Legitimatie patiënt wekt verzet Twee op de drie Nederlanders vinden het asielbeleid te hard OM scherpt beleid woninginbraak en mishandeling aan Fikse geldstraf voor corrupte wethouder iVeigeren asielzoekers n winkel is strafbaar Maffia beheert Turkse theehuizen Eindhoven Verplichting volgens ziekenhuiskoepel NVZ gevaarlijk voor volksgezondheid Drievoudige moord in Helmond Man ramt bordes paleis Soestdijk Vier jaar cel geëist tegen afperser Veel woningen slecht geventileerd Studenten moeten leren spellen Bedreiger Dijkstal voor rechter Kind komt om in skilift Oostenrijk NS laten meer treinen rijden vrijdag 28 februari 2003 van onze redactie binnenland EINDHOVEN - In Turkse thee huizen in Eindhoven werken vele tientallen buitenlandse vrouwen onder dwang als prostituee. De theehuizen zijn volgens de politie bovendien een dekmantel voor allerlei an- dere maffia-achtige praktij ken. De politie denkt dat in Eindho ven enkele honderden buiten landse vrouwen gedwongen worden zich te prostitueren. Ze komen vooral uit voormalige Oostbloklanden en Nigeria en Ghana. De vrouwen zijn vol gens de politie veelal met een smoes naar Nederland gelokt. Eerder deze week pakte de po litie tien Poolse, acht Bulgaar se en een Russische vrouw op die als prostituee werkten in tien verschillende Turkse thee huizen. Volgens de politie gaat het om een topje van de ijsberg. De politie heeft nog geen men sen aangehouden die worden verdacht van de mensenhan del. Dat onderzoek is nog in volle gang. De actie eerder deze week was vooral bedoeld om de illegaal werkzame vrouwen uit de theehuizen weg te halen. Volgens R. Coster, projectlei der prostitutie mensenhandel bij het korps Haaglanden, kan deze situatie zich ook in thee huizen in andere steden voor doen. ANP door Ferdi Schrooten ai Hans van Soest DEN HAAG - De volksgezond heid komt in gevaar als patiën- ten bij een ziekenhuisbezoek ïorden verplicht een paspoort ofrijbewijs te tonen. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ) in een re actie op een wetsvoorstel van minister De Geus. De minister van Volksgezond heid wil de legtimatieplicht [voor ziekenhuispatiënten inzet ten als wapen tegen zorgpas fraude. WD-leider Zalm wil die plicht ook invoeren voor be zoek aan huis- en tandartsen. Zorgpasfraude berokkent zie kenhuizen en verzekeraars jaarlijks tientallen miljoenen euro's schade. Toch noemt de ziekenhuiskoepel een legitima tieplicht een paardenmiddel. Volgens de NVZ maken vele dui zenden mensen hun identiteit niet kenbaar bij het ziekenhuis. Daarbij gaat het om illegalen en criminelen. De NVZ vreest dat dergelijke patiënten ziekenhui- BREDA - De rechtbank in Bre da heeft gisteren ex-wethouder tn loco-burgemeester A. Roo- ienboom uit Halsteren veroor deeld tot een voorwaardelijke van drie maan en een boete van tiendui- euro. )e politicus kreeg de straf opge- egd wegens het aannemen van teekpenningen en het plegen valsheid in geschrifte. Te- Roosenboom was een boete an drieduizend euro en een oorwaardelijke straf van zes aaanden geëist. De rechter acht ewezen dat de wethouder ja- een voorkeursbehande- heeft gegeven aan leden van ijn politieke partij i december 2001 vroeg Roo mhoorn aan een boer geld om m gunste van hem het bestem- te wijzigen. „Met an onze redactie binnenland PELDOORN - Het weigeren an asielzoekers in een winkel is en daarmee straf - aar. Dat concludeerde de kan- nrechter in Apeldoorn giste- n in een zaak tegen twee inkeliers uit Wapenveld. Ze overigens vrijgesproken, het niet bewezen is dat ze mensen hebben iweigerd. s slijterij en elektronicazaak het Veluwse dorp plaatsten jaar bij de ingang bordjes teksten als 'Wij laten één ielzoeker per keer binnen'. Ze sloten daartoe nadat er dief- illen waren gepleegd. De on- irnemers vermoedden dat be- van het plaatselijke daar ver- voor waren, lar aanleiding van de commo- haalden ze de bordjes na kor- tijd weg. De elektronicazaak d het alleen in een weekeinde gehangen toen de winkel ge was. intonrechter D. Buijs stelt op sis van een uitspraak van de zen mijden als ze hun paspoort of rijbewijs moeten tonen. Ze kunnen dan onnodig lang rond blijven lopen met een besmette lijke ziekte, zoals open tbc. Clandestien Ook is de koepel van honderd al gemene ziekenhuizen en 42 ge specialiseerde klinieken bang voor het ontstaan van een clan destien zorgcircuit. „Als men sen niet meer naar een zieken huis durven te komen, dan lopen we het risico dat ze zich wenden tot mensen die onbekwaam en onbevoegd zijn." In de VS is door de legitimatieplicht al een illegaal circuit ontstaan. De kans op complicaties is daar bij volgens de NVZ groot. „Uit eindelijk belandt iemand heus wel in het ziekenhuis, maar dan via de eerste hulp. Erg riskant en de kosten om onnodige fou ten te herstellen, zullen hoog zijn." Nederlandse ziekenhui zen hebben immers de plicht pa tiënten te helpen. Het Academisch Medisch Cen trum (AMC) in Amsterdam, dat net als de andere universiteits ziekenhuizen niet onder de NVZ valt, betreurt het verzet tegen de legitimatieplicht. Bij het AMC moeten patiënten al sinds ruim vijf jaar hun paspoort of rijbe wijs tonen. Slechts de helft doet dat. Toch worden patiënten niet geweigerd. Gevaarlijk Het AMC is voor een wettelijke legitimatieplicht. „Nu kunnen we vaak niet nagaan of een per soon hoort bij een medisch dos sier. In acute gevallen, zoals bij een bloedtransfusie, ga je op het dossier af. Als achteraf blijkt dat de patiënt een andere bloed groep dan de persoon van wie hij het zorgpasje gebruikt, hebben we een probleem." Omgekeerd kan hetzelfde gebeuren: iemand wiens pasje is gebruikt, kan kwalen en medicijngebruik van de fraudeur in zijn dossier krij gen bijgeschreven. Bij de eerst volgende opname kan dat resul teren in medische fouten. De NVZ erkent die risico's, maar hamert op invoering van een fraudebestendige, biometrische zorgpas. Door een unieke scan van vinger of iris koppelt die de patiënt aan het juiste dossier, zonder dat die zijn identiteit be kend hoeft te maken. GPD boeven vang je boeven", rea geerde de politicus twee weken geleden tijdens de rechtszitting. „Ik heb blufpoker gespeeld om te kijken hoe eerlijk die boer was." Tijdens zijn ambtsperiode zou Roosenboom in 1996 driedui zend euro hebben ontvangen bij het toewijzen van een bouwka- vel. In zijn vrije tijd maakte de wethouder bouwtekeningen, waarvoor hij zich zwart liet be talen. Mensen die door hem een tekening heten ontwerpen, kre gen gemakkelijker een bouw vergunning. Momenteel is de 68-jarige poli ticus raadslid in Bergen op Zoom, waar Halsteren na een gemeentelijke herindeling on der valt. Hij is fractievoorzitter van de partij Leefbaarheid. Roosenboom gaat in hoger be roep tegen de uitspraak. ANP Hoge Raad dat het begrip 'asiel zoeker' op zich al discrimine rend is. De discriminatie was niet objectief gerechtvaardigd. De vergelijking met een bordje als 'slechts één scholier tegelijk binnen' gaat volgens de rechter niet op, omdat de term scholier geen raskenmerk is. De rechter kondigde vorige week al aan geen straf op te leg gen omdat de winkeliers niet opzettelijk hebben gediscrimi neerd. Verder hadden de burge meester en de plaatselijke poli tie niet negatief gereageerd toen de slijter het plan voor het bord je opperde. Het OM is blij met de uitspraak. De officier eiste tegen elke win kelier een voorwaardelijke geldboete van 250 euro met een proeftijd van een jaar. Het OM wilde met de rechtszaak de juri dische grenzen van discrimina tie aftasten.De advocaten van de ondernemers spreken tegen dat er sprake is van strafbare discriminatie, omdat er geen sprake was van het uitsluiten van een bepaald ras. De plaat sing van de bordjes was bedoeld als ordemaatregel. ANP Asielzoekers in het tijdelijk asielzoekerscentrum in Groenekan. De beheerder ervan ligt overhoop met het COA. foto Robin Utrecht/ANP f jyi-v/A je: mééajt het. (ÏE-TrtWWOE. VENT ZEkER. WEER? door Yvonne Hamar AMSTERDAM - Twee op de drie Nederlanders is voorstan der van een minder hard asiel beleid. De ouderen boven de 55 jaar tonen zich op dit vlak mil der dan jongeren onder de 35 jaar. En niet alleen een fiks deel van de achterban van de linkse partijen wil een soepeler koers, maar ook de helft tot tweederde van de CDA- en WD-stemmers kan zich daarin vinden. Dat blijkt uit een representatie ve steekproef onder ruim dui zend Nederlanders die onder zoeksbureau Nipo uitvoerde in opdracht van Vluchtelingen- Werk. De resultaten zijn giste ren gepresenteerd. Vorige week bleek al in een an dere peiling dat tweederde van de Nederlanders wil dat asiel zoekers die al vijf jaar in Neder land wachten, een verblijfsver gunning krijgen. Het gaat dan om een eenmalige maatregel. De Tweede Kamer heeft een motie van die strekking aangenomen waar het kabinet nu over na denkt. Tegenstanders van zo'n maatregel zijn CDA en VVD In de nieuwe steekproef zijn meer vragen gesteld over het huidige asielbeleid, waar de meesten het mee oneens blijken te zijn. Zo wil tweederde dat al leen die asielaanvragen binnen een week worden afgehandeld waarvan bijvoorbaat vaststaat dat ze echt geen kans maken Nu worden alle asielaanvragen aan die 48-uursprocedure on derworpen. Ook vindt tweederde dat asiel zoekers moeten kunnen werken of studeren als zij al een half jaar in Nederland wachten op een uitspraak over hun asielver zoek. Nu mag dat niet zolang zij in de procedure zitten, ook al duurt dat jarenVerder vindt het merendeel dat de autochtone Nederlander zelf ook meer werk kan maken van de integratie van nieuwkomers. De Neder landse politiek moet volgens hen niet alleen praten over de plichten van deze groepen. De 56 asielzoekers op Ameland mogen tot de zomervakantie in het asielzoekerscentrum op het waddeneiland bhj ven wonen. Dat opmerkelijke besluit van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) zorgde gis teren voor ongeloof en opluch ting bij de asielzoekers en de an dere eilandbewoners. De asielzoekersgezinnen op Ameland hebben maanden tot in de rechtbank toe gestreden om sluiting van het centrum op het eiland te voorkomen. Ze wil len dat hun kinderen het school jaar op Ameland kunnen afma ken. Hoewel het er lange tijd naar uitzag dat daarvan geen sprake kon zijn, kregen ze gis termiddag uiteindelijk toch het gewenste resultaat. Het COA staat deze dagen ove rigens niet alleen ter discussie in Friesland. Voor de rechtbank in Assen diende het kort geding van een groep van tweehonderd asielzoekers tegen het COA. Dat zou zich schuldig maken aan in timidatiepraktij ken bij het ver huizen van asielzoekers. De beheerder van het tijdelijk asielzoekerscentrum in Groene kan (provincie Utrecht) weiger de gisteren COA-medewerkers de toegang. Hij deed dat uit on vrede over de manier waarop het COA de bewoners aan hel verspreiden is over andere cen tra in de provincie. ANP Twee agenten posten bij de woning waar de drie lijken werden aangetroffen. foto Bas Rutten/ANP van onze redactie binnenland HELMOND - De politie tast in het duister over het motief voor een drievoudige moord in Helmond. „We hebben nog geen spoor dat duidelijk in een richting wijst. Voor ons staat alles nog open", al dus een politiewoordvoerder gistermiddag. Woensdagavond kort voor middernacht ontdekte de politie in een woning aan de Statenlaan in de nieuwbouwwijk Brandevoort de stoffelijke over schotten van drie mannen. De politie was gewaar schuwd door onwonenden die het vreemd vonden dat de voordeur wagenwijd openstond. De slachtoffers zijn de 30-jarige bewoner van het pand, een 33-jarige man uit Venlo en een 28-jarige man uit Oosterhout. De politie wilde niets zeggen over de manier waarop de mannen zijn gedood. Een ploeg van 25 rechercheurs onderzoekt het misdrijf. ANP SOEST - Een 48-jarige man uit Soest heeft woensdagavond in verwarde toestand met een oude Mercedes het bordes van Pa leis Soestdijk geramd. Rond kwart over acht reed de man de poort van de paleistuin binnen en negeerde het stopteken van de marechaussee. Luid toeterend reed hij enkele rondjes over het grasveld voor het paleis. Daarna koerste hij met hoge snelheid op het bordes af. De wagen bleef op de treden steken. Vervolgens werd de man ingerekend door de paleisbeveiliging. De Soestenaar is voor verhoor afgevoerd naar het politiebu reau in Baarn. „Hij is verward en doet allerlei dingen om aan dacht te trekken", aldus een politiewoordvoerster. GPD DEN HAAG - Tegen een 55-jarige Leidenaar, die zich om de politie af te persen als Al Qaeda-strijder voordeed, eiste de of ficier van justitie gisteren vier jaar celstraf. De man dreigde in november het station in Leiden op te bla zen als de politie geen 150.000 euro in een koffertje bij de fiet senstalling neer zou leggen. Op het station lokte de politie hem vervolgens in de val. De verdachte bleek zich eerder schuldig te hebben gemaakt aan dergelijke praktijken. De afpersingspoging in Leiden veroorzaakte beroering, waardoor extra politiemensen moesten worden ingezet. Dat zou de overheid meer dan 100.000 euro hebben gekost. De rechtbank doet uitspraak op donderdag 13 maart. ANP AMSTERDAM - In meer dan de helft van de keukens is de ventilatie volstrekt onvoldoende. Dat concludeert de Woon bond uit een inventarisatie onder huurders en kopers. Samen met de Vereniging Eigen Huis en het Astma Fonds heeft de Woonbond nu een nieuwe toets ontwikkeld waarmee bewoners kunnen nagaan of de ventilatie in orde is. In de meeste huizen is dat niet het geval, doordat er geen luchtverversing is of dat die niet goed werkt. Het probleem doet zich voor in 54 procent van de keukens. Ook in 44 procent van de woonkamers wordt de lucht niet goed ververst. ANP TILBURG - De rechtenfaculteit van de Universiteit van Til burg stuurt 47 studenten op taalcursus. De faculteit wil de ge brekkige schrijfvaardigheid van de studenten aanpakken. Vijfhonderd eerstejaars studenten werden op hun schrijf vaardigheid getest op basis van een betoog dat zij moesten schrijven. Volgens onderwijscoördinator M. IJzermans daalt het niveau van taalvaardigheid op het vwo. „Taal is voor ons het belangrijkste instrument. Je geloofwaardigheid als jurist staat of valt .daarmee." ANP DEN HAAG - Een 46-jarige man uit Den Helder moet maan dag 17 maart in Den Haag voor de rechter verschijnen omdat hij onder anderen WD-coryfee Hans Dijkstal in september vorig jaar met de dood zou hebben bedreigd. Een woordvoer der van het Openbaar Ministerie in Den Haag zei gisteren dat dat onder meer per e-mail gebeurde. Waarmee de verdachte precies heeft gedreigd en waarom, is niet duidelijk. De bedreigingen aan het adres van Dijkstal passen wel in een reeks doodsbedreigingen die diverse politici ontvingen na de moord op Pim Fortuyn. ANP door Jacques Cats DEN HAAG - De top van het Openbaar Ministerie heeft be paald dat de politie met ingang van 1 maart bij ingrijpende strafbare gebeurtenissen zoals woninginbraken of mishande ling altijd gericht moet opspo- Eerder was de indruk ontstaan dat bepaalde zaken niet meer zouden worden vervolgd. Voort aan moeten de ernst van het de lict en de aanwezigheid van enig houvast om een misdrijf op te lossen bepalen hoeveel tijd poli tie en justitie steken in het op helderen van een zaak. De Zeeuwse hoofdofficier van justitie J. Eland noemde on langs de uitlatingen van zijn hoogste baas over het niet meer vervolgen van inbraken de meest verkeerd geciteerde uit spraak van de eeuw. „Er wordt alleen als prioriteit gesteld dat er sporen moeten zijn orn op door kunnen gaan." Persoonlijk vindt Eland een woninginbraak één van de ernstigste delicten van onze samenleving. „Je zult maar thuis komen en de boel overhoop vinden." Voor de politie Zeeland bestaat er geen aanleiding om op basis van de nieuwe richtlijn het be leid aan te passen. In het jaar plan voor 2003 staat nadrukke lijk genoteerd dat alle aangiften van misdrijven in behandeling worden genomen. „We laten niks lopen", zei de nieuwe korpschef F. Goudswaard al ter toelichting van het jaarplan. „Wel moeten we op enig mo ment vaststellen of er nog vol- MONTAFON - Een 5-jarig jon getje uit Amsterdam is woens dag omgekomen door een ongeluk met een skilift in het Oostenrijkse Montafon, aldus de politie in Vorarlberggisteren. De jongendie met een skischool op de piste was, was op de trans portband van de skilift gaan staan. Toen het apparaat plotse ling aansloeg, viel het jongetje. Hij werd meegetrokken en bijna gewurgd. Hij overleed woens dag in een ziekenhuis. ANP doende opsporingsindicatie is om daadwerkelijk iets te kun nen doen. De eerste stap is dat wij altijd een aangifte in behan deling nemen. Maar de aange ver moet ons wel voldoende in formatie geven om mee verder te kunnen." Vuistregels Tot de nieuwe 'vuistregels' van het Openbaar Ministerie be hoort ook de verplichting van de politie om elk misdrijf te onder zoeken waarvan de dader be kend is. Uit een toelichting op de vuistregels blijkt dat het OM de vaart wil houden in de aanpak van zaken. „Het is volstrekt on acceptabel dat iemand bij wie is ingebroken drie dagen moet wachten tot de politie langs komt", meldt E. Stolwijk na mens het College van procu reurs-generaal. De OM-top verwacht dat met de nieuwe richtlijn in de komende jaren niet alleen meer strafbare feiten worden opgespoord en ver volgd, maar dat het ook om za ken gaat die de samenleving het meest raken. UTRECHT - De Nederlandse Spoorwegen willen vanaf half december dagelijks 150 treinen meer inzetten dan nu. Dat is een toename van 3 procent, aldus het bedrijf gisteren. De NS dienen een voorstel daar toe in bij PrcRail, de organisatie die namens de overheid de capa citeit op het spoor verdeelt tus sen de treinbedrijven. De NS willen de extra treinen vooral inzetten in de Randstad en rond Eindhoven. Vanaf half decem ber komen er ook rechtstreekse treinen tussen Almere en Utrecht, en tussen Hoorn en Schiphol. Delft wordt intercitystation en Rotterdam-Blaak krijgt weer sneltreinen. Ook worden in de cember twee nieuwe stations geopend bij Vinex-locaties. Dit zijn Tilburg-Reeshof en Utrecht-Terwijde. Omstreeks juni wordt besloten of de plannen doorgaan. De nieuwe dienstregeling zal in gaan op 14 december. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3