Voetballers zijn te opvliegend Op kousenvoeten in stil Nederland I PZC Dick Advocaat pareert de malloten Van der Spil moet blijven presteren om EK-ticket te krijgen Tal van verklaringen voor regen aan rode kaarten Doelman beboet voor aanval op medespeler Vitesse daagt ook Gelredome in kort geding Griekenland verwerpt kritiek IOC Zwemmer Klim kan WK vergeten Opnieuw wereldrecord Radcliffe Sluiter dendert top-50 binnen Zware straf dreigt voor Torino Vierde zeilrace America's Cup weer uitgesteld Dynamo krijgt volleybalfinale dinsdag 25 februari 2003 door Henri van der Steen ZEIST - Hij wilde niet dat 'twee malloten tweespalt zou den zaaien' binnen het Neder lands elftal. Daarom nam Dick Advocaat gisteren het woord in de affaire Davids-Van Bom mel. Ja, er was een pittige woordenwisseling geweest in de kleedkamer na Oostenrijk- Nederland. Maar er was niet geslagen. Die twee veronderstelde mal loten waren columnisten die vorige week tot in de sappigste details kond deden van een vechtpartij die zich in oktober in de Weense kleedkamer van Oranje zou hebben afgespeeld. „Kom maar naar buiten, dan vechten we het uit", zou Da vids geschreeuwd hebben. „Jij lost altijd alles op met je vuis ten", moet Van Bommel daarop hebben gesneerd. Allemaal flauwekul, vertelde Advocaat gisteren op een hier voor belegde bijeenkomst met de pers. „Er is een woordenwis seling geweest over een be paald moment in de wedstrijd. Wij stimuleren dat ook. Spelers moeten elkaar corrigeren, hel pen, scherp houden. Dat is nor maal. Zelfs al je met 3-0 hebt gewonnen, is dat normaal." Voor de interland tegen Argen tinië, twee weken geleden, kwam het tot een gesprek met Davids en Van Bommel aan de zelfde tafel. Advocaat: „We hebben het er toen vijf minuten over gehad. Ik heb verteld hoe ik erover dacht. Nee, ik heb later niet aan Van Bommel naar zijn ge voel gevraagd. Ik ga toch niet aan iedereen vragen hoe ze zich voelen. Ze moeten gewoon presteren!" Het zat Mark van Bommel ken nelijk toch niet lekker dat er vorige week in sommige televi sieprogramma's vuige veron derstellingen werden geuit over de kwestie; hij besloot Ad vocaat te bellen. „We hebben toen lang gepraat. Die jongen zat ermee in zijn maag. Ik heb hem toen wel gezegd dat ik van topspelers verwacht dat ze el kaar sterker maken. Dat gaat steeds beter, maar vergeet niet dat Van Bommel tot nu toe niet geweldig heeft gespeeld in Oranje." Volgende keer zit de stilste van het stel weer gewoon in de kleedkamer van Oranje, naast Van Bommel, aldus Advocaat. „Tuurlijk kunnen ze professio neel met elkaar samenwerken. Anders treden we op." GPD van onze sportredactie BREDA - Acht wedstrijden in de eredivisie, acht rode kaarten. Een record. Volgens Jaap Uilen berg, de nationale ombudsman bij arbitrale dwalingen, waren de uitsluitingen stuk voor stuk terecht. Een directe verklaring voor de agressie op de velden heeft hij niet. „Misschien ont breekt het bij de spelers steeds meer aan respect voor elkaar", probeerde hij. En wat vonden anderen van 'het rode weekein de'? Volgens voetbalanalist Ronald Spelbos heeft het gewoon te ma ken met domheid: „Ik was zelf ook geen lieverdje, maar ik heb toch nooit een domme rode kaart gehad voor slaan of na trappen. Toen ik die primaire reacties bij FC Utrecht-Ajax zag, viel mijn mond open van verbazing. Natuurlijk is het voor een speler leuker om uit te delen, maar je moet ook kunnen incasseren. Zeker als je weet dat er misschien wel tien camera's op je zijn gericht. Als een tegen stander iets flikt dan zijn er nog wel honderd andere momenten om hem met gelijke munt terug te betalen. De wijze waarop ik nu spelers door het lint zie gaan, getuigt niet van overdreven in telligentie of voetbalslimheid. Doorgaans ligt het toch gewoon aan de spelers zelf. Ze zijn een voudig té opvliegend." Cock Luyten maakte furore bij NAC, maar speelde bij Feye- DORTMUND - Doelman Jens Lehmann van Borussia Dort mund heeft van zijn club een geldboete gekregen omdat hij medespeler Marcio Amoroso in het duel met Schalke 04 zondag (2-2) te lijf was gegaan. Lehmann verliet in de slotfase zijn doel, ging Amoroso te lijf en schold hem de huid vol. Hij kreeg zijn tweede gele kaart en moest het veld verlaten. Leh mann hield verdediger Amoroso verantwoordelij k voor een doel punt van Schalke-speler Gus tavo Varela. De goal werd overi gens onterecht afgekeurd we gens vermeend buitenspel. Duitslands reservekeeper en Amoroso hebben zondag voor de training excuses aangeboden aan hun medespelers. De boete bedraagt 10.000 euro. RTR ARNHEM - Vitesse heeft niet alleen het provinciebestuur van Gelderland, maar ook stadion Gelredome gedaagd voor het kort geding op donderdag 13 maart. Gelredome speelt een bijrol in de zaak die de Arnhem se voetbalclub heeft aange spannen tegen het bestuur van de provincie. Vitesse eist vier miljoen euro van de provincie, vanwege een vermeende toezegging van de huurverlaging van Gelredome. Die huurverlaging is nooit ge realiseerd, waardoor de voet balclub in financiële nood is ge raakt. Om technische redenen, zoals advocaat Wagenmakers het noemt, moet Vitesse het sta dion dagen voor het kort geding tegen de provincie. „Wij hebben niets tegen Gelredome", zegt de raadsman van Vitesse. „Maar we moeten het stadion wel da gen. Er is nooit gezegd dat de provincie rechtstreeks geld zou overmaken naar Vitesse, indien de huurverlaging achterwege zou blijven. De provincie heeft toegezegd de huurverlaging te regelen met Gelredome. Daar om moeten we Gelredome bij het kort geding betrekken." Gelredome-directeur Paul van Sliedrecht is verbaasd over de dagvaarding. „Wij staan hier volledig buiten. Met een ver meende toezegging van de pro vincie aan Vitesse hebben wij niets te maken. Bij die bespi'e- king is niemand van Gelredome aanwezig geweest." GPD noord nog met 'IJzeren' Rinus Israel en Theo 'Tank' Lazeroms: „Dat waren geen lieverdjes. Ze deelden uit, maar waren niet heetgebakerd als ze zelf een doodschop kregen. Iedereen wist dat als je uitdeelde, je later in de wedstrijd zelf aan de beurt kwam. Tegenwoordig zijn het net halve gekken die op het veld staan. Die spelers hebben er ge woon hun hersens niet bijJe be nadeelt alleen je eigen ploeg als je op het middenveld of aan het kantje zo'n domme overtreding maakt. Wat heeft het voor zin om iemand bij zijn strot te pak ken? Weet je wat werkelijk het probleem is? De voetballers van tegenwoordig hebben gewoon te weinig techniek. Het spel is vele malen sneller geworden, maar de spelers zijn onvoldoen de mee gegroeid. Dat leidt tot onbesuisde acties en dat leidt weer tot irritatie." Voor Feyenoorder Pierre van Hooijdonk is er niets nieuws on der de zon: „Het aantal rode kaarten dat af gelopen weekeinde op de Nederlandse velden werd uitge deeld, is uitzonderlijk. Geluk kig maar." „En verder; dergelijke toestan den heb ik ook al in Engeland meegemaakt. Respect voor el kaar? Nee, dat is er niet. Ze ge ven elkaar lachend een vreselij ke doodschop. Waar dat mee te maken heeft? Niet zozeer met een gebrek aan respect voor el kaar, maar veel meer met hét belang en met hét moment. Staat het 0-0 in een belangrijke pot, dan wordt die doodschop veel gemakkelijker uitgedeeld dan in een wedstrijd waarin het 4-0 staat en de beslissing al ge vallen is." Wereldkampioen thaiboksen Ramon Dekker vindt dat geen argument: „Een sporter moet zich altijd beheersen. Dat is misschien wel de belangrij kste kwaliteit en ze ker niet alleen in vechtsporten. Als thaibokser probeer je zoveel mogelijk uit te delen, maar weet je ook te incasseren. Natuurlijk, met twee mensen in de ring is het allemaal wat overzichtelij- Koreanen Ji-sung Park en Young-pyo Lee hopen te slagen bij PSV In een vreemde wereld probe ren Ji-sung Park en Young-pyo Lee sinds enkele weken hun weg te vinden. Nieuwsgierig zijn de nieuwe aanwinsten van PSV. En dankbaar voor de kans die het zo succesvolle WK hen geboden heeft. door Frank van den Heuvel EINDHOVEN - De tegenstel ling dient zich direct aan. Bin nen de krijtlijnen zijn ze gedre ven. Buiten het veld valt de bescheidenheid op. Ji-sung Park en Young-pyo Lee praten niet graag over zichzelf, in lijn met hun Aziatische achter grond. De communicatie is één van de grootste obstakels, beseffen ze. Vooral rond wedstrijden. In de voor- en nabespreking is er al tijd een tolk aanwezig. Binnen de lijnen komt het aan op kre ten, handgebaren en de paar woorden Engels en Neder lands die ze machtig zijn. Hid- dink: „We proberen ze woorde lijk dingen aan te reiken vanuit de specifieke voetbaltaal. 'Rugdekking', 'doordekken', die dingen. Dat hebben we ook op papier." Park is ietwat terughoudend, stiller en rustiger dan de meer expressieve en openhartige Lee. Misschien heeft het met de leeftijd te maken. Park (22) is nog relatief onervaren, Lee (25 loopt al wat langer mee. Voor Lee is PSV de eerste club bui ten Zuid-Korea. Hij groeide op in Anyang, een stad onder de rook van hoofdstad Seoul. Ook Park groeide op aan de rand van Seoul. Aan de My- ungji Universiteit volgde hij een opleiding tot sportleraar en zag hij zijn droom snel in vervulling gaan. Al op acht tienjarige leeftijd stond het Ja panse Kyoto Purple Sanga, uitkomend in de J-League, bij hem voor de deur met een lu cratief contract. Onbekend Voor het grote voetbalpubliek waren het lange tijd onbedui dende gegevens van onbeken de spelers. Totdat het WK het Koreaanse voetbal in één ruk uit de anonimiteit trok. Het le ven is sindsdien veranderd geeft Park toe. „Je wordt nu door iedereen herkend, ieder een weet wie je bent en wat je De Koreaanse aanwinsten van PSV: links Young-Pyo Lee en rechts Ji-sung Park. doet. In sportief opzicht is de uitdaging en drang om te pres teren alleen maar groter ge worden. Ik wil dat grote pu bliek mooie dingen laten zien Voor Lee is het verschil met voor het WK minder groot. Hij was al enkele jaren internatio nal voordat het mondiale cir cus in Zuid-Korea en Japan neerstreek. „En in Korea was het nationale elftal ook voor het WK al erg populair. Veel populairder dan het clubvoet bal." Hij benadrukt de effecten van de successtory in juni. Het WK heeft de poorten naar het wes ten geopend voor de Zuid-Ko- reaanse voetballers, die Euro pa als het voetbalwalhalla beschouwen. PSV, Europa, het is daarom een nieuwe stap in de carrières. Lee: „Ik wil hier zoveel mogelijk nieuwe dingen oppikken, groeien als speler. En het is Gods wil dat ik hier ben." Hij pakt een hangertje met kruis onder zijn t-shirt vandaan en vraagt „ben jij ook gelovig?" Park: „Ik ben heel erg nieuwsgierig naar het Eu ropese voetbal. Waarom ko men hier zo veel goede voetbal lers vandaan, waarom is het Europese voetbal zo toonaan gevend? Ik wil weten wat het inhoudt en me hier verder ont wikkelen." Juist die drive loodste hen naar Europa. Niet het geld, niet de status. Hiddink: „Als het doel van Park was geweest om snel rijk te worden, dan had hij in Japan moeten blijven. Daar kon hij vier tot vijf keer zoveel verdienen. Hij had daar waar schijnlijk een grote ster gewor den, maar hij en Lee willen weten of ze in Europa kunnen slagen. En daar vechten ze voor." Ontdekken PSV probeert het tweetal zo goed mogelijk te begeleiden. „Vooropgesteld", zegt direc teur voetbalzaken Frank Ar- nesen, „dat we hier praten over twee volwassen mannen. We geven hen als PSV de ruimte om de dingen zelf te ontdek ken Daarbij probeer je als club zo behulpzaam mogelijk te zijn. Door informatie over het land en de mensen te geven en in allerlei praktische zaken." Via de tolk wordt regelmatig geïnformeerd waarzebehoel'te aan hebben. „Maar ze zijn heel bescheiden als het op luxe aan komt", zegt Hiddink. „Er was onlangs sprake van een extra bed in de slaapkamers, voor mensen die komen logeren. Is niet nodig, zeiden ze, als er Ko reanen komen, slapen ze wel op een matje. Zijn ze daar ge wend." Park en Lee wonen niet bij el kaar, maar hebben wel veel aan elkaar. Arnesen: „De situ atie verschilt natuurlijk. Park heeft een contract voor 35 j aar getekend, Lee is vooralsnog voor een half jaar gehuurd. Maar zeker in het begin is het een voordeel dat ze met z'n tweeën in Eindhoven zijn, waardoor ze in hun moedertaal ervaringen kunnen uitwisse len." Ook is er veel contact met de andere Zuid-Koreaanse voet ballers in Nederland en de buurlanden, zoals bijvoor beeld Song (Feyenoord), Nam- il Kim (Excelsior) en Ki-Hyean Seol (RSC Anderlecht). Wel foto Juriaan Balke/GPD moeten Park en Lee wennen aan het Nederlandse negen tot vijf-ritme. Opgegroeid in of nabij miljoenenstad als Seoul, waar het leven nooit tot beda ren komt, is Eindhoven stil, hebben ze ondervonden. Na zes uur is er weinig meer te be leven. Maar voordat ze daar uitge breid bij stil kunnen staan, zijn ze vooral bezig met voetbal en het groeien naar vorm. Park maakte zijn debuut in de Ne derlandse competitie tegen RKC. Samen met Lee presen teerden ze zich in de tweede helft tegen FC Zwolle aan het eigen publiek. Park: „Ik ben gelukkig hier, ook dankzij de spelers, die ons heel goed hebben opgenomen in de groep. PSV is een sterk team, maar ikzelf ben nog niet 100 procent fit. Hoeveel wel? Zestig, zeventig procent mis schien. Ik heb naar mijn gevoel nog lang niet kunnen laten zien wat ik kan." Lee: „We zijn ge lukkig dat we met zoveel goe de, vriendelijke collega's kun nen werken. Het bevalt ons prima." GPD Een van de acht rode kaarten van het afgelopen weekeinde: Patrick Ax van NEC moet van scheidsrechter Bossen in het duel met De Graaf schap het veld verlaten. foto Theo van Zwam/GPD ker. Misschien is dat wel het probleem; teveel mensen op een te kleine ruimte. Misschien moeten ze met minder mensen spelen. Of op een groter veld. Ik opper maar wat." GPD ATHENE - De Griekse regering verwerpt de kritiek vasj Internationaal Olympisch Comité (IOC) dat de voorberg gen voor de Spelen in Athene te langzaam gaan. Premiej mitis heeft het IOC gisteren geschreven dat er „bij deolya sche voorbereidingen geen problemen van dien aard zijnj zo'n dramatisch commentaar is gerechtvaardigd". Hei;' liet vrijdag weten ontevreden en ongerust te zijn overdek deringen van het organisatiecomité in de aanloop naai Spelen in augustus 2004. Voorzitter Jacques Rogge zei dai organisatiecomité de noodzaak van het halen van uitere^ ta moet inzien. Volgens een woordvoerder van de regenta len alle deadlines worden gehaald. RTR MELBOURNE - De Australische zwemmer Michael Kübl niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen kornet zomer in Barcelona. De wereldrecordhouder op de 100 n® vlinderslag ondervindt te veel last van een schouderblesss meldde zijn zwembond gisteren. De 25-jarige zwemmer^ vorig jaar geopereerd aanzijn schouderen hervatte in nova ber de training. De klachten zijn echter nog niet verdwen waardoor Klim zowel de Australische kampioenschappen de trials voor de WK aan zich voorbij moet laten gaan. Rj won vier jaar geleden tijdens de mondiale titelstrijd inPe vier gouden medailles. RTR SAN JUAN - Paula Radcliffe is nu ook in het bezit van hets* reldrecord 10 kilometer hardlopen op de weg. De Britse atls kwam in San Juan tot een tijd van 30.21. Daarmee wasze8» conden sneller dan de Marokkaanse Asmae Leghzaoui.a haar toptijd vorig jaar in New York realiseerde. Radcliffe^ al wereldrecordhoudster op de marathon en werd in 21 door de internationale atletiekfederatie IAAF gekozen totï, lete van het jaar. RTR RIJSWIJK - Raemon Sluiter heeft eindelijk-bereikt waari jarenlang naar streefde: de top-50 van de ATP tennisranglij De Rotterdammer maakte in de nieuwe ranking een spnj van 26 plaatsen en staat nu 46e. Sjeng Schalken evenaarde met zijn vijftiende positie zijnbï te plaats ooit. Sluiter dankt de klassering aan zijn goedeps taties de afgelopen maand, bij het ABN AMRO-toernoo; Rotterdam en eerder in Marseille. Sluiter gaat zijn ma; Martin Verkerk voorbij, die terugvalt van 64 naar 68 en is: achter Sjeng Schalken de hoogst geklasseerde Nederland ANP TURIJN - Voetbalclub Torino moet vrezen dat het de volga de vijf competitieduels niet in het eigen stadion mag afro ken. De degradatiekandidaat in de Italiaanse Serie A na waarschijnlijk zwaar boeten voor de hevige rellen zateni- tijdens het thuisduel met AC Milan. De wedstrijd werd mi minuten gestaakt bij een 0-3-stand. Acht gewelddadiger hangers zijn aan de hand van videobeelden geïdentificw maar er is tot nu toe slechts één hooligan aangehouden. Na de dreigende straf voor de supportersrellen is er ook onrust: hert trainersfront. Trainer Renzo Ulivieri werd gisteren os slagen, de verwachting is dat Renato Zaccarelli hemve vangt. De 52-jarige oud-aanvoerder zal dan de derde coa zijn die dit seizoen bij de club uit Turijn aan de slag gaat. EK. „Frangoise heeft nu vijfde en een zevende plek Super-A-toernooien staan, alleen een tweede plek. Ik za eerst ook in Parijs in actie b men, maar toen zat ik met a schouderblessure. Nu heb i nog Praag en Rotterdam omté neer te zetten." Maar ze beter;- feit of de bond haar zal uitzes- den. „Fran?oise is een sportsa met een A-status, terwijl ikee B-sportster ben. Als we danoa geveer gelijk eindigen, zal 2 bond waarschijnlijk voor ha kiezen." Dan nog heeft Vands Spil één mogelijkheid: uitto men in de klasse 'alle categorie- en'. Echter, voor hetzelfde ga geeft de JBN één judoka be:;« EK-tickets. door Roeland van Vliet VLISSINGEN - Judoka Jessica van der Spil (23) heeft met haar tweede plaats op het Super-A- toernooi in Hamburg goede za ken gedaan in de strijd oin één Nederlands EK-ticket in haar gewichtsklasse. Maar de Goese zal de komende weken moeten blijven presteren om Fran^oise Harteveld, haar grote concur rente, de loef af te steken. Dat Van der Spil in Hamburg de finale in de klasse boven 78 kilo haalde, was enigszins verras send. Ze had, vond ze, wel een gunstige loting, maar moest in de halve finale wel afrekenen met de sterke Italiaanse Andoli- na. „Zij had een ronde eerder een hele sterke Duitse uitge schakeld, ik wist dus dat ik het zwaar kreeg. Italiaanse judo ka's zijn over het algemeen heel fel en ze houden lang vol. Maar toen ik eenmaal op gang kwam in de wedstrijd - ik ben een die sel - ging het wel. Op een gege ven moment reageerde ik goed op een aanval van haar en legde haar in een houdgreep." In de finale had de judoka van De Mattenkloppers uit Gronin gen - ze studeert daar - geen schijn van kans tegen de Japan se Maki Tsukada. „Ik probeerde haar door heel irritant te zijn uit haar concentratie te brengen. Steeds kleine veegjes, snelle aanvalletjes enzo. Maar die tac tiek werkte niet. Ik miste ge woon massa en kracht om haar omver te krijgen. Ze was een stukje zwaarder dan ik en dat heeft haar geholpen." Van der Spil wil heel graag naar het Europees kampioenschap in Düsseldorf in mei. Maar dan moet ze de komende tijd wel be tere resultaten neerzetten dan Harteveld. Daar heeft ze drie toernooien voor. Eerst is er op 15 en 16 maart een toernooi (even eens Super A) in Praag. Een week later komt het duo in actie in Rotterdam (ook Super A) en weer een week later ontmoet de internationale judotop elkaar in Minsk. Maar Van der Spil en Harteveld komen alleen in Minsk in actie als de judobond (JBN) niet eerder een keuze heeft gemaakt tussen de twee. Dat toernooi dient dan als een judo variant van de skate-off. De Goese judoka weet niet pre cies wie er op dit moment beter voorstaat in de race voor het AUCKLAND - De vierde zeilra ce in de strijd om de America's Cup in de baai van Auckland (Nieuw-Zeeland) is opnieu* uitgesteld. Het is het vijfde uil- stel in de regatta waarin w gaat om vijf gewonnen wed strijden. Het Zwitserse Alinghi wonde eerste drie wedstrijden tegen bekerhouder Team Nieuw-Zee land. Daarna trad ernstige windflauwte op, Volgens wedstrijdleiding kon er doo: grote schepen niet competitief worden gezeild. Alinghi heeftm het weekeinde daartegen gepro testeerd. AFP APELDOORN - De volleyebal Iers van Piet Zoomers/Dynamo spelen de finale van het Europe se Top Teams-toernooi voor ei gen publiek. De club uit Apel doorn kreeg gisteravond de or ganisatie van de eindstrijd toe gewezen. Behalve Piet Zoomers/Dynantf is ook Omni world uit Almerew 15 en 16 maart in de Apeldoont- se sporthal Mheenpark actie: De overige deelnemers zip Cherkasy en Kharkiv uit Oektf- ine. Deze ploegen probeerde3 vergeefs de eindstrijd naar er- gen land te halen. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 18