VERS EN VOORDEEL Robbenjacht is inzet ruzie Rechter veroordeelt vader tot vijftien jaar en tbs voor brand Minister is tegen verhalen kosten vertraging op NS 0.79 4.14 9.50 Kleinere klassen werken beter Seselj meldt zich bij Joegoslavië-Tribunaal Koninklijk huis zwijgt over actie Margarita WNF steunt volgens Bont voor Dieren slachting zeehonden Drietal schiet met paintballgeweer Friezen helpen asielzoekers Registratie gestolen auto's succes Veerman krijgt geen vergunning Vinex-huizen zijn onnodig duur Ontvoerster kende regels in ziekenhuis Advertentie) door Joël Roerig DEN HAAG - De NS of andere vervoersbedrijven hoeven geen taxi of hotelovernachting te be talen als reizigers stranden door vertragingen of kapotte treinen. Er zitten te veel haken en ogen aan de wetswijziging die hier voor nodig is. Dat schreef minis ter De Boer van Verkeer gisteren aan de Tweede Kamer. De Kamer en consumentenor ganisaties vroegen vorig jaar om een vergoedingsregeling voor situaties waarbij de schuld voor het oponthoud bij de NS zou liggen. Een Kamermeerder heid vond dat de spoorwegen in ieder geval de taxirit zouden moeten betalen, als reizigers met een kaartje of NS-abonne- ment de dupe worden van een forse vertraging. Toenmalig minister Netelenbos besloot de zaak uit te pluizen, maar haar opvolger De Boer constateert nu samen met mi nister Donner van Justitie dat een dergelijke regeling niet wenselijk is. Schade door ver traging is moeilijk te bewijzen, net als het tegendeel, zo voeren de bewindslieden aan. Bovendien hebben de NS een re geling waarbij de kosten van een kaartje gedeeltelijk of ge heel kunnen worden terugge vraagd bij een flinke vertraging. Eerder adviseerden twee geleer den om vervoersbedrijven op te laten draaien voor de kosten van vervangend vervoer, voed sel, het bellen met het thuisfront en wellicht ook een hotelover nachting. In een nadere analyse stellen de departementen van De Boer en Donner echter vast dat het 'noch nodig, noch ver standig' is om de wet aan te pas sen In het Burgerlijk Wetboek is momenteel vastgelegd dat ver voerders niet verantwoordelijk zijn voor schade als gevolg van vertragingen. Verhoging De Boer wijst er in zijn brief bo vendien op dat de reiziger juist wel eens in de portemonnee zou kunnen worden getroffen, als de NS meer risico's op hun bordje krijgen. „Iedere uitbreiding van aan sprakelijkheid zal wegens de ju- ridisch-administratieve proce dures leiden tot een verhoging van de ritprijs", citeert de LPF- bewindsman een professor, die het onderwerp ook al onder de loep nam. ANP Advertentie Ch Komkommer per stuk CU Rundertartaar verpakt kilo, St2IT C(1 Kibbeling kilo, 0339" De "van/voor-aanbledlngen zijn alleen geldig met 01 Bonuskaart tot cn met 2 maart 2003. PEN HAAG - Het Ko- ninklijk Huis geeft geen nadere reactie op de kwes- lie-Margarita. Koningin Beatrix heeft het er gister ochtend tijdens een regu lier beraad in paleis Huis len Bosch wel over gehad, zei directeur-generaal E, Brouwers van de Rijks voorlichtingsdienst. „Het raar zijn als het niet de orde was geko men." Vrijdag werd bekend dat de man van prinses Mar garita, Edwin de Roy van Zuydewijn, overweegt een schadeclaim in te die nen tegen het Koninklijk Huis of de staat. Volgens De Roy van Zuy dewijn zou het hof zijn be drijf Fincentives hebben tegengewerkt, waardoor de onderneming tiental len miljoenen euro's mis liep. „Ik heb kermis geno men van het verhaal en wacht voor de rest wel af", zei Brouwers toen. Margarita en haar man zochten de afgelopen we ken de publiciteit met en kele artikelen in HP/ De Tijd, omdat ze volgens ei genzeggen jarenlang door vrijwel alle leden van de koninklijke familie zijn geterroriseerd. Afluisteren Koningin Beatrix zou on der meer persoonlijk be trokken zijn geweest bij het afluisteren van het paar en het lichten van het dossier van de Sociale Dienst over De Roy van Zuydewijn. De Rijksvoorlichtings dienst zei eerder dat 'de familie zich niet herkent in het beeld dat in de arti kelen wordt opgeroepen'. Uit liefde voor prinses Margarita' wilde de fami lie niet ingaan op de in houd van de verhalen. ANP dinsdag 25 februari 2003 door Rudi Buis DEN HAAG - Bont voor Dieren heeft de aanval geopend op het Wereld Natuur Fonds (WNF). Volgens Bont voor Dieren steunt het WNF de zeehondenjacht bij de Canadese oostkust, die jaar lijks honderdduizenden dieren het leven kost. Volgens het WNF hoeft de jacht niet te worden af gewezen, omdat de zeehond in Canada geen bedreigde dier soort is. De Canadese overheid heeft het quotum voor het maximum aantal te doden zeehonden voor de komende drie jaar verhoogd van 275.000 naar 350.000 per jaar. Uit een intern document van het WNF, in het bezit van Bont voor Dieren, blijkt dat het WNF geen bezwaren heeft tegen deze verhoging. Bont voor Dieren vindt dat het WNF hypocriet is en zijn ach terban misleidtZo is op de web site van het WNF informatie te lezen over de strijd van Bont voor Dieren tegen de zeehon denjacht in Canada. Ook kun nen scholieren daar informatie voor werkstukken vinden over zeehonden en de bedreiging van deze dieren door de jacht. „Ze wekken de indruk dat deze jonge diertjes in goede handen zijn bij het WNF. Ten onrechte, want in feite staan ze toe dat zeehonden mogen worden afge slacht zodra ze veertien dagen oud zijn", zegt L. Keiler, direc teur van Bont voor Dieren. „Ik zou wel eens willen weten hoe de achterban van het Wereld Na tuur Fonds daarover denkt. De jacht is vooral bedoeld voor het bont van de diertjes en dat is in onze ogen geen redelijk doel." Tegenspraak Het WNF bestrijdt echter dat ze voorstander zou zijn van de commerciële zeehondenjacht in Canada. „Wij komen op voor de bescher ming van bedreigde dieren in hun leefomgeving. De zadelrob, waar het hier in Canada om gaat, is geen bedreigde soort", aldus een woordvoerster. Het WNF stelt dat volgens de laatste tellingen er in dit deel van de At lantische Oceaan ruim vijf mil joen zeehonden leven. Zolang er genoeg van deze zee honden zijn, richt het WNF zich liever op andere problemen. „Maar als de jacht een daling van het aantal zeehonden ver oorzaakt, vinden wij dat onaan vaardbaar. Dat hebben wij bij de Canadese overheid ook bena drukt." Canada stelt dat de jacht goed is voor het instandhouden van de kabeljauwpopulatie, zeker nu er genoeg zeehonden in de oce aan zijn. De jacht is vooral be doeld voor de bontindustrie. Bovendien worden de penissen van de zeehonden verkocht voor liefdesdrankjes, die voorname lijk in Oosterse landen populair zijn. De jacht begint in maart en duurt tot medio mei. Bont voor Dieren, een samen werkingsverband van Dieren bescherming en Faunabescher ming, begint op haar website een e-mailcampagne. Dieren beschermers kunnen hun onge noegen uiten door protestmails te sturen. GPD APELDOORN - In Apeldoorn zijn drie mensen aangehouden voor het schieten met een paintballgeweer. De politie kreeg dertig meldingen binnen van mensen die zelf zijn beschoten of van wie auto of huis het doelwit was. Het drietal verklaarde uit baldadigheid met het wapen te hebben geschoten, aldus de politie gisteren. De incidenten deden zich voor op zondag 9 februari. Zeker twee mensen zijn door verfkogels geraakt. De politie stelde een onderzoek in en wist op 18 februari de eerste verdachte op te pakken. De laatste van de drie 25-jarige Apeldoornse da ders is zondag aangehouden. ANP LEEUWARDEN - Bijna alle Friese gemeenten steunen asiel zoekers die na lange procedures uiteindelijk op straat belan den. Van de 31 gemeenten bieden alleen Wymbritseradeel en Leeuwarden geen hulp. Dit blijkt uit een gisteren gepubli ceerd onderzoek van de Leeuwarder Courant. Tien Friese gemeenten proberen via stichtingen nog iets te doen voor de asielzoekers. Wettelijke regels maken recht streekse hulp onmogelijk. Kollumerland, Leeuwarderadeel, Menaldumadeel, Lemsterland en Nijefurd gaan verder; zij geven geld aan asielzoekers, sturen een brief naar de minister of zorgen voor tijdelijke woonruimte. ANP Seselj (midden, met bril) wordt weggeleid na aankomst op Schiphol. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Servische ultranationalist Vojislav Seselj is gisterochtend vanuit Bel grado op de luchthaven Schiphol aangeko men. Hij heeft zich gemeld bij het Joegosla vië-Tribunaal in Den Haag en is ingesloten in het huis van bewaring in Scheveningen. Seselj wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden, be gaan in 1991 en 1992 als leider van Servi sche paramilitaire eenheden in Kroatië en Bosnië. Seselj werd op de luchthaven van Belgrado uitgeleide gedaan door honderden aanhan gers. De 48-jarige verdachte heeft gezegd dat hij zijn onschuld gaat bewijzen. Seselj werd de onofficiële leider van de Servische nationalisten van Slobodan Milosevic, na dat de Joegoslavische ex-president in 2001 aan het tribunaal was overgedragen. Een andere aangeklaagde van het Joegosla vië-Tribunaal, Veselin Sljivancanin, een oud-kolonel in het Joegoslavische leger, heeft gisteren gezegd dat hij zich niet over zal geven aan het VN-tribunaal in Den Haag. Een woordvoerster van een groep die de voortvluchtige Sljivancanin steunt zegt dat de oud-militair zich liever doodvecht of foto AP zelfmoord pleegt dan zich in Den Haag te verantwoorden. Tegen Sljivancanin, Seselj en acht andere ex-officieren uit het Joegoslavische leger en rebellenleiders zijn ook in Kroatië aan klachten ingediend in verband met de be schieting van de oost-Kroatische stad Vukovar in 1991 en oorlogsmisdaden tegen krijgsgevangenen. In Vukovar kwamen tij dens de drie maanden durende omsingeling en beschieting van de stad door het Joego slavische leger ongeveer tweeduizend bur gers om het leven. AP pagina 4: dissident Seselj werd ultranationalist door Paul Bots ROERMOND - De 34-jarige Roermondse vader die in juli vo rig jaar zijn huis in brand stak, waarbij zes van zijn zeven kin deren omkwamen, is veroor deeld tot vijftien jaar cel plus tbs met dwangverpleging. Daarmee vonniste de Roer mondse rechter conform de eis. Bij de brand in de Jupiterstraat in Roermond wist moeder Fran- sien zich ternauwernood te red den door uit een raam te sprin gen. Het zevende kind was uit logeren. Tijdens de zitting, twee weken geleden, verklaarde de man dat het nooit zijn bedoeling was ge weest om zijn kinderen iets aan te doen. Ook viel toen op dat hij door sommige buurtgenoten werd gesteund Rechter W. Bruinsma velt een hard oordeel. „Door toedoen van de verdachte hebben zes kinderen op een verschrikkelij ke wijze het leven verloren. Kin deren die nog een leven voor zich hadden en die er recht op hadden en er ook vanuit moch ten gaan dat zij veilig zouden kunnen opgroeien in de liefde en zorg van hun ouders. De ver dachte is voor de brandstichting en het omkomen van de zes kin deren verantwoordelijk en kan deze verantwoordelijkheid niet doorschuiven naar de hulpver leningsinstanties", voegt de rechtbank daaraan toe. De rechter vreest dat de ver dachte in herhaling kan vallen als hij zonder tbs vrij zou ko men. „Zeker in het licht van het voornemen van de verdachte om zijn relatie met zijn partner voort te zetten. Dit gevaar strekt zich overigens niet alleen uit tot zijn partner en kind, maar ook tot derden door wij hij zich mis kend of gekrenkt zou kunnen voelen." De rechter vreest dat herhaling mogelijk is vanwege het moeilijk kunnen omgaan met agressieve impulsen en het alcoholgebruik van de vader. De verdachte mag aan de tbs-be handeling beginnen als hij een derde van zijn straf heeft uitge zeten. De rechtbank hield wel reke ning met de verminderde toere keningsvatbaarheid van de man tijdens zijn daad. Zij legde om die reden niet levenslang of twintig jaar op. De verdachte gaat in hoger beroep tegen de uitspraak, zo liet zijn raads vrouwe weten. Zij vond de straf veel te hoog. Volgens haar is de falende hulpverlening aan het gezin niet betrokken bij de uit spraak. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De investeringen om te komen tot kleinere groe pen in het basisonderwijs wer pen vruchten af. De kwaliteit van het onderwijs in de onder bouw is verbeterd doordat de groepen kleiner zijn geworden en er 'meer handen in de klas' zijn gekomen. Dat staat in het tiende voort gangsrapport over het project 'Groepsgrootte en kwaliteit' die minister Van der Hoeven (On derwijs) gisteren naar de Twee de Kamer stuurde. In 2002 was in de onderbouw van het basis onderwijs de gemiddelde groepsgrootte 20,9 leerlingen. In 1997 was dat nog 22,9. Doordat scholen naast de on derwijzer ook ander personeel inzetten, zoals vakleerkrachten en onderwijsassistenten, daalde de verhouding tussen het aantal personeelsleden en het aantal leerlingen van 1 op 20,9 naar ge middeld 1 op 18,9. Hierdoor kwam er meer aandacht voor de leerlingen en nam de werkdruk voor de leerkrachten af. Licentie De PvdA vindt dat kwaliteitsei sen voor onderwijsinstellingen voortaan moeten worden vast gelegd in een licentie. De licen-- tie geldt voor maximaal vijf jaar. De PvdA wil het voorstel tijdens de kabinetsformatie voorleggen aan het CDA. In de licentie (vergunning) moet komen te staan wat de rijks overheid van de instellingen verlangt. De PvdA vindt dat ook de medezeggenschap van ou ders en leerlingen moet worden vastgelegd, evenals de financie ring van de scholen Bij dat laatste zou het moeten gaan om een vast bedrag en een bedrag per leerling. De onderwijsinspectie moet volgens de PvdA 'wat meer op afstand' functioneren. Scholen moeten elkaar controleren via intercollegiale visitaties. Instel lingen die zich niet aan de licen tie houden, bijvoorbeeld als ze sjoemelen met leerlingenaan tallen, moeten dicht. Met de in voering van een licentie zou een groot aantal overbodige regels worden geschrapt. ANP VEENDAM - Het Landelijk Informatiecentrum Voertuigcri- minaliteit (LIV) in Veendam, dat sinds januari 2002 operatio neel is, heeft vorig jaar bijna 1700 gestolen auto's (met een ge zamenlijke waarde van 17 miljoen euro) opgespoord. Dat is een stijging van 25 procent ten opzichte van vorige jaren. Volgens directeur H. Blauw van het LIV werden de voertuigen in heel Europa teruggevonden. Tweehonderd verdachten werden aangehouden, aldus Blauw gisteren. Het LIV denkt dat de stijging van het aantal teruggevonden voertuigen vooral te danken is aan de betere samenwerking tussen de drie deelnemers van het LIV: de Rij ksdienst voor het Wegverkeer (RDW), politie en verzekeraars. ANP VOLENDAM - De gemeente Edam-Volendam weigert een horecavergunning aan JVeerman af te geven voor de Wir War Bar. Die ligt onder het café De Hemel, waar in de nieuwjaars nacht van 2001 brand woedde. De aanvraag is vorige week indirect afgewezen. Ze is volgens coördinator integrale veiligheid en handhaving J. Vogelzang formeel niet geweigerd. In de nu afgegeven horecavergunning staat echter dat het college voornemens is deze direct weer in te trekken op grond van de openbare orde en veiligheid. Vol gens Vogelzang is veel weerstand vanuit de bevolking te ver wachten. ANP DEN HAAG - Gemeenten maken onvoldoende gebruik van concurrentie als zij grond verkopen. Doordat gemeenten veelal zaken doen met maar één projectontwikkelaar zijn vi- nex-woningen onnodig duur. Dat blijkt uit de resultaten van een onderzoek dat de Stee Groep, de Katholieke Universiteit Nijmegen en Bureau Over- water uitvoerden in opdracht van het ministerie van VROM. Minister Kamp stuurt het onderzoek deze week naar de Twee de Kamer. ANP ROTTERDAM - De 31-jarige vrouw uit Vlaardingen die zon dagochtend een pasgeboren ba by ontvoerde uit het Sophia Kinderziekenhuis in Rotter dam, was goed op de hoogte van de regels in het ziekenhuis. De vrouw verliet de baby af de ling met de ontvoerde Valerie via een route die niet langs de balie leidt. Die wordt alleen ge bruikt door personeelZo kon ze onopgemerkt wegkomen. Dat blijkt uit onderzoek van het Erasmus Medisch Centrum, waar het Sophia onder valt. Het kinderziekenhuis heeft de veiligheidsmaatregelen ver scherpt. Zo hebben alleen nog ouders van kinderen die in het ziekenhuis worden verpleegd, toegang tot de afdelingen. An dere bezoekers worden alleen toegelaten in het gezelschap van de ouders.. Baby Valerie, die op 19 februari in het Sophia Kinderziekenhuis werd geboren, verkeert in goede gezondheid. Het meisje is giste ren met haar ouders naar huis gegaan. De verdachte is zo in de war dat ze aan de politie nog geen verklaring kunnen geven over haar motieven. GPD BuKKEW IV M6T ERGSTE In verband met mogelijke risico's verzoeken wij u genoemd artikel niet meer te gebruiken en te retourneren bij één van onze vestigingen. Uiteraard ontvangt u het aankoopbedrag terug. Onze excuses voor het ongemak. Uit recent onderzoek naar een groot aantal theeglazen is gebleken dat één artikel uit de collectie van V&D een verhoogd risico van 'barsten' heeft bij inschenken van hete thee of kokend water. Dit artikel is inmiddels uit de verkoop gehaald. Theeglas wijduitlopend met oor in matglas uitvoering. Artikel nummer: 21051001479874 cn Nu een vollere tas voor minder geld

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 3