Raadsgriffierschap loopt slecht De Baarzandse Kreek leeft weer PZC PZC Stadsraad Sas vreest gevolg minder toezicht Grote inval politie zonder resultaat De Speye hoopt op steun raadsfracties voor nieuwbouwplan li 15 Terneuzen heeft meer geld nodig voor ondersteuning Vragen in moordzaak agenda Dansavond PvdA wil toch vragenuurtje Kritiek op service Terneuzen Vlam in de pan met deken geblust Trucker ziet motor over het hoofd Vijftien bekeuringen bij controle GroenLinks wil burgers laten spreken voor gemeenteraad donderdag 27 februari 2003 door Harold de Puysseleijr SAS VAN GENT - De Stadsraad Sas van Gent trekt bij de ge meente Terneuzen aan de bel over de verminderde surveillan ces door de bijzondere opspo ringsambtenaar die bij de ge meente in dienst is. De opsporingsambtenaar boek te gedurende de enkele maan- den die hij vorig jaar in Sas van Gent actief was volgens de stadsraad prima resultaten. Maar nu komt hij bijna niet meer in die plaats, omdat hij er naar eigen zeggen een hele hoop andere taken bij heeft gekregen, schrijft secretaris E. de Maaijer van de raad in een brief aan het college van burgemeester en wethouders en de gemeente raad. „Het grote aantal kleine overtredingen die anderen als enorme overlast ervoeren, werd door zijn aanwezigheid en per soonlijke aanpak geminimali seerd. Met name in de wijk Sint Albert, maar ook in de andere delen van onze stad is daardoor het woonklimaat zeer positief benvloed", aldus De Maaijer namens de stadsraad. De bijzondere opsporingsamb tenaar bewijst zijn waarde op terreinen waar de politie in ver band met andere prioriteiten niet aan toekomt. „Vooral ook het preventieve effect van zijn aanwezigheid begon juist de laatste tijd zichtbaar te wor den." De grote zorg 'terug naar af te moeten' is voor de stadsraad aanleiding er bij het gemeente bestuur op aan te dringen er voor te zorgen dat de opspo ringsambtenaar weer vaker in de straten van Sas te vinden is. De brief staat op de lijst van in gekomen stukken die de ge meenteraad vanavond behan delt. De raad komt om half acht bijeen in het stadhuis van Ter- neuzen. door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen zal beduidend meer n Cf geld moeten steken in de onder steunende diensten voor de raadsgriffier. Terneuzen heeft tot nu toe voor deze spilfunctio- naris een bedrag van 95.000 eu ro vrijgemaakt, maar volgens wethouder J. van Schaik (finan ciën) is dit veel te weinig. SINT PHILIPSLAND - De politie heeft alle huis houdens in Sint Philips- land een aantal schrifte lijke vragen gestuurd in de hoop zo informatie te krijgen in de zaak van de moord op de tachtigjarige weduwe J. Serné. De vragen hebben betrek king op de voertuigen en personen die op de avond van cle moord in de buurt van de woning van het slachtoffer zouden zien gezien. De weduwe werd in de nacht van 7 op 8 de cember van het afgelopen jaar door haar buurman dood in haar woning aan getroffen. Uit onderzoek bleek dat Serné om het le ven was gebracht. Na een uitgebreid onder zoek onder de bevolking, opende de politie onlangs ook een anonieme tiplijn voor informatie en getui genverklaringen. STREEKA CTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Creatief handwerken: 13.30 uur: Kaarten bieden; De Halle, 14.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Dansmiddag m.m.v. Dirk van de Voorde; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Zang koor; BIERVLIET - Annelot ter Walle, 14.00- 16.30 uur: OSB soos met kaarten, sjoelen en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: AN- B0 handwerk en hobbybijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; Café de Gouden Kroon, 14.00 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: Kaarten bieden; HEIKANT 't Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; 15.00 uur: Bin go; HOEK - De Lovenhoek, 9.00 uur: Bridge; 13.30 uur: Biljarten, kaarten en soosmid- dag; HULST - De Lieve, 9.30 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Koersbal en handwerken; 19.00 uur: Line dance; 19.30 uur: Bridge; KLOOSTERZANDE Rozenhof, 10.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; KOEWACHT - De Vlaschaard, 13.00 uur: Biljarten; LAMSWAARDE Café de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; OOSTBURG - Den Hoekzak, 13.30 uur: Koersbal en sjoelen voor ouderen; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 9.45 uur: Meer bewegen voor ouderen; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 18.30 uur: Pergamano voor de jeugd en tekenclub; SAS VAN GENT - De Roselaer, 9.30 uur: Callanetics; 10.00 uur: Karakter poppen; 13.15 uur: Tekenen; De Speye, 19.00 uur: Bridge; SLUISKIL - Het Meulengat, 13.30 uur: SWOS koersbal, kaarten, canasta; 14.00 Bingo en optreden ouderen dans- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: (0115) 645769 Fax:(0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst Renë van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114) 372776 Fax: (0114)372771 E-maïl: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl „Het griffierschap is een nieuwe taak binnen de gemeentelijke organisatie. Als je nu ziet wat er allemaal bij het werk van deze functionaris komt kijken, is het duidelijk dat één man het werk niet alleen af kanAmbtelijke en secretariële ondersteuning is echt noodzakelijk. Daar zullen we dan ook meer geld aan kwijt zijn. Daar komt nog bij dat de raad voor bijvoorbeeld de solli citatieprocedure voor een nieu we burgemeester externe hulp van een bureau heeft ingeroe pen. Ik heb dat de raad afgera den, omdat het geld voor zo'n adviseur ook uit het budget voor de raadsgriffier moet worden gehaald. Dat is vi-agen om pro blemen", zegt Van Schaik. Papierwerk In de gemeente Hulst, waar D. van Bunder eind vorig jaar aantrad als beoogd griffier en inmiddels een vaste aanstelling op zak heeft, werd gelijk beslo ten om de raadsgriffier secreta riële ondersteuning te geven. „Dat was ook echt wel nodig, omdat de functionaris in kwes tie om de raad goed te kunnen bedienen erg veel (papier)werk heeft te verstouwen. Deze week hebben we besloten om een deel van het administratieve werk van de griffier verder uit te be steden aan derden, aan perso neel dat wordt ingehuurd", zegt burgemeester A. Kessen van Hulst. De raad in de gemeente Sluis heeft vooralsnog niet de be schikking over een fulltime griffier. De huidige - tijdelijke - functionaris werkt slechts twee dagen per week en dat is te wei nig, zo wordt algemeen ervaren. groep; 18.00 uur: Kindercabaret Het Ta lent; ST JANSTEEN De Warande, 13.30 uur: KBO biljarten; TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Hand werken, soos, canasta en biljarten; 19 00 uur: Bridge; Buurthuis de Hoeve, 13.30 uur: Biljarten; 20.00 uur: Kaarten; WESTDORPE - Café 't Polderken, 13 30 uur: Jokeren; Concordia, 13.30 uur: KBO kaarten en bingo; 19.00 uur: Tafeltennis; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 9.30 uur: Aero bic; 10.30 uur: Volkdansen; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Handwer ken; ZUIDDORPE 't Kaaike, 13.45 uur: Bingo; KOEWACHT - De katholieke Bond van Ouderen afdeling Koewacht houdt zaterdag 1 maart een dansavond in het gemeenschapscentrum De Vlasschaard. De muziek wordt vanaf 21.00 uur verzorgd door het Jumbo Trio. De procedure voor een nieuwe raadsgriffier loopt nog. Door de gebrekkige ondersteu ning en de te geringe inzet van menskracht loopt het dualis tisch bestuurssysteem in de ge meente Terneuzen en Oostburg nog lang niet zoals het zou moe ten. De raden hebben de voor bije maanden nog amper be leidsinitiatieven of voorstellen geformuleerd. Het gebrek aan slagvaardigheid van de ge meentebesturen wordt door de collegeleden in Zeeuws-Vlaan- deren afgedaan met een simpel „Alles moet zich nog zetten." Volgens Van Schaik geldt dit zo wel voor de gemeentelijke ap paraten, die na een herindeling toch altijd geconfronteerd wor den met een flinke reorganisa tie, en het bestuur. Overigens willen verschillende raadsfracties in Terneuzen dat op korte termijn het functione ren van de nog steeds beoogde raadsgriffier - in hetTerneuzen- se geval A. ten Hoeve - onder de loep wordt genomen. Het ge brek aan ondersteuning moet in een gesprek met presidium voorzitter R. Barbé en de raads leden R. Bruggeman en T. van den Berg-van Dijk ook aan de orde worden gesteld De partij gestolen spullen die de politie in de voormalige slagerij in Terneuzen dacht te vinden, bleek daar niet te zijn. foto Charles Strijd door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - De politie heeft gistermid dag bij een grootscheepse inval in de voor malige slagerij IJsebaert aan de Vlooswijk- straat in Terneuzen niet de partij gestolen spullen aangetroffen die ze daar dacht te zullen vinden. „We hadden daar een sterk vermoeden van, maar er is niets aangetroffen", zegt politie woordvoerder J. van Mourick. Bij de actie waren zo'n twintig agenten betrokken. Niettemin is een arrestatie verricht. In het pand, dat door diverse huurders in gebruik is als woonhuis, bevond zich een man die bij justitie nog in de boeken stond vanwege een straf die hij nooit heeft uitgezeten. De man is meegenomen naar het politiebureau en wordt alsnog naar het Huis van Bewaring in Middelburg gebracht. De actie stond volgens Van Mourick los van de klachten die bij de gemeente Terneuzen zijn ingediend over de overlast die sommige huurders van het pand veroorzaken in ver band met de handel in en het gebruik van verdovende middelen. Omwonenden hebben bij de gemeente ge meld dat ze al geruime tijd overlast hebben van (nachtelijk) kabaal in verband met die activiteiten in het pand. Gemeentewoord voerder D. Timmers zegt dat medewerkers van de gemeente er al eens een kijkje hebben genomen om poolshoogte te nemen. „We hebben daarin aanleiding gezien de zaak over te dragen aan de politie", aldus Tim mers. Bij de politiewoordvoerder is nog niets bekend over eventuele justitieel optre den tegen de drugsproblematiek in de voor malige slagerij door Rinus Antonisse BRESKENS - De aanpak van de Baarzandse Kreek bij Breskens is een prachtig voorbeeld van geslaagd kreekherstel in Zee land. Voor de natuur is de oude situatie, van voor de 16e eeuw, teruggekomen. Vogels en plan ten spelen daar meteen op in. Blije gezichten, gisteren op de boerderij van de familie Becu aan de Rijksweg bij buurtschap Kruisdijk. Daar werd de afron ding van de herinrichting van de naastgelegen Baarzandse Kreek officieel bezegeld. Gede puteerde G. de Kok (groene ruimte) onthulde een informa tiebord. Voorzitter C. Kostense van stichting Het Zeeuwse land schap (HZL) - die het natuurge bied beheert - herinnerde eraan dat vooral na de Tweede We reldoorlog de kreken in Zeeuws-Vlaanderen, waaron der ook de Baarzandse Kreek, verloederden. De activiteiten van de landbouw namen een grote vlucht. De kreken werden getroffen door een lager water peil, mest en bestrijdingsmid delen. Ze werden ook zonder wroeging gebruikt als vuilstort plaats. „De kreken werden be- zinkputten", stelde Kostense. Slib Met de komst van het (Zeeuwse) Natuurbeleidsplan, begin jaren negentig, trad verandering in. Het besef ontstond dat anders met natuur en landschap moet worden omgesprongen, aldus de HZL-voorzitter. Daar heeft de Voorzitter C. Kostense van Het Zeeuwse Landschap en gedeputeerde G. de Kok bij het informatiebord bij de Baarzandse Kreek, waar de natuur in de afgelopen jaren is hersteld. foto Charles Strijd Baarzandse Kreek van geprofi teerd. Al met al is er acht jaar aan gewerkt. De waterhuishou ding is ingrijpend veranderd (winter- en zomerpeil 55 centi meter onder NAP), de kreek is uitgebaggerd en enkele verlan- de, historische kreekarmen zijn uitgegraven. Dat leverde 26.000 kubieke meter slib op, dat voor een deel al is weggewerkt. Kostense zei dat vorig jaar de resultaten al zichtbaar werden. Het water is weer helder, vis sterfte blijft uit, de hele zomer waren er aalscholvers en groe pen lepelaars en visdiefjes te zien, in de winter kolganzen en honderden smienten, kieviten en goudplevieren. Ook verble ven er in november tientallen kleine zwanen. Inmiddels is op de weilanden langs de kreek het zeldzame zilt torkruid (een Rode Lijst-soort) weer opgedoken. Vroeger leef den in het gebied van de Baar zandse Kreek de zeer zeldzaam geworden waterral en wouw aapje. Kostense gaf aan dat kreek en omgeving gereed zijn om deze vogels te verwelkomen. Gedeputeerde De Kok zei dat hij inmiddels tien jaar met na tuurontwikkeling bezig is. Hij onderstreepte dat het destijds voor de natuur in Zeeland vijf voor twaalf was. „Nadat we eerst hebben beschermd wat er nog was, zijn we ons gaan rich ten op natuurontwikkeling De 'vernieuwde' Baarzandse Kreek noemde De Kok daarvan een verheugend resultaat. TERNEUZEN - De PvdA in de Terneuzense gemeenteraad wil dat er toch een vragenuurtje komt waarin de raadsleden het college van burgemeester en wethouders over allerlei zaken aan de tand kunnen voelen. In het voorstel voor vast stelling van het reglement van orde hebben B en W de moge lijkheid van een vragenuur geschrapt, maar PvdA-fractie- voorzitter R. de Meyer wil dat dit toch wordt opgenomen. Raadsleden die iets op tafel willen leggen zouden dat wel 24 uur vooraf moeten melden bij de voorzitter. Dat laatste is no dig omdat de betrokken wethouders moeten worden opge trommeld om antwoord te geven op vragen van de raadsleden. TERNEUZEN - Inwoners van de voormalige gemeenten Ax el, Sas van Gent en Terneuzen hebben veel kritiek op het ni veau van dienstverlening van de nieuwe gemeente Terneuzen De PvdA-fractie in de gemeenteraad zegt dat in raadsvragen aan burgemeester en wethouders. „Een van de argumenten die destijds werd aangedragen om de gemeentelijke herindeling in Zeeuws-Vlaanderen te recht vaardigen was dat het niveau van serviceverlening kan wor den verbeterd", stelt R. de Meyer. De PvdA zegt wel enig begrip te kunnen opbrengen voor aanloopproblemen bij het ineenschuiven van drie ambtelijke organisaties, maar stelt anderzijds vast dat er nogal wat mis is. Vanuit alledrie de voormalige gemeenten bereiken de PvdA signalen 'dat zaken als het ophalen van huisvuil, het sneeuw ruimen, het opruimen van groenafval nog niet goed zijn gere- geld. De PvdA wil weten welke stappen het college van plan is te nemen, of al heeft genomen, 'om de dienstverlening op het ge wenste peil te houden of weer te krijgen'. ZIERIKZEE - Koelbloedig ingrijpen heeft er gisteren voor gezorgd dat de schade van een oververhitte frituurpan be perkt bleef. De brand ontstond even voor het middaguur in een huis in de Zierikzeese Ockersestraat. De bewoonster sloeg direct alarm bi] de centrale 112, maar ondernam ook zelf actie door een blusdeken over de pan te gooien. De vlammen doof den direct en de keuken bleef gespaard. „Ze heeft volgens het boekje gehandeld. Prima", loofde bevelvoerder I. van Sorge van de brandweer in Zierikzee De uitgerukte eenheid kon on verrichter zake terug naar de kazerne. VLISSINGEN - Op de Gildeweg in Vlissingen heeft een vrachtwagenchauffeur gistermiddag omstreeks drie uur een motorrijder aangereden. De 23-jarige trucker uit Laren stond stil op de Gildeweg en reed plotseling achteruit. Hierbij ver leende hij geen voorrang aan de 24-jarige motorrijder uit Middelburg. De vrachtwagen heeft geen schade opgelopen. De motorfiets is aan de rechterzijde beschadigd. OOST-SOUBURG - De politie heeft bij een verkeerscontrole in de Bermweg en de Burgemeester Stemerdinglaan in Oost- Souburg vijftien bekeuringen uitgeschreven. Zeven automo bilisten kregen een boete voor het niet dragen van een auto gordel. Zes bestuurders reden te hard, één automobilist had verkeerde nummerborden op zijn auto. Verder werd een be keuring uitgedeeld voor bellen in de auto. en dat het grote Terneuzen nu ook niet zomaar uit de mouw kan schudden. Niet alleen Noët was onaange naam verrast door de uitlatin gen van Van Waes, ook de PvdA- 'er R. de Meyer was dat. „De wethouder lost wat schoten voor de boeg, maar uiteindelijk zal de raad wel uitmaken welke prioriteiten gesteld moeten worden. Overigens was ik wel blij met zijn mededeling dat er wel ruimte is voor een brede school in Sas van Gent", rea geerde De Meyer. TERNEUZEN - De fractie van GroenLinks in de Terneuzense gemeenteraad wil dat ook inwo ners tijdens de maandelijkse raadsvergadering hun zegje kunnen doen. Raadslid P. Clijsen heeft een amandement ingediend om het reglement van orde in die geest te wijzigen. GroenLinks stelt voor om na de opening van de raadsvergadering de aanwezi gen op de publieke tribune de kans te geven om gedurende een half uur het woord te voeren over onderwerpen op de agen da. Degenen die van het spreek recht gebruik willen maken zouden zich dan wel ten minste 48 uur voor de raadsvergade ring moeten aanmelden bij de griffier. Iedere spreker zou maximaal drie minuten het woord mogen voeren. In de toelichting op zijn aman dement wijst Clijsen er op dat in de verkiezingstijd de partijen hebben verkondigd dat het be stuur dichter bij de burgers moeten worden gebracht. Dat is ook in het raadsprogramma op genomen. In dat kader past het spreekrecht volgens Clijsen pri ma in de raadsvergadering.C- lijsen wijst er op dat ook in de gemeenten Goes en Vlissingen de burgers spreekrecht hebben bij gemeenteraadsvergaderin gen Het amendement komt van avond aan de orde in de raads vergadering. door Conny van Gremberghe SAS VAN GENT - Voorzitter R. Noët van stichting De Speye in Sas van Gent vindt dat wet houder A. van Waes van Terneuzen de bouw van een multifunctioneel centrum in het kanaalstadje niet op de lange baan kan schuiven. Dat kan alleen de Terneuzense raad doen en daarin zitten bij verschillende partijen raadsle den die zich eind vorig jaar nog hebben uitgesproken voor een snelle bouw van het nieuwe ge meenschapshuis. Het gaat om de CDA-fractievoorzitter R. Bruggeman, PvdA-voorman R de Meijer en Noët (VVD) zelf. „Vorig jaar heeft de toenmalige raad van Sas van Gent een be sluit genomen om te kiezen voor nieuwbouw. In december werd voor die bouw de Nederlandse Hervormde Kerk aan de Oost kade aangekocht. Afgesproken is dat de gevel van de kerk be houden blijft en dat achter die gevel het nieuwe multifunctio nele centrum zou worden opge trokken. Bewust is voor die lo catie gekozen, omdat die vlakbij het Keizer Karelplein ligt en er dus geen parkeerproblemen te verwachten zijn. Iets wat op de huidige locatie van De Speye - door de concentratie van super markten in de buurt - wel aan de orde is", zegt Noët. Voor Noët is het opschorten van de bouwoperatie niet bespreek baar, omdat hij als oud-wet houder van Sas van Gent de nieuwbouw van de Speye be schouwt als één van de kernac tiviteiten van het project Vitaal Sas. „Haal je dat onderdeel uit Vitaal Sas, dan rijst de vraag wat blijft er nog over. Dat zou ik toch wel van de wethouder wil len vernemen", zegt Noët. Problemen Het voornemen van wethouder Van Waes om de bouw van het Sasse centrum enige tijd op te schorten heeft alles te maken met de financiële problemen waarmee het nieuwe Terneuzen worstelt. Op korte termijn moet de Ter neuzense raad besluiten nemen over de meest urgente investe ringen. De bouw van het Sasse complex zou zo'n 6,5 miljoen euro kosten. Een bedrag waar over Sas van Gent toen het nog zelfstandig was niet beschikte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 43