Verkeersdruk kernen kan minder 7 Folkloregroep Walacra jubileert Boulevard krijgt weer banken en bakken Reiger moet vissen met dood bekopen Servicepunt heeft kans van slagen bureau draagt oplossingen aan voor ZoutelandeDomburg en Oostkapelle Stichting Nieuwe Muziek betrekt Grote Kerk Veere Breskens vreest gevolgen aanpassen risicocontour Vlissinger (13) mishandeld zeeuwse almanak Enveloppe WALCHEREN maandag 24 februari 2003 LnnrMiriam van den Broek DOMBURG - De verkeersop stoppingen in het hoogseizoen inde kernen Zoutelande, Dom- jurg en Oostkapelle, kunnen aanzienlijk worden vermin derd. Daarvoor moeten er nieu we verbindingswegen worden aangelegd en extra parkeerter reinen komen. Ook is een goed parkeerverwijssysteem nodig. Dat zegt het verkeer- en ver- roersbureau Goudappel Cof- in een adviesnota over het gaand verkeer in de drie iemen. Vorig jaar zijn twee on derzoeken uitgevoerd ter voor bereiding op deze nota. In het onderzoek werd de ver keersdrukte in de drie kernen gemeten. jnhet andere werd de beleving de bewoners en ondeme- aers weergegeven. Aan de hand ran die gegevens zijn in het jjeuwe adviesrapport de voor naamste oplossingen en maat regelen beschreven. De mogelijkheden van een iransferium zijn buiten be schouwing gelaten, omdat daarover een apart rapport is verschenen. Het zal niemand verbazen dat iet grootste knelpunt in Zoute nde de hoeveelheid door band verkeer is. Er is berekend jat in het jaar 2010 ongeveer 65 jrocent van het verkeer dat door het dorp rijdt, niet in Zou telande zelf hoeft te zijn. De drukte zorgt voor geluidsover- iast en verkeersonveiligheid. Daarnaast veroorzaakt het re- 3 creatieve verkeer dat wél in Zoutelande moet zijn, par keeroverlast. Kustlicht Sen rondweg kan de verkeers druk erg verminderen, meldt de sota. Vooral wanneer recreatie gebied Het Kustlicht recht streeks vanaf die weg te berei ken is. De beste plek voor de rondweg ligt tussen de Weren- dijke en de Thijsweg. Ter hoogte van de Paulusweg kan de weg aangesloten worden op de West- kapelseweg. Om te voorkomen dat het toeris tisch bestemmingsverkeer op zoek naar een parkeerplek rondjes blijft rijden, kunnen er aan de rand van Zoutelande nieuwe parkeerterreinen wor den aangelegd. Gedacht wordt aan de locaties Werendijke en Noordendolfer. Mogelijke loca ties dichter bij het centrum, moeten nog nader onderzocht worden. Een parkeerverwijs- systeem vergemakkelijkt het zoeken en daarmee ook de door stroming. Het lastige aan Domburg is dat deze kern meer bestemmings verkeer heeft dan doorgaand verkeer. Gezien de grote hoe veelheid (bad)gasten die een parkeerplaats zoekt, is het wen selijk de parkeerterreinen aan de randen van Domburg uit te breiden, staat in het rapport. De Traverse en de Roosjes weg ko men daarvoor in aanmerking. Ook hier kan een parkeerver- wijssysteem de verkeerssituatie verbeteren. Rondweg Een nieuwe weg tussen de Tra verse en de Schelpweg/Van Dis- hoeckstraat kan het centrum ontlasten van het verkeer naar de vakantieparken Hof Dom burg en Buitenhof. Zo ontstaat er een kleine rondweg die bo vendien zoekende automobilis ten over de kern verdeelt. Oostkapelle heeft niet alleen veel doorgaand verkeer, maar ook veel verkeer naar het recre atiegebied bij de Duinweg. Een nieuwe verbinding tussen de Duinweg en de Noordweg ont last het dorp flink. De gemeente Veere is al van plan deze weg aan te leggen. Goudappel Coffeng adviseert ook een zuidelijke rondweg aan te leggen tussen de Noordweg en de Domburgse- weg. Deze weg maakt de noor delijke kustplaatsen goed be reikbaar. Het rapport moet nog bij de ge meente Veere besproken wor den. doorMiriam van den Broek VEERE - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland verhuist eind dit jaar of begin 2004 definitief naar de Grote Kerk in Veere. Dat heeft de stichting dit weekeinde bekend gemaakt. In maart 2004 moet de verhuizing voltooid zijn. Met het vertrek uit de Klove niersdoelen in Middelburg ver schuiven ook de evenementen van de stichting. In Middelburg wrden de culturele evenemen ten voornamelijk in de winter gehouden, in Veere gaat de stichting een zomer-cultuure- venementenbeleid ontwikke ien. Dit beleid zal passen bij de badplaatsbelangen van Wal cheren en Zeeland. De Grote Kerk moet een unieke plaats in- :emen in het geheel van zomer- roncerten. in september vorig jaar leek de verhuizing naar Veere op losse schroeven te staan. Directeur door Harm en van der Werf BRESKENS - Woningbouw in Breskens mag niet in gevaar bomen door de Vlissingse bin nenstad minder kwetsbaar te maken voor scheepvaartonge lukken op de Westerschelde. De gemeente Sluis heeft dit in een brief gevraagd aan minister Kamp van Volkshuisvesting. Het Sluisse gemeentebestuur teeft Kamp de brief geschreven naar aanleiding van uitspraken van de minister in Vlissingen. Kamp was begin deze maand m Vlissingen om persoonlijk bekend te maken dat zijn minis erie 7,4 miljoen euro extra be schikbaar stelt voor de ontwik keling van het Scheldeterrein in de binnenstad. Ben probleem bij de bebouwing van dat terrein is dat dit binnen de risicocontouren van de Wes terschelde valt. Theoretisch kunnen er slachtoffers vallen, 'Iszich op de Westerschelde een ernstig ongeval voordoet, voor- si als daar een ammoniakschip bij betrokken is. Kamp meldde dat de risicocontouren opnieuw worden berekend. Hij ver wachtte dat woningbouw op M Scheldeterrein 'haalbaar' wordt. W dat gevolgen kan hebben Ooit begonnen als een heel klein clubje, na 25 jaar is Walacra bekend in binnen- en buitenland. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - De Walcherse dans- en folkloregroep Walacra bestaat volgende week 25 jaar. De vereniging kwam destijds voort uit een afsplitsing van de volksdansgroep Medioburgum uit Middelburg. Inmiddels heeft Walacra haar naam gevestigd in binnen- en buitenland. „Wij hebben als vereniging onze sieraden aangekocht", vertelt R. Koole, die al vanaf het begin bij Walacra zit. „Het doel van onze vereniging is dan ook om een stukje Zeeuws erfgoed - en dan vooral de kleding en siera den zoals die op Walcheren wer den gedragen voor 1940 - in stand te houden." Mocht Wala cra ooit ophouden te bestaan, dan gaat de collectie naar de ge meente Veere. De collectie is deels te zien tij dens de uitvoering van oud- Zeeuwse dansen, maar ook tij dens de optredens van de kin dergroep en bij de demonstra ties van het op ambachtelijke wijze bereiden van de roombo- terbabbelaars. Waardering Koole heeft de indruk dat Wala cra buiten de regio hoger ge waardeerd wordt dan op Wal cheren of in Zeeland. „De mensen hier zien allemaal nog wel eens iemand in kleder dracht lopen of hebben de dracht nog vers in him herinne ring zitten. Zij zien vooralsnog het nut niet zo in van onze ver- A. van 't Veer van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland kon digde tot verbazing van de Stuurgroep Grote Kerk Veere aan dat hij het personeelsbe stand wilde uitbreiden met zo'n vijftien personen. Door dit plan zou er een exploitatietekort ontstaan van ongeveer 200.000 euro. De stichting verklaarde alleen bereid te zijn haar intrek in de kerk te nemen, als de ex ploitatiesubsidie met 200.000 euro per jaar werd verhoogd. De stichting hoopt dit bedrag los te krijgen bij de landelijke Raad voor Cultuur. „Er wordt nog steeds welwillend over ge praat", zegt Van 't Veer. „Tot die tijd moeten we het doen met wat we hebben." Dat de verhuizing ondanks die onzekerheid doorgaat, is niet vreemd. De gemeente Middel burg maakte in oktober bekend dat ze het huurcontract met de Stichting Nieuwe Muziek Zee land vanaf 1 januari 2004 beëin digt. voor de risicocontouren bij Breskens, zei Kamp niet, maar bij de gemeente Sluis zijn door zijn mededeling wel alarmbel len gaan rinkelen. „Want", licht wethouder J. Provoost toe, „wij moeten er niet aandenken dat Vlissingen straks geholpen is, terwijl de risicocontouren ver der over Breskens komen te lig gen en in Breskens minder kan worden gebouwd. Dat willen wij voorkomen." VLISSINGEN - Een dertienja rige Vlissinger is vrijdagavond door twee onbekenden mishan deld op de Langeleenweg in Vlissingen. Dat gebeurde tussen half elf en kwart voor elf. De jongen was daar van zijn fiets gestapt omdat de fietsket- ting was vastgelopen. Toen hij de ketting er weer had opgelegd, kwamen er twee onbekende jongens aangelopen. Zij gaven hem een klap in het gezicht en wilden er met zijn fiets vandoor gaan. Omdat de ketting op nieuw vastliep, lukte dat niet, De fiets werd daarop in de sloot gegooid. Het lijkt erop dat de verbeteringen van de boulevard waar de Zoutelandse dorpsraad al jaren om vraagt, er nu eindelijk komen. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - De boulevard van Zou telande krijgt eind maart of begin april zijn bankjes en vuilnisbakken terug. Ook worden in het voorjaar alle lantarenpalen op de dijk vervangen door exemplaren die goed bestand zijn tegen wind en zout. Dat antwoordt het gemeentebestuur op vra gen van de dorpsraad. De dorpsraad ijvert al jaren voor een mooiere, schonere, veiligere en aantrek kelijkere boulevard. Maar dat valt niet mee. In november 1999 verzocht de dorps raad de gemeente de bankjes op de boule vard op te knappen en er vuilnisbakken te plaatsen. Daar bleek geen geld voor te zijn. In mei 2001 vestigde de dorpsraad opnieuw de aandacht op de boulevard. Toen ook een jaar later nog niets veran derd was, raakte het geduld van de dorps raad op. Er werd een eis gesteld. De gemeente moest er op korte tijd wat aan doen, liet de dorpsraad weten. De verlichting op de dijk was inmiddels gedeeltelijk kapot, de leuningen van de trapopgangen waren stuk en er ontbraken nog steeds bankjes en vuilnisbakken, terwijl het toeristensei zoen al was aangebroken. Enkele weken later berichtte de gemeente dat de slechte situatie grotendeels was op gelost. De trapleuningen en de verlichting zouden gerepareerd zijn en de ontbreken de bankjes en vuilnisbakken waren ge plaatst. De inwoners van Zoutelande kre gen ter plaatse een ander beeld. De oude bankjes waren weliswaar vervangen door prachtige nieuwe exemplaren, maar van het weggehaalde aantal kwam maar de helft terug. En de kapotte armleuningen waren niet gerepareerd, maar volledig weggehaald. Subsidie Twee maanden geleden zag de dorpsraad het weer zonnig in, toen bekend werd dat Veere 455.000 euro subsidie kreeg voor de kwaliteitsverbetering en vernieuwing van voorzieningen in het kustgebied. „We zijn blij dat men in Brussel en Middelburg zag dat het hoog tijd werd dat de boule vard in Zoutelande opgewaardeerd werd", schreef cle dorpsraad aan de ge meente en herinnerde het college van B en W gelijk aan de staat van onderhoud waarin de boulevard zich bevond. Het college heeft nu geantwoord dat de banken en vuilnisbakken in maart of april worden teruggeplaatst. In de winter maanden worden ze weggehaald, omdat ze anders helemaal onder het zand ver dwijnen, legt kernwethouder W. van Ta- tenhove uit. Ook kan de boulevard dan makkelijker worden schoongemaakt. Over het aanbrengen van nieuwe trapleu ningen neemt de gemeente binnenkort een besluit. Over de containers van de reddingsbrigade kan de wethouder nog niets zeggen, omdat er gewerkt wordt aan een plan waarin precies staat hoe en waar het reddingsmaterieel wordt opgeslagen. Van Tatenhove benadrukt dat Zoutelande met moet rekenen op een opknapbeurt in het kader van de Europese subsidie. „Wij hebben kant-en-klare plannen moeten opgeven, waaruit blijkt voor welke voor zieningen de bijdrage is bestemd. De re novatie van de boulevard van Zoutelande is hierin niet opgenomen." eniging. Ik verwacht dat naar mate de klederdracht uit het da gelijks beeld verdwijnt, de waardering toeneemt." Het 25-jarig bestaan wordt op 1 maart met een 'Zeeuwse Dag' gevierd in verenigingsgebouw De Zandput in Serooskerke. Tussen 14.00 en 17.00 uur treden verschillende folkloregroepen uit Zeeland op. Daarnaast ge ven ondernemingen en instel lingen informatie over Zeeuwse zaken en producten. MIDDELBURG - De bewo ners van een woning aan de Segeersweg in Middelburg keken zaterdag geschrokken op toen ze in hun tuin een rei ger aantroffen die zichzelf in de problemen had gebracht bij hun vijver. De bewoners hadden de vo gel al een tijdje rond zien vliegen. Om te voorkomen dat hun vissen eraan moesten geloven, werd een net over de vijver heen gespannen. Daarbij werden extra lijnen gespannen om te voorkomen dat de reiger verstrikt zou ra ken in het net, maar helaas gebeurde dat toch. Het dier heeft het niet overleefd. De reiger moest zijn poging toch een vis uit deze vijver te gap pen, met de dood bekopen. foto Ruben Oreel door Ali Pankow KERKWERVE - Om het dorps huis in Kerkwerve met succes te kunnen omvormen tot een lo kaal servicepunt moet nog aan diverse voorwaarden worden voldaan. Zo moet er een duide lijk profiel van werkzaamheden voor een lokale projectleider worden opgesteld. Vrijwilligers die erbij betrokken worden, moet de mogelijkheid tot bijscholing worden geboden Er moet onderzocht worden of een stichting meerwaarde kan bieden ten opzichte van de hui dige beheersstructuur en er moet een ondernemingsplan worden opgesteld. Het Zeeuws Instituut Scoop voor zorg, welzijn en cultuur constateert dit naar aanleiding van het onderzoek 'Kansen voor Servicepunten in Zeeland'. Het rapport als resultaat van dit on derzoek wordt morgenavond door Scoop aangeboden aan de gedeputeerden G. van Zwieten en L. Coppoolse. Die overhandi ging vindt plaats in dorpshuis Zuudende in Kerkwerve tijdens een startconferentie over 'kans rijke servicepunten in Zeeland'. Bundeling van voorzieningen die op het platteland dreigen te verdwijnen blijkt in provincies als Groningen en Friesland een belangrijke bijdrage te leveren aan het behoud van leefbaar heid in de kleine kernen. In Zee land vindt die bundeling nog nauwelijks plaats. Gedeputeer de Van Zwieten lanceerde vorig jaar het idee een pilot op te rich ten voor het opzetten van servi cepunten. De omschrijving die voor een servicepunt luidt: 'Combinatie van commerciële en niet-commerciële voorzie ningen onder één dak, bijvoor beeld dorpshuis, bankfiliaal, postagentschap, VW, zorglo- ket, huisarts en fysiotherapeut. De provincie besloot een aantal initiatieven in Zeeland als voor beeldproject te laten fungeren. De projecten dienen zich op het gebied van service te onder scheiden. De gemeenten Schou- wen-Duiveland en Noord-Be veland hebben zich hiervoor aangemeld bij de provincie. Voorafgaand aan de pilot deed Scoop in opdracht van de Pro vincie veldonderzoek naar de kansrijke servicepunten in Zee land. Er gelden enkele randvoor waarden om een servicepunt in derdaad kans van slagen te bie den. Zo moet er draagvlak zijn onder de bewoners dan wel on der de ondernemers en dienst verleners in een kern. Verder is bestuurlijk draagvlak vereist en de gemeente dient bij voorkeur opdrachtgever te zijn. Ook dient het servicepunt ondergebracht te worden in een bestaande (mo derne) accommodatie die toe gankelijk is en met voldoende parkeergelegenheid aanwezig. Volgens het onderzoek van Scoop voldoet Kerkwerve als sociaal-ruimtelijk geïsoleerde kern met tussen de vijfhonderd en vijftienhonderd inwoners aan een belangrijke voorwaarde voor de vorming van een niet- commercieel servicepunt. Scoop adviseert de gemeente voor een gedegen opzet van een servicepunt in dorpshuis Zuu dende eens te rade te gaan bij betrokken organisaties in Gro ningen en Friesland. „Mij zullen ze nooit meer hebben", verklaarde de bijna bejaarde Bressiaander na de zoveelste boete voor een snel heidsovertreding. Vastbeslo ten om nooit meer te worden bekeurd en vol goede voorne mens, hield hij sinds het begin van het jaar de kilome terteller van zijn auto angst vallig in de gatenOok meed hij de plekken waarde radar auto of oom agent met zijn la- sergun doorgaans verdekt staan opgesteld. Niettemin viel er vorige week toch weer de bekende enveloppe van het Centraal Justitieel Incas sobureau in Leeuwarden in zijn brievenbus. Dit keer niet voor een snel heidsovertreding. De tegen woordig met een slakken gang door het Zeeuws- Vlaamse land tuffende oud snelheidsduivel ivas op de bon geslingerd wegens dub- belparkeren....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 7