PZC wmm Zeebonk met tranen in de ogen Sneeuwwals zeeft strand schoon 11 Pompstation Dow komende zomer volop in bedrijf Bewoners Scheldekade claimen vergoeding Gespeelde konijnenrel Senioren van Antonius maken tocht met veer 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Klacht Proef bij Cadzand bevalt Rijkswaterstaat goed cl; Folklore Festival is op zoek naar [8 gastgezinnen Raddraaiers mogen Sas weer niet in tijdens carnaval ZEEUWS-VLAANDEREN door René Hoonhorst AXEL - Dow Benelux verwacht het pompstation aan de Platte- dijk in Axel in juni in gebruik te nemen. De vloer voor het ge maalgebouw is intussen gestort. Voor de zomer moet de chemie- gigant tachtig ton ethyleen per uur (dat was 55 ton) kunnen ver pompen naar het Antwerpse ha vengebied. De verhoging van de pompca- paciteit vloeit voort uit de ingebruikname van een derde naftakraker in 2001. De extra pompgemalen, er staat ook nog een nieuwe op Vlaams grondge bied, zijn nodig om de grotere hoeveelheid ethyleen (gasvor mige zware koolwaterstof) on der voldoende druk te verplaat sen van het Dowterrein naar Antwerpen. Dow had voor het pompstation in de Axelse pol der eerst een locatie aan de Zaaidijk op het oog, maar om wonenden overtuigden het da gelijks provinciebestuur ervan dat het station beter elders kon staan. De polderbewoners hadden het pompstation het liefst op be drijventerrein Vaartwijk of in de Koegorspolder gezien, maar gingen begin dit jaar uiteinde lijk akkoord met de Plattedijk. Verschillende juristen oordeel den dat de omwonenden weinig kans maakten de zaak uiteinde lijk te winnen. De polderbewo ners zagen er daarom meer heil in samen met Dow te streven naar een zo mooi en historisch verantwoord mogelijke inpas sing in het landschap. Dow heeft zelf al toegezegd een extra brede groensingel om het pomp station aan te leggen. De strook bomen en struiken zal geen drie, maar liefst tien meter breed worden. Extra dijk Daarnaast heeft Dow de Stich ting Polderlandschap, waarin de meeste voormalige bezwaar makers zich onlangs verenig den, een extra bedrag geschon ken om het landschap nog wat verder te verfraaien. Zo zal een extra stuk dijk om het pompsta tion kunnen worden aangelegd om het gebouw nog meer aan het zicht te onttrekken. Op die dijk en een groot deel van de rest van de Plattedijk kunnen eventueel nog meer bomen worden aange plant. Dow doet de verantwoordelijk heid voor de verdere aanpassing van de Plattedijk aan de stich ting over, omdat het bedrijf geen verantwoordelijkheid wil nemen voor toekomstig onder houd van landschapsvoorzie ningen buiten het erf van het pompstation. De Stichting Pol derlandschap zal over aanplant en onderhoud van de groen voorzieningen moeten overleg gen met het waterschap. De ver traging van de bouw van het pompstation, dat al midden 2001 in werking had moeten zijn, heeft Dow Benelux miljoe nen euro's gekost. Maar de che- miegigant is blij dat de bouw dit jaar niet verder is vertraagd, zegt woordvoerder F. Neve. KLOOSTERZANDE - De ani mo onder bewoners van woon zorgcentrum Antonius om een laatste keer met de veerpont mee te gaan, is groot. De eerste twee weken van maart maken de senioren in hun ge sponsorde 'huisbus' (met de vele reclamestickers inmiddels een bekend fenomeen) de oversteek. Het busje kan per keer zo'n zes bewoners meenemen. Er wordt ingescheept in Perkpolder en vanaf Kruiningen wordt een tocht door de polders gemaakt richting Vlissingen. Daar wordt ingescheept richting Breskens, om door de polders weer naar Kloosterzande te rijden. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De bewoners van het adres Scheldekade 16 in Terneuzen willen van de ge meente een schadevergoeding vanwege de bouw van negen huizen in de Walstraat achter hun woning. De hoogte van het schadebe drag laten de bewoners aan de gemeente Terneuzen over. In het verzoek zeggen ze hevig teleur gesteld te zijn over de manier waarop met hun bezwaren is omgegaan. De schade die ze denken te lij den, bestaat uit het verdwijnen van het zonlicht tussen vier en vijf uur. De stelling dat de scha duwwerking maar beperkt is, snijdt volgens de bewoners geen hout. „Iedere schaduwwerking, hoe kort ook, is schaduwwerking ten opzichte van de situatie van voorheen", zo wordt gesteld. Ze wijzen erop dat hun perceel net in de schaduw komt als ze thuis komen van hun werk en ze nog een uurtje van de zon willen ge nieten. Verder vinden ze dat door de bouw van de woningen hun pri vacy wordt aangetast door in kijk en geluiden van de toekom stige achterburen. De gemeente stelt dat niemand tot in lengte van dagen aanspraak kan ma ken op het uitzicht of de rust die men op een gegeven moment ge niet. Te simpel Dat vinden de bewoners een te simpele benadering. Ze wijzen erop dat ze allerlei voorzienin gen moeten treffen om te voor komen dat de toekomstige bu ren in hun woon- of slaapkamer kunnen gluren. Tenslotte is er volgens de bewoners sprake van een verslechterde woonsituatie en zal de waarde van hun pand flink zakken. „Wij lijden derhalve schade, welke i-edelijkerwijs niet voor onze rekening behoort te komen en zeker niet voor onze rekening dient te blijven", zo schrijven de bewoners. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Het vergt voortdurende waakzaamheid, een constant creatieve geest en niet afla tende speurzin naar de leuke dingetjes in het leven om. dit hoekje dagelijks te vullen, beste lezer. Maar er zijn bar re, barre dagen in een schrij versbestaan. Dus toen de huisarts eens be kende een notitieboekje bij te houden van aardige voorval len in zijn praktijk, gingen de oogjes van schrijver dezes be gerig glimmen. Hoe zou dat kostbaar klei nood, zonder twijfel goed voor vele dagen inspiratie, aan de dokter te ontfutselen zijn? Thuisgekomen met een re cept voor klachtreducerende middelen kwam het volop ontwaakte journalistieke jachtinstinct weer vlot tot kalmte. Bestudering van de mysterieuze krabbels op het velletje bracht het inzicht. Het boekje kan maar beter bij de dokter blijven. Hij is de enige die het ontcij feren kan.... Advertentie) DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door Mieke van der Jaqt KRUININGEN - Nu nostalgie en PSD, nog voor de boten daadwerkelijk uit de vaart zijn, onlosmakelijk met elkaar verbonden lijken, dringt zich de herin nering op aan de pontjes van vroeger. Koningin Juliana en Prins Bernhard, heetten ze. Afgebouwd na de oorlog en zelfs een keer verlengd, ademden ze een typische jaren vijftig sfeer. De salons waren door vaklui betimmerd, de losse meubels waren comfortabel en degelijk en vanaf het dek kon je het voorbijvliegende wa ter bijna aanraken. Als kind moet ik vaak met die boten zijn meegevaren, maar kinderen hebben al leen oog voor het water, de lucht en de overkanten. Een goede kans om beter te kijken en de ponten alvast in de nostal gische la van de geest op te bergen, De knusse salon van de Prins Bernhard in 1985, een van de laatste keren dat het schip als reserveboot werd ingezet. foto archief PZC Bernhard ook als salon gebruikt. Het was een tijd dat niemand zich er voor schaamde veertig jaar voor één baas te hebben gewerkt. Een baan bij de PSD, bij De Schelde, bij het spoor of bij de PTT gaf zekerheid voor het leven en lange dienstverbanden werden alom gewaardeerd. De kapiteins, agenten, stuurlui, werktuigkundigen, hofmees ters en matrozen van de PSD, waren niet zelden bij de marine of in de grote vaart begonnen. De veerboot was iets tussen varen en een walbaantje in. Wel thuis bij het gezin, maar toch op het zoute water. Rond 1980 begon de VUT een grote vlucht te nemen, zodat de ene na de andere PSD'er op de Berhard moest worden uitgezwaaid. Over een wat gammele loopplank ging je aan boord, waar de feestvarkens al klaar zaten. De steward, altijd dezelf de, wist na één keer al precies wat je er in je koffie moest. Er werd een taartje geserveerd en na een poosje kwamen de hoogwaardigheidsbekleders over de plank aan boord. Het waren PSD-di- recteur D. Oostinga en gedeputeerde J. Hoekstra, die nog grote prijs stelde op de titel 'vlootvoogd'. Ze kwamen sa men in een auto en werden verwelkomd als een soort Sinterklazen. Beide ver stonden de kunst om een warm en gevoelvol betoog te houden over vele jaren van inzet, groot verantwoorde lijkheidsgevoel, steun van het thuis front enzovoort. Altijd op een toon alsof ze de scheidende functionaris al jaren kenden, al zagen ze hem soms voor het eerst. Niet zelden kwamen er tranen in de ogen van zo'n geüniformeerde zeebonk en altijd een zekere opgetogen trots in die van de echtgenote, die zojuist be dolven was onder een gul boeket bloe men. Pas na het borreltje in de van boenwas blinkende salon, ging het le ven weer gewoon verder. Tot waar het nu is: bijna zonder boten. vrijdag 28 februari 2003 kreeg ik aan het begin van mijn journa listieke loopbaan, bijna 25 jaar gele den, als hulpverslaggever bij de redac tie in Goes. Een PSD-afscheid was zo'n typisch klusje voor een hulp verslaggever. Het kostte veel tijd en het was niet ingewik keld. De echte verslaggevers, met hun nieuwsneuzen en snelle inzichten, kon den dan belangrijker werk doen. Zo kwam je met enige regelmaat op de Prins Bernhard terecht, die als reserve boot in de kleine fuik in Kruiningen lag afgemeerd. Voor plechtige PSD-aange- legenheden als het afscheid van een of ficier of een bemanningslid, werd de door René van Stee CADZAND - Op het strand van Cadzand is gisteren een proef met de nieuwste versie van een strandschoonmaakmachine ind uitgevoerd. Het apparaat van •sl° Duitse makelij is een aangepas- vo< te versie van de machines die normaal gesproken worden in- )tsI gezet om langlaufpistes te pre- paren. Het apparaat heeft als groot voordeel dat het zand dubbel wordt gezeefd. 0{ SAS VAN GENT - De organisa- tie van het Internationale Folk lore Festival Zeeland is naarstig op zoek naar gastgezinnen. Voor het Festival, dit jaar van 19 tot en met 26 juli, komen een kleine tweehonderd buitenlandse mu- 3Se zikanten, dansers en begelei- ders naar Zeeuws-Vlaanderen. Ruwweg de helft van de gasten is inmiddels ondergebracht. an Voor de rest zijn nog dertig tot 'Tl veertig gastgezinnen nodig, legt k* Jan van Wijck namens de orga- 1 nisatie uit. Er komen muziek groepen uit zuidelijk Afrika, Midden-Amerika en het voor- - malige Oostblok. Ze blijven een week in Zeeuws-Vlaanderen en treden onder meer op in Sas van Gent, Hulst, Terneuzen en Sluiskil. De gasten verblijven al §0 jaren bij gastgezinnen. Van w Wijck: „Het is doorgaans eenge- k weldige ervaring, een kennis making met andere culturen. In veel gevallen ontstaan er lang durige vriendschappen Voor de gastgezinnen is er een begeleider die de taal en cultuur van de gasten kent. Van het gastgezin wordt opvang ver- wacht, een maaltijd en soms vervoer. Informatie bij Jan van Wijck (0115-619141, Sandra de Bulck (0115-451635) en Anja Hofman (0115-450965). is SAS VAN GENT - Met een reeks tijdelijke maatregelen wil het gemeentebestuur van Terneu- zen het carnavalsfeest in Sas van Gent dit jaar opnieuw zon- r" der noemenswaardige ordever- °3 storingen laten verlopen, Naast regels die al vele jaren gelden, zoals het verbod om in bepaalde gedeelten van de stad alcohol op straat te nuttigen en het sluitingsuur voor de horeca gelegenheden, grijpt het ge- meentebestuur dit jaar opnieuw naar het vorig jaar ingevoerde instrument van de verblijf sont- 3 zegging aan raddraaiers die proberen het leutfeest voor an- ■r deren te verpesten. 51 De gemeente maakte toen voor V de eerste keer gebruik van het 4 verblijfsverbod omdat het aan- 'e tal opstootjes als gevolg van de F combinatie van vele duizenden camavalvierders en de rijkelijk vloeiende alcohol, steeds groot- schaligerwerd. Met de verblijfsontzegging kan de politie snel en doeltreffend optreden tegen ordeverstoor ders. Want het doel van de ge meente en de politie is 'een car naval zonder spraakmakende ordeverstoringen'. Tijdens car naval vorig jaar kregen drie J mensen een verblijfsverbod op- gelegd. Zij zijn later door de rechter veroordeeld, Alcohol Om de gezelligheid tijdens de dolle dagen in de Betekoppen- s stad verder te waarborgen, is s het bovendien verboden alcohol 5 bij zich te hebben in de omge- 1 ving van het Sasse centrum en 5 de omgeving van het Vlaande- renplein. Tenslotte mogen de cafés niet de hele nacht open blijven. De kroegen moeten om 010 0 uur de deuren sluiten. Al deze maatregelen gelden van vrijdag 28 februari tot en met dinsdag 1 maart. Milieumedewerker M. Verhelst van Rijkswaterstaat noemt de proef uiterst succesvol. Toch zitten er volgens hem enige ha ken en ogen aan het procédé, omdat de machine zeer grondig te werk gaat. „Het gezeefde zand was helemaal schoon. Er zaten zelfs geen schelpjes meer in. Voor de kinderen die bijvoor beeld in de zomer schelpjes of andere dingen op het strand zoeken om mee te spelen, is dat natuurlijk niet ideaal", aldus Verhelst. Desondanks is hij van mening dat de inzet van het ap paraat het overwegen waard is bij een calamiteit zoals die zich de voorbije weken heeft voorge daan. De Zeeuwse stranden wa ren over tientallen kilometers besmeurd met olie uit het ge zonken schip Tricolor in het Nauw van Calais. Rijkswaterstaat is niet van plan een strandschoonmaakmachine aan te schaffen. Evenals de twee machines die eerder werden in gezet bij het opruimen van de laatste olierestanten uit de ge zonken schip worden ze dan ge huurd. „tiet heeft trouwens weinig zin zo'n apparaat aan te schaffen omdat de techniek niet stilstaat. Ook is de kans heel klein dat de Zeeuwse stranden op korte termijn wederom wor den getroffen door olieveront reiniging. De machine is mis schien wel interessant voor kustgemeenten of voor exploi tanten van strandtenten", ver klaart Verhelst. Olieplakjes Momenteel liggen de laatste olierestanten op de Zeeuwse stranden verspreid over een strook van ongeveer vijftien meter breed. Verhelst hoopt dat die bij extra hoogtij op een randje aanspoelen, waarna er wellicht een laatste schoon- maakronde kan worden uitge voerd. „Meer is waarschijnlijk niet mogelijk. Nu is het bijna niet te doen, omdat het gaat om kleine olieplakjes die voor een groot deel onder het zand zit ten." Oefenende ME'ers dragen een collega, in de rol van actievoerder, uit het stadhuis van Oostburg. door Raymond de Frel OOSTBURG - 'Was da noe jong'n!', roept een scholier te gen zijn klasgenoot, als ze voor bij het gemeentehuis in Oost burg fietsen. Busjes van de Mobiele Eenheid, politieauto's, blaffende honden en nog veel meer kabaal trekken de aan dacht van menig voorbijganger. Het ME-peloton van de politie Zeeland hield gistermiddag in het gemeentehuis een allesbe halve zachtzinnige oefening. De ME oefent jaarlijks vijf keer op deze manier, meestal op ei gen terrein. „Maar bij de politie was er de wens om op locatie te oefenen. De gemeente Sluis wilde in het kader van hun ram penbestrijdingsplan graag mee werken", aldus politie-woord- voerder Al win Don. In totaal tachtig ME'ers namen deel aan de oefening. Twintig van hen hesen zich in blauwe overalls, om zich perfect in him rollen als vertegenwoordigers van de Bond van de Konijnen fokkerij te kunnen verplaatsen. Deze bond pleitte bij de burge meester voor een aantal vergun ningen voor konijnenfokkerijen in de gemeente Sluis. In de raad zaal zetelden zij zich brutaal op de stoelen waar normaal de raadsleden hun vergadertijd doorbrengen. De naambordjes van de raadsleden werden ver vangen door namen als E.I. Lei der, B. Bunny en de burgemees ter - gespeeld door wethouder Rein Leentfaar - werd door de 'relschoppers' tot W. Wortel be noemd. Een spandoek met de tekst 'Heren van Sluis, onze ko nijnen willen een huis' zette de actie nog eens extra kracht bi] De burgemeester kreeg al direct na de opening van de commis sievergadering allerlei verwij ten om de oren. Eerst uitte zich dat in verbaal geweld, later voelde de burgervader zich zo bedreigd dat hij de ME inscha kelde. De sfeer werd alleen maar grimmiger, een opstootje kon dan ook niet uitblijven. Een deel van de konijnenfokkers ging even later in op een com promisvoorstel om middels een demonstratie richting het Oost- burgse ziekenhuis hun onvrede duidelijk te maken. Het andere deel bleef, ondanks het bevel de zaal te verlaten, gewoon zitten. De ME zeulde de heethoofden vervolgens via de trappen van het gemeentehuis naar de uit gang, waarna ze naar een 'cel' foto Charles Strijd werden gebracht. In sommige gevallen moesten daarvoor po litiehonden aan te pas komen. Hun demonstrerende collega's hielden ondertussen huis aan de ingang en op de parkeerplaats van het gemeentehuis. Ook daar werd een aantal arrestaties ver richt. De oefening werd tot in de punt jes uitgevoerd. Alhoewel, heel af en toe was er toch wel plaats voor een geintje. „Met de lift is toch iets makkelijker hè?", riep een relschopper naar vier ME- collega's, terwijl zij hem via de trappen naar beneden sjouw den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 37