Seselj voert eigen verdediging PZC VS overwegen Duitse bases te verhuizen naar ex-Oostblok if j?S Rechter doet weer geen uitspraak over Vlaams Blok Bloedige strijd tegen drugs in Thailand WAARSCHUWING Servische nationalist zegt namen in aanklacht tribunaal niet te begrijpen Meer aanwijzingen botsing verongelukt ruimteveer Ruimtesonde Pioneer zwijgt na dertig jaar Dodental aanslag metro hoger Verbod borstvoeding in parlement Terdoodveroordeelden Kenia vrij Europa grootste producent xtc Doden bij brand verpleeghuis VS Bijzondere straf postdief in VS Gun jezelf een pleziertje. Sharon passeert Netanyahu voor Buitenlandse Zaken Primafoon donderdag 27 februari 2003 door Hendriekus Wiltjer BANGKOK - De 'oorlog tegen drugs', die de Thaise regering voert, heeft in ruim drie weken tijd al bijna duizend mensen het leven gekost. Maar van de 999 vermeende drugshandela ren die bij schietpartijen zijn omgekomen, zouden slechts zestien door veiligheidstroe pen zijn gedood, aldus een woordvoerder van de politie gisteren. Volgens de autoriteiten komen de overige slachtoffers op het conto van rivaliserende drugs bendes die elkaar te lijf gaan uit angst voor verraad. De Thaise premier Thaksin Shinawatra verdedigde het harde optreden van de autori teiten na kritiek van mensen rechtenorganisaties en de Ver enigde Naties. „We hebben enorm veel drugsproblemen", aldus de regeringsleider. „Wanneer de VN er om vraagt, kunnen wij alles uitleggen. Wij zijn niet bang", voegde hij er aan toe. Amnesty International heeft een onderzoek naar de bloed baden geëist. De organisatie bekritiseert de Thaise minister van Binnenlandse Zaken Wan Muhamad Nor Matha, voor zijn uitspraak dat drugsdea lers 'totaal zullen verdwijnen'. Ook de VN toonden zich 'ern stig bezorgd' over mogelijke mensenrechtenschendingen in het Aziatische land. Door de op 1 februari begon nen razzia's in de Thaise drugs wereld werden, volgens offici ële cijfers, al enkele miljoenen amfetaminepillen in beslagge nomen. Meer dan 40.000 ver dachten zijn opgepakt. Als re den voor de campagne wordt de stormachtig gestegen drugscriminaliteit genoemd. De actie zal drie maanden du ren. DPA nonze redactie buitenland DEN HAAG - Net als Slobodan Milosevic zal ook de Servische nationalist Vojislav Seselj zich zelf voor het Joegoslavië-Tribu- naal verdedigen en geen ge bruik maken van een advocaat. Dat liet hij gisteren tijdens de eerste dag van zijn proces we- „Het kan zijn dat ik me door een raadsman laat adviseren, maar deze zal nooit in deze rechtszaal verschijnen", zei hij. Seselj is door het tribunaal aangeklaagd ivegens oorlogsmisdaden. De eerste voorgeleiding eindig de zonder dat de verdachte 'schuldig' of 'onschuldig' heeft gepleit op de veertien punten van de aanklacht. De Servische iiltranationalist zei dat hij de :enlastelegging niet begrijpt. Hij klaagde over bepaalde, vol gens hem onbekende woorden a de Servo-Kroatische verta- ïng. „Ik spreek alleen de Servi sche taal", aldus Seselj. De Duitse VN-rechter W. Schomburg, die de eerste voor geleiding voorzat, gaf Seselj dertig dagen de tijd om ondui delijkheden op te helderen door schriftelijke vragen aan de VN- •anklagers. Daarna zal een nieuwe zitting worden belegd raar Seselj schuldig' of 'on schuldig' zal pleiten. Dodenlijst Seselj, jurist en parlementslid voor de ultranationalistische Servische Radicale Partij, kreeg gisteren een uren durende aan klacht te horen. Daarin wordt gesproken over moord, mishan deling en verdrijving van niet- Serviërs uit gebieden in het voormalig Joegoslavië tussen 1991 en 1994. Tijdens de zitting werden de na men opgenoemd van in totaal 341 slachtoffers van specifieke oorlogsmisdrijven, zoals de deportatie en massa-executie van mensen uit de Kroatische stad Vukovar in november 1991. Volgens de aanklager is Seselj, lange tijd de rechterhand van Milosevic, persoonlijk verant woordelijk voor deze oorlogs misdaden en misdaden tegen de menselijkheid. De martelingen en moorden hadden volgens de aanklager tot doel de n iet-Serviërs te ver drijven. „De aanvallen op dor pen gebeurden zelfs als inwo ners al hadden gezegd te zullen meewerken. Ze waren niet mili tair noodzakelijk." Een beken de uitspraak van Seselj is: 'We laten ze (de Kroaten) de weg naar het oosten zien, daar waar ze thuishoren'. Seselj liet ook weten niet tevre den te zijn met de gang van de rechtszaak. Zo stond hem de kleding - de toga's - van de me dewerkers in de rechtszaal niet aan. „Waarom kunnen deze mensen geen normale kleren dragen, zoals dat bij ons gebrui kelijk is", vroeg hij. Ook op zijn behandeling door de Nederlandse politie had hij commentaar, met name over het feit dat hij een kogelvrij vest moest dragen. „Dit is marte ling", zei hij. GPD/ANP WASHINGTON - Na der tig jaar trouwe dienst ko men er geen signalen meer van de ruimtesonde Pio neer 10. Het de ruimte verkennende onbemande vaartuig is opgebruikt. Het Amerikaanse Natio nale lucht- en ruimte vaartagentschap (Nasa) heeft dat gisteren laten weten. De Pioneer 10 vertrok op 2 maart 1972 naar de gren zen van ons zonnestelsel. De missie eindigde offici eel in maart 1997 maar de sonde bleef doorgaan met signalen te sturen. Eind januari verstomde dat toen de Pioneer twaalf miljard kilometer van ons zonnestelsel was verwij derd. Mogelijk vliegt de sonde gewoon door en bereikt hij over ongeveer twee miljoen jaar de reuzenster Aldebaran. De Pioneer heeft voor buitenaardse wezens e'en gouden plaat bij zich met afbeeldingen van de mens en een kaart van de positie van de aar de. DPA TAEGU - Het aantal doden als gevolg van de brand in de me tro van de Zuid-Koreaanse stad Taegu loopt mogelijk op tot tweehonderd. Het officiële dodental ligt inmiddels op 182, maar er worden nog 305 mensen vermist. De autoriteiten verwachten dat de lijst van vermisten een stuk korter zal worden doordat een aantal mensen toch nog zal opduiken en omdat anderen meerdere malen staan ver meld. Maar gevreesd wordt dat er uiteindelijk nog tientallen lijken zullen worden geborgen. De brand in de metro, vorige week dinsdag, ontstond toen een verwarde man brandbare vloeistof in een wagon van een volle metrotrein gooide. ANP/RTR/AFP SYDNEY - Een parlementslid uit de Australische staat Victo ria is door haar medevolksvertegenwoordigers de vergader zaal uitgezet omdat zij haar baby daar de borst gaf. Volgens de officiële lezing moesten de socialiste Kirstie Mars hall en haar baby de zaal verlaten omdat het kind geen geko zen lid van het parlement is. De Australische vereniging ter bevordering van borstvoeding staat op haar achterste benen. Zij wijst erop dat juist het parlement van Victoria vier jaar ge leden campagne heeft gevoerd tegen een verbod op borstvoe ding in het openbaar. De parlementsvoorzitter zei dat het besluit Marshall te ver wijderen daarmee niets te maken heeft. Zij wees erop dat 'vreemdelingen' niet in de zaal mogen komen als het parle ment vergadert. DPA LONDEN - De Keniaanse regering heeft 28 terdoodveroor deelden vrijgelaten en de doodstraf van 195 anderen omgezet in levenslang. Minister van Binnenlandse Zaken Moody Awori zei dat de meesten van de vrijgelaten gevangenen heel lang in een do dencel hebben gezeten, sommigen zelfs meer dan twintig jaar. De vrijlatingen waren deels bedoeld om ruimte te maken in de overbevolkte gevangenissen. Maar er werd ook een belofte mee ingelost die de nu regerende Nationale Regenboogcoali tie tijdens haar verkiezingscampagne had gedaan, zei Awori. Het hoofd van het Keniaanse gevangeniswezen, Abraham Kamakil, dringt bij de nieuwe regering aan op afschaffing van de doodstraf. ANP GENÈVE - Europa heeft wederom aanzienlijke hoeveelhe den synthetische drugs geproduceerd en geconsumeerd. Dat staat in een rapport over 2002 dat de Verenigde Naties gisteren in Genève hebben gepubliceerd. Nederland was de belangrijkste producent van xtc, terwijl Groot-Brittannië Ierland en Spanje de grootste gebruikers zijn. Om het gebruik te beperken, dringen de VN aan op verbete ring van de internationale samenwerking tussen narcotica brigades en uitbreiding van preventiecampagnes. AFP HARTFORD - Een brand in een verpleeghuis in Hartford, in de Amerikaanse staat Connecticut, heeft gisteren aan min stens tien mensen het leven gekost. Twintig mensen zijn met verwondingen naar een ziekenhuis overgebracht. Van de gewonden zijn vijf er ernstig aan toe. De politie heeft de mogelijke brandstichter opgepakt. AP Wrakstukken van de Columbia liggen in een hangar op het Kennedy Ruimtevaart centrum, waar geprobeerd wordt het ruimteveer te reconstrueren. fotoEPA door PascaleThewissen van onze redactie buitenland WASHINGTON - De theorie dat het Amerikaanse ruimteveer Columbia is verongelukt als gevolg van een botsing, lijkt aan geloofwaardigheid te winnen. Onderzoekers hebben op een hittewerende tegel van het ruimteveer mysterieuze oranje sporen gevonden. Die zouden erop kunnen wijzen dat de Columbia tijdens de vlucht in botsing is gekomen met een voorwerp dat in de ruimte zweefde, of met een losgeraakt onderdeel van de shuttle zelf. ,Dit is beslist geen schade die is aangericht door de hitte bij terugkeer in de dampkring", zei voorzitter Gehman van de commissie die onderzoek doet naar de oorzaak van het ongeluk met de Columbia op 1 februari. Hij liet foto's zien van een geschroeide hittewerende tegel met de helder oranje sporen. Wanneer de botsing tussen de Columbia en het nog on bekende voorwerp zou hebben plaatsgevonden, is niet duidelijk. Tijdens de start op 16 januari raakten een of meer stukken isolatiemateriaal los. Die zouden tegen het hittewerende schild hebben kunnen botsen. Het ruimteveer viel op 1 februari boven de staat Texas in stukken uiteen toen het terugkeerde na een zestien dagen durende vlucht in de ruimte. De zeven astronau ten kwamen hierbij om het leven. AFP SAN FRANCISCO - Een Ame rikaan die schuldig is bevonden aan het stelen van post, is giste ren veroordeeld tot een onge bruikelijke straf. Hij moet hon derd uur voor een postkantoor in San Francisco staan met bor den op zijn borst en rug waarop staat: 'Ik heb post gestolen. Dit is mijn straf'. De 24-jarige Shawn Gementera kreeg daarnaast een gevange nisstraf van twee maanden op gelegd. Hij heeft toegegeven in mei 2001 door San Francisco te hebben gereden en de brieven bussen van verschillende hui zen en appartementencom plexen te hebben geleegd. AP door Runa Hellinga BOEDAPEST - De Verenigde Staten overwegen hun militaire bases in Duitsland te sluiten en te verplaatsen naar Polen en an dere landen in het voormalige Oostblok. Dat meldden gisteren Poolse kranten, die zich beroe pen op bronnen in de Poolse re gering. Eerder zei de Amerikaanse mi- Advertentie nister van Defensie Rumsfeld al dat de VS overwegen bases te openen in Bulgarije. Ook Hon garije en Roemenië worden als eventuele vestigingsplaatsen genoemd. In Hongarije zou het gaan om de verplaatsing van het Amerikaanse militaire zieken huis in het Duitse Ramstein. Volgens de Poolse Gazeta Wy- borcza zouden de Amerikanen de verhuizing om diverse rede nen overwegen. Op de eerste plaats speelt de Duitse tegen stand tegen de oorlog in Irak een rol. Daarnaast hebben Ameri kaanse militairen in Duitsland steeds meer last van acties van pacifisten. Bovendien is Duits land duur en zouden bases in Centraal-Europa aanzienlijk minder kosten. Verplaatsing, met name naar Bulgarije en Roemenië, zou de bases ook dichter bij de potentiële crisis haarden in het Midden-Oosten brengen. Trouw Polen geldt bij de Amerikanen als een zeer trouwe bondgenoot. Ook Hongarije, Roemenie en Bulgarije hebben zich de afge lopen weken vertegenwoordi gers van Rumsfeld's 'nieuwe Europa' getoond. De verhuizing van bases, die miljarden dollars aan inkomsten zou binnenbren gen en voor duizenden arbeids plaatsen zou zorgen, kan een be loning zijn voor die trouw. Volgens de Poolse kranten wor- 'Aanbieding o.a. in combinatie met een tweejarig Hi Profile 50 of KPN Mobile 360 abonnement. Exclusief entreekosten t.w.v. 52,50. opent je wereld Prijs-, model-, of technische wijzigingen, spel-, zet- en drukfouten voorbehouden. Actie geldt t/m 3i-03-'03- JERUZALEM - De Israëlische minister Shalom van Financiën heeft het aanbod van premier Sharon aangenomen om minis ter van Buitenlandse Zaken te worden. In het vorige kabinet zat Netanyahu op die post. Dat zei een woordvoerder van de premier gisteren. Of Netanyahu, de grootste ri vaal van Sharon binnen de Li- koed, nog wel minister wordt in het nieuwe centrumrechtse ka binet, is de vraag. Hij weigerde vooralsnog het aanbod van Sharon om Shalom op te volgen op Financiën. Die post gaat als Netanyahu in zijn weigering volhardt naar Olmert, oud-bur gemeester van Jeruzalem. Vermoedelijk wordt de nieuwe regering maandag beëdigd in het parlement (Knesset), hoewel sommige media berichten dat het al vandaag kan gebeuren. De coalitie telt vier partijen: de seculiere Shinui, de nationalis tische Nationaal Religieuze Partij, de extreemrechtse Na tionale Unie en de Likoed van Sharon. De regering kan reke nen op 68 van de 120 zetels in de Knesset. DPA/RTR den verscheidene oude sovjet bases bekeken. Als waarschijn lijkste vestigingsplaatsen wor den het vliegveld van Biala Pod- laska in oost-Polen genoemd en de basis bi] Minsk Mazowiecki, niet ver van Warschau. De krant Gazeta Wyborcza wijst er overi gens op dat Moskou er minder blij mee zal zijn, want de bases komen niet alleen dichter bij het Midden-Oosten, maar ook dich ter bij de Russische grens. Onduidelijk is hoe de bevolking in de uitverkoren landen op de Amerikaanse bases zal reage ren. De regeringen staan achter de Amerikaanse acties tegen Irak. maar uit opiniepeilingen blijkt dat de burgers aanzienlijk minder positief zijn. De voorde len van extra geld en arbeids plaatsen zullen voor velen waarschijnlijk niet opwegen te gen de angst dat Amerikaanse militaire installaties hun land tot doelwit van terroristen maakt. Hongarije huisvest al een Ame rikaanse basis in Taszar, waar zo'n drieduizend Irakezen wor den opleid voor actie in Irak. Er zou sprake van zijn dat die ves tiging verder wordt uitge bouwd. Volgens het ministerie van De fensie in Boedapest is echter nog geen officieel verzoek binnen gekomen. Gezien het feit dat veel Hongaren zeer ongelukkig zijn met de Iraakse aanwezig heid in hun land, is het onwaar schijnlijk dat zij op dit moment met zo'n uitbreiding zullen in stemmen. GPD BRUSSEL - Het extreem-recht se Vlaams Blok kan opgelucht ademhalen. Een (tweede) po ging om de partij, drie maanden voor de verkiezingen, door de rechter te laten verbieden, is mislukt. Het Brusselse Hof van Beroep verklaarde zich gisteren onbevoegd om te oordelen over het racistische karakter van het Blok. „Een overwinning voor de de- mocratië", zei partijvoorzitter F. Vanhecke. „Het moet nu uit zijn met de behandeling van het Vlaams Blok en zijn kiezers als pestlijders en paria's. Dit arrest is een enorme politieke over winning voor het Blok en een kaakslag voor onze tegenstan ders." Volgens Vanhecke bewijst de uitspraak eens te meer dat de strijd tegen extreem-rechts op het politieke toneel en niet in de rechtszaal gevoerd moet wor den. Hij is niet de enige die dat vindt. Ook politici van andere partijen, zoals voorzitter P. Janssens van de SP-A (Socia listische Partij-Anders) staan niet achter de aanklacht. Het proces werd twee jaar gele den aangespannen door de Liga voor de Mensenrechten en het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding (dat on der toezicht staat van de pre mier). Drie stichtingen, die sa men de ruggengraat vormen van het Blok. waren aangeklaagd wegens discriminatie en het aanzetten tot rassenhaat. De partij zelf kan niet voor de rech ter worden gesleept, omdat het geen rechtspersoon is. Bij verl ies was het doek gevallen voor het Blok. De drie stichtin gen zouden worden verboden, met als gevolg dat de partijfi nanciering (zij ontvangen jaar lijks ongeveer 2,6 miljoen euro) zou worden stopgezet. In juni vorig jaar verklaarde de rechtbank in eerste aanleg zich al onbevoegd om over het racis tische karakter van het Blok te oordelen. In Nederland kwam het in 1994 en 1996 wel tot veroordeling van de extreem-rechtse Centrum partij van Hans Janmaat. De rechter concludeerde destijds dat de partij zich met de leus 'Ei gen Volk Eerst' -schuldig maakte aan discriminatie. Het Vlaams Blok gebruikt dezelfde leus. Het Centrum voor Gelijke Kansen en Racismebestrijding beraadt zich nog over het eventueel aan tekenen van beroep bij het Hof van Cassatie, het hoogste rechtscollege van België. Advertentie KWANTUM THEEGLAS MET RVS HOUDER Uit recent onderzoek naar een UZT— groot aantal theeglazen is gebleken dat één theeglas uit onze collectie een verhoogd risico van barsten of breken heeft bij het inschenken van hete thee of kokend water. Kwantum Nederland B.V. heeft daarop besloten alle theeglazen van dit type uit de markt te halen. In verband met het genoemde risico verzoeken wij u het genoemde artikel niet meer te gebruiken en terug te brengen bij één van onze vestigingen. Uiteraard ontvangt u het aankoopbedrag retour, ook als u geen kassabon hebt. Voor het ontstane ongemak bieden wij u onze welgemeende excuses aan. Kwantum Nederland B.V., Tilburg artil 1 W 0561

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5