Aanpak centrum vergt tijd Zeebonk met tranen in de ogen 11 Oplossing in zicht voor onenigheid over kinderzorg D7f r*1 Aanleg skatebaan maanden vertraagd Veroorzaker fataal ongeval hoort twee jaar eisen mÊÊÊÊmmam Zendmast [omt aan Zuiddijk Cortgene Haalbaarheid baatbelasting cruciaal voor plan Goes m Vrouw geslagen mm m» imMMMWM'WWm 0800 - 0231 231 (GRATIS) zeeuwse almanak Klacht L_ BEVELANDEN/THOLEN vrijdag 28 februari 2003 door Aector Doorns loor Rob Paardekam MIDDELBURG - Officier van Justitie H. den Hartog heeft gisteren bij de recht bank in Middelburg tegen een 22-jarige inwoner van Vrouwenpolder voor het veroorzaken van een do delijk ongeval twee jaar gevangenisstraf en drie jaar rijontzegging geëist. De verdachte had volgens de officier onvoorzichtig en onoplettend gereden toen hij 28 oktober 2000 in Middelburg op de krui sing Sandberglaan-Laan van der Verenigde Naties in botsing kwam met de zestienjarige bromfietser Stefan Huiszoon, die daarbij om het leven kwam. Uit een bloedproef bleek dat de man alcohol had gedronken, net iets meer dan de limiet. Den Hartog achtte bewe zen dat de automobilist met een te hoge snelheid (circa 70 kilometer) door rood licht was gereden, nadat hij voor de kruising een auto met aanhangwa gen had ingehaald. De of ficier beschouwde de be stuurder van die auto als een belangrijke getuige. Hij had verklaard dat hij kort voor de stoplichten was ingehaald, terwijl verdachte volhield dat hij na de bocht bij het uitrij den van Sint Laurens de inhaalmanoeuvre al had ingezet. Vaststond dat de bromfietser niet op het fietspad, maar op de rij baan reed. Raadsman D. Olie legde de schuld bij de bromfiet ser. „Hij reed op de rij baan. Het slachtoffer reed tegen zijn auto en niet an dersom. Het is dus goed mogelijk dat de brommer, die volgens mij was opge voerd, te hard heeft gere den. Uitspraak 12 maart. door Rolf Bosboom GOES - De vernieuwing van de Goese binnenstad laat voorlo pig op zich wachten. Eerst wil de gemeente zekerheid hebben over de mogelijkheden om bij de ondernemers baatbelasting te heffen. „Als dat fout gaat, dan weet ik niet wat er met hele plan gaat gebeuren", zegt verant woordelijk wethouder C. Lins- Over het Masterplan Binnen stad, de grootscheepse renova tie die het hart van Goes aan trekkelijk moet houden voor bezoekers, wordt nu al enkele jaren nagedacht. Het idee om onder meer de diverse pleinen zoveel mogelijk autovrij te ma ken en opnieuw in te richten en de voornaamste winkelstraten te vernieuwen, leidden destijds tot enthousiaste reacties. Het wachten is nog steeds op de uit voering, zodat het ongeduld groeit. Voornaamste vertragende fac tor is de financiële bijdrage die de ondernemers zouden moeten leveren, gelet op het voordeel dat zij naar verwachting heb ben bij een fraaiere binnenstad. Het invoeren van deze belasting is echter een proces dat de ge meente omzichtig moet bewan delen, om juridisch niet in de knel te komen. Het gemeentebestuur heeft be sloten daarvoor hulp van bui tenaf in te roepen en in zee te gaan met het adviesbureau Van den Bosch Partners uit Slie- drecht, dat ervaring heeft met de invoering van baatbelasting in andere steden. Het bureau verricht een haal baarheidsonderzoek. Er dient onder meer duidelijk te worden of de bijdragen in één keer moe ten worden betaald of gespreid en of de baatbelasting wordt ge heven tijdens de uitvoering van de werkzaamheden of pas na af loop. In vergelijkbare projecten wordt 25 tot 40 procent van de kosten opgebracht via baatbe lasting. Begin vorig jaar werden de totale kosten van het Goese plan in grote lijnen geraamd op 28 miljoen euro, waarvan de on dernemers - officieel zijn het de eigenaren van de panden - zes miljoen zouden moeten opbren gen. Linssen veiwacht 'in maart of april' de eerste berichten van het adviesbureau te krijgen. „Dan weten we als het goed is waar de knelpunten zitten. Ver volgens gaan we stap voor stap verder." Als baatbelasting om welke reden dan ook tot proble men leidt, komt het gehele Mas terplan in een ander licht te staan, erkent de wethouder. „Ik moet er niet aan denken. Parkeergarage Om toch zo min mogelijk tijd verloren te laten gaan, wordt ondertussen samen met advies bureau Grontmij volop gewerkt aan de voorbereiding van het eerste grote project van het Masterplan: de parkeergarage bij het Bleekveld. Het is de bedoeling, in aanslui ting op theater De Mythe dat na de zomer in gebruik wordt ge nomen, het gebied om te vormen tot een meer besloten theater plein. Langs de wanden moeten kantoren, ateliers of commerci ële ruimten komen, met wonin gen erboven. Naast het theater, achter het GGD-gebouw, komt een par keergarage. Het vroegere ar beidsbureau wijkt daarvoor. Er liggen drie varianten op tafel, in hoogte variërend van drie tot vijf lagen, waarvan telkens één onder de grond. Het aantal par keerplaatsen loopt uiteen van 300 tot 500. De ingang voor de auto's komt aan de Westwal. Aan de andere zijden wil de ge meente de garage aan het zicht onttrekken door er winkels te genaan te bouwen, met apparte menten erboven. iEERSDIJK - De plaatsing van en 55 meter hoge zendmast aan Ie Oud Kortgene Dijk in Geers- lijk is definitief van de baan. De emeente heeft de Zuiddijk ten oordoosten van Kortgene als Iternatieve locatie aangewe- )e zendmast is nodig voor het lieu we C2 00 0-netwerk dat po- tie, brandweer en ambulance net elkaar in verbinding stelt, feel hulpverleningsregio's be- chikken nu nog over hun eigen inaloge netwerk, dat veelal niet safgestemd op dat van een ver- Ier weg gelegen regio. Die pro- ilemen moeten met de plaatsing an 450 zendmasten in heel Ne- ierland de wereld uit zijn. a veel gemeenten komen meer- iere masten te staan, maar loord-Beveland krijgt er maar én. Om die reden moet hij op et midden van het eiland ko len te staan. Dat maakt de keu- e voor de gemeente beperkt, ladat veel plekken de revue faren gepasseerd, werd de Oud lortgene Dijk, net buiten leersdijk, vorig jaar als locatie oor de mast aangewezen. Dat iep veel weerstand op bij de be- Foners van het dorp. Ze vinden lat het gevaarte te dicht bij wo- ingen komt te staan en vrezen ezondheidsklachten en sig- laalstoringen op televisies en omputers. Inder het motto 'wij luisteren aar onze inwoners' ging de ge- aeente op zoek naar een alter- latieve locatie. De keuze is ievallen op het bosje bij de uiddijk, in de Nieuw-Noord- levelandpolder ten noordoos- en van Kortgene. Deze locatie igt niet helemaal op het midden an het eiland. Het ITO, een on- ierdeel van het ministerie van linnenlandse Zaken, dat ver- fltwoordelijk is voor de plaat- ing van de masten, heeft de aak bekeken en komt de con- lusie dat de locatie nog net een oede ontvangst kan garande- en. fethouder A. van der Maas enkt met de Zuiddijk de best logelijke locatie gevonden te ebben. Hij hoopt dat de Noord- levelanders daar ook zo over ienken. „Waar we de mast ook etten; er zal altijd wel een wo- ling dichtbij zijn.", zegt hij. Toch biedt deze locatie zo wei- ig mogelijk mensen zo min mo- |elijk overlast." Overzicht van het Bleekveld, dat een theaterplein moet worden. Naast de schouwburg de parkeergarage in aanbouw. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KRUININGEN - Nu nostalgie en PSD, nog voor de boten daadwerkelijk uit de vaart zijn, onlosmakelijk met elkaar verbonden lijken, dringt zich de herin nering op aan de pontjes van vroeger. Koningin Juliana en Prins Bernhard, heetten ze. Afgebouwd na de oorlog en zelfs een keer verlengd, ademden ze een typische jaren vijftig sfeer. De salons waren door vaklui betimmerd, de losse meubels waren comfortabel en degelijk en vanaf het dek kon je het voorbijvliegende wa ter bijna aanraken. Als kind moet ik vaak met die boten zijn meegevaren, maar kinderen hebben al leen oog voor het water, de lucht en de overkanten. Een goede kans om beter te kijken en de ponten alvast in de nostal gische la van de geest op te bergen, kreeg ik aan het begin van mijn journa listieke loopbaan, bijna 25 jaar gele den, als hulpverslaggever bij de redac tie in Goes. Een PSD-afscheid was zo'n typisch klusje voor een hulpverslaggever. Het kostte veel tijd en het was niet ingewik keld. De echte verslaggevers, met hun nieuwsneuzen en snelle inzichten, kon den dan belangrijker werk doen. Zo kwam je met enige regelmaat op de Prins Bernhard terecht, die als reserve boot in de kleine fuik in Kruiningen lag afgemeerd. Voor plechtige PSD-aange- legenheden als het afscheid van een of ficier of een bemanningslid, werd de De knusse salon van de Prins Bernhard in 1985, een van de laatste keren dat het schip als reserveboot werd ingezet. foto archief PZC Bernhard ook als salon gebruikt. Het was een tijd dat niemand zich er voor schaamde veertig jaar voor één baas te hebben gewerkt. Een baan bij de PSD, bij De Schelde, bij het spoor of bij de PTT gaf zekerheid voor het leven en lange dienstverbanden werden alom gewaardeerd. De kapiteins, agenten, stuurlui, werktuigkundigen, hofmees ters en matrozen van de PSD, waren niet zelden bij de marine of in de grote vaart begonnen. De veerboot was iets tussen varen en een walbaantje in. Wel thuis bij het gezin, maar toch op het zoute water. Rond 1980 begon de VUT een grote vlucht te nemen, zodat de ene na de andere PSD'er op de Berhard moest worden uitgezwaaid. Over een wat gammele loopplank ging je aan boord, waar de feestvarkens al klaar zaten. De steward, altijd dezelf de, wist na één keer al precies wat je er in je koffie moest. Er werd een taartje geserveerd en na een poosje kwamen de hoogwaardigheidsbekleders over de plank aan boord. Het waren PSD-di- recteur D. Oostinga en gedeputeerde J. Hoekstra, die nog grote prijs stelde op de titel 'vlootvoogd'. Ze kwamen sa men in een auto en werden verwelkomd als een soort Sinterklazen. Beide ver stonden de kunst om een warm en gevoelvol betoog te houden over vele jaren van inzet, groot verantwoorde lijkheidsgevoel, steun van het thuis front enzovoort. Altijd op een toon alsof ze de scheidende functionaris al jaren kenden, al zagen ze hem soms voor het eerst. Niet zelden kwamen er tranen in de ogen van zo'n geüniformeerde zeebonk en altijd een zekere opgetogen trots in die van de echtgenote, die zojuist be dolven was onder een gul boeket bloe men. Pas na het borreltje in de van boenwas blinkende salon, ging het le ven weer gewoon verder. Tot waar het nu is: bijna zonder boten. door Rolf Bosboom GOES - De onenigheid tussen de Zeeuwse gemeenten over de toekomst van de preventieve zorg voor baby's en peuters, lijkt voorbij. Goes en Borsele, die eerder grote problemen hadden met de plannen, kunnen zich vinden in een aangepast voor stel. De thuiszorg is nu verantwoor delijk voor de preventieve zorg voor kinderen tot vier jaar. De gemeenten hebben de verant woordelijkheid voor de groep van vier tot en met achttien jaar, een taak die zij in Zeeland geza menlijk hebben, uitbesteed aan de Gemeenschappelijke Ge zondheidsdienst (GGD). Zij krijgen nu echter de regie over de totale groep tot en met achttien jaar in handen. De pre ventieve zorg voor baby's en peuters willen zij ook uitbeste den aan de GGD, die daarvoor gaat samenwerken met de drie thuiszorgorganisaties. Voor het bestuur ervan komt een com missie, met daarin vertegen woordigers van de GGD, de thuiszorg en de gemeenten. Ver van ons bed Goes en Borsele waren van me ning dat zij met die commissie te weinig directe invloed op het beleid hebben. De Goese wet houder D. van Ewijk zei in dat verband voor een 'ver-van-ons bedshow' te vrezen. De gemeen teraad van Middelburg heeft nadien eveneens een voorbe houd gemaakt. Het algemeen bestuur van de GGD moet 12 maart een beslis sing nemen. Om toch tot een unaniem besluit te komen, is er met de afvallige gemeenten overlegd over een compromis. Dat heeft geleid tot een aange past voorstel, waarin de ge meenten zich kunnen vinden. Het compromis komt erop neer dat de voorgestelde bestuurs commissie er inderdaad komt, maar dat de bevoegdheden er van worden beperkt. De com missie bereidt vooral besluiten voor. Als het gaat om 'cruciale' beslissingen, worden die eerst aan alle gemeenten voorgelegd, Minder verstrekkende zaken kan de commissie zelf afhande len. Het gaat daarbij om het aanstellen of ontslaan van per soneel, inschakelen van des kundigen voor gerichte onder zoeken, afwikkelen van lopende projecten, het ontwikkelen van een sociaal statuut en onder handelen met de vakbonden. Verder is a fgesproken dat de ge meenten zo veel mogelijk wor den geïnformeerd over wat er speelt. Dat betekent ondermeer dat alle relevante documenten, agenda's en verslagen van ver gaderingen en nieuwsbrieven ruim worden verspreid. GOES - Een 27-jarige inwoon ster van Goes is donderdag avond rond half acht op de Westwal in haar woonplaats door een man enige keren in het gezicht geslagen. De vrouw liep over de Westwal in de richting van de Kolveniershof toen de onbekende haar vastpakte, en kele keren in het gezicht sloeg en er vervolgens vandoor ging. De vrouw geen letsel opgelopen. Advertentie DOMBURG wandelen aan zee gezellig winkelen leuke terrasjes iedere zondag open! door Rob Paardekam WEMELDINGE - De jeugd van Wemeldinge zal het ook deze zo mer zonder skatebaan moeten stellen. Omdat de bestemming van het Arodaveld gewijzigd moet worden, loopt de aanleg zeker een half jaar vertraging op. Jongeren uit Wemeldinge vra gen al jaren om een skatebaan. Niet zonder succes, want on langs ontvouwde de gemeente Kapelle haar plannen om het Arodaveld op sportpark de Boenze Boogerd op te delen. Aan de ene kant komt een veld met twee doeltjes en aan de an dere zijde een asfaltlaag met daarop een basketbalpaal en skatebaan. Het terrein wordt door een hek van het sportpark afgescheiden. Eerder deze maand kregen de jongeren te horen dat ze met een beetje geluk al deze zomer op de skatebaan terecht zouden kun nen. Dat geluk blijkt te ontbreken, want de gemeente heeft over het hoofd gezien dat de huidige be stemming van het veld geen ska tebaan toestaat. „Het Arodaveld heeft momen teel de bestemming recreatie met als subbestemming veld- sport", legt woordvoerster L. Hermsen van de gemeente uit. „Daar valt een skatebaan niet onder. Daarom moet vrij stelling worden verleend. Zo'n procedure neemt zeker 32 we ken in beslag." Gemeentebelang De fractie van Gemeentebelang zegt in een brief aan het college 'zeer teleurgesteld' te zijn over de vertraging. Volgens raadslid C. Vleugel wordt het geduld van de jongeren voor de zoveelste keer op de proef gesteld. Hij stelt voor dat de gemeente het terrein, om de jeugd enigszins tegemoet te komen, alvast asfal teert. De partij wil dat de gemeente de bewoners van Wemeldinge zo snel mogelijk inlicht over de ontstane situatie. Advertentie Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen Het vergt voortdurende ivaakzaamheid, een constant creatieve geest en niet afla tende speurzin naar de leuke dingetjes in het leven om dit hoekje dagelijks te vullen, beste lezer. Maar er zijn bar re, barre dagen in een schrij versbestaan. Dus toen de huisarts eens be kende een notitieboekje bij te houden van aardige voorval len in zijn praktijk, gingen de oogjes van schrijver dezes be gerig glimmen. Hoe zou dat kostbaar klei nood, zonder twijfel goed voor vele dagen inspiratie, aan de dokter te ontfutselen zijn? Thuisgekomen met een re cept voor klachtreducerende middelen kwam het volop ontwaakte journalistieke jachtinstinct weer vlot tot kalmte. Bestudering van de mysterieuze krabbels op het velletje bracht het inzicht. Het boekje kan maar beter bij de dokter blijven. Hij is de enige die het ontcij feren kan....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27