PZC Zeebonk met tranen in de ogen eloning voor goed bouwbeleid 11 Raad wil snel iets aan verkeerssituatie bij Nieuwe Haven doen Kerkklok nog niet terug in Zonnemaire Perenbomen klaar voor groeiseizoen Oplossing in zicht voor onenigheid over kinderzorg Provincie kan gemeente stimuleren voor ouderen en jongeren te bouwen 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Klacht Straö is geen carnaval PZC waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND vrijdag 28 februari 2003 oor Rolf Bosboom iOES - De onenigheid tussen Ie Zeeuwse gemeenten over de oekomst van de preventieve org voor baby's en peuters, lijkt oorbij. Goes en Borsele, die erder problemen hadden met e plannen, kunnen zich vinden n een aangepast voorstel. )e thuiszorg is nu verantwoor- delijk voor de preventieve zorg voor kinderen tot vier jaar. De gemeenten hebben de verant woordelijkheid voor de groep van vier tot en met achttien jaar uitbesteed aan de Gemeen schappelijke Gezondheids dienst (GGD). Zij krijgen nu echter de regie over de totale groep tot en met achttien jaar in handen. De pre ventieve zorg voor baby's en peuters willen zij ook uitbeste den aan de GGD, die daarvoor gaat samenwerken met de drie thuiszorgorganisaties. Voor het bestuur ervan komt een com missie, met daarin vertegen woordigers van de GGD, de thuiszorg en de gemeenten. Goes en Borsele waren van me ning dat zij met die commissie te weinig directe invloed op het beleid hebben. De raad van Middelburg heeft nadien even eens een voorbehoud gemaakt. Het algemeen bestuur van de GGD moet 12 maart een beslis sing nemen. Om toch tot een unaniem besluit te komen, is er met de afvallige gemeenten overlegd over een compromis. De thuiszorg is nu verantwoor- dienst (GGD). thuiszorgorganisaties. Voor het beleid hebben. De raad van overlegd over een compromis, Dat heeft geleid tot een aange past voorstel. Het compromis komt erop neer dat de voorgestelde bestuurs commissie er inderdaad komt, maar dat de bevoegdheden er van worden beperkt. De com missie bereidt vooral besluiten voor. Als het gaat om 'cruciale' beslissingen, worden die eerst aan alle gemeenten voorgelegd. door Famke van Loon ZIERIKZEE - De verkeersvei ligheid op de Nieuwe Haven in Zierikzee moet snel verbeterd worden. Invoering van een maximum snelheid van dertig kilometer per uur voor het ver keer en een inhaalverbod zijn simpele maatregelen waar de bewoners om vragen. Verschil lende fracties hebben het colle ge van Schouwen-Duiveland gevraagd dit verzoek hoe dan ook in te willigen. Met het project Boulevard Nieuwe Haven Zierikzee wil het college het Zierikzeese haven gebied nieuwe flair geven. De straat, waar nu nog verkeer heen en weer raast en voetgan gers en fietsers amper een eigen plek hebben, moet omgetoverd worden in een aantrekkelijke wandel- en flaneerzone. Ver keer mag er straks nog wel door heen. maar slechts in één rich ting. Het aantal parkeervakken wordt drastisch verminderd. Maar het project omvat meer, bijvoorbeeld een aanlegplaats voor cruise- en rondvaartboten annex overslagkade voor stuk goed. Subsidie Hoe die Zierikzeese Boulevard er precies uit moet gaan zien is nog niet duidelijk. Kaarten of tekeningen zijn er nog niet. Op grond van de Structuurvisie Zierikzee zijn de toekomstplan nen nu in eerste instantie op een rijtje gezet voor de aanvraag van een Europese subsidie (MAYA2). Verschillende raads leden vinden het niet handig om eerst te praten over het geld en dan pas over de inhoud van het project. ,,Wij zijn niet gelukkig met deze volgorde", stelt W. Ju- melet (WD). Ook W. Stouten van Leefbaar Schouwen-Dui veland aarzelt wat en vraagt zich af aan welke verplichtin gen de gemeente straks 'vastzit' als de subsidie wordt aange vraagd. Ondanks de bedenkin gen over de volgorde wil de ge meenteraad de subsidie-aan vraag steunen. Wel willen de verschillende pailijen weten wanneer het college met de in houd van het boulevardplan op de proppen zal komen. Wethou der G. van de Velde-de Wilde legt uit dat de gemeente pas echt aan de slag gaat en de verschil lende onderdelen van het pro ject verder gaat uitwerken als zeker is dat de subsidie naar Schouwen-Duiveland komt. De wethouder denkt dan ook niet dat er al voor deze zomer een concreet plan op tafel ligt. Daarnaast vraagt de raad zich af wat er met de opknapplannen gebeurt, wanneer de Europese geldkraan dichtblijft. Namens de bewoners van de Nieuwe Ha ven drukt D. Oostdam de raads leden op het hart gezien de hui dige situatie de Nieuwe Haven hoe dan ook snel aan te pakken. Omdat het voorbijrazende verkeer de grootste bron van er gernis en gevaar is in de straat, vragen de bewoners dat met simpele maatregelen als verla ging van de maximum snelheid en een inhaalverbod op te los sen. Op verzoek van de fracties zal het college naar dat verzoek kijken. Dat wethouder Van de Velde overweegt het Zierikzeese project in de kast te leggen wan neer er te weinig geld uit Brussel komt, lijkt de raad niet te accep teren. W. Renden (PvdA): „Er moet wat op de Nieuwe Haven gebeuren." I Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door Famke van Loon ZONNEMAIRE - De opknap beurt van het houtwerk in de kerktoren van Zonnemaire gaat aanmerkelijk langer duren dan verwacht. Boktor, houtworm en bonte knaagkever hebben de balken en spanten grondig aan getast. Volgens S. Haaij van de gemeente Schouwen-Duive land valt de aangetroffen scha de tegen. Afgelopen najaar is de gemeen te begonnen met de herstelklus in Zonnemaire. De klok werd voor revisie en opknapbeurt uit de kerktoren gehaald. Het hout werk in de toren zou bij afwe zigheid van het uurwerk behan deld worden tegen hout'worm en boktor, die zich in de balken en vloeren genesteld hadden. Er zou een nieuw afwateringssys teem geïnstalleerd worden. En in de toren zouden nieuwe trap pen gemaakt worden zodat toe komstige inspecties volgens de wettelijke Arbo-eisen uit gevoerd kunnen worden. Onge veer acht weken had de ge meente voor deze klus uitge trokken. Maar vijf maanden later is de klok nog altijd niet terug in de toren. Het uurwerk ligt klaar om teruggezet te worden, maar Zonnemaire zal nog even moe ten wachten. Want de restaura- tieklus is verre van klaar. Vol gens Haaij is de eerste fase - de vier verdiepingen in de toren - bijna klaar. Het houtwerk bleek echter op veel plaatsen zo slecht, dat ze deze 'bijna geheel hebben moeten vernieuwen'. Met de nieuwe, veilige trappen op hun plek kan de schade in de torenspits, die eerder niet be reikbaar was, opgenomen wor den. Daar wacht opnieuw een 'hele operatie', zo is na die inspectie van het houtwerk gebleken, Ook hier heeft de bonte knaag kever flink huis gehouden. Net als bij de tussenetages moet ook in de torenspits veel hout ver vangen worden. Hiervoor zal een deel van de leien van het dak afgehaald moeten worden. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Het vergt voortdurende waakzaamheid, een constant creatieve geest en niet afla tende speurzin naar de leuke dingetjes in het leven om dit hoekje dagelijks te vullen, beste lezer. Maar er zijn bar re, barre dagen in een schrij versbestaan. Dus toen de huisarts eens be kende een notitieboekje bij te houden van aardige voorval len in zijn praktijk, gingen de oogjes van schrijver dezes be gerig glimmen. Hoe zou dat kostbaar klei nood, zonder twijfel goed voor vele dagen inspiratie, aan de dokter te ontfutselen zijn Thuisgekomen met een re cept voor klachtreducerende middelen kwam het volop ontwaakte journalistieke jachtinstinct weer vlot tot kalmte. Bestudering van de mysterieuze krabbels op het velletje bracht het inzicht. Het boekje kan maar beter bij de dokter blijven Hij is de enige die het ontcij feren kan. door Mieke van der Jagt ■door Famke van Loon jZIERIKZEE - Gemeenten die Jzich samen met woningcorpo raties sterk maken voor de bouw Ivan woonzorgcomplexen, moe iten beloond worden met meer «nieuwbouwhuizen. Volgens ge- I deputeerde G. de Kok kan de «provincie zo stimuleren dat de Iwat moeilijkere woningbouw Ivoor ouderen (en jongeren) Idoorgezet wordt. Ook moet het ■Rijk wat dat betreft meer over- llaten aan gemeente en provin- Icie. «Zeeland vergrijst, waardoor er «in de komende jaren steeds meer ■vraag zal zijn naar huizen die rvoldoen aan de eisen van de zelfstandige senioren. Zo moe ten (medische) zorg en voorzie ningen als winkels en banken binnen handbereik zijn. In de praktijk betekent dat, dat een woonzorgcomplex in het cen trum van een stad of dorp moet verrijzen. Alleen al planolo gisch gezien zorgt dat geregeld voor lange procedures voordat er gebouwd kan gaan worden. Volgens De Kok, gedeputeerde ouderenbeleid en PvdA-lijst- trekker bij de Provinciale Sta ten verkiezingen, neigen ge meenten en woningcorporaties er daarom nog wel eens naar, af te zien van deze moeilijke wo ningbouw. Welzijn Voor Schouwen-Duiveland en Woningcorporatie Zeeuwland gaat dat niet op. De PvdA-Sta- tenleden zijn zeer te spreken over de complexen De Veste in Zierikzee en De Saele in Ooster- land, die gisteren door de fractie bezocht zijn. „Een goed voor beeld, naar de toekomst kij kend", vindt de Bruse Staten- kandidaat, G. Dalebout. Met name het feit dat Zeeuwland niet alleen oog heeft voor de wo ningbouw zelf, maar ook het welzijn spreekt hem aan. Als voorbeeld noemt Dalebout de speeltuin aan de Kaersema- kerstraat in de wijk Malta. „Voor de leefbaarheid is dat erg belangrijk", stelt ook De Kok. De lijsttrekker vindt daarom dat de overheid deze manier van werken moet stimuleren. Zeker wanneer het om die moeilijke woningbouw gaat. Omdat de provincie voor een belangrijk deel bepaalt hoeveel huizen er in een gebied gebouwd mogen worden, denkt De Kok in dat kader aan een extraatje. „Als provincie zou je gemeenten en corporaties die aantoonbaar prioriteit stellen aan huisves ting voor ouderen en jongeren, moeten voorzien van meer wo ningen dan ze getalsmatig zou den krijgen." Hij verwacht dat gemeenten dan eerder bereid zijn hun nek uit te steken voor deze tijdrovende projecten. Daarnaast vindt De Kok dat de ambtelijke bureaucratie de bouw van de Zeeuwse woon zorgcomplexen onnodig ver traagt en bemoeilijkt. Zo blijft Zeeland vanwege haar klein schaligheid wat dat betreft een 'bijzondere provincie', die an dere normen en eisen stelt. De rijksoverheid en organisaties als het College Bouw Zorgvoor zieningen zouden daarom de ge meenten en woningcorporaties, die beter bekend zijn met de si tuatie in een dorp of stad, meer ruimte moeten geven daar een eigen oplossing voor te beden ken. Minder barrières en een ex tra stimulans moeten ervoor zorgen dat de huizen en appar tementencomplexen voor de se nioren tijdig gebouwd gaan worden. Want dat de vraag hier naar de komende jaren zal groeien staat voor de PvdA'er als een paal boven water. De Kok: „We moeten daar van tevo ren iets aan doen, anders gaan er straks wachtlijsten ontstaan. En dat moeten we voor zijn." BURGH-HAAMSTEDE - Het organiserend comité van het straöfeest in Burgh-Haamstede zegt het klip en klaar: 'Straörij- den heeft niets van doen met carnaval'. De organisatie stelt een carnavaleske aankleding van de berijders en van de paar den dan ook niet op prijs. Straó heeft alles te maken met de cultuurhistorie in de Schouwse Westhoek. De jaar lijkse vieringen in de verschil- lende dorpskernen vormen een eerbetoon aan die traditie. Het straöfeest in Burgh-Haam- stede begint morgen om 12.00 uur met het verzamelen van de ruiters aan de Achterweg in Burgh. Nadat de jury daar de versierde paarden en pony's heeft beoordeeld, vertrekt de stoet via bos en duin naar het strand. Belangstellenden kun nen rond 13.15 uur het pootje baden van de paarden in zee om streeks 13.15 uur bekijken bij de duinovergang bij de rotonde aan het einde van de Krayes- teinweg. Rond 15.00 uur komt de ruiter stoet aan bij de Meeldijk in Burgh. Onderweg zijn er stops bij cafés en bij het kantoor van de havenmeester in Burghsluis. Vanaf de Meeldijk gaat Fanfare Witte van Haemstede de straö- rijders voor in de dorpenrit. Tij- dens die tocht verkoopt Kees de Kraker vanaf een antieke hand kar zogeheten ströösels, oftewel de straökoeken volgens eeu wenoud recept. Burgemeester Asselbergs spreekt ruiters en publiek rond 16.00 uur toeop de Ring in Haamstede. Daarna brengt de stoet nog een bezoek aan zorgcentrum Duinoord. Het buitengebeuren wordt afgeslo ten met het om het hardst lopen van paarden en pony's in de Slotlaan. In café Brandenburgh worden prijzen uitgereikt voor de mooist versierde paarden en treedt een gelegenheidstrio uit Zierikzee op. Ook in Ellemeet wordt morgen het straöfeest ge vierd. Daar begint het festijn op het dorpsplein ook om 12.00 uur met de keuring van de versierde paarden. Het voeten wassen vindt plaats op het strand bij de aanzet van de Brouwersdam. Vervolgens maken de ruiters een tocht langs het strand naar Re- nesse. Op de terugweg naar El- lemeet wordt de stoet ingehaald I door Fanfarekorps Luctor et j Emergo uit Renesse, dat later in het dorpshuis van Ellemeet nog eens speelt. De mooist versierde paarden krijgen een prijs. In de avonduren speelt de band The Blue Boys in het dorpshuis. De perenbomen aan de ring van Burgh kregen gisteren een snoeibeurt. Traditiegetrouw wordt elke herfst de oogst bij opbod verkocht. foto Marijke Folkertsma kreeg ik aan het begin van mijn journa listieke loopbaan, bijna 25 jaar gele den, als hulpverslaggever bij de redac tie in Goes. Een PSD-afscheid was zo'n typisch klusje voor een hulp verslaggever. Het kostte veel tij d en het was n iet ingewik keld. De echte verslaggevers, met hun nieuwsneuzen en snelle inzichten, kon den dan belangrijker werk doen. Zo kwam je met enige regelmaat op de Prins Bernhard terecht, die als reserve boot in de kleine fuik in Kruiningen lag afgemeerd. Voor plechtige PSD-aange- legenheden als het afscheid van een of ficier of een bemanningslid, werd de Bernhard ook als salon gebruikt. Het was een tijd dat niemand zich er voor schaamde veertig jaar voor één baas te hebben gewerkt. Een baan bij de PSD, bij De Schelde, bij het spoor of bij de PTT gaf zekerheid voor het leven en lange dienstverbanden werden alom gewaardeerd. De kapiteins, agenten, stuurlui, werktuigkundigen, hofmees ters en matrozen van de PSD, waren niet zelden bij de marine of in de grote vaart begonnen. De veerboot was iets tussen varen en een walbaantje in. Wel thuis bij het gezin, maar toch op het zoute water. Rond 1980 begon de VUT een grote vlucht te nemen, zodat de ene na de andere PSD'er op de Berhard moest worden uitgezwaaid. Over een wat gammele loopplank ging je aan boord, waar de feestvarkens al klaar zaten. De steward, altijd dezelf de, wist na één keer al precies wat je er in je koffie moest. Er werd een taartje geserveerd en na een poosje kwamen de hoogwaardigheidsbekleders over de plank aan boord. Het waren PSD-di- recteur D. Oostinga en gedeputeerde J. Hoekstra, die nog grote prijs stelde op de titel 'vlootvoogd'. Ze kwamen sa men in een auto en werden verwelkomd als een soort Sinterklazen. Beide ver stonden de kunst om een warm en gevoelvol betoog te houden over vele jaren van inzet, groot verantwoorde lijkheidsgevoel, steun van het thuis front enzovoort. Altijd op een toon alsof ze de scheidende functionaris al jaren kenden, al zagen ze hem soms voor het eerst. Niet zelden kwamen er tranen in de ogen van zo'n geüniformeerde zeebonk en altijd een zekere opgetogen trots in die van de echtgenote, die zojuist be dolven was onder een gul boeket bloe men. Pas na het borreltje in de van boenwas blinkende salon, ging het le ven weer gewoon verder. Tot waar het nu is; bijna zonder boten. KRUININGEN - Nu nostalgie en PSD, nog voor de boten daadwerkelijk uit de vaart zijn, onlosmakelijk met elkaar verbonden lijken, dringt zich de herin nering op aan de pontjes van vroeger. Koningin Juliana en Prins Bernhard, heetten ze. Afgebouwd na de oorlog en zelfs een keer verlengd, ademden ze een typische jaren vijftig sfeer. De salons waren door vaklui betimmerd, de losse meubels waren comfortabel en degelijk en vanaf het dek kon je het voorbijvliegende wa ter bijna aanraken. Als kind moet ik vaak met die boten zijn meegevaren, maar kinderen hebben al leen oog voor het water, de lucht en de overkanten. Een goede kans om beter te kijken en de ponten alvast in de nostal gische la van de geest op te bergen, De knusse salon van de Prins Bernhard in 1985, een van de laatste keren dat het schip als reserveboot werd ingezet. foto archief PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31