Projecten Rijkswaterstaat onzeker Zorgen over daling aantal huiszwaluwen PZC PZC Zierikzeese wijk protesteert tegen komst sterfhuis Halt-kalender heeft stoer doen als thema Stoomtrein haalt fruitwagon binnen Gedeputeerde eist helderheid over gevolgen geldnood 15 Bonnenregen Drankrijdster Nieuwe wagens voor brandweer Dirksland trekt kinderartsen aan Geld voor trapleuning Colijnsplaat Dronken vrouw is auto kwijt Trucker ziet motor over het hoofd Autoinbraken op P&R-terrein Hennepkwekerij ontmanteld Vlam in de frituurpan agenda JoorBen Jansen donderdag 27 februari 2003 jUDDELBURG - Gedeputeer de J. Hennekeij (verkeer en ver roer) wil helderheid over de gevolgen voor Zeeland van de aitgavenstop die Rijkswater- ilaat heeft afgekondigd. Hij gaat er voorlopig van uit dat de jcute geldnood bij de uitvoe ringsafdeling van het ministerie ran Verkeer en Waterstaat pro jecten in Zeeland niet in de wie len zal rijden. „Ik wil daar wel duidelijkheid over. Dan ben ik erpas echt gerust op." Rijkswaterstaat heeft voor dit jaar 6,2 miljard euro uit te ge- 16 ven. Volgens berichten zouden inmiddels aangegane verplich tingen dit budget nu al met 400 miljoen euro overschrijden. Vandaar dat sinds deze week een volledige verplichtingen stop geldt. Volgens een woord- roerster van Verkeer en Water staat in Den Haag loopt het zo'n t vaart niet. „We zijn erachter ge komen dat we voor 90 procent ran ons budget voor dit jaar al verplichtingen zijn aangegaan. En het is nog maar eind februa ri. Daarom is het verstandig even een pauze te nemen en de boel op een rijtje te zetten." In Zeeland is het Rijk bij een aantal belangrijke infrastruc turele en onderhoudsprojecten betrokken, zoals de nieuwe N57 op Walcheren met een aquaduct in Middelburg, de verdubbeling van de N61 (Hoek-Schoondijke de tweede brug over de Greve- lingensluis bij Bruinisse, een nieuwe aansluiting voor de goe derenspoorlijn in het Sloege- bied en een aansluiting op het goederenspoor in de Antwerpse haven (de zogenaamde Bocht van Bruinooge), een tunnel bij Sluiskil, versterking van de glooiing van de zeeweringen, herinrichting van de veerha vens in Kruiningen en Perkpol- der, de rondweg Terhole, de ver dere bekleding van de A58 met zeer open asfaltbeton en de bouw van een nieuw kantoor voor de directie Zeeland van Rijkswaterstaat in Middelburg. Geen gevolgen De woordvoerster van Verkeer en Waterstaat verzekert dat de verplichtingenpauze geen ge volgen voor Zeeland heeft. Ge deputeerde D. Bruinooge (eco nomie en havens) zou zich dat ook niet kunnen voorstellen. „We hebben bijvoorbeeld over de verbetering van de goederen spoorverbindingen afspraken gemaakt met Verkeer en Water staat die in beton zijn gegoten. Daarom ben ik vooralsnog niet al te ongerust." Dat geldt ook voor zijn collega Hennekeij, die erop wijst dat voor dit jaar in OOST-SOUBURG - De politie heeft bij een verkeerscontrole aan de Bermweg en de Burge meester Stemerdinglaan in Oost-Souburg vijftien bekeu ringen uitgeschreven. Zeven automobilisten kregen een boete voor het niet dragen van hun autogordel. Zes bestuurders reden te hard, één automobilist had verkeerde nummerborden op zijn auto. Verder werd een bekeuring uit gedeeld voor niet handsfree bel len in de auto. OOSTERLAND - Een 45-jarige drankrijdster uit de gemeente Veere is dinsdagnacht op de N59 bij Oosterland onderschept. Uit de ademanalyse bleek dat ze bijna 1,5 keer boven de limiet zat. Ze kreeg een rijverbod van twee uur en een proces-verbaal. door Ron Magnée MIDDELBURG - Twaalf jonge tekentalenten kregen gisteren in het stadhuis van Middelburg uit handen van burgemeester Schouwenaar de nieuwste Halt kalender. De tekeningen van al le twaalf prijken op deze jongste uitgave van het bureau voor al ternatieve straffen. De wedstrijd viel in het kader van de actie 'Stoer?' die het bu reau heeft opgezet. Uit onder zoek blij kt dat stoer gedrag nog al eens leidt tot vernielingen, intimidatie en pestgedrag. Daarom ontwierp het bureau een project waarbij de leerlin gen van Walcherse basisscholen discussieerden over stoer ge- drag. Op Walcheren deden 46 scholen mee met het project. Een van de opdrachten was om een half af gemaakte tekening, te voltooi en. Iedereen deed dat op zijn ei gen wijze. De deelnemende scholen stuurden de mooiste creaties naar het Halt-bureau. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het aantal huiszwaluwen op Walcheren daalt dramatisch. Als de afna me van broedparen de komende jaren met dezelfde snelheid doorgaat, kan het wel eens zo zijn dat de soort over vijf jaar als broed vogel is verdwenen. Dit meldt onderzoeker Gerwin Geertse in 't Zwelmpje, de .nieuwsbrief van de Vogelwerk- B'oep Walcheren. Daarin doet lij verslag van de huiszwaluw- inventarisatie in 2002. Het ge deelte van Walcheren ten wes ten van het kanaal is voor het overgrote deel onderzocht. Dat gebeurde ook al in 2001. Toen werd een dieptepunt van de soort vastgesteld: 360 tot 400 broedparen. In één jaar is de af- j takeling doorgegaan, er was een afname van ruim 44 procent. De schatting van de Walcherse po pulatie aan huiszwaluwen komt nu op 200 tot 250 paren. atii Dat is het laagste aantal, ooit op het eiland vastgesteld. Alleen voor twee gebieden in het noordwesten (Westkapelle-Sint Jan ten Heere en Vrouwenpol- der-Serooskerke-Oostkapelle) lijkt de daling wat minder erg te zijn. Geertse noemt als belangrijke factoren die voor het nestelen van een huiszwaluw belangrijk zijn: broedgelegenheid, vol doende voedsel en de beschik baarheid van nestmateriaal (klei, leem). Voedsel Aan broedgelegenheid - over stekken van huizen - lijkt op Walcheren geen gebrek te zijn. De achteruitgang moet dus waarschijnlijk gezocht worden in de onvoldoende aanwezig heid van voedsel en/of nestma teriaal. Geertse: „Het blijft echter gis sen naar de werkelijke oorzaak van de achteruitgang op Wal cheren." Uit eerdere inventarisaties van de huiszwaluw bleek dat er in de REDACTIE BEVELANDEN/THOLEN Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Steffan ter Maat GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) heeft er weer een pronkstuk bij voor het museum. De SGB wist één van de laatste vooroorlogse fruitwagons in Nederland te verwerven, een zo genoemde 18-luiker uit 1929. De wagon werd afgelopen weekeinde vanuit Amsterdam per spoor naar Goes getrans porteerd en staat inmiddels op het rangeerterrein klaar voor een nieuwe verflaag. De '18-luikers' werden zo ge noemd omdat ze waren voorzien van 18 luiken met roosters die voor voldoende ventilatie van het fruit moesten zorgen. Deze goederenwagons werden veel in Zeeland gebruikt bij het om vangrijke fruitvervoer. „De wagon past goed in de col lectie van het museum", vertelt SGB-woordvoerder Ronald Smits. „Het treinstel krijgt een plaats bij de oude goederen- Zeeland geen grote projecten op stapel staan. „DeN57 en deN61 komen pas later aan bod en die staan stevig verankerd in het meerjarenprogramma infra structuur. Wethouder L. Wille (verkeer) van Sluis heeft gisteren onmid dellijk contact opgenomen met de secretaris van het project Duurzaam Veilig. Daar is het verzoek neergelegd om na te gaan of ook investeringen in West-Zeeuws-Vlaanderen in het geding zijn. Mocht dat het geval zijn, dan dient Hennekeij daarover zijn zorg uit te spre ken. Wat Wille betreft mag het absoluut niet zo zijn dat de om bouw van de N61 gepland in 2007 op de lange baan wordt ge schoven. „Dat zou wat de ge meente Sluis betreft onaccepta bel zijn." Daar kreeg een deskundige jury vijfhonderd tekeningen voorge schoteld. De twaalf beste teke naars kregen een CD-bon en een plek op de Halt-kalender 2004. Zoals Myrthe Verheij (11) uit Vlissingen. „Je moest de gezich ten op de tekening verder afma ken en inkleuren. En daarnaast heb ik ze een beetje hippe kleren gegeven." Volgens Myrthe heeft zij het tekentalent van haar moeder geërfd: „Zeker weten, die heeft ook zelf op tekenen ge zeten." Naam Tijdens de feestelijke uitreiking maakte T. Terlouw van de bege leidingscommissie van Halt be kend dat de naam van het bu reau verandert. Waar nu wordt gesproken van Regionaal Halt Buro Walcheren gaat het bureau in de toekomst als Halt Walche ren door het leven. Een trotse Terlouw liet meteen de nieuwe huisstijl zien. Waar nu nog een handje het symbool van het bu reau is, wordt dat in de toekomst een punt. jaren tachtig nog sprake was van een toename van het aantal huiszwaluwen. De populatie bereikte in 1993 een hoogte punt. Sint Jan ten Heere Daarna ging het bergafwaarts. Met uitzondering dan van de omgeving van Sint Jan ten Hee re (in tien jaar van 0 naar 7 broedparen) en Serooskerke (vestiging van een nieuwe kolo nie met vijf nesten). Daarentegen is de afname van het aantal zwaluwen zeer sterk in de strook Domburg-Aagte- kerke-Grijpskerke en sterk on der de lijn Zoutelande-Grijps- kerke-Veere. Gerwin Geertse vraagt zich af hoe lang de huiszwaluw nog zijn plek vindt op Walcheren. Zijn inschatting dat het over enkele jaren wel eens helemaal afgelo pen kan zijn met de soort noemt hij 'wellicht erg pessimistisch en mogelijk ook erg onrealis tisch.' De snelheid van de afna me doet hem echter het ergste vrezen. GOES - De Grote Markt in Goes was gister middag rood gekleurd. Twaalf nieuwe voertui gen van de Regionale Brandweer Zeeland werden daar overgedragen aan regionaal com mandant W. van Leersiun. De Landrovers zijn bestemd voor de officieren- en hoofdofficieren van dienst, die in verschillende regio's in Zee land werkzaam zijn. De nieuwe wagens zijn voorzien van de modernste communicatie- en navigatieapparatuur en bieden een officier al les wat hij of zij nodig heeft. foto Mechteld Jansen door Famke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks land heeft vier kinderartsen aangetrokken. Het nieuwe team bestaat uit een Zuid-Afrikaanse, twee Duitse en een Nederlandse arts. Wan neer de laatste van de vier half mei aan de slag gaat op Goeree- Overflakkee is de afdeling kin dergeneeskunde weer op volle sterkte. Voor kleinere ziekenhuizen als dat in Dirksland is het moeilijk specialisten kindergeneeskun de aan te trekken. Op de ar beidsmarkt bestaat een tekort aan kinderartsen. Daarnaast kiezen specialisten vaak voor grotere ziekenhuizen omdat zij dan in een groter team werken; de onregelmatige nacht- en weekenddiensten worden dan over meer mensen verdeeld. Sinds de Dirkslandse kinder arts K. Oosterhuis vorig jaar zijn vertrek aankondigde, is de ziekenhuisdirectie op zoek naar nieuwe specialisten. Want ook het samenwerkingsverband met Medisch Centrum Rijn mond Zuid (MCRZ) kon dat probleem niet oplossen. loods. Met een paar andere fruitwagons willen we het oude fruittransport uitbeelden zoals dat in de jaren dertig plaats vond." De SGB wil het goederenver voer per spoor uitbeelden om dat dit in de jaren dertig een van de belangrijkste motoren van de economie was. Smits: „De eco nomie was afhankelijk van het spoor en het goederenvervoer. De spoorverbinding kon het verschil maken tussen armoede of welvaart. Utrecht De wagon komt uit het spoor wegmuseum in Utrecht. Deze kreeg het voertuig jaren geleden in handen. Het museum deed er niet veel mee en na een aantal omzwervingen kwam de wagon in Amsterdam terecht. „Wij mogen de 18-luiker behe ren. In ieder geval om een lange re periode en misschien wordt het treinstel nog wel eigendom. licht de woordvoerder toe. De Een fruitwagon uit 1929 is het nieuwe pronkstuk van de SGB. wagon is in goede staat en hoeft niet gerestaureerd te worden. Er zijn enkele details die in origi nele staat moeten worden te ruggebracht en er moet een nieuwe verflaag op. Daarna is het de bedoeling dat de wagon in de loop van dit jaar bij de goe- foto Mechteld Jansen derenloods komt. De SGB zoekt overigens nog spullen om het museum in te richten, zoals ou de veilingkisten. COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland stelt ruim 2500 euro beschikbaar voor een leuning langs de trap over de dijk bij de Oude Haven in Colijnsplaat. De ouderenbonden in Noord-Beveland hadden daarom gevraagd. Het is een hele klim over de dijk en als er veel wind staat heb ben ouderen wel eens moeite om overeind te blijven.Wanneer de leuning wordt aangebracht is nog niet duidelijk, maar wel dat het voor de zomer zal gebeuren. De ouderenbonden zijn van het besluit op de hoogte gesteld. RILLAND - De auto van een 28-jarige vrouw uit Antwerpen is dinsdagavond in beslag genomen. Ze reed op de A58 ter hoogte van Rilland en bleek tijdens een controle vier maal de maximaal toegestane hoeveelheid alcohol te hebben gedron ken. Bovendien bleek dat haar rijbewijs al eerder was ingeno men. De vrouw kreeg een dagvaarding mee. VLISSINGEN - Op de Gildeweg in Vlissingen heeft een vrachtwagenchauffeur gistermiddag rond drie uur een mo torrijder aangereden. De 23-jarige trucker uit Laren stond stil op de Gildeweg en reed plotseling achteruit, maar ver leende geen voorrang aan de 24-jarige motorrijder uit Mid delburg. De motorfiets is beschadigd. MIDDELBURG - Op het P&R-terrein achter het station in Middelburg zijn dinsdag twee auto's opengebroken. Uit alle bei de auto's werd een cd-speler gestolen. De diefstallen von den plaats tussen half negen 's morgens en half tien 's avonds. Volgens een politiewoordvoerder worden er op die parkeer plaats vaker auto's gebroken. „Soms is het een hele periode rustig, dan begint het weer." De politie heeft om die reden een tijdje extra gesurveilleerd op het P&R-terrein. Dinsdag werd tussen één uur en half vijf 's middags ook een auto opengebro ken aan de Sportlaan. Daar werd niets gestolen. De autoradio is bij de inbraakpoging wel beschadigd. KAPELLEBRUG - In een oud fabriekscomplex in Kapelle- brug is gisteren een professioneel opgezette hennepkwekerij ontmanteld. De fabriek bestaat uit een loodsencomplex met diverse compartimenten. In één ervan stonden 741 volgroeide planten, 33 assimilatielampen, zes koolstoffilters, elf ventila toren en andere apparatuur voor de wietteelt. Alles is in be slag genomen. De huurder van het compartiment waar de kwekerij werd aangetroffen, is aangehouden voor verhoor. Het gaat om een 53-jarige inwoner van de gemeente Hulst. Vorig jaar werden in hetzelfde loodsencomplex een aantal ge stolen auto's aangetroffen. ZIERIKZEE - Koelbloedig ingrijpen heeft er gisteren voor gezorgd dat de schade van een oververhitte frituurpan be perkt bleef. De brand ontstond even voor het middaguur in eenhuisindeZierikzeeseOckersestraat. De bewoonster sloeg direct alarm via 112, maar ondernam ook zelf actie door een blusdeken over de pan te gooien. De vlammen doofden direct en de keuken bleef gespaard. door Inge Heuff ZIERIKZEE - De mogelijke vestiging van het hospice aan de Frederik Hendriklaan in Zie- rikzee zorgt voor commotie in het wijkje van zestien huizen. De bewoners vrezen dat ze zich ongemakkelijk zullen voelen in de nabijheid van de dood; bo vendien vrezen ze dat ze hun vrije uitzicht verliezen. Wethouder A. van der Wouden (Welzijn) begrijpt de gevoelens, maar zegt dat deze geen reden mogen zijn om het hospice te verbannen naar een bedrijven terrein. Zowel W. Obbink, voorzitter van de Stichting Hospice Schouwen-Duiveland, als Van der Wouden begrijpen dat de buurtbewoners van de Frederik Hendriklaan niet direct enthou siast zijn over de komst van het hospice op het grasveld voor hun deur. Beiden benadrukken dat dit plan een voorstel is en niet definitief. „Wij zouden erg blij zijn met deze locatie omdat het vlakbij het ziekenhuis en Arcuszorgcentra locatie Corne- lia ligt", stelt Obbink. „Daarom hebben wij in januari een infor matieavond voor de buurtbe woners gehouden. Wij hebben toen uitgelegd wat een hospice is en wat wij beogen." Een hos pice is een huis waar mensen in de laatste levensfase kleinscha lig en huiselijk worden ver zorgd. In Zierikzee zou het gaan om drie, later wellicht maxi maal vijf bewoners. A1 tijdens de informatieavond bleek dat het gros van de buurt bewoners het hospice afwijst. Zij vrezen dat er te vaak lijkau- to's langskomen en willen voor komen dat hun opgroeiende kinderen geconfronteerd wor den met de terminale bewoners. Voor Obbink en Van der Wouden zijn het begrijpelijke bezwaren. „Natuurlijk moeten de mensen wennen aan het idee", zegt Ob bink. ..Maar de dood hoort bij het leven. En we praten hier over een huis van 350 vierkante meter op een terrein van 6000 vierkante meter. Die grond wordt ingericht als een parkje waarbij de bewoners kunnen meedenken over de inrichting. We willen graag een net zo goede buur zijn als de hospices in Mid delburg en Hansweert dat zijn Van der Wouden benadrukt dat het hospice van groot belang is en dat de beeldvorming vaak in eerste instantie negatief is. „Daarom moet er veel aan de communicatie worden gedaan. Zulke dienstverlenende voor zieningen horen bij de maat schappij. Je kunt dat niet wegstoppen op een bedrijven terrein." De stichting bezint zich op welke wijze zij met de buurtbewoners verder in ge sprek zal gaan. Alternatieven heeft de stichting niet direct. Ideeën van de buurt bewoners om het hospice in de Noorderpolder aan de andere kant van het ziekenhuis te vesti gen, zijn mogelijk, maar voor het hospice is dat een dure vari ant. Obbink: „Het terrein aan de Frederik Hendriklaan krijgen we om niet van makelaar Bij de Vaate. Dat scheelt enorm in de bouwkosten." Vrij uitzicht De buurtbewoners stellen bij monde van A. Hanse dat het be stemmingsplan moet worden gewijzigd om de bouw van het hospice te kunnen toestaan. .Wij zullen de rechtmatige mid delen gebruiken om een wijzi ging aan te vechten", aldus Hanse. „Wij zijn gehecht aan het vrije uitzicht dat het be stemmingsplan voorstaat. Het hospice hoort niet op een bedrij venterrein thuis, maar ook niet in onze wijk." STREEKACTIVITEITEN GOES Sportpunt Zeeland, 13.00-14.35 uur: Line Dance door Country Club The Sounthern Riders; Wijkgebouw Jan Ligthart, 19.00 uur: Technika 10 voor meisjes van 10 t/m 12 jaar; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9 00-10 00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12 00-13.00 uur: Bewegen voor carapatiënten; KRUININGEN Ons Dorpshuis. 13.00- 17.00 uur; Biljartcompetitie senioren, OBSDeVoorhoute, 19.00-21 00 uur: Ten toonstelling 'waterzooi'; THOLEN - Meulvliet, 19.30 uur: Verkie zingsbijeenkomst CDA; WEMELDINGE Clubgebouw, Dorps straat 74, Repetitie Slagwerkgroep Mu ziekvereniging Mozart; YERSEKE Achterhet havenmeesterkan toor aan de Prinses Beatrixhaven, einde steiger, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oosterschelde;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 31