Toppers veranderen massaal van baas Oscar Freire houdt van de Rabo-stijl 23 ROUVRAY CATI LLON McEwen maakt een valse start Zeeuwse amateurs nu tussen de profs Renners, ploegen en wielerkaiender donderdag 27 februari 2003 Nog 22 Nederlanders maken dit wielerseizoen, dat zaterdag tradi tiegetrouw wordt geopend met de Om loop Het Volk, deel uit van een ploeg die behoort tot de topdertig van het in ternationale peloton. Het zijn er zes minder dan het afgelopen jaar, maar een negatieve conclusie hoeft daaruit niet te worden getrokken. Rabobank, het boegbeeld van het Ne derlandse wielrennen, beschikt na de komst van enkele buitenlandse vedet ten over de beste selectie ooit. Het vroege voorjaar werd bovendien al op geluisterd door enkele overwinnin gen, met de uit Italië overgekomen Remmert Wielinga als meest in het oog springende renner. Het wielerpeloton heeft afgelopen winter een aardverschuiving onder gaan. Voornaamste reden was het stoppen van Mapei als hoofdsponsor van een ploeg die de afgelopen jaren toonaangevend is geweest. De econo mische crisis werkte daarbij ook door in de wielersport, waardoor veel ren ners lang moesten wachten op een nieuwe werkgever of in het ergste ge val geen baan meervonden. Vijf renners van de toptien waarmee 2002 werd afgesloten, rijden alweer enkele weken voor een andere baas. Wereldbekerwinnaar Paolo Bettini (ex-Mapei) koos voor Quick Step, hem al bekend als co-sponsor bij zijn oude ploeg. Wereldkampioen Mario Cipol- lini heeft nog dezelfde extravagante zebra-outfit, maar zijn ploeg heet nu Domina Vacanze in plaats van Acquae Sapone. Dario Frigo (ex-Tacconi) en Aitor Gonzalez (ex-Kelme) zijn inge lijfd doorFassa Bortolo, al is de laatste transfer nog altijd niet bevestigd door de internationale wielrenunie UCI. Francesco Casagrande verruilde Fas- sa Bortolo voor Lampre. Opmerkelijk was natuurlijk ook de overstap van Jan Ullrich van Telekom naar Team Coast. De Duitser moet nog tot 23 maart wachten voordat hij in ac tie mag komen. Hij is geschorst. Ull rich was een van de opmerkelijkste doping gevallen van het afgelopen sei zoen. Bij een out-of-competitioncon- trole werd hij positief bevonden op amfetaminen. Een gevolg, zo bekende hij, van een uit de hand gelopen avondje stappen. Andere grote namen onder de doping- zondaars waren Gilberto Simoni (co caïne, maar later op twijfelachtige gronden gerehabiliteerd) en Stefano Garzelli (maskeringsmiddel)Het tweetal, beiden binnen een week uit de Giro gezet, gaf het imago van de wie lersport weer een stevige deuk. Rabobank realiseerde een grote trans fer. Oscar Freire was weliswaar geen toptienrenner, maar als tweevoudig wereldkampioen wel een grote naam. De Spanjaard is, mits niet geplaagd door blessures, een topaanwinst, die nogmaals aangeeft dat de ambities van de hoofdsponsor verder reiken dan een in Nederland aansprekende oranje brigade. Vorig jaar al werd de A merikaan Levi Leipheimer aangetrokken om de ploeg in de Tour ivat meer smoel te ge ven. Het gaf Michael Boogerd de gele genheid in de luwte naar zijn grootste succes ooit te fietsen. Hij won de ko- ninginnenrit op La Plagne. Tegenval ler voor Rabobank is de blessure van Erik Dekker, die kampt met mysteri euze knieklachten en van wie in het voorjaar al geen wonderen meer hoe ven te worden verwacht. De opmerkelijkste prestaties kwamen trouwens tot nu toe van een jonkie dat twee jaar geleden nog niet goed ge noeg werd bevonden. Eindhovenaar Remmert Wielinga genoot zijn oplei ding bij Rabobank, maar had niet de bluf die Bobbie Traksel en nu Kevin de Weert een contract voor de hoofd macht opleverde. Traksel, talentvol en gretig, dreigde met vertrek en werd nog voor zijn twintigste verjaardag prof. De Belg De Weert (20) kon ook schermen met interesse uit zijn vaderland. Wielinga, in februari onder meer al winnaar van een rit in de Ruta del Sol, koos voor een kleine Italiaanse ploeg (Di Nardi) maar werd afgelopen winter alsnog door Rabobank ingelijfd. Misschien is Wielinga, samen met Traksel, wel de renner waarop wieier- minnend Nederland wacht. Want der tigers als Boogerd, Dekker en Knaven zijn in Nederland nog altijd de grote namen. Aan de jonkies de taak het gat te dichten. Peler van Leeuwen foto Jasper Juinen/ANP Vraag op een rustig moment aan Michael Boogerd hoe hij over de nieuwe aanwinsten van de Rabo- bank-ploeg denkt en hij begint een mooi betoog. Boordevol informatie, aangevuld met zijn eigen mening. Maar over één nieuweling houdt hij het kort. Want volgens Boogerd weet iedereen alles al over Oscar Freire Go mez. „Freire is een bekend verhaal." Hij mag volgens Boogerd dan weinig geheimen hebben, de toekomst van de 27-jarige Spanjaard uit Torrelavega bleef na het eind van het vorig seizoen toch lang in nevelen gehuld. Zou Frei re zijn handtekening onder een con tract met de nieuwe Quick Step-for- matie zetten, of werd het toch CSC Tiscali? De belangstelling van iBa- nesto.com was ook serieus, maar die ploeg bood hem slechts een eenjarig contract aan. Het management van de Rabo-ploeg legde een tweejarige ver bintenis onder zijn neus, waarna Frei re voor de Nederlandse formatie koos. „Rabobank heeft een stijl van koersen waar ik van houd", legt Freire zijn keuze uit. „Van buitenaf gezien vond ik het altijd een compact en sterk team. En nu ik er zelf deel van uit maak, heb ik datzelfde gevoel." Sprinter Maar een Spanjaard in Nederlandse dienst, dat komt niet al te vaak voor. „In Spanje is er ook veel te doen ge weest rond mijn overgang. Het was lang onduidelijk voor welke ploeg ik zou gaan rijden en ze waren allemaal benieuwd welk tenue ik rond mijn schouders zou dragen. Maar er is niet geklaagd over mijn keuze. Want Nederland staat bekend als een wie- lerland, dat veel grote klassements- renners en sprinters heeft voortge bracht." Dat hij zelf ook een begenadigd sprin ter kan zijn, heeft Oscar Freire de af gelopen jaren wel bewezen. Tijdens het wereldkampioenschap van 1999 in Verona stapte hij voorgoed uit de anonimiteit en versloeg hij de Zwitser Markus Zberg en de Fransman Robin. Twee jaar later herhaalde Freire dat kunststukje in Lissabon. Bettini, Hauptmann en zijn huidige ploegge noot Erik Dekker hadden het nakij ken en Freire mocht zich opnieuw in de regenboogtrui hullen. In de Tour de France van 2002 trad hij al in de twee de etappe op de voorgrond. In de mas sasprint in Saarbrücken troefde hij Robbie McEwen én Erik Zabel af. De Tour wil hij dit jaar ook wel weer rijden, evenals de Vuelta. „Maar dat is voorlopig nog niet aan de orde", zegt Freire, die dit jaar al twee ritten in de Ruta del Sol op zijn naam schreef „Tot mei heb ik andere doelen en het rijden van de Tour en de Vuelta hangt natuurlijk ook van de doelstellingen van het team af. Ik wil eerst presteren in de klassiekers, want die vind ik stuk voor stuk belangrijk." Na de vraag wie de kopman van de Ra bo-ploeg moet worden, verschijnt een brede glimlach op het gezicht van Freire. Leipheimer of Freire zelf? „Ik denk dat wij twee verschillende typen zijn. Levi is een renner voor het alge meen klassement, ik meer voor de een- dagskoersen. En we hebben ook allebei verschillende individuele doelstellingen. Ik vind dat iedereen het beste moet presteren in zijn type wedstrijden. En ik verzeker je dat er geen strijd zal ontstaan over wie er nu de nummer één moet zijn." Met de vele klassiekers in het voorjaar en daarna eventueel de Tour én de Vuelta, wacht Oscar Freire een druk jaar. Freire: „Maar dat is ieder jaar zo. En misschien rijdt een renner niet ie dere wedstrijd met precies dezelfde inzet, maar dat komt ook omdat de ene koers weer heel anders is dan de andere. Ik denk echter niet dat dit jaar veel te zwaar zal worden. En het is ge woon werk, wij vinden het leuk om op die fiets te zitten. Als ik dit jaar zonder blessures doorkom en ik heb aan het eind van het seizoen veel gereden, dan betekent dat maar één ding: dat ik me goed en gezond heb gevoeld." Aanpassen Freire, die eerder voor Vitalicio en de laatste drie seizoenen voor Mapei- Quick Step reed, zegt zich makkelijk aan te passen. „Dat is geen probleem. Als prof moet je eraan wennen dat je het grootste deel van het jaar met je ploeggenoten samenleeft. Maar ik kan me goed aanpassen. Dat weet ik uit de afgelopen jaren." De taal blijft echter een obstakel, want Freire spreekt enkel Spaans en Italiaans. „Voor Levi Leipheimer zal het bijvoorbeeld makkelijker zijn ge weest toen hij hier kwam. Alle jongens spreken Engels. Dat was bij Mapei zo met het Italiaans, maar dat heb ik ook geleerd." Ploegleider Theo de Rooij heeft dan ook min of meer van Freire geëist dat hij de Engelse taal zo snel mogelijk onder de knie krijgt. En kent hij ook al wat Nederlandse woorden? De glim lach verschijnt weer. „Mijn been", zegt Freire, terwijl hij zijn hand op één van zijn twee belangrijkste 'wapens' legt. „Want dat lijkt veel op 'va bene' uit het Italiaans." Barry van der Hooft Oscar Freire hielp zijn nieuwe werkgever Rabobank aan een vroeg succes met ritwinst in de Ruta del Sol. foto Miguel Vazquez/EFE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23