Doopceel reizigers gelicht UWSE COURANT 1M- uur Teivfce PZC Aanbod Irak ontmanteling raketten verdeeld ontvangen Begrotingstekort loopt verder op VS dwingen vliegmaatschappijen gegevens passagiers af te staan Sociale dienstplicht is heilzaam Klaus volgt Havel in Tsjechië op Einde Mido bij Ajax in zicht Zo groot is Zeeland toch niet? Forse winst voor PvdA en CDA voorspeld Voetganger verongelukt in Terneuzen Bermuda lokt toeristen met valse foto's Recordaantal asielzoekers Groot-Brittannië Grafkelder in Biervliet De laatste beelden van Columbia's astronauten Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 16,- Eerst regen Vanochtend regen, vanmiddag meest droog en enkele opklaringen. Matige wind uit het zuidwesten bij 12 graden. PZG maÊÊÊtÊMmaÊmËm BHBOBBW Het Rode Kruis maakt zich sterk voor het invoeren van een so ciale dienstplicht voor jongeren. Dat zou het blikveld van de jongeren verruimen en tegelijkertijd heilzaam zijn voor het Rode Kruis en andere organisatie die het O vooral moeten hebben van vrijwilligers. De centrumrechtse oud premier Vaclav Klaus volgt Vaclav Havel op als president van Tsjechië. De 61-jarige Klaus verwierf gisteren pas in de derde ronde van de verkiezingen de vereiste meerderheid in Lagerhuis en Senaat. Zijn tegenkandidaat was de vrij onbekende sociaal democraat en voormalig dissi- PI dent J an Sokol Mido lijkt zijn langste tijd te hebben gehad bij Ajax. Trainer Koeman haalde de Egyptenaar deze week na een disciplinaire schorsing voor het duel met Arsenal terug bij de eer ste selectie, maar daarna ging Mido weer over de 1 schreef. I varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; economie: 7; radio en televisie: 8 en 9; zeeland: 11,12,13,15, 17 en 19; sport: 20 en 21; statenverkiezingen: 23,24,25,26 en 27; reportage: w1, w2, w3, w5 en w7; reizen: w11 en w13; mobiel: w15 en w17; trends: w19, w21en w23 Kom eerst eens bij ons kijken Echt alles voor de beginnende i j muzikant en de professional! ^rjj I DEN DEKKER MUZIEK v/b Biltlaan 69, Kapelle. 0113-330330 www.dendekkermuziek.com 246e jaargang no. 51 zaterdag 1 maart 2003 los nummer 1,65 VLISSINGEN - PvdA en CDA worden op 11 maart de grote winnaars van de Statenverkiezingen, VVD, SGP en Partij voor Zeeland de grote verlie zers. Dat blijkt uit een opinie peiling die in opdracht van de PZC onder 600 Zeeuwen is gehouden. De uitslag van de enquête laat globaal hetzelfde beeld zien als bij de Ka merverkiezingen Volgens de peiling komt de PvdA uit op 14 van de 47 Statenzetels (nu 8) en het CDA op 12 (nu 10). De WD is niet langer de grootste en zakt van 10 naar 7 zetels. Voor de PvZ (nu 4) is geen enkele zetel meer weggelegd. Andere verliezers zijn GroenLinks, van 4 naar 2 en de SGP, van 7 naar 2. De positie van de SGP wordt in de enquête niet helemaal recht gedaan. De ervaring leert dat deze partij op een vaste aan hang kan rekenen, die zich in een opiniepeiling niet over zijn politieke voorkeur uitlaat. De ChristenUnie hand haaft zich op 3 zetels en D66 houdt net als nu één zetel. Nieuwkomers zijn de LPF en SP, met elk één zetel. pagina 15: lijsttrekkers verrast pagina 23 t/m27 bijlage verkiezingen 'ERNEUZEN - Een 76-jarige nan uit Terneuzen is gistermid- lag om het leven gekomen bij en verkeersongeval op de Ihurchilllaan in zijn woon- ilaats. ïet slachtoffer stak ter hoogte •an de bushalte de weg over. Op lat moment werd hij geschept loor de auto, bestuurd door een 7-jarige Terneuzenaar. De man •ezweek ter plaatse aan zijn erwondingen. lis gevolg van het ongeval was en deel van Churchilllaan an- erhalf uur afgesloten. door Ferdi Schrooten DEN HAAG - Vliegtuig passagiers die weigeren gevoelige persoonsgege vens af te staan aan de Amerikaanse autoritei ten, lopen het risico dat ze de VS niet meer inkomen. De Amerikanen eisen van luchtvaartmaatschappij en niet alleen paspoortge- gevens van reizigers, maar ook creditcardnummers, eetvoorkeuren, telefoon nummers en eventuele medische informatie. Volgens regelgeving in landen als Nederland mag dat niet, maar luchtvaartmaatschappij en werken noodgedwongen mee aan de strenge veiligheidseisen. Ook de KLM wordt gedwongen mee te werken op straffe van zware boetes en in het ergste ge val verlies van landingsrechten. Behalve een inbreuk op de pri vacy van reizigers veroorzaakt de informatieplicht ook onge mak. Naar verwachting neemt de wachttijd bij de incheckbalie voor Amerikaanse bestemmin gen met één a twee uur toe. Ook het College Bescherming Persoonsgegevens (CBP) heeft bezwaren tegen de manier waarop de Amerikanen de luchtvaartbranche en de reizi- van onze redactie buitenland NEW YORK - Het hoofd van de VN-wapeninspecteurs Blix heeft gisteren tevreden gerea geerd op de Iraakse verklaring dat Bagdad bereid is zijn Al Sa- moud Il-raketten te vernieti gen. Frankrijken Duitsland za gen zich in hun weerstand tegen een oorlog gesterkt. De Verenig de Staten noemden de verkla ring 'bedrog'. Frankrijk en Duitsland rea geerden ingenomen met het besluit van Irak. De Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Fischer zei dat er vooruitgang zit in de ontwapening: „Ik be grijp niet waarom dit proces nu stopgezet zou moeten worden als het net concreet resultaat be gint af te werpen. De gewraakte raketten hebben gers het mes op de keel zetten. CBP-voorzitter P. Hustinx klaagde deze week op een bij eenkomst van privacy-experts in Washington dat de informa tieplicht veel te ver gaat. Dit Amerikaanse wapen tegen het internationale terrorisme is in strijd met wetgeving in Euro pa. Geheim Niettemin heeft de Europese Commissie afgelopen week in het diepste geheim een begin selovereenkomst gesloten met de Amerikaanse douane. Het dagelijks bestuur van de Euro pese Unie probeert zo op langere termijn toch nog tot een regeling te komen ter afscherming van de een iets groter bereik dan de 150 kilometer die de VN toestaan. Blix had Irak gelast om voor vandaag te beginnen met het onbruikbaar maken van de ra ketten. Het ultimatum gold als een test voor Bagdad, omdat een weigering de kans zou hebben vergroot op een meerderheid in de VN-Veiligheidsraad voor mi litair ingrijpen in Irak. Spelletje De VS deden de Iraakse toezeg ging af als 'propaganda, bedrog en een spelletje'. Groot-Brittan- nië en Spanje reageerden ook afwijzend. Het gaat om volledi ge ontwapening, niet om delen, aldus Bush' woordvoerder Flei scher. Fleischer wilde gisteren niet in gaan op de vraag of het nu moei lijker is voor de Amerikaanse regering om een meerderheid in persoonsgevoelige gegevens. Net als het CBP ziet de Europese Commissie graag dat de gege vens niet onnodig lang bewaard blijven en dat ze slechts inge zien kunnen worden door een beperkte groep gebruikers. Formeel gaat de informatie plicht komende woensdag in, maar de luchtvaartmaatschap pijen hebben waarschijnlijk nog dertig dagen de tijd om zich voor te bereiden. De KLM pro beert zijn klanten voor zover dat gaat te beschermen. Voor de zo mer moet de KLM ook het 'Ad vanced Passenger Information System' (Apis) operationeel hebben. „Nu scannen we slechts paspoorten en die gegevens gaan dan naar de Amerikaanse de Veiligheidsraad achter een tweede resolutie te krijgen. Amerika heeft negen stemmen nodig voor de resolutie, waarin wordt vastgesteld dat Saddam Hoessein zijn laatste kans op ontwapening heeft verspeeld. Tot dusverre steunen vier lan den de VS. Het is onduidelijk of een van de vaste leden van de Veiligheidsraad (behalve de VS en Groot-Brittannië zijn dat Rusland, China en Frankrijk) zijn veto zal gebruiken om de VS in de wielen te rijden. Rusland heeft zich steeds een verklaard tegenstander getoond van een oorlog. Verwacht wordt dat de resolutie binnen twee weken in stemming wordt gebracht. De steun voor de komst van Amerikaanse troepen naar Tur kije staat onder druk. De Natio nale Veiligheidsraad vergader de in Ankara over de kwestie In autoriteiten. Maar ze willen van passagiers straks ook het exacte verblijfsadres in de VS krijgen en alle gegevens die we hebben over creditcards, een eventueel dieet of medische problemen die ze bij hun boeking hebben opge geven." Weinig keus Ook passagiers rest weinig keus Iemand die bij het inchecken weigert gegevens te verstrekken die door de VS verlangd wor den, mag toch instappen. „Er is wel nog zoiets als recht op ver voer", zegt de KLM-woordvoer der. „Maar bij aankomst wordt zo iemand er waarschijnlijk me teen door de plaatselij ke autori teiten uitgepikt." GPD de raad zetelen de politieke en militaire leiders van het land. Het Turkse parlement stelde gisteren een debat over een ak koord met de VS uit tot van daag. ANP/RTR/GPD pagina 3: Koerden betogen tegen Turkse bezetting noord-lrak pagina 7: reiswereld voelt oorlogsdreiging LONDEN - Meer dan 110.000 mensen hebben vorig jaar in Groot-Brittannië asiel aange vraagd. Dat is een record en in vergelij king met 2001 een stijging van 20 procent. ANP door Peet Vogels DEN HAAG - Het begrotingste kort is vorig jaar uitgekomen op 4,5 miljard euro. Het gat wordt veroorzaakt door de lagere be lastinginkomsten en hogere uit gaven, vooral in de gezond heidszorg. Het tekort is twee keer zo groot als geraamd, zo maakte het mi nisterie van Financiën gisteren bekend. Het is een extra tegenvaller voor het CDA en de PvdA, die onder handelen over een nieuw re geerakkoord. De partijen kun nen het toch al moeilijk eens worden over de begroting voor de komende jaren. Ze onder handelen nog over de omvang van de bezuinigingen. De nieu we cijfers maken de besprekin gen nog lastiger. De laatste maanden regende het tegenvallers op het ministerie In de Nederlandse Her vormde Kerk in Biervliet is een eeuwenoude graf kelder gevonden, waarin hoogwaardigheidsbekle ders werden begraven, onder wie vermoedelijk de eerste burge- meester van 1 Biervliet. van Financiën. De terugval in de economische groei zorgde voor minder belastinginkomsten dan geraamd. Bij de presentatie van de Miljoenennota in september ging het kabinet nog uit van een economische groei over 2002 van 2 procent. Dat zou 108,3 miljard euro aan belastingin komsten opleveren. Inmiddels is de verwachting dat de groei nog maar 0,25 procent be draagt. Daardoor vallen de be lastinginkomsten 3,3 miljard euro lager uit. Zo brengt de ven nootschapsbelasting, een winstbelasting voor bedrijven, 1,5 miljard euro minder op dan begroot. Ook de kosten voor de gezond heidszorg kwamen hoger uit dan geraamd. In totaal is 700 miljoen euro meer uitgegeven dan begroot. In september had het kabinet al 800 miljoen euro extra uitgetrokken voor de ge zondheidszorg. GPD HAMILTON - Bermuda, het eiland in de Atlanti sche Oceaan dat bekend staat om zijn roze stran den, gebruikt in andere landen gemaakte foto's van stranden en wateren in zijn toeristische adver tenties. Een foto van een man die met een dolfijn zwemt, nodigt de toeristen uit naar Bermuda te komen, maar is in Florida geno men. Andere advertenties to nen een strand op Hawaii en een onderwaterfoto van een school barracud a's. Die foto is genomen bij de Seychellen, erkent het ministerie van Toerisme. Die roofvissen komen overigens helemaal niet in de buurt van het tropische eiland voor. ANP Piloot William McCool (r) gebruikt een spiegeltje om de filmende astronaute Laurel Clark, die achter hem zit, aan te kijken. Commandant Rick Husband (1) bedient de vlucht- controlesystemen. De gloed die vrijkomt van de verhitte neus van het dalende ruimteveer verlicht de ramen van de cockpit. foto Nasa TV/RTR van onze redactie buitenland HOUSTON - De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa beeft gisteren een videoband vrijgegeven met de laatste beelden van de bemanning van het ruimteveer Columbia. De spaceshuttle viel op 1 februari boven de staat Texas in stukken uiteen toen het terugkeerde na een zestien dagen durende vlucht in de ruimte. Alle zeven astro nauten kwamen om het leven. Ruim drie weken na de ramp hebben bergingswerkers de band gevonden die door één van de astronauten was opgenomen. De beelden tonen een ontspannen groep op het moment dat de Columbia in de atmosfeer van de aarde terugkeert. De band geeft geen uitsluitsel over de oorzaak van het ongeluk. Het toont alleen dat de astro nauten zich van geen enkel gevaar bewust waren. De opname eindigt vijftien minuten voor de explosie. AFP Advertentie Baby-kinder speciaalzaak Kerkplein 8 Yerseke 0113-574210 \wvav.bruundebeer.nl j Advertentie 10 <jgr\. Toscane (coMfort c(aa) geheel verzorg, s(ech+s €535»- Reizen en Recreatie GA OP KAKANT/É IN JE EIGEN ZATERDAGKRANT (Advertentie) voorletters: straat: postcode: plaats: telefoon: email: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: handtekening: noteert u mij voor een proefabonnement van m/v 6 weken voor 16,-. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onder staand rekeningnummer (proef geldt eenmalig bin nen zes maanden) 8 713214"000019 noteert u mij voor een abonnement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 20,50). per kwartaal met automatische incasso (€55,10). per jaar met automatische incasso 209.90) Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 112 4800 VB Breda (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1