Stadsmusea toe aan herbezinning Altijd een praatje of dolletje 13 Betonboor verdrijft klokgelui Afdeling belastingen heeft achterstand bijna weggewerkt ]nel ingrijpen nodig om voortbestaan voorzieningen zeker te stellen Vieuwe wagens voor brandweer Reconstructie kruising N59-Laan Saint Hilaire begint in september Onderzoek moordzaak St. Philipsland zeeuwse almanak Vorstelijk waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 SCHOUWEN-DUIVELAND donderdag z/ februari zuud por Marcel Modde JERIKZEE - De stadsmusea an Zierikzee moeten op korte ermijn nieuw leven worden in- teblazen. Gebeurt dat niet, dan al de inmiddels fors teruggelo- en belangstelling doorzetten, aarmee het voortbestaan van side voorzieningen ongewis ordt. Dat zei wethouder A. van Wouden gisteren na afloop in een gesprek met het muse- npersoneel. Dwel het Stadhuismuseum als it Maritiem Museum zijn te li. De collecties worden sta- sch gepresenteerd, wat nau- elijks indruk maakt op de be- lekers. „Het publiek wordt irgens écht geprikkeld. Bo- indien is de informatievoor- iening belabberd. De mensen in maar wat in het rond.Om reden hebben de gemeente- :e musea de belangstelling de [elopen vijf jaar met duizen- mensen zien afnemen, con- rtateert Van der Wouden. Daar- laast maakt het geheel volgens wethouder een rommelige in- Iruk en verkeert het depot in en deplorabele staat. „Er moet lus snel iets gebeuren, want an- lers verdwijnt het gewoon." Irastische ingreep lij erkent dat de huidige situa- ievoor een belangrijk deel in de land is gewerkt door de ge- neente, doordat de musea lange ijd niet op de politieke agenda lebben gestaan. Maar, zo geeft 3e wethouder eveneens toe, geld oor een drastische ingreep is er nog steeds niet. Voor de kortere iermijn heeft Van der Wouden jaarom een beroep gedaan op ie inzet en inventiviteit van de twaalf (betaalde) museumme- iewerkers. Ze moeten van ach- ierhet loket vandaan komen en ich meer bezig houden met het publiek. Het dragen van histori- :he kledij en het draaien van passende achtergrondmuziek, zijn volgens de wethouder 'van iie kleine elementjes die de feer in zo'n accommodatie al GOES - Twaalf nieuwe voertui gen van de Regionale Brand weer Zeeland werden gisteren op de Grote Markt in Goes over gedragen aan regionaal com mandant W. van Leersum. De landrovers zijn bestemd voor de officieren- en hoofdofficieren van dienst, die in verschillende regio's in Zeeland werkzaam zijn. De nieuwe wagens zijn voorzien van de modernste communicatie- en navigatieap- paratuur en bieden een officier alles wat hij of zij nodig heeft. f Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu kruidenbouillon cn groentencurrv (vegetarisch) ofkipcurryen fruitsalade 11,50 of 9,00 (vege tarisch menu) vanavond 19.00-20.30 uur Enneagrammen door Willem Jan van de Wetering Entree 2,00 zondag 2 maart 13.00-17.00 uur Koopzondag 14.30-16.00 uur Lurv op zondag met kinderboekenschrijver Henk Hardeman voor kinderen van ongeveer 10 jaar dinsdag 4 maart 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek De schrijver en zijn psychiater Rogi Wieg en Bart Bakker over Kameraad scheermes kijk ook op ranng!Auiiiiir«nrai»nrejnii redelijk eenvoudig kunnen ver beteren'. Binnen dat kader heeft hij ook voorgesteld contact op te nemen met de Stichting Histori sche Spelen Zierikzee. Van het personeel wordt verwacht dat ze zelf met een opzet komen voor de beoogde aanpak en uit werking. De bedoeling is uiteindelijk de collectie van het Maritiem Mu seum te verhuizen naar het stadhuis. „Het 's-Gravensteen moet weer terug naar de primai re functie van gevangenis, ge combineerd met een stuk to neelspel. Boeven achter de tra lies, executies, dat soort grap pen. En wanneer dat dan wat geld moet kosten, sta ik vooraan om te zien wat we daaraan kun nen doen. Dat kan zo moeilijk niet zijn." Wat volgens Van der Wouden ook redelijk snel valt te realiseren, is het openen van een restauratie in het Stadhuismu seum voor drankjes en kleine versnaperingen. Hij denkt daarbij aan het benutten van de naastgelegen ruimte, die tot voor kort dienst deed als kan toor van de VW. De wethouder wil die exploitatie overlaten aan een horecaondernemer. De restauratie zou naar zijn idee goed aansluiten op de winkel tjes die woningcorporatie Zeeuwland wil bouwen op de begane grond van de oude meel- pakhuizen aan de overkant van de straat. De wethouder ver wacht nog voor de zomer duide lijkheid over een mogelijke Eu ropese subsidie voor opwaarde ring van de Zierikzeese musea. Een verzoek van dien aard is als samenwerkingsproject met het Vlaamse Tielt ingediend in het kader van de Interreg-regeling. Het initiatief ligt momenteel ter beoordeling bij de respectieve lijke provincies, die een belangrijke stem hebben in de verdeling van deze grensover schrijdende geldstroom. door René van Stee BRESKENS - Al meer dan twintig jaar reist William Gijsel (60) uit Eede via het veer Breskens-Vlissingen naar zijn werkgever aan de overkant. De laatste vijftien jaar is dat Geelhoed Betonwa- pening in 's-Heer Arendskerke. Onder weg pikt hij in Oostburg zijn collega Freddie Verkeste op. Gijsel beschouwt het boottripje als een welkome onder breking waarin hij in de loop der jaren een grote 'bootkennissenkring' heeft opgebouwd. ,,'s Ochtends ga ik altijd bij de mannen van Heerema uit Philippine zitten. Op onze vaste stek in het rokersgedeelte van de salon - waar niet gauw iemand anders gaat zitten - praten we dan wat of drinken we een bakje koffie. Altijd is William Gijsel: het vertrek van de veerboot doet pijn. er wel gelegenheid voor een praatje of een dolletje. Gewoon heel gezellig. Die sociale contacten zal ik straks echt gaan missen. We sluiten een heus tijd perk af en dat zal best raar zijn", vertelt het gemeenteraadslid van VVD-Ge- meentebelangen in Sluis. Het vertrek van de veerboot doet Gijsel pijn. Niet zozeer voor hemzelf of uit nostalgie, maar vooral voor de West Zeeuws-Vlamingen die straks gedwon gen zijn een duur abonnement voor het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlis singen te nemen of kilometers moeten omrijden om aan de overkant te komen. „Voor mezelf is het ook niet zo belang rijk. omdat mijn reiskosten toch al wor den vergoed. Zoals het er nu naar uit ziet ben ik qua reistijd ook voordeliger uit. Alleen moet ik wat meer kilometers gaan maken. Dat zal trouwens toch niet al te lang meer duren, want in mei stop ik met werken. Dan kom ik waarschijn lijk bijna nooit meer aan de overkant", aldus Gijsel. Hij is nog altijd van me ning dat een rit door de Westerschelde- tunnel en de oversteek met f ietsvoet- veer gratis hadden moeten zijn. Vooral sportclubs, de jongere school jeugd en mensen die voor hun werk naar Vlissingen moeten, dreigen zwaar te worden gedupeerd. Als gemeente raadslid vraagt Gijsel zich regelmatig af of hij er samen met zijn collega-poli tici in Sluis voldoende aan heeft gedaan om het naderende onheil voor West Zeeuws-Vlaanderen zo veel mogelijk te beperken. Achteraf vindt hij dat de lokale politiek foto Peter Nicolai de boel te veel op z'n beloop heeft gela ten. „Ik steek in elk geval de hand in ei gen boezem. Tegelijkertijd hebben we ook niet helemaal beseft wat er op ons af ging komen. Zodra de komst van de tunnel bekend was, hadden we aan de bel moeten trekken. Misschien hadden we er dan meer uitgesleept. Toch vind ik dat we onszelf niet al te veel verwijten moeten maken. Helaas is gebleken dat de lokale politiek nauwelijks invloed heeft op dergelijke belangrijke beslis singen." door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Rijkswaterstaat begint in september met de re constructie van het kruispunt van de N59 met de Laan van Saint Hilaire bij Zierikzee. De asfaltconstructie wordt com pleet vernieuwd, er komt een nieuwe verkeerslichteninstal latie en de oversteekplaats voor de fietsers wordt verplaatst naar de westkant van het kruis punt. Aanvankelijk had Rijkswater staat het plan opgevat de krui sing te vervangen door een ro tonde. Daar kwam echter nogal wat kritiek op. In de huidige si tuatie is de oversteekplaats voor fietsers richting centrum Zie rikzee beveiligd met verkeers lichten. Die beveiliging zou bij de aanleg van de rotonde echter wegvallen en dat zou de veilig heid van de fietsers volgens ver keersveiligheidsorganisatie 3VO, politie en de Pontes-Scho- lengroep te veel aantasten. De kritiek was niet aan dove mansoren gericht. Rijkswater staat heeft het rotondeplan la ten varen en voor reconstructie van het kruispunt gekozen. De 'plattegrond' van het kruispunt wordt op enkele punten aange past. De aansluiting van de Laan van Saint Hilaire wordt in oostelijke richting verplaatst, waarmee de knik in het gedeelte van de Laan van Saint Hilaire tussen de rotonde bij het ge meentehuis en het kruispunt met de N59 verdwijnt. Fietsers De fietsersoversteekplaats - be veiligd met verkeerslichten - verhuist van de oostzijde naar de westzijde van het kruispunt. Het fietspad aan de westzijde van de Laan van Saint Hilaire wordt doorgetrokken tot aan de N59. Dat betekent in depraktijk dat het aantal malen dat fietsers richting Zierikzee een drukbe- reden weg over moeten steken wordt teruggebracht van drie naar twee. De kosten van de reconstructie zijn voorzichtig geraamd op 855.000 euro, ruim twee ton meer dan wat was uitgetrokken voor het vervangen van de krui sing door een rotonde. Dat zit hem volgens R. Oostinga van de Dienstkring Noord- en Midden- Zeeland van Rijkswaterstaat in het feit dat het kruispunt op alle fronten vernieuwd wordt: nieu we asfaltconstructie, nieuwe verkeerslichteninstallatie, an dere plattegrond en nieuwe software. De gemeente Schouwen-Duive land draagt eenderde deel van de kosten van aanleg hetgeen neerkomt op naar schatting 285.000 euro. Dat is ruim 65.000 euro meer dan de gemeente aan de geplande rotonde bij zou dra gen. De extra benodigde gelden worden geput uit de reserve bo ven wijkse voorzieningen. SINT PHILIPSLAND - De poli tie heeft naar alle huishoudens in Sint Philipsland een aantal schriftelijke vragen gestuurd in de hoop hiermee informatie te krijgen in de zaak van de moord op de tachtigjarige weduwe J. Serné. De vragen hebben betrekking op de voertuigen en personen die volgens verklaringen op de avond van de moord in de buurt van de woning van het slachtof fer zijn gezien. De weduwe werd in de nacht van 7 op 8 december van het afgelopen jaar door haar buurman dood in haar wo ning aangetroffen.Uit onder zoek bleek dat Serné om het le ven was gebracht. Na een uitgebreid onderzoek onder de bevolking van Sint Philipsland, opende de politie onlangs ook een anonieme tip- lijn voor informatie en getui genverklaringen. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - De afdeling be lastingen van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft de achterstanden bijna helemaal weggewerkt. Inhuren van der den is niet langer nodig. De af deling staat weer volledig op ei gen benen en de Waarderings kamer heeft laten weten dat ex tra toezicht door haar niet lan ger nodig is. Dat blijkt uit de tweede tussentijdse rapportage verbetertraject belastingen. Jarenlang stonden de kasten vol met nog af te handelen brieven, maar die tijd is voorbij .Bijna al le correspondentie is afgerond. Er lopen nog enkele bezwaar- en beroepsschriften, maar dat wordt tot de normale werkvoor- raad gerekend. De achterstand in taxaties van bouwvergunnin gen is volledig weggewerkt en binnenkort gaan - een maand eerder dan de laatste jaren te doen gebruikelijk - de gemeen telijke belastingaanslagen de deur uit. Het jaar 2002 is voor de mede werkers van de afdeling een cruciaal jaar geweest. Het jaar is volledig benut om alle achter standen weg te werken, een re organisatie door te voeren, nieuwe medewerkers in te laten stromen en het werk op te pak ken met eigen medewerkers. Al le inspanningen hebben vruch ten afgeworpen, de resultaten worden zichtbaar en dat werkt motiverend. In 2003 wordt ge werkt aan een verdere kwali teitsverbetering van de belas tingbestanden. Een flinke stap voorwaarts was voor de afdeling de start van het werken met een permanente marktanalyse. Uitgangspunt daarbij is dat alle verkopen van objecten - meestentijds huizen - worden bijgehouden en geana lyseerd. Zo kan de gemeente zien of de marktcijfers bruik baar zijn. De permanente marktanalyse is de peiler voor de komende her waardering van het onroerend goed. Onvolkomenheden in analyses kunnen een stroom aan bezwaarschriften opleveren en daarom is op de afdeling geko zen voor een extra kwaliteits slag. Deze wordt uitgevoerd in de periode tot en met maart. Eind maart moet de extra in spanning achter de rug zijn. Volgens de tussentijdse rappor tage zijn vele soms jaren slepen de zaken nu opgelost Een grote 'tijdvreter' was hierbij de afron ding van de baatbelasting. Doordat met name in het jaar 1996 de ontvangen baatbelas ting niet altijd op de gangbare manier was verantwoord in de financiële administratie was het niet eenvoudig alle betalin gen van ondernemers te achter halen. In enkele gevallen was de gemeente zelfs afhankelijk van informatie van ondernemers om de administratie weer op orde te krijgen. Naar aanleiding van de her waardering van onroerend goed was door 117 mensen beroep aangetekend tegen de uitkomst daarvan Voor alle procedures is inmiddels een verweerschrift ingediend. Op dit moment lo pen nog negen procedures. Een ongezeglijke, brutale jongen is hij, Evert uit Goes. En een arro Op het athene um waar hij verondersteld wordt dingen te leren, houdt hij zich overwegend onledig met het overtreden van de huisregels. Tot voor kort gebruikte hij, als leraren of directieleden hem wezen op zijn foute ge drag, de behendige ontken ning die in de zacht-sectorale wereld opgeld doet. Hij zei niet 'dal is niet waar' of 'ik heb dat niet gedaan', maar 'in mijn beleving ligt dat an ders'. Sinds een paar weken heeft hij een nog betere weerleg ging. Als hem wordt ingezou ten dat hij zich weer eens schandelijk heeft gedragen, zégt hij vorstelijk'Mijn fa- milie herkent zich niet in het door u geschetste beeld'. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE Voor de bewoners van de Ring in Burgh is het even wennen. De kerktoren laat dezer dagen een ander geluid horen. Daar waar eerst de klok met regel maat de tijd over de West- schouwse kern liet galmen, klinkt nu geregeld de ratelende slag van de betonboor. Vanaf eind volgende week is het echt stil: dan krijgt het opge spoten beton een maand de tijd om in alle rust uit te har den. Na een zijwaartse gang tussen de kerkbanken door begint de klauterpartij. Eerst via een smalle trap naar het orgel, waarachter de deur verscholen zit naar de kerktoren zelf. In de toren hangt een muffe, be- i dompte lucht. Ver weg klinkt geklop en geschraap over het j beton. Steile houten ladders wijzen de weg naar het geluid, j „We gaan naar boven, waar het het ergst is", vertelt T. Krista- lijn, directeur van Kristalijn Betonservice BV uit Zierikzee, terwijl hij omhoog klimt. Bewapening Aan het eind van de klauter partij wordt duidelijk zicht baar met welk probleem de kerktoren van Burgh te maken heeft: betonrot. Op die etage, waar ook de klok staat, ligt op veel plekken de geroeste bewa pening open en bloot. Flinke plakken beton zijn al naar be neden gevallen. Volgens Kris talijn is het niet toevallig dat juist op deze plek de schade het grootst is. Het klokkenhuis is open, waardoor de vloer en het plafond hier jaar in jaar uit blootgesteld zijn aan weer, wind en zoute lucht. Daar naast helpt de klok een handje. De trillingen die door het gelui ontstaan, zorgen ervoor dat de loszittende stukken sneller naar beneden vallen. Kwaaitaalvloeren De betonrot in Burgh - die vol gens Kristalijn niets te maken heeft met de betonrot in de Kwaaitaalvloeren in wonin gen - is vorig jaar bij een in spectieronde van de gemeente Schouwen-Duiveland ont dekt. Hoewel het tot nu toe nog geen gevaarlijke situaties heeft opgeleverd, is in overleg Met name op de verdieping waar de klok van Burgh staat hebben weer en wind het beton flink aangetast. foto Marijke Folkertsma met de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente Burgh besloten de slechte plekken in de plafonds snel te repareren. Het Zierikzeese bedrijf gaat daarbij zodanig te werk, dat de kerk zelf stofvrij blijft en de diensten gewoon door kunnen gaan. Zo wordt het benodigde werkmateriaal iedere dag via een steiger aan de buitenkant van de toren naar boven ge sleept. Met vier man wordt er nu hard gewerkt om de betonrot uit de Burghse kerktoren te verdrij ven. De losse stukken die nog aan het plafond hangen, wor den weggehaald, de wapening wordt rondom vrij gelegd en gerepareerd. Daarna worden deze plekken weer dichtge smeerd met mortel. Zijn alle rotte plekken aangepakt, dan zal een nieuwe laag beton over het hele plafond gespoten wor den. Destijds is er één centime ter dekkingslaag aangebracht, maar 'eigenlijk is twee centi meter dekking nodig', ver klaart Kristalijn. Ook de goede stukken krijgen zo een extra beschermlaag. De kerktoren moet er dan weer even tegen kunnen. De volgende repara tieklus 'maken wij niet meer mee'. Trillingen Het gevolg van de werkzaam heden aan de plafonds is, dat de klok van Burgh het zwijgen is opgelegd. Allereerst om de werklieden ongestoord hun werk te laten doen, Lachend vertelt Kristalijn welk kabaal het klokgelui maakt wanneer je op dat moment in de toren vertoeft. Vanaf komende week moet de klok zich stilhouden. Het opgespoten beton hardt dan uit en trillingen zouden voor nieuwe, zwakke plekken kunnen zorgen. Nu nog klinkt het geratel van de betonboor over de Burghse Ring. Straks blijft het een maand stil. Kins talijn: „Daarna mag er weer herrie gemaakt worden op Burgh."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33