>zc Staten eisen meer van nutsbedrijf Buitenbeentje zonder invloed Tunneldirectie krijgt Zeeuwse helm Coalitie verdeeld over bezuinigingen PvdA-leider Bos wil Borssele snel dicht Overvaller Goes schiet tijdens proefverlof Haagse bejaarde dood 15 )elta moet zich harder inspannen voor duurzame energie Illegale collecte O O O Lijsttrekkersdebat op lokale zenders Actiegroep kokkels doet aangifte Thoolse fracties willen vloekverbod Verkeersboetes België fors hoger Gewonden bij aanrijding Justie wil geld van dealer VVD houdt politiek café in Oostburg vrijdag 28 februari 2003 por Rinus Antonisse HDDELBURG - Provinciale aten verwachten van nutsbe- Irijf Delta grotere inspannin- en op het gebied van duurzame oergie. Aangezien ze voor vijf- igprocent eigenaar zijn van dit emeenschapsbedrijf, hebben Staten recht van spreken. gaat tegenwoordig niet jeer in de eerste plaats om de arieven, maar om de vraag: wat i Delta betekenen voor de eeuwse samenleving? it bleek gisteren uit opmerkin- m van CD A-gedeputeerde A. appelaars (milieu) tijdens de ovinciale bijeenkomst Stra- gie in Energie in Middelburg, en klein aantal bestuurders en inbtenaren sprak over een aan- voor de provinciale energie- oers in de komende jaren, gedeputeerde herinnerde er- dat de rol van Delta in het Eeuwse nog altijd discussie op- ioept in de Staten. Zeker als het aat om de inspanningen voor uurzame energie, waarbij oort het leveren van een bij lrage aan ontwikkeling van fernieuwende technieken. „De rovinciale politiek verlangt >ch wel een bepaalde mede werking van Delta", aldus Pop- pelaars. ,,We mogen best wat ïerwachten, ook als dit niet me teen een rendement van elf, iwaalf procent oplevert." Directeur D. Luteijn van Delta iet een bekend geluid horen. Vanaf 2004 zijn consumenten vrij hun eigen energieleveran cier te kiezen. Het risico bestaat MIDDELBURG - Een vijftigja rige Amsterdamse en een twaalfjarig meisje uit de ge meente Sluis zijn gistermiddag in Middelburg betrapt toen zij zonder vergunning met een col lectebus geld in zamelden. Door de stichting waarvoor zij collecteerden was ook geen col lecte georganiseerd. Het duo werd op de Markt door de politie aangehouden. dat de inkomsten van het nuts bedrijf komende jaren dalen, terwijl de kosten verder stijgen. Vandaar een (interne) campag ne voor doelmatiger werken, kien zijn op overnames, samen werking of fusies en nieuwe in vesteringen zoals de bouw van de Sloecentrale. Delta kiest duidelijk voor een plaats in de Zeeuwse samenle ving, verzekerde Luteijn. „Ook al betekent dit soms wat minder rendabele projecten." Hij noemde als voorbeelden de be kabeling van het buitengebied en sponsoring van zoveel moge lijk maatschappelijke activitei ten. Luteijn betoogde dat Delta op het gebied van duurzame energie bijzonder actief is. Groene stroom Dat krijgt gestalte in projecten als de spaarlampenactie, kor ting op dimmers en kamerther mostaten, het bevorderen van zonne-energie en levering van groene stroom (opgewekt met biomassa en wind). Luteijn gaf aan dat Delta aan windenergie een vermogen van 50 megawatt heeft staan en de komende tijd komt daar door goedgekeurde plannen 70 megawatt bij. Er staan parken gepland in de An na Mariapolder, bij stroompro- ducent EPZ en bij Hontenisse. „Daarnaast liggen er plannen klaar voor nog eens 60 mega watt en doen we mee aan onder zoek naar een offshore park van 40 megawatt", stelde Luteijn. Hij pleitte voor meer samen werking bij ontwikkeling van windenergie. „Wij zouden graag zien dat we via één loket en één inspraakmoment de pro cedures voor windmolenparken kunnen bekorten." De Delta-directeur wees op de nieuwe nota Beeldkwaliteit van de provincie, waarin kritische noten worden gekraakt over plaatsing van windmolens en de (negatieve) invloed op het land schap. „Voor lopende projecten zou het heel vervelend zijn als deze nota leidt tot heroverwe ging. Dat zou Zeeland zo'n tien jaar in de plannenmakerij op achterstand zetten. Dat lijkt mij niet wenselijk." door Maurits Sep MIDDELBURG - De coalitie van CDA, WD en PvdA is ver deeld over de vraag waarop de komende jaren bezuinigd moet worden. CDA en VVD gesteund door de grootste oppositiepartij SGP willen dat vooral doen op cultuur, natuur en welzijn. De PvdA wil die posten juist ont zien en wil korten op de aanleg van wegen. De verdeeldheid in het zittende provinciebestuur kwam giste ren aan het licht op een lijsttrek kersdebat in Middelburg. WD-Statenlid I. Vogelaar daagde de voormannen van de 'grote vier' uit vooruit te blik ken op de te verwachten lagere inkomsten van de provincie. Het kabinet moet immers mil- arden bezuinigen en dat bete cent dat de provincies dat ook moeten. Bovendien gaat het economisch minder goed. Vogelaar: „Zwarte wolken dus. Waarop bezuinigt u als we pak weg vijf tot elf miljoen euro per jaar minder te besteden hebben? WD, CDA en SGP vonden el kaar in kortingen op de zoge noemde zachte sector. Cultuur, natuur en welzijn („Scoop wel, jeugdzorg niet"), verduidelijkte WD-lijsttrekker J. Suurmond. Zijn CD A-collega T. Poppelaars vertaalde dat in: „Nieuwe Mu ziek, podiumkunsten, beelden de kunst. Voox-zieningen waar door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het nieuwe kabinet moet een beter gezicht tonen voor natuur en milieu dan het huidige. Voor de PvdA hoort daar snelle sluiting van de kern centrale Borssele bij. PvdA-leider Wouter Bos deelde dit gisteren mee tij dens een d ruk bezochte vexridezingsbijeen- komst in Middelburg. Provinci- aal lijsttrekker Gei*t cle Kok voegde daaraan toe dat de Zeeuwse PvdA die visie onder- schirijft. Bos onderstreepte dat er dan wel tijdig voor vervangende werkgelegenheid gezorgd moet worden. Hij wees op het idee van de PvdA om die met name te Communicatiemanager Ingo de Moor ontvangt de Zeeuwse bouwhelm voor het introduceren van de'vluchtdorpel'. foto Charles Strijd door Wout Bareman TERNEUZEN - Communicatiemanager In- go de Moor van de NV Westerscheldetunnel kreeg gisteren niet zomaar een helm op het hoofd gedrukt. „Deze Zeeuwse bouwhelm is uniek, want elders in ons land wordt deze prijs niet uitgereikt", benadrukte voorzit ter Emmy Galama-Rominerts van de Zeeuwse Vrouwen Advies Commissies (VAC's) tijdens de jaarvergadering in het Tunnelcentrum in Terneuzen. De bouwhelm wordt sinds 1975 uitgei'eikt aan mensen, die zich in nauwe samenwer king met de adviescommissies, vex-dienste- lijk hebben gemaakt voor de mobiliteit, duurzaamheid, veiligheid en het behoud van voorzieningen in Zeeland. Het provin ciaal bestuur van de VAC's vond bij de tun neldirectie een willig oor voor een extra voorziening voor gehandicapten. Tijdens een werkbezoek aan de tunnel constateerde VAC-vrouw Virgi van der Laan uit Terneu zen dat het voor mensen met een functiebe perking moeilij k zo niet onmogelijk zou zijn bij een calamiteit snel één van de 26 dwai'S- verbindingen tussen de twee tunnelbuizen binnen te gaan. Na ruim drie jaar studeren, introduceei'de de tunneldirectie voirig na jaar een 'vluchtdorpel', een aluminium op- xrijplankje dat de hoogte tussen het wegdek en de dwarsverbindingen moet overbrug gen. In iedere verbinding is zo'n 'vluchtdoi'- pel' beschikbaar. Volgende week wordt het eerste oprijplankje getest. Gehandicapten blijven bij het gebruik van het plankje ove rigens wel afhankelijk van derden. Desondanks toonden de VAC-veilegen- woordigers zich uiterst tevreden over de op lossing. En daarom werd de Zeeuwse bouw helm toegekend aan de tunneldirectie. De weinig mensen veel plezier aan beleven." SGP-voorman W. Ko- lijn sloot zich daarbij aan. „Pak het lijstje met posten maar dat wij elk jaar indienen waarvoor wij geen subsidie willen geven." CDA en SGP vinden bovendien dat 'de stofkam' door de uitga ven van de provincie kan. „Uit de lopende begroting is wel twee tot drie miljoen euro te halen aan subsidiepotjes die niet wor den gebruikt of aan onnodige regelgeving", stelde Poppe- laai's. „Precies. Dat is zelfs nut tig zónder financiële nood zaak", beaamde Kolijn. De PvdA wil de kaasschaaf ook best ter hand nemen, verklaarde P. Holtring, nummer twee op de kandidatenlijst (hij verving eer ste man G. de Kok). „Maar op cultuur, natuur en welzijn be zuinigen wij juist niet." Hij her innerde de andei'e drie eraan dat zij eerder in het debat juist had den gepleit voor meer ruimte voor de recreatie, inclusief meer natuur als toeristische attractie. „Natuur heeft zeker ook een economische waarde. Daar hadden we het toch net ovei'." De PvdA zoekt bezuinigingen in de aanleg van wegen. Holtxring: Je hoeft niet alles te schrappen maar er kan zeker wel wat geld af van infrastructuur." Dat von den de anderen, de WD voorop, weer onverstandig. Suuxmond: „Je moet juist niet snoeien op in frastructuur en werkgelegen heid want daar wordt ons geld nou net vei'diend. Rinus Stoffels voelt aan wat er onder de mensen leeft, maar niet hoe hij dat in de politieke arena naar voren moet brengen. foto Mechteld Jansen zoeken in ontwikkeling van technieken voor duurzame energie, in het bijzonder wind molenparken op zee. Bos: „De kerncentrale gaat sowieso een keer dicht, in welk jaar ook. We moeten zo snel mogelijk werken aan het invullen van de vraag: wat komt daarna?" Bos liet weten dat de PvdA op het platteland woningbouw voor de eigen bevolking wil toe staan. Echter niet voor buiten staanders die graag ruim in het groen willen wonen. Lijsttrek ker De Kok zei dat Zeeuwse ge meenten die zich extra inspan nen voor ouderenhuisvesting, kunnen rekenen op extra bouw- toewijzing. Hij vroeg aandacht van Bos voor het ambulancever voer. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Politiek is een vak apaxri. Iemand kan maat- schappijk gezien nog zo succes vol zijn, het zorgt niet vanzelf sprekend voor een glanzend optreden als politicus. Overtui ging, ambitie en werkdrift zijn mooi meegenomen, maar zon der politiek gevoel vallen er weinig resultaten te behalen. Weten wat er onder de mensen leeft en daar in de politieke are na weinig mee kunnen doen: dat tragisch lot lijkt Rinus Stoffels, lijsttrekker van de Partij voor Zeeland, te zijn beschoren. Zaken doen is heel iets anders dan politiek bedrijven. Daar moet Stoffels (62) de afgelopen jaren toch achter gekomen zijn. Alhoewel - hij maakt niet de in druk dat te beseffen. Hij heeft de huid van een olifant, heet het in de wandelgangen. Kritiek lijkt hem niet te deren, fouten veegt hij mompelend onder tafel om vervolgens onbewogen nieuwe uitglijers te debiteren. Zijn op timisme moet grenzenloos zijn. 'Ik doe het voor Zeeland' is zijn credo. Stoffels is een buitenbeentje in de Zeeuwse Staten. Altijd al ge weest. Het begint bij zijn entree in 1995. Door het CDA op een volstrekt onverkiesbare 21e plaats gezet, weet hij met een vooi'keursactie (kosten zeker twintig mille) een zetel te be machtigen. Dat wordt hem door zijn partij niet in dank afgeno men en het komt nooit meer goed. In 1998 leidt dat tot de on- .o^nc/o/ vermijdelijke breuk. Stoffels gaat als eenmansfi'actie vei'der. Hij gaat een vrijage aan met de Zeeuws-Vlaamse Volkspairiij In 1999 nemen ze samen aan de Statenverkiezingen deel en met succes: vier zetels. Van krantenjongen tot miljo nair - dat beeld zweeft om hem heen. De romantiek van het jeugdboek. Begonnen als gla zenwasser, bouwt hij samen met zijn tweelingbroer een schoon- maakimperium op. Hij mag zich geslaagd ondernemer achten en is daar ook trots op. Met een enorm netwerk en overal wel een ingang. Toch altijd een ge wone jongen gebleven, sociaal voelend, kerkelijk meelevend, populair bij het personeel. „Een heel aimabel iemand", zegt fractiegenoot Jean-Paul Hageman. „Hij zet zich voor tweehonderd procent in, staat altijd op de gekste uren voor ie dereen klaar. Alleen 's zondags moet je hem niet storen." Stof fels bevindt zich dicht bij de burger, meent Hageman. „Als iemand pleit voor behoud van een PSD-veerboot, doet hij er alles aan om die zaak rond te krijgen." Volgens hem luistert hij in de fractie ook altijd goed naar anderen. De PvZ heeft er geen spijt van Stoffels als voorman te hebben aangezocht. „Als ZVP zijn we voor x-egionalisten uitgemaakt en dat waren we ook wel. Daar ben ik trouwens trots op. Stof fels heeft bijgedragen aan een breder provincialer karakter", aldus Hageman. Hij erkent dat Stoffels' politieke presentatie een 'minder punt' is. „De slag wordt niet in de arena geslagen. Je wordt niet beoordeeld op het debat, maar op wat je voor de mensen doet." Ergernis In de Staten wordt aanvanke lijk onwennig gereageerd op het optreden van Stoffels. De ma nier waarop hij, vaak buiten de vergadexringen om, het beleid van kritiek voorciet, wekt ei"- gernis. Aanvankelijk pi*oberen Statenleden hem van zijn onge lijk te overtuigen. Hij roept steeds minder reacties op. 'Ach, het is Stoffels maar', heet het schouderophalend. Voor een policus die serieus genomen wil worden, is dat dodelijk. ZIERIKZEE - De lokale omroepen op Schouwen-Duiveland, Tho- len, Walcheren en in Goes zenden de debatten tussen de lijsttrek kers van de Provinciale Staten van Zeeland rechtstreeks uit. De debatten worden vandaag en op 7 maart gehouden in de studio van de lokale radiozender Goes FM, waarmee in dit verband wordt samengewerkt. De uitzendingen zijn tussen 18.00 en 20.00 uur. De lijstaanvoerdei"s van CDA, VVD, Gi-oenLinks, D66 en de SP gaan vandaag met elkaar in discussie. Volgende week vrijdag is gereser veerd voor de PvdA, SGP, ChristenUnie, LPF en de Partij voor Zee land. YERSEKE - Actiegroep Wilde Kokkels beschuldigt de produ centenorganisatie voor de kokkelvisserij van smaad en heeft aangifte gedaan bij de Groningse politie. Wilde Kokkels beschikt over een foto van een kokkelschip dat eind januari onder Vlieland zou hebben gevist. Die visserij was illegaal, stelt Wilde Kokkels, een actiegroep van wadbio logen tegen mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee.De foto is gemanipuleei'd, reageei'de de producentenorganisatie op de eigen internetsite. Volgens Wilde Kokkels is dat een val se beschuldiging, dus smaad. De 'illegale' visserij is gemeld bij de Algemene Inspectie Dienst (AID). J. Holstein van de producentenorganisatie spreekt van 'pure laster', want er is niet illegaal gevist, wat zou blijken uit blackbox-gegevens van het gefotografeerde schip. Een AID-ambtenaar heeft dat bevestigd, aldus Holstein. SINT MAARTENSDIJK - De fracties van de SGP, het CDA en de ChristenUnie in de gemeente Tholen hebben een initiatief voorstel gedaan om de wet op het verbod van godslastering weer op te nemen in de Algemene Plaatselijke Verordening (APV). Volgens de fracties is dit voormalige artikel 3.4.b bij de laatste wijziging van de APV in 2000 min of meer geruisloos uit de verordening verdwenen. In het voorstel wordt gesteld dat binnen de huidige samenleving veel discussie over het herstel van nonnen en waarden gaande is en dat een verbod van godslastering hierin van groot belang is. De fracties er kennen dat het verbod in de APV beperkt en moeilijk valt te handhaven en vooral een symbolische waarde heeft. Volgens de fracties neemt dat niet weg dat met de herinvoering in de APV een duidelijk signaal wordt afgegeven aan de burgex*. De raad behandelt het initiatiefvoorstel op 13 maart BRUSSEL - De verkeersboetes in België gaan flink omhoog. Tal van overtredingen worden in een nieuwe, zwaardere cate gorie ingeschaald. Dat betekent dat de minimumboete van 50 naar 275 euro wordt verhoogd. Dat geldt bijvoorbeeld voor te hard rijden in een dertig-kilometei'zone. Ook bumpei'kleven en fout parkeren worden aanzienlijk zwaarder bestraft. Wie meer dan dertig kilometer per uur te hard rijdt, riskeert een boete van maximaal 2500 euro en vexiiest zijn rijbewijs. Dc Belgische regering hoopt met de maatregel het groot aantal verkeersslachtoffers terug te dringen. Moor mocht hem even op, zette hem snel weer af en draagt de helm vandaag over aan algemeen directeur Tin Buis. Provinciaal voorzitter Galama stelde in haar jaarrede vast dat de VAC's zich nog steeds niet overbodig hebben gemaakt.Als ik in het buitenland vertel óver ons werk en de onderzoeksmethoden, dan krijg ik stee vast de vraag: Zijn jullie dan nog steeds niet overbodig? Het antwoord is 'nee', want steeds weer ontdekken we zaken in de wo ningbouw en de woonomgeving die voor verbetering vatbaar zijn. We zijn erop getraind projecten op een prak tische manier te benaderen, van de venster bank in een huis tot een vluchtdorpel in een moderne tunnel in de 21ste eeuw." Na een rondleiding in het Tunnelcentrum en een lunch, bekeken de ruim dertig VAC-vrou- wen de Terneuzense nieuwbouwwijken Nieuw-Othene en Triniteit. SEROOSKERKE (W) - Bij een botsing tussen personenauto's op de N57/Wilgenhoekweg in Serooskerke zijn gisterochtend twee mensen gewond geraakt. Zij zijn met rug- en nekklach- ten overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. Een 33- jarige automobiliste uit Leeuwarden zag te laat dat een voor haar rijdende 31-jarige vrouw uit Burgum afremde. Een bot sing was het gevolg. Twee inzittenden raakten gewond. MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middelburg wil 145.190 euro plukken van een 33-jarige Rotterdammer. Dat bedrag heeft volgens de officier van justitie de man overge houden aan de handel in hard- en softdrugs. De Rotterdam mer ronselde koeriers, waaronder een Goesenaar, die de op dracht kregen om cocaïne en softdrugs naar Duitsland te ver voeren en daar te verkopen aan afnemers. door Jacques Cats DEN HAAG - Een gevaarlijke Haagse crimineel die wegens twee gewapende overvallen en een poging tot verkrachting in Goes was veroordeeld tot zes jaar cel en tbs met dwangver pleging, heeft tijdens een proef verlof een tachtigjarige stadge noot doodgeschoten. De politie pakte de voortvluchtige gevan gene eerder deze week op. In augustus 1995 drong de toen 23-jaxrige verdachte in het win kelcentrum De Spinne in de Goese Polder een filiaal binnen van de Rabobank. Daar be dreigde hij twee baliemedewer kers en een klant met een gela den vuurwapen. Hij boeide het drietal en maakte zich met een buit van 10.000 gulden uit de voeten. Twee weken later over- viel de Hagenaar in dezelfde Goese buurt een man en zijn zwangere vrouw in hun woning. Hij maakte het stel 500 gulden afhandig en dwong de vrouw haar echtgenoot vast te binden met een elektrisch snoer. Ver volgens moest het slachtoffer toekijken hoe de overvaller poogde de zwangere vrouw te vei-krachten, waarbij hij haar een pistool tegen de keel zette. Een uitgebreid buurtonderzoek leverde voor de politie voldoen de aanknopingspunten op om de man een paar weken later te kunnen aanhoudenDe overval ler bekende onder invloed van bier, cocaïne en hasj te hebben gehandeld. Hij had al drie jaar gezeten voor twee verkrachtin gen en was nog maar vier maan den vrij toen hij in Goes toe sloeg. Per ongeluk Tijdens de met een gevangenis straf van zes jaar gepaard gaan de dwangveirieging werd de overvaller begin december vo irig jaar door de begeleiders van de tbs-kliniek waar hij ver pleegd werd met proefverlof ge stuurd. Hij keerde daar niet van terug, maar ging een maand later op nieuw in de fout. Bij een gewa pende roofoverval op een tach tigjarige man in de Haagse Molenwijk op 15 januari van dit jaar vond het slachtoffer de dood. Volgens verklaringen van de overvaller is het pistool tij dens de roof per ongeluk afge gaan. In de Haagse omgeving waar de bejaarde man werd doodge schoten, is met verbijstering kennisgenomen van het feit dat de dader een voortvluchtige tbs-er blijkt te zijn. „Ik word hier zó kwaad van", zegt een buurvrouw. „Hoe hebben die kerels van die kliniek die vent nou kunnen laten gaan? Ze moesten zulke mensen ook ver volgen, maar daar gebeurt na tuurlijk niks mee." J. Labrujère, assistent-op bouwwerker in de Goese Pol der, zegt zich te kunnen voor stellen dat direct betrokkenen het niet kunnen begrijpen dat zo'n gevaarlijke man met proef verlof is gestuurd. „Als burger zeg je: het is riskant om zoiets te doen. Maar misschien heeft hij een dusdanig gedrag getoond dat de begeleiders het accepta bel hebben geacht." Bij het belaagde Goese echtpaar zat de schrik er zo in dat het kor te tij d na het voorval is verhuisd Volgens een woordvoerster van de Dienst Justitiële Inrichtin gen waar de negen tbs-klinie ken in Nederland onder vallen, keren zo'n honderd tbs'ers die jaarlijks op proefverlof mogen, na afloop niet terug naar de in richting waarin ze verblijven. OOSTBURG - De VVD in West- Zeeuws-Vlaanderen houdt woensdag vanaf 20.00 uur een verkiezingsbijeenkomst in dc vorm van een politiek café in multifunctioneel centrum Den Hoekzak in Oostburg. Behalve de WD-kandidaten voor de Statenverkiezingen op 11 maart zullen eveneens minis ter van financiën Hans Hooger- vorst en Tweede-Kameiriid Jan Geluk namens de liberalen hun opwachting maken. Onderwerpen die op informele wijze aan de orde komen zijn onder meer de belastingharmo nisatie en de gevolgen daarvan voor de werkgelegenheid bij dc banken, de huisaxrisenpost in Oostburg, openbaar vervoer in de regio en de tarieven van het toekomstige fiets-voetveer tus sen Vlissingen enBreskens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15