Stalin was wreedste dictator ooit PZC PZC Aantal burgerslachtoffers bij oorlog in Irak niet te schatten .1 Eigen familie moest het netzo hard ontgelden als andere onderdanen Biljana Plavsic was IJzeren Dame van Servisch nationalisme Sluiting krant leidt tot meer weerstand tegen regering Aznar 28 februari 1953 vrijdag 28 februari 2003 De wreedheid van Jozef Stalin is vijftig jaar na zijn dood op 5 maart 1953 nog steeds angst aanjagend. De man van staal zaaide bijna dertig jaar dood en verderf. Minstens twintig mil joen mensen verloren hun leven, miljoenen anderen werden naar de rand van de afgrond gedre ven. Parallel met de voortschrij dende waanzin van het Stalinis me, vernietigde de dictator ook zijn eigen familie. door Frank Hendrickx Het 'wonderlijk, stralend, witte berkenbosje', dat Jo sef Stalin in 1918 bij hoge uit zondering niet liet omhakken, is nog zichtbaar achter de hoge ro de muren van Zoebalovo, het voormalige buitenverblijf van de wreedste dictator uit de we reldgeschiedenis. De rest van het terrein, een kleine twintig kilometer buiten Moskou, blijft voor buitenstanders onzicht baar. Een bewaker met machinege weer opent na lang aanbellen het kleine luikje in de enorme ijzeren poort, maar de vraag of we de datsja mogen bekijken, wordt met een ferm 'njet' beant woord. Het luikje gaat weer dicht, geen pottenkijker ge wenst. Zo is het altijd geweest. In Rusland zijn datsja's trofeeën van de macht. Niemand wist dat beter dan Jozef Stalin zelf. Het was geen toeval dat hij dit land goed uitzocht. Hier woonde tot 1918 de oliemagnaat Zoebalov, een oude bekende. Als jonge re volutionair had Stalin bij de olieraffinaderijen van Zoebalov stakingen en opstanden georga niseerd. De revolutie draaide de rollen om: Stalin, de ar moedzaaier uit Georgië, greep de macht, Zoebalov moest ver trekken. Om zich aan de over winning te herinneren, ver noemde Stalin zijn nieuwe onderkomen naar de voormali ge eigenaar: Zoebalovo. Hoofd van het huishouden op Zoebalovo was Nadjezjda (Nadja), dc 22 jaar jongere vrouw van Stalin. Ze hadden el kaar leren kennen in Sint Pe tersburg toen Stalin na zijn terugkeer uit Siberische bal lingschap onderdak vond bij de bekende revolutionaire familie Alliloejev. Stalins eerste vrouw, Jekateri- na Svanidze, was in 1908 ge storven aan tyfus. De zoon uit dat huwelijk, Jakov, groeide op bij Stalins schoonouders in Ge orgië. Het was in Zoebalovo dat Stalin voor het eerst een burger lijk familieleven voerde. Zelf was hij als Jozef Dzjoegasjvili opgegroeid in een gezin dat werd geterroriseerd door een al coholische vader. In 1902 sloot hij zich na een mislukte pries teropleiding aan bij de revolu tionaire beweging in Georgië. Hij overviel een gevangenis, be roofde banken om de partijkas te spekken en organiseerde sta kingen bij fabrieken. In die tijd begon hij ook schuilnamen aan te nemen. Eerst Koba en daarna de naam die de wereld leerde kennen: Stalin, de 'man van staal'. Hoe dichter hij bij de macht kwam, hoe slechter het met zijn gezin ging. Stalin begon zich te ergeren aan de eigengereidheid van Nadja. Vrouwen moesten hun plaats weten. Nadja zag dat anders. Eerst werkte ze als se cretaresse bij Lenin, na diens dood in 1924 ging ze studeren aan een technisch instituut in Moskou. Het leidde tot ruzies waarbij Stalin vaak fysiek en verbaal door het lint ging. Na de geboorte van zoon Vasili en dochter Svetlana wilde Nad ja geen kinderen meer van Sta lin. „Waarschijnlijk had ze toen al besloten dat ze weg zou gaan bij hem", zegt schrijfster Olga Trifonova. „Uit haar medisch dossier blijkt dat ze tien abor tussen heeft gehad." Kampen Stalin groeide na de dood van Lenin uit tot de leider die streef de naar een versnelde collectivi - satie en industrialisatie van het land. De kampen vol 'vijanden van het volk' werden de drijven de kracht achter de slaveneco- nomie. Nadja begon te gruwelen van de politiek van haar echtge noot. Ze hoorde van medestu denten over de ellende in het land en confronteerde Stalin daar mee. De 'vader van het volk' reageerde door de loslippi ge studenten te arresteren. Kort daarna liep een etentje in het Kremlin weer uit op een ru zie. Stalin bekogelde haar met brood en dwong haar een glas wijn leeg te drinken. De volgen de ochtend werd ze dood in het appartement gevonden. Zelf moord is de officiële versie, al zijn er nog steeds geruchten dat Stalin verantwoordelijk was voor de dood van zijn vrouw. De dood van Nadjezjda leidde de ondergang van de hele fami lie Stalin in. De dictator ver huisde naar de nieuwe datsja Volynskoje. Zijn elfjarige zoon tje Vasili en zevenjarige dochter Svetlana bleven in het Kremlin wonen. Accent De dood van Nadja kwam extra hard aan bij Stalins eerste zoon Jakov die in haar een nieuwe moeder had gevonden. Stalin verachtte zijn zoon wegens zijn goedaardigheid en zijn zware Georgische accent. Toen Jakov een mislukte zelfmoordpoging ondernam, schamperde Stalin: ,,Hij kan niet eens raak schie ten." In de oorlog viel Jakov in handen van de Duitsers. Stalin weigerde hem te ruilen voor de Duitse generaal Von Paulus, want 'alleen verraders laten zich gevangen nemen'. Jakov werd geëxecuteerd. Vasili overleefde de oorlog, maar hij heeft dan al een naam opgebouwd als alcoholist. Hij maakte een carrière in het leger en raakte steeds zwaarder aan de drank. Met zijn vader com municeerde hij voornamelijk via briefjes. In 1962 drinkt hij zich dood. Dochter Svetlana was lange tijd de lieveling van Stalin, maar de relatie bekoelde toen ze trouw de met de jurist Grigori Moro- zov. Stalin wil geen joden in zijn huis. Het huwelijk hield slechts vier jaar stand. Svetlana zou nog meerdere keren trouwen, zonder ooit gelukkig te worden. Ze woonde bijna vijftien jaar in het beruchte Huis aan de Kade tegenover het Kremlin. „Svetla na heeft hier moeten toekijken hoe Stalin haar tantes, ooms, neven en nichten naar het kamp liet sturen", zegt Mila Gapon, medewerker van het museum in huis. In 1966 zou Svetlana naar Ame rika vluchten. Het overlijden van haar vader op 5 maart 1953 was vooral als een bevrijding gekomen. Het was een trage, pijnlijke dood geweest voor de dictator. „God schenkt alleen aan rechtvaardige mensen een snelle dood", concludeerde Svetlana. GPD Stalin met zijn dochter Svetlana. foto GPD/AP archief door Clemens Ingwersen De Bosnisch-Servische politica Biljana Plavsic heeft de bijnaam de IJzeren Dame van het Servisch na tionalisme in Bosnië verwor ven door haar bevlogen steun aan etnische zuiveringen. De Britse Iron Lady, ex-pre- mier Margareth Thatcher, zal niet blij zijn met de verge lijking, want Plavsic stapte letterlijk over lijken om een beruchte crimineel en et nisch zuiveraar (Arkan) te omhelzen. Britse arbeiders zien misschien duidelijke overeenkomsten, maar de vrouw van de voormalige Joegoslavische leider Milo sevic, Mirjana, noemde Plav sic treffender 'een vrouwelij ke Mengele'. Wartaal Zelfs de top in Belgrado vond Plavsic en andere Bosnisch- Servische nationalisten ge vaarlijke extremisten die wartaal uitsloegen. Toch wa ren de prominenten onder die extremisten vaak geen onop- geleide politieke avonturi ers. Plavsic werd in juli 1930 in Tuzla uit een welgestelde en hoog opgeleide familie gebo ren. Plavsic begon ook een academische loopbaan en was onder meer hoogleraar in de biologie in Sarajevo. Tal van Servische academici in die stad maken zichzelf graag wijs dat hun loopbaan beter zou zijn verlopen als andere etnische groepen op de universiteit niet waren voorgetrokken Zuiveringen In deze wereld vol frustraties was er maar weinig voor no dig om als intellectueel in be krompenheid te vervallen. Plavsic werd politiek actief als Servisch nationaliste. De biologe kwam in de politieke leiding van de Bosnische Serviërs te zitten en riep ze dat etnische zuiveringen een natuurlijk fenomeen zijn en geen oorlogsmisdaden. Dat fenomeen maakte echter ook een eind aan de geweld-! dadige expansiedrift van de Serviërs in Bosnië. Plavsic zag dat niet in het minst voor de slachtoffers veel te laat, maar toch nog eerder dan; haar chef Radovan Karadzic, Ze steunde daarom de vre-, desakkoorden van Dayton in 1995 en distantieerde zich; van de radicaalste Serviërs. In 1996 volgde ze Karadzic als leider van de Serviërs van- Bosnië op en steunde ze met verve de westerse politiek die de Serviërs op de knieën had gedwongen. Spijt Daarmee toonde ze ook prag matisch te kunnen zijn. Na dat in 2000 was gebleken dat ze werd gezocht door het Joe- goslavië-Tribunaal, gaf ze zichzelf in januari 2001 over. Ze betuigde spijt voor 'de door angst verblinde haatge voelens' van destijds. Plavsic bekende later schuld aan een, van de aanklachten, vervol-, ging, een misdaad tegen de menselijkheid. Daarmee - gokte Plavsic op een lagere straf. De aanklagers lieten vervolgens de andere aan klachten. in het bijzonder volkerenmoord, vallen. ANP Biljana Plavsic door Henk van den Boom De altijd al kribbige ver houding tussen de op standige regio Baskenland en het centrale gezag in Ma drid heeft deze week een nieuw dieptepunt bereikt. Voor premier Aznar komt dat op een ongelegen moment, want hij heeft, in het kielzog van Bush, zijn handen vol aan de internationale kruis tocht tegen terrorisme en de oorlog in Irak. Het gevecht van Aznar be gint trekjes te vertonen van zijn historische landgenoot Don Quichot die het op het laatst ook alleen moest opne men tegen de windmolens op de winderige hoogvlakte van La Mancha. Na het miskleu nen met de olietanker Presti ge en de massale protesten tegen zijn Irak-politiek lijkt iedereen zich tegen hem en zijn regering te keren nu on derzoeksrechter Juan de 01- mo het nodig vond om de eni ge Baskischtalige krant 'Egunkaria' te verbieden. De justitiële actie ging ge paard met de gebruikelijke bombarie, waarbij maar liefst 300 politiemensen wer den ingezet. De drie kanto ren van de krant werden gesloten en tien van de be langrijkste medewerkers, onder wie de hoofdredacteur gingen achter de tralies. Hun huizen werden verzegeld en hun bankrekeningen geblok keerd. De 150 mensen die bij de krant werkten zaten van de een op de andere dag zon der baan. Censuur De sluiting van de krant heeft de aloude discussie in Spanje over persvrijheid, vrijheid van meningsuiting en censuur weer eens flink aangewakkerd. Voor de Bas- ken staat vast dat de regering in Madrid de hand heeft ge had in de sluiting, omdat de persverklaring van Del Olmo mede ondertekend was door de minister van Binnenland se Zaken. Volgens die verklaring heeft justitie de krant gesloten om dat ze nauwe banden zou hebben met de gewapende afscheidingsbeweging ETA. De rechter baseert zich op drie brieven uit begin jaren negentig die werden aange troffen bij de arrestatie van ETA-leden. Onder aanvoering van de au tonome regering gingen za terdag tienduizenden Bas- ken de straat op. Premier Ibarretxe greep het werkbe zoek van koning Juan Carlos aan om zich bij de 'koning van alle Spanjaarden' te be klagen over de 'beknotting van democratische vrijhe den'. Het conflict escaleerde toen bekend werd dat een van de arrestanten had ge probeerd zich in zijn cel op te hangen. Martelingen Daarbij kwam de beschuldi ging van hoofdredacteur M. Otamendi, dat hij tijdens de verhoren zou zijn gemarteld. Hij zou gedwongen zijn om langdurig lichamelijke oefe ningen te doen. Ook zou hij een paar uur naakt hebben moeten wachten en zouden politiemensen hem hebben beledigd en hem hebben ge dreigd neer te schieten als hij niet zou bekennen. De Baski- sche regering heeft verklaard de beschuldigingen serieus te nemen, maar de regering in Madrid laat Otamendi ver volgen wegens laster. Egunkaria is niet de eerste krant in Baskenland die op last van Madrid moet zwij gen. Vijf jaar geleden werd Egin 'tijdelijk' opgeheven omdat ze ervan werd be schuldigd de spreekbuis van de ETA te zijn. Tot op heden heeft de rechter nog geen uit spraak gedaan of de sluiting al dan niet terecht was. De Basken beschouwen het ingrijpen als een beperking van de persvrijheid en een aanval op de Baskische taal en cultuur. Een groep schrij vers heeft zich tegen het 'to talitaire ingrijpen' verzet. Volgens hen is Egunkaria niet de spreekbuis van de ETA. Ook andere meningen dan die van de radicale Bas- ken komen aan bod, zo beto gen zij in een open brief in de landelijke krant El Pais. Me dewerkers van Egunkaria zijn inmiddels begonnen met het uitgeven van een vervan gende krant. GPD door Cees van Zweeden Toen Colin Powell in 1991 werd gevraagd hoeveel Ira kezen in de Golfoorlog waren omgekomen, antwoordde hij: „Dat is niet iets waar ik bijzon der in geïnteresseerd ben." Of, zoals een woordvoerder van hem het later tegen de Boston Globe formuleerde: „Om u de waarheid te zeggen, dit is niet een kwestie waar we ons op con centreren." Belangrijker was dat slechts een paar honderd Amerikanen wa ren omgekomen. Een herhaling van Vietnam, waar 58.000 Ame rikanen sneuvelden, was voor komen. „Het spook van Viet nam is definitief begraven in het woestijnzand van het Arabische schiereiland", sprak een geest driftige president Bush. Bush (de vader van de huidige president) had gelijk. Toen zijn opvolger Clinton acht jaar later opnieuw ten strijde trok, ver loor hij niemand. Maar de Ser viërs, die elf weken lang werden gebombardeerd, betaalden een hogere prijs. Duizend burgers verloren het leven, omdat de pi loten hun dodelijke last van ki lometers hoogte loosden. Daar mee bleven die piloten buiten bereik van het luchtafweerge schut. Dat zij daardoor de trein niet zagen die juist over de te bombarderen brug reed, zoals in Zuid-Servië gebeurde, was van minder belang. Volgens Howard Zinn, een his toricus, hebben Amerikanen geen benul van de tol die hun oorlogen eisen. Ze herinneren zich allemaal de foto van het meisje dat met vreselijke brand wonden wegrende, nadat ze door napalm was getroffen. „Maar tot vandaag hebben de meeste Amerikanen er geen flauw benul van hoeveel Vietna mese soldaten en burgers (een miljoen van elk) omkwamen door Amerikaanse bommen", schreef hij. Niemand in Amerika weet hoe veel Irakezen hun leven lieten in de Eerste Golfoorlog, maar be langrijker is dat niemand het wil weten. Die oorlog, zoals de nu nakende Tweede Golfoorlog, werd gepresenteerd als een oor log tegen één man, Saddam Hoessein. Dat er in Irak ook nog 22 miljoen anderen mensen woonden, die nooit voor de tiran hadden gestemd, werd buiten Irakese arbeiders installeren een pomp op een pas gegraven bron bij een familie in Bagdad. De Irakese bevolking bereidt zich voor op het ergste, nu een oorlog steeds dichterbij lijkt te komen. foto Jerome Delay/AP beschouwing gelaten. Het aan tal burgerslachtoffers in de oor log van '91 liep ongetwijfeld in de tienduizenden. Alleen al in een enkele schuilkelder in Bag dad kwamen ruim vierhonderd mensen om, merendeels vrou wen en kinderen, toen een bom insloeg. In de eerste vijf weken van de oorlog werden 110.000 vluchten boven Koeweit en Irak uitge voerd, en werd 85.000 ton aan bommen gegooid. Toen het Iraakse leger in Koeweit goed deels was vernietigd, vluchtten duizenden Irakezen en Palestij- nen (militairen en burgers) naar Basra. Veertig uur lang werd het konvooi van tweeduizend voer tuigen, vooral burgervoertui- gen, genadeloos gebombar deerd. Beelden van de slachting schokten de wereld; Moskou brandmerkte de Amerikanen als 'twintigste eeuwse barba ren'. Maar het Witte Huis omschreef de vluchtelingen als 'folteraars, plunderaars en verkrachters'. Piloten kwamen opgetogen te rug van Highway 80. Een van hen, majoor Feeley, zei: „Dit was een lot uit de loterij." Een ander glunderde: „Zelfs in Viet nam heb ik nooit zoiets gezien." Nu Amerikaanse en Britse sol daten opnieuw hun laarzen poetsen, rijst de vraag hoe hoog de tol is die de burgerbevolking nu gaat betalen. Het Pentagon zegt dat negentig procent van alle bommen tegenwoordig pre- cisiewapens zijn die door lasers naar hun doel worden geleid. In de vorige oorlog was dat slechts tien procent. Het aantal burger slachtoffers zou daardoor be perkt kunnen blijven. Saddamgrad Maar het oogmerk van de ope ratie is deze keer Saddam Hoes sein van zijn troon te stoten. Dat betekent dat Bagdad, een stad van vijf miljoen zielen, genomen moet worden. De tiran, die alle biografieën van Stalin heeft verslonden, zou van Bagdad een Saddamgrad willen maken. Hij zou de olievelden kunnen opge ven, en de Amerikanen dwingen tot huis-tot-huis gevechten in Niemand weet hoe lang de oor log zou kunnen duren. Optimis ten speculeren dat Saddam Hoesseins troepen zich binnen luttele dagen overgeven, en dat de schade tot enkele honderden levens beperkt zal blijven. Pes simisten zitten een ietsje hoger met hun schattingen. De Medi cal Association for the Preven tion of War rekent op een half miljoen doden, en dan alleen als de oorlog tot een conventionele beperkt blijft. Die cijfers komen bovenop het aantal levens dat de economi sche sancties de afgelopen twaalf jaar al hebben geëist. Volgens dr. Eric Herring van Bristol University heeft dat em bargo, dat Irak van medicijnen en voedingsmiddelen berooft, al honderdduizenden slachtoffers gemaakt Doel van de sancties is Saddam Hoessein uit zijn zadel te wrikken. Maar, zoals minister Albright van Buitenlandse Zaken het in 1996 formuleerde: „Het lijden (van het Iraakse volk) recht vaardigt dat doel - it's a price worth paying." GPD VERMISTEN - Meer dan twee miljoen mensen worden ver mist in het naoorlogse Duits land. De West-Duitse regering vreest dat 2.300.000 mannen, vrouwen, en kinderen het le ven hebben verloren of spoor loos zijn. Deze cijfers worden in het boekje Enkele feiten over de Uitgewezenen in Duitsland vermeld. Volgens het boekje wonen er op het ogenblik in West-Berlijn en West-Duitsland 9.600.000 uit gewezenen en vluchtelingen. OPTIMISME - Er heerst weer optimisme in de zak van Zuid- Beveland. Deze week wordt het tweede gat in de zeedijk bij Ellewoutsdijk gedicht. Hierna heeft het water bij éb en vloed niet langer vrij spel in de Eve- ringspolder. Naar verwach ting zal de teerweg tussen El- lewoutsdijk en Driewegen in de nacht van zondag op maan dag droogvallen. 'Het verkeer op Zuid-Beveland zal dan weer vrijwel normaal zijn. BOOT - De VW's van Vlissin- gen en Middelburg doen een poging om voor het komende toeristenseizoen een boot- dienst Rotterdam-Veere of Dordrecht-Middelbrug' tot stand te brengen. De VVV's ho pen hiermee de moeilijkheden, die ontstaan zijn door de ver broken normale verbindingen, te overbruggen. Hoofdredactie: A L Oosthoek D Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel, (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax (0118)470102 E-mail- redwalch@pzc nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel (0113)273000 Fax. (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115) 645741 E-mail: redtern@pzc nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel. (0114) 372776 Fax. (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB.Zierikzee Tel. (0111) 454647 Fax. (0111) 454657 E-mail: redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Internet: www pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail; web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12 00 uur. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18 00 uur Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementen (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag van 2,00) per maand: 20,50 per kwartaal: 55,10 per jaar: €209,90 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers per stuk: maandag t/m vnjdag:€ 1.10 zaterdag. 1.65 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65 597 Postbank 35.93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd. Voor gewone advertenties: Tel'(0118)484240 Fax:(0118)470100 Voor kleintjes: Tel (0118) 484321 Fax:(0118)484370 Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Is een onderdeel van hel Wegener-concern. De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dal wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pro ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener ot door ons zorgvuldig geselecteerde derden Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kurit u dit schrilteli|k melden bij PZC. aldelin? 3. Postbus 3229,4800 MB Breda Behoort tot UJGQGTlGr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 4