Celtic nipt langs Stuttgart De eerzucht van Gebrselassie is enorm MAKE'viOAL NUT WAR AEK FOREVER PZC Phillip Cocu hoeft niet onder het mes Christijan Albers gokt op testcontract Jordan Alex Zülle stopt na dit seizoen ADO Den Haag steviger aan kop in eerste divisie Panathinaikos, Besiktas, Porto en Liverpool bekeren verder Maarten den Bakker vervangt Mare Wauters Praktijk Engels en Wisse puur voor topsporters Bergkamp kan straf verwachten Record voor bowler McGrath Kaiserslautern voorlopig gered Keen meldt zich af voor Qatar Gemeente leent miljoen aan Vitesse Rugblessure voor Ashley Cole Keeper in de rust ontslagen vrijdag 28 februari 2003 PUERTO DE SAGUNTO- Alex Zülle beëindigt na dit seizoen na dertien jaar zijn wielerloopbaan. De Zwitserse renner van het Duitse Team Coast heeft dit tijdens de Ronde van Valencia gezegd. De 34-jarige Zülle hoopt dit jaar nog één keer te kunnen schitteren in de Ronde van Frankrijk. „Elf jaar geleden heb ik tijdens mijn verjaardag mijn eer ste gele trui om de schou ders gekregen. De proloog van de Tour is dit keer op nieuw op mijn geboorte dag. Ik hoop de trui nog één keer te kunnen pak ken." Zülle stond van 1991 tot 1997 onder contract bij het Spaanse Once. Hij won tweemaal de Ronde van Spanje en veroverde de wereldtitel tijdrijden. In 1998 stapte hij over naar Festina en raakte verwikkeld in de grote do- pingaffaire tijdens de Tour. Hij gaf het gebruik van dope toe. Na zijn schorsing keerde Zülle met het Spaanse Banesto terug in het wielerpelo- ton. In 2001 ging hij fiet sen voor Team Coast. SID DEN HAAG - ADO Den Haag heeft de leidende positie in de eerste divisie verstevigd. Door de nipte zege op middenmoter Eindhoven breidden de Hage naars de voorsprong op Emmen uit tot vijf punten. Peter Hofstede maakte achttien minuten voor tijd de enige tref fer voor ADO Den Haag. Afge lopen vrijdag liet Den Haag voor eigen publiek nog dure punten liggen in het duel met Fortuna Sittard. De koploper kwam tegen de hekkensluiter niet verder dan 0-0. van onze sportredactie STUTTGART - Met opbreng sten uit de Uefa Cup wilde VfB Stuttgart een schuld van 16,8 miljoen euro voor een groot deel weg werken. De Duitsers moe ten echter een andere manier vinden om de tekorten te dek ken. Celtic kwalificeerde zich gisteren ondanks een kleine ne derlaag (3-2) via Stuttgart voor de kwartfinales. De Schotten verdedigden in het duel een voorsprong van 3-1. Binnen een kwartier geloofde niemand meer in een stunt van de Duitse club die dit seizoen sportief wel goede resultaten boekt. Thompson en Sutton zet ten de nummer drie van de Duit se competitie snel op achter stand: 0-2. VfB Stuttgart vocht zich nog wel naar een zege: 3-2. Het verschil van een doelpunt bleek onvoldoende voor een plaatsje bij de laatste acht. Ook Anderlecht zag een goede en spectaculaire wedstrijd te gen Panathinaikos niet met een ticket voor de kwartfinales be loond. De Belgen moesten voor eigen publiek een achterstand van 3-0 ongedaan maken. An derlecht kwam op een voor sprong van 2-0 en zag vervol gens dat de bezoekers zonder Vokolos en Konstantinidis ver der moesten. Het duo kreeg de rode kaart. Het bleef bij 2-0. Na Vitesse bedwong Liverpool ook Auxerre. De Engelsen won nen dankzij treffers van Owen en Murphy met 2-0. Liverpool was in de uitwedstrijd ook al de sterkste geweest: 0-1. Ook Ma laga haalde de kwartfinales. De Spanjaarden wonnen bij AEK Athene (1-0). Het eerste duel tussen beide ploegen leverde geen treffers op: 0-0. Sanchez maakte na goed voorbereidend werk van de Nederlander Mus- ampa de enige treffer van de wedstrijd. Ook Besiktas schaar de zich bij de laatste acht ploe gen in de Uefa Cup. De Turken wonnen voor eigen publiek van Slavia Praag: 4-2. De Tsjechen begonnen met een kleine voor sprong (1-0) aan de wedstrijd. Porto kwam op bezoek bij het Turkse Denizlispor geen mo ment in gevaar. De Portugezen verdedigden een 6-1 voorsprong en speelden uiteindelijk met 2-2 gelijk. De tweede ontmoeting tussen Wisla Krakow en Lazio Roma werd wegens de winterse omstandigheden in Polen afge last. Wellicht kan vandaag wel worden gespeeld. Het eerste duel tussen beide teams eindig de in 3-3. HetBerlijnse Hertha BSC vloog er gisteravond laat ook uit. Het uitduel tegen Boavista ging met 1-0 verloren, waardoor de Por tugezen doorgaan. Boavista had namelijk de heen wedstrijd met 3-2 verloren, maar rekende zich rijk met de twee uitdoelpunten. het enige doelpunt in de wed strijd van gisteren kwam op naam van Avalos. Hij scoorde in de 85e minuut. Het duel werd nog ontsierd door twee rode kaarten. Dardai van Hertha BSC kreeg er een in de 65e mi nuut, Anunciacao in de 81e mi nuut. ANP van onze sportredactie BRUSSEL - Maarten den Bak ker vervangt zaterdag Mare Wauters in de Raboploeg voor de openingsklassieker Omloop het Volk. De Belgische renner heeft griep. Den Bakker zou zondag al zijn opwachting maken in Kuurne- Brussel-Kuurne. Ploegleider Theo de Rooy hoopt zondag ook te kunnen beschikken over Kar- sten Kroon. Hij is herstellende van maagklachten en een zware verkoudheid. Ook Sven Nijs zal in Kuurne-Brussel-Kuurne zijn opwachting maken. ANP AEK Athene-speler Mauricio Wright kijkt de bal na die net een spandoek met anti-oorlogsleuzen pas seert. Zijn club verloor met 1-0 van Malaga en ligt uit de Uefa Cup. foto Aris Messin is/AP doorSven Remijnsen NIJMEGEN - Hoewel ook voor hem de jaren stilaan beginnen te tellen, is zijn eerzucht nog enorm. De wereldkampioen schappen in Birmingham en Parijs, het wereldrecord op de marathon en de Olympische Spelen in Athene: Haile Ge brselassie (29) wil alles win nen. „De vraag is niet hoe lang ik nog zal lopen, de vraag is hoe lang ik goed kan blijven preste- Deze week is Gebrselassie in Nijmegen. Hij verblijft in het atletenhuis van Global Sports, het bureau van zijn manager Jos Hermens, en wordt dage lijks behandeld in de fysiothe- rapiepraktijk van Anton En gels en Anjolie Wisse. De behandelkamer wordt opge sierd door het ingelijste shirt waarin hij in 2000 in Sydney olympisch goud won op de 10.000 meter; het originele borstnummer is opgespeld ge bleven. Met de kenmerkende brede lach verontschuldigt de kleine Ethiopiër zich bij Engels, die sinds vier jaar zijn fysiothera peut is. Het is even na negenen in de ochtend en Gebrselassie is te laat. Hij heeft een uur en een kwartier getraind, komt voor een massage en kruipt dan weer onder de wol. Pas aan het einde van de middag zal hij de baan weer opgaan voor zijn tweede training van de dag. „Rusten is heel belangrijk", zegt hij. „Als Anton me heeft gemasseerd, val ik zo in slaap. Trainen, een massage krijgen en rusten: dat is mijn dag." Fenomenen Terwijl Engels hem onder han den neemt, is Gebrselassie aan het woord. Hij spreekt regel matig over zichzelf in de derde persoon enkelvoud, alsof hij en de wellicht beste atleet aller tijden twee verschillende feno menen zijn. Hij is viervoudig wereldkampioen, twee keer olympisch kampioen, de snel ste debutant ooit op de mara thon (2.06.35) en in het bezit van de wereldrecords op de 5000 meter (12.39.36) en de 10.000 meter (26.22.75). Ge brselassie heeft in tien jaar tijd zeventien mondiale records ge broken, waarvan het laatste vorige week vrijdag op de 2 mijl (8.04.69) in Birmingham. Daar, in Birmingham, loopt hij over twee weken de 3000 meter Haile Gebrselassie en Anjolie Wisse op de atletiekbaan van Nijmegen. op het WK indoor. „Het nieuwe record heeft me veel vertrou wen gegeven", verklaart hij. „De mensen verwachten veel van Haile, altijd en overal. Nu weet Haile ook zelf weer dat hij goed is." In de zomer wil Gebrselassie een vijfde wereldtitel verove ren op het WK outdoor in Pa rijs. In de aanloop naar dat toernooi loopt hij de 10.000 meter in Hengelo. Ook hoopt hij zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. „Dat is bijna net zo moeilijk als de Spelen zelf, Er zijn zo veel goe de Ethiopische lopers, In eigen land is Gebrselassie een voorbeeld voor iedereen. „Ik ben in de eerste plaats be langrijk voor mezelf, maar ik hoop natuurlijk ook dat ande ren mijn stijl kunnen volgen." Hij vindt zijn rust tijdens zijn trainingen in de bossen rond de hoofdstad Addis Abeba, zijn woonplaats. „Iedereen kent Plaile, behalve de bomen." Hij is vader van drie kinderen, speelt met het idee om na zijn carrière in de politiek te gaan en is in Addis Abeba handelaar in onroerend goed geworden. Het succes en de met zijn re cords verdiende miljoenen hebben zijn hoofd niet op hol gebracht. Haile Gebrselassie is in wezen nog altijd de beschei denjongen die elke dag vele ki lometers van huis naar school rende en er begin jaren negen tig, toen hij bij toeval werd ont dekt door Jos Hermens, slechts van droomde een keer aan boord van een vliegtuig te gaan. „Pas toen ik dat had ge daan, ben ik verder gaan kij ken. Ook zijn fysiotherapeut loopt met hem weg. „Haile is een vriend", zegt Anton Engels. „Hij is een geweldig sociaal voelend, energie gevend mens." Hij nam in 2000 de be slissing Gebrselassie pas na de Olympische Spelen aan zijn opspelende achillespees te la ten opereren. Engels: „Dat was absoluut verantwoord. Als er foto Theo van Zwam ook maar de kleinste kans had bestaan dat de achillespees zou scheuren, had hij niet gelopen in Sydney." Wonder Gebrselassie won de 10.000 meter na een legendarisch ge vecht met Paul Tergat. Het was een klein wonder, bekent En gels. „Niet lang daarvoor was hij in Zürich hinkelend, met krukken en ijs van de baan ge gaan. Ik heb hem in Ethiopië behandeld, maar de week voor de wedstrijd was het nog altijd niet duidelijk of hij kon lopen. Dat mocht niemand weten, de concurrentie zou er zich ster ker door hebben gevoeld." doorSven Remijnsen NIJMEGEN - De nieuwe fysiotherapie- praktijk van Anton Engels en Anjolie Wis se, gevestigd op het terrein van AV Nijme gen, moet uniek in zijn soort worden. De praktijk is louter gericht op de behande ling van topsporters. „We zijn er voor alle topsporters, niet al leen voor atleten", verzekert Anjolie Wisse (26). De Zeeuwse atlete, Nederlands kam pioen op de 1500 meter en komende zon dag kanshebber op het NK cross in Har derwijk, voert alle benodigde testen en metingen uit. Haar vriend Anton Engels (40) neemt de behandelingen voor zijn re kening. Engels is een internationaal erkend fysio therapeut. Zijn klantenkring strekt zich over de hele wereld uit, van Szabo, Schu mann, Kosgei, Barmasai en Limo tot Lie- fers, Okken, Som, Koers en Maase. „Ik heb geen röntgenogen, ik behandel alleen als ik een oorzaak heb gevonden. Een topsporter is net een Formule 1-auto; zit er een steen tje op de band, dan gaat hij kapot. Het komt aan op details." Blessuregevoelig wil Engels zijn vriend niet noemen. „Haile loopt heel hard, daardoor heeft hij een hogere belasting dan anderen. In het begin hoefde hij niet zo nodig behandeld te worden. Hij had het toch altijd zonder gedaan? Nu ziet hij er steeds meer het belang van in. Hij belt ook als er iets is; dat deed hij vroeger nooit. Haile heeft een ongelooflijke basis. Als hij goed voor zichzelf blijft zorgen, kan hij zeker nog een paar jaar mee." Op topniveau, wel te verstaan. „De vraag is niet hoe lang ik nog zal lopen, de vraag is hoe lang ik kan blijven presteren", stelt Gebrselassie. „Tien jaar geleden was mijn trainingsme thode niet systematisch, tegen woordig is alles perfect gepro grammeerd. Ik doe wat ik moet doen, luister naar mijn li chaam. Als je ouder wordt, heb je iemand als Anton nodig die je spieren assisteert. Maar ik voel me nog goed en ik herstel nog altijd snel. Twee dagen na mijn recordrace in Birming ham was ik alweer topfit." Marathon Mede daarom heeft Gebrselas sie besloten om zich in dit drukke jaar ook weer op de ma rathon te richten. „Ik ga er één lopen in oktober of november, maar ik weet nog niet waar." Vorig jaar mislukte zijn missie om in Londen als debutant on der het wereldrecord te lopen. Khalid Khannouchi (2.05.38) deed dat wel. „Echt teleurge steld was ik niet", verzekert Gebrselassie. „Het was een goede test. Ik had van tevoren al aangekondigd dat het snel zou gaan. Khannouchi en Ter gat geloofden me niet, maar ze veranderden tijdens de wed strijd van mening en volgden me. Ik deed het goed, alleen het laatste stuk was een probleem. Tussen kilometer 35 en 37 raakte ik mijn balans kwijt. Het voelde alsof ik werd ver moord." Hij heeft er veel van geleerd. „Ik moet meer tijd uit trekken voor de voorberei ding", vindt Gebrselassie. „Naar een marathon moet je één jaar kunnen toewerken. Natuurlijk kun je tussendoor wedstrijden lopen, maar de marathon dient het grootste doel te zijn. Het is ook zo'n aparte gebeurtenis! Je voelt je heel speciaal met al die mensen langs de weg. Als ik straks ben gestopt, ga ik ze voor mijn ple zier lopen." LONDEN - Dennis Bergkamp hangt een straf boven h hoofd. De Engelse voetbalbond heeft de aanvaller van Anj nal in staat van beschuldiging gesteld. Aanleiding is een in] dent tijdens de gewonnen thuiswedstrijd (3-1) van de lanJ kampioen op 19 januari tegen West Ham United. Bergkam bereidde de tweede treffer van Arsenal voor. Tijdens de ara drukte hij zijn hand in het gezicht van tegenstander Lj Bowyer. De arbiter liet de overtreding onbestraft. De Engel) voetbalbond wil na het zien van videobeelden wel tot ara over gaan. ANP POTCHEFSTROOM - Bowler Glenn McGrath heeft tijdg het wereldkampioenschap cricket in zuidelijk Afrika eenti cord gevestigd. Met zijn 7 wickets voor slechts 15 runs ini wedstrijd tegen Namibië had hij de beste bowlingcijfers inj WK-geschiedenis. Recordhouder was sinds 1983 Winstq Davis van de West Indies, die in Leeds tegen Australië 7 voi 51 bowlde. Australië verpletterde Namibië met 256 runs, de groots) winstmarge in een eendaagse wedstrijd. Namibië ging uit ra een score van 45 in 14 overs. ANP DEN HAAG - FC Kaiserslautern, de Duitse Bundesligaclu van ex-PSV-trainer Erik Gerets, is voorlopig van de onda gang gered. De gemeente en drie banken hebben besloten h stadion van de club te kopen voor een niet nader bekendg« maakt bedrag. Daardoor kan de club het seizoen afmaka Kaiserslautern heeft een schuld van circa 40 miljoen euroa een faillissement dreigde voor de hekkensluiter van de Buil desliga. GPD PAPENDAL - Tafeltennisser Trinko Keen heeft zich afg] meld voor de Qatar Open (3-7 maart) vanwege de oplopend spanning in de Golfregio. Het ministerie van Buitenlands zaken heeft voor dat land geen reisverbod uitgevaardigd maar adviseert Nederlanders wel extra waakzaamheid te be trachten vanwege het verhoogde risico op terroristische aan slagen.De nummer één van de wereldranglijst, de Duitser!) mo Boll, volgde het voorbeeld van Keen en meldde zich ooka vanwege de Irak-crisis. ANP ARNHEM - Het college van burgemeester en wethouders va de gemeente Arnhem heeft gisteren besloten voetbalclub 1 tesse 1 miljoen euro te lenen. Daarmee kan de door financia problemen geplaagde club in maart aan zijn verplichting^ voldoen. Het geld is afkomstig uit het doorlopend krediet va 5,4 miljoen euro dat de gemeente Arnhem in april 2002 tertó schikking heeft gesteld aan Vitesse. ANP LONDEN - Arsenal kan de komende weken niet over Ash] Cole beschikken. De linksback van de koploper van de Enge se competitie moet aan zijn rug worden geholpen. Hij liep dl blessure op tijdens de thuiswedstrijd in de Champions Leagu tegen Ajax. Cole verbeet woensdag tijdens het weerzien ir de Amsterdammers nog de pijn. ANP van onze sportredactie BARCELONA - Phillip Cocu hoeft niet onder het mes. Onder zoek wees gisteren uit dat de bo venste knieband van de mid denvelder van Barcelona is afgescheurd. Hij is zeker twee maanden uitgeschakeld. Cocu liep de blessure op tijdens een botsing met Javier Zanetti in het duel met Internazionale woensdagavond in de Cham pions League. De international mist de belangrijke EK-kwali- ficatiewedstrijden tegen Tsje chië (29 maart) en Moldavië (2 april). Ook de oefenwedstrijd tegen Portugal op 30 april moet hij aan zich voorbij laten gaan. Barcelona kan in de jacht op de zo begeerde Champions League geen beroep doen op zijn vice- aanvoerder. De aard van de blessure valt mee eigenlijk nog mee voor Cocu. Hij vreesde na het doelpuntloze ge lijkspel tegen Internazionale voor een zware blessure aan zijl kruisband. In dat geval zou Co cu veel langer zijn uitgescha keld. Toch komt de blessuri voor de linkspoot op een we heel ongelukkig moment. He contract van de middenveldel van Barcelona loopt aan het ein de van het seizoen af. Het is noj niet bekend of de Catalanen me de Nederlander verder willen Een aantal Engelse clubs heeft voorzichtig interesse in Coci getoond. Ook PSV zou graaj zien dat Cocu terugkeert naai Eindhoven. De middenvelder hoopt dit seil zoen nog wel in actie te komen! Het seizoen van Barcelona loopt tot eind juni. De Catalanen kunJ nen de komende maand ooi] geen beroep doen op verdedigef Carlos Puyol. De voorstoppei1 kwam tijdens het duel met In-j ternazionale hard in aanraking met zijn ploeggenoot Frank dé' Boer. Onderzoek in het zieken-1 huis wees uit dat Puyol een juk-! been heeft gebroken. ANP zijn manager Huub Rothengat- ter het niet zagen zittenj Volgens Varossieau gaat Alben] zeker niet naar de eerste Grand Prix, 9 maart in Melbourne. Jor dan test pas bij de eerste Euro pese race, medio april in Italië. ,Ik durf te garanderen dat Chris dit seizoen gaat testen en het is ook bijna zeker dat hij het Duits Toerwagen Kampioenschap (DTM) weer gaat rijden", aldus Varossieau. ANP van onze sportredactie LONDEN - Christijan Albers maakt kans om bij Formule-1- team Jordan een testcontract te krijgen. Zijn manager Lodewijk Varossieau onderhandelde gis teren in Engeland met de leiding van Jordan. Het team zoekt een coureur die op de vrijdag voor een Formule- 1-race kan tes ten. Jordan, Renault en Minardi hebben bij de autosportbond FIA voor de vrijdag testuren aangevraagd. De overige teams testen tussen de races. „Chris kan zich zo mooi in de picture rijden", zegt Varossieau. Albers (23) heeft ook een testaanbie ding op zak van Minardi, maar die deal gaat waarschijnlijk niet meer door. De relatie tussen Al bers en Jos Verstappen is daar voor te zeer bekoeld. Verstap pen is bij Minardi samen met de Brit Justin Wilson als coureur aangesteld. Het management van Albers probeerde enkele maanden ge leden om de twee Nederlanders samen bij Minardi onder te brengen, de zogenoemde 'dou ble dutch'-bezetting. Die opzet mislukte, omdat Verstappen en RIO DE JANEIRO - Een Brazi liaanse doelman is in de rust van een voetbalwedstrijd wegens wanprestatie ontslagen. Sluitpost Marco Antonio van de club Iraty deed woensdag zijn werk in de eerste 45 minuten van het thuisduel tegen Pru- dentopolis zo slecht dat hij kon vertrekken. De stand was toen 1-4. Voorzitter Sergio Malucelli van Iraty stormde de kleedka mer binnen en gaf keeper Anto nio de schuld van de achter stand. Hij kreeg ontslag en moest het stadion verlaten. DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 20