De meeste renners stoppen op deze leeftijd Danny Moens weet wat organiseren is Criteriums ook open voor amateurs A Topcompetitie 2003 Zeeuwse wielerkalender 2003 donderdag 27 februari 2003 Nu hun ploegen zijn opgewaar deerd tot Trade Team 3, zullen twee Zuid-Bevelandse amateurwiel renners het dit seizoen regelmatig moeten opnemen tegen de profs. De 22-jarige Richard Slabbekoom uit Kapelle rijdt bij Van Vliet, de 19-jari- ge Johnny Hoogerland uit Yerseke bij het Belgische Quick Step. Na de doorbraak in Olympia's Tour wil Slabbekoom, Zeeuws sportman van het jaar, zich in zijn vierde seizoen bij de amateurs bevestigen op het hoogste niveau, waar tweedejaars Hoogerland zich zo goed mogelijk aan hoopt aan te passen. Terug van een ge zamenlijk trainingskamp in Kroatië troffen ze elkaar in het ouderlijk huis van Slabbekoom vooreen vooruitblik op weer een seizoen tussen de wielen. Wie is het best door de winter geko men? Slabbekoom: „Ik niet. Half november bleek dat ik de ziekte van Pfeiffer had. Daardoor heb ik twee maanden niet kunnen fietsen. Ik wist meteen dat ik een goed voorjaar kon vergeten. Con ditioneel ben ik nog minder, daarom heb ik ook geen wedstrijden gereden in Kroatië. Ik ging wel steeds beter trainen, terwijl ik anderen naar de kloten zag gaan en dacht: wat hebben die deze winter gedaan? Misschien pakt het zelfs goed uit. Mijn hele sei zoen is opgeschoven en ik heb straks meer reserves." Hoogerland: „Half november ben ik juist weer serieus begonnen met fiet sen, nadat ik een maand niets had ge daan. In Kroatië heb ik hard getraind, maar ik kon desondanks goed mee doen in de wedstrijden. Ik zat niet op het lint." Wie is het verst in zijn ontwikkeling? Hoogerland: „Richard. Hij heeft het best gepresteerd, is ouder en weet hoe je wedstrijden moet winnen. Ik wil vooral bevestigen dat ik dit niveau aankan. Ik ga veel etappekoersen rij den, hoewel ik Olympia's Tour waar schijnlijk laat schieten. Omdat onze ploeg een Trade Team 3 is geworden, rijd ik meer grotere wedstrijden. Dat zal aanpassen worden. Hopelijk kan ik volgend seizoen dan doorbreken." Slabbekoom: „Ik heb er lang over ge daan, vind ik. Ach, beter langzaam maar zeker dan helemaal nooit. Ik heb altijd geweten dat ik het kon en dat geldt ook voor Johnny; die kan het ook." Hoogerland: „De meeste renners stoppen op deze leeftijd. Je hoort wel eens zeggen dat ze vroeger meer ka rakter hadden, maar tegenwoordig moet je er net zo veel voor doen en la ten. Misschien nog meer zelfs. Er is zo veel naast het fietsen, de verleiding om iets anders te gaan doen is groot." Zou je kunnen leven als een prof? Hoogerland: „Ik werk bij de Slager op Wielen, het bedrijf van Peter Hoon- dert. Ik wil nog niet alles op het fietsen zetten, niet alleen thuiszitten en trai nen. Nu heb ik een bepaald ritme in mijn leven, dat bevalt me prima. Ik ben de enige van onze ploeg die werkt. Een paar anderen gaan nog naar school, de rest doet niets anders dan wielrennen." Slabbekoom: „Ik zou het kunnen. Ik probeer mijn opleiding havenvervoer en logistiek nog af te maken. Maar het is niet makkelijk." Hoogerland: „Ik heb het zelf ook mee gemaakt. Je bent vaak weg voor een wedstrijd, je moet steeds een achter stand inhalen." Werken jullie samen tijdens ivedstrij- den? Hoogerland: „Dat niet. Ik heb wellie ver dat Richard wint dan een of ande re Brabander." Slabbekoom: „Ik zal zeker niet tegen hem rijden. In de sprint ben ik sneller dan Johnny, maar ik zal ze niet alle maal van hem winnen. Misschien ze ven van de tien." Hoogerland: „Ik zou 'm kwakken!" Wie is het brutaalst? Slabbekoom: „Johnny." Hoogerland: „Vind je? Nou ja, ik durf mijn mond wel open te trekken als ze me de kant inrijden." Slabbekoom: „Als het nodig is, bijt ik ook van me af. In de laatste rit van Olympia's Tour werd ik bewust uit de waaier gereden. Ik kreeg een duw en kwam zwaar ten val. Toen heb ik nog een gat van drie minuten dicht moeten rijden. Dat ben ik nog niet vergeten." Wie heeft het beste koersinzicht? Slabbekoom: „Allebei. Het heeft met vorm te maken en het komt met de ja ren. Je leert de parkoersen beter ken nen, bijvoorbeeld." Hoogerland: „Als je in vorm bent, kets je zo naar de goede groep toe. Je moet het spelletje leren spelen. Ik ben be gonnen met wielrennen in categorie 5 bij de jeugd. Begin je als tweedejaars nieuweling, dan ben je eigenlijk al te laat." Slabbekoom: „Ik ben begonnen als eerstejaars nieuweling. Ik kon toen goed merken dat de meeste anderen al verder waren." Zijn jullie mentaal sterk? Slabbekoom: „Ik moet lekker in mijn vel zitten om goed te kunnen preste ren. Ik wil de dingen doen die ik leuk vind, naar het strand gaan als ik daar zin in heb. In Olympia's Tour kon ik goed omgaan met de druk. Ik kwam absoluut niet nerveus aan de start. Voor de etappe in Limburg wist ik ge woon dat ze me op zo'n parkoers niet Richard Slabbekoom (links) en Johnny Hoogerland, Zeeuwse amateurs tussen de profs. foto Willem Mieras op vijf minuten zouden rijden. Ach teraf gezien was dat zelfs de makke lijkste dag." Hoogerland:,Het is af en toe lastig om sterk te blijven in je hoofd. Je moet trainen, eten en vooral veel rusten. Ze zeggen dat koersen worden gewonnen in bed. Dat is wel eens moeilijk op te brengen. Wij hebben een Kazach in de ploeg, Moeravjev, die ligt alleen maar in bed." Jij werd in je laatste juniorenjaar op de proef gesteld toen bleek datje over een te hoge testosteronwaarde be schikte. Hoogerland: „Mijn wereld stortte even in. Het was een moeilijke tijd, ik merkte dat mensen over me roddel den. Gelukkig heb ik redelijk snel de draad weer opgepakt. Ik heb een at test gekregen waarin staat dat mijn li chaam te veel testosteron aanmaakt. De zaak is afgedaan." Kun je goed tegen je verlies? Hoogerland: „Als ik met drie lengten verschil word geklopt, kan ik goed te gen mijn verlies. Maar als ik destijds bij de junioren de Ronde van Vlaande ren niet zou hebben gewonnen, had ik mijn stuur in drie stukken geslagen." Slabbekoom: „Wielrennen is geen tennis. Een wielrenner verliest meer dan hij wint. Ik had vorig jaar de laat ste etappe van de Ster Elektrotoer moeten winnen. We waren met vijf man weg en iedereen zag dat ik de sterkste was. Ik kreeg van alle kanten geld aangeboden, maar ik wilde voor mezelf rijden. Toen ik met Rik Reine- rink voorop kwam, ging hij in mijn wiel zitten. Ik ben blijven doorgaan en dat was dom van me, want ik werd ge klopt in de sprint. Ik heb hem gefelici teerd, maar niet van harte. Zo wordt er dus soms gekoerst in de profwereld. Het was de eerste keer dat ik dat mee maakte. Ik heb er veel van geleerd." Maken jullie kans tussen de profs? Hoogerland: „Het Trade Team 3 van Quick Step is een kweekvijver, ze pro beren de stap naar de profploeg steeds kleiner te maken. Ik wil mijn wed strijden uitrijden en eens proberen mee te gaan met een ontsnapping. Bij de eerste vijf eindigen in een 1.3-wed strijd is nog niet mogelijk, bij de eerste vijf in een 1.5-wedstrijd moet wel kunnen lukken. In de ZLM Tour mis schien. Ik zal moeten wennen aan het niveau, hoewel er ook renners zijn bij Trade Teams 3 die nog geen kermis- koers kunnen uitrijden. En ik word elk jaar sterker." Slabbekoom: „Ik ook. In de testen haalde ik dezelfde resultaten als vorig jaar en dat ondanks mijn trainings achterstand. Olympia's Tour en het NK zijn weer mijn grootste doelen. Ik hoor nu bij de beteren van de ploeg en ben een vaste waarde geworden voor Van Vliet. Ik probeer die stijgende lijn door te trekken. Ik mag dan een slech te start hebben gehadhet zal niet lang duren voordat ik weer een wedstrijd win." Sven Remijnsen Hij werkte zich in negentien jaar tijd op van hekkensjouwer bij een klein criterium tot voorzitter van een grote eendagswedstrijd. In de voorbereiding op de eerste ZLM Tour onder zijn leiding kan Danny Moens (37) putten uit zijn veelzijdi ge verleden. „Of je nu vlagt of de be kers uitdeelt, iedereen is belang rijk." Ogenschijnlijk moeiteloos heeft Moens de overstap gemaakt van het OZ Wielerweekend, waar hij vier jaar vice-voorzitter was, naar de ZLM Tour. Drie jaar geleden ver ruilde de geboren Aardenburger de Zeeuws-Vlaamse tweedaagse voor de klassieker in zijn nieuwe woon plaats Goes. Na zijn inwerkperiode volgde hij vorig jaar Adrie de Win ter op als voorman. Danny Moens, in het dagelijks le ven hoofd restauratieve diensten in verpleeghuis Ter Valcke, weet in middels wat organiseren is. Als broekie raakte hij ooit betrokken bij het wielercomité in Aardenburg. Hij werd er penningmeester, kwam op een dag Ton van Oosten van het Zeeuws-Vlaams Wielerweekend tegen en voor hij het wist was hij lid van de omvangrijke ondersteu ningsgroep. Zijn werkzaamheden waren gevarieerd. „Van hekken sjouwen tot de bezemwagen bestu ren." In die periode leerde hij dat het wel slagen van een wielerwedstrijd valt of staat met de inzet van vrijwilli gers. „Of je nu vlagt of de bekers uitdeelt, iedereen is belangrijk. Omdat ik helemaal onderaan ben begonnen, weet ik hoe een organi satie in elkaar steekt. Van die erva ring profiteer ik nu nog. Het is geen vereiste voor een voorzitter, maar wel heel handig." Toen Ronald Apers de leiding kreeg en een nieuwe tweede man zocht, besloot Moens de gok te wagen. „We woonden bij elkaar in de buurt en Ronald was mijn tandarts. Ik kreeg sponsoring in mijn pakket. In die tijd ging dat nog vrij gemakkelijk. Je belde een sponsor en die zei: 'Hoeveel heb ik vorig jaar gegeven? Doe dit jaar maar weer hetzelfde bedrag.' Sinds de economische te ruggang moet je er veel meer voor doen. Sponsoring is vaak het eerste waar bedrijven op bezuinigen als het niet goed gaat." Ook de ZLM Tour, die draait met een budget van 60.000 euro, is dit jaar geldschieters kwijtgeraakt. „Maar er zijn er ook weer een paar bij gekomen en als er problemen zijn, kunnen we altijd aankloppen bij de ZLM." Als tegenprestatie voorziet hij de regionale media in naam van de hoofdsponsor maan delijks van een zogenaamde pr- flits, ook als er eigenlijk niets te melden is. Op de dag van de wed strijd worden de sponsors rondge reden in de vip-bus. Moens: „De be drijven die ons steunen, willen we ook iets te bieden hebben: uitstra ling, reclame en een mooie wieier- dag." Koe Moens heeft zijn draai gevonden op Zuid-Beveland. Toen hij na het OZ Wielerweekend van 2000 zijn buik vol had van het heen en weer rijden naar 'de overkant', richtte hij zijn blik op de voormalige Arjaan de Schipper Trofee. Hij sloeg het aan bod af om Jan van Haneghem, die districtsconsul werd, op te volgen als koersdirecteur. „Stel dat er over de koei'sradio was gemeld dat er in Woensdrecht een koe op de weg was gesignaleerd. Nu weet ik waar het ligt, maar toen moest ik mijn weg in de omgeving nog vinden." Hij werd opnieuw vice-voorzitter. „Adrie de Winter deed heel veel, hij had het hele draaiboek in zijn hoofd. Als ik iets niet wist, kon ik altijd bij hem of Janus Vermeule te recht." Vermeule, een begrip in de Zeeuwse wielerwereld, overleed daags na de editie van 2001 en wordt nog altijd gemist. De Winter trad na de ZLM Tour van 2002 terug als eerste man en is binnen de orga nisatie nu nog actief als verant woordelijke voor de route en de be veiliging daarvan. De achtste editie, die op za terdag 19 april wordt gehou den, is opnieuw ingedeeld in categorie 1.5. „Via de KNWU en de UCl hebben we inmiddels vernomen dat dit wel eens het laatste jaar kan zijn van de 1.5-wedstrijden. We moeten dus misschien iets anders gaan doen, terug naar de clubcompetitie bij voorbeeld, of verder omhoog naar categorie 1.3. Daar is dan wel zo'n 12.000 euro meer voor nodig. Maar ik moet het nog zien. De natio nale topcompetitie is ooit ook eens afgeschaft ge weest..." In tegenstelling tot het OZ Met het Zwitserse toptalent Fabian Cancellara kreeg de ZLM Tour vorig jaar een aansprekende winnaar. foto Dirk-Jan Gjeltema Wielerweekend is de ZLM Tour dit jaar niet opgenomen in de competi tie. „We wilden ook Zeeuwse clubs de mogelijkheid bieden in onze wedstrijd te starten. Dat bleek on mogelijk te zijn, omdat ze in dat ge val ook alle andere wedstrijden van de topcompetitie hadden moeten rijden. Nu blijkt dat die uitzonde ring wél kan worden gemaakt. Hadden we dat geweten, dan had den we wellicht anders beslist." Over een gebrek aan deelnemers hoeft de ZLM Tour, vorig jaar ge wonnen door Fabian Cancellara, zich allerminst zorgen te maken. Al dertig ploegen hebben zich aange meld, waaronder Rabobank. Voor Danny Moens valt of staat het suc ces van het evenement niet met een aansprekend deelnemersveld of een spetterend koersverloop. Het is na tuurlijk mooi meegenomen, maar een organisator kijkt verder dan de waan de dag. Moens: „Als onze dok ter weinig te doen heeft gehad en de ambulance leeg over de finish gaat, hebben we het goed gedaan." Sven Remijnsen Om de wielersport in Zeeland te stimu leren, heeft het district Zuid-West van de KNWU toestemming gekregen om wedstrijden voor elite en beloften ook open te stellen voor amateurs A. Zij mo gen het doorgaans bescheiden deelne mersveld in de criteriums aanvullen. De provincies Zeeland, Zuid-Limburg en Friesland, de zogenaamde 'witte vlekken' op de Nederlandse wielerkaart, hebben opnieuw dispensatie gekregen voor het organiseren van gecombineerde wedstrij den. De klasse van de amateurs A heette de afgelopen jaren nog sportklasse A; de periode daarvoor gingen de renners als cyclosportieven door het leven. „In principe geldt de regeling voor alle Zeeuwse koersen", legt consul Jan van Haneghem uit. „Omdat er te weinig licen tiehouders zijn bij de elite en beloften, kunnen organisaties dankzij de amateurs A toch een leuk veld samenstellen. Het le vert altijd tien tot vijftien extra renners op, die de wedstrijd meer cachet geven. Het kost niks en levert alleen maar geld op. Er heeft zich nog geen enkele organi satie gemeld die de amateurs A er niet bij neemt." Sven Remijnsen Danny Moens foto Willem Mieras 7 en 8 juni OZ Wielerweekend 15 juni Ronde van Midden-Nederland 22 juni Grote Rivierenprijs Kerkdriel 5 en 6 juli Ronde van Midden-Brabant 20 september Classic 2000 Borculo 5 oktober GP Wieier Revue e/n=elite zonder contract en neo's; am A=amateurs A; am B=amateurs B; m=masters; v= vrouwen; jun=jiinioren; nwl=nieuwelingen; jun v=juniorvrouwen; nwl v=nieuwelingvrouwen; j= jeugd, dbw=dikkebanden MAART 15 Oud-Vossemeer e/n, am A, v 30 Landelijk jeugdtoernooi Sluiskil j APRIL 5 Omloop van de Braakman e/n 6Graauwj 19 ZLM Tour e/n 27 Wim Hendriks Trofee e/n 30 Kapelle j MEI 3 Yerseke e/n, am A, j, dbw 3 Omloop van Borsele nwl, v 4 Omloop van Borsele j, jun v, nwl v 17 Kwadendamme e/n, nwl 23-25 Juniorendriedaagse Axel jun 24 EPZ Klassieker am A, m 30 Bruinisse e/n, am A 30-31 Ster van Zeeland v JUNI 7-8 OZ Wielerweekend e/n 7 Nieuwdorp nwl, j 9 Districtskampioenschap weg Oudenbosch e/n, am A, jun, nwl 10 Axel e/n, am A 16 Zuiddorpe e/n, am A 19-21 Ster van Walcheren v 25 Distrïctskampioenschap tijdrijden Nieuwdorp 28 Kruiningen e/n, am A, jun, nwl, jun v, jun n, dbw JULI 1 Sint-Jansteen e/n, jun 8 Westdorpe e/n, am A, jun 18's-Heer Arendskerke nwl 19 Biervliet e/n, am A 22 Clinge e/n, am A 26 Kortgene e/n, am A, am B, m, dbw AUGUSTUS 2 Burgh-Haamstede e/n, am A 16 Zierikzee e/n, am A 22 Philippine e/n, am A 23 Waarde jun v, nwl v SEPTEMBER 6 Delta Profronde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27