus ook nog eens voorbij, want het wordt alleen maar onduidelij ker voor de burgers, in plaats van leuker." Spannender is het inderdaad niet geworden, geven Schouwe naar en Te Roller toe. Toch oor delen zij positiever over het du alisme dan Houtekamer. „Het gaat met vallen en opstaan, maar het lukt wel steeds beter", vindt de Middlburgse burge meester. „De scheiding der geesten tussen raad en college werkt positief", meent de Veerse wethouder, „Het begin was ab soluut moeilijk, maar we begin nen het te leren." Nog enthousiaster is de Goese burgemeester D. van der Zaag. „Het is minstens zo leuk als vroeger. De debatten zijn an ders. De raad is serieus bezig het college te controleren. Zij geeft die taak handen en voeten en dat is goed." Van der Zaag was vorig jaar be vreesd dat hij in een spagaat zou belanden omdat hij zowel voor zitter is van het college van B&W als van de gemeenteraad. Voorzitter dus van een orgaan dat het beleid moet uitvoeren én voorzitter van een orgaan dat de uitvoering moet controleren. De burgemeester is het jaar zonder kleerscheuren doorgekomen. Maar de vrees voor een spagaat is niet verdwenen. Van der Zaag blijft wijzen op de verschillende verantwoordelijkheden die hij heeft, afhankelijk van welke voorzitter hij is. „Er is voldoen de springstof om tot splijting te komen. Dat is alleen te voorko men door flexibiliteit en goede communicatie", is zijn les voor commissaris van de koningin W. van Gelder, die in dezelfde benarde positie komt. Maar vol gens collega Schouwenaar is er niets veranderd. „Die dubbele rol hadden we voorheen ook al. Spagaat, ach, ik vind dat zo'n modewooi'd." Cursussen De ervaringen van de gemeente bestuurders kunnen Provincia le Staten en Gedeputeerde Staten helpen. Hoewel, de be langrijkste les van de vier is toch dat dualisme alleen te leren is door het te doen. Te Roller: „We zijn vooraf op cursussen ge weest. In theorie snapten we het. Maar ja, in depraktijk bleek het allemaal veel moeilijker." Houtekamer: „We hebben nog wel een jaar of drie nodig voor dat we het kunnen." Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 26