Ajax sluit het hoofdstuk Mido PZC Noodlot slaat opnieuw toe voor Nieuw-Zeeland Cricket slechts bijzaak bij duel Oranje voorsprong weer weg Kan iemand de Ajax-spits wakker maken? De Graafschap geeft Emmen verkleint gat met lijstaanvoerder 21 Egyptenaar weer uit eerste selectie gezet Akkoord Ajax met Pienaar Knaven haakt af voor Het Volk Knetemann langer bondscoach Gonzalez mag naar Fassa Bortolo Schalken uitgeschakeld in Dubai Tweede WK-goud voor Malysz Wereldtitel 30 km voor Savialova Turnkampioen weer betrapt op gebruik cannabis John de Mol aandeelhouder Man. United Rens Blom springt naar recordhoogte zaterdag 1 maart 2003 door Peter van Duyl AMSTERDAM - Ahmed Hossam, voetbalnaam Mido, vertrekt aan het einde van dit seizoen bij Ajax. De aanvaller werd gisteren voor de tweede keer in acht dagen teruggezet naar de tweede selectie van de Amsterdammers, ditmaal tot het einde van het seizoen. Tech nisch directeur Leo Beenhakker gaat op zoek naar een oplossing die voor zowel Ajax als Mido het beste is. „En die ligt dus ex tern", zei hij gistermiddag. Nog geen vier dagen nadat trai ner Ronald Koeman de deur voor Mido op een kier had gezet, werd diezelfde deur gisteren met een smak weer in het slot gegooid. De uitlatingen die de Egyptenaar deze week na Ajax- Arsenal deed, hebben de emmer - de laatste maanden vol ge druppeld - doen overlopen. Net weer in genade aangenomen verkondigde Mido woensdag dat hij, in weerwil van wat zijn trainer beweerde, helemaal geen excuses aan zijn medespe- AMSTERDAM - Ajax heeft met Steven Pienaar een akkoord be reikt over een verbeterde hono rering van zijn lopende con tract. De overeenkomst van de jonge Zuid-Afrikaanse voetbal ler loopt in de zomer van 2006 af. In zijn verbintenis was een pas sage opgenomen waarin Pie naar een verbeterde honorering werd beloofd wanneer hij een bepaald aantal wedstrijden in het eerste elftal van Ajax had gespeeld. Volgens de Amster damse club past de verbeterde honorering van Pienaar binnen de salarisnormen van Ajax op dit moment. ANP Iers had aangeboden. Hij voeg de eraan toe, dat hij niet zou we ten waaraan hij zijn straf te danken had. Die opmerkingen zijn Koeman volledig in het verkeerde keel gat geschoten. Vorige week ver wijderde hij Mido om discipli naire redenen al uit de eerste selectie. De aanvaller, die bij Ajax door de ontwikkeling van Zlatan Ibrahimovic nog maar weinig aan spelen toekomt, werd vooral een gebrek aan pro fessionalisme verweten. Op voorspraak van de spelers én omdat Ajax de eigengereide speler hard nodig had, streek Koeman dinsdagmorgen de hand over zijn hart. Maar giste ren, nog voordat de trainer met Beenhakker om de tafel ging zitten om de situatie van de aan valler te bespreken, gaf Koeman al aan 'dat hij grote problemen met de uitspraken van Mido had'. Geen consessies In het persoonlijk onderhoud waren Beenhakker en Koeman er snel uit. Ze besloten Mido an dermaal terug te zetten naar de tweede selectie, met de toevoe ging 'tot het einde van het sei zoen'. „Ik kijk er niet meer als trainer tegenaan, maar ik ver keer wel in de gelukkige om standigheid dat ik dat vak ook een tijdje heb beoefend", aldus Beenhakker. „Dit is een ver trouwensbreuk. Ik kan me dan ook voor honderd procent inle ven in de beslissing van Ronald Koeman. Als je 26 man in je hok hebt, is het zaak geen concessies te doen. Je moet altijd zorgen dat je die 26 spelers allemaal recht in de ogen kunt blijven kij ken. Er zijn nu eenmaal bepaal de regels, daar moet iedereen zich aan houden. We hebben meer dan eens met Mido gespro ken, wat denk je dat hier de af gelopen anderhalf jaar is ge beurd? Het is niet gelukt. Iedere trainer maakt het in zijn loop baan wel een keer mee, dat hij een speler treft die totaal on- coachbaar is." Eerder deze week bemoeide Beenhakker zich nadrukkelijk met de terugkeer van Mido in de A-selectie van Ajax. En ook nu neemt de technisch directeur zijn verantwoordelijkheid. In het officiële persbericht dat de club gisteren verstuurde, staat letterlijk dat Beenhakker Mido voorlopig op non-actief heeft gezet „Het is mijn taak om een ideale werksituatie te creëren voor de mensen hier beneden. Dus als er met iemand een on werkbare situatie ontstaat, is het mijn taak dat op te lossen De oplossing voor Mido ligt niet langer in Amsterdam. Koeman gaf dinsdag nog aan, dat de Egyptenaar wat hem betreft zijn allerlaatste kans bij Ajax kreeg. Het is ondenkbaar dat de oefenmeester nóg een keer op zijn schreden zal terugkeren Mido heeft dus zijn laatste wed strijd voor Ajax gespeeld en zal in de zomer vertrekken. „We gaan op zoek naar een oplossing die voor Ajax en Mido het beste is. En die ligt extern", heet het in de terminologie van Beenhak ker. „Kapitaalvernietiging? Het is mij n taak dat te voorkomen en anders zo veel mogelijk te be perken, verder is het onbelang rijk. Wat overeind blijft is, dat er een goede werkbare situatie moet zijn." De straf voor Mido brengt Ajax op korte termijn in aanvallend opzicht behoorlijk in de proble men. Door het vertrek van Nikos Machlas en de blessures van Jari Litmanen, Victor Siko- ra en Wamberto, waren de mo gelijkheden voor Koeman al niet breed. Daar kwam de schorsing van Andy van der Meyde (vier duels na rood tegen FC Utrecht) nog eens bovenop. Nu Mido is weggevallen, zijn Ibrahimovic en Nourdin Bouk- hari de resterende Ajax-spitsen. GPD Terwijl de Alinghi op de achtergrond naar de vierde overwinning vaart, probeert de bemanning van de Nieuw-Zeeland de schade zoveel mogelijk te beperken. foto Dean Pu reel l/AP van onze sportredactie AUCKLAND - Het Zwitserse zeiljacht Alinghi staat op het punt de strijd om de America's Cup te winnen. In de serie om vijf gewonnen races zegevierde het jacht gisteren voor de kust van Auckland voor de vierde keer. De Alinghi kreeg steun van buitenaf. Bij titelverdediger Nieuw-Zeeland, dat nog geen race won, brak onder zware om standigheden voor de tweede keer de mast. Uitdager Swiss Alinghi heeft met Pieter van Nieuwenhuyzen en Peter van Niekerk twee Ne derlanders aan boord Ook het ontwerp is van Nederlandse makelij. De Nieuw-Zeelanders hadden gehoopt wat aan de achterstand te doen. De vierde race, zes keer uitgesteld wegens de weersom standigheden, was noggeen uur oud of Nieuw-Zeeland kreeg met pech te maken. Honderden fans die langs de kust zware wind en regen trot seerden om het duel op grote tv- schermen te volgen, waren op slag stil toen opnieuw de mast brak. Dat was het team ook in de eerste race overkomen. Na eenderde van de race lag de Alinghi, met de Nieuw-Zee- landse stuurman Coutts, overi gens al ruim voor. De mast van Nieuw-Zeeland bezweek ver volgens onder twee enorme gol ven Drie bemanningsleden sloegen overboord. Ze werden rap weer uit het water gehaald. De Nieuw-Zeelanders hebben 24 uur de tijd hun jacht te her stellen, maar na zoveel pech is ook het zelfvertrouwen bij de bemanningsleden van de titel verdediger geknakt. DPA GENT - Servais Knaven moet de Omloop Het Volk laten lo pen „Verkouden", zegt de Nederlander met spijt in zijn stem „Het is de eerste keer na negen jaar dat ik de openingskoers mis." Knaven is niet de enige coureur die zich wegens ziekte heeft moeten afmelden. Bij Bankgiroloterij kan Bart Vos kamp vandaag niet rijden. GPD WOERDEN - De KNWU heeft het contract met bondscoach Gerrie Knetemann verlengd tot en met 2004. De voormalige beroepsrenner is bij de wielerbond verantwoordelijk voor de elitecategorie bij de mannen op de weg. Knetemann is als sinds 1991 bondscoach. De verlenging van het contract houdt in dat Knetemann (51de regie voert over de wielerploegen bij de WK's in 2003 (Hamilton) en Verona (2004) en de Olympi sche Spelen in Athene volgend jaar. ANP LAUSANNE - Aitor Gonzalez heeft eindelijk officieel toe stemming gekregen uit te komen voor de Italiaanse wieler ploeg Fassa Bortolo. De Spanjaard kreeg gisteren de bevesti ging van de Internationale wielrenunie UCI dat de overgang naar de Italiaanse ploeg in orde is. Gonzalez kwam onlangs in de problemen omdat manager Vicenzo Santoni van de Itali aanse formatie Domina Vacanze, met onder anderen Mario Cipollini in de gelederen, claimde dat de Spanjaard vorig jaar al zijn jawoord aan hem zou hebben gegeven. Santoni be twistte bij de UCI de rechtsgeldigheid van het contract van Gonzalez bij Fassa Bortolo. Een onafhankelijke rechter moest er afgelopen week aan te pas komen om te bepalen bij welke ploeg Gonzalez aan de slag kon. ANP DUBAI - Sjeng Schalken is in de kwartfinale van het tennis toernooi van Dubai uitgeschakeld. De als zesde geplaatste Nederlander verloor gisteren met twee keer 6-4 van de Tsjech Jiri Novak. ANP VAL Dl FIEMME - De Pool Adam Malysz heeft zijn tweede wereldtitel schansspringen binnen één week veroverd Zes dagen na zijn overwinning op de grote schans, werd hij giste ren wereldkampioen op de kleine schans. In Val di Fiemme vloog de 25-jarige Malysz 104 en 107,5 meter, waarmee hij tot een puntentotaal kwam van 279. Tommy Ingebrigtsen uit Noorwegen won zilver, de Japanner Noriaki Kasai brons Malysz is de eerste atleet in 29 jaar die op één WK zowel de ti tel op de grote als de kleine schans grijpt. DPA VAL Dl FIEMME - De Russische skiloopster Olga Savialova heeft in Val di Fiemme de wereldtitel op de 30 kilometer vrije stijl veroverd. Haar landgenote Elena Boeroekina eindigde als tweede Het brons was voor de Estse Kristina Smigun. Bij de mannen veroverde de Amerikaan Johnny Spillane verras send de wereldtitel op de combinatie. Hij was na het springen van de grote schans en de sprint over 7,5 kilometer net iets be ter dan de Duitser Ronny Ackermann. Spillane won de sprint van de Duitser aan het einde van 7,5 km skilopen. Het brons was voor de Oostenrijker Felix Gottwald. ANP BRUSSEL - De olympisch turn kampioen Gervasio Deferr is tijdens het WK 2002 betrapt op het gebruik van cannabis. Dat heeft de internationale turnfe- deratie gisteren bekendge maakt. Deferr, olympisch kampioen op het onderdeel paardspringen, veroverde op de afgelopen WK zilver voor de grondoefening. Deferr liep al eens tegen de lamp tijdens de Spaanse kampioen schappen, afgelopen jaar. Toen bekende hij schuld. AFP Nederland verliest ook vijfde wedstrijd op WK MANCHESTER - John de Mol is in het bezit van ruim 2 procent van de aandelen van Manchester United. De Nederlandse televisie producent investeerde via zijn eigen bedrijf Talpa in de Engelse club. Hij deed dat sinds vorig jaar no vember. Manchester United is met een jaarlijkse omzet van ruim 230 miljoen pond de rijkste club van de wereld. De werkgever van onder meer Ruud van Nistelrooij sloot het vorige boekjaar af met een winst van 32 miljoen pond, terwijl de club geen enkele prijs won. RTR van onze sportredactie BULAWAYO - 'Mugabe is gelijk aan Hitier', viel op een span doek te lezen. Twee RTL-jour- nalisten werden opgepakt en geïntimideerd. Om cricket draaide het gisteren nauwelijks bij het WK-duel tussen Neder land en Zimbabwe. Oranje ver loor met 99 runs verschil, maar de politiek geladen sfeer rond de wedstrijd in Bulawayo eiste alle aandacht op. Nadat de Engelse cricketers eerder hadden geweigerd om in het land van de omstreden pre sident Robert Moegabe te ko men spelen, kwam de druk op de schouders van hun Nederlandse collega's te liggen. Oranje be sloot te spelen en de lijn van de internationale bond te volgen. „We zijn het absoluut niet eens met het politieke klimaat in Zimbabwe, maar daar moeten politici over beslissen. Wij zijn hier om te cricketen", verklaar de aanvoerder Roland Lefebvre vooraf. Een emotionele toespraak van de eerste secretaris van de Ne derlandse ambassade op don derdagavond zaaide echter veel verwarring onder de spelers. Zij raadde het team af om te spelen en wees op de kwalijke gevolgen van het bewind van Moegabe. In Zimbabwe worden tegenstan ders van de regering onderdrukt en heerst voedselschaarste voor miljoenen mensen. Ambassadeur Van de Nederlandse politiek had het team geen negatief ad vies gekregen. De spelers had den verwacht dat de ambassa deur in Zimbabwe hen zelf zou begeleiden en zou adviseren hoe zich rond het duel te gedragen Hij bleef weg. De avond voor de wedstrijd hielden tegenstanders van Moe gabe een protestdienst tegen de cricketmatch. De beweging Christians for Justice and Peace van aartsbisschop Pius Ncube liet in een kerk in Bulawayo kri tiek horen. Diverse mensen leg den getuigenissen af van marte lingen door de veiligheidsdienst van de president. De politie sommeerde Ncube eerder deze week te stoppen met zijn kri tiek, maar de bisschop ver klaarde dat hij zijn mond niet zal houden. Twee journalisten van RTL- Sport werden de dag voor de wedstrijd aangehouden. Docu mentaire-maker Raymond Bouwman en cameraman Pim Ha winkels filmden in de tweede stad van het land een lange rij wachtende mensen bij de voed seldistributie. De politie greep in en nam het duo mee voor ver hoor. Ze verklaarden dat ze een zo goed mogelijk beeld wilden geven van de situatie in het land. De politie sommeerde hen geen mensen in de rij meer te fil men. De journalisten kregen te horen dat er geen voedsel schaarste in het land is en dat er nog voor de komende twintig jaar genoeg te eten is. De wach tende mensen zouden op zoek zijn naar werk. Bouwman en Hawinkels mochten na een uur gaan. Ze hadden wel de indruk dat ze na het voorval gevolgd werden door politiemensen. ,Ik zal blij zijn als ik het land uit ben met mijn bandjes. De men sen staan hier de avond tevoren al in de rij bij de bakker in de hoop brood te krijgen. Bij de benzinestations is het net zo. Het wordt met gewaardeerd als je dat filmt", aldus Bouwman. Spandoeken Daan van Bunge (links) heeft de bal goed geraakt en laat de verbaasde wicketkeeper Tatenda Taibu achter zich. foto Howard Burditt/RTR De wedstrijd verliep zonder grote incidenten. Toch was ook hier het protest tegen Moegabe te horen. Enkele toeschouwers hadden het lef spandoeken om hoog te houden met de teksten 'Mugabe is gelijk aan Hitier' en 'Zimbabwe heeft behoefte aan gerechtigheid'. De politie ver wijderde de spandoeken. Na het duel werd ten minste één toe schouwer gearresteerd. Zimbabwe maakte 301 runs te gen acht wickets, in 50 overs Nederland batte in dezelfde hoeveelheid overs 202 runs bij elkaar, bij verlies van negen wickets. Het was het vijfde WK- verlies voor het team van coach Trotman. ANP/AFP/DPA Hoe hardleers (lees ook: hoe stom en onnadenkend) kun je zijn door je voor de derde keer terug te laten zetten naar de tweede selectie. En nog wel binnen één seizoen? Ahmed Hossam, oftewel Mido, kreeg het bij Ajax voor elkaar. Wat een gezichtsverlies voor ie mand die uit een cultuur komt waar eer het hoogste goed is! Het schaamrood zal toch bij hem ook wel onderhand op zijn kaken staan. Of zou hij nog steeds niet doorhebben dat hij nu een mooie toekomst bij Ajax in de prullenbak heeft gegooid. En dat zijn marktprijs inmiddels is gekelderd. En dat clubs nu echt niet meer voor hem in de rij staan. Is er misschien iemand in de zaal die Mido wakker kan maken? De spits is in eigen land een wereldster. Toen Ajax in de winterstop het land van de farao's bezocht, was Mido dé man. De Egyptenaren, trots als ze waren, be jubelden hem als een god op aarde. Mi do de Grote. En dan is het een hard ge lag voor de speler dat Koeman minder over hem te spreken is. Ja goed, Mido is een goede voetballer, maar Ajax ver wacht wat meer dan dat. Discipline bij voorbeeld. En teamgeest, ook zo'n to- verterm in de westerse voetbalwereld. Tsja, op die terreinen schiet hij toch echt tekort. Dat je één keer de fout in gaat en terug gezet wordt, is niet erg. Het staat mis schien niet goed op je cv, maar na een tijdje heeft niemand het er meer over. Het overkomt de beste voetballers wel eens een keer. Maar bij twee keer moet je als voetballer toch echt bij jezelf te rade gaan. Misschien doe ik wel iets verkeerd? Bij Mido is die vraag echter nimmer door zijn hoofd geschoten. Toch was Koeman ook vergevingsge zind na misstap nummer twee. De jon geling verbruide het maar bood aan Koeman, de spelersgroep en de techni sche leiding van de club zijn excuses aan. En dat was voldoende, zo stelde Koeman. Hij had de spits ook hard no dig voor de return tegen Arsenal in de Champions League. Toen Ajax afgelo pen zondag van FC Utrecht verloor, lag dat immers aan Mido. 'Hij heeft ons in de steek gelaten', brieste Koeman. Het was weliswaar een wat goedkoop ex cuus voor de nederlaag, maar Koeman wilde die uitvlucht na een eventueel verlies tegen Arsenal niet weer hoeven gebruiken. En dus kwam Mido terug in de selectie. En dus kreeg hij ook een in valbeurt om aan zijn medespelers zijn goede wil te tonen. De Ajax-trainer maakte bij Mido's te rugkeer wel één groot voorbehoud: dit is de laatste keer geweest. Nog één mis stap en het is uit met de pret. Dat de spits een dag later al weer over de schreef zou gaan, kon Koeman ook niet van onze sportredactie DOETINCHEM - Als welhaast gebruikelijk sinds de winter stop heeft De Graafschap ook gisteravond op eigen veld een voorsprong weggegeven. In te genstelling tot in de voorgaande gevallen had het geen nederlaag tot gevolg. De hekkensluiter van de eredivisie hield het tegen subtopper Roda JC tenminste nog op 1-1. De Graafschap leidde halver wege met 1-0 door een treffer van Van Gastel. De voormalig speler van Feyenoord, sinds zijn komst naar de Achterhoek vooral door blessures nog wei nig gelukkig, knalde na ruim twintig minuten als in oude tij den een vrije trap raak. Het schot van net buiten het straf schopgebied was zo hard dat doelman Roorda de bal nauwe lijks moet hebben gezien. Meer zelfvertrouwen kreeg de formatie van coach Bosz niet di rect door de openingstreffer en geheel onverwacht was de ge lijkmaker in de tweede helft daarom ook niet Tien minuten na de hervatting zorgde Soetaers voor de 1-1. De Belg kon vrij gemakkelijk, met een boogje nog welinkoppen na een voorzet van ver van Filipovic. Willem II leed op bezoek bij RBC de tweede nederlaag bin nen vier dagen. Net als dinsdag bij NEC gingen de Tilburgers met 1-0 onderuit Sillah maakte in de 6 le minuut de enige treffer van de wedstrijd. De Graafschap - Roda JC 1-1 I-0). 21. Van Gastel 1-0. 55. Soetaers 1-1 Scheidsrechter: Schenkels. Gele kaart: Hermans, Van Gastel. Van der HaarVan Leerdam (De Graafschap Addo (Roda JC). Aantal toeschou wers: 11.500. RBC Roosendaal - Willem II1 -0(0-0 61. Sillah 1-0. Scheidsrechter Oskam. Gele kaartDe Graaf, Nasci- mento (RBC), Van Nieuwstadt. Mat- thijssen, Janssens (Willem II). Aan tal toeschouwers: 5000. ANP KARLSRUHE - Polsstokhoog springer Rens Blom heeft gister avond tijdens een internationa le wedstrijd in het Duitse Karlsruhe het Nederlands in- doorrecord verbeterd. Hij ging over een hoogte van 5,73 meter. Het oude record stond ook al op naam van Blom. Op 8 februari ging hij over een hoogte van 5,72. De atleet dwong met die sprong kwalifi catie voor het WK indoor in Bir mingham af. ANP van onze sportredactie bevroeden. Zo dom kon hij toch niet zijn? Wel dus! Na afloop van de wed strijd tegen Arsenal liet hij zich nega tief uit over Ajax en dus werd hij giste ren op het matje geroepen door Koeman en technisch manager Leo Beenhakker. Hun oordeel: excuses hel pen nu niet meer. ga jij maar lekker de rest van het seizoen in Ajax 2 voetbal len. Misschien is Koeman aan het begin van het volgend seizoen wel weer in een goede bui en laat hij hem terugkomen, maar logischer is het als hij zegt: Three strikes, you're out! Roeland van Vliet DEVENTER - Emmen heeft het gat met koploper ADO Den Haag weer teruggebracht tot twee punten. De club won gis teravond met 2-1 van Go Ahead Eagles en blijft daarmee in de race om de titel. ADO heeft wel nog een wedstrijd tegoed. Heracles verloor de aansluiting met ADO en Emmen. De club ging in Brabant met 2-0 onder uit tegen FC Den Bosch. Jansen en Van de Laak maakten de doelpunten. Go Ahead Eagles - Emmen 1-2(1-1). 10. Morbus 1-0, 20. Cairo 1-1, 57 De Groot 1-2. Scheidsrechter: Bossen. Gele kaart: Zijm (Go Ahead Eagles), Ahannach (Emmen). Aantal toe schouwers: 3350. FC Dordrecht - Stormvogels Telstar 1-1 (0-0). 54. El Khalifi 1-0. 76 De Lange 1-1 (strafschop). Scheids rechter Buiting. Gele kaart: Sant- vliet, Den Dunnen (FC Dordrecht). Aantal toeschouwers: 2150. FC Den Bosch - Heracles 2-0 (0-0) 68. Jansen 1-0, 78. Van de Laak 2-0 Scheidsrechter: Jol. Gele kaart Reekers, Leurink (Heracles). Aantal toeschouwers: 4478. Haarlem - TOP Oss 1-0 (1-0). 29. Ketting 1-0. Scheidsrechter: Van Beek. Gele kaart: Hooyboer, Piket. Longuet (Haarlem), Becker, Ar- narsson, Gesthutzen (TOP Oss) Aantal toeschouwers 2245. Veendam - Helmond Sport 1-3(0-1). 20. Aelbrecht 0-1.48. De Vries 1-1. 61. Van Dinteren 1-2, 7.9. Schaap 1-3. Scheidsrechter: Olde Olthof Aantal toeschouwers - 3158 Sparta - Volendam 0-4 (0-3). 21 Va ria 0-1. 35 Ouhsaine 0-2. 42. Varia 0-3, 90. Smit 0-4 Scheidsrechter Blom. Gele kaart Martinez (Spar ta), Weng (Volendam). Aantal toe schouwers: 3000. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21