Sterke afname zwaluwstand Halt-kalender heeft stoer doen als thema Rebecca krijgt badpak aan in Katwijk Kerkeraad spant zich in voor behoud kerkorgels w 15 Huiszwaluwen dreigen van Walcheren te verdwijnen Autoinbraken op p&R-terrein Stichting gaat duindoorn te lijf Vlam in de pan Geld voor trapleuning Colijnsplaat Hennepkwekerij ontmanteld Vieuwe kinderartsen in ziekenhuis Dirksland Auto beschadigd door aanrijding Stichting Stoomtrein Goes-Borsele koopt vooroorlogse fruitwagon Begeleiding bij invullen van formulier voor kwijtschelding agenda door Mieke van der Jaqt WISSENKERKE - De kerkeraad van de gecom bineerde gemeenten van Wissenkerke en Geersdijk spant zich in om de twee orgels in de hervormd ge reformeerde kerk in Wissenkerke op de Rijks monumentenlijst te krij gen. Een status als Rijksmonu ment geeft de beste garan ties voor bescherming en levert ook de meeste sub sidie op, mochten de in strumenten aan restaura tie toe zijn. Dat laatste is niet direct noodzakelij kin de nabije toekomst, want de orgels zij n in zeer goede staat. Het oudste is het zogehe ten Muilerorgel, gebouwd in 1767 door Pierre Mul ler, de zoon van Chnsti- aan die het orgel in de Haarlemse Sint Bavo- kerk bouwde. Het Volle- bregtorgel ontleent even eens zijn naam aan de bouwer en dateert van 1862. Beide orgels zijn in een zo goed als originele staat bewaard geble ven. Om het Rijk zo ver te krij gen dat de instrumenten op de lijst worden gezet, moet de gemeente een hele procedure volgen. In een hoorzitting moeten be langhebbenden argumen ten aanvoeren waarom een plaats op de lijst ge rechtvaardigd is en waar om bescherming noodza kelijk is. Met het verslag van de hoorzitting en een advies van het college van burgemeester en wet- houdersgaat de aanvraag naar de Rijksdienst voor Monumentenzorg, die er vervolgens over beslist. Burgemeester en wethou ders van Noord-Beveland steunen het initiatief om de twee orgels op de Rij ks- monumentenlijst te plaatsen. donderdag 27 februari 2003 MIDDELBURG - Op het P&R-terrein achter het station in Middelburg zijn dinsdag twee auto's opengebroken. Uit beide auto's werd een cd-speler gestolen. De diefstallen vonden plaats tussen half negen 's morgens en half tien 's avonds. Vol gens een politiewoordvoerder worden op die parkeerplaats vaker auto's gebroken. ..Soms is het een hele periode rustig, dan begint het weer." De politie heeft om die reden een tijdje extra gesurveilleerd op het P&R-terrein. Dinsdag werd tus sen één uur en half vijf 's middags ook een auto opengebroken aan de Sportlaan. Daar werd niets gestolen. De autoradio is bij de inbraakpoging wel beschadigd. GOES - De Stichting Landschapsbeheer Zeeland houdt 11 maart een werkdag in het duingebied van Klein Valkenisse Bedoeling is de duindoorn te lijf te gaan. Het duingebied dreigt dicht te groeien met struweel, waardoor pioniersplant jes, zoals het duinviooltje, verdwijnen. Dit plantje groeit al leen op kaal duinzand en is de waardplant voor de rups van de kleine parelmoervlinder. Door het afzetten van de duindoorns en het op bepaalde plaatsen afplaggen van de bodem wil SLZ weer mogelijkhe den scheppen voor het duin viooltje. ZIERIKZEE - Koelbloedig ingrijpen door de bewoonster van een huis in de Zierikzeese Ockersestraat heeft er gisteren voor gezorgd dat de schade van een oververhitte frituurpan be perkt bleef. De brand ontstond even voor het middaguur. De vrouw sloeg direct alarm bij de centrale 112, maar bedacht vrijwel gelijktijdig dat ze zelf over een blusdeken beschikte. Door die deken over de pan te gooien, doofden de vlammen di rect en werd de keuken gespaard. „Ze heeft volgens het boekje gehandeld. Prima zo", aldus bevelvoerder I. van Sorge van de brandweer in Zierikzee. De uitgerukte eenheid kon onver richter zake terug naar de kazerne. Klei Geertse noemt als belangrijke factoren die voor het nestelen van een huiszwaluw belangrijk zijn: broedgelegenheid, vol doende voedsel en de beschik baarheid van nestmateriaal (klei, leem). Aan broedgelegen heid - overstekken van huizen - lijkt op Walcheren geen gebrek te zijn. De achteruitgang moet dus waarschijnlijk gezocht worden in de onvoldoende aan wezigheid van voedsel en/of nestmateriaal. Geertse: „Het blijft echter gissen naar de wer kelijke oorzaak van de achter uitgang op Walcheren." Inventarisaties Uit eerdere inventarisaties van de huiszwaluw bleek dat er in de jaren tachtig nog sprake was van een toename van het aantal huiszwaluwen. De populatie bereikte in 1993 een hoogte- De achteruitgang van de zwaluwstand op Walcheren ligt volgens onderzoeker Geertse niet aan een gebrek aan broedgelegenheden. foto Camile Schelstraete punt. Daarna ging het bergaf waarts. Met uitzondering dan van de omgeving van Sint Jan ten Heere (in tien jaar van 0 naar 7 broedparen) en Seroos- kerke (vestiging van een nieuwe kolonie met vijf nesten). Daarentegen is de afname van het aantal zwaluwen zeer sterk in de strook Domburg- Aagtekerke-Grijpskerke en sterk onder de lijn Zoutelande- Grijpskerke-Veere. Gerwin Geertse vraagt zich af hoe lang de huiszwaluw nog zijn plek vindt op Walcheren. Zijn in schatting dat het over enkele j a- ren wel eens helemaal afgelopen kan zijn met de soort noemt hij 'wellicht erg pessimistisch en mogelijk ook erg onrealis tisch.' De snelheid van de afna me doet hem echter het ergste vrezen. COLIJNSPLAAT - De gemeente Noord-Beveland stelt ruim 2500 euro beschikbaar voor een leuning langs de trap over dc dijk bij de Oude Haven in Colijnsplaat. De ouderenbonden in Noord-Beveland hadden daarom gevraagd. Het is een hele klim over de dijken als er veel wind staat, hebben ouderen nog weieens moeite om overeind te blijven. De gemeente heeft daar begrip voor en haalt het geld uit een potje voor wegen binnen de bebouwde kom. Wanneer de leuning wordt aange bracht is nog niet duidelijk, maar wel dat het voor de zomer zal gebeuren. De ouderenbonden zijn van het besluit op de hoogte gesteld. KAPELLEBRUG - In een oud fabriekscomplex in Kapelle- brug is gisteren een professioneel opgezette hennepkwekerij ontmanteld. De fabriek bestaat uit een loodsencomplex met diverse compartimenten. In één ervan stonden 741 volgroeide planten, 33 assimilatielampen, 6 koolstoffilters, 11 ventilato ren en andere apparatuur voor de hennepteelt. Alles is in be slag genomen. De huurder van het compartiment waar de hennepkwekerij werd aangetroffen is aangehouden voorver- hoor. Het gaat om een 53-jarige inwoner van de gemeente Hulst. Vorig jaar werden in hetzelfde loodsencomplex een aantal gestolen auto's aangetroffen. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het aantal huiszwaluwen op Walcheren daalt dramatisch. Als de afna me van broedparen de komende jaren met dezelfde snelheid doorgaat, kan het wel eens zo zijn dat de soort over vijf jaar als broedvogel is verdwenen. Dit meldt onderzoeker Gerwin Geertse in 't Zwelmpje, de nieuwsbrief van de Vogelwerk groep Walcheren. Daarin doet hij verslag van de huiszwaluw- inventarisatie in 2002. Het ge deelte van Walcheren ten wes ten van het kanaal is voor het overgrote deel onderzocht. Dat gebeurde ook al in 2001. Toen werd een dieptepunt van de soort vastgesteld: 360 tot 400 broedparen. In één jaar is de af takeling doorgegaan, er was een afname van ruim 44 procent. De schatting van de Walcherse po pulatie aan huiszwaluwen komt nu op 200 tot 250 paren. Dat is het laagste aantal, ooit op het eiland vastgesteld. Alleen voor twee gebieden in het noordwes ten (Westkapelle-Sint Jan ten Heere en Vrouwenpolder- Serooskerke-Oostkapelle) lijkt de daling wat minder erg te zij n doorFamke van Loon DIRKSLAND - Het Van Weel- Bethesda Ziekenhuis in Dirks land heeft vier kinderartsen aangetrokken. Het nieuwe team bestaat uit een Zuid-Afrikaan se, twee Duitse en een Neder landse arts. Wanneer de laatste van de vier half mei aan de slag gaat op Goeree-Overflakkee, is de afdeling kindergeneeskunde weer op volle sterkte. Voor kleinere ziekenhuizen als dat in Dirksland is het moeilijk specialisten kindergeneeskun de aan te trekken. Op de ar beidsmarkt bestaat een tekort aan kinderartsen. Daarnaast kiezen specialisten vaak voor grotere ziekenhuizen omdat zij dan in een groter team werken; de onregelmatige nacht- en weekenddiensten worden dan over meer mensen verdeeld. Sinds de Dirkslandse kinder arts K. Oosterhuis vorig jaar zijn vertrek aankondigde, is de ziekenhuisdirectie op zoek naar nieuwe specialisten. Want ook het samenwerkingsverband REDACTIE WALCHEREN Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl met Medisch Centrum Rijn mond Zuid (MCRZ) kon dat probleem niet oplossen. Bij die zoektocht is vooral ook over de grens gekeken. Zo is vo rig voorjaar de Zuid-Afrikaan se arts Singh voor één jaar naar Goeree-Overflakkee gehaald. Daarmee was het Dirkslandse team, dat uit drie tot vier artsen zou moeten bestaan, flink on derbezet. Maar met hulp van het MCRZ en andere Nederlandse kinderartsen, die vooral in de weekenden bijsprongen, heeft het Van Weel-Bethesda zieken huis deze tijd kunnen overbrug gen. Want inmiddels is de zie kenhuisdirectie erin geslaagd vier kinderartsen voor onbe paalde tijd aan te trekken. Versterking De Zuid-Afrikaanse kinderarts U. Carpenter Cling Hoppmann is nu bijna zes maanden aan de slag in Dirksland. Volgende maand komt de Duitse specia list K. Eisenbart het team ver sterken. Zijn toekomstige colle ga, J. Dembinski, die half mei begint, is ook uit Duitsland af komstig. I. Snoeck maakt de maatschap van kinderartsen compleet. Zij werkt in het Juli ana Kinderziekenhuis in Den Haag en zal één dag per week op Goeree-Overflakkee zijn. Voor de directie van het Van Weel-Bethesda Ziekenhuis is het belangrijk dat de afdeling kindergeneeskunde overeind blijft. Nu kunnen bewoners van de Zuid-Hollandse eilanden be trekkelijk dicht bij huis terecht voor deze speciale medische zorg. Daarnaast kan de dienst verlening verbeterd worden. Zo zullen de spreekuren op de poli kliniek in Hellevoetsluis wor den uitgebreid van één dag naar drie dagen in de week, wanneer het team daadwerkelijk com pleet is. MIDDELBURG - Een auto die geparkeerd stond in de Raden- hove in Middelburg is tussen maandag 18.30 uur en dinsdag 6.30 uur zwaar beschadigd ge raakt. De auto is door een andere wa gen aangereden. De dader is doorgereden. De politie is op zoek naar getuigen van deze aanrijding. door Steffan ter Maat GOES - De Stoomtrein Goes- Borsele (SGB) heeft er weer een pronkstuk bij. De SGB wist een van de laatste vooroorlogse fruitwagons in Nederland te verwerven, een zogenoemde 18- luiker uit 1929. De wagon werd afgelopen weekeinde vanuit Amsterdam per spoor naar Goes getransporteerd en staat inmid dels op het rangeerterrein klaar voor een nieuwe verflaag. De '18-luikers' werden zo ge noemd omdat ze waren voorzien van 18 luiken met roosters die voor ventilatie van het fruit moesten zorgen. „De wagon past goed in de collectie van het museum", vertelt SGB-woord- voerder Ronald Smits. ..Het treinstel krijgt een plaats bij de oude goederenloods. Met een paar andere wagons willen we het fruittransport uitbeelden zoals dat in de jaren dertig plaatsvond." door Ron Magnée MIDDELBURG - Twaalf jonge tekentalenten kregen gisteren in het stadhuis van Middelburg uit handen van burgemeester Schouwenaar de nieuwste Halt kalender. De tekeningen van al le twaalf prijken op deze jongste uitgave van het bureau voor al ternatieve straffen. De wedstrijd viel in het kader van de actie 'Stoer?' die het bu reau heeft opgezet. Uit onder zoek blij kt dat stoer gedrag nog al eens leidt tot vernielingen, VLISSINGEN - Mensen met een minimum inkomen kunnen vanaf volgende week hulp krij gen bij het invullen van bun kwijtscheldingsformulier voor gemeentelijke belastingen en waterschapsheffingen. Ieder een met een inkomen rond het sociaal minimum, kan in aan merking komen voor kwijt schelding. Van 5 tot en met 14 maart zijn in bibliotheek 't Spui en in het In- en Uitloophuis aan de Vincent van Goghlaan 241a mensen aanwezig die hulp bieden. In de bibliotheek kunnen mensen met een minimum inkomen terecht op woensdag 5 en donderdag 6 maart van 11.00 tot 17.00 uur. Het In- en Uitloophuis is ge opend op maandag 10, woens dag 12 en vrijdag 14 maart van 09.30 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Voor het invullen van de kwijt scheldingsformulieren moeten belangstellenden de aanslagbil jetten meenemen, net als het so- finummer, inkomensgegevens zoals een loonstrook en het laat ste bank- of giroafschrift. Andere benodigdheden zijn ge gevens van eventuele spaarte goeden, gegevens van een even tuele auto en kentekenbewijs deel 1 en 2, gegevens van de maandelijkse heffingskorting die van de belastingdienst wordt ontvangen en gegevens van eventuele schulden. Ook een brief over huur en huursub sidie en gegevens van zieken fondspremies zijn nodig. intimidatie en pestgedrag Daarom ontwierp het bureau een project waarbij de leerlin gen van Walcherse basisscholen discussieerden over stoer ge drag. Op Walcheren deden 46 scholen mee met het project. Een van de opdrachten was om een half af gemaakte tekening, te voltooi en. Iedereen deed dat op zijn ei gen wijze. De deelnemende scholen stuurden de mooiste creaties naar het Halt-bureau Daar kreeg een deskundige jury vijfhonderd tekeningen voorge schoteld. De twaalf beste teke naars kregen een cd-bon en een plek op de Halt-kalender 2004. Zoals Myrthe Verheij (11) uit Vlissingen. „Je moest de gezich ten op de tekening verder afma ken en inkleuren. En daarnaast heb ik ze een beetje hippe kleren gegeven." Volgens Myrthe heeft zij het tekentalent van haar moeder geërfd: „Zeker weten, die heeft ook zelf op tekenen ge zeten." Tijdens de feestelijke uitreiking maakte T. Terlouw van de bege leidingscommissie van Halt be kend dat de naam van het bu reau verandert. Waar nu wordt gesproken van Regionaal Halt Buro Walcheren gaat het bureau in de toekomst als Halt Walche ren door het leven. Een trotse Terlouw liet meteen de nieuwe huisstijl zien. Waar nu nog een handje het symbool van het bu reau is, wordt dat in de toekomst een punt. STREEKACTIVITEITEN MELISKERKE - Ons Huis, 09.30 uur Koersbal, MIDDELBURG - Kerksteeg 5, 14.00 15.00 uur: Tai Chi voor 50-plussers en mensen met chronische aandoeningen; Kerksteeg 5, 19.00 - 20.00 uur: Tai Chi voor beginners; Artemis Koudekerkseweg 133, 13.30 15.30 uur: Training voor vrouwen die te kampen hebben met hevige emoties; Spiegeltheater, 19.00 uur repetitieavond Zeeuwse muzikanten; OOST-SOUBURG - Wijkcentrum De Re genboog, 14.00 16.00 uur: Kaarten ma ken voor kinderen; VEERE - Stadhuistoren, 15.00-16.00 uur Carillonbespeling door stadsbeiaardier Kees van Eersel; VLISSINGEN - Theo van Doesburgcen trum, 14.00 uur: Ontmoetingsmiddag 50 plussers; De Oude Stad. 09.30 uur: Peutergym van 2,5 tot 4 jaar en 10.30 uur: Peutergym tot 2,5 jaar, In- en Uitloophuis, Van Goghlaan 241a, 9.30 -12.00 uur: Koffie contactochtend; Het Bolwerk, 13.00-13.45 uur en 14.00 14.45 uur: Gymnastiek 50+, De gemeente Katwijk wil een kopie van het beeld van de vrouw in de ligstoel, dat in de Lange Delft in Middelburg staat. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Rebecca krijgt een zus je. De gemeente Katwijk wil een kopie van het beeld van de vrouw in de ligstoel, dat in de Lange Delft in Middelburg staat. De blote Rebecca wordt, voor de wat ortho doxe vissersplaats, wel aangekleed. Ze krijgt een badpak aan. De Middelburgse wethouder A. van 't Westeinde is niet blij met de gezinsuit breiding. „Ik vind het niet leuk, maar ik ga het ook niet blokkeren. Dan kan er een he leboel heibel ontstaan. Dat soort ruzies leidt nergens toe." Het college van B en W heeft een brief naar de gemeente Katwijk gestuurd. Daarin wordt gewezen op de af spraak om een bordje bij het beeld te plaatsen waarop vermeld staat dat het om een idee uit Middelburg gaat. Rebecca ligt sinds 1977 in haar stoel in de Lange Delft. Toen heette ze nog Tanja. Na een restauratie werd ze herdoopt in Rebecca. De stoel naast haar is leeg. „Het leuke van het beeld is dat het uitno digt om ernaast te gaan zitten", vindt de wethouder. Het beeld is nu overigens niet te zien. De herinrichting van de straat wordt aangegrepen om het beeld op te knappen. Nog voor de zomer komt ze weer terug. De gemeente Katwijk wil een beeldenrou te maken langs de boulevard. Kunstenaar Guido Metsers is gevraagd om net zo'n beeld te maken als in Middelburg. „Het gaat behoorlijk afwijken", zegt een voor lichtster van de gemeente. „Het wordt geen kopie, maar meer een zusje. Ze krijgt een andere houding en door de moderne technieken is het mogelijk om het haar te laten wapperen. Verder krijgt ze een bad pak aan." Grapje „Het wordt een heel andere dame", zegt ook Metsers. „Ze krijgt bijvoorbeeld een ander gezicht. Het enige wat er hetzelfde aan is, is dat ze met haar benen over elkaar zit. Als het hetzelfde beeld zou zijn. was er voor mij, artistiek gezien, ook weinig ple zier aan." Metsers ontkent dat het beeld wordt aangekleed om in Katwijk geen aanstoot te geven. „Dat was een grapje", zegt hij. Of het zusje van Rebecca ook een naam krijgt, weet hij niet. „Dat moeten ze in Katwijk zelf maar verzinnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 15