ud-inwoners krijgen voorrang Altijd een praatje of dolletje 13 Wandelen met knapzak rond Nisse Tarief Liefkenshoek gelijkgetrokken met W esterscheldetunnel Dorpsraad Nisse wil eindelijk besluit over aanpak dorpshuis oormalige burgers Reimerswaal loten gunstig mee bij verdeling kavels wee kerkorgels langemeld voor nonumentenlijst Vinkeleigenaar overmeestert dief in Kapelle Schriftelijke vragen in moordzaak zeeuwse almanak Vorstelijk BEVELANDEN/THOLEN donderdag 27 februari 2003 ioorRob Paardekam 1RUININGEN - Mensen die de emeente Reimerswaal hebben erlaten en graag terug willen eren, maken in de toekomst neer kans op een bouwkavel. lp verzoek van Bewoners Be- ingen Reimerswaal (BBR) mo- deze personen voortaan leeloten in de eerste categorie. dSSENKERKE - De kerke- aad van de gecombineerde ge- ieenten van Wissenkerke en leersdijk spant zich in om de iree orgels in de hervormd ge- eformeerde kerk in Wissenker- e op de Rijksmonumentenlijst ekrijgen. :en status als Rijksmonument ;eeft de beste garanties voor be- cherming en levert ook de neeste subsidie op, mochten de nstrumenten aan restauratie oezijn. Dat laatste is niet direct loodzakelijk, want de orgels ajn in zeer goede staat, let oudste is het zogenaamde ilullerorgel, gebouwd in 1767 ioor Pierre Muller de zoon van Ihristiaan die het orgel in de iaarlemse Sint Bavo-kerk iouwde. Het Vollebregtorgel mtleent eveneens zijn naam an de bouwer en dateert van 862. Beide orgels zijn in een zo joed als originele staat bewaard ebleven. Om het Rijk zo ver te krijgen dat de instrumenten op de lijst wor den gezet, moet de gemeente een iele procedure volgen. In een ioorzitting moeten belangheb benden argumenten aanvoeren ïaarom een plaats op de lijst ge- schtvaardigd is en waarom be scherming noodzakelijk is. Met iet verslag van de hoorzitting in een advies van het college aat de aanvraag naar de Rijks- ienst voor Monumentenzorg, lie er vervolgens over beslist. KAPELLE - Een 17-jarige Eindhovenaar is gistermiddag Kapelle overmeesterd en overgedragen aan de politie. De jongeman die eerder deze week diverse goederen had weg enomen uit een winkel aan de iezelingsestraat in Kapelle, werd door de eigenaar van de winkel herkend. Na een achter volging kon hij, met behulp van omstanders, de jongeman op het Kerkplein overmeesteren. Advertentie vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenu kruidenbouillon en groentencurrv (vegetarisch) ofkipcurrven fruitsalade €11,50 of 9,00 (vege tarisch menu) vanavond 19.00-20.30 uur Enneagrammen door Willem Jan van de Wetering Entree 2,00 zondag 2 maart 13.00-17.00 uur Koopzondag 14.30-16.00 uur Lurv op zondag met kinderboekenschrijver Henk Hardeman voor kinderen van ongeveer 10 jaar dinsdag 4 maart 20.00 uur Zeeuwse Bibliotheek De schrijver en zijn psychiater Rogi Wieg en Bart Bakker over Kameraad scheermes kijk ook op www.d rukkeri i middelburg.nl Als de gemeente Reimerswaal bouwkavels te verloten heeft, worden voorrangscategorieën gehanteerd: hoe hoger de cate gorie waarin je zit, hoe groter de kans op een kavel Mensen die in het betreffende dorp wonen of een economische binding met de kern hebben (dat wil zeggen dat ze er werken) maken doorgaans de meeste kans op bouwgrond. Mensen die in het verleden in Reimerswaal hebben gewoond worden in het huidige systeem gelijkgesteld met personen die nog nooit in de gemeente ge woond hebben. Ze zitten zo doende in een lage categorie en maken weinig kans op een ka vel. BBR vindt dat niet eerlijk, omdat sommige mensen nood gedwongen uit de gemeente weg zijn gegaan. Bijvoorbeeld om dat ze hun huis moesten verla ten, maar binnen de gemeente zo snel geen andere woning te vinden was. Met het huidige stelsel zouden deze mensen niet meer in aanmerking komen om terug te keren. BBR heeft een initiatief-wets voorstel ingediend dat door het college van B en W verder is uit gewerkt. Oud-inwoners van een Reimerswaals dorp loten voort aan weer mee in de eerste cate gorie, maar om te voorkomen dat iedereen een beroep kan doen op deze regeling, zijn daar wel enkele voorwaarden aan verbonden. Zo mag iemand niet langer dan zes jaar buiten het betreffende dorp wonen. Ook moet hij of zij minimaal twee jaar in de kern gewoond hebben. Iemand die bijvoorbeeld al acht jaar weg is of slechts zeven maanden in het dorp heeft ge woond, kan geen gebruik ma ken van de regeling. Kleine dorpen Een tweede verandering betreft het toewijzen van kavels in de kleine dorpen Hansweert, Waarde en Oostdijk. In tegen- Wandelaars kunnen de omgeving van Nisse met de knapzak verkennen. door Steffan ter Maat NISSE - Burgemeester J. Gelok van de gemeente Borsele heeft gisterochtend de Knapzakroute rondom Nisse geopend. De wan delroute is een ongeveer tien ki lometer lange tocht döor de na tuurlijke omgeving van Nisse. De looproute is ontstaan op ini tiatief van bakkerij - theetuin Jikkemiene, werk- en leerboer- derij de Akkerwinde en kaas boerderij Ter Nisse. De route is uitgezet door het heggenland- schap en over de bloemdijken rond Nisse. Het vertrek is bij Jikkemiene, waar de wande laars bij aanvang tegen betaling een knapzak met etenswaar en een routebeschrijving meekrij gen. Over onverharde paden en dij ken gaat de wandeling naar de Akkerwinde. De route gaat on der andere langs de kleinschali ge middeleeuwse weilanden verder richting de kaasboerde rij. Gelok opende de Knapzak route door een deel van de tocht af te leggen. In zijn kielzog lie pen de initiatiefnemers en de werknemers van de bakkerij - theetuin en de leer- en werk- boerderij. „We hadden al een tijdje het idee om iets gezamenlijk te organise ren met de Akkerwinde en de kaasboerderij", licht Betty Sin- ke van Jikkemiene toe. „We zijn bij elkaar gaan zitten en al nadenkend op het idee van deze wandelroute gekomen. De omgeving hier biedt goede mo gelijkheden voor zo'n natuurlij ke wandeling. De activiteiten en streekproducten die wij als drie door René van Stee BRESKENS - Al meer dan twintig jaar reist William Gijsel (60) uit Eede via het veer Breskens-Vlissingen naar zijn werkgever aan de overkant. De laatste vijftien jaar is dat Geelhoed Betonwa- pening in 's-Heer Arendskerke. Onder weg pikt hij in Oostburg zijn collega Freddie Verkeste op. Gijsel beschouwt het boottripje als een welkome onder breking waarin hij in de loop der jaren een grote 'bootkennissenkring' heeft opgebouwd. ,,'s Ochtends ga ik altijd bij de mannen van Heerema uit Philippine zitten. Op onze vaste stek in het rokersgedeelte van de salon - waar niet gauw iemand anders gaat zitten - praten we dan wat of drinken we een bakje koffie. Altijd is William Gijsel: het vertrek van de veerboot doet pijn. er wel gelegenheid voor een praatje of een dolletje. Gewoon heel gezellig. Die sociale contacten zal ik straks echt gaan missen. We sluiten een heus tijd perk af en dat zal best raar zijn", vertelt het gemeenteraadslid van VVD-Ge- meentebelangen in Sluis. Het vertrek van de veerboot doet Gijsel pijn. Niet zozeer voor hemzelf of uit nostalgie, maar vooral voor de West Zeeuws-Vlamingen die straks gedwon gen zijn een duur abonnement voor het fiets-voetveer tussen Breskens en Vlis- singen te nemen of kilometers moeten omrijden om aan de overkant te komen. „Voor mezelf is het ook niet zo belang rijk, omdat mijn reiskosten toch al wor den vergoed. Zoals het er nu naar uit ziet ben ik qua reistijd ook voordeliger uit. Alleen moet ik wat meer kilometers gaan maken. Dat zal trouwens toch niet al te lang meer duren, want in mei stop ik met werken. Dan kom ik waarschijn lijk bijna nooit meer aan de overkant", aldus Gijsel. Hij is nog altijd van me ning dat een rit door de Westerschelde- tunnel en de oversteek met fietsvoet- veer gratis hadden moeten zijn. Vooral sportclubs, de jongere school jeugd en mensen die voor hun werk naar Vlissingen moeten, dreigen zwaar te worden gedupeerd. Als gemeente raadslid vraagt Gijsel zich regelmatig af of hij er samen met zijn collega-poli tici in Sluis voldoende aan heeft gedaan om het naderende onheil voor West Zeeuws-Vlaanderen zo veel mogelijk te beperken. Achteraf vindt hij dat de lokale politiek foto Peter Nicolai de boel te veel op z'n beloop heeft gela ten. „Ik steek in elk geval de hand in ei gen boezem. Tegelijkertijd hebben we ook niet helemaal beseft wat er op ons af ging komen. Zodra de komst van de tunnel bekend was, hadden we aan de bel moeten trekken. Misschien hadden we er dan meer uitgesleept. Toch vind ik dat we onszelf niet al te veel verwijten moeten maken. Helaas is gebleken dat de lokale politiek nauwelijks invloed heeft op dergelijke belangrijke beslis singen." stelling tot de andere kernen zitten mensen met een economi sche binding daar niet in de eer ste categorie. Als het aan het college ligt, is dat binnenkort wel het geval. Om de voorgestelde veranderin gen te kunnen uitvoeren, moet de nota grondbeleid worden aangepast. De gemeenteraad neemt daar in maart een besluit over. Het lijkt zo goed als zeker dat een meerderheid met de plannen instemt. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Liefkens- hoektunnel bij Antwerpen heeft de tarieven voor personenauto's en vrachtwagens gelijkgetrok ken met het tarief voor de Wes- terscheldetunnel. Dé tunnel passage per auto kost voortaan 4 euro (was 3,50) en voor een vrachtwagen moet 15 euro wor den neergeteld. Abonnementhouders zijn bij de Liefkenshoektunnel net iets goedkoper uit. Automobilisten betalen 2,80 euro en vrachtwa gens 11,15 euro, respectievelijk 20 en 10 eurocent minder dan bij de Westerscheldetunnel. Tunnelexploitant NV Liefkens hoektunnel maakt het Neder landse weggebruikers voortaan gemakkelijker een abonnement af te sluiten. De machtiging voor betaling van het abonne ment loopt via de ING-bank. De waarborg die voor de zoge noemde teletolcard moet wor den gestort, is wel beduidend hoger dan de borg die de Wester scheldetunnel waagt voor de T- tag, het apparaatje waarmee ongehinderd de tolpoorten kun nen worden gepasseerd. De NV Westerscheldetunnel vraagt daarvoor een borg van 10 euro. Aan de teletolcard is wel een aantal voorwaarden verbon den. Machtiging De kaarthouder moet voor een bedrag van minimaal 250 euro gebruikmaken van de Liefkens hoektunnel. Daarnaast is een machtiging voor automatische afschrijving van het bedrag van de tunnelpassages vereist. De voorwaarde dat voor mini maal 250 euro per jaar gebruik moet worden gemaakt van de tunnel, leidde in het recente ver leden tot een groot aantal pro testen van met name Neder landse abonnementhouders. Die protesteerden tegen het feit dat de tunneldirectie, zonder enig overleg, hun abonnement beëindigde op het moment dat het minimumbedrag niet werd gehaald. Voor de tunnelexploi tant liepen de administratie kosten in zo'n geval te hoog op. Het gebruik van de Liefkens hoektunnel neemt jaarlijks met sprongen toe. Maakten in 1997 precies 3.670.993 voertuigen (2.940.730 auto's en 730.263 vrachtwagens) gebruik van de verbinding tussen de twee Scheldeoevers, vorig jaar was dat aantal opgelopen tot 5.027.856 voertuigen (3.712.362 autos'en 1.315.494 vrachtwa gens). Gemiddeld passeren maandelijks ruim 300.000 au to's en 100.000 vrachtwagens de tolpoortjes. In januari van dit jaar werden 280.019 auto's en 108.154 vrachtwagens geturfd, 15.000 voertuigen meer dan in januari van vorig jaar. Gevolgen Een woordvoerder van de Lief kenshoektunnel wilde gisteren geen toelichting geven op de cij fers. Ook waagde hij zich niet aan een voorspelling van de gevolgen die de tunnel bij Antwerpen ondervindt van de ingebruikname van de Wester scheldetunnel. Volgens een woordvoerder van dienst Wegen en Verkeer van het Vlaams mi nisterie van Openbare Werken zal de invloed van de Wester scheldetunnel niet echt groot zijn. De Westerscheldetunnel is met name aantrekkelijk voor bestemmingsverkeer in Zee land en de directe omgeving. „De Liefkenshoektunnel heeft toch meer een functie voor het doorgaande verkeer op het Eu ropese wegennet", meent hij. Dat veel Oost-Zeeuws-Vlamin gen zullen kiezen voor de Lief kenshoektunnel in plaats van de Westerscheldetunnel is niet nieuw. De woordvoerder: „Dat gebeurt nu toch ook al jaren." De directie van de Westerschel detunnel houdt overigens wel rekening met 'een zekere con currentie' van de Liefkenshoek tunnel. Maar een helder beeld daarvan heeft men op dit mo ment niet. foto Dirk-Jan Gjeltema initiatiefnemers leveren, kun nen daarbij goed in de wande ling worden ingepast." De Knapzakroute rond Nisse is op iedere woensdag en vrijdag te wandelen vanaf de voorjaars vakantie tot en met de herfstva kantie. Op het VW-kantoor in Goes en op verschillende campings ko men informatiefolders te liggen over de route. door Mieke van der Jagt NISSE - De dorpsraad van Nis se heeft de fracties in de ge meenteraad van Borsele ge vraagd een politiek steekspel over de problemen met het dorpshuis in Nisse achterwege te laten. De verbouw van het dorpshuis ligt al negen maanden stil, om dat de architect aan wie de be- heerstichting de opdracht had gegeven, ernstig in gebreke is gebleven. Daardoor besteedde de beheerstichting een bouw aan die veel meer kostte dan het bedrag dat de gemeenteraad er voor beschikbaar had gesteld. In een informele raadsvergade ring heeft wethouder F. Tolle naar voorgesteld het benodigde extra krediet beschikbaar te stellen en zo de ellende te beper ken. De schietvereniging kan al tijden niet schieten, het dorps huis kan niet optimaal worden gebruikt, de buren zitten met rommel en overlast en de aanne mer kan niet verder. Tollenaar ziet maar één manier om daar een snel eind aan te maken en dat is gewoon in de beurs tasten. Maar in de gemeenteraad gaan stemmen op om hetgeen is ge beurd tot op de bodem uit te zoe ken. De dorpsraad van Nisse ziet de bui al hangen. Als er nog veel heen en weer moet worden gepraat, kan cle bouw wel tot de bouwvakantie worden uitge steld. In een brandbrief aan alle fracties heeft de dorpsraad ge vraagd politieke overwegingen achterwege te laten. „Wij roe pen u allen op het menselijk ver stand te laten voorgaan boven het politieke verstand", schrijft dorpsraadsvoorzitter W. de Smit. Hij meldt er wel bij dat de wethouder terecht heeft gespro ken over een bewonderens waardig geduld van de Nissena- ren, maar dat ook daar een einde aan komt. Als de raad tijdens de vergadering van 13 maart ak koord gaat met het voorstel, kan de aannemer een dag daarna verder. SINT PHILIPSLAND - De poli tie heeft naar alle huishoudens in Sint Philipsland een aantal schriftelijke vragen gestuurd in de hoop hiermee informatie te krijgen in de zaak van de moord op de tachtigjarige weduwe J. Serné. De vragen hebben betrekking op de voertuigen en personen die volgens verklaringen op de avond van de moord in de buurt van de woning van het slachtof fer zijn gezien. De weduwe werd in de nacht van 7 op 8 december van het afgelopen jaar door haar buurman dood in haar wo ning aangetroffen. Uit onder zoek bleek dat Serné om het leven was gebracht. Na een uit gebreid onderzoek onder de be volking, opende de politie on langs ook een anonieme tiplijn voor informatie en getuigenver klaringen. Een ongezeglijke, brutale jongen is hij, Evert uit Goes. En een arro. Op het athene um waar hij verondersteld wordt dingen te leren, houdt hij zich overwegend onledig met het overtreden van de huisregels. Tot voor kort gebruikte hij, als leraren of directieleden hem wezen op zijn foute ge drag, de behendige ontken ning die in de zacht-sectorale wereld opgeld doet. Hij zei niet 'dat is niet waar' of 'ik heb dat niet gedaan', maar'in mijn beleving ligt dat an ders'. Sinds een paar weken heeft hij een nog betere weerleg ging. Als hem wordt ingezou ten dat hij zich weer eejis schandelijk heeft gedragen, zegt hij vorstelijk: 'Mijn fa milie herkent zich niet in het door u geschetste beeld'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29