Ziekenhuis breidt zorgaanbod uit PZC PZC Vrijwilligerscentrale bijna gereed Nederlands oudste carillon in revisie Gemeente krijgt gelijk in marktkramenstrijd 13 Neurologische ingrepen en fysio-manuele therapie mogelijk in Zierikzee Ontwikkelaar boort fundering Auto over de kop bij Tholen-Stad Auto belandt in sloot Veel schade in nieuwjaarsnacht Vergoeding oud papier omhoog Pleidooi voor koffieshop Koewacht weekenddiensten agenda vrijdag 28 februari 2003 door Ali Pankow ZIERIKZEE - De belangen groepering 'Houd de zorg op Schomven-Duiveland kernge zond' is bijzonder verheugd met de uitbreiding van het zorgaan bod in het ziekenhuis in Zierik zee met behandelingen ter plek ke door een neurochirurg van het Erasmus Medisch Centrum uit Rotterdam. Volgens voorzitter W. Alkemade van deze belangengroepering blijven er dan echter nog wel veel wensen onvervuld. Zij noemt de borging voor een huis artsenpost, de additionele am bulancepost, een herstelafde ling en een afdeling voor kort verblijf in het Zierikzeese zie kenhuis. Aanwinst Manager zorgcluster algemeen S. Verschoor van de Ooster schei deziekenhuizen is opti mistischer gestemd. Hij be schouwt de neurologische ingrepen die sinds kort mogelijk zijn op Schouwen-Duiveland als een zeer belangrijke aan winst voor het zorgaanbod. Hij licht toe dat neurochirurg H. Bijvoet uit Rotterdam al en kele maanden in samenwerking met de andere neurologen poli klinisch spreekuur houdt gedu rende één dag in Zierikzee. „Na deze proefperiode waarin blijkt dat dit aanbod in een behoefte voorziet, treden we nu naar bui ten met deze uitbreiding", aldus Verschoor. Dagbehandeling Volgens hem gaat het over de ge hele linie goed met de dagbe handeling in het ziekenhuis in Zierikzee. In 2002 werden er 3500 dagbehandelingen ver richt. „Dat zijn er aanzienlijk meer dan in het jaar daarvoor. Patiënten uit het verzorgings gebied Noord- en Zuid-Beve land vinden het blijkbaar geen probleem de rit over de Zee- landbrugte maken om daardoor eerder te kunnen worden gehol pen. Voor de patiënten van Schouwen-Duiveland is het uiteraard vanzelfsprekend dat WISSENKERKE - Projectont wikkelaar Roma uit Rotterdam zal bij de bouw van negen ge schakelde woningen in de West straat in Wissenkerke boren in plaats van heien. Daarmee komt het bedrijf tegemoet aan de wens van de gemeente Noord- Beveland en omwonenden. De negen woningen komen te staan op het voormalige terrein de fiima Slotema. Toen de pro jectontwikkelaar aangaf de funderingen met klassieke hei stellingen te willen aanbrengen, ontstond commotie onder om wonenden. Bij heiwerkzaamhe den in het verleden hebben veel huizen trillingsschade opgelo pen. Volgens de projectontwik kelaar kan nu echter zonder problemen worden geheid en ook de gemeente denkt dat hei en onder de goede omstandighe den en met de juiste palen geen schade op hoeft te leveren. Om dat de zaak erg gevoelig ligt, heeft wethouder A. van der Maas de firma Roma toch ver zocht te boren. Op dat verzoek is positief gereageerd. Wanneer de bouw van de woningen begint, is nog niet bekend. Het bestem mingsplan is nog in de in spraakfase. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl zij de polikliniek en de dagbe handeling in Zierikzee bezoe ken", aldus de manager zorg cluster. Verschoor benadrukt dat Oos- terscheldeziekenhuizen op meerdere punten investeert in het plan zoals de Initiatiefgroep voor de zorg op Schouwen-Dui veland heeft opgesteld. Zo be gint maandag in het ziekenhuis in Zierikzee de praktijk voor fy sio-manuele therapie en de me dische fitness van H. Dekker en R. Schenk. Volgens de manager zorgcluster is er fors geïnves teerd in de daarvoor noodzake lijke verbouwing van een aantal ruimten. Verder wordt er gewerkt aan het geschikt maken van een oefen zaal voor medische fitness. Het is de bedoeling dat die voorzie ning medio mei in gebruik wordt genomen. „De overige maatregelen van het samenge stelde zorgpakket door de Initi atiefgroep zoals een additionele amubulancepost, de waarborg van de huisartsenzorg en het on derbrengen van de oogheelkun dige zorg in Zierikzee, zullen waarschijnlijk binnen afzien bare tijd gerealiseerd kunnen worden", zegt Verschoor. door Marcel Modde ZIERIKZEE - Het historische carillon uit de Zierikzeese Zuidhavenpoort is deels ont manteld en voor een ingrijpen de revisie naar de klokkenfa- briek in Asten gebracht. Het mechanisme was volgens S. Haaij van de gemeente Schouwen-Duiveland derma te ingesleten, dat voor een vastloper werd gevreesd. De restauratie van het mecha nisme vergt naar verwachting zeker een half jaar. Dat bete kent niet dat de Oude Haven tot die tijd verstoken blijft van vrolijke deuntjes. De door de gemeente ingehuurde klok kenmakers hebben tijdelijk een alternatieve verbinding gemaakt, zodat muziek en het uurwerk gewoon hun werk kunnen blijven doen, legt Haaij uit. De ingreep was hard nodig. Tijdens de jaarlijks onder houdsbeurt van het carillon kwam aan het licht dat de slij tage dermate ernstig was, dat een volledige vastloper van het mechanisme niet viel uit te sluiten. „Vergelijk het met de zuiger in de motor van een au to, als dat gebeurt, ben je nog verder van huis." Het euvel was onder meer merkbaar aan het uurwerk aan de buitenkant van de poort. Dat liep steevast na een paar dagen tien tot vijf tien minuten achter bij de wer kelijke tijd, met als gevolg dat de klok regelmatig met de hand gelijk moest worden gezet. De revisie wordt aangegrepen om een speciale computer aan het mechanisme te verbinden, waannee straks tijdscorrecties kunnen worden uitgevoerd en ook de overgang van zomer- naar wintertijd automatisch wordt geregeld. De wijzerplaat werd reeds drie jaar geleden schoongemaakt en opnieuw geschilderd met bladgoud. Omsmelten Het carillon gaat door voor het oudste van Nederland. De klokken werden in 1551 in op dracht van de toenmalige machthebbers van Zierikzee gegoten door Peter van den Ghein uit Mechelen. De zoge heten rok van de moederklok is bewerkt met een sierrand, car touches en medaillons. Daarbij gaat het om bijbelse voorstel lingen en de stadswapens van Mechelen en Zierikzee. Tot 1927 heeft deze zestiende- eeuwse beiaard dienst gedaan in de toren van het stadhuis. In dat jaar werd het vervangen door een nieuw carillon. Aan vankelijk was het plan de klok- De klokken werden in 1551 in opdracht van de toenmalige machthebbers van Zierikzee gegoten door Peter van den Ghein uit Mechelen. foto's Marijke Folkertsma ken om te smelten, maar daar werd dankzij een financiële ac tie uit de bevolking en de toen malige voorloper van de WV een stokje voor gestoken. Om dat er geen bestemming voor was, kwam het carillon in een speciaal daarvoor gemaakt rek te hangen en wei'd het wegge zet op de museumzolder van het stadhuis. Daar bleef de bei- aai-d, totdat in 1964 de Zuidha venpoort werd gerestaureerd en er in het koepeltje plaats voor was gemaakt. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De telefoon moet nog worden aangesloten en het logo moet nog aan de muur wor den bevestigd. Maar in feite is de Vrijwilligerscentrale Schou wen-Duiveland gereed. De deur staat er vanaf dinsdag 18 maart open voor iedereen die iets wil weten of te bieden heeft betreffende vrijwilligerswei-k. De Vrijwilligerscenti-ale is ge vestigd in het aparte gedeelte van het MFC aan de Calandweg in Zierikzee. Coördinator is Ma rianne Overdevest. Overdevest was ruim twee jaar geleden vanuit het Rode Kruis betrokken bij het initiatief tot opzet van een vacaturebank voor vrijwilligers. Er was be hoefte aan bemiddeling tussen vraag en aanbod in het vrij willi- gerswerk. Een vacaturebank zou daarin kunnen voorzien. Maar vei-enigingsleven en vrij- .willigersorganisaties wilden ei genlijk nog meer. Persoonlijke contacten met potentiële vrij willigers bijvoorbeeld om hen wegwijs te maken, of aan korte 1 "cursussen om een beetje besla gen ten i js te komen als vrijwilli gers. Verder zou een pleitbezor ger voor de belangen van vrijwilligei-s op het gebied van reiskostenvergoeding en verze keringen goed werk kunnen verrichten. Er was dus een Vrij willigerscen- trale nodig, waar een vacature bank slechts een ondei-deel van vormt. De initiatiefnemei-s had den de tijd mee toen ze in het Jaar van de Vrijwilligers met hun plan bij de gemeente aan klopten. Het Rijk bood toen net voor drie jaar de mogelijkheid gebi-uik te maken van een sti muleringsregeling. Schouwen- Coördinator Marianne Overdevest van de Vrijwilligerscenti-ale Schouwen-Duiveland wil organisaties, verenigingen en individue le vrijwilligers met raad en daad terzijde staan. foto Marijke Folkertsma Duiveland komt tot en met 2004 in aanmerking voor jaarlijks 22.700 euro indien de gemeente daar eenzelfde bedrag bijlegt. De gemeente hapte toe en open de daarmee de mogelijkheid voor vestiging van een Vrijwilli gerscentrale in het MFC en de aanstelling van een coördinator voor twintig uur per week, Als het Rijk zich over twee jaar te rugtrekt, moet de gemeente be slissen of ze het waard acht de financiering zelf voort te zetten Geen plekje Dat de start wat langer op zich liet wachten dan gepland, had te maken met het besluit van de gemeente die Vrijwilligerscen trale in één stichting onder te brengen met zogeheten Sociale Activering. Volgens Overdevest zijn er zeker raakvlakken, maar is er toch een wezenlijk verschil met het pure vrijwilligerswerk. Sociale Activering is een vak term voor de helpende hand aan mensen die op de arbeidsmarkt geen plekje kunnen bemachti gen. Zij worden gestimuleerd hun dagen toch zo zinnig moge lijk te besteden om te voorko men dat ze geïsoleerd van de. samenleving raken. Vrijwilli gerswerk is één van de moge lijkheden daartoe. Bij de uitvoering daarvan dienen de betrokkenen dan uiteraard wel begeleid te worden. Daarvoor is P. Op 't Hof aangesteld als coördinator. De Stichting WerkSaam is gevormd voor de overkoepeling van beide werk soorten. De gemeente koopt in feite de trajecten Sociale Acti veringbij deze stichting in. Overdevest beseft dat de Vrij willigerscentrale nog een vrij abstract begrip is. Zij wil er al les aan doen haar werk tot een concrete voorziening te maken. Zij maakt daarom een soort tournee langs ouderensozen, dorpsi-aden en tal van andere organisaties om uit te leggen wat zij zowel voor verenigingen als voor individuele hulpverle ners kan betekenen. Verder kan vanaf 18 maart iedereen bij haar terecht op de dinsdag-, donder dag- en vrijdagochtend van 9.00 tot 11.00 uur in het kantoor aan de Calandweg. Wethouder A. van der Wouden verricht donderdagmiddag 13 maart om 14.00 uur de officiële opening van de Vrijwilligex-scentrale. THOLEN - Een 56-jarige automobilist uit de gemeente Tho- len is gistermorgen over de kop geslagen op de Reimerswaal- weg bij Tholen-stad. Ter hoogte van de Bergse Diepsluis wilde de man inhalen, maar hij zag daarbij een tegenligger over het hoofd. In een poging deze te ontwijken, raakte hij in de berm. waarna hij over de kop sloeg. De Tholenaar raakte niet ge wond; zijn auto is helemaal vernield. SEROOSKERKE (S) - Een 24-jarige automobilist uit Middel - burg is donderdagochtend rond 6.00 uur met zijn voertuig in de sloot terecht gekomen langs de N57 ter hoogte van Serooskerke (S), De man kwam op zijn rijstrook een vracht wagen tegen die een andere vrachtwagen met aanhanger in haalde. Om een frontale botsing te voorkomen, stuurde de au tomobilist uit Middelburg zijn auto naar rechts en belandde daardoor in de sloot. Beide vrachtwagenbestuurders zijn doorgereden. De Middelburger kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte helemaal vernield. DOMBURG - Vandalen hebben in de gemeente Veere tijdens de nacht van 31 december 2002 en 1 januari 2003 voor ruim twaalfduizend euro schade aangericht. Dat blijkt uit een overzicht van de gemeente. In Zoutelande moesten bijvoor beeld 33 verkeersborden en afvalbakken het ontgelden. De schadepost bedroeg in het dorp vierduizend euroBij de speel tuin in Oostkapelle waren vier vuilnisbakken raison van 1156 euro het doelwit van vandalen MIDDELBURG - De gemeente Middelburg verhoogt de ver goeding die verenigingen en kerken krijgen voor het inzame len van oud papier. Tot eind vorig jaar kregen de verenigingen ruim drie eurocent per kilo. Dat bedrag wordt nu verhoogd tot vijf eurocent per kilo voor instanties die zelf langs de deur gaan. Instanties die papier inzamelen op een vast punt krijgen vier eurocent per kilo. Het onderscheid wordt gemaakt, om dat verenigingen die langs de deur gaan, meer kosten maken. In Middelburg werd vorig jaar 3500 ton oud papier ingeza meld. De gemeente heeft een vaste prijs ingesteld, om er zeker van te zijn dat het oud papier ook daadwerkelijk wordt opge haald. KOEWACHT - De gemeente Terneuzen moet er serieus over nadenken om in navolging van de twee gedoogshops voor softdrugs ook in Koewacht een gedoogde koffieshop toe te staan. Dat bepleit oud-WD-gemeenteraadslid in Axel P. Apers in een reeks kanttekeningen op het raadsprogramma 2003-2006 van de nieuwe gemeente Terneuzen. Apers trok zich voor het begin van de verkiezingen voor de gemeenteraad van de nieuwe gemeente Terneuzen terug uit de politiek. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan, beseft hij ook zelf. Een van de onderwerpen waar Koewachtenaar Apers zijn zegje over doet, is het drugsbeleid in de gemeente. Een ge volg van de huidige koers die de gemeente vaart (twee gedoog de verkooppunten in Terneuzen-stad) is volgens Apers dat er ongecontroleerd wordt gedeald op verschillende, steeds wis selende plaatsen langs de grens met België. „Af en toe een in- valletje heeft hier geen invloed op. Het valt te (her)overwegen om in Koewacht een verdeelpunt te gedogen", aldus Apers. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland mag het contract met marktkraamzetter J. Luijcx uit Burgh-Haamstede opzeggen. Volgens de rechtbank in Middelburg heeft de gemeen te haar bevoegdheid om dat te doen niet misbruikt. Vanaf 1 april zal een andere ondernemer de kramen voor de weekmarkt in Zierikzee neerzetten. Ondernemer Luijcx is zeer te leurgesteld over de gerechtelij ke uitspraak. Weliswaar mag de gemeente wettelijk gezien hun overeenkomst opzeggen, maar volgens hem is dat niet op juiste gronden gedaan- En naar die achtergronden is niet gekeken. Hij voelt zich weggepest door de marktmees ter en is dan ook niet van plan het hierbij te laten zitten. „Ik ga door. Het is een bron van inkom sten die ik niet kan missen." De gemeente heeft in september vorig jaar het contract met Luijcx opgezegd. De Haamsteedse ondernemer zorgt er sinds augustus 1998 voor dat iedere week de 35 kramen van de weekmarkt in Zierikzee worden opgebouwd en afgebro ken. Maar op advies van de marktcommissie en omdat er 'irritatie' is ontstaan tussen Luijcx en marktmeester G. de Masier, zo legde advocaat U. Hoekstra vorige week tijdens de zitting namens de gemeente uit, heeft het college besloten op zoek te gaan naar een nieuwe kramenzetter. Luijcx is het niet eens met die beslissing en heeft daarom aan de Middelburgse rechter ge vraagd het collegebesluit te schorsen. De rechtbank heeft dat verzoek afgewezen. Volgens de rechter is er sprake van een overeenkomst voor onbepaalde tijd, die dooi de gemeente kan worden opge zegd wanneer er een 'redelijke' opzegtermijn gebruikt wordt. Dat Luijcx een halfjaar tevoren te horen heeft gekregen, dat een andere ondernemer vanaf 1 april van dit jaar de Zierikzeese kramen zal opbouwen, lijkt wat dat betreft voldoende tijd. „De gehanteerde opzegtermijn van zes maanden komt niet onrede lijk voor." In zijn uitspraak stelt de rechter ook duidelijk dat het opzeggen van de overeenkomst een bevoegdheid is van de ge meente. Wat hem betreft is niet aangetoond dat de gemeente hiervan 'misbruik' heeft ge maakt of 'dat zij daardoor han delt in strijd met de algemene beginselen van onbehoorlijkbe- stuur'. Volgens de rechter is er, in te genstelling tot wat Luijckx' raadsman vorige week betoog de, geen sprake van dat de on dernemer een arbeidsovereen komst met de gemeente heeft. De gemeente mag dus de over eenkomst met de marktkraam- zetter gewoon opzeggen. zaterdag 1 en zondag 2 maart 2002 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 SCHOUWEN-DUIVELAND Huisartsen: Zierikzee, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: J. de Jonge, Zierikzee, iel. (0111) 412280. Spreekuur van 11.00-11.30 uur. Schouwen-Westhoek en Brouwers haven, vrij. 18.00-ma. 08.00 uur: A. Baas, G. van Beek-Verbeek en P. Keulers, Burghseweg 54, Haamstede, tel.(0111)651861. Spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16 30-17.00 uur. Bruinisse, Nieuwerkerk en Oosterland, vrij. 17.00-ma. 08.00 uur: R Backx, Weth. van Klinkenstraat 10, Nieuwerkerk, tel. (0111) 641810. Tandartsen: J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, tel. (0111)413016 Spreekuur 16.30-17.30 uur. Apotheken: Apotheek "Zierikzee", Dam 18, tel. (0111 412906, geopend za. van 09.00-12.30 uur en van 16.30 -17.30 uur. Zo. van 12.00- 12.30 uur en 18.00-18.30 uur. Oosterschelde Thuiszorg: Dierenartsen: Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland voor spoedgevallen bereikbaar via telefoon 412180. Spoedgevallen spreekuur gezelschapsdieren zaterdag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. 1 STREEKACTIVITEITEN SCHARENDIJKE - Dorpshuis De Put- meet, 14.30 uur: ZSC'62 uitvoering van toneelstuk 'Gevaarlijk Snoepgoed';

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33