khold-fraude schokt beleggers Parijs rijdt met voorstel over Irak VS in de wielen 11111 Wegens succes verlengd tot 2013! BIOTHERM promotie Lardbeving China eist zeker 260 levens Brandweer verbiedt openingsfeest op diepste punt tunnel o p e n Dag NeHaLeNNia I HFT Isolatieglas 1 Métlubiidie, 8* i t/akktwlige, uwidöge, s- Nu vanaf 4,7%* hypotheekrente 10 jaar vast. De bank van vandaag. Noodrem tegen doodstreinen Statenleden boos over uitnodiging eurskoers keldert, ook klanten Albert Heijn gedupeerd School vervangt ouders Dutroux handelde in zijn eentje Gouden Harp voor Blpf Geen conflict in Oranje wBÊÊSMÊauÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÊÊÊËÊËÊËHÊMUÊÊÊÊÊÊÊmÊÊm If «ÉftUW CADEAU "itösêtji 0 I jjnonze redactie buitenland vmbo I Iwoo locatie Kruisweg 2 vandaag laatste dag van 18:30 -21:00 uur steoeLijke scHOlengemeeNscHap minoeLBURg JG - Door een aardbeving te regio Xinjiang in het nrdwesten van China zijn gis- ■ns! sen zeker 260 mensen omge sp men. Meer dan tweeduizend 3 raakten gewond, aldus te* f Chinese staatspersbureau w inhua. De beving had een 'jfht van 6,8 op de schaal van ichter. Bijna negenduizend pijr.b 'hen zijn verwoest. fddingswerkers vreesden gis- ftvond dat het dodental ver- p£ti* i zal oplopen. Het was de aardbeving met de ernstigste gevolgen in het overwegend door moslims bewoonde Xin jiang sinds de oprichting van de volksrepubliek China in 1949. Het epicentrum lag 40 kilome ter ten oosten van de stad Jiashi Alleen al in één dorp stortten ze ker duizend woningen en scho len in. Een functionaris zei dat onder de doden zeker twintig scholieren zijn. De hulpverlening aan de slacht offers verliep gisteren moei zaam. Voor de zeker meer dan tienduizend daklozen waren er ondanks de vrieskou geen ten ten en geen dekens beschikbaar. In het rampgebied is ook een te kort aan medicijnen en voedsel. Op de Chinese televisie waren uren na de aardbeving nog geen beelden te zien uit Xinjiang. Oeigoeren De regio die door de aardbeving is getroffen, grenst aan Kirgizië en Tadzjikistan. In Xinjiang wonen vooral veel etnische Oei goeren, die strijden voor af scheiding van China. Ze willen een eigen moslimstaat uitroe pen. De overheid onderdrukt de Oeigoeren met harde hand, zo melden mensenrechtengroepen geregeld. ANP/RTR/DPA Advertentie Glashandel MELIESTE I Livingstoneweg 20, GOES. Tel, (0113) 227854 Advertentie) >2H. brifflH hypotheekrentes worden steeds lager. Bij alle banken. Maar heeft u wel eens op de looptijd gelet? Zowel voor onze Spaarhypotheek, als voor de ProfijtPlan oypotheek en de MeerKeuze hypotheek krijgt u zo'n laag percentage niet voor 1 of 5 jaar maar voor 10 jaar! Bel vandaag nog voor het dichtstbijzijnde Fortis Bank-kantoor 0900-8174 (ca. 0,10/min.) of kijk op www.fortisbank.nl FORTIS BANK van onze redactie buitenland ROME - Italiaanse tegen standers van een oorlog in Irak hebben een nieuw mid del ontdekt om transporten van Amerikaanse militaire goederen over de Italiaanse spoorwegen te blokkeren. Ze trekken aan de noodrem van passagierstreinen die over hetzelfde spoor rijden als de Amerikaanse 'doods treinen'. Een van de organi satoren van de acties, Luca Casarini, zei gisteren dat al minstens twee passagiers- treinen tot stilstand zijn ge dwongen. Afgelopen weekeinde werd op grote schaal actie gevoerd tegen transporten van mili tair materieel door noord- Italië naar Camp Darby, een Amerikaanse legerbasis bij Pisa. AP door Wout Bareman TERNEUZEN - De brandweer commandanten van Terneuzen en Borsele hebben het plan van de NV Westerscheldetunnel om koningin Beatrix op 14 maart de openingshandeling te laten ver richten op het diepste punt van de tunnel, afgekeurd. De brand weer kan op die plaats - met zes tig meter min NAP ook het diep ste punt van Nederland - niet instaan voor de veiligheid van de ruim negenhonderd genodig den. De tunneldirectie heeft daarom besloten de openingsplechtig heid te verplaatsen naar de noordelijk tunnelinrit bij Elle- woutsdijk. Na de openingshan deling rijdt de koningin door de tunnel naar Terneuzen. Daar heeft ze in het Scheldetheater een ontmoeting met personeel van de Provinciale Stoomboot diensten (PSD). Op last van de brandweer werd ruim twee jaar geleden de viering van de naam dag van beschermheilige Sint Barbara van de tunnelbouwers ook al verplaatst van een locatie diep in de tunnel naar de tunnel inrit bij Terneuzen. Comman dant J. Meijering van de brand weer Terneuzen: Als je het de tunnelbouwers verbiedt, moet je geen uitzondering maken voor de openingsplechtigheid." Paniek Zijn collega J. de Feijter van de brandweer Borsele: „Stel dat er, zo diep in de tunnel, door welk voorval dan ook paniek uit breekt, dan kunnen wij niet ga randeren dat we die negenhon derd mensen in veiligheid kunnen brengen. We hebben het plan getoetst aan de strenge re gelgeving die geldt voor grote groepen mensen in kleinere ruimten en dan kun je niet an ders dan 'nee' zeggen." De brandweer heeft geen probleem met de alternatieve locatie voor de opening - de tunnelinrit - mits die zich beperkt tot de eer ste 250 meter van de tunnel, tot aan de eerste dwarsverbinding. (Advertentie De SponsorBingo Loterij TIMMERT aan de weg! De SponsorBingo Loterij en Doe Een Wens Stichting Nederland feliciteren Marianne Timmer met haar Nederlandse titel. Die kan dan ook meteen dienen als vluchtweg, De tunneldirec tie heeft begrip voor het stand punt van de brandweer. Woord voerder I. de Moor: „De veiligheid staat uitei-aard voor op. Op zich was het diepste punt van de tunnel natuurlijk een unieke locatie. Anderzijds: het moet een leuk feest worden en dan moet het natuurlijk wel leuk blijven. Daaromhebben we vrede met de verplaatsing." MIDDELBURG - Niet alle Zeeuwse Statenleden zijn wel kom bij de officiële opening van de Westerscheldetunnel. Tij dens dat feestje met de koningin zijn alleen de fractievoorzitters en de leden van de Statencom missie Verkeer en Vervoer uitge nodigd. Dit selectieve uitnodigingsbe- leid van de NV Westerschelde tunnel heeft kwaad bloed gezet, zo bleek gisteren tijdens de Sta tencommissie Algemeen Be stuur. M. de Koster (PvdA) vroeg gedeputeerde D. Bruinooge om alles in het werk te stellen zodat alle Statenleden de officiële opening kunnen bijwonen. Ze vindt dat een deel van de volks vertegenwoordigers nu letter lijk aan de kant wordt gezet en dat kan volgens haar niet. Bruinooge zei dat hij wat het uitnodigingsbeleid betreft vol strekt machteloos is. De NV Westerscheldetunnel nodigt uit en verder niemand. Ook in de gemeenten Borsele en Terneuzen is volgens hem zeer verbaasd gereageerd, omdat daar ook heel wat raadsleden geen uitnodiging hebben ont vangen. Ook tal van burgemees ters en wethouders hebben vol gens hem vruchteloos gewacht op een uitnodiging. (Advertentie) 8 713214M000002 maandag t/mvtijdag Veel zon [ofinig en droog. Matige wind uit het osten, kracht 4 bij maximaal 11 graden. I6e jaargang no. 47 25 februari 2003 inummer 1,10 Steeds vaker moeten scholen het gat opvullen in de opvoeding dat (werkende) ouders laten vallen. Het bijbrengen van nor men en waarden aan de leerlingen vergt veel tijd. De Onder wijsraad brengt binnenkort een advies uit over de rol die de school in het kader van het samen leren leven kan en moet spelen. service is gerommeld. De beurskoers van het con cern kelderde gisteren. De inkomsten van het concern over de afgelopen twee jaar lig gen 500 miljoen dollar lager dan eerder was gerapporteerd. Dat kan nog oplopen, want ook bij de Argentijnse supermarkt dochter Disco is gesjoemeld met de boeken. Ahold is een onder zoek begonnen naar de malver saties. Bij Disco zijn al de eerste dubieuze gevallen ontdekt. Het Nederlandse bedrijf moet door de fraude de winst over 2001 en de eerste negen maan den van 2002 herzien. Ahold gaf dan ook een forse winstwaar schuwing voor vorig jaar - de derde voor 2002. De nettowinst komt 12 tot 20 procent lager uit dan was ver wacht. Het concern zou 5 maart met zijn jaarcijfers komen, maar heeft de publicatie voor onbepaalde tijd uitgesteld. Van der Hoeven en Meurs blij ven aan totdat opvolgers zijn gevonden. President-commis saris H. de Ruiter houdt tot dan toezicht op de dagelijkse gang van zaken. Tegen analisten zei De Ruiter gisteren dat het be drijf zijn eind vorig jaar inge zette strategie niet verandert. Om de klap op te vangen, krijgt Ahold van banken voor de ko mende twaalf maanden 3,1 mil jard euro aan financiering. Hiermee kan de onderneming lopende zaken afronden. Verkoopgolf De Ruiter wilde bevestigen noch ontkennen dat Van der Hoeven direct bij de gevonden onregelmatigheden betrokken is geweest. Omdat er nog diverse onderzoeken lopen, vond hij het te vroeg voor commentaar. Op de beurs leidde de onheilstij ding tot een verkoopgolf van aandelen Ahold. Lange tijd kon daardoor geen notering worden bepaald. Het aandeel eindigde gisteren uiteindelijk 63 procent lager op 3,59 euro. In zijn val sleurde Ahold een reeks andere hoofdfondsen mee omlaag, in het bijzonder de de finaciële instellingen ING, Ae- gon en Fortis. die aanzienlijke belangen hebben in het super marktconcern. Ook trouwe klanten van Albert Heijn voelen de malaise van moederbedrijf Ahold in hun portemonnee. De 148.000 deel nemers in het AH Vaste Klanten Fonds hebben hun participaties in een dag ruim 30 procent min der waard zien worden. Eén aandeelhouder, oud-top man Albert Heijn, zei zich 'zwaar verneukt' te voelen door de fraude. ANP/GPD pagina 4: topman is glans kwijt pagina 6: Euronext De nu 19-jarige Sabine Dardenne, die samen met Laetitia Delhez in augus tus 1996 door de Belgische politie werd bevrijd uit de handen van Mare Dutroux, zegt er zeker van te zijn alleen door hem te zijn misbruikt. Ze is vast van plan het proces tegen hem bij te wonen en Dutroux dan recht in de ogen te kijken. lopbouw van de troepenmacht 12* b van Irak. i5V aionze redactie buitenland in de Golfregio gaat onverminderd voort. Amerikaanse militairen van het Eerste Mariniers Regiment arriveren per Super Stallion-helikopter in de Koeweitse woestijn ten zui- foto Laura Rauch/AP iVSi EWYORK - Frankrijk wil dat wapeninspecteurs van de iienigde Naties minstens vier anden langer de tijd krijgen in Irak hun werk te doen. t staat in een voorstel, dat "i": tankrijk gisteravond samen Duitsland en Rusland bij de •Veiligheidsraad heeft inge- rad. Het voorstel heeft de van China. it voorstel gaat ervan uit dat )yii'i isedzame ontwapening het lis van de internationale ge nschap. Daarvoor zijn ver- tikte wapeninspecties nodig, ïarbij een strak tijdschema it gelden. De Veiligheids- admoet elke drie weken wor- yuj ingelicht over de vorderin- a.Na 120 dagen moet er een totale evaluatie over de vooraf gaande periode komen, aldus het voorstel, dat wordt aange duid als een 'informeel tegen voorstel voor de ontwerpresolu tie'van VS, Groot-Brittannië en Spanje. Frankrijk, Rusland en China zijn permanente leden van de raad met vetorecht. De andere twee vaste leden, de VS en Groot-Brittannië, kondigden gisteren een ontwerpresolutie aan waarin staat dat Irak de laatste kans heeft laten lopen om zich te ontdoen van zijn massavernietigingswapens. De VS willen dat de Veiligheids raad voor medio maart de nieu we resolutie goedkeurt, nadat de wapeninspecteurs opnieuw verslag hebben uitgebracht. Buiten de VS en Groot-Brittan nië steunen alleen Spanje en Bulgarije zo'n resolutie die als mandaat voor militair ingrijpen geldt, Syrië is tegen. Ameri kaanse en Britse diplomaten zijn via 'intensieve contacten' bezig twijfelende Veiligheids raadsleden Angola, Chili, Gui nee, Kameroen, Pakistan en Mexico aan hun kant te krijgen. Raketten De Iraakse regering liet gisteren weten 'vrij snel' te komen met een besluit over de eis van de VN dat het land zijn Al Samoud 2- raketten moet vernietigen. Die raketten hebben volgens de in specteurs een te grote draag wijdte. Het Turkse parlement stemt vandaag waarschijnlijk over het toelaten van Amerikaanse militairen en over toestemming om Irak vanuit hun land binnen te vallen. De Turkse regering heeft een voorstel daarover voorbereid, hoewel de bespre kingen met de VS over economi sche hulp in ruil voor de militai re steun nog niet zijn afgerond. Het leeuwendeel van de Neder landse militairen die in Turkije de Patriot-antiraketsystemen gaan bedienen, vertrekt morgen vanaf vliegbasis Eindhoven naar Turkije. De Patriots zelf zijn sinds vorige week per vrachtschip onderweg naar Turkije. De Peel In totaal nemen aan de missie 360 militairen deel, afkomstig van de Groep Geleide Wapens van vliegbasis De Peel. Ze ver trekken in principe voor een periode van zes maanden en worden gestationeerd op de vliegbases Diyarbakir en Bat man in het zuidoosten van Tur kije. ANP/AFP/DPA/RTR pagina 5: China bezorgd over olie In Hilversum zijn gisteravond de muziekprijzen van de stichting Conamus uitgereikt. De Zeeuwse pop groep Blof kreegt de oeuvreprijs, de Gouden Harp. Edgar Davids en Mark van Bommel zijn niet met elkaar op de vuist gegaan na de interland Oostenrijk-Nederland op 14 ok tober. Ze hadden slechts „een woordenwisseling over een spelmoment", ontkrachtte Dick Advocaat gister middag in Zeist op een inderhaast belegde perscon ferentie allerlei geruchten. varia: 2; binnenland: 3; feiten en meningen: 4; buitenland: 5; radio en televisie: 7; zeeland: 9,11,13 en 15; sport: 17 en 18; buitengebied: 19, 21 en 22 J nopze redactie binnenland ■3lANDAM - Een om es ingrijk boekhoudschan- ial bij supermarktcon- io Ahold heeft ^uursvoorzitter C. van tr Hoeven en financieel recteur M. Meurs giste- !ij n tot aftreden gedwon- n. Vooral in de boeken ca, in de Amerikaanse iold-dochter US Food -V --v-rigaë.-.-w »v-vv.-.v^ -••• SM come in and find c 'Effectieve rente 4,9%. Rentewijzigingen voorbehouden. Geldig t/m 14 maart 2003. Advertentie 24 februari t/m 2 maart 2003 bij besteding vanaf 45,— aan Biotherm producten, showergel t.w.v. 16,62 voor hem of haar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 1