Verkiezingsmoe? Dat meen je niet Saai, traag, ingewikkeld, ontoegankelijk en stoffig ^'n>. 24 f Respectvol en betrouwbaar Provincie mijlenver van jeugd Integer en representatief Jouw stem telt, keer op keer Verkiezingsmoe? Verkie zingsmoe! JosiahTon- gogara lacht, lacht steeds luider. Zijn lach vult na en kele ogenblikken het Hulster café zodat een paar anderen geamuseerd of verbaasd om kijken naar de Zimbabwaan die een paar slokken water drinkt om enigszins tot be daren te komen. Dat meen je niet, verkie zingsmoe," hikt hij na. De verslaggever knikt echter ern stig en vertelt dat politici bang zijn dat flink wat Zeeuwen op 11 maart hun stem niet uitbren gen omdat ze wel eens verkie zingsmoe kunnen zijn. In één jaar tijd zijn ze al minimaal drie maal opgeroepen hun stem uit te brengen. En de Zeeuws-Vla mingen kiezers hebben, dankzij de herindeling al vier maal de kans gekregen te stemmen voor een Tweede Kamer (2 x), ge- meenteraad en waterschapsbe stuur. VVD-lijsttrekker J. Suurmond zei enige tijd geleden dat zeker in Zeeuws-Vlaanderen de op komst voor de provinciale ver kiezingen wel eens nadelig be- invloed kan worden door al die voorgaande verkiezingen. Ook andere politici hebben zich in soortgelijke bewoordingen uit gelaten. De Zimbabwaanse vluchteling gelooft geen woord van wat hij hoort. Verkiezingsmoe! Pas als een andere cafébezoeker de woorden van de verslaggever bevestigt vraagt hij zich hardop af waar je moe van kan worden. .Moeten jullie dan uren in de zon staan te wachten voor jullie een stem mogen uitbrengen? Moeten jullie uren lopen naar het stemlokaal? Worden jullie levens bedreigd als je openlijk steun geeft aan de oppositie? Moeten jullie bevreesd zijn dat er gefraudeerd wordt met de uitslag? Zijn jullie bang dat de politie je de dag voor de verkie zingen oppakt en martelt?" Hij kijkt vragend en schudt zijn hoofd. Bijna smalend hei-haalt hij: „Verkiezingsmoe." Tongogara, wat overigens een schuilnaam is, vluchtte vorig jaar uit Zimbabwe. In zijn ge boorteland steunde hij namelijk de Beweging voor Democrati sche Verandering (MDC) van oppositieleider Morgan Tsvan- girai in de aanloop naar de lan delijke verkiezingen. Hij werd zo vaak bedreigd, 'ook door de politie', dat hij kort na de ver kiezingen zijn land verliet om dat hij zijn leven niet meer zeker was. Met trots vertelt hij hoe vorig jaar maart Zimbabwanen soms meer dan 36 uur in de rij stonden om hun stem uit te kunnen bren gen. „Kilometerslange rijen voor de stembureaus." Ook ver telt hij over supporters van pre sident Moegabe die mensen uit die rijen voor de stembureaus haalden omdat ze verdacht wer- Jacques Suurmond is lijst trekker en beoogd gedepu teerde voor de WD. Suurmond stelt zes eisen aan een goede se cretaresse 1. Integriteit - Vertrouwelijke zaken moeten vertrouwelijk blijven. Niet alles kan naar bui ten. Denk aan persoonlijke din gen. 2. Betrouwbaarheid - zie ook (1). Een secretaresse krijgt alle politiek-bestuurlijke infor matie die ze nodig heeft om haar werk goed te kunnen doen. 3Oprechtheid - Een secretares se hoeft niet te liegen of tele foontjes af te houden. De gede puteerde moet wil zal burgers te woord staan. Ideale secretaresse 4. Vakkennis - Een secretaresse ondersteunt haar gedeputeerde. Ze moet dus haar administratief werk goed kunnen doen, maar een secretaresse moet ook weten hoe elektronische apparaten B werken. 5. Organisatietalent - Een secrel taresse krijgt het vrijwel volle-1 dige beheer over de agenda vanï de gedeputeerde. Ze moet diens; tijd dus goed indelen. 6. Representativiteit - Ze is tenl slotte het visitekaartje. Haar j presentatie moet goed zijn, zeis een persoonlijkheid en beschikti over goede contactuele eigen- schappen. Fysieke details zijn onbelangrijk. Maurits Sep den van steun aan de MDC. En vervolgens verhaalt hij van stembureaus in de stedelijke ge bieden, waar de MDC veel steun heeft, die plotseling waren op geheven. In zijn eigen stembureau in Bu- lawayo, een grote stad in het zuidwesten van Zimbabwe, werden zelfs waarnemers van het MDC gearresteerd terwijl ze toezicht hielden op het verloop van de verkiezingen. „Moegabe zit er dankzij die intimidatie, het geweld, de corruptie en de fraude nog steeds." Tongogara is na de beschrijving van het verloop van de verkie zingen in zijn land even stil, drinkt zijn glas leeg en zegt zachtjes dat verkiezingsmoe heid op kan gaan voor Zimbab wanen, niet voor mensen in Zee land. „Het is bij jullie zo goed geregeld, zo veilig, zo democra tisch." Anwar Ahmadi, eenlraakse Koerd, kijkt net als Tongogara verbaasd als hij de term verkie zingsmoeheid hoort. Ook na uit leg zegt hij dat hij er nog steeds niets van snapt. „Jullie moeten juist blij zijn. Jullie mogen en kele keren per jaar stemmen. Jouw stem telt, keer op keer, El ke keer kunnen jullie een ander bestuur kiezen als blijkt dat hel zittende niet goed zijn best heeft gedaan." Met nadruk: „Wees blijEr wordt naar jullie geluis terd." Ahmadi is een aantal jaren gele-I den uit zijn land gevlucht en woönt alweer een tij d in Vlissin-| gen. Lachend vraagt hij of de I Zeeuwen ook kappermoe zijn. Ij Daar heeft hij nog nooit van ge hoord terwijl Zeeuwen toch mi nimaal eens in de twee maanden naar de kapper moeten. „Ter wijl knippen toch heel wat lan ger duurt dan stemmen." Zelf mocht hij in zijn geboorte land nooit stemmen. „Naar ons i wordt niet geluisterd. Wij kun nen niet eens onze mening ver kondigen." Met een glimlach vertelt hij dat Saddam Hoessein vorig jaar honderd procent van de stemmen heeft gekregén. Daarvoor nam hijnet als veel andere totalitaire dictators nog genoegen met enkele tegen stemmen. Vorig jaar duldde hij zelfs deze schijnvorm van oppo sitie niet, aldus Ahmadi. Wat hem betreft houden Nederlan ders direct op met het gebruik van het 'belachelijke woord' verkiezingsmoeheid. Volgens hem wordt het alleen gebruikt door politici die zich nu al indekken voor stemmenverlies, Net als Tongogara vindt hij dat Zeeuwen hun zegeningen moe ten tellen en blij moeten zijn dat ze mogen en kunnen stemmen. „Ik weet wat voor strijd er ge voerd moet worden voor het 1 stemrecht." Emile Calon De Middelburgse Abdij, zetel van het provinciaal bestuur zaterdag 1 maart 2003 Op het secretariaat van Ge deputeerde Staten werken zes secretaresses, van wie enke len parttime en één al negentien jaar. Samen stelden ze een lijst op met zes eisen waaraan een goede gedeputeerde moet vol doen. 1Toegankelijk - Binnen én bui ten de organisatie. De tijd ne men om uitleg te geven, zodat duidelijk is waarom een af spraak haast heeft. 2. Vertrouwen - Hangt samen met (1). De secretaresses willen ook politieke informatie krij gen, zodat ze weten waarom iets nodig is, of juist niet. Ze doen meer dan alleen afspraken ma ken. Ideale bestuurder 3Respect - Hangt samen met 1 en (2). Ze zijn geen boodschap penmeisjes, al willen ze af en toe best een boodschapje doen voor de gedeputeerde. 4. Stress-bestendig - Een gede puteerde moet niet meteen uit zijn rol vallen als iets anders loopt dan verwacht. 5, Betrouwbaar - Een gedepu teerde moet zich aan afspraken houden en niet op het laatste moment bellen dat iets niet kan doorgaan. De secretaresses hou den niet van liegen, ze willen hun geloofwaardigheid behou den. 6, Humor - Want als een gedepu teerde ergens in heeft gefaald, willen ze hem wel een beetje kunnen plagen. Maurits Sep De kloof tussen de jeugd en de provinciale poli tiek lijkt onoverbrugbaar. Met een hip opgeleukte trai ler probeert de provincie het gat te dichten. Dit jaar wordt het proefproject 'Jongeren informeren Jongeren' afge sloten. Het resultaat van de anderhalve ton kostende campagne is niet te meten. Toch krijgt het project een vervolg, „Uiteindelijk denk ik dat de jongeren wel gaan nadenken over politiek", denkt projectleider Winnie Tahitu. De trailer schudt onder de binnenstappende scholie ren. Zomaar een doordeweekse dag in februari, bij het ROC in Vlissingen. Een heel communi catieteam wacht de j ongeren op Vier leden van Provinciale Sta ten maken zich op voor de con frontatie. „Willen jullie een beetje dichter bi] de jongeren gaan staan?", vraagt Tahitu. „Anders schep je zo'n afstand." Ze duwt de vier politici een stukje naar voren. Nadat de jon gens, meisjes zijn er vandaag niet bij, hebben plaatsgenomen op de stoelen van plexiglas, stel len de politici zich voor. Kees van Beveren (CDA), Chantalle Dupont (GroenLinks), Marian de Krijger (Partij voor Zeeland) en Teun van Oostenbrugge (SGP). „Uit Bruinisse", voegt de laatste eraan toe. Of er al vragen zijn, probeert Ta hitu. „Ja", gniffelt een scholier. „Waar ligt Bruinisse?" Zoals het een goed politicus betaamt, neemt Van Oostenbrugge elke vraag van een potentiële kiezer serieus. „Als alle vragen zo moeilijk zijn...", lacht hij. Geduldig legt hij uit: Bruinisse ligt op Schouwen-Duiveland, bijna tegen Zuid-Holland aan. De bijeenkomst bij hetROC staat in het teken van de komen de Statenverkiezingen. De noodzaak daarvan ontgaat de leerlingen. „Waarom wordt er nu alweer gestemd. Wordt er wat gedaan? Ik hoor ze allemaal lullen, maar er gebeurt niets." De provincie houdt zich bezig met openbaar vervoer, inrich ting van de ruimte en de aanleg van wegen, vertelt Van Oosten brugge. „De provincie gaat over belangrijke besluiten die je niet direct merkt." Het provinciale project is drie jaar geleden begonnen. Samen met de Hogeschool Zeeland probeert de provincie de betrok kenheid van de jeugd bij het openbaar bestuur te vergroten. Stagiairs van de opleiding com municatie van de hogeschool trekken er samen met medewer kers van de afdeling communi catie de provincie door, op zoek naar jongeren. Die vinden pro vinciale politiek saai, traag, in gewikkeld, ontoegankelijk, grijs en stoffig, bleek uit het on derzoek dat werd verricht voor dat het project begon. Bredabus De provincie is een bestuurslaag die ver van de mensen en dus ook de jeugd afstaat, merken de mensen die met de trailer rond rijden. „De jongeren hebben geen benul of ze voor iets bij dé gemeente of de provincie moe ten zijn", zegt Tahitu. „Maar als er leerlingen uit Zeeuws-Vlaan- deren zijn, beginnen ze gega randeerd over de veerboten of de Bredabus." En inderdaad, het eerste echte gespreksondeiwerp is het tarief vangen." Maar dat is toch niet veilig, reageren de Statenleden geschokt. „Je moet rekening houden met andere weggebrui kers", vindt Dupont. De klas haalt collectief de schouders op. En dan ineens, is er wederzijds begrip. Leraar Piet Smit legt uit dat de jongens een boete krijgen als hun scooter harder kan dan de toegestane snelheid, zonder dat is aangetoond dat ze ook echt te hard rijden. „Dat is ver keerd", vindt Dupont. „Maar jullie rijden natuurlijk wel te hard." Daar gaat het niet om, vindt Smit. Automobilisten krijgen ook geen bekeuring om dat hun auto 180 kan. De politi ci knikken. De jongens verlaten de bus met een niet zo hippe lin nen tas en een heuse belofte van een politicus. Van Beveren heeft de jongens toegezegd om dat van die scooters uit te zoeken. „Want dat is inderdaad vreemd." Nadia Berkelder Vergaderdag in de Staten Mechteld Jansen maakte voor deze PZC-bijlage een fotoreportage tijdens de laatste vergadering van Provinciale Staten vóór de ver kiezingen. Als de discussie verder gaat over scooters, gaapt de kloof tussen politiek en burger breder dan ooit tevoren. „De politie moet echte boeven pakken in plaats van ons geld uit de zak te klop pen met de rollerbank", vindt een scooterrijder. Want wat is er nou mis met een scooter die tachtig rijdt? „Het is een norm die we met zijn allen hebben afgesproken", betoogt Van Oos tenbrugge. „Dat hebben vol wassenen met elkaar afgespro ken. Aan ons is niets gevraagd", reageert de klas. „Ze moeten de wet veranderen, zodat een scoo ter wel tachtig mag rijden. Dan kan de politie gewoon boeven voor het fiets-voet veer. Leuk, dat de Statenleden voor scholie ren een goedkoper tarief hebben geregeld, maar geldt dat ook voor ons?, vraagt een jongen. Deze groep gaat één dag in de week naar school in Vlissingen, de overige vier dagen werken ze „Is dat tarief dan maar voor één dag?" De politici denken eigen lijk van wel, geven ze toe. „Dan worden we dus genaaid", is de conclusie. Zelfs een scooter, het favoriete vervoermiddel van de groep, is duurder dan de fiets. Helemaal niet eerlijk, vinden ze „Als je nog geen auto hebt, moet je wel met de scooter. Fietsen is te ver." Een niet zo hippe linnen tas. _iiSfctK Bestuurslid Catherine Koster van vogelopvang De Mikke luistert naar de vergadering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 24