EU-akkoord leeftijd buitenlandse bruiden Sharon krijgt vooral harde dobber aan crisis economie - Op Besluit Cyprus-plan uitgesteld Grote diamantroof Antwerpen was werk van Italiaanse maffia Communistische DDR herleeft in Duits pretpark Sederland mag grens op 21 jaar brengen Concorde raakt deel staart kwijt www.pzc.nl/reizen ■IKIACUV: "i Navo-ambtenaar aangehouden China en Rusland vragen VS om dialoog met Noord-Korea wmi r» Olifanten krijgen reflector Rebellenleider Atjeh gedood Nominaties voor Nobelprijs Vrede Schoolkinderen Oeganda ontvoerd vrijdag 28 februari 2003 joorTon van Lierop BRUSSEL - Nederland mag ei sen dat burgers die willen trou wen of samenwonen met een partner van buiten de Europese Unie voortaan minstens 21 jaar moeten zijn. Dat is het gevolg van een akkoord over gezins hereniging dat de Europese mi nisters van Justitie en Binnen landse Zaken gisteren sloten in Brussel. Nu ligt die leeftijdgrens nog op 18 jaar. De EU-bewindslieden kwamen overeen dat lidstaten die leef- ujdsgrens mogen verhogen tot maximaal 21 jaar. Dat betekent dat Denemarken, dat de asiel wetgeving vorig jaar aanzien lijk verscherpte, de grens van 24 jaar weer moet afschaffer- Minister Na wijn (Vreemdelin genzaken en Integratie) wil de grens verhogen van 18 tot 21 jaar voor iemand die nu in Ne derland woont en een partner uit bijvoorbeeld Marokko laat overkomen. Ook wil hij ver plichten dat de huwelijkspart ner die al in Nederland woont, minstens 130 procent van het minimuminkomen verdient. Daarover zijn in Europees ver band geen afspraken gemaakt. De Tweede Kamer moet zich hier nog over uitspreken. Ook Duitsland wil de leeftijd grens verhogen naar 21 jaar. De meeste andere lidstaten houden het nog op 18 jaar. Kinderen Nawijn (LPF) toonde zich giste ren bijzonder tevreden met het Brusselse akkoord. „Nederland kan hierdoor de wet aanpassen. Hiermee is ook een einde geko men aan een moeizame Europe se discussie van drie jaar. De EU-ministers kwamen ver der overeen dat alleenstaande kinderen van 12 jaar of ouder uit andere landen ook niet meer zo maar naar hun oudei-s in Europa kunnen komen. De immigratie- Advertentie PARIJS - Een Concorde van Air France heeft gisteren tijdens een vlucht van Parijs naar New York een deel van zijn staart verloren. Het toestel kon echter probleemloos landen op het vliegveld John F. Kennedy en de inzittenden bleven ongedeerd. Op 27 november had een Con corde van British Airways waarschijnlijk een soortgelijk probleem. De piloten van dat toestel voelden tijdens een vlucht van Londen naar New- York een korte trilling. Ook dat toestel kon gewoon landen, hoe wel later werd ontdekt dat een deel van de staart ontbrak. AP De Israëlische kiezers hebben op 28 januari de rechtse Likoed en de anti klerikale partij Shinui een grote winst bezorgd. Ze hebben zich duidelijk uit gesproken tegen de ge durfde vredespolitiek van de Arbeiderspartij en te kennen gegeven dat de po litieke macht van de ultra orthodoxe religieuzen moet worden beperkt. door Ad Bloemendaal TEL AVTV - Gelet op de stem busuitslag mag de nieuwe Israë lische regering die premier Ariel Sharon gisteren aan de Knesset, het parlement, heeft gepresen teerd, worden omschreven als diensten in de EU-lidstaten moeten eerst beoordelen of die kinderen wel voldoende kunnen integreren, alvorens zij toe stemming krijgen naar één of beide ouders in de Europese Unie te reizen. Nawijn zegt dat veel kinderen die buiten de EU wonen al door grootouders of oudere broers of zussen worden opgevoed. „Vaak is het heel moeilijk om zo'n kind uit die omgeving weg te halen en een succes voor de democratie. De beide grote winnaars, Li koed en Shinui, zijn in het nieu we kabinet vertegenwoordigd. Plus twee extreemrechtse par tijen, de Nationale Unie en de Nationaal Religieuze Partij, die het vorige maand evenmin slecht hebben gedaan. De Israë lische kiezers zijn dus op hun wenken bediend. De vraag is nu: kan de centrum rechtse regering de problemen van het land effectief aanpak ken? De bevolking maakt zich zorgen over de Palestijnse ter- hier te laten integreren en de taal te leren. Vandaar dat we nu die toets willen invoeren." Vluchtelingen Vorig jaar kwamen 41.000 men sen naar Nederland in het kader van gezinshereniging. De LPF- bewindsman zegt geen idee te hebben met hoeveel personen dit aantal zal dalen als alle Eu ropese en Nederlandse regels zijn doorgevoerd. reur, hoewel die de afgelopen paar maanden spectaculair is teruggelopen. Ook de onver mijdbaar lijkende Amerikaanse inval in Irak houdt sommigen wakker. Maar dat zijn proble men waaraan Sharon geen grote urgentie toekent. De oorlog te gen Irak zal buiten Israël om verlopen, is zijn verwachting. En een hervatting van de onder handelingen met de Palestijnen zal moeten wachten tot na de Iraakse veldtocht. Wie dan leeft, die dan zorgt. Veel meer dan over het Pales- Gisteren is verder besloten om erkende vluchtelingen van bui ten de Europese Unie, die hun huwelijkspartner willen laten overkomen, daar drie maanden de tijd voor te geven. Binnen die termijn mag de lidstaat waar de vluchteling zich bevindt daar geen eisen aan stellen. Na drie maanden zal ook een vluchte ling aan moeten geven over vol doende middelen of een vaste baan te beschikken. ANP van onze redactie buitenland ATHENE - Secretaris-generaal Annan van de Verenigde Naties zal de leiders van de twee bevol kingsgroepen op Cyprus uitno digen om hem op 10 maart in Den Haag hun beslissing mee te delen over zijn herenigings- vooorstel voor het eiland. Dit meldden gisteren bronnen rond de onderhandelingen over de toekomst van Cyprus. Annan legt zich er bij neer. dat de Cypriotische leiders vandaag nog geen uitsluitsel geven over het VN-vredesplan. Oorspron kelijk was 28 februari de uiter- tijnse geweld en de mogelijke Iraakse oorlog maken Sharon en de Israëlische bevolking zich zorgen over de economische analyse malaise, die steeds meer huis houdens in de greep krijgt. De economie groeit niet langer, maar krimpt. De werkloosheid is opgelopen tot zo 'n elf procent. De crisis is niet alleen het gevolg van onze redactie buitenland BERLIJN - De communistische DDR krijgt een tweede kans als themapark. Een Duits bedrijf presenteerde gisteren een plan voor een allesomvattende ten toonstelling waarin het in 1990 verdwenen Oost-Duitsland centraal staat. De initiatiefnemers willen in een hallencomplex in Oost-Ber- lijn nabootsen hoe het voor de val van de Muur was om de DDR te bezoeken. Een officiële binnenkomst met identiteitscontrole en verplich te inwisseling van valuta ont breekt niet. Onder het motto 'Het dagelijks leven in de DDR om aan te ra ken' zijn er typische DDR-le- ste datum waarop de president van Grieks-Cyprus, Papadop- oulos, en de leider van de Turkse Cyprioten, Denktash, zich moe ten uitspreken over het voorstel Als Papadopoulos en Denktash op 10 maart nog geen beslissing hebben genomen, dan wil An nan dat de bevolking van Cy prus zich direct uitspreekt over het voorstel voor hereniging. De Griekse premier Costas Simitis liet gisteren weten dat Annan dan een referendum wil. Zwitsers model Volgens het voorstel van Annan krijgt Cyprus twee deelstaten naar Zwitsers model. De Turkse van de wereldwijde malaise en het geldverslindende conflict met de Palestijnen, maar ook van veel te hoge overheidsuitga ven. Er moet enorm worden ge snoeid, een harde maar impopu laire waarheid die in de aanloop naar de verkiezingen onder het tapijt is gemoffeld. In de cam pagnes speelde de economie hoegenaamd geen rol. Onmiddellijk na het bekend worden van de benoeming van oud-premier Benjamin Ne tanyahu tot minister van Finan ciën begon gisteren de Israëli- vensmiddelen, meubels, kle ding, films en de Trabant-auto te zien. Het is absoluut niet de bedoeling om de DDR belache lijk te maken, aldus een woord voerster. Het idee voor het DDR Funpark speelt in op de aanhoudende zo geheten Ostalgie bij bewoners van de voormalige DDR. Het woord omschrijft nostalgische gevoelens over het 'Osten', die echter vaak met ironie gepaard gaan. De Ostalgie kreeg onlangs een nieuwe impuls door de Duitse film Good Bye, Lenin! In de kas kraker probeert een zoon voor zijn uit een coma ontwaakte communistische moeder ver borgen te houden dat de DDR al jaren geleden ophield te be staan. ANP Cyprioten moeten daarvoor ge bied inleveren en daarom liggen ze dwars. Cyprus zal in 2004 toetreden tot de Europese Unie. Als de leiders van het gedeelde eiland op korte termijn nog overeenstemming bereiken over het vredesplan, dan zal Cyprus zich als een ge heel kunnen aansluiten. Turkije bezette in 1974 eender de deel van Cyprus, nadat de toenmalige militaire junta in Griekenland een coup had uit gelokt met als doel het eiland bij Griekenland te voegen. De Turks-Cypriotische Republiek wordt alleen door Turkije er kend. AFP/RTR sche sjekel te stijgen en dat wijst erop dat de kapitaalmarkt hem in principe goed gezind is. Ne tanyahu vertegenwoordigt bin nen de Likoed een soort kapita listische minderheid. De Britse oud-premier Marga- reth Thatcher is op economisch gebied zijn grote voorbeeld. Dat betekent dat Israël op korte ter mijn het soort voorstellen kan verwachten dat in de loop van de jaren tachtig de Britse Con servatieven van een groot deel van de kiezers heeft vervreemd, zoals privatisering van over heidsbedrijven en snoeien in de sociale uitkeringen. In het Israëlische bedrijfsleven gelooft men dat Netanyahu de vastgelopen economie kan vlot trekken, vooropgesteld dat hij daarvoor de steun krijgt van Sharon Maar gezien de grote ri valiteit tussen die twee, is er re den voor twijfel. GPD van onze redactie buitenland ANTWERPEN - De grote kraak in Antwerpse diamantkluizen van tien dagen geleden, was het werk van de Italiaanse maffia. De Antwerpse politie melde gis teren dat voor meer dan 100 mil joen euro aan diamanten, geld en waardepapieren is buitge maakt. Twee Italianen en hun echtge notes, onder wie een 37-jarige Nederlandse, zijn aangehou den. Zij zouden banden hebben met de maffia. De politie is nog op zoek naar drie medeplichti gen, die in Italië zouden zijn. De samenwerking met de Italiaan se politie verloopt volgens de Belgen 'voorbeeldig'. De politie kwam de bende op het spoor door de vondst van vuil niszakken met bewijsmateriaal, langs een weg in Vilvoorde bij Brussel. De daders blijken al meer dan twee jaar geleden te zijn begonnen met de voorberei ding van de diefstal. De grote roof, die in alle stilte tijdens het weekeinde plaats vond, zorgde voor een schok in de Antwerpse diamantwereld. Midden jaren negentig werd ook al een grote kraak gezet in een kluizencomplex. Diamanthan delaren hamen daarna extra veiligheidsmaatregelen, waar door het voor onbekenden on mogelijk werd nog bij de klui zen in het Antwerp Diamond Center te komen. Daardoor ontstond snel het ver moeden dat de dieven hulp van binnenuit hadden. Ze hadden al vanaf november een ruimte in het Diamond Center gehuurd. De politie omschrijft de kraak als 'geniaal in zijn eenvoud'. Volgens advocaat Jan de Man van het verdachte Nederland s/Italiaanse koppel hebben zijn cliënten niets met de zaak te maken. Het tweetal woont al ja ren in Haarlem. De politie had in hun appartement kranten knipsels gevonden over de kraak en dat is volgens de advo caat het voornaamste bewijs. De raadsman zegt verder dat de man een alibi heeft: hij oefende zijn beroep van parkeerwachter uit op het moment van de mis daad. De voorlopige hechtenis van het paar is gisteren ver lengd. De zoon van de hoofdverdachte zei in de Italiaanse krant La Stampa dat zijn vader op het moment van de kraak in Turijn was. ANP/Belga Advertentie -> /in =jj?^y/huolyésü au y/SflHiix/Ji in samenwerking met: snowplaza -V „s, V 'i Amerikaanse M-l Abram-tanks rukken op tijdens een oefening bij Paju in het grensgebied tussen de twee Korea's. Vijftigduizend militairen namen deel aan de manoue- vres om te trainen op het bestrijden van invasies uit Noord-Korea. foto Kim Jae-hwan/EPA van onze redactie buitenland PEKING - Rusland en China hebben er gisteren bij de Verenigde Staten op aangedrongen rechtstreeks te onderhandelen met Noord-Korea over het nucleaire programma van het bewind in Pyongyang. De oproep komt een dag na de beschuldiging door de Verenigde Staten dat Noord-Korea een kleine nucle aire onderzoeksreactor in Yongbyon heeft opgestart. Washington sprak van 'een nieuwe stap in een serie van provocatieve acties'. De Chinese minister van Buitenlandse Zaken Tang Jiaxuan en zijn Russische collega Ivanov gaven een gezamenlijke verklaring uit, nadat ze in de Chinese hoofdstad Peking over de Noord-Koreaanse kwestie hadden overlegd. De bewindslieden maakten duide lijk dat als de Verenigde Staten en Noord-Korea rechtstreeks en op basis van gelijkwaardigheid met elkaar onderhandelen, de kans het grootst is dat het conflict wordt opgelost. China en Rusland zijn echter ook bereid een steentje bij te dragen aan overleg waaraan meer landen meedoen. De reactor in Yongbyon maakt onderdeel uit van een omstreden complex, waar ook een nucleaire opwer kingsfabriek staat die plutonium kan produceren voor kernwapens. Deze is nog niet opgestart, aldus de Amerikaanse regering. De Noord-Koreaanse rege ring heeft niet gereageerd op de beschuldiging van Washington. Het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA liet gisteren weten dat het fel gekant is tegen het op starten van nucleire reactoren door Noord-KoreaPy ongyang zette eind december de medewekers van het IAEA het land uit. AFP/RTR "TÊ-Sssês?-VCI: VU BRUSSEL - Een Nederlandse Navo-ambtenaar is begin deze maand in Brussel aangehouden op verdenking van witwas praktijken en valsheid in geschrifte. De man is overgedragen aan Nederland. De verdachte houdt zich bij de Navo bezig met seminars en groepsbezoeken en heeft geen diplomatieke status. Een Brusselse onderzoeks rechter doorzocht zijn kantoor in het Navo-hoofdkwartier op verzoek van de Nederlandse justitie. In verband met het on derzoek zijn vier mannen aangehouden. Een woordvoerster van de fiscale opsporingsdienst Fiod-ECD weigerdee giste ren de nationaliteit van de overige drie te onthullen. Volgens de Belgische krant Het Nieuwsblad/Het Volk draait, het om het witwassen van een bedrag van tweehonderd mil joen dollar aan drugsgeld uit Zuid-Amerika. De Fiod wilde dat gisteren niet bevestigen. GPD NEW DELHI - Ongeveer dertig tamme olifanten in de Indiase hoofdstad New Delhi gaan voortaan in de nachtelijke uren met een reflector op pad, omdat ze steeds vaker betrokken zijn bij verkeersongevallen. Dat zei gisteren Ashok Kumar van de Indiase natuurbescher mingsorganisatie WTI. Volgens hem gaan aangereden olifan ten vaak van schrik omstanders te lijf. De dieren worden gebruikt voor onder meer trouwstoeten en ritjes met toeristen. AFP JAKARTA - De leider van de Beweging Vrij Atjeh (GAM) in de aan Atjeh grenzende provincie Noord-Sumatra is door de po litie doodgeschoten. Een zegsman van de Indonesiche politie bevestigde dat gisteren. De 32-jarige Misran Gajah kwam om het leven toen de politie hem probeerde te arresteren. Drie medestanders van Misran Gajah zijn aangehouden. Agenten troffen de GAM-leider woensdag bij toeval aan op een busstation. De poging tot arrestatie liep uit op een vuur gevecht. ANP OSLO - De zanger van de Ierse rockband U2, Bono, paus Jo hannes Paulus II en de Franse president Jacques Chirac zijn genomineerd voor de Nobelprijs voor de Vrede. Een recordaantal van 165 kandidaten is in de race voor de prijs. Dat heeft het Nobelcomité in de Noorse hoofdstad Oslo gisteren gemeld. Bono zet zich al jarenlang in voor het bestrijden van alle mo gelijke vormen van onrecht in de wereld. Chirac is kandidaat omdat hij een belangrijke rol speelde bij het bereiken van een staakt-het-vuren in Ivoorkust en naar een vreedzame oplos sing voor de kwestie-Irak streeft. AFP KAMPALA - Rebellen van het Oegandese Verzetsleger van de Heer hebben negen schoolkinderen ontvoerd en meegenomen naar hun bases in het oerwoud. Dat heeft een woordvoerder van het Oegandese leger gisteren bekendgemaakt. De kinderen werden woensdag ontvoerd bij een school in Abuga, een stad ongeveer 375 kilometer ten noorden van de hoofdstad Kampala. De beweging heeft al herhaaldelijk dergelijke ontvoeringen gepleegd. Jongens worden opgeleid om met de rebellen mee te vechten en meisjes zouden worden misbruikt. AP Turkse Cyprioten demonstreren in de verdeelde hoofdstad Nicosia voor het VN-vredesplan. Op een spandoek wordt hun leiders ge vraagd in te stemmen of op te stappen. foto Esra Aygin/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5