Iers mosselzaad kan riskant zijn Prins krijgt terugblik op dierbare school Vlaanderen laat Engels grafschip voor de kust liggen Grafkelder ontdekt in Biervliet VVD'er wil diepste punt tunnel als attractie CDA wil viskweek stimuleren Bouw windmolens in W esterscheldemond begint voor de zomer 17 Bezwaar garnalenboete ingediend Werkstraf voor slaan met barkruk Werkstraf voor forse steunfraude Motorrijder gewond PvdA Hulst uit zware kritiek op controle brandveiligheid RIVO: kweek in Oosterschelde onderzoeken J door Ronald Verstraten BIERVLIET - De onverwach te vondst van een grafkelder in de Nederlands Hervormde Kerk in Biervliet, met een vijf tal gave skeletten, kan een be langrijke bijdrage betekenen voor de geschiedschrijving van de kerk. Tegelijkertijd be tekent het een aanslag op de door de restauratie toch al dun geworden portemonnee van de kerkenraad. De gevonden overblijfselen stammen uit de tweede helft van de zeventiende eeuw. In de grafkelder werden hoogwaar digheidsbekleders begraven, onder wie vermoedelijk de eerste burgemeester van Bier vliet, Michel de Palma. De ko mende weken wordt inhoud en geschiedenis nader onder zocht door de Archeologische Dienst van de Provincie Zee land. Wat er daarna mee ge beurt, is nog onzeker „Wezijn hier uiteraard erg blij mee en we hopen dat uit het onderzoek meer namen naar boven zullen komen. Het wa pen van de familie De Palma zit trouwens ook in een van de gebrandschilderde namen die momenteel worden gerestau reerd", aldus G. van Noort. voorzitter van de kerkenraad. Zijn enthousiasme wordt niettemin getemperd door de kosten van de operatie. „We zijn nu verplicht allerlei stap pen te ondernemen, archeolo gen in te schakelen en derge lijke. Alles bij elkaar kost ons dat 20.000 euro extra. Daar zijn geen voorzieningen voor. We willen proberen een be roep te doen op de gemeente en de provincie" Van Noort kon dan ook nog niet zeggen of de stoffelijke resten worden herbegraven of wellicht tentoongesteld. Toeval De ontdekking werd bij toeval gedaan. De houten vloer was niet sterk genoeg om stellin gen op te plaatsen en moest worden afgebroken. Daaron der kwam een geheel verzakte vloer tevoorschijn. Er lag een aantal grafstenen, waaronder twee uit de veertiende eeuw. Die zijn getekend en in kaart gebracht. Ze zijn na de bouw van de kerk in 1660 vermoe delijk overgebracht uit een oude abdijkerk in de buurt. Zeker is dat daarbij toen ook de overblijfselen van Willem Beukelszoon (de historische uitvinder van het haringka ken) bij zaten. Maar of daar iets van is overgebleven, is on waarschijnlijk", zegt K. Kerckaert van Areheome- dia dat in opdracht van de ar chitect een oogje in het zeil houdt tijdens de restauratie. Van de grafkelder in het mid den van de kerk, werd aan vankelijk gedacht dat het slechts om een omgekeerde steen ging. De verrassing was dan ook groot toen zich daar onder de grafkelder bevond Gaten in de muren, waaruit de balken zijn verdwenen, geven aan dat er in lagen is begra ven. Van het houtwerk van de kisten is nog veel overgeble ven, maar conservering is vol gens Kerkaert te duur. De sier- stenen worden gerestaureerd en later terug in de kerk ge plaatst. YERSEKE - De producentenorganisaties (po's) van garnalen- vissers, de po's West in Yerseke, Texel en de Nederlandse Vis sersbond in Emmeloord, hebben deze week gezamenlijk een officieel bezwaarschrift ingediend tegen de miljoenenboete van de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa). De NMa legde de boete eerder dit jaar op. omdat in de garnalensector sprake zou zijn van ongeoorloofde aanvoerafspraken met als gevolg kunstmatig hoge gamalenprijzen. De Europese Com missie heeft zich ook gemengd in de kwestie. Brussel onder zoekt welke gevolgen de beslissing van de NMa heeft voor de marktordening in de visserijsector. De po's hebben altijd ge steld dat zij de afvoerafspraken maakten om het garnalen- en visbestand te sparen en doordraai bij een te grote aanvoer te voorkomen, wat in lijn zou zijn met het Europese visserijbe leid. De po West in Yerseke is door de NMa aangeslagen voor 396.000 euro. TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter J. Hopmans heeft gisteren een 54-jarige man uit Westdorpe veroordeeld tot twintig uur werkstraf. De zwakbegaafde Westdorpenaar had op 4 augustus vorig jaar in een plaatselijk café met een barkruk geslagen, waardoor het slachtoffer drie vingers brak. De rechter bepaalde ook dat de verdachte zich aan de voor waarden van de reclassering moet houden. Aan het slachtof fer, die zich die dag in een karretje voortbewoog, moet hij 253 euro schadevergoeding betalen, in plaats van de gevraagde 1800 euro. Daarmee kwam de rechter tegemoet aan het verzoek van raadsman M. Harte, die vond dat het slachtoffer ook schuldig was geweest aan het incident Hij had met getreiter, pesterij en en scheldpartijen zijn cliënt het bloed onder de nagels van daan gehaald. De visie van Harte werd ondersteund door de caféhouder, die zich de reactie van verdachte goed had kunnen voorstellen. De twee waren al heel lang vrienden van elkaar. Toen er een vrouw in het spel kwam bekoelde de relatie Dat leidde tot een escalatie op 4 augustus. TERNEUZEN - Een 38-jarige grensbewoner uit het Belgi sche De Klinge heeft een aantal jaren het GAK in Nederland voor in totaal 41.000 euro benadeeld door valsheid in ge schrifte te plegen. Gisteren verscheen hij niet op de zitting van de Terneuzense politierechter. De verdachte werd veroor deeld tot 240 uur werkstraf en zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De man, met de Nederlandse nationaliteit gaf telkens op de werkbriefjes zijn postadres in Middelburg als woonadres op aan de uitkeringsinstantie in Goes en vermeldde dat hij nog geen werk had. Zo kreeg hij ten onrechte werkloosheid- en ziekengelduitkeringen, terwijl hij in België werkte. Pas toen hij bij het GAK een keer informeerde hoe het met zijn uitke ring zat ontdekte een ambtenaar de fraude. De man is inmid dels een terugbetalingsregeling begonnen. SCHOONDIJKE - Een 50-jarige motorrijder uit het Belgi sche Mortsel is gistermiddag rond hal f twee op de Willemsweg in Schoondijke gewond geraakt. Een 76-jarige automobilist uit de gemeente Oostburg kwam uit de Veldstraat gereden en draaide links de weg op, maar verleende hij geen voorrang aan de motorrijder. Het slachtoffer is met een gebroken been vervoerd naar het ziekenhuis in Terneuzen. door Harmen van der Werf ZEEBRUGGE - Het Vlaams ge west ziet voorlopig af van de verplaatsing van de Engelse torpedobootjager Wakeful voor de Belgische kust. Voor de vei ligheid van de scheepvaart kan worden volstaan met het aftop pen van de masten en een schoorsteen. In de Wakeful be vinden zich de stoffelijke resten van naar schatting zeshonderd soldaten. Vorig jaar zomer zou de Wakeful al bij het wrak van een ander Brits oorlogsschip in de buurt, de Grafton, worden gelegd, maar de financiering was nog niet rond. Het Vlaams gewest heeft de tijd gebruikt om het schip verder te laten inspecte ren door duikers. ,,En daaruit is gebleken dat de Wakeful in een slechtere staat verkeert dan wij dachten", ver telt D. de Brauwer van de afde ling maritieme toegang „Wij moeten veel meer geld uittrek ken om het schip netjes te kun nen verplaatsen, zonder het ri sico te lopen dat het onderweg breekt." Een exacte berekening van de extra kosten is niet gemaakt. De operatie was eerst geraamd op een kleine vijf miljoen euro, al dus De Brauwer. „Dat zou rustig het dubbele kunnen worden, al is dat maar een inschatting." Diepgang De verplaatsing dreigt niet al leen veel duurder te worden, uit het duikeronderzoek is ook naar voren gekomen dat die niet zo nodig is. Ter plaatse, vlakbij de loodspost Wandelaar, is een diepgang van twintig meter bij het laagste laagwaterpeil gewenst. Door de masten en een schoorsteen van de Wakeful drie meter af te top pen. kan dat al worden bereikt Dit werk wordt komend voor jaar uitgevoerd. Het Vlaams gewest springt zo voorzichtig met de Wakeful om, omdat het een officieel Engels oorlogsgraf is. De Wakeful zonk eind mei 1940. Het schip was op weg naar En geland met zo'n zeshonderd mi litairen. Zij waren bij het Franse Duinkerken ontsnapt aan de ra zendsnel oprukkende Duitse troepen. Voor de Belgische kust kwam aan hun reis een einde door een torpedo, afgevuurd door een Duitse snelboot. Praktisch alle opvarenden kwamen om en moeten nog aan boord zijn. De bemanning van de Grafton, het schip waarheen de Wakeful zou worden verplaatst, is eind mei 1940 hetzelfde overkomen. De kans bestaat dat de Wakeful op termijn alsnog moet worden verplaatst, als het tot een verde re verdieping van de Wester- schelde en de vaargeul voor de Vlaamse kust komt. De Brau wer: „Wellicht krijgen we tegen die tijd wel voldoende budget." HULST - De Hulster PvdA- fractie vindt het 'triest' dat de gemeente enkel controleert op brandveiligheid en gebruiks vergunningen in de horeca-eta- blissementen op de vooravond van het carnavalsfeest. Dat zou volgens fractievoorzit ter P. Plasschaert veel vaker moeten gebeuren. Daarnaast zint het Plasschaert niet dat de gemeente het handhaven voor heen nooit serieus genomen heeft. „Er is ook nog zoiets als nieuw jaar en andere feesten waarbij de cafés druk worden bezocht. Dan wordt nooit gecontroleerd, we laten het altijd van carnaval afhangen", aldus Plasschaert. Burgemeester A. Kessen vindt het onzin meerdere keren per jaar te controleren op vergun ningen en brandveiligheid. „Een keer per jaar is voldoende, anders blijven we bezig." Plasschaert: „Constateren dat een café niet aan de regels vol doet is één ding, maar vervol gens ook actie ondernemen de exploitant te dwingen aan de re gels te voldoen is twee. Diege nen die in de fout gingen, zijn nooit vervolgd." De afdeling milieu van de ge meente kampt momenteel met onderbezetting en de PvdA vraagt zich af of dat gevolgen heeft voor de handhaving. Kes sen garandeert dat Hulst nu op het goede pad zit. De grafkelder werd bij toeval ontdekt. foto Camile Schelstraete door Harmen van der Werf YERSEKE - Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) heeft te lang ge wacht met een serieus onder zoek naar de eventuele risico's van het verzaaien van Ierse mosselen in de Oosterschelde. Zo'n onderzoek moet alsnog plaatsvinden, oordeelt direc teur A. Smaal van het Neder lands Instituut voor Visserijon- derzoek (RIVO) in Yerseke. Smaal doet zijn oproep naar aanleiding van een recente uit spraak van de Raad van State. Het hoogste rechtsorgaan van Nederland oordeelde deze week dat LNV ten onrechte een ver gunning heeft geweigerd voor het verzaaien van Ierse mosse len in de Oosterschelde. Het Yersekse bedrijf Delisea van J. Dingemanse had die aange vraagd en ging tegen de weige ring door LNV in beroep. Met succes, bleek deze week. De Raad van State vindt dat het be sluit van LNV in strijd is met het vrije verkeer van goederen in de Europese Unie. Het ministerie heeft ook verzuimd of kon niet aantoonbaar maken dat de komst van de Ierse mosselen een probleem vormt voor het Oos- terschelde-milieu. Grenzen „Terwijl al in 1995 een work shop is gehouden over de vraag welke gebiedsgrenzen er gelden voor mosselen die in Nederland zaterdag 1 maart 2003 door René Hoonhorst TERNEUZEN - Terneuzen moet de Westerschel- detunnel gebruiken als toeristische attractie. Het diepste punt van Nederland, zestig meter onder NAP, ligt in het midden van de tunnel. Een bordje zou de passanten daar op moeten wijzen, vindt VVD'er W. Broekhui j sen. De liberaal voegde er direct aan toe dat de aandui ding niet te ludiek mag zijn. „We moeten natuur lijk geen ongelukken veroorzaken door automo bilisten af te leiden.Wethouder A. van Waes had de tunnelbehalve als doorvoerweg om naar de re gio te komen, niet eerder als toeristische trekker gezien. Enigszins verbouwereerd beloofde hij 'de mogelijkheden te bekijken'. De Terneuzense raadsleden zijn, net als de Zeeuwse Statenleden, boos omdat ze niet alle maal bij de officiële opening van de Westerschel- detunnel mogen zijn. Op voorspraak van burge meester R. Barbé mogen de tien fractievoorzitters op 14 maart in de nabijheid van Hare Majesteit vertoeven. De overige 21 gemeentebestuurders mogen, net als het 'gewone volk', pas een dag later de tunnel in PvdA'er R. de Meyer is blij dat hij als fractievoor zitter is uitverkoren, maar hij vond het geen pas geven dat niet de hele raad is uitgenodigd. Zijn CD A-collega R Bruggeman sprak van een 'mis kenning van volksvertegenwoordigers'. Brugge mandie steun kreeg van de hele raad, vond dat al le raadsleden van de gemeenten Terneuzen en Borsele en alle Statenleden uit hoofde van hun functie een uitnodiging hadden moeten krijgen. In navolging van gedeputeerde Bruinooge eerder deze week liet Barbé weten dat hij 'niet de uitno digende partij is'. De NV Westerscheldetunnel is verantwoordelijk voor het versturen van invita ties. De bouwer heeft eerder laten weten dat het aantal uitnodigingen beperkt blijft, vooral in ver band met de veiligheid. door Rob Paardekam YERSEKE - Het CDA stelt voor een stimuleringsprogramma te ontwikkelen voor de viskweke- rij in Zeeland. Dat zei het christen-democrati sche Statenlid H. van Waveren gisteren na een bezoek aan een tarbotkwekerij op de Olzende- polder in Yerseke. Volgens hem heeft het kweken van vis een enorm marktpotentieel dat de provincie Zeeland niet mag la ten liggen. Nu lopen in deze sec tor veel ondernemers die iets willen beginnen tegen allerlei beperkingen aan. Het CDA wil bekijken hoe deze problemen kunnen worden opgelost. Het vestigen van viskwekerijen in leegstaande agrarische gebou wen, is volgens de christende mocraten een mogelijkheid. door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Belgische elektriciteitsbedrijf Electrabel verwacht in mei te beginnen met de bouw van de eerste fase van een windmolenpark in de Wes- terscheldemonding. Het is de bedoeling dit jaar tien windtur bines van elk twee megawatt te installeren. Tegen de komst van de windmo lens loopt nog een bezwaren procedure bij de Raad van State in België. De Vlaamse gemeente Knokke-Heist, de provincie Zeeland en de gemeenten Sluis, Veere en Vlissingen hebben die in gang gezet. Zij vinden dat de Westerscheldemonding 'een open, natuurlijk gebied' moet blijven en vrezen dat een wind- park slecht is voor de veiligheid van de scheepvaart. Bij Electrabel wordt ex-van uit gegaan dat de bezwaren door de Raad van State terzijde worden gelegd. „Adviseurs hebben al rapporten uitgebracht en die zijn positief voor ons", ver klaart S. Dutordoir, hoofd com municatie van Electrabel. Zij gaat ervan uit dat de Raad van State binnenkort tot een uit spraak komt. Dutordoir meldt dat alle bestel lingen voor de eerste fase inmid dels zijn geplaatst. De Neder landse dochter van het Deense windmolenbedi-ijf Vestas levert de turbines. Vestas produceerde ook de molens voor het gi*ootste windpark in de Noordzee tot nu toe, op Horns Rev bij Denemar ken. Dat pai-k is vorig jaar ge bouwd en bestaat uit tachtig windturbines van elk twee magawatt. In de Westerscheldemonding, op de Vlakte van Raan, zijn in totaal vijftig windmolens ge pland met een gezamenlijke ca paciteit van honderd megawatt. Electrabel werkt voor het pro ject samen met het Belgische baggerbedrijf Jan DeNul in de firma Seanergy. Het windpark dat op ongeveer vijftien kilome ter uit de kust van Knokke- Heist komt, moet volgend jaar zijn afgerond. mogen worden ver-zaaid", stelt Dingemanse van Delisea, „Sindsdien is er niets gebeurd." De Raad van State heeft dat ook gezien. Het ministerie heeft zelfs geen contact opgenomen met Ierse autoriteiten over eventuele risico's bij de invoer van mosselen uit de Ierse Zee. Het voor Delisea gunstige von nis van de Raad van State bete kent niet dat het Yersekse be- drijf al Ierse mosselen in de Oosterschelde mag verzaaien. De Raad van State heeft LNV opgedragen een nieuw besluit te nemen. Dingemanse van Deli sea denkt dat daar enkele maan den overheen zullen gaan. Als LNV opnieuw dwars gaat lig gen, zal hij niet verzuimen weer naar de rechter te stappen. „Want die mosselen voldoen aan alle Europese noi-men. Er is gewoon spi-ake van handelsbe lemmering." RIVO-directeur Smaal zegt niet te kunnen in schatten of de Ierse mosselen ri sico's kunnen opleveren, zoals het in de Oosterschelde brengen van wezensvreemde organis men. „Onderzoek moet dat eerst uitwijzen." Hij signaleert tege lijkertijd dat in Yerseke vaker lei-se mosselen worden verhan deld. Die worden niet vei'zaaid in de Oosterschelde, maar het spoelwater en afval van de mos selen worden er wel in geloosd. Dingemanse: „Al jaren en jaren wordt dat gedaan en dat heeft nooit problemen gegeven." door Edith Ramakers VLISSINGEN - Uit het jubile umboek Terugblikken, honderd jaar zeevaartonderwijs in Vlis singen 1903-2003, spreekt be trokkenheid van de auteurs en samenstellers door. 'Hun dier bare school viert feest', dat mot to wordt uitgedragen in het 170 pagina's tellende boek. De geschiedenis van de jubile rende Zeevaartschool, oftewel het maritiem Instituut De Ruy- ter, wordt tot in detail beschre ven. Studenten en oud-studen ten zullen er veel in herkennen. Het leven van de blikken - zoals de studenten vroeger door hun petten met blikken embleem werden genoemd - krijgt een ereplaats, naast tal van klassen- foto's. Het boek is doorspekt met we tenswaardigheden. Hoe komt de Zeevaartschool aan haar naam? De naam werd geschon ken door het Nationaal comité ter herdenking van de geboorte dag van Michiel de Ruyter. Burgemeester Burgemeester A. van Dok-van Weele schrijft over de band tus sen Vlissingen en de zee. Er is plaats ingeruimd voor notities van het schoolbestuur. G. Brou wer, oud-directeur van het Ma ritiem Insitituut De Ruyter en later bestuurslid van de Zee vaartschool en van de HZ, be spreekt de bestuurlijke kant. R. van Es, oud-leerling en gepen- sioneei'de loods, waagt zich aan de geschiedenis van de oprich tingsdatum tot 1953. Van Es blikt ook terug op de laatste vijftig jaar, vanaf het moment dat de Vei'eniging van Oud- Leerlingen (VOL) werd opge richt De VOL viert dit jaar haar vijftigjarig bestaan. Oud-stu denten kunnen geen afscheid nemen van de zeevaartschool. Maar liefst 1200 leden telt de VOL. Ook het schoolblad Poseidon krijgt aandacht. Poseidon wordt als een bindmiddel ge zien. Over de radio-opleiding wijdt M. van Reimersdal uit. Reimersdal was oud-leerling, radio-officier, docent radio- kunde en plaatsvervangend sec tordirecteur en locatiemanager. J. van Donselaar, oud-directeur van de HZ, laat zijn licht schij nen over het onderwijs. Verder komen aan bod M. van Hoek, die over de ontwikkeling van het wedstrijdroeien in sloepen schrijft. De ex-eerste officieren L. van Heulen en C. Wiessner bechouwen het Internaatleven in Onze Vloot, waar veel studen ten jarenlang gehuisvest waren. M. de Jong ten slotte schrijft over de ontwikkelingen van de Nederlandse vloot. Gisteren kreeg prins Benxhard op Paleis Soestdijk het gedenk boek aangeboden uit handen van studenten en oud-directeur G. Brouwer. Prins Bemhard was beschermheer van de Zeevaart school van 1963 tot 1991. Terugblikken, honderd jaar zee vaartonderwijs in Vlissingen. Vorm geving en druk: ADZ Vlissingen. ISBN 90-9016586-x. Oplage 4000. Kosten20 euro bij de stichting ma ritieme boekerij Plaza, Boulevard Bankert in Vlissingen Ook in boek handel 't Spui in Vlissingen voor 27,50 euro. Prins Bemhard bekijkt het jubileumboek, dat is geschreven ter ge legenheid van het honderdjarig bestaan van de Zeevaartschool in Vlissingen. foto Olaf Kraak/ANP IKce^Zrt41?rt RuiISH uit

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17