Aanbod universiteit nog vaag PZC Weg uit Staten, niet uit de politiek Imagocampagne is jongeren te truttig Denken over volgende zet LJ OLAZ onderzoekt kans kringloopbedrijf in Zeeuws-Vlaanderen 17 Leerlingen willen zelf beslissen wat ze dragen Decanen pessimistisch over animo voor Roosevelt Academy O <t> De kroeg in met de VVD CDA-avond over duurzaamheid PvdA wenst gratis bussen Vrijspraak in smokkelzaak Invloed burgers op agenda Staten Zwakbegaafde blijft onder toezicht Jaar cel voor oplichting Importverbod Iers zaad van schelpdieren moet van tafel donderdag 27 februari 2003 joorRon Magnée JUDDELBURG - Leerlingen tan scholengemeenschap Ne- balennia op het schoolplein bij de Kruisweg in Middelburg vin den het maar een kromme rede- d; nering dat de directie niet moei- doet over hoofddoekjes, maar wel wil optreden tegen kleding die als extreem-rechts wordt gezien. Zij willen gewoon kunnen aan trekken wat ze zelf willen. Waarschijnlijk hebben tien tot twintig man van de locatie Lonsdale-spullen in hun kast hangen. Sommigen vinden de kleding staan van politieke denk beelden, bij anderen gaan kle- en politieke overtuiging juist hand in hand. Zoals bij Nikky(16): ,.Ikheb ge woon een hekel aan buitenlan ders", zegt hij zonder schroom. Hij is gehuld in legerkisten en eenLonsdale-jas.Als asielzoe kers uit het AZC langsrijden, krijgen ze wel wat te horen." Annelies (15) is het roerend met hem eens. ,,Van mijn vorige vriendje mocht ik nooit Lons dale dragen. Hij vond het racis tisch." Met het vriendje is het uit en om haar nek hangt inmiddels een witte Lonsdale tas. Intimidatie Overigens zijn de dragers van het omstreden merk zelf ook slachtoffer van intimidatie. „Ik ben al zo vaak bedreigd door buitenlanders", vertelt Anne- Laatst gingen we ergens eten, wilde een stel buitenlan ders meteen met ons vechten." In de hoek waar de Lonsdale- dragers in de schoolpauze samenkomen, zijn tal van haat dragende kreten op het fietsen hok aangebracht. Even verderop is zelfs het straatnaambordje onder han den genomen. Waar Laan der Verenigde Naties staat is het laatste woord veranderd. Van de is een z gemaakt en er is een komma bijgeplakt. Zo is er, met een beetje fantasie, Laan der Verenigde Nazi's te le zen. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Bij middelba re scholieren en him decanen is het nog onduidelijk wat de Roo sevelt Academy in Middelburg hun heeft te bieden. De univer siteit opent in september 2004 haar deuren. Leerlingen in de vijfde klas van het VWO oriën teren zich nu op hun vervolgstu die. Volgende week is de eerste brochure van de academy klaar. .Het is allemaal nog schimmig" zegt decaan H. Nauta van het Goese Lyceum. „Aan werving op scholen wordt nog niets ge daan." Dat klopt niet helemaal, vindt D. van den Bout van de Academy. „Op dit moment be zoeken we alle VWO-scholen in Zeeland. Volgende week is de eerste brochure klaar. Die gaat het land in. Daar staat in wat de Roosevelt Academy gaat doen, met informatie over het onder wijs en het leven op een cam pus." In de loop van het school jaar volgt een folder met gedetailleerde informatie over het onderwijsprogramma. Ook H. van Poll, decaan bij scholengemeenschap Nehalen- nia, weet niet wat hij leerlingen over de nieuwe universiteit moet vertellen. „We hebben een gesprek gehad en informatie ge kregen over de opzet van de Roosevelt Academy. Daar is het tot nu toe bij gebleven. Als leer lingen met concrete vragen ko men, kan ik die nog niet beant woorden. Ik heb wel begrepen dat de opzet vergelijkbaar wordt met het University Colle ge in Utrecht." Website Ook decaan W. Nagelkerke van de Christelijke Scholengemeen schap Walcheren verwijst leer lingen naar informatie over Utrecht. Op het UCU krijgen studenten een breed pakket aan vakken aangeboden. Het les programma is verdeeld in vier hoofdgroepen: Science, Social Science, Humanities en Acade mie Core (taal en algemene aca demische vaardigheden). Dit voorjaar presenteert de Roosevelt Academy zich op on derwijsbeurzen. Op dit moment worden managers aangetrok ken die het onderwijsprogram ma van de vier afdelingen op po ten moeten zetten. Ook aan de website wordt nog hard ge werkt. Die moet in april in de lucht zijn. „We hebben pas sinds januari een kantoor", verklaart Van den Bout. „Studenten die geïnteresseerd zijn, kunnen dat bij ons secretariaat doorgeven. Dan ontvangen ze de brochure zodra die er is." De belangstelling voor de Zeeuwse universiteit is groot. denkt Van den Bout. De decanen merken daar nog niet veel van. „Ik denk dat er van onze school hooguit één of twee leerlingen per jaar naar toe willen", schat Nagelkerke in. „Juist leerlingen met een internationale belang stelling hebben de neiging om niet in Zeeland te blijven", denkt Nauta. Ook Poll is niet optimistisch. „De Roosevelt Academy mikt op studenten die boven de middenmoot uitsteken en die nog niet weten wat ze wil len. Die blijven niet in het Zeeuwse hangen." door Edith Ramakers WESTKAPELLE - De imago campagne waarmee Zeeland vorig jaar de boer opging, moet worden afgeblazen. Zeeuwse jongeren herkennen zich er niet in. Het beeld is veel te truttig. Ook Zeeuwse werkgevers ver wachten niet dat de campagne onge werkers naar Zeeland okt. Dat was een van de conclu sies van een debat gistermiddag waaraan jongeren, bestuurders en werkgevers meededen. .Rad mij die 850.000 euro van die campagne maar gegeven, zou ik er meer uit hebben gehaald", zei S. Kwekkeboom van Installatiebedrijf Istimewa Elektro. Student Jo-Annes de Bart, negentiende op de provin ciale lijst van het CDA, had ook een nuttiger invulling: „Geef de toeristen een jaar lang gratis drank. Dan blijven ze langer hangen en geven ze dus ook meer geld uit. Tegelijkertijd wordt Zeeland gezien als een vriendelijke provincie." Gedeputeerde T. Poppelaars van het CDA, de organiserende lartij van de discussiemiddag, «loofde de zin van de campag ne spoedig bij de provincie ter discussie te stellen. „Ik hoor te vaak negatieve opmerkingen." De jonge agrariër Huub Remijn vond een andere provinciale campagne de 'nieuwe economi sche dragers' te kneuterig. Deze campagne biedt de mogelijk heid om op het platteland eco nomische activiteiten te begin nen „Maar je bent aan allerlei regels gebonden", zei hij. Doorgeschoten Poppelaars reageerde dat de provincie 'was doorgeschoten in de regelgeving'. Poppelaars werd er onlangs door een boer op aangesproken. „Hij wilde in zijn landbouwschuur apparte menten voor de verhuur maken. Hij moest i-uimtes maken die ten hoogste 50 vierkante meter groot zijn. De uitbreiding moet bij vijf appartementen blijven. Verder zal hij de toename van het verkeer moeten uitzoeken en moet hij tegelijkertijd zijn erf opknappen. We zullen hiermee ruimhartiger om moeten gaan." De deelnemers vonden allemaal een gebrek aan werkgelegen heid het grootste probleem. Daardoor trekken jongeren weg. J. Bakker van Zeelandnet: Re vraag is: Waar liggen onze financiële kansen? In de dienst verlening en het toerisme bij voorbeeld. 's Winters staan va kantiehuizen leeg. Door onze pijlen op ouderen te richten, die hier in het laagseizoen kunnen opknappen van bijvoorbeeld een hartinfarct, schiet de bezet tingsgraad van de huizen om hoog. Daarmee haal je geld bin nen en creëer je banen in onder meer de dienstverlening." Opperste concentratie tijdens de damwedstrijd. door Rob Paardekam 's-GRAVENPOLDER - De damteams van de Theo Thijssen-Paauwenburgschool uit Vlissingen en de Regenboog uit Oostka- pelle verdedigen op 12 april de eer tijdens de halve finale van de nationale school- damkampioenschappen. Gisteren streden verschillende teams in het dorpshuis van 's-Gravenpolder om de Zeeuwse Titels. Bij de welpen (groepen 5 en 6) ging de winst naar de Theo Thijsen- Paauwenburgschool uit Vlissingen. Het team bestond uit Vincent de Vries, Liqun Rijken, Oscar Sinke en Rowi Goddijn. In de finale versloegen ze de dammers van de Regenboog uit Oostkapelle met 7-4. De derde plaats werd behaald door het twee de team van de Theo Thijssen-Paauwen burgschool. Bij de pupillen (groepen 7 en 8) ging de winst naar de Regenboog uit Oostkapelle. foto Mechteld Jansen Roland de Rijke, Remco Don, Kevin Mal- jaars en Benno Janse waren in de finale oppermachtig. De Rieburch uit Sint- Maartendijk werd met 12-0 verslagen. Het Kompas uit Oost-Souburg eindigde op de derde plaats. De twee winnende teams komen op 12 april uit in de halve finale van het Neder lands Kampioenschap schooldammen. Waar deze wordt gehouden is nog niet be kend. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Hij voelt zich het beste op zijn plaats in het di recte contact met de burger. De maandelijkse Statenvergade ringen zijn voor WD'er Hans van Geesbergen niet altijd een onverdeeld genoegen. Er wordt wat afgepraat en hij houdt zijn teksten het liefst beperkt tot één A4-tje. „Ik heb altijd meer aar digheid gehad in de commissie vergaderingen. De drempel voor uitwisseling van stand punten en debat is daar lager", zegt Van Geesbergen. Met het openbaar bestuur is hij van jongsaf aan vertrouwd. Zijn vader was tussen 1966 en 1982 lid van Gedeputeerde Staten V Vp v Vr De laatste vier jaar heeft Van Geesbergen zitting in de com missies Economie en Verkeer en Waterstaat. Vooral die laatste ervaart hij als een plezierige commissie. „Je bent er met za ken bezig waarin je ook sneller in contact komt met de mensen. Bijvoorbeeld verkeersveilig heid, openbaar vervoer en niet te vergeten de PSD. Het is min der abstract naar de burger toe dan praten over een streek plan." Van Geesbergen vindt dat het met de afstand provincie-bur ger wel meevalt. „De ene keer is die afstand er wel, de andere keer niet. Bij onderwerpen die dicht op de burger komen, re cent de buslijnen, dan zie je ze ineens. Ik heb wel eens gepro beerd een verklaring te vinden voor de kloof politiek-burger, want dat die er is, vind je als po liticus natuurlijk vervelend. In de provinciale politiek ben je al tijd met toekomstige dingen be zig. De burger is nauw betrok ken bij vandaag, misschien nog bij morgen. Maar als er majeure projecten zijn, denk aan de Wes- terschelde Container Terminal, is er toch wel belangstelling." Voor het liberale Statenlid staat de provincie als bestuurlaag niet ter discussie. Van Geesber gen: „De provincie is in het Huis van Thorbecke altijd wat on zichtbaar geweest. Je moet dan wel onderscheid maken tussen provincies als Zeeland en Noord-Holland. Hier is de pro vincie steeds meer een partner van de gemeenten geworden. Er worden dure termen als ge- Hans van Geesbergen: „In de politiek kun je carrière maken, maar niet plannen." foto Mechteld Jansen (voor KVP/CDA). Van Geesber gen begon als gemeente-ambte naar, werkte geruime tijd bui ten de provincie en kwam in 1986 terug naar Zeeland als ge meentesecretaris van Hulst. „Ik had toen het gevoel van: nu ben ik thuis en ik ga zomaar niet meer weg.Mee willen doen aan het politieke debat bracht hem in 1992 tussentijds in de Staten. BRUINISSE - De WD zoekt de kiezer op. Statenlid Greet van den Ouden-Zwart duikt morgenmiddag het Bruinisser kroegleven in. Van den Ouden-Zwart is de WD-kandidaat van Schouwen-Duive- land bij de Provinciale Statenverkiezingen van 11 maart aanstaan de. Gestoken in het bekende blauwe WD-jack en oranje sjaal gaat Van den Ouden-Zwart tussen 17.00 en 18.30 uur een aantal Bruse kroegen af. biedsregisseur gebruikt, maar het doel is toch altijd: samen de kar trekken." Visserij In 1997 werd Van Geesbergen secretaris-penningmeester van de Producentenorganisatie voor de Mosselcultuur en in de visserij wereld bekleedt hij nog een reeks andere functies (waaronder secretaris Zevibel). Dat werk is steeds meer tijd gaan opslokken. Reden om na 11 jaar na te denken over zijn Statenlidmaatschap. Ook dat kost veel tijd. Hij heeft de knoop doorgehakt en gekozen voor zijn werk in de visserijsector, met volgens hem boeiende men sen en altijd iets van het zilte water op de lippen. Het wil niet zeggen dat Hans van Geesbergen voor de provin ciale politiek voorgoed verloren is. Als de WD na de verkiezin gen opnieuw twee gedeputeer den kan leveren, is hij de tweede kandidaat. In het nieuwe duale bestel kan iemand van buiten de Staten GS-lid worden. Hij wil er verder niet op vooruitlopen. „Eerst een goede uitslag maken. Ik zeg altijd: in de politiek kun je carrière maken, maar niet plan nen." THOLEN - Het CDA houdt vanavond in de Meulvliet in Tholen een verkiezingsbijeenkomst. Het thema is duurzaamheid en voorzieningen. Statenleden H. van Waveren en J. van de Merbel gaan dieper in op dat onderwerp. Kan didaat-Statenlid A. Koppejan-Elsen zal de regionale kandidaten voor de Staten voorstellen. Dat zijn Van de Merbel en H. Kooiker den Boer. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. DOMBURG - Het openbaar vervoer moet gratis worden voor iedereen. Dat vindt de Par tij van de Arbeid. Kandidaat-Statenleden van de ze partij gingen gistermiddag met een Connexxionbus op stap om dit op Walcheren te verkon digen. Deze week heeft gedeputeerde J. Hennekeij (WD) beloofd zich in te zetten voor het behoud van de meeste buslijnen in Zeeland. „Dat is een oplossing voor de korte termijn", zeggen Marjan de Koster, Peter Holtring en Er ic Hageman van de PvdA als hun bus gestopt is bij zorgcen trum Simnia in Domburg. „Om die buslijnen in stand te houden, worden de reserves gebruikt uit de pot Openbaar Vervoer. Van dat geld hadden we andere din gen kunnen doen, zoals experi menteren met gratis openbaar vervoer." De partij is voorstander van het systeem in Hasselt. „Daar is het openbaar vervoer gratis en dat werkt hartstikke goed. Er wordt veel meer gebruik van gemaakt dan verwacht en het autover keer is flink afgenomen. Dat is goed voor het milieu. Ook van uit sociaal oogpunt is gratis ver voer goed. Alle mensen kunnen zo mobiel blijven. In Hasselt wordt dit gefinancierd met gel den die overblijven omdat een aantal rondwegen niet meer aangelegd hoeft te worden." Dit voorbeeld in Hasselt ver spreidt zich als een olievlek, vertelt De Koster. „De landelij ke PvdA is inmiddels ook om. In Eindhoven zijn er vergevorder de plannen om het gratis open baar vervoer uit te proberen." Walcheren is volgens de kandi daat-Statenleden eveneens een prima proefgebied. „Hasselt is te vergelijken met het stadge- west. Vlissingen/Middelburg. Daar zijn ook zo'n 80.000 inwo ners", aldus Hageman. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 45-jarige vrouw uit Kapelle vrijgesproken van haar aan deel in een cocaïnetransport. Wel werd ze voor een mishande ling veroordeeld tot zeventig uur werkstraf en voor dronken rijden tot negen maanden rijontzegging plus 300 euro boete voorwaardelijk voor onverzekerd rijden. Het Openbaar Ministerie zag voldoende bewijs om tot een veroordeling te komen in de cokesmokkel. Volgens officier van justitie L. Boogert had ze samen met haar partner een kennis erin geluisd. Ze zouden de bejaarde huisvriend - onder valse voorwendsels van een vakantiereisje - ertoe hebben be wogen zes kilo cocaïne vanuit Aruba naar Nederland te smokkelen. Bij aankomst op Schiphol werd 12 april vorig jaar door de douane de cocaïne in de koffer van de bejaarde man aange troffen. De officier had anderhalf jaar cel geëist, maar de rechtbank vond de vrouw niet schuldig aan de drugssmokkel. MIDDELBURG - Burgers moeten onderwerpen kunnen aan dragen waar Provinciale Staten over moeten vergaderen. D66 heeft een voorstel in voorbereiding dat het mogelijk maakt voor mensen om een onderwerp op de agenda van het provin ciebestuur te zetten. Dat vergroot volgens D66 de invloed van kiezers op de politiek en hopelijk ook de betrokkenheid bij wat de politiek doet. Alleen mensen die mogen stemmen, krijgen ook het recht op dit zogenoemde 'burgerinitiatief'. D66 zal het voorstel indie nen in de eerste Statenvergadering na de verkiezingen van 11 maart. Die wordt gehouden op 17 maart. Voorwaarde is na tuurlijk wel dat D66 weer vertegenwoordigd is in het provin ciebestuur. De partij heeft nu één zetel, de tweede werd in 1999 op een haar na gemist. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23-jarige zwakbegaafde man uit Vlissingen wegens ver krachting en aanranding conform de eis veroordeeld tot 240 uur werkstraf en 180 dagen gevangenisstraf, waarvan 145 da gen voorwaardelijk. De 35 dagen die overblijven heeft hij in voorarrest gezeten. Daarnaast moet de Vlissinger onder toe zicht blijven van de reclassering. De man vergreep zich vorig jaar aan twee vrouwen, met wie hij samen in Vlissingen in een beschermde woonvorm woon de. In de strafmaat werd rekening gehouden met de persoon lijke omstandigheden; door de zedenmisdrijven is de man zijn woning kwijtgeraakt. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Amersfoort is gisteren door de rechtbank in Middelburg voor oplichting met gestolen creditcards veroordeeld tot een jaar cel. De man maakte deel uit van een groep Somaliërs, die in de eerste maanden van vorig jaar met de gestolen creditcards telefoon kaarten, sigaretten en drank bij tankstations in Zeeland en Brabant kochten. Benzinestations in Bergen op Zoom, Steenbergen, Middel burg, Kats, Moordrecht en Oosterland werden op die manier de dupe van de oplichters. De bende kon worden opgepakt via beelden van de videoca mera's die bij de tankstations hangen en aan de hand van ge tuigenverklaringen. Mededaders kregen eerder dezelfde straf opgelegd. door Rinus Antonisse NIEUWDORP - Afvalorganisa- tie OLAZ onderzoekt of in Zeeuws-Vlaanderen een kring loopbedrijf kan worden opge zet. Doel: grof huisvuil en zoge naamd wit- en bruingoed geschikt maken voor herge bruik en verkoop. Het is onder deel van het provinciale project Kansen in de Zak. Uitgangspunt is dat een derge lijk kringloopbedrijf - het eerste complete in Zeeland - bijdraagt aan een duurzamer gebruik van goederen. Dat levert milieu voordeel op. Bovendien biedt het werkgelegenheid, met name ook voor mensen die op de ar beidsmarkt niet snel een baan kunnen vinden. De bedoeling is dat van de goe deren tenminste zestig procent opnieuw kan worden gebruikt. Het kringloopbedrijf kan, als het eenmaal goed draait, werk gelegenheid bieden aan zo'n dertig mensen, met daarnaast inzet van vrijwilligers. Voor de oprichting wordt een beroep ge daan op Europese subsidies. Afspraken Het initiatief voor oprichting van het Kringloopbedrijf Zeeuws-Vlaanderen (KZV) is aan de drie gemeenten, in sa menspraak met OLAZ. Er moe ten onder meer afspraken ko men over het weghalen van bruikbaar grof vuil uit de mi lieustraten en stortplaats Koegorspolder, en over het huis-aan-huis inzamelen van grof vuil en textiel. Het grof vuil zal binnen het KZV zelf worden verwerkt, voor het hergebruik van wit- en bruin goed wordt gebruik gemaakt van bestaande mogelijkheden bij DWZ/Emergis in Goes en in Brugge of Gent. De bruikbaar gemaakte en gerepareerde goe deren moet KZV via twee eigen verkooppunten in Oostburg en Temeuzen afzetten (mogelijk een derde in Hulst). Daarbij wordt gedacht aan meubilair, textiel, huisraad en speelgoed, bruingoed, boeken, witgoed. Meubilair dat nu ach teloos wordt weggegooid vormt, zo leren ervaringen elders, de grootste hoeveelheid. In Zeeuws-Vlaanderen wordt jaarlijks 3500 ton aan grof vuil afgegeven. Het KZV moet daar van ten minste 2100 ton goede ren weer voor verkoop geschikt maken (exclusief textiel). Voor verwerking van wit- en bruingoed moet een beroep worden gedaan op bestaande werkplaatsen elders, omdat de hoeveelheid die Zeeuws-Vlaan deren oplevert, te klein is voor een eigen reparatiewerkplaats. Het geraamde aantal van dertig arbeidsplaatsen is aan de voor zichtige kant. Het overgrote deel (22) komt uit 'moeilijk be middelbare doelgroepen' (inza melaars, sorteerders, repara teurs, verkopers). In de praktijk krijgt van de personeelsleden die vertrekken, 60 procent een reguliere baan of gaat een oplei ding volgen, 40 procent wordt opnieuw werkloos. Voor de oprichting van het be drijf is ruim 800.000 euro nodig (gebouwen en inrichting). Daarnaast wordt rekening ge houden met aanloopverliezen in de eerste jaren. Als een beroep wordt gedaan op subsidie van de Europese Unie, is het nood zakelijk dat samengewerkt wordt met bestaande kring loopvoorzieningen in Oost- en West-Vlaanderen Die bereid heid is in België aanwezig. DEN HAAG - Zeeuwse mossel en oesterkwekers zullen de komst van schelpdierenzaad uit Ierland in de Oosterschelde moeten accepteren. De Raad van State heeft giste ren het door het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij uitgevaardigde import- verbod van Iers oester- en mos selzaad vernietigd. Volgens het rechtscollege betekende het verbod een schending van het Europese Verdrag dat het vrije verkeer van goederen regelt. De staatssecretaris weigerde eerder schelpdierenzaadimpor- teur Delisea uit Yerseke een ver gunning voor het uitzaaien in de Oosterschelde van mossel- en oesterzaad uit het Ierse Wax- ford Harbour. Delisea pikte het verbod niet en stapte naar 's lands hoogste bestuursrechts college. En heeft dus gelijk ge kregen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 17