Plan Middengebied komt in april PZC PZC Krina zet zich in voor ouderen Stuwende krachten zeevaartschool beloond Strandtenten Veere mogen twaalf keer per jaar later dicht Grote Kerk Veere krijgt verdieping Eis anderhalf jaar voor mishandeling Zorgen over gebrek aan betaalbare huurwoningen in Vlissingen weekenddiensten 13 Informatie over geluidswal Auto belandt in sloot Goesenaar mishandeld Veel schade in nieuwjaarsnacht Vergoeding oud papier omhoog agenda vrijdag 28 februari 2003 Joor Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 41- j6 jarige Vlissinger is gisteren bij lre de rechtbank in Middelburg we gens het toebrengen van zwaar ichamelijk letsel anderhalf jaar zij gevangenisstraf geëist, gi Officier van justitie R. Jeuken itrj VLISSINGEN - Het steden bouwkundige plan voor een deel van het Vlissingse Midden- it gebied kan in april gepresen- ee teerd worden. 1 jé Dit zei wethouder C. de Keijzer ib gisteravond in de gemeente- ui raadsvergadering. Voor deze (eerste fase van de ingrijpende go herstructurering zullen rond de w 200 goedkope huurwoningen •ze in de omgeving van de Bone- vt dijkestraat-Noord worden ge- ki sloopt. ,We kunnen op het moment dat het plan wordt getoond nog vol op discussiëren over de hoogte van de huizenprijzen en over de ■o verhouding huur- en koopwo ningen", reageerde De Keijzer. Als het ontwerp klaar is, volgt overleg met bewoners en belan- genroeperingen. )e gemeente Vlissingen en de Vlissingse woningcorporatie l'Escaut trekken gezamenlijk 2 op in de opknapbeurt. Architect \V. Patijn van Kuiper en Com- mlpagnons maakt het steden- jouwkundig ontwerp voor de ijl eerste fase. ld Het CDA, de PvdA en Groen- al Links stelden gisteravond vra gen over de 'snel veranderende woningmarkt'. „In 1998 werd rhj ervan uitgegaan dat de sloop van goedkope huurwoningen in het Middengebied geen proble men zou opleveren", stelde R. Suurmond van het CDA vast. ,Nu pakt het minder rooskleu- rig uit en ontstaat een gebrek aan goedkope huurwoningen." De Keijzer vond ook dat er te weinig woningen voor stariers en ouderen zijn. „We zullen de 200 woningen, die bij de eerste fase horen, wel slopen. Die weg hebben we al ingeslagen", zei sprak van een ernstige vorm van uitgaansgeweld, dat op 7 sep tember vorig jaar begon in een Vlissings cafetaria. De Vlissinger zag dat aan een andere tafel meisjes werden las tiggevallen en bemoeide zich er mee. Toen één van de bezoekers een opmerking maakte, deelde hij een kopstoot uit. Het slacht offer liep een bloedneus op. Bui ten kreeg een tweede man zon der enige aanleiding een vuist slag in zijn gezicht, met ernstige gevolgen. Het slachtoffer viel door de klap met zijn hoofd te gen de trottoirband en werd be wusteloos naar het ziekenhuis gebracht, met schedelfractuur, een zware hersenschudding en gehoor- en evenwichlsbescha- digingen. „Gevolg: een blijven de handicap en arbeidsonge schiktheid", aldus Jeuken. door Edith Ramakers hij. Het gehele herstructure- ringsgebied bevat 1500 wonin gen. Een aantal woningen wordt aangepast aan de eisen van deze tijd en een aantal ge sloopt. ,,In 2005 blikken we te rug op de eerste stap. We willen flexibel inspelen op bewegingen in de woningmarkt." Het hele traject duurt tot 2012. Het CDA wilde weten of het col lege bereid is om in een commis sievergadering van gedachten te wisselen over de mogelijkhe den om een fonds in te stellen om de bouw van goedkope huurwo- ningen te stimuleren. Ook wilde de partij van gedach ten wisselen over grondprijspo- litiek of het splitsen van eenge zinswoningen in kleinei-e appartementen. De Keijzer zei rekening te houden met een symposium over de woning- door Edith Ramakers VLISSINGEN - Twee stuwende krachten van het maritieme on derwijs in Vlissingen ontvingen gisteren een koninklijke onder scheiding uit handen van de missionair staatssecretaris A. Nijs van onderwijs. De Vlissingers L. van Heulen en J. van Donselaar werden be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. „Als dank en blijk van grote waardering voor het nautische en maritiem on derwijs in Vlissingen en Neder- land", zei Nijs. De onderscheidingen werden uitgereikt in de Sint Jacobskerk in Vlissingen waar de eerste ju bileumbijeenkomst van hon derd jaar Zeevaartschool werd gevierd. Van Heulen werd geprezen voor zijn deskundigheid, inzet en en thousiasme en het creëren van een goede sfeer op de Zeevaart school en in het internaat. Nijs haalde aan dat Van Heulen van af het begin van zijn loopbaan als scheepswerktuigkundige tot aan het directeurschap 'nau tisch' van het ROC Zeeland zich sterk heeft gemaakt voor de ontwikkeling van het zeevaart- onderwijs. Van Heulen, vervolg de ze, staat in Vlissingen verder bekend als hoeder van het mari tieme erfgoed. L. van Heulen (links) en J. van Donselaar krijgen de versierselen opgespeld door staatssecretaris A. Nijs. Nijs haalde Van Donselaars in zichten en leiddinggevende kwaliteiten aan. Van Donselaar was adjunct-directeur en direc- teur van het maritiem instituut De Ruyter, de Zeevaartschool. Nijs somde op: „Als coördine rend directeur van de maritieme en technische sector van de HZ, directeur van de afdeling Trans fer en lid van het directieteam van de HZ heeft u Vlissingen op de kaait gezet." Nijs vond dat Donselaars kracht ook ligt in het versterken door Ron Magnée t: DOMBURG - Strandtenten in de gemeente Veere mogen voort aan twaalf keer per jaar na mid- ïji dernacht open blijven. Dat heeft de gemeenteraad van Vee re gisteravond besloten. Het idee van een dergelijke knipkaart is afkomstig van de fracties van CDA, PvdA/Groen- Links en WD. Strandpavil joens mogen nu nog tot twaalf uur open blijven. Met het nieu we besluit mogen de zaken twaalf keer per jaar doorgaan tot twee uur. Dit geldt voor strandtenten aan zowel de noord- als aan de zuidzijde van Veere. Voorwaarde is dat de ex- xloitant tien dagen van tevoren oij de burgemeester meldt lan ger open te willen zijn. De on dernemer moet aangeven voor- welke activiteit hij een onthef fing vraagt. Daarnaast mag de strandtent geen overlast ver- REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl oorzaken en moet zich houden aan de sluitingstijden en wette lijke eisen. Gebeurt dat niet, dan kan een ontheffing de vol gende keer geweigerd worden. Vooral Dorpsbelangen en Toe risme Veere (DTV) had gister avond nogal wat moeite met het voorstel. Nog maar enkele maanden terug lanceerde deze partij een plan voor verruiming van de sluitingstijden. De partij wilde alleen de paviljoens aan de zuid-westzij de van Veere de mogelijkheid geven tot twee uur 's nachts open te zijn. Dit voor stel haalde uiteindelijk geen meerderheid. Het voorstel van de knipkaart haalde gisteravond echter een ruime meerderheid. De fracties van ChristenUnie, SGP en DTV stemden tegen. Fractievoorzit ter R. van der Meer (DTV) vroeg zich af of de politie wel uit de voeten kan met de nieuwe regel „De politie moet straks gaan kijken of degenen zonder ver gunning om twaalf uur sluiten en degenen met vergunning om twee uur dicht gaan. Volgens mij heeft de politie wel andere dingen te doen." De Christen- Unie vond dat er met twee ma ten gemeten wordt. Aan de kust moeten horecagelegenheden nog steeds eerder sluiten dan die in de dorpen, ook in het nieuwe stelsel. En dat vindt de partij oneerlijk. De WD benadrukte dat ze een verdere verruiming van de slui tingstijden nastreeft. „Dit is een half ei, maar dat is nog beter dan een lege dop", zei K. Huiszoon. door Ellen De Vriend NIEUW- EN SINT JOOS- LAND - Krina de Visser uit Nieuw- en Sint Joosland zet zich onvermoeibaar in voor de ouderen in het dorp. Dankzij haar inzet zijn er voorzienin gen gekomen zoals een vvar- me-maaltijdvoorziening, een servicepunt voor vervoersbe drijf Combitax en zelfs een SRV-wagen. Ook is de door haar opgezette Helpende Dorpshand een succes. Het doel daarvan is boodschappen en medicijnen ophalen voor ouderen. Krina de Visser zet zich al ja renlang in voor de ouderen. Zij bracht jarenlang voor de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) warme maaltijden rond in de Middel burgse wijk Dauwendaele. Verder is zij voorzitter van de werkgroep ouderen in Nieuw en Sint Joosland, voorzitter van de dorpsvereniging en panellid bij het vraagafhanke lijk vervoer bij de provincie. Aanleiding om met de Helpen de Dorpshand te beginnen is het feit dat steeds meer voor zieningen uit Nieuw- en Sint Joosland verdwijnen. De bank, het postkantoor en de Spar supermarkt gingen dicht. „Toen kwam er wel een rijdende winkel, maar die stopte ermee", vertelt De Vis ser. Voor er een andere SRV- wagen kwam, was er een paar weken helemaal geen winkel meer in het dorp. Zij plaatste een oproep in de dorpskrant voor vrijwilligers om bood schappen te doen, medicijnen op te halen of mee te gaan naar het ziekenhuis. Daar reageer den tien mensen op. De Visser en het echtpaar De Klerk zijn contactpersonen voor de Helpende Dorpshand. De Visser vindt het nooit een probleem om wat voor een an der te doen. Zij erkent dat ze het zelf wel eens te gek maakt. ,Ik trek alles naar mij toe"be kent ze. Maar ze vindt het leuk om met ouderen om te gaan en heeft veel voldoening van haar werk. „Een dorpsgenoot van 89 jaar klaagde dat hij op zijn leeftijd diepvriesmaaltijden moest gaan opwarmen in een oventje. Dat vond ik niet kun nen. De SWOM vertelde mij dat er w.arme maaltijden in Nieuw- en Sint Joosland kon den komen als ik voldoende vrijwilligers had. Ik ken ieder een op het dorp en ben het ge woon bij een aantal mensen gaan vragen. Er waren zo ze ven vrijwilligers- Nu voorzien we zes ouderen van een warme maaltijd.' Eenzelfde verhaal levert Com bitax op. Ouderen moesten tot voor kort naar de Breestraat in Middelburg om de bonnen voor het speciaal vervoer te kopen. „Dat betekende één uur van te voren bellen voor de combitaxi. En na de bonnen te hebben gekocht wéér bellen en wachten voor de taxi", legt De Visser uit. Zij vond dat niks voor die oude mensen en zit nu één keer per week in het dorpshuis om bonnen te ver kopen. Krina de Visser: „Ik trek alles naar mij toe.' foto Ruben Oreel ZATERDAG 1 EN ZONDAG 2 MAART 2003 CENTRAAL ALARMNUMMER 112 Huisartsen: Vlissingen, zat. 0.00-24.00 uur: R. M. Thiadens, Zuiderbaan 23, tel. (0118 464633. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. zon. 0.00-24.00 uur: A. van de Griek, Badhuisstraat 46, tel. (0118)412950. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Huisartsengroep 'de stad Middelburg' (patiënten huisartsen Albers, Angkotta, Bruynzeel, Van den Haak, Heere en Wor- telboer). zaterdag: S. A. van den Haak, Rouaansekaai 47, tel. (0118)644301. delburg, tel. (0118)644301. Inloopspreekuur 12.30-13.00 en 17.30- 18.00 uur. Middelburg (patiënten huisartsen Boej- harat. De Doelder, Van der Meer, Lank- horst. Van de Peppel en De Vries) vrij. 17.00-zat. 8.00 uur: W. v.d. Peppel, Oosterscheldestraat 12, tel.10118) 639933. zat. 8.00-zon. 8.00 uur: K.R.G.S. Boejharat, Noordweg 419, tel. (0118) 639933. zon. 8.00-ma. 8.00 uur: P de Doelder, Korte Burg 3, tel. (0118) 639933. Spreekuur za. en zo. 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gezondheidscentrum Middelburg-Zuid, Souburg, Nieuwland en Arnemuiden, zat. 0 00-24.00 uur: zon. 0.00-24.00 uur: H. Meijer, Kanaalstraat 70, Oost-Sou burg, tel. (0118) 461212. Spreekuur 12.30-13.00 en 17.30-18.00 uur. Gapinge, Grïjpskerke, Oostkapelle, Se- rooskerke, Vrouwenpolder, Veere en Zanddijk: R. Ubels en M. J. J. Helmes, 't Plein 2, Se- rooskerke, tel. (0118) 591212. Domburg, Aagtekerke, Westkapelle, Meliskerke, Zoutelande, Koudekerke en Biggekerke, vrij. 18.00-zon. 24.00 uur: W. Spekhorst, J.W. Schuurmanstraat 6, Domburg, tel. (0118) 581271 Biggekerke en Meliskerke (artsen Bou- wense en Stutterheim), vrij 18.00-ma 08.00: B. Bouwense, Valkenisseweg 42, Bigge kerke, tel. (0118)552190. T G.J. de Witte, Doornenburg 31, Vlissin gen, tel. (0118) 478811. Spreekuur 11.00-12.00 uur. Verloskundigen: Vlissingen, do. 20.00- vrij. 20.00 uur:H, de Pundert, tel. (0118)471140. vrij. 20.00-zon. 22.00 uur: H. Klompe, tel. (0118) 471140. Middelburg, vrij. 21.30-zon. 21.30 uur. M. de Jonge, tel.(0118)616761. Dierenartsen: Landbouwhuisdieren: tel. (0118) 633803. Kleine huisdieren: A J. Diender, Dr. Stavermanstraat 57. Vlissingen, tel. (0118) 410910. Spreekuur 11.00-12.00 en 17.00-18.00 Raadsman E. Smit beschreef zijn cliënt als een hulpvaardige man. „Hij raakte echter zo op gefokt dat het tot een woede aanval kwam." Smit vroeg om een werkstraf. Zijn cliënt zei dat hij hel niet zo had bedoeld. De rechtbank doet op 12 maart uitspraak. markt, maar waarschuwde er direct voor dat maatregelen als het instellen van grondprijs- politiek en een stimulerings fonds, de gemeente geld kosten. foto Ruben Oreel van de betrekkingen tussen de HZ en de maatschappij. „U diende het Nederlands hoger onderwijs op maritiem gebeid, zowel hier, als internationaal." VLISSINGEN - Op 19 maart wordt een informatieavond voor bewoners gehouden die langs de rijksweg A58 wonen ter- hoogte van Oost-Souburg. Tijdens die bijeenkomst wordt over geluidswerende voorzieningen gesproken. Dat zei wet houder R van der Maden van de gemeente Vlissingen. De be woners worden spoedig uitgenodigd. Hij sprak de verwach ting uit dat in de tweede helft van 2003 de geluidsschermen geplaatst kunnen worden. Een deel van de geluidswal is in middels aangelegd, maar voor de Oost-Souburgers die het dichtst bij de rijksweg wonen, is nog geen voorziening opge trokken. Daar was onvoldoende ruimte voor een geluidswal. Sinds 1997 wordt over deze kwestie gesproken. Van der Ma den zei het trage proces te betreuren. Hij verklaarde dat de ge meente ook afhankelijk was van de medewerking van andere partijen. Rijkswaterstaat wijzigde haar visie en stelde haar eisen aan de geluidsschermen bij. „Het was een ingewikkeld proces." SEROOSKERKE - Een 24-jarige automobilist uit Middel burg is donderdagochtend rond 6.00 uur met zijn voertuig in de sloot terecht gekomen langs de N57 ter hoogte van Seroos- kerke (S). De man kwam op zijn rijstrook een vrachtwagen tegen die een andere vrachtwagen met aanhanger inhaalde. Om een fronta le botsing te voorkomen, stuurde de automobilist uit Middel burg zijn auto naar rechts en belandde daardoor in de sloot. Beide bestuurders van de vrachtwagens zijn doorgereden zonder him identiteit bekend te maken. De Middelburger kwam met de schrik vrij, zijn auto raakte helemaal vernield. GOES - Een 21 -jarige inwoner van Goes is gistermiddag in dc Piet Heinstraat door twee mensen zonder aanleiding geslagen en geschopt. Nadat hij eerst op het station door één van hen was geslagen, werd hij in de Piet Heinstraat door allebei ge schopt. De man, die naar de deur van een kantoorgebouw was gelopen kreeg daar een trap tegen zijn rug, waardoor hij het gebouw binnenviel. DOMBURG - Vandalen hebben in de gemeente Veere tijdens de nacht van 31 december 2002 en 1 januari 2003 voor ruim twaalfduizend euro schade aangericht. Dat blijkt uit een overzicht van de gemeente. In Zoutelande moesten bijvoor beeld 33 verkeersborden en afvalbakken het ontgelden. De schadepost bedroeg in het dorp vierduizend euro. Bij de speel tuin in Oostkapelle waren vier vuilnisbakken a raison van 1156 euro het doelwit van vandalen. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg verhoogt de ver goeding die verenigingen en kerken krijgen voor het inzame len van oud papier. Tot eind vorig jaar kregen de verenigingen ruim drie eurocent per kilo. Dat bedrag wordt nu verhoogd tot vijf eurocent per kilo voor instanties die zelf langs de deur- gaan. Instanties die papier inzamelen op een vast punt krijgen vier eurocent per kilo. Het onderscheid wordt gemaakt, om dat verenigingen die langs de deur gaan, meer kosten maken. In Middelburg werd vorig jaar 3500 ton oud papier ingeza meld. De gemeente heefteen vaste prijs ingesteld, om er zeker van te zijn dat het oud papier ook echt wordt opgehaald. ren (grote huisdieren): Oude Domburgseweg 33a te Oostkapel le tel. (0118) 633803, za. en zo. visites aanmelden van 08.00-09.00 uur. Dierenartsenpraktijk Meliskerke: R. Roskam, Kelderweg 1, tel. (0118) 592838. Vogel- en Egelopvang 'De Mikke': Het hele weekend bereikbaar onder tel. 0118 628288. Apotheken Stadsgewest Vlissingen/Middelburg: 24-uursdienst (voor spoedeisende re cepten): Apotheek De Singel, Singel 9, Vlissin gen, tel.(0118)412730. Zat. 10.00-19.00 uur: Apotheek Hummelen, Markt 69, Middel burg, tel. (0118)612134. Thuiszorg: Walcheren: voor gezinsverzorging, wijkverpleging door Ab van der Sluis VEERE - De oude verdiepings vloeren, destijds aangebracht door de Fransen in 1811, komen gedeeltelijk terug in het dwars- schip van de Grote Kerk in Vee- In het zuidelijke deel, waar nu de entree is van het gebouw, ko men inspeelruimtes, artiesten- kleedkamers en toiletten voor Nieuwe Muziek. In het noorde lijke dwarsschip komt onder meer een garderobe. Dat blijkt uit de gisteravond gehouden presentatie van de Rijksgebou wendienst voor de Grote Kerk. De interne verbouwing moet eind dit jaar klaar zijn. De Grote Kerk is nu ongeschikt voor grote culturele elementen. Toiletten, een fatsoenlijke gar derobe, verwarming en een kof- fie-uitgiftepunt ontbreken. Om het religieuze gebouw een nieu we functie te geven is een fikse verbouwing noodzakelijk. De nieuwe entree is buiten het monument geplaatst. Toekom stige bezoekers komen eerst in een soort wormvormig aan hangsel om vervolgens pas de Grote Kerk binnen te wandelen. Aan de linkerzijde, in de noor delijke zijbeuk, komen in de eerste twee nissen de kaartver koop voor de torenbeklimming en de VW. Aan de rechterkant is een koffie-uitgiftepunt ge pland, ook in twee nissen. De zes andere nissen aan weerzijden blijven leeg en dus geschikt voor tentoonstellingen. Beide nieu we functies worden middels transparante stalen puien afge schermd van de Grote Kerk on der een dak dat wordt vormge geven als een fragment van een oude Franse verdiepingsvloer. Kraaiennest Op de toren vloer, op 25 meter hoogte, zal direct onder het kraaiennest met uitzicht, een tentoonstelling ingericht wor den over de geschiedenis van Veere en de Grote Kerk. De ex positie komt te staan rondom de maquette van het stadje, even eens op 25 meter hoogte. De grootste verandering vindt plaats in het dwarsschip. Archi- tecte Annette Marx heeft aan weerszijden ruimtes ingetekend voor Nieuwe Muziek, de nieuwe beheerder van de Grote Kerk. Twee, oude verdiepingsvloeren komen terug in het monument. De vloerfragmenten, op drie en noopn mpfpr mnffpn nipt vastcrp- worden met behulp van een sta len constructie op een betonnen vloer geplaatst, dat de nieuwe kleedkamers, inspeelruimtes en stoelenberging moet gaan dra gen. Behalve die ruimtes, komen er toiletten en garderobe voor pu bliek, maar ook plekken voor workshops of kleine bijzondere ruimtes. Door de vloerfragmen ten te laten bestaan uit draag- balken, blijft zonlicht de Grote Kerk binnenkomen. Aan de buitenkant van de Grote Kerk, grenzend aan de Kapelle- straat, komt een nieuw gebouw tje voor de SOW-kerk. Vroeger heeft naast de bestaande twee kerkhallen en derde hal gestaan van de vroegere Schotse Kerk. Uit onderzoek blijkt dat de fun damenten van deze Schotse kerk nog onder het maaiveld aanwezig zijn. Zondagsschool Marx wil naast de fundamenten van de oude Schotse Kerk een nieuw multifunctioneel pand neerzetten. In het gebouwtje komen twee ruimtes voor een zondagsschool, vergaderingen, feestelijke bijeenkomsten en uitvaarten. Een glazen verbin dingselement zorgt ervoor dat de SOW-kerk vast komt te staan aan de nieuwe Kapel. In de gla zen aanbouw komt ook de nieu we entree. Om het gebouwtje meer bij de Kapellestraat te be trekken, gaat de drie meter hoge muur om het kerkhof over een fiks aantal meters tegen de vlakte. Het gebouwtje moet in de zomer van 2004 opgeleverd worden. De Rijksgebouwendienst wil volgende maand al een bouw vergunning aanvragen voor de nieuwe Kapel en de interne ver bouwing. Voor de nieuwbouw van de SOW-kerk en de veran derde hoofdentree is een wijzi ging van het bestemmingsplan nodig. STREEKACTIVITEITEN BIGGEKERKE - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal, biljart en soos voor ouderen; Kaasboer Biggekerke, 9.00 - 12.00 uur: Tossen. Inschrijving tussen 8.45 - 9.00 uur; OOSTKAPELLE - Halve Maan, 10.00 uur: Badminton voor 50-plussers; OOST-SOUBURG Wijkcentrum De Re genboog, 10.00- 11.00 uur: Yoga;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 13