PvdA en CDA grote winnaars Holtkamp scoort in blessuretijd Gemeenteraad Sluis steunt wapen en vlag verbaast lijsttrekkers CDA, VVD en PvZ PvdA Reimerswaal wil van commissies af Ticket fiets-voetveer mogelijk goedkoper Plaatsing snuffelpalen voor gasramp te duur e/% PZC-enquête voorspelt opvallende veranderingen in gunst kiezer Wouter Bos-effect Vrouw gewond bij aanrijding VVD bijeen in Kruiningen zaterdag 1 maart 2003 door Rinus Antonisse eri Ben Jansen VLISSINGEN - Een aardver schuiving staat de Zeeuwse po litiek op 11 maart bij de Staten verkiezingen niet te wachten. Wel zijn er enkele opmerkelijke veranderingen in de kiezers gunst waar te nemen. Opvallend is daarbij de flinke winst voor de PvdA, die in de opiniepeiling van bureau isk/Nova, gehouden in opdracht van de PZC, 29 pro cent krijgt. In 1999 was dat 17,5 procent. Ook het CDA maakt een aardige klapper: van 20,2 procent vier jaar geleden naar 26 procent. De WD maakt een duikeling van dezelfde orde: 20,5 procent bij de verkiezingen van 1999, 15 procent volgens de deelnemers aan de enquête. GroenLinksziet de aanhang halveren, van 8,4 naar 4 procent. Wanneer de kiezers in werke lijkheid zo stemmen als de opi niepeiling aangeeft, betekent dit dat de Partij voor Zeeland niet meer terugkeert in de Sta ten. In 1999 was deze partij nog goed voor 8,1 procent, nu min der dan 1. Deze PvZ heeft nog slechts aanhang in West- en Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Daar is de PvZ destijds als Zeeuws-Vlaamse Volkspartij ook begonnen. In Midden- Zeeuws-Vlaanderen en overig Zeeland speelt de PvZ geen rol van betekenis meer. Christenunie Voor de ChristenUnie blijft alles ongewijzigd (6,2 procent in 1999 en 6 procent in de enquête). D66 scoort bij de deelnemers aan het onderzoek aanzienlijk lager dan in 1999: van 3,9 naar 2 procent; toch voldoende voor één zetel. De SP lijkt makkelij ker een zetel te behalen dan de LPF: 3 procent om 2 pro cent. De SGP gaat van 13,4 naar 5 procent in de enquête. Vier jaar geleden sleepte de partij nog een restzetel in de wacht en kwam daarmee op zeven zetels. Het is onwaarschijnlijk dat de SGP zo'n groot verlies zal lijden als door Maurits Sep VLISSINGEN - Het Wouter Bos-effect. De lijsttrekkers van CDA, VVD en PvZ hebben er geen andere verklaring voor dat de PvdA in Zeeland de grootste partij lijkt te worden. Gert de Kok is in ieder geval opgetogen. „Mijn weekeinde is goed", juicht de lijsttrekker van de Zeeuwse sociaal-democraten. Het CDA was bij de Kamerver kiezingen in januari nog veruit de grootste in Zeeland, de uit slag was omgerekend goed voor vijftien zetels, volgens een en quête van de PZC krijgt de par tij er twaalf. De PvdA neemt die koppositie over: in januari elf zetels, nu veertien „Een trend breuk". reageert een verbaasde CD A-lijsttrekker T. Poppelaars. „Maar niet zorgelijk. De cam pagne is nog in volle gang De Kok is vanzelfsprekendheid heel blij, maar rekent zich nog niet rijk „We hebben de goede lijn te pakken Ik merk bij de kiezers sympathie voor de PvdA. Maar ja, dit is natuurlijk maar een peiling." De WD houdt blijkens de steekproef zeven zetels over. TERNEUZEN - Op de kruising Nijverheidsstraat-Tweckwart- weg in Terneuzen is gisteren een vrouw gewond geraakt bij een aanrijding. Een een twintigjarige automo biliste uit Sas van Gent, die om streeks 11 uur over de Twee- kwartweg reed, verzuimde op het kruispunt met de Nijver heidsstraat voorrang te verle nen aan een bestuurder van een tankwagen uit Oldenzaal. Deze was gelukkig leeg, waardoor er geen gevaar voor een explosie was. De vrouw heeft zich onder doktersbehandeling moeten stellen. De aanrijding had ook grote materiële schade tot ge volg. Dat bleek ook al bij de Kamer verkiezingen Lijsttrekker J. Suurmond legt zich nog niet neer bij die uitslag. ,,Ik koester toch de verwachting dat er iets meer uitrolt." De liberalen zijn nu in de Staten met het CDA de grootste fractie, beide hebben tien zetels. Samen met de PvdA. acht zetels, vor men ze het college van Gedepu teerde Staten. PvdA en CDA kunnen op basis van de enquête zonder de WD verder „Reken kundig wel ja, maar dat lijkt mij op voorhand niet verstandig", stelt Poppelaars. De Kok houdt zich op de vlakte over een twee- of drie-partijen college. Suurmond is niet van plan zich vanwege zeven zetels bescheiden op te stellen. „Coali tievorming is geen kwestie van bescheidenheid maar van za kendoen." PvZ Opvallend in de enquête is ver der dat voor de Partij voor Zee land geen plaats meer zou zijn in de Statenzaal. Lijsttrekker R. Stoffels is er even stil van. „Nou, da's niet best Hoe hij ook zoekt, een verklaring vindt hij niet. „Ik sta versteld. We krijgen toch echt veel reacties van men sen. Nou is de campagne wel pas begonnen, maar dan nog. Onze partij moet toch bekend zijn Vreemd hoor. Het blijft een raadsel De lijsttrekkers van de grote drie denken het antwoord wel te kennen: de PvZ heeftin vier jaar niks bereikt. „Er zijn niet veel dingen waarmee ik ze associ eer", verduidelijkt Poppelaars „Men onderscheidt zich niet door specifiek Zeeuwse poli tiek. Alle partijen in de Staten zetten zich in voor Zeeland", verklaart De Kok. Net zo verbaasd als over zijn ei gen neergang, is Stoffels over de enorme vlucht die de PvdA neemt. „Ik weet dat ze groeien, maar zo veel? Dat moet het Wouter Bos-effect zijn En de Westerschelde Container Ter minal heeft dus geen gevolgen." Of juist positief? „Tja, mis schien wel ja", twijfelt Stoffels, die tegen de WCT stemde. het onderzoek te zien geeft. De uitkomsten zijn ongetwijfeld beïnvloed doordat de animo on der de aanhangers van deze par tij om deel te nemen aan opinie onderzoeken gering is, zeker als naar politieke voorkeur wordt gevraagd. Van de deelnemers noemde 8 procent een partij die in Zeeland niet aan de verkiezingen mee doet, zoals Leefbaar Nederland, Partij voor Dieren en Lijst Ra telband. Volgens de onderzoe kers is een deel van hen als zwe vende kiezer aan te merken, een ander deel zal niet gaan stem men. Een kwart van de ondervraag den is niet van plan naar de stembus te gaan. Dat is een ho ger aantal thuisblijvers dan bij de Kamerverkiezingen in janu ari (opkomst 80,6), maar lager dan vier jaar geleden bij de Sta tenverkiezingen. Toen was de opkomst slechts 48,6 procent. Het percentage niet-stemmers is het grootst in West-Zeeuws- Vlaanderen (47 procent), het laagst op Schouwen-Duiveland (18 procent). Eerste Kamer Op basis van de enquête halen CDA en PvdA samen ongeveer de helft van de stemmen. Bij de Kamerverkiezingen van januari was dat bijna 43 procent. De verwachte uitslag heeft ook ge volgen voor de samenstelling van de Eerste Kamer. De leden van de senaat worden gekozen door de twaalf Provinciale Sta ten. Voor de beoogde regeringspart ners CDA en PvdA is het een geruststellende gedachte wan neer ze in de Eerste Kamer op een meerderheid kunnen re kenen Prominente CDA'ers en PvdA'ers die deze week in Zeeland campagne voerden, uitten hierover hun bezorgd heid. Bij een rechtse meerder heid in de senaat kan dat het kabinet vleugellam maken. Het opinie-onderzoek is vorige week gehouden onder 600 kies gerechtigde Zeeuwen, nog voor de campagnes goed op gang kwamen. Van de deelnemers is 52 procent man, 48 procent vrouw; 49 procent rekent zich niet tot een religie. 16 procent geeft protestant op en 14 pro cent katholiek Bijna de helft heeft een inkomen boven modaal (meer dan 28.000 euro). Als de kiezers straks handelen zoals de opiniepeiling nu aangeeft, keert de Partij voor Zeeland niet terug in de Staten. foto Ruben Oreel Doede Holtkamp: Met de vaststelling van de strategische visie is er een 'natuurlijk moment' gekomen om uit het provinciebestuur te stappen. foto Mechteld Jansen Holtkamp herinnert zich hoe Ventevogel woedend van zijn stoel opstond toen bleek dat zijn collega-gedeputeerden hem af vielen en vóór extra geld voor milieubeleid stemden. „Daar denk ik met veel genoegen aan terug." Holtkamps tweede periode (1991-1995) werd gedomineerd door de nasleep van de belas tingaffaire, die enkele gedepu- door René van Stee OOSTBURG - Er bestaat een reële kans dat de tarieven van het toekomstige fiets-voetveer tussen Breskens en Vlissingen verder naar beneden gaan. Dat concludeert wethouder L. Wille van Sluis na een gesprek met ge deputeerde J. Hennekeij. Hoewel Hennekeij geen concre te toezeggingen deed, is het vol gens Wille niet uitgesloten dat de provinciale politiek alsnog in beweging komt. Dergelijke ge luiden waren ook al opgevangen door de CDA-fractie in Sluis. „De actie 'De boot is aan' heeft in Middelburg blijkbaar effect gesorteerd. Uit overleg met ge deputeerde Poppelaars (CDA) is ons ook gebleken dat verdere actie vanuit de gemeente niet bij voorbaat kansloos is", verklaart CDA-raadslid L. Dekker. Om die reden nam de gemeenteraad van Sluis donderdag unaniem een motie aan waarin het colle ge van B en W werd opgedragen met Gedeputeerde Staten in overleg te treden om te overleg gen hoe in nog verdergaande mate verzekerd kan worden dat inwoners van de streek en in het bijzonder jeugdige sporters te gen betaalbare tarieven gebruik kunnen maken van het fiets- voetveer. Overeenkomst Een enkele reis voor een voet ganger is nu vastgesteld op 2,20 euro Inmiddels is gisteren is in het provinciehuis in Middel burg de exploitatie-overeen- Advertentie BLEIJENBERG B.V. AL MEER DAN 25 JAAR GLANSRIJK IN SCHOONMAAKWERK 0118 - 417 500 www.bleijenbergbv.nl info@bleijenbergbv.nl gecertificeerd volgens de NEN-IS09002 komst ondertekend tussen de provincie en exploitant BBA Personenvervoer NV. Onderdeel van de overeenkomst is dat de provincie jaarlijks 2.305.000 euro in de exploitatie bijdraagt. Wille benadrukt dat mogelijke extra financiële middelen zo ef ficiënt mogelijk dienen te wor den ingezet. Dat zou dan bij voorkeur moeten gebeuren in een constructie waarin zowel de provincie als de gemeente een rol spelen. „Ik wil hierbij niet te veel op de zaken vooruitlopen. Wellicht kan ik concreter zijn als de Statenverkiezingen ach ter de rug zijn. Daar wil ik overi gens niet op wachten. Voor die tijd ga ik zo snel mogelijk de raad informeren om gezamen lijk te bekijken wat onze moge lijkheden zijn", verklaart Wille. De dienstregeling van het fiets- voetveer levert volgens de wet houder geen problemen op voor de Zeeuws-Vlamingen die voor him werk of school aan de over kant moeten zijn. De eerste af vaart vanaf Breskens is om 6.20 uur. Daarna vaart er ieder half uur opnieuw een boot. De laat ste afvaart uit Vlissingen is om 21.50 uur. KRUININGEN - De Reimers- waalse WD-afdeling houdt donderdag 6 maart een verkie zingsavond in Ons Dorpshuis in Kruiningen. De provinciale kandidaten Jacques Suurmond Henny Polderman en Izaak Vo gelaar geven hun visie op actue le zaken om vervolgens met het publiek in discussie te gaan. De avond begint om 20.15 uur. door Fred Rabout OOSTBURG - „Een miskleun van het vorige college van de oude gemeente Oostburg om de nieuwe heringedeelde gemeente Sluis als naam te geven." Dat zei A. Rosendaal van Nieuw West deze week tijdens de behandeling van het nieuwe gemeentewapen en -vlag in de gemeente raad. door Maurits Sep MIDDELBURG - Drie keer vier jaar en dan is het tijd voor een ander. Deze stelregel van de PvdA gaat niet op voor Doede Holtkamp. Hij mocht bij hoge uitzondering een vierde periode meedoen. In 'blessuretijd' was hij voorzitter van de commissie die de strategische visie voor Zeeland opstelde. „Die visie is niet mijn verdien ste", nuanceert Holtkamp (57) „Ik heb het met heel veel plezier gedaan, maar het is natuurlijk gewoon de visie van heel veel Zeeuwen. Dat maakte het wel heel belangrijk voor mij om aan mee te werken." vP n i Zijn vierde Statenperiode van 1999 tot heden, staat in het te ken van die strategische visie Zo had elke periode een eigen charme, vindt Holtkamp. In 1989, hij was toen twee jaar Sta tenlid, was hij woordvoerder milieu. Ondanks forse bezuini gingen slaagde hij er met ande ren in 400.000 gulden te krijgen voor milieubeleid. Het vervult hem nog steeds met grote trots. „Dat stond veertien jaar gele den helemaal niet op de politie ke agenda." En als het aan toenmalig gede puteerde van financiën J. Vente vogel (CDA) had gelegen, was het er ook niet op gekomen. Vlag en wapen zijn ondertus sen ook door de Hoge Raad van de Adel goedgekeurd Rosen daal vond het een 'weggever tje' van het voormalige Oost- burgse college om de fusie op korte termijn rond te krijgen. Nu nog de naam veranderen die overigens voor het jaar 2003 al vastligt vond hij te ver gaan „We kunnen niet bezig blijven." De enige partij die overbleef om de naam Sluis na 2003 alsnog eventueel te wijzi gen was D&T. Woordvoerder L. Baarends bleef op het stand punt staan dat deze partij al tijd heeft verkondigd. „Laat de burgers middels een referen dum zich uitspreken over de nieuwe naam van onze ge meente. Of dit nu Sluis of Oost burg wordt blijft mij om het even, maar de burger moet be slissen Het is nu eindelijk eens een ideaal onderwerp om de burger te laten meepraten in de politiek J. Wielakker (PvdA) vroeg om duidelijkheid. „Laat D&T dan een motie indienen, dan kun nen we dit hoofdstuk eindelijk afsluiten", stelde de sociaal democraat. Baarends, koppen tellend en beseffend dat een motie weinig zin zou hebben, liet die klus achterwege, maar bleef bij zijn standpunt. W. Gijsel (WD/Gemeentebelan- teerden de kop kostte. Hij maakte deel uit van de onder zoekscommissie die het decla ratiegedrag had onderzocht. Dat was aan het einde van zijn eerste termijn. „Maar de jaren erna kwam het woord belas tingaffaire nog vrijwel dagelijks bij Statenleden over de lippen." Erkenning Hoewel hij de affaire liever wil vergeten, had die voor hem ook mooie momenten. Het onder zoekswerk was leerzaam om te doen, en het positieve oordeel van een Kamercommissie over het eindrapport ervoer hij als 'een erkenning'. Van 1995 tot 1999 was Holt kamp fractievoorzitter van de PvdA. „Toen ik in de Staten kwam hadden we veertien le den, daarna tien en in 1995 nog maar acht." Toch was het boei end leiding te geven aan een club van zes mensen - de andere twee waren gedeputeerde „Jammer dat die na vier jaar al weer ophield Het gewestelijk bestuur wilde mij wel handha ven, maar de vrouwen in de fractie vonden dat zij een keer aan de beurt waren voor het voorzitterschap. Toen is Leintje Vermeulen het geworden en ze heeft het goed gedaan." Hij kreeg wel respijt („zeg maar blessuretijd") en mocht nóg een keer meedoen. Maar nu is het echt mooi geweest, vindt Holt kamp zelf ook. Hij is inmiddels raadslid in Veere. Met de vast stelling van de strategische visie is er 'een natuurlijk moment' ge komen om te vertrekken uit het provinciebestuur. „Bovendien heb ik sommige zaken na zestien jaar al zo vaak voorbij zien ko men, dat ik wel eens denk: 'moet dat nu al weer?' Dan het wordt het tijd dat iemand het van me overneemt." gen) had eerder gesteld niet meer aan het bewuste artikel 11 van het startdocument te willen tornen. Dus blijft de naam definitief Sluis. Met het wapen en de vlag is volgens ie dereen niets mis, J. Quaak (CDA) vroeg wel om zo vlug mogelijk de plaatsnaambor den aan te passen waardoor er in de hele gemeente 'Sluis' on der de kernaanduiding komt te staan. door Emile Calon VLISSINGEN - Er komen geen snuffelpalen langs de Wester schelde en het Kanaal Gent- Terneuzen te staan die de bevol king waarschuwen bij een onge val met een ammoniaktanker of een andere gastanker. Volgens L. Sandee van de Regionale Brandweer Zeeland wegen de kosten niet op tegen de baten. Om die reden wordt ingezet op een betere en snellere meldings procedure tussen het Schelde Coördinatie Centrum, scheep vaart en hulpverleners. GGD en brandweer pleitten ruim anderhalf jaar geleden voor het plaatsen van snuffelpa len die automatisch de sirenes in werking stellen bij een gasramp op de Westerschelde of het Ka naal Gent-Terneuzen. Ze vrezen namelijk dat bij alarmering via de gebruikelijke kanalen te veel tijd verloren gaat. Doden Een aanvaring waarbij een am- moniakwolk vrijkomt is zowat de ernstigste ramp die Zeeland kan treffen. De gevolgen zullen ver in Zeeuws-Vlaanderen en in Midden-Zeeland merkbaar zijn. Volgens berekeningen val len binnen een straal van onge veer acht kilometer van de plaats van de aanvaring hon derden doden In deze gevaren zone vallen onder meer Vlissin gen, Middelburg, een groot deel door Rob Paardekam KRUININGEN - De Partij van de Arbeid in Reimerswaal pleit voor het afschaffen van de raadscommissies. Deze zouden vervangen moeten worden door een informele raadsvergade ring. Volgens de PvdA wordt daar mee meer recht gedaan aan het vorig jaar ingevoerde dualisme. Een gemeente als Borsele kent al jaren geen commissies en ook Noord-Beveland en Kapelle schaften deze af na de gemeen teraadsverkiezingen van vorig jaar. De PvdA geeft de voorkeur aan het model dat deze gemeen ten hanteren. In plaats van de commissies komt een openbare van West-Zeeuws-Vlaanderen, de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzo ne en de gehele gemeente Rei merswaal. Buiten dit gebied moet bij een grote calamiteit met ammoniak worden gerekend op duizenden gewonden. De hulpverlenings diensten in Zeeland beschikken in zo'n ernstig ongeval over veel te weinig mankracht om ade quaat te kunnen helpen. Ge hoopt wordt dan ook dat men sen bij een alarmringsnel ramen en deuren sluiten omdat ze op die manier minder gevaar lo pen. Onderzoek heeft namelijk uit gewezen dat bij een gaswolk de ammoniakconcentratie bin nenshuis, achter goed gesloten deuren en ramen, vijfhonderd keer lager is dan buiten. De afgelopen tijd is onderzocht of het plaatsen van snuffelpalen zinvol is. Het onderzoek wordt momenteel afgerond en zal bin nen enkele weken naar buiten worden gebracht. Sandee maakte gisteren echter al duide- lijk dat het rendement van snuf felpalen te laag wordt inge schat Om die reden wordt geprobeerd om de meldingspro cedure tussen schepen, het Schelde Coördinatie Centrum en de hulpverlenende instanties aan te scherpen Volgens hem moet het mogelijk zijn om el kaar sneller te waarschuwen zodat de bevolking toch zo snel als mogelijk gealarmeerd kan worden. informele raadsvergadering waarin bewoners nadrukkelijk meedoen aan de discussie. De formele besluitvorming vindt vervolgens plaats in de 'gewone' raadsvergadering. Volgens de PvdA is zo'n systeem een flinke verbetering zijn ten opzichte van de huidige situa tie, waarin de besluitvorming feitelijk plaatsvindt in de vier raadscommissies. Daarin wor den zaken vaak tot in detail be sproken. De raadsvergadering is vervolgens een formaliteit. De sociaal-democraten denken dat het door hen voorgestelde sys teem ertoe leidt dat de besluit vorming weer echt in de raads vergadering plaatsvindt. Het zou bovendien meer recht doen aan de inspraak van burp^rc

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15