PZC Rampenbestrijding te water faalt )erde woontoren ran Port Scaldis indelijk in beeld Blpf blij met vroege Gouden Harp C-J HOEKM L Hennekeij werkt aan voorstel voor spitsbus Hoofdplaat (St) AutoTrack.nl Bloementeler mag wel uitbreiden van Raad van State [ultraship wil hulpverlening beter regelen /[an gewond bij blussen Meer dan 80.000 occasions vind je op comförto zeeuwse almanak Een volle euro erbij BEVELANDEN/THOLEN dinsdag 25 februari 2003 virWout Bareman [RNEUZEN - De hulpverle- Qg bij calamiteiten op de tuvvse wateren en voor de st schiet schromelijk tekort. Regionale Brandweer Zee- ad is voor brandbestrijding op (water volledig afhankelijk nde medewerking van Rijks- aterstaat, de waterpolitie en ■sleep- en bergingsbedrijven, leper en berger Multraship uit meuzen heeft bij de rijks- rerhcid en de provincie een uapenbestrijdingsplan neer- legd om in de leemte te voor een op het Schelde-Rijnka- ul is de hulpverlening slui- „d geregeld. De kanaalge- Eenten hebben daarvoor een renoemde waakvlamover- Ikomst gesloten met een ber- igsbedrijf dat permanent bo- i beschikbaar houdt voor ipverlening. Directeur L. iller van Multraship: „Voor rest van de Zeeuwse wateren spen de overheidsinstanties op 'inzetbaarheid van slepers ade sleep- en bergingsbedrij- 3. Maar van een officiële akvlamovereenkomst is geen rake. Er bestaat sinds enkele ren wel een afspraak dat wij calamiteiten een boot be- likbaar stellen voor het ver- er van blusunits van de brandweer naar de onheilsplek, maar meer ook niet." Multra ship is met de Unie van Red- dings- en Sleepdienst en Pol derman de enige overgebleven sleep- en bergingsbedrijven in het Westerscheldegebied. Volgens Muller is het de hoogste tijd om sluitende maatregelen te treffen. „Want het aantal scheepsongevallen neemt dan wel af. maar als het raak is, is het ook goed raak. Kijk maar naar de recente olierampen met de Prestige en de Tricolor. Zoiets kan op de Westerschelde ook ge beuren." In het plan van aanpak dat Mul traship heeft aangeboden aan Rijk en provincie pleit het Ter- neuzense bedrijf voor een om vangrijk pakket maatregelen. De speerpunten: herinvoering van sleepbootbegeleiding van schepen met gevaarlijke stoffen zoals ammoniaktankers en der gelijke, een intensievere be- loodsing van die schepen en een nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. Industrie Hoofdinspecteur bergingen P. Glerum van Multraship: „Als we o ver hulp verlen i ng vanaf het water praten, hebben we het ook over bijvoorbeeld brandbe strijding van industriële bedrij ven, die aan het water zijn ge vestigd. Denk aan Total in het SSENISSE - Bij een woning and in een huis aan de Hoog- ndsedijk in Ossenisse is de be- jrde bewoner gisterochtend [lit gewond geraakt. De man id rook binnen gekregen en chte brandwonden aan zijn inden. eman dacht de brand in de bij- uken van zijn woning zelf de as te kunnen en had de brand er niet gewaarschuwd. Een «rbijganger alarmeerde de ilpdiensten toen hij zag dat er lorRené Hoonhorst 1ESKENS - Het ziet er naar tdat de derde woontoren van ort Scaldis in Breskens binnen zienbare tijd van de grond Milt. Dit voorjaar wordt een rato advertentiecampagne ge- ouden voor de verkoop van 62 ipartementen in het gebouw andria. o woontorens Brescia en Scal- a,waarin samen 163 apparte- aiten zijn gevestigd, beheer- al zo'n zes jaar de skyline het vissersdorp. De andria had de 'apenrots' al ja- b moeten complementeren, laar de twee aandeelhouders, it Terneuzense aannemersbe- rijf Gebroeders Van der Poel en Oostburgse zakenman A. Ktraeten, zagen daar tot nu maf omdat de markt voor ap- Mtementen op die locatie 'ver- zou zijn. «langstelling is belangstelling voor hoog- Miwwonïngen in plaatsen als fraeuzen en Hulst is nauwe- pts weggeweest, lieten ver slende ontwikkelaars en Velaars onlangs nog weten, leen dorp als Breskens lag dat jchwat anders, stelt directeur van der Staal van aanne- hgsbediïjf Van der Poel. Me- door projecten als Village Slia in Hoofdplaat en Schel leste in Breskens raakte de 'est-Zeeuws-Vlaamse markt wr duurdere recreatiewonin- eind jaren negentig wat Advertentie Z De autosite voor heel Nederland Sloegebied en aan Dow Benelux en Hydro Agri Sluiskil." In het voorstel van het sleep- en bergingsbedrijf wordt uitge gaan van een permanente be schikbaarheid van hulpverle ningsvaartuigen Muller: „Daarbij denken we niet alleen aan de Westerschel de, maar ook aan de Zeeuwse en Vlaamse kust. Feit is dat voor de noordelijke Noordzee wel voor zieningen zijn getroffen, maar voor de zuidelijke Noordzee, zeg maar vanaf de Franse grens tot boven Rotterdam, helemaal niet. En dat is merkwaardig als je weet dat de zaken voor de En gelse, Duitse en Franse kust wél goed geregeld zijn. Het zou toch heel verstandig zijn permanent een kustsleper in te zetten, die op station ligt voor de kust en een snelle hulpverlening garan deert?" Volgens de directeur en de bergingsinspecteur van Mul traship zijn alle lopende studies naar bijvoorbeeld de inzet van eigen blusboten van de regiona le brandweer overbodig. „Het materieel en de expertise zijn immers al beschikbaar al zullen de overheidsinstanties, eventu eel in samenspraak met het bedrijfsleven, voor de inzet baarheid dan wel in de buidel moeten tasten. Maar dan bieden wij ze in ruil daarvoor wel opti male hulpverlening." Multraship wil niet alleen sleepboten met blusinstallaties inzetten, maar ook de zelf- varende bok Cormorant. Vol gens Muller en Glerum is die, na enige aanpassingen, ideaal voor hulpverlening aan bijvoorbeeld containerschepen in nood. rook uit het huis kwam. „Toen wij er aan kwamen was de man bezig brandende delen naar buiten te brengen", aldus de Hulster brandweercomman dant J. Rijk. De vuurhaard was ontstaan doordat brandbare spullen te dicht bij een kacheltje in de bij keuken stonden. De brandweer was het vuur snel meester. Ver plegers van de ambulance die was opgeroepen, constateerden dat de verwondingen van de man meevielen. overvoerd. Het heeft wat langer geduurd dan destijds de bedoe ling was, maar de initiatiefne mers zijn intussen begonnen met het peilen van de belang stelling. Mensen die eerder interesse toonden voor aankoop van een Flandriaflat wordt gevraagd of ze nog steeds belangstelling hebben. Een grootschalige publiciteits campagne moet de 'unieke woonlocatie' aan de Wester schelde verder onder de aan dacht brengen. Van der Staal durft nog niet te voorspellen wanneer de bouw van de derde Bressiaanse woon toren van start gaat. „Zo gauw meer dan de helft van de wonin gen is verkocht, beginnen de werkzaamheden. Maar vraag me niet wanneer dat zal zijn." Procedurele vertraging hoeven de bouwers niet te vrezen. De voormalige gemeente Oostburg gaf lang geleden al een bouw vergunning af. Wethouder J. Provoost is blij met nieuwe in woners die de woontoren de nieuwe gemeente Sluis zou kun nen lokken. Hij is ook niet bang dat verschuiving van de risico contour bouw van een derde woontoren onmogelijk maakt. Niet alleen omdat bij het vast stellen van die contour eerder al werd uitgegaan van een derde flatgebouw, maar ook omdat getracht wordt de nieuwe risi cocontour helemaal binnen de boorden van de Westerschelde te laten vallen, heeft Provoost begrepen. Maarten van Roozendaal heeft de Gouden Harp uitgereikt aan Bief, Peter Slager, Norman Bonink, Paskal .Takobsen en Bas Kennis. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal BUSSUM - Zelden is een artiest krap vier jaar na de toekenning van de Zilveren Harp al een Gouden Harp opgespeld. Het is de popgroep Blof gisteren overkomen. Na de aanmoedigingsprijs in 1999 reikte Maarten van Roozendaal - destijds ook Zilveren Harp winnaar - in 't Spant in Bussum de oeuvreprijs van Conamus uit aan Norman Bonink, Paskal Jakobsen, Bas Kennis en Peter Slager. Rond half zeven dinsdagavond stroomt de foyer van 't Spant vol met genodigden. Een luxueus buffet gaat vooraf aan de prijsuitreiking van Zilveren Harpen aan BeefRelax en Within Temptation, de ex portprijs aan Marco Borsato en Gouden Harpen aan Acda De Munnik, Herman Pieter de Boer, Anouk en Blof. Het is even zoeken naar de feestvarkens, omdat die tijdens het buffet in de catacomben ver blijven. De foyer is voor de oude garde als Boudewijn de Groot, Bram Vermeulen en Willeke Alberti, en beloften als de kandi daten van het tv-programma Idols. Bonink en Slager zijn even naar boven ge komen. Ze staan te praten met vertegen woordigers van hun platenmaatschappij EMI. Afgezien van gouden en platina pla ten heeft Bonink met Blof nooit eerder een grote prijs opgehaald. Toch voelt hij zich op het harpengala als een vis in het water. Hij straalt van oor tot oor. „Liesbeth List kreeg er vijf jaar geleden één. Toen bege leidde ik haar met de band van Frank Boeijen waarin ik toen speelde. Maar daar ging het natuurlijk om haar, ik was er maar zijdelings bij betrokken. Blof be staat uit vier mensen. Ik ben er daar één van. Dit is ook een Gouden Harp voor Norman Bonink, daarmee voel ik me ont zettend vereerd." Als één van de bandleden een Gouden Harp verdient, is het Bonink, meent Sla ger. Hij mag dan het kortst bij de groep zit ten, als opvolger van de bijna twee jaar ge leden overleden Chris Götte, hij heeft bij andere artiesten een heel oeuvre bijeenge- slagen. „Norman was al professioneel muzikant toen wij nog nauwelijks een in strument konden bespelen." Bescheiden Het oeuvre van Blof is nog vrij bescheiden, vindt Slager. Hij vertelt daarom 'blij ver baasd, maar toch verbaasd' te zijn ge weest toen hij hoorde dat de groep een Gouden Harp zou krijgen. „Die is inge steld voor artiesten die een echt oeuvre hebben opgebouwd. Ik geloof dat Herman Pieter de Boer zijn eerste tekst in 1954 schreef. Die is vijftig jaar bezig. Wij heb ben het idee dat voor ons het beste nog moet komen." De bassist vraagt zich oprecht af of de Gouden Harp niet een een beetje aan in flatie onderhevig is. „Ik vind het voor ons wat vroeg, maar bij deze beloof ik dat we het oeuvre er wel bij schrijven. En dan moeten ze misschien maar een diamanten harp instellen die we over een jaar of tien dan hopen te krijgen." •Jurylid Dick Bakker, tevens dirigent van het Metropole Orkest dat alle prijswin naars gisteren begeleidde, draait het in- flatieverhaal liever om. „Gewoonlijk duurt het minimaal vier maar vaker een jaar of acht voor een Zilveren Harpwin- naar de Gouden Harp krijgt. Je moet be wijzen dat je geen eendagsvliegje bent. Dat de leden van Blof na vier jaar al een Gouden Harp hebben, bewijst hoe goed ze zijn. Bij de meeste artiesten zie je na een ijzersterk album een dip van twee jaar en dan weer eens een comeback. Blof heeft ondanks een enorme tegenslag constant succes gehad. Hun carrière vertoont nog steeds een stijgende lijn." door Emile Calon MIDDELBURG - Hoofdplaat raakt zo goed als zeker niet ge heel verstoken van openbaar vervoer. Op aandringen van alle Statenfracties onderzoekt ge deputeerde J. Hennekeij de mo gelijkheid om in de ochtenduren en 's middags een paar keer een bus te laten rijden zodat de mid delbare schooljeugd niet ge dwongen is om ook bij slecht weer de fiets te pakken. Hij beloofde gisteren tegenover vertegenwoordigers uit het West-Zeeuws-Vlaamse dorp en Statenleden om vandaag met zo'n voorstel te komen in Gede puteerde Staten. Voor de vertegenwoordigers van Westerschouwen en Nieuw- Haamstede had de gedeputeer de niet zo'n boodschap bij zich. Hij ziet namelijk geen mogelijk heid om het schrappen van een gedeelte van buslijn 133 onge daan te maken. Lopen Wel stelde hij dat er nu ook niet al te zwaar getild moet worden aan dat schrappen omdat de in woners van Westerschouwen nu maximaal vijfhonderd meter verder moeten lopen naar een bushalte. „Dat zijn wel juist de bewoners van verzorgingstehuis Duin oord", stelde L. Nederhoed (CDA) tijdens de vergadering van de statencommissie Alge meen Bestuur. Zijn verdediging dat die bewoners nu juist met fikse korting gebruik kunnen maken van het collectief vraag afhankelijk vervoer (cw) vond bij haar geen weerklank. Ze hield de gedeputeerde voor dat een Statenmeerderheid van CDA, PvdA, GroenLinks en Partij voor Zeeland vindt dat dat probleem opgelost moet worden. Volgens haar moet de gedeputeerde zich maar wat creatiever tonen en met aanvaardbare oplossingen ko- Ze vindt het trouwens toch vreemd dat Gedeputeerde Sta ten in eerste instantie met een voorstel komt voor het open baar vervoer waarbij fiks gesne den wordt in de service aan de reizigers. Als blijkt dat zo'n voorstel in de Staten op weerstand stuit, lukt het plotseling wel om met oplos singen voor bijna alle proble men te komen. Aanvankelijk zag het er immers naar uit dat er gesneden zou worden in heel wat lijnen. Om die reden kreeg de gedeputeerde gisteren ook handtekeningen aangeboden vanuit bijvoor beeld Grijpskerke waar twee in woners in korte tijd samen 294 handtekeningen ophaalden van inwoners die vinden dat hun dorp recht heeft op goed open baar vervoer. Hennekeij vertel de de initiatiefnemers dat het gevaar voorlopig is geweken maar dat er bij een volgende be zuinigingsronde opnieuw ge snoeid moet worden. De enige manier om dat te keren is mas saal de bus nemen want renda bele lijnen worden niet ge schrapt. Leefbaarheid C. Spinnewijn van de Dorps raad Hoofdplaat is allerminst tevreden met het voorstel van Hennekeij om een spitsdienst in het leven te roepen voor haar dorp. Ze vreest dat de leefbaar heid een knauw krijgt als het niet meer mogelijk is om met de bus naar bijvoorbeeld het zie kenhuis te gaan of het gemeen tehuis. De middenstand van haar dorp is erg afhankelijk van het toerisme Als Hoofdplaat niet meer in de weekeinden en de vakanties per bus bereikbaar is, vreest ze dat de caféhouders en winkeliers het niet zullen bolwerken. Ook is ze bang dat mensen uit Hoofdplaat zullen vertrekken als er geen volwaardige busver binding blijft. „Dan komt de leefbaarheid echt onder druk te staan." door Rob Paardekam KRUININGEN - De gemeente Reimerswaal heeft bloemente ler M. Kot uit Kruiningen ten onrechte een vergunning gewei gerd voor het bouwen van een bedrijfswoning en het verbou wen van een bestaande loods aan de Hogenakkerweg in Krui ningen. Dat heeft de Raad van State in Den Haag bepaald. De bouwaanvraag dateert uit 2000. In de zomer van dat jaar weigerde de gemeente een ver gunning af te geven. Een be zwaar van de aanvrager leverde niets op en dus maakte hij de gang naar de rechter in Middel burg. Die stelde Kot in het gelijk en gaf Reimerswaal de opdracht een nieuw besluit te nemen. Maar de gemeente hield voet bij stuk en verleende geen vergun ning. Opnieuw stapte Kot naar de bestuursrechter in Middel burg, die deze keer de gemeente in het gelijk stelde. De Raad van State heeft dat vonnis nu nietig verklaard. Burgemeester en wethouders moeten weer een nieuw besluit nemen. De gemeente heeft altijd volge houden dat er geen sprake is van een agrarisch bedrijf van vol doende omvang. Verder zou uit niets blijken dat een bedrijfs woning noodzakelijk is. De con tinuïteit van het bedrijf is vol gens de gemeente bovendien niet gewaarborgd, omdat Kot alleen over gepachte grond be schikt. De Raad van State erkent dat er geen sprake is van een agrarisch bedrijf van grote omvang, maar vindt dat geen reden om een vergunning te weigeren. Het be drijf zat ten tijde van de aan vraag in een opbouwende fase en volgens het hoogste rechtsor- gaan is het genoeg als voldoende aannemelijk wordt gemaakt dat een agrarisch bedrijf tot stand zal komen. Ook het argument dat een bedrijfswoning niet noodzakelijk is, wordt van tafel geveegd. Volgens de Raad van State eist het bedrijf zoveel tijd en aandacht op dat een bedrijfs woning zeer redelijk is. Advertentie HfflACFTTH# Arbo goedgekeurd Betaalbaar Vraag proefplaatsing Noordzandstraat 6. Verseke, (0113) 57 29 07 Advertentie ZEEUWS VEILINGHUIS Vele antieke kasten, commode's, tafels, stoelen, banken, kisten enz.! Veiling donderdag 27 Februari Kijkdagen: vandaag 10-18 u.. woensdag 10-20 u. donderdag 10-12 u. Zeeuws Veilinghuis Herengracht 74. Middelburg 0118-650680 www./.cciiwsvcilinghuis.nl Eenenzeventig is-ie inmid- I dels en dwars. Zo dwars als j een kapmes, zeggen ze in Axel. Hij was kwaad afgelo- I pen week. Uren sprak-ie er schande van. Van de verho- J ging van de veertarieven. le- mand had hem verteld dat de kaartjes voor een overtocht met een volle euro omhoog I zouden gaan. „Dan zie ze me na Pasen oek nie' meer aan d'n andere kant", brieste hij. Toen hij dat zei werd er van achter de burelen schamper- tjes gelachen. Klaarblijkelijk is het de Axelaar ontgaan dat half maart de Westerschelde- tunnel geopend wordt en de veren ver voor Pasen toe zul len zijn aan hun laatste over tocht. Een artist's impression van de bok Cormorant in actie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23