Vroon weg per 1 maart dicht Archief vult witte vlekken in Stichting Kinderhulp gunt gevers blik achter de schermen Gemeente investeert in oplossingen voor veiliger Haamstede Boer wil niet opdraaien voor vuil Meer opstapplaatsen fietstocht Man betrapt op stelen lingerie Woningbrand in Ossenisse provincie houdt vast aan gemaakte afspraken Flakkeese archieven open voor speurneuzen Sportevenement in Heinkenszand Flügelparty in De Pul agenda DEN HAAG - Akkerbouwer P. de Winter in Borssele wil niet opdraaien voor het vuil dat onderhoudsmonteurs van de hoogspanningsmasten op zijn land achterlaten en dat vervol gens in de sloten spoelt. Volgens De Winter houdt het Water schap Zeeuwse Eilanden hem ten onrechte verantwoordelijk voor alle chemische afval- en meststoffen die met de regen van zijn land de sloten inspoelt. Het waterschap legde De Winter een dwangsom van maximaal 440 euro op als hij blijft weige ren een melding te doen op basis van het landelijke Lozings- besluit. Een dergelijke melding houdt in dat De Winter als ak kerbouwer erkent dat hij verontreinigende stoffen van zijn landerijen in het oppervlaktewater loost. Als agrariër hoeft hij echter geen strenge lozingsvergunning aan te vragen. Maar daar is De Winter het om principiële redenen niet mee eens. EMarcus, de raadsman van de akkerbouwer, wees er gisteren tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State op dat het Lozingsbesluit in strijd is met de Europese milieuregels. Ei genlijk zou iedereen die ook maar één verontreinigende stof op het water loost een echte lozingsvergunning moeten aan vragen. Als de Raad van State De Winter in het gelijk stelt, moet waarschijnlijk ook de beheerder van de hoogspannings masten een dergelijke lozingsvergunning aanvragen. In ieder geval kan dan precies worden uitgezocht wie verantwoorde lijk is voor de lozing van welke stoffen. Uitspraak volgt over enkele weken. TERNEUZEN - Deelnemers aan de fietstocht rond de Wester- schelde, op zaterdag 15 maart, kunnen niet alleen starten in Zeeuws-Vlaanderen, maar ook op Walcheren Zuid-Beveland. Het is 15 maart de laatste keer dat fietsers met de veerdiensten een rondje om de Westerschelde kunnen rijden. De fietstocht om het veer uit te luiden begint op Walcheren op het veerplein in Vlissingen, waar fietsers rond 8.00 uur beginnen. Tussen 9.00 en 10.00 uur kunnen fietsers starten bij het Station in Goes en rond die tijd kan men ook vertrekken vanaf cafetaria de Smidse in 's-Gravenpolder. Halverwege het traject naar Kruiningen komen beide groepen bij elkaar, Er hebben zich al meer dan 500 mensen aangemeld voor de 85 kilometer lange tocht. AARDENBURG - Een 45-jarige Aardenburger is eind vorige week in een warenhuis in Lokeren betrapt nadat hij vrouwen lingerie had gestolen. De man ging er na de diefstal als een haas vandoor. Een klant die hem tegen probeerde te houden, duwde hij tegen de gixmd. De winkeldetective slaagde er in de Aardenburger op het parkeerterrein van het warenhuis in te rekenen. In zijn auto lagen dertig setjes vrouwenlingerie. Te genover de onderzoeksrechter verklaarde de dief dat hij de onderkleding zelf wilde dragen. Die hechtte daar weinig ge loof aan, omdat de Aardenburger lingerie in verschillende maten had gestolen. OSSENISSE - Bij een woningbrand in een huis aan de Hoog- landsedijk in Ossenisse is de bejaarde bewoner gisterochtend licht gewond geraakt. De man had rook binnen gekregen en lichte brandwonden aan zijn handen. De man dacht de brand in de bijkeuken van zijn woning zelf de baas te kunnen en had de brandweer niet gewaarschuwd. Een voorbijganger alar meerde de hulpdiensten toen hij zag dat er rook uit het huis kwam. dinsdag 25 februari 2003 ,-norFamke van Loon jENESSE - De Vroonweg tus sen Burgh-Haamstede en Re nesse gaat toch gewoon na 1 maart dicht voor al het verkeer. De provincie Zeeland houdt de remeente Schouwen-Duive- [jnd en de gebiedscoinmissie vcbouwen-West aan de afspra ken die hierover zijn gemaakt: «nneer de recreatieverdeel- iteg opengaat, wordt de Vroon- ,eg gesloten. Degemeente, die graag een half sar uitstel van de wegafsluiting rilde, legt zich hierbij neer. Het gemeentelijk deel van de Vroon weg- tussen de bebouwde kom mens van Renesse en het kruis punt met de Kabbelaarsweg - al met ingang van 1 maart ook terboden worden om in te rijden roor autoverkeer, ruiters en jangespannen wagens. Hier- :oor worden borden neergezet. Rouwendal, juriste op de af- leling landelijk gebied en wa- ier, verwacht dat de provincie ierder zal gaan dan het plaatsen ran borden alleen en de weg straks daadwerkelijk zal afslui ten. gij de plannenmakerij voor de recreatieverdeelweg is afge sproken dat de Vroonweg, waarover auto's, fietsers en rui ters nu nog van Renesse naar Burgh-Haamstede kunnen rij- cen, dicht gaat. ,,De ene weg soorde andere", stelt Rouwen- dal klip en klaar. De oude ver bindingsweg zal op korte ter mijn worden afgebroken om plaats te maken voor de natuur. Het Vroongebied wordt hersteld en vee zal het in de toekomst be- «razen. Langs het nieuwe natuurgebied ïil de gebiedscommissie wel ten nieuw fietspad aanleggen, rodat toeristen en bewoners van ceVroongronden kunnen genie- pi. Sluipverkeer Bij de gemeente bestaat de vrees (latautobestuurders na sluiting van de Vroonweg de smalle Ho- «ezoom zullen pakken in plaats van de splinternieuwe recrea tieverdeelweg. De gebiedscom missie heeft al besloten ook deze weg tussen de twee West- schouwse kernen aan te pakken om sluipverkeer tegen te gaan. Maar die maatregelen als een 'knip', waar alleen fietsers doorheen kunnen, en plateaus, zijn nog niet klaar. Die zullen naar verwachting pas komend najaar gerealiseerd worden. Om te voorkomen de bewoners van de Hogezoom een zomer lang sluipverkeer over de stoep krij gen, hadden gemeente en ge biedscommissie aan de provin cie gevraagd de sluiting van de Vroonweg uit te stellen tot na het toeristenseizoen. Na overleg tussen een afvaardi ging van de gebiedscommissie en de provincie is besloten de af sluiting van de Vroonweg niet uit te stellen. Rouwendal bena drukt dat dat 'van begin af aan' de afspraak is geweest. Uitstel van de afsluiting levert volgens de provincie 'geen pluspunten' op. Wethouder G. van de Velde- de Wilde, die namens de ge meente in de gebiedscommissie zit, vindt het 'jammer' maar heeft er wel begrip voor, dat de provincie om 'juridische en fi nanciële redenen' vasthoudt aan de afspraken. Ook de ge meente moet volgens Van de Velde wel eens standvastig zijn om geen subsidies te verspelen. Dat de gemeente nu zelf ook de afsluitingsborden bij Renesse zal plaatsen, spreekt voor de wethouder voor zich. Van de Velde: „Het doel van het overleg was niet afspraken uit het verle den te traineren." De Vroonweg tussen Burgh-Haamstede en Renesse wordt na 1 maart, zoals afgesproken met de provincie, gesloten voor al het verkeer. foto Marijke Folkertsma OUDE TONGE - Het uitplui zen van een stamboom is een geduldige klus met veel spit ten in archieven. Iedereen, die naar zijn of haar Flakkeese voorouders speurt, kan een flinke slag slaan zaterdag 8 maart in Oude Tonge. Het Genealogisch Centrum Goeree-Overflakkee houdt dan in de zaal van Sociaalcul- tureel Werk Oostflakkee een 'genealogische dag'. Stam boomonderzoekers kunnen dan in de verzameling doop-, trouw- en begraafboeken van de vele Flakkeese dorpen speuren naar aanknopings punten over hun afkomst. Ook zijn daar (kopieën van) bevolkingsregisters van on dermeer Sommelsdijk, Mid- delharnis en Stellendam op microfiche te zien. Het idee achter de genealogische dag is tevens dat stamboomonder zoekers de kans krijgen gege vens met elkaar uit te wisselen en zodoende verder op weg ko men. De deuren van de zaal in Oude Tonge gaan open om tien uur 's ochtends. De dag duurt tot vier uur s middags. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Christa Breurc, contactpersoon voor de Stich ting Internationale Kinderhulp in Nederland, wil de contacten met sponsors en donateurs eens heel anders gaan aanpakken. In haar woning in Kapelle, van waaruit ze sinds 1999 haar werk doet, zit ze dagelijks bedrijven en instellingen te bellen om geld en goederen los te praten voor projecten in de hele wereld. „Maar ik wil ook wel eens laten zien wat dat allemaal uitmaakt. Hoe goed dat geld en die spullen terechtkomen. In mijn huis kan ik al die gulle gevers niet ont vangen, dus heb ik de Vroone af gehuurd. Op dinsdag 29 april kan iedereen komen kijken naar de resultaten van ons werk. Zelf ben ik er best een beetje trots op en dat mogen de mensen die ge geven hebben ook zijn." De Stichting Internationale Kinderhulp is een christelijke organisatie die zich wereldwijd richt op weeskinderen. Een groep Amerikaanse vrijwilli gers begon International Chil- deren Care in 1976 naai'aanlei ding van een aardbeving in Guatamala, die honderden ver weesde kinderen in een vernield land achterliet. De organisatie heeft de doelstelling sindsdien over de hele wereld verspreid en biedt hulp in alle werelddelen en aan kinderen van alle gezind ten. Voorop staat altijd het be houd van eigen cultuur, het garanderen van primair en voortgezet onderwijs en een liefdevolle verzorging in een vertrouwde omgeving. Vanuit kleinere projecten van vijftien kinderen in een huis, bouwt In ternationale Kinderhulp aan kinderdorpen met meei'dere huizen voor telkens tien tot twaalf kinderen. De dorpen zijn zoveel mogelijk zelfvoorzie nend. Er zijn landbouw en vee- teeltprojecten die de dorpen in staat stellen zichzelf op den duurte bedruipen. Samenwerking Christa Breure heeft zelf vanuit Nederland de ontwikkeling van dorpen in Roemenië, Guatama la en Zambia helpen begeleiden. „De organisatie heeft kantoren in Amerika, Australië en in Ne derland. Wij worden wel eens gevraagd om transportzaken naar Zuid-Amerika te regelen.. omdat i n voer vanuit de Verenig de Staten moeilijker ligt. Hulp goederen die wij inzamelen komen niet altijd even gemak kelijk de grenzen over want ie der land heeft zijn eigen import- beperkingen en de regels zijn niet altijd even simpel. De sa menwerk i ng met de andere kan toren is heel inspirerend. Wij hebben bijvoorbeeld voor een dorp voor a ids wezen in Zambia alle bouwmaterialen ingeza meld, verscheept en voor een deel daar ingekocht. De Austra liërs zijn met een grote groep vrijwilligers gaan bouwen en hebben de opleidingen voor de mensen daar verzorgd." Voor Christa Breure is het be langrijk te laten zien hoe doel matig de huizen zijn ingericht en hoe gelukkig de toch dikwijls getraumatiseerde kinderen zich voelen in hun nieuwe, veilige omgeving. „Iedereen kan na tuurlijk onze website bezoeken: www.intern-kinderhulp.org, maar het is nog leuker om in april naar de Vroone te komen. Het infomatieprogramma met muziek, spel en dia's begint om 19.30 uur." HEINKENSZAND - De Sport raad Borsele houdt in dc voor jaarsvakantie op woensdag, donderdag en vrijdag (5, 6 en 7 maart) een sportevenement in de sporthallen De Zwake in 's-Gravenpolder en De Stenge in Heinkenszand. Op woensdag is er van 9.30 tot 16.30 con schoolhandbaltoer- nooi in Heinkenszand en in 's-Gravenpolder een instuif met tafeltennis, badminton en springkussens. Op donderdag is er 's ochtends in De Stenge judo en 's middags zijn er activiteiten voor ouderen met onder meer dansen, gym en spinning. Ook op donderdag wordt in De Zwa ke van 9.30 tot 16.00 uur een koersbaltoernooi gehouden. De vrijdagochtend is er in De Sten ge een tennisinstuif en s mid dags de huldiging van de jeugd- sportkampioenen. Voor de jeugd is er dan tevens een voet balprogramma. In 's-Graven polder kan men op vrijdagoch tend aan allerlei sporten meedoen. Ook is er dan van 11.00 tot 12.00 uur breakdance. itioor Piet Kleemans BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Schouwen-Duive- tind steekt maximaal 7420 euro in het verbeteren van de open bare veiligheid in Burgh- Haamstede. Een onderzoek van Ie Vrouwen Advies Commissie |VAC) bracht daar verschillende knelpunten aan het licht. De VAC onderneemt met enige regelmaat tochten door dorps kernen om te zien hoe het daar iet de sociale veiligheid gesteld j. Oktober vorig jaar maakten Ie wouwen van de VAC een rondgang door Haamstede. Daarbij lieten ze zich vergezel len en adviseren door vertegen woordigers van de Stichting Gehandicaptenbeleid, in dit ge val een scootmobielgebruiker aeen blinde. Zij letten op zaken die een vali- iemens wellicht over het hoofd set. Berucht zijn fout geplaats te trottoir-opritten die scoot- mobiel-gebruikers dwingen midden over straat te rijden. Met alle risico's van dien. Het geheel ontbreken van niveau verschil tussen trottoir en rij baan is voor een scootmobielge bruiker ideaal, maar levert voor een blinde weer gevaar op. In Burgh-Haamstede bleef de oogst van kleine ongemakken én gevaarlijke situaties binnen de perken. Naast genoemde trottoir-opritten werd op ver schillende plaatsen de straat verlichting onvoldoende bevon den en werd geconstateerd dat hier een daar ook wel eens stevig in gemeentegroen gesnoeid mocht worden. Voor het oplossen van der pro blemen in Burgh-Haamstede denkt de gemeente - die spreekt van de inzet van 'geringe finan ciële middelen - met op z'n hoogst 7420 euro toe te kunnen. Dat geld wordt geput uit de post sociale vernieuwing. BRUINISSE - Jeugdsoos De Pul in Bruinisse houdt zaterdag avond 1 maart een Flügelparty. De muziek wordt verzorgd door DePul'seigendj Insane. Voor hij zijn muzikale mixkunsten ver toont, is het de beurt aan dj Pep- si. Het is de bedoeling dat het een feestelijke avond wordt in De Pul. De jeugdsoos zal in de sfeer van het bekende drankje Flügel worden opgesierd. Het festijn begint om 19.30 uur. STREEKACTIVITEITEN KERKWERVE - Dorpshuis Zuudende, 20.00 uur: Startconferentie 'Kansrijke Servicepunten'; NIEUWERKERK - Dorpshuis, 19.30 uur: NBvP Duiveland met uitleg over erfrecht; ZIERIKZEE - Hervormd kerkcentrum, 19.30 uur: Bijeenkomst zendings- en evangelisatïecommissïe; REDACTIE schouwen-duiveland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Famke van Loon AliPankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Advertentie lnlijstwerk? Lijstenmakerij Gijzel Voor bedrijf en particulier Biczclingsestraat 102A.4421 BV Kapelle Tel. 0113-342383. fax 0113-340044 Het archief is zeer uitgebreid, maar vertoont toch nog witte vlekjes. foto Marijke Folkertsma door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Over monumentenstad Zie- rikzee is in het gemeentearchief meer dan genoeg te vinden, maar wie informatie zoekt over Brijdorpe moet diep graven. En zo zijn er meer witte vlekjes in de collectie van het archief. In de door de gemeente Schouwen-Duiveland geproduceerde be leidsnotitie 'Meer maar ook beter' wordt ge pleit voor een actiever acquisitiebeleid van met name niet-overheidsarehieven. Een archivaris blijft steeds bouwen aan de collectie. De afgelopen jaren is wat dat be treft echter bewust een terughoudend be leid gevoerd. Dat werd vooral ingegeven door ruimtegebrek. Met de ingebruikname vorig jaar van het nieuwe gemeentehuis is dat probleem opgelost en dat maakt de weg vrij voor uitbreiding van de collectie. Het Schouwen-Duivelandse gemeentear chief is, stelt archivaris H. Uil niet zonder trots, een zeer uitgebreid archief. Toch zijn er volgens Uil nog wel wat lacunes in de his torische kennis op te vullen. Hij wil vooral meer archiefmateriaal van onder meer (sportverenigingen, stichtingen, bedrijven en families. Dat is belangrijk voor het evenwicht. „Zou de raadpleger van het archief alleen de overheidsarchieven tot zijn beschikking hebben, dan zou de blik in het verleden be perkt zijn. Hij zou bij wijze van spreken al leen door de bril van de overheid kunnen te rugkijken." Door actief verenigingen, stichtingen en dergelijke te benaderen wil het gemeentear chief niet-overheidsarchieven verwerven. „Die vormen een aanvulling op de door de overheid gevormde archieven omdat zij on derdelen in de samenleving belichten die in de overheidsarchieven nauwelijks aan de orde komen." Tijdens lezingen over het gemeentearchief of tijdens open dagen wil het gemeentear chief proberen de aandacht te vestigen op de mogelijkheden tot het in bewaring geven of schenken van stukken. Ook is het de bedoe ling dat als er berichten verschijnen over opheffing van een vereniging of stichting een medewerker van het archief meteen in actie komt om te proberen de archieven van de betreffende vereniging of stichting zeker te stellen voor het nageslacht. Daarbij wordt vooral gezocht naar archiva lia over een onderwerp dat nu nog onderbe licht is. Dat kan een dorp zijn, maar ook een ambacht of een bedrijfstak. Over het verle den van de landbouw is veel bekend, maar dat kan niet gezegd worden van de mossel- bedrijven in Zierikzee. De twintigste- eeuwse industrie komt er tot dusverre maar bekaaid af en hetzelfde geldt voor koren en toneelverenigingen. Op langere termijn wil het gemeentearchief toe naar het beter toegankelijk maken van archiefstukken, onder meer door archief stukken op microfiche te zetten en door fei tenmateriaal in de voeren in door bezoekers van het archief te gebruiken computers. Hoe dat allemaal precies in het vat gegoten dient te worden komt in een beleidsnota te staan. Daar wordt nog aan gewerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 29