Klachten over gevaar bij school PZC Onderhandelingen zonder resultaat PZC Opgraving trekt veel kijkers Veere is redelijk tevreden over onkruidbestrijding 13 Verkeer Middelburgse Rentmeesterlaan Lesmarathon Goes succesvol Godshuizen schenkt 48.500 euro Stimuleringsprogramma viskweek Toch geld voor Oost-Indiëstichting Rechter mild voor drankrijder Bijbelclub De Fontein in Middelburg Kattenkunst zaterdag 1 maart 2003 door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Net als de school uitgaat, draait een vrachtwagen de Rentmeester laan in. De wagen rijdt stap voets terwijl honderden kinde ren de straat oversteken. Ouders en leerkrachten van de Brede School in Middelburg-Zuid ma ken zich zorgen over het verkeer in de wijk. Vooral nu de bouw van het nieuwe winkelcentrum is begonnen. „Die wagens zijn zó hoog", geeft een moeder aan, haar hancl op schouderhoogte. ,.En dat zijn alleen nog de banden." De ou ders zijn ongerust „Ook zonder bouwverkeer is de situatie rond de school zorgelijk", zegt Gert Dedel. voorzitter van de mede zeggenschapsraad van de Leeu- wenburch. De openbare Leeu- wenburch vormt samen met de christelijke Cypressenhof de brede school. In totaal zitten er ongeveer zevenhonderd kinde ren op beide scholen Alternatieven „We hebben alternatieven aan gedragen", vertelt Hans Barth, directeur van de Cypressenhof. „Het verkeer loopt nu door de Rentmeesterlaan en gaat via de Mathiasstraat naar de Staten- laan. Rechtdoor, via de Thi- bautstraat was niet mogelijk, is ons gezegd.Ook Dedel heeft bij de gemeente gevraagd of het verkeer anders kan worden ge regeld. „Met simpele ingrepen, bijvoorbeeld eenrichtingsver keer, waardoor de verkeersstro men worden omgeleid of een verbod op bouwverkeer op het moment dat de school in- en uit gaat." Dat verbod is er al, zegt wethouder Albert de Vries. „Als er toch vrachtwagens rijden, zijn die in overtreding." „Ik hoop dat de heren vracht wagenchauffeurs nadenken", verzucht Barth. „Je houdt je hart vast als de school uitgaat", zegt ook Dedel. „En dat blijft zo GOES - De 24 uur durende les marathon op het St. Willibrord- college in Goes is gistermiddag om twaalf uur afgesloten. De sponsoropbrengst - die ten goede komt aan een school in Ethiopië - was goed en het leer lingenteam dat de marathon or ganiseerde was tevreden. De lesmarathon werd voor de vierde keer gehouden. Het goe de doel was dit keer stichting Arsi Negelle; km. 217. Dit is een Middelburgse stichting die twee Ethiopische scholen steunt, waaronder een school in het dorpje Arsi Negelle, dat 217 ki lometer onder hoofdstad Addis Abeba ligt. De deelnemende leerlingen hadden ieder hun eigen sponso ren. Bij elkaar leverden die 4479 euro op. „We hebben daarnaast ook nog de bijdragen van ouders en de inkomsten van pannen koeken die we hebben ver kocht", vertelt teamaanvoerster Merijn Nuijten. „We hebben eerder ook al een kerstgala met sponsoren en een kerstkaarten- en Valentijnsactie gehad. Ik hoop dat we op het einde van het schooljaar 10.000 euro bij el kaar hebben." REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl tot de gemeente iets doet." Een deskundige van 3VO heeft een rapport geschreven en sugges ties gedaan. „Maar daar wordt niets mee gedaan. We krijgen telkens nul op het rekest. Het enige wat nu gebeurt, is dat er een voetpad wordt aangelegd, zodat kinderen uit Reijershove niet meer over de Rentmeester- laan hoeven." De buurt is pas vanaf volgend jaar aan de beurt voor verkeersmaatregelen als 30-kilometerzones en verkeers drempels. „Terwijl het nu nodig is", vindt Dedel. Volgens De Vries, de wijkwet houder van de Magistraatwijk, kan het bouwverkeer niet via een andere route. „De Thibaut- straat is helemaal ingericht met drempels en als het verkeer via die straat gaat, ontstaan er con flicten met het winkelcentrum. Bovendien komen er straks gro te kranen en bouwketen te staan. De ruimte is zo beperkt dat het echt niet anders kan. Maar iedereen moet zich wel aan de afspraken houden." De del vindt het vreemd dat de ge meente bij een dergelijk presti gieus project niet goed nadenkt over de randvoorwaarden, zoals het verkeer. „De gemeente moet er zorg voor dragen dat dit ge bouw op een veilige manier te bereiken is." Als de school in- of uitgaat, vormt het verkeer een gevaar voor de honderden leerlingen van de brede school in Middelburg-Zuid. foto Lex de Meester De archeologen werken onder constant toezicht van belangstellenden. foto's Lex de Meester Met een spiegeltje worden de tanden in de schedel geïnspecteerd. door Ron Magnée VLISSINGEN - Vlissingen heeft er met de archeologische vindplaats bij de Sint Jacobs- kerk een toeristische attractie bij. De wetenschappers die daar naar interessant materi aal zoeken, worden continu gadegeslagen door tientallen geïnteresseerden. Er zijn zelfs al schoolklassen gesignaleerd op excursie naar de vind plaats. Het is vrijdagmiddag rond de klok van twee. Aan de Hema- zijde van de vindplaats staat een flinke hoeveelheid toe schouwers, waaronder de fa milie Slosse. „Of we hier speci aal voor gekomen zijn? Nee, dat niet hoor", zegt mevrouw Slosse. „Maar ik vind het wel mooi om te zien hoe het alle maal in zijn werk gaat." On dertussen kijkt ze nieuwsgie rig naar de werkzaamheden tussen de Spuistraat, de hoek van de Lange Zelke en de Oude Markt. De familie Slosse staat daar niet alleen in. Dagelijks nemen veel passanten een kijkje op de plek. Er zijn zelfs al school klassen aan het hek gesigna leerd. „De eerste klassen heb ben we nog uitgenodigd om een kijkje binnen de hekken te ne men", zegt archeoloog E. Bul ten die werkzaamheden ter plekke coördineert. „Maar het zijn er inmiddels zo veel ge worden En daarom wordt er alleen nog op afspraak ge werkt. De locatie is door metalen hek ken afgesloten. Op een aantal A4'tjes, die aan de hekken zijn vastgehecht, geven de weten schappers tekst en uitleg over hun werkzaamheden. De blaadjes blijken bijzonder ge wild te zijn. „Ze worden aan alle kanten gestolen. Zelfs pa piertjes met alleen maar tekst nemen ze mee. Ik begrijp er niks van", zegt Bulten. Skelet In het zonnetje wroet even ver derop een zevental archeolo gen ontspannnen in de grond Met een klein soort troffel legt de één een skelet bloot, terwijl de ander de vondst op een groot stuk papier intekent Een le gergroene bus komt op dat mo ment het hek binnen rijden. Het is de machinist van de graafmachine die de archeolo gen gaat helpen Hij mag een extra laag van de grond af schrapen, net zo lang tot er weer iets wordt gevonden. Maar vooralsnog kan hij wei nig uitrichten. De sleutels van de graafmachine zijn zoek. Ondertussen vertelt projectlei der A. van Meurs van het ar cheologisch bureau SOB Re search dat nog onduidelijk is wat er met de vindresten gaat gebeuren. Oorspronkelijk was het de bedoeling om alle botten te inspecteren op ziektever schijnselen. Maar het is nog onbekend of daar voldoende geld voor beschikbaar is, meldt Van Meurs Coördinator Bulten legt uit dat de archeolo gen vanaf maandag in ieder ge val hun werkgebied gaan uit breiden Zo gaat ook pal voor het pand van de ANWB de spa de de grond in. Voor botonderzoek is de fy sisch antropologe G. Bergsma ingehuurd. Ze komt uit Gro ningen en is gevraagd de vond sten te analyseren. Zo is een bijna blootgelegd geraamte waarschijnlijk een vrouw ge weest tussen de 35 en 55 jaar oud, beoordeelt ze. Voor een betere schatting zullen de bot ten eerst moeten worden opge graven. Met een spiegeltje bekijkt ze de tanden in de sche del. „Aan de tanden is vaak de gezondheid van de persoon af te lezen. Kijk, daar zie je een beetje tandrot." Onderaan is inderdaad een zwart stuk te zien dat er lelijk uitziet. Maar dat gat bovenop de schedel dan? Die persoon moet een flinke klap hebben gekregen. „Eh nee", aarzelt Bergsma. „Dat heeft een van ons waar schijnlijk met een spade bij de opgravingen gedaan Wegwerpkwast In totaal heeft ze 31 complete skeletten gelokaliseerd, de los se botjes en schedels niet eens meegerekend. Wie overigens denkt dat de archeologen lou ter professioneel materiaal ge bruiken, komt bedrogen uit. Met een wegwerpkwast van de Hema worden skeletten schoongeveegd. De botten worden vervolgens afgevoerd in plastic bakken van de Blok ker. Piëteit Mevrouw B. Davidse uit Vlis singen kijkt het allemaal geïn teresseerd aan. Op de vraag of de doden niet meer piëteit ver dienen, antwoordt ze ontken nend. „Nee, die hebben het toch niet door. Wat niet weet, wat niet deert. Bovendien is het goed om eens te zien hoe ar cheologen te werk gaan." Me vrouw E. de Jong. ook afkom stig uit Vlissingen, is het daar niet mee eens* „Eigenlijk vind ik dit niet kunnen, maar ik kijk er toch maar naar." Even verderop geniet de ma chinist van de graafmachine van het zonnetje in zijn leger groene bestelbus. De sleutels van de graafmachine zijn nog steeds zoek. door Nadia Berkelder SINT LAURENS - Het polder model heeft de bewoners van Sint-Laurens niets opgeleverd. Ruim een half jaar hebben ze meegedacht over een oplossing voor de tunnels onder de N57. Tot hun verbazing is er niets met de suggesties gedaan. Hans van Eijzeren, eigenaar van Kweke rij Blommendale, is teleurge steld. „We zouden te laat geweest zijn", zegt Van Eijzeren. „Als we eerder waren begonnen, was er nog geld geweest, zeggen ze." Zelf gelooft hij dat niet. „Vol gens mij ontbreekt de wil." Van Eijzeren heeft samen met de dorpsraad van Sint Laurens, de wijkvereniging Klarenbeek en de eigenaren van kaasboerderij Schellach geprobeerd de plan nen voor de N57 aan te passen. Ze zijn tegen de oplossing die is gekozen voor de tunnels onder de weg bij Sint Laurens. Ze heb ben varianten verzonnen, ge praat, overlegd en onderhan deld. maar zonder resultaat Bij de Veerseweg is het ontwerp van de N57 wel aangepast. Het viaduct, dat eerst op de tekening stond, is geschrapt. Bovendien komt het kruispunt tussen de Veerseweg en de N57 verder van de huizen te liggen. Die uit komst staat in schril contrast met het resultaat van het over leg met de bewoners van Sint Laurens. Alle ideeën en varian ten zijn van tafel geveegd. „Dat verbaast ons nog steeds. Als je ziet wat de bewoners van de Veerseweg hebben bereikt Maar ik denk dat de druk daar groter was. Zij zijn dwars voor de kar gaan liggen. Wij hebben het poldermodel gehanteerd. We hebben alternatieven aan gedragen, we kregen het gevoel dat we serieus werden genomen Dat bleek niet zo te zijn. Het overleggen is nu voorbij. „Er bestaat een grote kans dat we doorgaan tot de Raad van State Dat vertraagt de proce dure Als ze die tijd niet hebben hadden ze anders moeten acte ren. Het werkt in hun voordeel als er geen bezwaren komen. Er is geen begrip bij de omgeving dat het op deze manier gelopen is. Onze plannen waren veiliger en goedkoper." De bewoners van Sint Laurens wilden in plaats van een tunnel bij de Van 't Hoffweg en een fietstunnel bij de Golsteinseweg de zogenaam de 'gulden middenweg-vari ant': een tunnel, tussen de twee wegen in, met parallelwegen langs de nieuwe rijksweg om de tunnel te bereiken. Gevaarlijke situaties Die variant was voor Van Eijze ren persoonlijk en voor de om geving beter geweest, vindt hij. Zijn kwekerij staat bijna naast de nieuwe N57. Door de combi natie van vrachtwagens die zijn erf opdraaien en de auto's die uit de tunnel komen, kunnen ge vaarlijke situaties ontstaan. Bovendien denkt hij dat de tun nel bij de Van 't Hoffweg een ne gatief effect heeft op de ver keersstromen. „Als de tunnel halverwege was gekomen, gaat het verkeer richting de Gol- steinseweg. De Schellach was dan autoluw geweest. Nu ko men ze straks bij de kruising van de Van 't Hoffweg en de Schel- lachseweg uit. De tunnel in het midden was veiliger, ze hebben ons nog niet kunnen overtuigen waarom het niet kan." In januari kwam er een eind aan het overleg tussen Rijkswater staat en de bewoners. De ge meenteraad besliste dat het plan alleen op wat kleine punt jes moest worden aangepast „Onze hoop was op de raad ge vestigd, maar die heeft voor de argumenten van Rijkswater staat gekozen." Het hele proces was al met al een ontluisterende ervaring. „Ik heb achteraf niet het gevoel dat het een democra tisch proces was. We zijn veel te aardig geweest." MIDDELBURG - De Stichting de Godshuizen heeft 48.500 euro uitgekeerd aan veertien Walcherse projecten voor welzijn en gezondheidszorg. De stichting is ontstaan uit cha ritatieve instellingen die zich al sinds de vijftiende eeuw be zighouden met de gezondheidszorg op Walcheren. Het Zie kenhuis Walcheren kreeg geld voor zes projecten, waaronder een schommelbank en meubilair voor de verblijfsruimte psy chiatrie, een bijdrage in de ontwikkeling van een website en geld voor de verandering van het dagverblijf van de afdeling cardiologie/longziekten in een ontmoetingsplaats voor reva liderende patiënten Het Zijdemuseum in Meliskerke kreeg een subsidie om het invalidentoilet te verbeteren en de Stich ting Platform Vrijwillige Thuishulp ontving een bijdrage voor het organiseren van een vrijwilligersdag. YERSEKE - Het CDA stelt voor een stimuleringsprogramma te ontwikkelen voor de viskwekerij in Zeeland. Dat zei Sta tenlid H. van Waveren gisteren na een bezoek aan een tarbot kwekerij op de Olzendepolder in Yerseke. Volgens hem heeft de sector een enorm marktpotentieel dat Zeeland niet mag la ten liggen. Nu lopen veel ondernemers die iets willen begin nen tegen beperkingen aan. Het CDA wil bekijken hoe deze problemen kunnen worden opgelost. Het vestigen van vis- kwekerijen in leegstaande agrarische gebouwen, is volgens de christen-democraten een van de mogelijkheden. HULST - De stichting Oost-Indiëmonument in Terneuzen krijgt toch een eenmalige subsidie van 500 euro van de ge meente Hulst. De stichting had voor de gemeentelijke herin deling aangeklopt bij de gemeenten in Zeeuws-Vlaanderen voor financiële steun De club van oud-militairen onderhoudt in Terneuzen een monument ter nagedachtenis van de Zeeuws-Vlaamse militairen die in de periode 1945-1962 het leven lieten in voormalig Oost-Indië en Nieuw-Guinea. De stichting kwam in problemen door een afname van het leden tal en stijgende organisatiekosten voor de jaarlijkse herden king. De steunverzoeken werden door Terneuzen en Honte- nisse vrijwel onmiddellijk gehonoreerd, alleen in Hulst bleef de subsidieaanvraag een paar maanden in de la liggen. B en W van het nieuwe Hulst weigerden in eerste instantie met de 500 euro over de brug te komen, maar de raad vond dit niet te recht, temeer omdat er in Hontenisse - nu onderdeel van Hulst - al toezeggingen waren gedaan. Op aandringen van de raad ging het college deze week overstag. TERNEUZEN - Het is tegen zijn principes om drankrijders mild te beoordelen. Gisteren wilde de Temeuzense politie rechter J Hopmans een uitzondering maken voor een 23-jari- ge man uit Oostburg. De verdachte werd voor rijden met een alcoholgehalte van 775 microgram, drieënhalf keer zoveel als toegestaan, veroordeeld tot 1500 euro boete en negen maan den voorwaardelijke rijontzegging. De politierechter hield rekening met de bijzondere situatie waarin de verdachte op 26 juli vorig jaar verkeerde. De Oostburger kwam er toen ach ter dat zijn moeder zijn bankrekening had geplunderd Daar raakte hij zo geëmotioneerd over dat hij zijn motor pakte en naar het café reed om zich te bedrinken. Op de terugweg kwam hij in Sluis in botsing met een bus, waarna hij doorreed. De omstandigheden waren aanleiding voor de politierechter om af te wijken van de richtlijnen, die een langdurig rijverbod inhouden. „Ik ga er vanuit dat ik u hier niet meer terugzie." dekerke. Voor dat dorp wordt erover gedacht om het onkruid weg te branden, incidenteel aangevuld met borstelwerk Het college heeft de evaluatie voor kennisgeving aangeno men. Besloten is om dit jaar minimaal veertigduizend vier kante meter onkruid weg te branden. Op welke plaatsen dat gebeurt, wordt nog vastge- steldin overleg met de verant woordelijk wethouder. Opvallend is dat de bevolking van de gemeente Veere nauwe lijks heeft gereageerd op de ver andering in de onkruidbestrij ding. De plantsoenendienst schrijft dat toe aan de publici teit in de Zeeuwse media en het eigen, gemeentelijk informatie- krantje. MIDDELBURG - Bij de baptis tengemeente De Fontein aan de Kruitmolenlaan in Middelburg is volgende week een vakantie- bijbelclub. Het thema is 'de tijdtunnel'. Er wordt gezongen, geknutseld en er worden verhalen verteld De bijbelclub is van maandag tot en met donderdag. De eerste drie dagen duurt het van 10 00-12.00 uur Op donderdag duurt de club van 10.00 tot 16.00 uur. Jongens en meisjes van vier tot twaalf jaar zijn welkom ZÏERIKZEE - In Kattcngalerie Alexandra in de Lange Nobel- straat in Zierikzee wordt vanmiddag de expositie 'Zie- rikzeese kunstenaars in de schijnwerpers' geopend. Als al tijd spelen katten de hoofdrol. Galeriehoudster Alexandra Stapff heeft dit keer uitsluitend kunstenaars uit Zierikzee uit genodigd. De Zierikzeese dichter Thom Schrijer draagt aan het begin van de openingsreceptie om 14.00 uur enkele gedichten voor, waarin katten centraal staan. De expositie is tot en met zondag 27 april geopend van donderdag tot en met zondag van 11 tot 17 uur en op donder dagavond van 18.30 tot 21 uur. door Ab van der Sluis DOMBURG - Burgemeester en wethouders van Veere zijn rede lijk tevreden over de nieuwe aanpak van onkruidbestrijding. Dat blijkt uit een evaluatie over 2002. De plantsoenendienst ge bruikte vorig jaar veertig pro cent minder chemische bestrij dingsmiddelen dan het jaar ervoor. De resultaten van de borstelmachinc vielen erg te gen. De gemeente Veere besloot vorig jaar werk te maken van milieu vriendelijke onkruidbestrij ding. In 2005 moet al het gif zijn uitgebannen. Om te voorkomen dat door het nieuwe beleid de straten vol onkruid komen te staan, wordt geveegd en gebor steld. In de evaluatienota wijst de plantsoenendienst erop dat onkruidbestrijding sterk af hankelijk is van de groeiom- standigheden. In 2002 hadden de medewerkers te maken met een vroege groei van het on kruid, omdat er geen echte win ter was geweest Daar kwam bij dat er in de zomer steeds vol doende regen was om het on kruid te laten groeien. De plant soenendienst ontkwam er niet aan om toch nog twee keer te spuiten met een vijftig procent verdund onkruidbestrijdings middel De borstelmachine begon eind juni. De resultaten vielen zwaar tegen. Het onkruid kan pas met de borstel worden weggehaald als het een bepaalde grootte heeft bereikt. „Het straatbeeld is dan nauwelijks meer accepta bel", schrijft de dienst aan het college van B en W. Ook de pro ductie van de machine viel te gen. Volgens landelijke normen moet zevenhonderd meter goot per uur kunnen worden schoon gemaakt. Bij de proefopstelling in Oostkapelle, waar veel on kruid groeide, kwam de machi ne maar tot 140 meter per uur. Branden In het plan van aanpak voor dit jaar stond dat er meer gebor steld zou moeten worden. Gelet op de ervaringen en de hoge kos ten die met het borstelen zijn ge moeid, stelde de plantsoenen dienst voor om het systeem van vorig jaar door te zetten, met uitzondering van de kern Kou-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13