Rechts in Israël regeert door PZC Isaf loopt geen direct gevaar Trotse bommenmaker betreurt aanslag Bali Wereld vergaat volgens Newton in 2060 Aardbeving Frankrijk zorgt voor grote onrust Arbeidspartij kiest voor de oppositiebanken in Knesset Laatste afscheid van moeder K Vegen doden lij schietpartij moskee Karachi VS willen actievere rol China in Noord-Korea Spanje betoogt massaal wegens Prestigeramp Russische kameraden demonstreren Argentinië wil Iraniërs arresteren Fare gijzelt drie Amerikanen Officier uit op haarlok prins Harry Paramilitairen Ulster staken strijd Belgische leger aan het klussen Servische Radicale Partij kiest Seselj tot voorman maandag 24 februari 2003 LONDEN - Volgens de grote jntse natuurkundige sir Isaac Jffton (1643-1727) heeft de iereld nog 57 jaar te gaan, oordat zij vergaat, patblijkt uit nauwelijks beken- j, geschriften van de weten- iohapper die eveneens theoloog en alchemist was, zo meldde de Britse krant The Daily Tele graph zaterdag. De wis- en natuurkundige be steedde tientallen jaren om bij belteksten te ontcijferen. New ton hoopte dat God de geheime wetten van het universum in de bijbel had verstopt. De theoloog Newton voorspelde dat een golf van plagen en oorlo gen gevolgd zou worden door de tweede komst van Christus. Heiligen zullen vervolgens dui zend jaar over de aarde regeren. „Hij heeft ongeveer vijftig jaar besteed en 4500 pagina's geschreven in een poging het einde van de wereld te voor spellen. Tot nu toe was het niet bekend dat hij ooit een defi nitieve datum had opgeschre ven. Hij was daar zeer terughoudend in", aldus Mal colm Neaum, de producer van een BBC-documentaire over het apocalyptische denken van Newton. ANP STRAATSBURG - Een aardbeving zaterdag avond in Oost-Frankrijk, die ook in het aangrenzen de Zuid-Duitsland en Zwitserland voelbaar was, heeft tot grote on rust geleid. Veel Fransen belden po litie of brandweer, om dat zij bang waren dat er een aanslag was ge pleegd. Volgens officiële meldin gen raakten talrijke ge bouwen beschadigd. Het epicentrum van de be ving, die een kracht van 5,4 op de schaal van Rich ter had, lag bij Saint-Dié in de Vogezen. Er vielen voor zover bekend geen slachtoffers. Scheuren De bewoners van een flat gebouw van veertien ver diepingen in Colmar moesten hun woningen verlaten, nadat er scheu ren in de muren waren ontstaan. De autoriteiten lieten ook de opera van Straatsburg en een vakantieoord met vijftig jongeren in de Vo gezen ontruimen. Inwoners van Straatsburg meldden dat voorwerpen in hun huis waren omge vallen. In veel plaatsen gingen bewoners de straat op uit angst dat hun huis zou in storten. Op de aardschok, die tot in Lyon, Genève en de omgeving van Parijs werd gevoeld, volgden enkele lichte nabevingen. AFP/DPA door Ad Bloemendaal TEL AVIV - Premier Ariel Sha ron heeft het afgelopen week einde overeenstemming bereikt met twee politieke partijen over de vorming van een centrum rechtse regering met de kleinst mogelijke meerderheid. Zijn Likoed, de grote winnaar van de in januari gehouden par lementsverkiezing, krijgt in het nieuwe kabinet versterking van een andere winnaar, de seculie re centrumpartij Shinui, en van de extreem rechtse Nationaal Religieuze Partij (NRP). De drie partijen zijn samen goed voor 61 van de 120 Knessetzetels. Sharon wil proberen de krappe coalitie verder uit te bouwen, maar de kans dat het lukt lijkt klein. De Arbeidspartijde grote verliezer van vorige maand, heeft gisteren verklaard voor de oppositie te kiezen. Shinui wei gert te regeren met ultra-ortho dox religieuze partijen als Shas. En Sharon wil geen beroep doen op de extreem rechtse Nationale Unie, uit angst Israël interna tionaal gezien in een onaantrek kelijke positie te manoeuvreren. De Israëlische premier heeft in zijn verkiezingscampagne en na zijn overwinning gezegd dat hij een regering van nationale een heid zou nastreven, waarin zo wel de Likoed als de Arbeids partij is vertegenwoordigd. De leider van de Arbeidspartij, Amram Mitzna, heeft steeds ge zegd dat hij onder geen beding zou toetreden tot een kabinet onder Sharon. Niettemin bleek hij al kort na zijn verkiezingsne derlaag bereid met Sharon te onderhandelen. Over het resul taat van die gesprekken deden de meest uiteenlopende berich ten de ronde, qua inhoud varië rend van 'op weg naar een histo risch compromis' tot 'geen schijn van kans op toenadering' Gisteren verklaarde Mitzna dat hij zich bereid heeft getoond 'een historisch stap' te zetten, maar dat Sharon 'niet bereid bleek de prijs te betalen'. Daar om zou een regering van natio nale eenheid nu definitief van de baan zijn. Medewerkers van Mitzna zeiden gisteren dat Sha ron achter diens rug om met Shinui en de NRP heeft onder handeld en de onderhandelin gen met de Arbeidspartij heeft misbruikt om meer concessies van die twee partijen te kunnen bedingen. Strikt seculier Shinui heeft steeds gestreefd naar de vorming, voor het eerst in Israëls geschiedenis, van een strikt seculiere regering met de Likoed en de Arbeidspartij. Maar de Likoed heeft nooit deel uitgemaakt van een coalitie zonder religieuze partij en en het was van meet af aan duidelijk dat Sharon niet bereid was het risico te lopen de religieuzen van zich te vervreemden. Shi nui, dat wordt geleid door de fanatiek seculiere Tommy La- pid, heeft in de campagne ver klaard dat het onder geen voor waarde wilde regeringen met de religieuzen. Maar Lapid heeft nu in zoverre water in de wijn gedaan dat hij bereid is in een coalitie te zitten met de zionisti sche NRP. GPD KARACHI - Zeker negen men- <en zijn om het leven gekomen jjen een groep mannen op mo toren zaterdag in Karachi in het tuiden van Pakistan bezoekers ran een sjiitische moskee onder tuur namen. Een van de doden een zevenjarige jongen. <og eens zeker negen mensen qn gewond geraakt.AP MOUNT KUMGANG - De Noord-Koreaanse Rim Dong-kyu (69) buigt voorover naar zijn Zuid-Koreaanse moeder Kim Kum-nam (96) als hij waarschijnlijk voor het laatst afscheid van haar neemt op de Mount Kumgang in Noord-Korea. Daar kwam een groep van 461 Zuid-Koreanen tijdelijk bijeen met Noord-Koreaanse familieleden, van wie zij sinds de Koreaanse Oorlog (1950-1953) gescheiden leven. foto RTR oorGert-Jan Broere 'EKING - De Amerikaanse mi- ister van Buitenlandse Zaken owell dringt opnieuw aan op en actievere rol van China in de westie Noord-Korea. Powell benadrukte kort voor inkomst in Peking dat alleen set medewerking van alle di- MADRID - In het Spaanse Madrid hebben gisteren vele fenduizenden mensen gede- uonstreerd tegen het regerings optreden tijdens de ramp met de olietanker Prestige. [olgens organisatoren namen seer dan een miljoen mensen ■teel aan de mars; de politie shatte de mensenmenigte in de straten van de hoofdstad op löfl.000. |De tanker Prestige zonk in no vember voor de Spaanse kust. Nzenden tonnen olie zijn andsdien ontsnapt uit het wrak kt op 4 kilometer diepte ligt. In totaal zou 2900 kilometer kust besmeurd. Het schip liep op '3 november averij op. De Spaanse regering besloot het vaartuig verder de zee op te sle pen waar het enkele dagen later zonk. öo demonstranten verwijten de gering-Aznar veel te laconiek «hebben gereageerd op de pro nomen met de Prestige. Veel •iperts geven hen gelijk. De pker had nooit naar volle zee feleept mogen worden, fc Brussel gingen enkele hon den mensen de straat op om to demonstreren tegen het op laden van de Spaanse regering M de olieramp. AFP/DPA reet betrokken landen Pyong yang kan worden overgehaald zijn nucleaire programma op te geven. Powell deed zijn oproep op een forum met alle partijen in Ja pan, zijn eerste stop in een korte trip die hem naast Japan en Chi na ook nog langs Zuid-Korea voert. De Japanse premier Koi zumi ondersteunde het voorstel, maar het is onwaarschijnlijk dat Powells drie Chinese ge sprekspartners hetzelfde zullen doen. Voor vandaag staan ontmoetin gen met president Jiang Zemin, de nieuwe partij chef Hu Jintao en minister Tang Jiaxuan van Buitenlandse Zaken op het pro gramma. Alledrie zullen ze het Chinese standpunt herhalen dat de nucleaire crisis op het Kore aanse schiereiland in eerste in stantie een conflict is tussen Noord-Korea en de VS. Een me ning die ook Noord-Korea is toegedaan. Pyongyang wil al leen met de VS om tafel gaan zit ten. Pressiemiddel China is de belangrijkste leve rancier van voedsel en brand stof aan Noord-Korea en zou door die rol druk kunnen uitoe fenen op het regime in Pyongy ang. Hoewel Peking zegt alles te doen wat binnen zijn mogelijk heden ligt, is lang niet iedereen in Amerika daarvan overtuigd. Powell maakte echter duidelijk niet van China te verwachten zijn hulp aan Noord-Korea te gebruiken als een pressiemid del. Hij gaf juist aan dat Ameri ka de voedselhulp zal hervatten, nu het Congres daar geld voor vrij heeft gemaakt. Powell stel de in bedekte termen Noord- Korea nog veel meer in het voor uitzicht om zijn hongerende be volking te voeden, maar het is onwaarschijnlijk dat Pyongy ang toehapt. GPD van onze redactie buitenland KABOEL - De Duitse en Neder landse Isaf-lroepen in de Af ghaanse hoofdstad Kaboel lopen momenteel geen directe veiligheidsrisico's. Dat heeft de Duitse bevelhebber van de in ternationale vredesmacht in Af ghanistan, de Duitse luitenant- generaal Norbert van Heyst, za terdag verklaard. De commandant sprak via een satellietverbinding familiele den van Duitse Isaf-militairen toe. De mensen in Afghanistan zijn oorlogsmoe en hebben heel andere zorgen aan hun hoofd dan aanvallen uit te voeren op de internationale vredesmacht, aldus Van Heyst. Vrijdag waarschuwde de Duitse minister van Defensie, Struck, dat Duitsland zijn troepen uit de internationale veiligheids macht in Afghanistan (ISAF) zou kunnen terugtrekken als door het conflict in Irak de spanningen in de regio zouden escaleren. Samen met Nederland voert Duitsland sinds 10 februari het bevel voor zes maanden over de Isaf. De 4800 man sterke troe penmacht patrouilleert alleen in de hoofdstad Kaboel en naas te omgeving. In het land zijn 650 Nederlandse militairen gele- gerd. Van Heyst zei dat Duitse en Ne derlandse militairen de bunker en beschermingswanden in het Isaf-hoofdkwartier in het cen trum van Kaboel versterken. De van de Turkse Isaf-leiding over- MOSKOU - Een vrouw draagt een sovjetvlag en een portret van de oprichter van de voormalige Sovjet- Unie Vladimir Lenin tijdens een voornamelijk door communisten bezochte demonstratie ter ere van de dag voor de 'Verdediger van het Vaderland'. De feestdag op 23 februari werd in de sovjettijd ingevoerd om de slag in 1918 te herdenken met Duitse troepen. De slag markeerde het ontstaan van het Rode Le ger. foto Michaïl Metzel/AP BUENOS AIRES - De Argentijnse justitie heeft arrestatiebe velen uitgevaardigd tegen ongeveer twintig Iraanse diploma ten en geestelijken. Dat heeft de krant La Nación zaterdag ge meld. De Iraniërs worden medeverantwoordelijk geacht voor de aanslag op het gebouw van een joodse instelling in Buenos Aires in 1994, die aan 85 mensen het leven kostte. De Argentijnse justitie zoekt onder meer de vroegere ambas sadeurvan Iran in Argentinië, Hady Soleimanpur, de vroege re cultureel attaché Mohsen Rabbani en de Iraanse geestelijk leider Ali Khamenei. AFP BOGOTA - De linkse Colombiaanse rebellenbeweging FARC heeft zaterdag bekendgemaakt dat ze drie Amerikanen gegi j - zeld houdt die volgens de rebellen spionnen van de CIA zijn. Washington heeft 150 extra soldaten naar Colombia gestuurd om te helpen bij de zoektocht naar de gijzelaars. De Amerikanen zaten in een vliegtuigje dat op 13 februari tij dens een verkenningsvlucht neerstortte. Het FARC beweert het vliegtuigje te hebben neergeschoten. De lichamen van een vierde Amerikaan en een Colombiaan werden teruggevonden op de plaats van de crash. Ze waren doodgeschoten. AP LONDEN - Een vroegere officier die eind jaren tachtig be trokken was bij de illegale export van wapens naar Irakblijkt het complot te hebben bedacht om haar van prins Harry in handen te krijgen. Dat heeft de Britse zondagskrant The Sun day Times gemeld. Uit het haar zouden wetenschappers de DNA-structuur van de tweede zoon van prins Charles en prinses Diana kunnen af leiden. Dan zou duidelijk worden of Charles werkelijk de va der van de roodharige Harry is. In Groot-Brittannië doen geruchten de ronde dat Harry een zoon is van de eveneens roodharige James Hewitt die enige tijd de minnaar van Diana is geweest. ANP BELFAST - De grootste protestantse guerrillabeweging van Noord-Ierland, de Ulster Defense Association (UDA), heeft zaterdag een staakt-het-vuren afgekondigd. De illegale groe pering wil twaalf maanden haar militaire activiteiten onder breken. De beweging, verscheurd door interne conflicten, was de laatste tijd in een strijd met rivaliserende groepjes ver wikkeld. De UDA droeg woensdag zeventien zelfgemaakte bommen over aan de politie in Belfast 'om de broedertwist te staken'. De UDA stelt te strijden voor handhaving van de banden met de rest van het Verenigd Koninkrijk. De politie beschuldigt de groep van drugshandel en gangsterpraktijken. RTR/ANP BRUSSEL - Het Belgisch leger moet in opdracht van de hui dige Defensieminister Flahaut regelmatig klusjes opknappen die niets met de krijgsdienst hebben te maken. Militairen moeten helpen bij bouwwerken of een lokaal crossterrein aanleggen. „Vorige ministers hebben dat nooit zo gedaan", aldus Emma nuel Jacob van de vakbond Algemene Centrale van het Mili tair Personeel zaterdag. Naar zijn inschatting moeten militairen vooral klussen opknappen in het kiesdistrict van Flahaut (Parti Socialiste). ANP genomen voorzieningen zouden niet toereikend zijn geweest, al dus was te horen in het hoofd kwartier van het Duits-Neder landse Korps in Minister. De raketinslag een week gele den in de buurt van het Isaf- kamp even buiten Kaboel is ver moedelijk op baldadigheid van de inheemse bevolking terug te voeren, zei de commandant Van Heyst. Het incident, waardoor ook minister Kamp in een bun ker dekking moest zoeken, vond plaats op een belangrijke isla mitische feestdag. De Afghanen vieren dit normaal altijd met vuurwerk. „Wij zijn er vrij zeker van dat we het in deze richting moeten zoeken", zei de luite nant-generaal. De Verenigde Naties verwach ten dat in 2003 ongeveer 1,5 mil joen Afghaanse vluchtelingen naar hun land zullen terugke ren. In 2002 kwamen nog 1,8 miljoen Afghanen terug. De woordvoerster van Hoge Commissaris voor de Vluchte lingen van de VN Ruud Lub bers, die over enkele dagen Af ghanistan bezoekt, verklaarde gisteren dat 195 miljoen dollar nodig is voor de opvang van de vluchtelingen. Donoren gaven tot nu toe 15,4 miljoen dollar. Fraude Elke Afghaan krijgt 30 dollar bij terugkomst in zijn vader land. Volgens het commissari aat voor de vluchtelingen (UNHCR) verblijven er nog on geveer vier miljoen Afghanen in andere landen, waarvan twee miljoen in Iran en 1,5 miljoen in Pakistan. De UNHCR ontdekte dat som mige Afghanen enkele keren naar het buitenland vertrokken om telkens bij terugkeer 30 dol lar te ontvangen. Om de aan zienlijke fraude te stoppen gaat de organisatie mensen in de vluchtelingenkampen scannen via de iris van het oog. DPA/ANP/AFP doorTheo Haerkens JAKARTA - Ali Imron, een van de verdachten van de aanslag op Bali waar zeker 202 mensen bij omkwamen, heeft er spijt van dat hij zoveel mensen de dood in heeft gejaagd. Hij blijft echter trots op het vakmanschap dat hem in staat stelde zo'n krachti ge bom te maken. Imron bouwde de bom met meer dan duizend kilo chemicaliën. Hij zorgde ervoor dat de spring stof op het gewenste moment kon exploderen. In een inter view met het Indonesische weekblad Tempo zegt hij van gedachten veranderd te zijn over de aanslag in Kuta, die vooral veel Australische rug zaktoeristen het leven kostte. Vergiffenis „Onze capaciteit om de bom te maken is reden voor trots, want het werd door Indonesiërs ge daan. Maar het moet veroor deeld worden omdat dat talent verkeerd werd gebruikt. Ik vraag iedereen om vergiffenis, zelfs de niet-moslims. Ze had den niet op deze manier behan deld moeten worden." Imron, vader van drie kinderen, leerde bommen maken in Af ghanistan, waar hij als moslim- vrijwilliger tegen de Russen vocht. Hij heeft een bekentenis afgelegd en werd na een recon structie geïnterviewd. In dat ge sprek zegt hij na veertien dagen meditatie tot inkeer te zijn ge komen: „Hoe kan jihad zoveel lijden veroorzaken. Het is de be doeling dat jihad vrede brengt en rust." De Indonesische politie heeft 29 verdachten aangehouden in verband met de aanslag. In het interview roept Ali Imron twee nog voortvluchtige samen zweerders op zich over te geven. De politie geeft de verdachten ruim de gelegenheid verklarin gen af te leggen om een eind te maken aan verhalen dat zoiets verwerpelijks niet door Indone siërs gedaan kan zijn en dat landgenoten bovendien de vaardigheid missen voor zo'n aanslag. De bommenmakers riskeren de doodstraf. Imron zegt daar klaar voor te zijn. Hij roept zijn kinderen, zijn studenten en fa milie op hun geloof op een vreedzame manier te belijden. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - De Servische Ra dicale Partij (SRS) heeft zater dag opnieuw Vojislav Seselj gekozen als partijleider. De voorzitter meldt zich mogelijk vandaag al bij het Joegoslavië- Tribunaal in Den Haag dat hem zoekt in verband met een aan klacht wegens misdaden tijdens de oorlogen in Kroatië en Bos- nië-Herzegovina. De radicale politicus verklaar de zaterdag dat hij met een re guliere lijnvlucht 's ochtends vroeg vanuit Belgrado naar Amsterdam zal vertrekken. De aanhangers van Seselj hadden gisteravond een 'afscheidsfees tje' voor hem gepland. Ten overstaan van een juichen de menigte zei de politicus za terdag: „Ik ben trots naar Den Haag te gaan om meer dan 10.000 vrijwilligers van de SRS te vertegenwoordigen die op alle fronten hebben gevochten. Ik zal de eervolle naam van de SRS-vrijwilligers verdedi gen en een licht laten schijnen op de anti-Servische samen zwering." De aanklagers van het VN-tri- bunaal beschuldigen Seselj er van leiding te hebben gegeven aan paramilitaire groepen die in Kroatië en Bosnië-Herzegovina een hele reeks wreedheden zouden hebben begaan. Veel van die paramilitairen kwamen rechtsstreeks uit de gelederen van de SRS. Seselj is aange klaagd wegens misdaden tegen de menselijkheid en oorlogs misdaden. Lastpak De 48-jarige Seselj gaf donder dag te kennen zichzelf in Den Haag te willen verdedigen met hulp van zijn 'juridische advi- seuze' Maja Gojkovic, een voor aanstaand lid van zijn SRS. De politicus is befaamd om zijn woede-uitbarstingen en zal ver moedelijk een lastpak blijken voor de rechters om de orde ie bewaren. DPA/ANP/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5