PZC Sail Vlissingen gaat toch door Heersers der pleinen 11 Opknapbeurt voor groen rond kerk Jl Hulst wil aandacht kabinet voor afname van banktoerisme Jeugd Aagtekerke krijgt basketbalveld Waterschap maakt laad- en losplaats voor slib uit gracht Afwisselend groot en klein evenement Zorg om missen kanjersubsidie -r,v: x' $JiS, Dit jaar geen Koninginnedag in St. Jansteen Stadhuisplein krijgt bushalte JJavenwerk zeeuwse almanak Kleintjes WALCHEREN zaterdag 1 maart 2003 door Edith Ramakers VLISSINGEN - Small Sail Vlis singen is voorlopig gered. Het maritieme festival wordt dit jaar in het weekeinde van 29 au gustus gehouden. Door financiële en bestuurlijke problemen dreigde het drie daagse evenement een vroege dood te sterven. „Maar we zijn er bovenop. Er hebben zich nieuwe bestuurders en sponsors aangemeld. We gaan wel op een andere voet door", zegt Tjalle Peters, de nieuwe voorzitter van Small Sail. Small Sail krijgt een grootscha lige en een kleinschalige vari ant De twee versies wisselen elkaar elk jaar af. Deze zesde editie wordt bescheiden. De plaats van handeling is de om geving van de oude Vissersha ven, oftewel de De Ruyterhaven in het centrum van Vlissingen. De Piet Heinkade en het bin- nenhavengebied worden losge laten. De rode draad van het beschei den evenement wordt de pre sentatie van 'het maritiem cul tureel erfgoed'. Het Muzeeum aan de Vlissingse Nieuwendijk speelt daarin een cruciale rol. Ook worden de kazematten on der het Bolwerk en de Oranje molen op de Oranjedijk erbij be trokken. „Dat is ten minste het idee. We willen een maritieme rondwandeling mogelijk ma ken, in een mooi stukje Vlissin gen", merkt Peters op. Windjammers In de jachthaven leggen zo'n 25 monumentale schepen aan. Aan de loodsensteiger kunnen een paar stevige windjammers een plaats krijgen. „Daar is het be ginpunt voor bijvoorbeeld een tochtje over de Westerschelde." Tegelijkertijd met deze editie van Small Sail worden ook de Stadsfeesten gehouden. „We hebben daarvoor intussen con tacten gelegd. De festivals zul len elkaar kunnen aanvullen." Het volgende jaar, in 2004, wil Small Sail fors uitpakken. Om grootschaligheid te kunnen be reiken, moet de organisatie sa menwerking zoeken met andere steden en nautische evenemen ten. Er is contact opgenomen met Middelburg en Veere. „We kunnen bijvoorbeeld inspelen op bestaande maritieme festivi teiten. Onder de vlag Small Sail kunnen we Walcheren bereiken. Het festival kan dan ook langer ZIERIKZEE - WD-raadslid D. Meulblok van Schouwen- Duiveland maakt zich zorgen over het mislopen van een subsi die van één miljoen euro van de Rijksdienst voor de Monumen ten voor restauratie van de Her vormde Kerk in Burgh-Haam- stede. Hij wilde van wethouder A. van der Wouden weten wie verant woordelijk was voor het te laat indienen van de subsidie-aan vraag, of door de Monumenten- dienst nog toezeggingen zijn ge daan en hoe het verder moet met de restauratie als die kanjersub sidie er niet komt. Van der Wou den gaf aan dat wethouder P. Berrevoets destijds de porte feuille Monumenten beheerde en dat er geen harde toezeggin gen zijn gedaan dat de gemeente alsnog op het geld kan rekenen. Hij hoopt dat een gesprek met de Monumentendienst nog enig re sultaat kan opleveren. dan drie dagen duren." Tussen Middelbuig, Vlissingen en Vee- re kan in die periode bijvoor beeld een pontje worden inge zet. Het bestuur is ambitieus. Peters wijst op het al bestaande sa menwerkingsverband van de Euregio Scheldemond. De pro vincies Oost- en West-Vlaande- ren en Zeeland zijn daarbij be trokken „Waarom zouden wij niet aansluiten bij het evene ment 'Oostende voor anker'? De plannen zijn nog wel prematuur. Maar nog dit jaar moet er meer duidelijkheid komen." In Antwerpen wordt in 2004 Sail Antwerpen gehouden, waarvoor tall ships worden ge contracteerd. „Vlissingen zou aanloophaven kunnen wor den." Bij 'grootschaligheid' hoort ook samenwerking met andere buitenlandse haven plaatsen In dat verband wor den Chatham in Engeland en Boulogne in Frankrijk ge noemd. „In 2005 gaan we ver volgens weer terug naar klein schaligheid." De gemeente Vlissingen heeft dit jaar 23.500 euro gereser veerd voor het driedaagse mari tieme festival. Na dit jaar wordt de subsidie structureel en wordt het bedrag verhoogd naar 26.000 euro. Het college van B en W maakte eerder bekend 'ge schrokken te zijn van het nieuws dat het voortbestaan van Small Sail in het geding was'. „De gemeente heeft erop aangedrongen een oplossing te vinden." Naast de gemeente hebben ook de provincie Zee land en de Moermanstichting het festival gesubsidieerd. „Daarmee durven we het aan om verder te gaan." Het bestuurlijk tekort is wegge werkt. Op dit moment bestaat het berstuur uit zeven personen door Nadia Berkelder SINT LAURENS - De directe omgeving van de hervormde kerk in Sint-Laurens wordt opgeknapt. De struiken en enkele bomen rond de kerk worden gerooid. Er komen nieuwe bomen voor in de plaats, er wordt gras gezaaid, er worden bankjes geplaatst en rond het ter rein komt een heg. De oude grafstenen worden recht gelegd en schoongemaakt. Het doel van de opknapbeurt is om de kerk beter tot zijn recht te la ten komen. De gemeente neemt het onderhoud aan de bomen en struiken over van de kerkvoogdij. Voor het symbolische bedrag van één euro verkoopt de kerk de grond aan de gemeente. Daar is voor gekozen omdat bij de kerk te weinig vrijwilligers zijn om de beplan ting goed te onderhouden. Bovendien heeft de kerk daar niet genoeg geld voor. Het werk begint eind dit jaar en moet in 2005 klaar zijn. foto Ruben Oreel door Eugène Verstraeten SINTJANSTEEN - Het Oranje- comité Sint Jansteen organi seert dit jaar geen activiteiten op Koninginnedag. Het comité heeft dat besloten uit teleurstelling over de gerin ge animo die onder de inwoners van Sint Jansteen bestaat om het Oranjecomité te komen ver sterken. Op dit moment bestaat het Oranjecomité nog uit negen leden Vorig jaar hebben zes le den al aangegeven dat ze efrmee willen stoppen Afgesproken werd dat ze in 2003 voor de laat ste keer hun steentje zouden bij dragen. Het jaar zou dan verder gebruikt worden om nieuwe le den te werven. Die zouden dan kunnen meedraaien met het ac tiviteitenprogramma van dit j aar en zich op deze manier kun nen inwerken. De reden dat de huidige leden stoppen is dat de meesten al ja renlang lid zijn van het comité en dat de motivatie verminderd is Dit vanwege het feit dat de kinderen, soms al jarenlang, niet meer op de basisschool zit ten. Het Oranjecomité heeft met de noodoproep voor nieuwe le den dan ook vooral gemikt op ouders met schoolgaande kin deren. Dat heeft echter weinig tot geen resultaat opgeleverd Volgens voorzitter Paul Plas- schaert heeft de geringe respon se waarschijnlijk te maken met het feit dat Koninginnedag midden in de voorjaarsvakantie valt. Tot een jaar of drie geleden was dat niet het geval. „Toch was er in Sint Jansteen altijd sprake van een gezellige drukte op Koninginnedag", stelt Plas- schaert. „Veel animo om mee te doen met de spelletjes voor de jeugd, de rommelmarkt, de la- waaioptocht, de fietsenrally Vorig jaar kwamen er nog 180 fietsers aan de start. Plasschaert wijst er op dat de werkzaamhe den die voor Koninginnedag moeten worden gedaan eigen lijk nogal meevallen. „Meestal wordt er vanaf februari drie of vier keer vergadert, een uurtje per keer. Op Koninginnedag zelf moet men wel de gehele dag be schikbaar zijn." door Conny van Gremberghe HULST - Het dagelijks bestuur van Hulst vindt dat het nieuwe kabinet actie moet ondernemen om de teloorgang van het bank wezen in de grensstreek tegen te gaan. Burgemeester en wethou ders zullen volgende week, me de op verzoek van de Hulster raad. de informateurs Donner en Leijnse een brandbrief stu ren, waarin de Zeeuws-Vlaamse zorgen worden geventileerd en politieke aandacht voor de pro blematiek wordt gevraagd. Volgens burgemeester A. Kes- sen is het de bedoeling dat de komende dagen de gemeenten Sluis en Terneuzen wordt ge vraagd om de actie richting Den Haag te steunen „De vrees voor de afbraak van het banktoeris me leeft niet alleen in Hulst, ook in Sluis en Sas van Gent kan de werkgelegenheid in de nabije toekomst een gevoelige klap worden toegebracht. Het is in TERNEUZEN - Het Stadhuis plein van Terneuzen ligt er in tussen al weer een jaar of vijf, maar volgende week zal het plein pas echt voltooid zijn. Na plaatsing van hekken rond om de Oostkolk en de ingang van de parkeergarage, verrijst tussen maandag 3 en vrijdag 7 maart een nieuwe bushalte. Ar chitect Koen van Velsen heeft een abri ontworpen die past bij de uitstraling en de grandeur van het plein. De kosten van het wachtvertrek bedragen 40.000 euro. Verschillende raadsfrac ties van de voormalige gemeen ten vonden dat bedrag wat te gortig voor een bushokje, maar uiteindelijk ging de meerder heid van het gemeentebestuur vorig jaar akkoord met oprich ting van een bij het plein pas send gebouwtje. ons aller belang om gezamenlijk op te trekken", benadrukt Kes- sen. De invoering van de euro, de ge lijkschakeling van belasting wetgeving in Nederland en Bel gië en de economische recessie hebben de voorbije twee jaar al geleid tot het verlies van enkele tientallen banen bij de Zeeuws- Vlaamse banken, die het tot voor kort vooral moesten heb ben van Belgische klanten. De WD'er Lucién Reyns zei deze week tijdens de vergadering van de Hulster raad te vrezen dat die teloorgang de komende tijd nog ernstiger vormen gaat aanne men. „De eerste gevolgen zullen merkbaar zijn door het banen verlies bij de banken, maar dit zal snel worden gevolgd door een nog groter verlies aan werk gelegenheid in de horeca, de tailhandel en toeleveringsbe drijven. Voor de gemeente Hulst kan dit uitdraaien op een verlies van honderden banen, voor de gehele grensstreek - van Sluis tot Maastricht - spreken we mo gelijk over duizenden arbeids plaatsen" merkte de WD 'er op Kleerscheuren Wethouder P. Weemaes (toeris me) deelde de zorg van Reyns en zei dat het dagelijks bestuur niet van plan is de zaak te laten rusten. „Als we niet het voor touw nemen komt Hulst er niet zonder kleerscheuren af. We zijn dan ook voornemens om de informateurs een brandbrief te sturen; voor die brief wordt steun gezocht bij de andere ge meenten en het bedrijfsleven. Vervolgens zullen we ons de ko mende tijd - in samenspraak met het bankwezen en de mid denstand - buigen over een ac tieplan", gaf Weemaes aan Dat actieplan zal zich vooral richten op het behoud van zo veel mogelijk arbeidsplaatsen binnen de sector en het schep pen van nieuwe in de rest van de dienstverleningssector. Dat plan van aanpak, zo zei Wee maes, moet voor de zomer klaar zijn. door Ab van der Sluis AAGTEKERKE - B en W van Veere staan positief tegenover een basketbalveldje bij de ska- tebaan in Aagtekerke. Het col lege heeft dat schriftelijk laten weten aan de dorpsraad. Of het nog dit jaar lukt om een basket balveldje aan te leggen is twij felachtig. Het gemeentebestuur weet niet of het daarvoor geld kan vrijmaken. Twee inwoners van Aagtekerke hebben van de dorpsraad de op dracht gekregen eens te bekij ken waaraan jongeren in het dorp behoefte hebben. Dat re sulteerde in een wensenlijstje. Jongeren in Aagtekerke willen een basketbalveldje bij de ska- tebaan en bankjes. Graag zou den ze ook willen dat de gedoog de fietscrossbaan omgezet wordt in een vaste fietscross baan. Een aantal oudere jonge ren wil een Jongerenontmoe tingsplaats opzetten in de Tweesprong. Veel voorzienin gen voor jongeren heeft Aagte kerke niet, alleen een op afstand gelegen voetbalveld en de ska- tebaan B en W zijn bereid mee te denken over een basketbalveldje, maar dat vergt volgens het college nogal wat onderzoek en voorbe reiding. Grootste struikelblok lijkt het geld te zijn. Kernwet houder W. van Tatenhove heeft tijdens overleg met de dorps raad in oktober vorig jaar toe gezegd dat de fietscrossbaan voorlopig kan blijven, zolang er geen sprake is van woningbouw. Zodra er wel concrete plannen zijn, neemt hij contact op met de dorpsraad. In peuterspeelzaal De Twee sprong wordt één avond in de week een ruimte geserveerd als ontmoetingsplaats voor de jeugd Het college zal daarover nog afspraken maken met de dorpsraad. Bij de skatebaan komt een extra bankje. De ge meente hoopt dat deze voor 1 april geplaatst kan worden. Advertentie Z ZIE PAGINA W20 VOOR MEER INFO (Advertentie STIJLBEPA LEND-HARTVERWA R M E N D WEELDE IN BADEN - STIJLVOL W O N E N SFEER ZOALS SFEER BEDOELD IS Leven in uw eigen stijl. Dat is toch wat u wilt. Bij Dominicus begrijpen we dat en daarom vindt u bij ons haarden, kachels, sanitair, natuursteen en tegels die aansluiten bij iedere smaak. Graag tot ziens in een van onze showrooms De stijl die bij u past, vindt u er vast! door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het water schap Zeeuwse Eilanden is be gonnen met de inrichting van een laad- en losplaats aan het Molenwater in Middelburg. Het baggerslib uit de Middelburgse binnengracht wordt van daar uit overgeladen in vrachtwa gens. Die brengen het slib via de Noordpoortstraat en Klein Vlaanderen naar het depot van Zeeuwgrond in Vlissingen- Oost. Met de inrichting van de laad- en losplaats liggen de bagger- werkzaamheden volledig op schema, aldus het waterschap. Het baggeren is naar verwach ting half april afgerond. Vanaf de rechtbank tot aan de oude watertoren moet de bin nengracht nodig worden gebag gerd De klus kampte vanaf het begin, in november 2001, met tegenslag. Eerst werkte een nieuw systeem om de dikte van de bagger te bepalen niet Daar naast werden in het slib deeltjes asbest gevonden. En tot over maat van ramp ging de bagge raar, Konijn Eco Baggertech niek, failliet. In mei vorig jaar werd het baggeren stilgelegd en opnieuw aanbesteed. Inmiddels is een nieuwe aanne mer aan het werk, Boskalis Dol man. Die werkt op dezelfde wij ze als de vorige baggeraar. Met zogenoemde beunbakken wordt de bagger afgevoerd naar twee losplaatsen aan de kant bij het politiebureau aan de Seisdam en de nieuw ingerichte laad- en losplaats aan het Molenwater. Het waterschap verwacht dat het deze maand extra druk wordt met aan- en afrijdende vrachtwagens rond het Molen water. Want naast het bagger- werk is de gemeente Middel burg druk bezig met" de werkzaamheden voor de bouw van een nieuw theater aan de Zuidsingel. De werkzaamheden rond de laad- en losplaats bij het poli tiebureau aan de Seisdam wor den nu verplaatst naar het Mo lenwater. Halverwege volgende week wordt de nieuwe losplaats in gebruik genomen. In totaal moet tienduizend kuub slib uit de Middelburgse grachten wor den verwijderd. De kosten van de werkzaamheden zijn 2,1 mil joen euro. Rekenfoutjes of niet, de klant blijft koning. Vinden ze bij Albert Heijn. Want in de krant die opent met het boek houdschandaal staat verder op een advertentie van het supermarktconcern met de weekaanbiedingen. Rundertartaar voor de helft van de prijs. „Kan ik meteen gehakt van ze maken", dacht de klant die zijn deelname aan het Vaste Klanten Fonds in één klap met 30 procent had zien dalen. Voor wie daar geen genoegen mee wenst te nemen, heeft de grootgrutter deze week kibbeling in de aanbieding. En tenslotte ook nog een komkommer voor een weg- geefprijs. Met de kwel er gra tis bij. Voor wie Ahold-aandelen be zit, was er ook nog een be moedigend woord; „Nu een vollere tas voor minder geld." door A. J. Snel VLISSINGEN - Haast en geduld. Zo heet de twee-eenheid der veerpleinen. De automobilist kijkt op enkele kilo meters afstand van de boten herhaal delijk op zijn horloge. Om te kiezen uit drie mogelijkheden: zit hij ver voor de vertrektijd van het volgende veer, dan doet hij het wat kalmer aan om de naderende wacht tijd te bekorten; kan hij aannemen dat hij de boot makkelijk zal halen, dan houdt hij het tempo ongewijzigd; ziet het er naar uit dat het kiele-kiele wordt, dan stampt hij het gaspedaal op de plank. In het laatste geval liggen triomf en teleurstelling heel dicht bij elkaar. Wat een gelukzaligheid om als laatste het lege veerplein zonder belemme ringen te nemen en in een vloeiende beweging de boot op te zoeven. Doch hoe droef kan het stemmen om bij aankomst te zien hoe het schip zojuist traag, maar meedogenloos in bewe ging is gezet; of om tot de ontdekking te komen dat de zojuist begane snel heidsoverschrijding zinloos is ge weest omdat er geen plaats meer is op de dekken. De boten bezorgen van de reiziger een De terreinopzichter-controleur handelt zonder aanziens des persoons. gespleten persoonlijkheid, wiens ge voelens abrupt verschuiven. Tot vrij wel ieders tevredenheid, dat wel. Als regel maakt de spanning van 'haal ik het wel of haal ik het niet' van het ene op het andere moment plaats voor rust, Want stilgestaan wordt er, hoe men het ook wendt of keert. Is het niet op het veerplein, dan is het aan boord foto Mechteld Jansen Op een enkele zenuwlijder na reage ren automobilisten welwillend op het feit dat hun voertuig in staat van be wegingloosheid is gebracht. Wie in Zeeland ooit een overkant heeft wil len bereiken, weet dat hier, al lang voordat het werkwoord in zwang raakte, gedwongen werd 'onthaast'. En dat zulks een heilzame werking heeft op lichaam en geest. De wacht tijden geven ruimte voor de bestude ring van het mysterieuze, genadige, Zeeuwse licht. Ook kan de tijd worden benut om te kauwen op de vraag wat het straks aan het buffet zal worden: erwtensoep of een broodje kroket. Een gesprek met andere wachtenden is ook nooit weg. Goed onderwerp: het weer. Stuntelaars En dan. het wachten wordt altijd weer rijkelijk beloond. Met het optreden van de terreinopzichters-controleurs, de zogenaamde toc'ers van de Provin ciale Stoombootdiensten. De dansers van het Nationaal Ballet zijn daar stuntelaars bij. Hoe sierlijk bewegen de toc'ers zich over het plein. En wat een superiori teit blijkt uit hun gebaren. Ze mogen dan, na de agent en de verkeersleider, in de hiërarchie van het walpersoneel een derde plaats innemen, als het gaat om mobiliteit of stilstand zijn zij ab solute heersers. Een opgeheven hand en heel 't mach tig raderwerk staat stil; een arm zwaai, gecombineerd met een lichte buiging van het bovenlichaam doet de massa stromen. Godsdienst, levensovertuiging, poli tieke gezindheid, ras, geslacht of wat dan ook doen hier niet terzake Ge hoorzaamheid aan de toc'ers, dat is de boodschap. Het machtige ritueel wordt binnen kort beëindigd. Tegelijkertijd wordt geduld ter dood gebracht. Haast krijgt weer eens gratie. 'Ik ben als echte Brabantse dol op gezel ligheid. Ik snap dan ook weinig van het cliché dat Zeeuwen stijfkop pen zijn. Tijdens de vakanties met m'n ou ders en m'n studie aan de Hogeschool Zeeland heb ik daar nooit iets van gemerkt. Ik ben hier in Vlissingen blijven wonen en heb het reuze naar mijn zin. Voor mij is Zeeland het hele jaar vakantie. Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 11