Maritieme instituten partners Mechanische schoonheid van machines PZC Verjaardag met jubileumboek 12 Vlissingen en Terschelling WONEN 4331 LR kunst cultuur bij nader inzien lezers schrijven Olievogels Veren V Veren VI Aspartaam Terrorisme IV Verkiezingen II vrijdag 28 februari 2003 door Edith Ramakers VLISSINGEN - De maritieme instituten van de Noordelijke Hogeschool Leeuwarden (NHL) en Hogeschool Zeeland hebben gisteren in Vlissingen een sa menwerkingsovereenkomst ge sloten. Daarmee willen de twee opleidingen kunnen blijven in spelen op de ontwikkelingen in het zeevaartonderwijs op natio naal en internationaal niveau. Beide instituten kunnen het zelfstandig nog wel even uitzin gen, maar dat is niet wat we wil len. We willen kennisontwikke ling bereiken en de top van het beroepsonderwijs blijven be- Advertentie LANGEVIELE 29 MIDDELBURG 0118 615040 www.vandegruiterwonen.nl dienen", zegt F. Kuipers, voorzitter van het college van bestuur van de NHL. Het mari tieme instituut Willem Barentsz is onderdeel van de NHL. Het hogere zeevaartonderwijs kampt met een licht dalende trend. In Vlissingen telt het hon derdjarige maritiem instituut De Ruyter 260 HZ-studenten. De zeevaartschool op Terschel ling, die ruim 125 jaar geleden werd opgericht, leidt momen teel circa 300 studenten op. Verder volgen in het noorden jaarlijks circa 1000 studenten kortdurende cursussen. „De twee instituten hebben over eenkomsten", vindt J. Mandos, voorzitter van het college van bestuur van de HZMaar het be- langrijkste is dat de technologi sche ontwikkelingen in de sec tor groot zijn. Beide instituten zullen ook de lesstof uitwerken voor de nieuwe bachelor-master structuur. De maritieme institu ten De Ruyter en Willem Ba rentsz zullen ook de maritieme mastersopleidingen verfijnen. Kuipers: „We moeten in het on derwijs vernieuwen. Twee be scheiden opleidingen hebben alleen maar baat bij samenwer king. Nederland moet voorop blijven lopen in de zeevaart." „De scheepsrampen van de laatste tijd maken duidelijk dat er topbemanningsleden nodig zijn", zegt Mandos. De opleidin gen kunnen in feite een baan op de wal of aan boord garanderen. In 2000 bleek uit een onderzoek dat er wereldwij d een tekort van 16.000 bemanningsleden in de zeevarende sector was. S. Cross, directeur van Willem Barentsz: „In 2010 is dat tekort naar schatting opgelopen tot 42.000." Burgemeester A. van Dok-van Weele (rechts) en demissionair staatssecretaris A. Nijs bladeren in het gedenkboek Terugblikken, 100 jaar zeevaartonderwijs. foto Ruben Oreel door Edith Ramakers VLISSINGEN - Hel feestelijke jaar van het maritiem instituut de Ruyter, de Zee vaartschool in Vlissingen, werd gisteren in een volle Vlissingse Sint Jacobskerk ge opend. Demissionair staatssecretaris van Onderwijs A. Nijs ontving uit handen van ex-directeur H. van Donselaar het eerste exemplaar van het gedenkboek Terug blikken, 100 jaar Zeevaartonderwijs. In februari 1903 werd koninklijke goed keuring gegeven aan de statuten van de Zeevaartschool. Het onderwijs heeft hon derd jaar standgehouden en Nijs gunde de Zeevaartschool nog een eeuw. Zij heeft er ook alle vertrouwen in dat er een goede toekomst is weggelegd voor het maritieme onderwijs in Vlissingen. „Ik heb al vaak gezegd dat er veel te veel opleidingen zijn in Nederland. Opleidingen moeten zich van elkaar kunnen onderscheiden. Het profiel van opleidingen wordt steeds be langrijker in de (inter)nationale onder wijsmarkt." Nautisch onderwijs past bij Vlissingen. „De keuze van het onderwijs moet gefun deerd zijn op de omgeving, specialismen, de sterke punten en op de regionale econo mie." Nijs prees in dat verband het perso neel van de Zeevaartschool, zowel de HBO- als de MBO-richting. Er wordt gewerkt aan de oprichting van een In ternationaal Maritiem en Logistiek Ken niscentrum, waarbinnen onderzoek, con sultancy en contractactiviteiten 'een thuishaven hebben'. De Zeevaartschool is op de goede weg, concludeerde ze. Riskant Er klinken stemmen dat het hele nauti sche onderwijs (in Terschelling, Rotter dam en Amsterdam kan ook zeevaarton derwijs worden gevolgd) samengevoegd moet worden tot één zeevaartschool. „Ik wil het totale aanbod van opleidingen drastisch verkleinen, dat is bekend. Maar dat voorstel gaat mij te ver. Dat is mij te riskant. Opleidingen in brede ROC's en hogescholen bieden de beste moge lijkheden om veelzijdige kennis op te doen." Voor het Zeeuwse beroepsonderwijs lig gen er kansen in de nautische sector en volgens Nijs grijpt het die kansen ook. „De HZ, het RÖC Zeeland maar straks ook de Roosevelt Academy, leveren een doorslaggevende bijdrage aan de ontwik keling van de regionale economie." De bezoekers, genodigden-en medewer kers, kregen in de Sint Jacobskerk met ge filmde interviews van (oud) studenten een indruk hoe het met de zeevaart de afgelo pen eeuw was gesteld. Dat krijgen ze ook van het jubileumboek Terugblikken. De stuwende kracht achter het boek is Van Donselaar. Naast anekdotes en feiten zijn er persoonlijke verhalen in opgenomen. De illustraties moeten uitnodigen tot le zen. Vandaag reist een kleine delegatie af naar Soestdijk om prins Bernhaixl een ge denkboek te overhandigen. De prins was beschermheer van de school tussen 1963 en 1991. Van Donselaar stelde ook een monsterrol samen waarop alle personen vemeld staan die opgenomen zijn in de archieven van 100 jaar Zeevaartschool. Het is een lijvige lijst van leerlingen en personeel gewor den. A poem for Polhem is een constructie vol constant bewegende hefboompjes, katrolletjes en radertjes. In opdracht van de Stichting Kunstuitleen Zeeland maakte Kees Wijker honderdvijftig kleine kunstwerkjes als cadeau voor trouwe foto's Lex de Meester leden. door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - De Middel burgse kunstenaar Kees Wijker maakt zijn werken met de onbe vangenheid van een spelend kind. Het is alsof hij nooit is ge stopt met knutselen aan model treinen of met Meccano. „De simpele beweging van een me chaniek kan mij ontroeren. Ik hoorde eens iemand zeggen: 'Een kogellager, als je dal eens op je brood kon doen.' Zo'n uit spraak is me uit het hart gegre pen." MIDDELBURG - Doordat de organisatie verzuimd heeft een gewijzigde aan vangstijd door te geven, stond gisteren in de PZC dat de bijeenkomst met lezin gen van Anna Tilroe en Jan-Bart Mandos en aansluitende discussie zaterdag in de Vleeshal in Middelburg om 20.00 uur be gint. Dat moet zijn: 19.00 uur. Zondag begint in de expositie ruimte van de Stichting Kunst uitleen Zeeland aan de Balans in Middelburg de tentoontelling Diverse werken. Wijker toont werk dat hij vanaf 1986 heeft gemaakt. Schilderijen, tekenin gen, foto's, maar vooral mecha nische, daadwerkelijk bewe gende, constructies, 'A poem for Polhem' is een gro te, open constructie vol met hef bomen, katrollen en radertjes die constant bewegen en daar door een aangenaam piepend geluid voortbrengen. Elk me chaniekje zou voor een letter kunnen staan. Daarmee ver wijst Wijker naar de Zweedse natuurkundige Polhem, een van de grondleggers van de indu striële samenleving, die ook een mechnisch alfabet had be dacht. Het 'Poëtisch mechanisch ar chief' is een ladenkast met ver schillende constructies, zoals een deurtje met scharnieren links en rechts. Dat kan dus niet open. Een ijzerdraadje met een wieltje langs een koord verwijst naar de trolleybussen in Lissa bon. Een derde lade bevat twee bloemetjes van ijzerdraad die door een hendeltje in beweging kunnen worden gebracht. „Die hebben dus geen wind nodig", aldus Wijker. In opdracht van de SKZ heeft hij honderdvijftig van dergelijke bloemen op ste nen bevestigd. Wie sinds 1.989 of langer lid is van de Zeeuwse kunstuitleen krijgt binnenkort zo'n kunstwerkje cadeau. Seinhuisje In de tuin bij de expositieruimte heeft Wijker een seinhuisje na gebouwd dat hij zag op een foto uit een Amerikaans tijdschrift uit de jaren vijftig. In dat huisje zit een man, stropdas om, die van daaruit zijn modeltreinen feilloos kan laten rijden. Re gardless of weather, operations will continue, staat er onder de foto. Zo'n situatie, zeg maar het serieuze spelen, spreekt Wijker aan. Hij heeft het huisje nage maakt met ernaast - veel groter dan een modeltrein - een olie karretje op rails. En dan de installatie waarmee hij aantoont dat je met lucht een steen van zeventien kilo kan op tillen. Onder een tafel staat een ouderwetse stofzuiger, zo één die kan zuigen en blazen. De slang daarvan leidt naar een doorzichtig kussen dat op de ta fel ligt. Daarop de steen. Wie met de voet een schakelaar inge drukt houdt, ziet voor zijn neus hoe de steen wordt opgetild. De installatie is sfeervol afgemaakt met een ouderwets vloerkleedje. Een poëtische tekst over een ge vonden harkje, twee hangende toeters (of zwarte vissen?) die el kaar voorzichtig besnuffelen dan wel opeten, bijna elk werk van Wijker nodigt uit tot een en thousiaste beschrijving. Ook in De Drukkerij is op het ogenblik een opvallende constructie te zien. De werktitel luidde - toe passelijk zo kort voor de Boe kenweek in een boekhandel - 'Over het lezen van poëzie'. Nu denkt Wijker meer aan een be naming als 'De constateur'. Speurtocht Het is opvallend hoe vaak Wij ker de term poëzie gebruikt voor zijn installaties. De verzamel naam die hij hanteert is Poëtica Mechanica. „Ik vind de bewe gingen van machines vaak van een poëtische schoonheid", be- vestigthij. „Het gaat me niet om de techniek maar om de poëzie, zoals het een schilder van zons ondergangen niet gaat om de as trologie en het feit dat de aarde om de zon draait. De tegenstel ling tussen de werkelijke wereld en de gedachtewereld fascineert me. Maar wil je iets van de ge dachtewereld laten zien, dan ben je veroordeeld tot materia len die tot de werkelijke wereld behoren. Mijn oeuvre is een beetje een speurtocht door de gedachtewereld. Het speuren valt Wijker niet Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Waar gaan we toch naar toe in deze tijd? Je gelooft toch je ogen niet als je in de krant van 24-02 leest 'Geredde olievogels gesto len'. Vogels die al zoveel mee gemaakt hebben door de olie vervuiling zoals pijn, stress, waaronder ook vogels al meer dere keren. Deze vogels worden na schoonmaken enige tijd in revalidatiekooien gehouden om op het strand verder op krach ten te komen voordat ze weer van hun vrijheid kunnen genie ten Zover zal het bij deze vogels echter helaas niet komen. Er zijn waarschijnlijk weer figu ren, mensen kun je dit niet noe men uiteraard, die denken er aan te kunnen verdienen dus hebben ze deze vogels gestolen om er zeer waarschijnlij k mee te gaan fokken. Op legale wijze zijn deze dieren niet te krijgen dus zijn ze behoorlijk geld waard. Als de jonge vogels straks na de kweek geringd zijn, zijn ze vrij verhandelbaar dus ineens legaal. Ook al zijn ze van illegaal gehouden ouderparen. Ik hoop echter dat deze figuren bij het aanvragen van ringen te gen de lamp lopen en dat ze dan ook eens flink gestraft worden en er niet met een werkstraf of boete vanaf komen zoals dik wijls het geval is. Is het nog niet erg genoeg dat de vogels steeds maar weer de dupe zijn van ver vuiling? Kunnen dieren nu nooit eens met rust gelaten worden? Moet er altijd maar, door uit buiting van dieren, geld worden verdiend? Rob Ossewaarde Prins Bemhardstraat 25 Oud Sabbinge Eerst leek het nog heel ver weg maar nu komt het wel akelig dichtbij. 14 maart is de dag dat de veerboten Kruiningen-Perk- polder en Vlissingen-Breskens de laatste overtochten maken. Vele Zeeuwen hebben die dag een akelige bittere smaak in de mond of steek in het hart. Het stukje datbij Zeeland hoort valt weg. Rustig zittend genieten van wind en water een moment van ontspannen. Ook zullen we het kopje koffie met broodje of de heerlijke hete warme kop erwtensoep missen. De andere dag 15 maart liggen de boten doelloos stil afwachtend aan de kade afgemeerd. Wij kunnen ze dan nog zien en als men wil een laatste foto van ma ken. Maar ook een keer is de dag van vertrek dan worden de trossen voorgoed losgemaakt. Op een of andere dag staan we naast Michiel de Ruyter samen turend over het water maar aan de horizon geen PSD-boten meer. Een mooi boeiend sprook je/toneelstuk is ten einde. Over en uit wat eens was is niet meer. Het doek is voorgoed gevallen. Gaat niet meer open. Heden is verleden. Het komt nooit, nee nooit meer terug. De harmonie van Zeeland voorbij alleen de foto als herinnering blijft. J. Verhage-Walhout Nieuwstraat 12 Zoutelande zwaar. Hij heeft plezier in het maken. „Ik zal niet zeggen dat ik altijd een kind ben gebleven, maar een kinderlijk plezier er vaar ik wel. Dat is bij mij nooit overgegaan. Mijn opa en oma woonden in Schagen tegenover het station. Als kind stond ik uren vanuit de erker van het huis te kijken naar de treinen die langskwamen. Nog steeds wil ik dergelijke dingen ook aan anderen laten zien, maar dan in de vorm van mijn constructies. Ik heb er lol in. Als ik op een saai familiefeestje ben, hoop ik al tijd dat er iets kapot gaat. Dan kan ik het lekker repareren." Expositie: Diversewerken van Kees Wijker, tot en met 6 april bij de Stichting Kunstuitleen Zeeland in Middelburg, open ma t/m do van 9.00 tot 17 00 uurOpening zondag van 14.00-17.00 uur. Don 27 maart geeft Frits van der Meij een lezing over het werk van Kees Wijker. De kunstenaar zal dan zelf voorlezen en zijn werk demonstreren. Aanvang 20.00 uur. dat deze niet zo belangrijk zijn Niets is minder waar! Het gaat niet alleen om de verkiezing van de Provinciale Staten van Zee land. maar ook in mei de verkie zing van de Eerste Kamer. Waarom schrijf ik dat nu? de besprekingen tussen het CDA en de PvdA voor de Twee de Kamer slagen is het van het grootste belang dat de samen stelling in de Eerste Kamer net zo is als in de Tweede Kamer. Als daar de regerende partijen geen meerderheid hebben dan kan er in principe niet meer geregeerd worden. Immers, bij de contro- lebaan die de Eerste Kamer heeft, kan elk regeringsvoorstel geblokkeerd worden, zodat er in wezen niet meer geregeerd kan worden, en dat men de kans loopt dat men dit jaar nog een keer naar de stembus zal moeten om weer een nieuwe Tweede Kamer te kiezen. 01 dat het landsbelang ten goe de zal komen laat zich wel raden, niet dus! Dus kiezers van Zeeland neemt uw ver antwoordelijkheid en ga kie- J. Hoogstrate K. Doormanstraat 14 Een Amerikaans 'broodje aap' verhaal uit 1995 wordt als een serieus artikel van Jacques van Dam over aspartaam (PZC, 22- 2) afgedrukt in uw rubriek Ge zond. De mensen die problemen hebben met aspartaam zijn de genen met de zeldzame erfelijke ziekte phenylketonuria omdat die niet in staat zijn phenylala nine af te breken. Maar die heb ben ook problemen met heel veel ander voedsel waarin phe nylalanine ook voorkomt. Zij moeten een strikt dieet volgen om hersenschade te voorkomen. Hetzelfde geldt voor mensen met zware leverziekten en zwangerer. met hyperphenyla- lanine (te veel phenylalanine in het bloed). Maar dat adviseert hun arts hun echt wel. Voor nor male gezonde mensen is aspar taam onschadelijk. Ontgiften is dan ook helemaal niet nodig. Of de vijf klinieken bestaan is niet zeker, maar oplichterij heb je overal en is van alle tijden. De ziekten die door aspartaam ver oorzaakt zouden worden waren al volop aanwezig onder de mensheid voordat ook maar ie mand van aspartaam had ge hoord. De MS Foundation vond dit verhaal dan ook schandalige misinformatie. Trouwens die lange lijst van uiterst verschil lende ziekten die allemaal door aspartaam zouden zijn veroor zaakt geeft al aan dat dit grote onzin is. Wat heeft dit nu alle maal met homeopathie te ma ken? Aspartaam wordt heel erg verdund gebruikt omdat het zo afgrijselijk zoet is, maar die ver dunning komt nog niet eens in de buurt van de gebruikelijke verdunningen van de klassieke homeopathie waarbij er maar al te vaak niets van de oorspronke lijk aanwezige stof in het middel overblijft. Marie P. Prins Rijnstraat 20 Oost-Souburg Naar aanleiding van het ver dwijnen van de veren (PZC, 26- 2) het volgende. Zondag 23 fe bruari: de vierde zondag van de maand, koopzondag in Vlissin gen. Ons kleinkind heeft een badjasje nodig, dus dat komt goed uit. Opa en oma op de fiets even op en neer met de boot naar Vlissingen. Dankzij het vroege voorjaarszonnetje zijn de ter rasjes goed bezet. In de vierde winkel eindelijk prijs: kosten jasje 11,95 euro. Na 14 maart zal alles anders zijn. Want dan zal je het wel laten om voor zo'n 'boodschapje' even naar de overkant te gaan. Immers, dan komen de kosten van het fiets- voetveer erbij en dat is niet niks. Per persoon per overtocht 2,20 euro nog eens 0,70 euro voor je fiets. Dat is dus voorz'ntweetjes 11,60 euro (bijna de kosten van het jasje!). De middenstand in Vlissingen en Middelburg zal het wel merken. Tip voor hen: kom de Zeeuws-Vlamingen te gemoet en geef bij besteding vanaf een bepaald bedrag te ruggave van (een deel van) de kosten van het fiets-voetveer, onder overlegging van het boot kaartje. Kees de Nooijer Violierstraat 37 Breskens Gaarne zou ik aandacht willen vragen voor de verkiezingen van dinsdag 11 maart 2003. In de volksmond hoor je dikwijls Wat een woorden zijn er gewis seld over Irak. Eindeloze verga deringen, verhitte debatten en zorgvuldig wordt de naam ver zwegen van het land waar het over gaat: Israël. Want waarom moet Irak zijn wapens inleve ren, op straffe van vernietiging? Dit is een zogenaamde preven tieve oorlog tegen een staat, die mogelijk in de toekomst Israël zou kunnen aanvallen. Dat Isra el atoomwapens bezit, waarmee ze het hele Midden-Oosten kun nen uitmoorden, speelt blijk baargeen rol. Men wil oorlog en al is de halve wereld er tegen, dit moet doorgaan. En nu mijn sug gestie: houdt in alle landen volksraadplegingen, zoals in Zwitserland en ontneem een met hangen en wurgen gekozen president de macht om zoiets verschrikkelijks als een oorlog te beginnen. In de PZC van 21-2 scheldt de heer Brummelkamp mij uit voor een fervent joden hater, terwijl ik een vredelie vende oplossing voorsta van de Palestijnse kwestie. Dat scheldwoord krijg ik nota bene van een dominee, een man des vredes! Nou moe! U zegt dat de VN Israël gesticht hebben, ja maar dan moet je voor VN VS lezen. Dit was in 1948 vlak na de oorlog waar maar één natie ongeschonden uitkwam en waar alle andere naties geld van moesten krijgen: 'Wiens brood men eet, diens taal men spreekt'. P. M. van Wijck Molenioeg 24 Zuidzande

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 38