>zc Nieuw zorgstelsel uitgesteld PvdA achter snel sluiten koffieshops nabij scholen Koersval Ahold onstuitbaar Wapencontroles goed voor sfeer op school Prins Bernhard roept WNF op het matje LPF werpt dam op tegen oeverloze debatten in Kamer 'olitie ziet groep eservisten aan oor overvallers Virtueel met de vlam in de pijp Overleg tussen Balkenende en Bos levert niets op Gedragscode op komst voor sms Petitie voor Arjan Erkel is succes Energiebesparing bij minima Milieudelinquenten op internet Archieven premiers openbaar Leger krijgt hindoegeestelijken donderdag 27 februari 2003 [OENDERLOO - De politie feft gisteren in Hoenderloo een oep militairen aangezien voor inkovervallers en hen omsin- |d en onder schot genomen, [verdachten bleken reservis- flvan het Korps Nationale Re ne (Natres), die bezig waren et een oefening op de Veluwe. politie reageerde op een ge lige die drie gewapende man enmet bivakmutsen meende te ebben gezien bij de Rabobank iHoenderloo. Voorzien van ko- elwerende vesten gingen meer- ere agenten naar de locatie en je wegen naar het Gelderse )ip bij Apeldoorn werden af sloten. De drie mannen wer- m gevonden, onopvallend be- iderd en onder schot genomen, jk werd de verdachten verteld it ze omsingeld waren en dat iaan alle bevelen moesten vol len. )e drie mannen werkten mee, ?aar wisten al snel duidelijk te jaken geen plannen voor een ankoverval te hebben. Demili- liren waren bezig met een oef e- ing en hadden daarom gewe en bij zich. Ook hadden ze hun dichten besmeurd, waardoor it leek alsof ze bivakmutsen roegen. )e politie heeft het voorval be loken met de Koninklijke iarechaussee om dergelijke tmstern atie in de toekomst te lorkomen. „Want de schrik zat izowel bij de agenten als bij de ne militairen goed in", aldus =n politiewoordvoerder. ANP eferendum over nagneetbaan EEUWARDEN - In Friesland omt een referendum over de [agneetzweefbaan in die pro- incie. Dat hebben Provinciale staten van Friesland gisteren in sin spoeddebat besloten. )e bevolking mag zich uitspre ien of zij een supersnelle trein- erbinding van Amsterdam ear Groningen wil. De motie ver het referendum is inge- ;end door WD-fractievoorzit- erT. Baas. iedeputeerde Staten moeten linnen vier weken met een plan omen hoe zij het referendum killen aanpakken. ANP ioor Jaco van Lambalgen iHans van Soest UTRECHT - Bij het Rij Simulator Centrum van het CBR in Utrecht zijn gisteren twee nieuwe vrachtwagensimulators in gebruik genomen. In de apparaten wordt geen les ge geven. Het is de bedoeling de rijvaardigheid van (ervaren) beroepschauffeurs te analyseren en de simulators te gebruiken vooronderzoek. foto Robert Vos/AN P van onze redactie binnenland DEN HAAG - CDA-leider Bal kenende acht het niet langer haalbaar om voor 2006 een nieuw zorgstelsel in te voeren. Na afloop van een gesprek giste ren met PvdA-leider Bos en de informateurs Donner en Leijn- se, zei Balkenende dat er door de val van het kabinet en de verkie zingen te veel vertraging is ont staan. Hij streeft nog wel naar invoering in de komende kabi netsperiode. PvdA-leider Bos maakte na het gesprek duidelijk dat de ondei- handelende partijen het daar over nog niet eens zijn, maar hij sloot niet uit dat het de komende vier jaar zal lukken. Tijdens de campagne zag Bos dat nog niet zitten. „We zullen bekijken of het bin nen vier jaar kan. Het moet zo snel mogelijk, en goed. De zorg vuldigheid staat voorop", aldus Bos. Hij zei geen 'bocht' te heb ben genomen in de richting van het CDA. „Als het goed is, dan bewegen we in eikaars rich ting." De PvdA-leider gaf toe dat het zorgstelsel 'erg gevoelig ligt' bij de sociaal-democraten. Balkenende beaamde dat tij dens de onderhandelingen te hebben gemerkt. Knopen Tot enige overeenstemming le ken Balkenende en Bos niet te zijn gekomen. Niet over het jaar van invoering van een nieuw zorgstelsel, maar ook niet over de premies en de manier waarop acute tegenvallers in de zorg moeten worden opgevangen. Vorige week bestempelde Bos deze week nog als 'week van de waarheid', waarin voor het eerst echt knopen zouden wor den doorgehakt. Het huidige demissionaire ka binet wilde al in 2005 een nieuw zorgstelsel invoeren. Die moet een basisverzekering voor ie dereen bevatten en leiden tot concurrentie tussen de zorgver zekeraars. Bovendien moet het systeem leiden tot meer doelma tigheid en dus tot minder wachtlijsten. Begrotingsevenwicht Ook voor vandaag staan lastige besprekingen op het program ma. Aan de orde is het begro tingsbeleid voor de komende kabinetsperiode. De informateurs Donner (CDA) en Leijnse (PvdA) stellen de partijenin een notitie voor om in te zetten op het wegwerken van het begrotingstekort in de ko mende vier jaar, zo meldden bronnen rond de formatie. Dat betekent dat er zo'n 15 miljard euro zou moeten worden bezui nigd. De informateurs zitten daarmee op de lijn van het CDA. Hun inzet is een domper voor de PvdA, die het bereiken van be grotingsevenwicht minder be langrijk vindt. ANP/GPD DEN HAAG - Koffieshops in de hiurt van scholen moeten zo ael mogelijk worden gesloten. 5 MA -woordvoerder Van Heemst is positief over de voor- tellen van CDA-minister Don- er (Justitie) om de criteria aan i scherpen waar koffieshops un moeten voldoen. Donner wil dat gemeenten er tenger op toezien dat koffie- shops zich aan de afspraken iouden om te voorkomen dat pngeren te makkelijk in aanra- komen met softdrugs. Zo jen ze geen reclame maken, :ogen jongeren onder de 18 jaar tiet worden binnengelaten en nogen ze niet te dicht bij scho- gevestigd zijn. Donner toopt dat gemeenten door deze literia aan te scherpen, in to- aalzo'n 400 van de huidige 800 toffieshops sluiten. '■'an Heemst: „Al jaren geleden afgesproken dat koffieshops -1 jeweerd moeten worden van plekken waar veel kinderen ko men. In de praktijk zie ik ze er echter nog steeds, in Rotterdam zelfs pal tegenover een school voor moeilijk opvoedbare kin deren." De PvdA wil dat er tijdens de formatie harde afspraken wor den gemaakt over handhaving van het softdrugsbeleid. „Maar dat zal wel in een breder ver band moeten, want het grootste probleem waar mensen tegen aan lopen is niet het softdrugs- gebruik, maar de overlast. Die moet op meerdere manieren worden aangepakt. Ook door meer plekken in te ruimen waar criminele junks verplicht kun nen afkicken en verruiming van de mogelijkheden om heroïne onder medisch toezicht te ver strekken aan een beperkte groep verslaafden. Een junk rooft zo'n zes keer per dag om in zijn behoefte te voorzien. Dat is de kern van het probleem dat moet worden aangepakt." Ploewel beide partijen de pro blematiek hard willen aanpak ken, liggen de standpunten van PvdA en CDA op sommige pun ten nog ver uit elkaar. Het CDA voelt helemaal niets voor vrije verstrekking van heroïne aan een harde kern verslaafden. „Daar moet tijdens de formatie verder over worden gepraat", aldus Van Heemst. Meerderheid In de Tweede Kamer kunnen de plannen van Donner voor scher pere regels voor koffieshops in ieder geval rekenen op een meerderheid. Ook de VVD is voor. WD-Kamerlid Cornielje: „Dat stond al in het regeerak koord van het nu demissionaire kabinet. Daar hebben wij voor getekend en staan we nog ach ter." GPD DEN HAAG - De consument moet vooraf weten wat de ge volgen zijn van een bericht naar een sms-dienst. Dat eisten tele- comwaakhond Opta, de Consu mentenbond en de Stichting Ombudsman gisteren van de te- lecombedrijven. Het probleem met de sms-dien- sten is dat mensen vaak niet in de gaten hebben dat ze een abonnement afsluiten. Ook is de manier van afmelden regelma tig vaag en onduidelijk. De tele- comsector is het eens met de kri tiek en beloofde gisteren eind april met een gedragscode te ko men voor ongewenste leveran ciers van tekstberichten. ANP Klanten leveren massaal zegelboekjes in bij de vestiging van Albert Heijn in het Utrechtse winkelcen trum Overvecht. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het aandeel Ahold is gisteren opnieuw flink in waarde gedaald op de beurs. Onzekere beleggers dumpten de stukken waardoor het aandeel voor de derde dag op rij meer dan tien procent verloor en sloot op 2,80 euro. Beleggers in Ahold kiezen eie ren voor hun geld nu er steeds meer onderzoeken komen naar de gang van zaken bij het con cern en advocaten met rechtsza ken en schadeclaims dreigen. De Amerikaanse beurswaak- hond SEC kijkt naar Ahold en de Nederlandse collega AFM onderzoekt of er sprake was van handel met voorkennis. Maandag maakte het bedrijf be kend dat in de Verenigde Staten voor 500 miljoen euro in de boekhouding is gesjoemeld. Be stuursvoorzitter C. van der Hoeven en financieel directeur. M. Meurs stapten die dag op. Staatssecretaris Wijn van Eco nomische Zaken dringt erop aan geen overhaaste conclusies te trekken uit de crisis bij de multinational. „Tot we weten wat er precies aan de hand is moeten we elkaar niet gek ma ken, anders krijgt wat mis schien een incident is veel te grote gevolgen." Wijn maakt zich wel zorgen. „Ahold is een volksaandeel. Ik denk dat iedereen die aandelen heeft zich zorgen maakt. Kijk naar de beweging die de AEX maakt. We moeten er voor zor gen dat er geen dingen gebeuren waarvan we later zeggen: dat was niet nodig geweest." Klanten melden zich masaal bij de ongeveer zevenhonderd Al- bert Heijnwinkels in Nederland om hun zegelboekjes in te leve ren. Het zijn er dezer dagen veel meer dan gebruikelijk. Een woordvoerder van Albert Heijn zei gisteren dat dit niet nodig is omdat het bedrijf voor de zegels een speciale voorziening heeft: „We kunnen het geld gewoon betalen." GPD/ANP door Ferdi Schrooten AMSTERDAM - Op alle scholen in het voortgezet onderwijs moet minstens eens per jaar een onaangekondigde wapencon trole worden verricht. Politie en schoolleiding moeten dan leer lingen kunnen fouilleren, tassen doorzoeken en kluisjes openen. Dat zegt voorzitter Gademan van het Landelijk Platform Vuurwapens. Gademan vindt wapencontro les niet alleen nodig op scholen in de grote steden, ook al zijn daar de meeste problemen. De controles moeten vooral een norm stellen. Gademan: „Je legt niet alleen in het schoolregle ment vast dat wapens verboden zijn, je ziet er ook op toe." Dat heeft volgens hem een gunstige invloed op het algehele gedrag op school. „Op scholen in Amsterdam- Noord is ook het pesten minder geworden. De leiding durft be lediging en bedreiging van leer lingen en medewerkers harder aan te pakken." Het ministerie van Onderwijs is voorstander van wapencontro les, maar vindt een landelijke verplichting te ver gaan, „De si tuatie verschilt per school. Op dat niveau moet er samen met gemeente en politie naar geke ken worden", aldus een zegs man. De Vereniging van het manage ment in het Voortgezet Onder wijs (WO) is voor wapencon troles door de politie, mits die worden uitgevoerd in goed overleg met de school en alleen bij een concrete aanleiding. Voorzitter Hettema: „In alle an dere gevallen is het schieten met een kanon op een mug." Gademan, die ook werkzaam is bij het regionale bureau wapens en munitie in Amsterdam, weet dat veel schooldirecties huive rig zijn voor wapencontroles uit angst voor aantasting van de re- AMSTERDAM - De petitie-actie voor de vermiste Neder landse hulpverlener Arjan Erkel heeft in ruim twee weken tijd 105.000 handtekeningen opgeleverd. Een woordvoerder van Artsen zonder Grenzen (AzG) spreekt van een 'heel mooi tussenresultaat' Gewapende mannen ontvoerden Erkel, algemeen coördina tor voor AzG in de Russische deelrepubliek Dagestan, op 12 augustus vorig jaar. AzG en Arjans ouders in Westdorpe heb ben nog altijd geen informatie over diens verblijfplaats, het motief voor zijn ontvoering of wie verantwoordelijk is. Het is ook nog onduidelijk of Erkel nog in leven is. De petitie gaat naar president Poetin van Rusland. ANP DEN HAAG - Minister Kamp (Milieu) heeft 2,3 miljoen euro klaarliggen om-gezinnen met lage inkomens te helpen bij energiebesparing. Het geld gaat niet direct naar de gezinnen maar naar projecten die waarmee deze huishoudens worden gestimuleerd om maatregelen te nemen. Gezinnen met lage inkomens zitten vaak in een vicieuze cir kel. Ze hebben geen geld voor energiebesparende maatrege len, maar zouden wel een lagere energierekening hebben. Het is de bedoeling dat het geld wordt besteed aan adviseurs die de huishoudens wijzen op de maatregelen die zij kunnen ne men, alsmede aan maatregelen zelf, zoals tochtstrips, spaar lampen en waterbesparende douchekoppen. ANP MAASTRICHT - De provincie Limburg zal namen van be drijven die zich na een waarschuwing nog niet aan de milieu regels houden, op internet plaatsen. Gedeputeerde G. Driessen (Handhaving, CDA) hoopt dat de ze openbaarmaking potentiële overtreders zal afschrikken. In het voorjaar wordt begonnen met de 'digitale schandpaal'. De Limburgse Werkgevers Vereniging (LWV) verwerpt het plan. Overtredingen zijn een zaak tussen provincie en be drijfsleven, stelt LWV. De provincie zou bedrijven al in het be klaagdenbankje zetten voordat duidelijk is of een overtreding daadwerkelijk gemaakt is. ANP DEN HAAG - Het Nationaal Archief in Den Haag krijgt de ar chieven van twaalf premiers uit de periode 1942 tot en met 1979. Het gaat om 340 meter archief van het Kabinet van de minister-president, dat na de overdracht grotendeels open baar wordt. Het archief bevat alle stukken van de premiers in dit tijdvak, van adviezen aan de minister-president tot brieven aan bur gers. Het Nationaal Archief krijgt op termijn ook de archie ven van de premiers na 1979, zodra die klaar zijn. ANP DEN HAAG - Het ministerie van Defensie zal twee hin doepriesters aanstellen die hindoeïstische personeelsleden geestelijk kunnen bijstaan. Deze zogeheten pandits krijgen dezelfde functie als bijvoor beeld aalmoezeniers en humanistisch raadslieden. De Hin- doeraad Nederland draagt de twee pandits voor, die op 5 maart zullen worden beëdigd. Het leger kent al humanisti sche raadslieden, aalmoezeniers, legerpredikanten en rabbij nen. Het kabinet besloot in 1989 dat daar ook twee pandits en twee imams bij moesten komen. ANP door Rudi Buis DEN HAAG - Prins Bernhard wil dat het Wereld Natuur Fonds (WNF) zijn standpunt over de zeehondenjacht aan de Canadese oostkust wijzigt. Het WNF kwam eerder deze week in het nieuws, omdat het de jacht op zadelrobben en klapmutsen in dat gebied niet afwijst. Volgens het WNF zijn de zee- hondensoorten aan de Canadese oostkust niet bedreigd. Het fonds zegt zich liever te richten op diersoorten waarvan het voortbestaan wél in gevaar is. De jacht in Canada kost jaar lijks ruim 300.000 jonge zee honden het leven. Bernhard, president van de Ne derlandse tak van het WNF, heeft ingestemd met het verzoek van SP-Kamerlid K. van Velzen om met de natuurorganisatie rond de tafel te gaan zitten. „Hij heeft mij telefonisch toegezegd stelling te nemen tegen het doodknuppelen van zeehonden, om het maar kort door de bocht te zeggen", aldus het Kamerlid. De prins reikte enkele jaren ge leden zijn onderscheiding, de Orde van de Gouden Ark, uit aan Lenie 't Hart van zeehon dencrèche Pieterburen. Het WNF heeft door de kwestie inmiddels naar eigen zeggen 'enkele tientallen leden' verlo ren. Via telefoon, e-mail en post trokken duizenden natuurlief hebbers de afgelopen dagen aan de bel. Iedereen die reageert krijgt schriftelijk of per e-mail een reactie van directeur H. Voortman, waarin het stand punt van de natuurorganisatie wordt uitgelegd. „Wij zijn niet voor de zeehondenjacht, maar richten ons op dieren die echt bedreigd worden in hun leefom geving, zoals de walvissen in de wateren rond Canada. Dat komt indirect ook ten goede aan de andere dieren, zoals de zee hond." Greenpeace De stichting Bont voor Dieren bracht de zaak eerder deze week aan het rollen. Zij beschuldigde het WNF ervan steun te verle nen aan de commerciële zee hondenjacht. Het WNF is niet de enige natuurorganisatie die leden verliest na slechte publi citeit. Vorige week stroomden bij Greenpeace honderden op zeggingen binnen nadat de or ganisatie bij de Rotterdamse haven had geprobeerd een mili tair transport naar de Golfregio te voorkomen. Dat gebeurde volgens de organisatie onder het motto dat oorlog slecht is voor het milieu. Maar veel aanhan gers pikten dat standpunt niet Greenpeace moet zich met het milieu bemoeien, niet met inter nationale politieke kwesties, al dus de reacties. GPD putatievan hun school. „Terwijl je juist laat zien dat je er alles aan doet om een incident te voorkomen. Je hoeft heus niet een hele school lam te leggen. Elk jaar een controle in de brug klas en een klas met oudere pro bleemleerlingen is al heel wat." De WO en onderwijsbond AOb vinden dat wapencontroles moeten worden ingebed in een bredere gedragsverandering. „We moeten proberen de nor men op scholen terug te krijgen Anders leiden incidentele con troles er alleen toe dat de wa pens van de school naar de straat gaan", zegt een woord voerdervan de AOb. GPD door Henk van Lierop DEN HAAG - De LPF-fractic denkt dat er alleen een einde komt aan oeverloze debatten in de Tweede Kamer, als de leden zelfdiscipline betrachten. De partij overhandigde daartoe gisteren negentien voorstellen aan Kamervoorzitter VVeisglas. De Kamervoorzitter zei in een reactie graag te zien dat ook de andere fracties met een soortge lijk stuk komen en dat inbren gen in het presidium, het be stuur van de Tweede Kamer. In het debat over de verkiezing van de Kamervoorzitter, bleek dat ook andere fracties kritiek hebben op het functioneren van de Tweede Kamer. Volgens de LPF zijn te veel Ka merleden er alleen maar op uit om te scoren in de pers, en wor den alleen om die reden vaak spoeddebatten aangevraagd, Kamervragen gesteld of on haalbare moties ingediend. LPF-Kamerlid Eerdmans sprak van 'incidentenpolitiek met een voorspelbare uitkomst'. De LPF wil dat er alleen een spoeddebat kan komen, als drie fracties of vijftig Kamerleden daarom vra gen. Eenzelfde grens moet ook gelden bij het indienen van mo ties. Nu hoeft die slechts de steun te hebben van vier Ka merleden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3