De klassieke spurter sterft langzaam uit Knaven is klaar voor het voorjaar 25 donderdag 27 februari 2003 Robbie McEwen wint de Touretappe naar Reims in het voor de Australische sprinter bijzonder succesvolle wielerjaar 2002. foto Jasper Juinen/ANP De tijden dat elke overwinning tel de voor Robbie McEwen zijn voorbij. Het beste jaar uit de carrière van de Australische sprinter van Lot to heeft hem een nieuwe status gege ven. Met zijn ritzeges in de Tour en de Giro, de groene trui op de Champs Elysées en de tweede plaats op het WK achter de ongenaakbare Cipollini schaarde McEwen zich onder de gro ten van het peloton. „Ik blijf het mooi vinden om een kleine koers te winnen, maar alles heb ik er niet meer voor over." Daarom stapte hij vroegtijdig af in de Tour Down Under (onwillige knie) en keerde hij een dag vroeger terug van de Ronde van de Middellandse Zee. Het eerste grote doel is nu Milaan-San Remo, omdat de Omloop Het Volk (za terdag) iets te vroeg komt in de plan ning van het voorjaar. Twee lichte trainingen nog, één laat ste test en dan zal blijken hoe het met de vorm is voor zaterdag. „Winnen zit er nog niet in", denkt hij aan de voor avond van de eerste grote krachtme ting op Belgische grond. Het sprintka- non heeft een valse start gemaakt, onder meer door een kleine hapering van het kniegewricht. Bovendien zijn er, hoe vreemd het ook mag zijn, nog altijd naweeën van een ongeluk dat hij jaren geleden op training heeft gehad. „Ik ben tien jaar geleden omver gere den dooreen bus en elk jaar zijn er wel dagen dat ik pijn heb op de plaats waar ik toen geraakt ben. Dat speelde vorige week weer even op in de Ronde van de Middellandse Zee. Ik zat al een paar dagen scheef op de fiets, omdat ik met mijn linker-been geen kracht kon zetten. En ik heb besloten om maar af te stappen." Osteopaat De Belgische osteopaat Jan van de Velde reist hem in die dagen meestal achterna om met speciale behande lingen de geblokkeerde spieren los te maken. „Hij heeft me in de Tour van vorig jaar elke dag onder handen ge nomen. Voor de etappe een halfuur, na de etappe nog een uur. Zo houden we het onder controle en kan ik verder blijven rijden. Vroeger stapte ik bijna altijd af in een rittenkoers, nu kan ik door-gaan." Het heeft alleen de voorbereiding op het voorjaar iets in de war gestuurd. McEwen keerde een dag vroeger tei-ug uit het zuiden dan voorzien en heeft de training in België een week lang op een laag pitje gezet. Veel zorgen maakt hij zich niet over die ontwikke ling. „Het komt alleen wat later op gang dan vorig jaar. Toen had ik in de ze tijd al zes overwinningen op zak." Voor het gr-ote gevecht met de mon diale sprinttop zal hij stx-aks wel klaar zijn. McEwen is beter dan ooit. Het enige smetje op zijn absolute topjaar (28 overwinningen) was vorig jaar de kansloze eindsprint op het WK in het duel met Cipollini. De Australiër heeft altijd beweerd dat het gevecht dat vooraf ging aan de spi-int hem zo veel ki-acht heeft gekost, dat hij al uit geteld was voor de laatste jump. „Het draaide die dag allemaal om de positie in het wiel van Cipollini. Elke sprinter wist dat het daar te doen was Ik heb er kilometers lang met Zabel om moeten vechten, hard tegen hard. We kregen bijna slaande ruzie, maar dat gevecht heb ik gewonnen. Alleen was i k kansloos toen de spi-int echt be gon. Cipollini was super, ik niet meer Ik had te veel moeten geven." Het wiel van Cipo zal ook dit j aar weer de ideale plek zijn om een spurt aan te gaan. McEwen kijkt er al naar uit, misschien al in San Remo. Hij beseft ook dat er na Zabel, Cipollini en Steels een hele nieuwe lichting op komst is. De jonge Australiërs Baden Cooke en Graeme Brown bijvoorbeeld, die wel worden vex-geleken met zelfmoox-d- commando's, vanwege de hondsbru tale manier van spurten. Netjes „Met Cooke gaat het al wat beter, hij kan nu ook netjes spurten", heeft McEwen wel al ervarenBrown is het volgens de verhalen uit het peloton nog lang niet afgeleerd, die gaat iede re spi-int in alsof het om de WK-finale keirin gaat. De keren dat hij voor een gevaaiiijk manoeuvre is gediskwali ficeerd zijn niet te tellen. En Brown toont ook geen enkel respect voor an- dei'en. In Langkawi schold hij een ploeggenoot uit voor idioot, toen hij in een levensgevaarlijke sprint in de hekken was gereden. Voor McEwen hebben ze weinig ge heimen. Hij kent niet alleen de tactiek van de erkende spurters (Cipollini, Kii'sipuu, Fi-eire, Zabel en Steels), maar volgt ook de ontwikkelingen van de jonge generatie sprinters op de voet. „De Italiaan Petacchi woi'dtmet het jaar beter en ik hoor van collega's dat de Sanjaai'den Valverde en Galvez bij Kelme een snelle progressie ma ken." Hij zal ze binnenkort wel treffen, on der meer in Parijs-Nice, waar McE wen de klassiekex-s gaat voorbereiden. „Het is een ideale koers om te schaven aan de vorm, maar de basis is er al. Ik heb in Australië eerst wat rust geno men en daarna in december zo'n drie duizend kilometers op training ge maakt." Met zijn pi-ogramma wijkt hij niet veel af van vorig jaar. Zaterdag Het Volk, zondag in Kuux-ne, daarna Pax-ijs-Nice en de klassiekex-s. „Ik doe net als vorig jaar ook weer twee grote ronden: de Tour en daar voor eerst de Giro. Het WK is niet voor sprinters dit jaar, maar ik heb wel hoop op 2005. Dan is het WK in Ma drid en het parkoers schijnt heel vlak te zijn, net als vorig jaar. Dat is een meevaller. Ik was er al vanuit gegaan dat ik die ene kans in Zolder had ge mist en dat er geen volgende zou ko men. Het is alleen wel over twee jaar, dus Cipollini zal er niet meer bij zijn. Dat is vooi-al een nadeel. Met hem er bij wordt de wedstrijd gecontroleerd en hoef je tot de finale alleen mee te rijden." Fusieploeg McEwens ploeg (Lotto) is in wezen ook sterker dan hij ooit is geweest. Met Eeckhout, Steegmans, Van Bon, Van Dijk en Vierhouten heeft de Bel gische fusieploeg nu ook aardig wat hardrijders in de gelederen. Dat zal nodig zijn ook. De klassieke spurter, die ongezien kan meex-ijden in het wiel, is aan het uitsterven. Het gaat nu vooral om organiseren, ondei-weg en in de laatste kilometex-s, zoals de Itali anen op het WK voor Cipollini deden. Ook McEwen heeft nu de gangmakers om de perfecte spurt te rijden, maar dat zegt nog niet alles. „Ik kan Cipol lini alleen verslaan als ik geluk heb en als alles klopt. De voorbereiding, de positie en de sprint zelf. En dan nog moet ik zelf een superdag hebben." Frits Bakker De winter lijkt verdrongen. Buiten is het nog koud, maar het zonne tje is de voorbode van wat komen gaat: de voorjaarsklassiekers. „Alles wat we tot nu toe hebben gehad, is voorbereiding", zegt Sex-vais Knaven als hij na drie uur training terugkeert in zijn woonplaats Meei-le. Samen met Erik Dekker, Jeroen Blijlevens, Max van Heeswijk en Tristan Hoffman is hij er deze ochtend op uitgetrokken. „Lekker gefietst. Goed getraind ook." Veel gelachen en gesproken ook on derweg. „Iedex-een heeft het nu over de Omloop Het Volk. Het is een mooie, apai*te koers. Vooral omdat het de eer ste is van zijn soort. Iedereen zit er op te wachten. Als je die kunt winnen, zit je voorlopig goed. Het brengt rust. Je gaat met een goed gevoel naar de an dere koersen, want die belangrijke ze ge heb je al te pakken." Servais Knaven zegt dat de Omloop Het Volk een koers is waar hij iets mee heeft. „Ik heb er bijna altijd korte uit slagen gereden. De finale kent de no dige kasseistroken. Daar gebeurt het vaak en aangezien ik weet dat ik sterk ben op die kasseisti'oken, ligt zo'n slot me." Sleuren Sinds Knaven twee seizoenen geleden Parijs-Roubaix won, is hij een inter nationaal erkend kasseienspecialist. „De boel uiteen sleuren op de keien lukt in Parijs-Roubaix beter dan in de Omloop Het Volk, omdat 'Het Volk' in wezen geen loodzware wedstrijd is. In de Franse koex-s kun je vaak in het zog van de motoren een gaatje slaan. Het zijn van die dingen die je in de loop dei- jaren leert. Op de kasseistx-oken moet je op kop lijden. In de Omloop Het Volk gaat het vooral om de vlakke, lange wegen in de finale. Er wordt dan veel gedemaireerd. Het is mijn sterke punt om zo vaak mogelijk mee te springen. Elke ontsnapping kan dé slag zijn." Knaven rijdt dit seizoen bij Quick Step, de nieuwe formatie van Patrick Lefevere. Diens achttal voor zaterdag straalt kasseikracht uit met onder andex-en Johan Museeuw (winnaar 2000), Frank Vandenbroucke (win naar 1999), Paolo Bettini, Tom Boo- nen en Servais Knaven. „Zo'n in de bx-eedte sterke formatie is voor mij al leen maar gunstig", vindt de Neder- landei'. Renners als Museeuw, Van denbroucke en Boonen kun je beter aan je zijde hebben dan dat je er tegen moet koersen. Voorbereiding De bijna 32-jarige Knaven is bij Quick Step een vaste waarde voor de voor jaarsklassiekers. Zijn voorbex-eiding is er ook al jaren op afgestemd. „Van wege de geboorte van Senne (zijn tweede kind en dochter) eind januari werd het deze winter wel een andere voorbereiding. In heb er een trai ningskamp voor laten lopen en in die week heb ik vijf van de acht dagen niet op de fiets gezeten. Hoewel je uit tes ten weet dat het goed zit met de condi tie, word je daar toch wel nerveus van. Het deed me dan ook goed dat ik kort daarop in de Ronde van Qatar een etappe won. Niet alleen trouwens vanwege de vorm. Twee dagen na de geboorte van Senne moest ik alweer naar de koers. Dan thuis te komen met een ovei-winning op zak, voor haar, is een emotioneel iets." Renners overwinteren vaak op hun ei gen manier. „Ik werk niet met strakke schema's. Ik doe het naar eigen in zicht. In je tiende prof jaar weet je on- dexdussen wel wat te doen. Erik Dek ker (zij n dorpsgenoot met wie hij vaak traint) heeft wel van die schema's. Het mooie is dat wat hij doet en wat ik doe, grotendeels ovei-eenkomt." Knaven neemt na het seizoen amper afstand van zijn fiets. „In de herfstva kantie zijn we met Britt (de oudste dochtex-) een dagje naar Plopsaland geweest. Dat was het wel zo'n beetje. Daarna nog het vrijgezellenfeest van Andx-eas Klier en even later zijn brui- loft. Daarna ben ik alweer begonnen met de training voor het nieuwe sei zoen. Na al die jaren heeft het mijn voorkeur om de periode van niets doen niet te lang te maken. Van fysiek niets doen dan. In mijn hoofd neem ik wel meer rust uiteraax-d. Het voordeel van die korte pauze is dat je daarna vrij snel en ontspannen de zaak kunt oppakken. Ik zit die periode vier keer in de week op de fiets en heb dus alle tijd om andere dingen te doen. De eer ste testen begin december toonden aan dat ik even ver was als in andere jaren in januari. Dat stelde me gerust met het oog op de nadei'ende beval ling." Winterti'aining betekent voor Knaven vooral 'afwisseling'. „Ikci'oss in het bos, zit drie keer per week in het fitnesscentrum, doe krachttraining op de fiets, fiets af en toe op de baan en werk mijn eigen 'blokkentraining' af op de rollen." Die blokkentraining houdt in dat hij in blokken van onge veer tien minuten tekeergaat op de rollen. Het is een intervaltraining, die de basis is van veel opbouwschema's. „Met een groepje renners werk je tus sendoor aan de duuilraining. Door af wisselend op kop te fietsen, rijd je van de vijf uur dan twee uur in de gewen ste zone. Dat wil zeggen dat je tien hartslagen onder je omslagpunt rijdt. Ook dat komt neer op wat andex*en het 'trainen in de hoge hartslagen' noe men." Zaterdag begint tussen Gent en Loke ren eindelijk het echte werk. „Eigen lijk is 'Het Volk' een heel rare koers", stelt Knaven. „Nu heeft iedereen het er al weken over, maar als je over een tijdje terugkijkt, denk je: hoe kan het dat we ons zo druk gemaakt hebben over die koers? Als je het goed be schouwt, stelt de Omloop Het Volk weer weinig voor ten opzichte van Mi- laan-San Remo, de Ronde van Vlaan deren en Parijs-Roubaix. Maar het is de eerste hè." Ad Pertijs Servais Knaven, Erik Dekker en Max van Heeswijk (vlnr) voeren het Nederlandse trainingsgroepje aan. Rechts Tristan Hoffman en Jeroen Blijlevens. foto Ben Steffen/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 25