Vismijnen moeten opletten Helder in amper honderd woorden Waterland bouwt aan nieuw elan Gebrek aan beleid voor archeologie wreekt zich vaker IWaarschuwing directeur O O O LPF bijeen mk Honkbalknuppel kost boete Slepers trekken tanker los Rijden onder invloed Vlinders begroeten de zon Auto in de sloot €40,- maandag 24 februari 2003 toorHarmen van der Werf 8RESKENS - Zeeuwse visaf- •lagen moeten de handen ineen slaan om overeind te blijven. f.Lokerse, directeur van de Zeeuwse Visveiling Breskens, sindt dat dringend noodzake lijk, omdat de wereld van de vis mijnen volgens hem een enorme [oncentratiegolf wacht. „Zee land moet op z'n tellen passen." Concentratie is niet te vermij - jen, denkt Lokerse. De voor Ne erland belangrijkste visquota njn dit jaar gelijk gebleven, naar zoals overal betekent stil stand feitelijk achteruitgang. 3eomzet van de vismijnen stijgt net, terwijl de kosten toene- „Vooral door samenwer- w kun je toch besparingen doorvoeren", aldus Lokerse. Hij wil 't liefst tot samenwerking tomen met de vismijn in Vlis- iingen. Maar dat kan pas als die yordt verzelfstandigd. Momen- teel is de Vlissingse afslag nog gemeentelijk bedrijf. De larzelf standiging komt er na j a- ■fn gesteggel binnenkort aan. De Vlissingse gemeenteraad be slist er waarschijnlijk volgende naand over. Haar", stelt Lokerse, „we hoe ren niet per se alleen naar Vlis- iingen te kijken. We kunnen ook over de grens gaan, naar Zee- irugge bijvoorbeeld." Het zou in zijn visie in elk geval heel slecht zijn als Vlissingen met Urk in zee gaat. „Urk kan wel aranderen dat Vlissingen over eind blijft, maar hoe lang?" In Urk staat verreweg de grootste rismijn van Nederland. Lokerse voorziet dat 'binnen nu en vijf jaar' hooguit vijf vismijn organisaties over zijn. Urk met Harlingen, Den Helder met Den Oever en IJmuiden, Lauwers- oog, de United Fish Auctions (met vestigingen in Schevenin- gen, Stellendam en Colijnsplaat en Vlissingen-Breskens. „Of die concentratie goed is, weet ik niet", zegt hij. „Schaalvergro ting hoeft niet tot betere resul taten te leiden, kijk maar naar de Greenery. Die is geen succes gebleken." J. van Nieuwenhuijzen, direc teur van Ufa onderschrijft in grote lijnen de visie van Lo kerse. Zijn grootste zorgenkind is Colijnsplaat, de kleinste vis- afslag van Nederland. Hij wil er zeker niet vanaf. „Als de vissers blijven aanvoeren, blijft Co lijnsplaat." A. Bout, voorzitter van de vis sersstichting die verantwoorde lijk is voor het lossen en sorteren van vis, laat over zijn inzet geen misverstand bestaan. Hij wil de vismijn in Colijnsplaat behou den. De stichting die hij leidt, wil daarvoor ook investeren. Een nieuwe weeginstallatie is besteld en een sorteermachine voor vis komt op proef. „Ge makkelijk zal het niet zijn", er kent Bout. „Maar het moet in principe mogelijk zijn de kosten zo onder controle te houden, dat Colijnsplaat kan blijven." De vismijn in Vlissingen heeft nog de beste papieren. Terwijl de andere Nederlandse visaf sla gen tot nu toe dit jaar met min der omzet kampenis die in Vlis singen juist gestegen, vertelt directeur P. Dingemanse. Lokerse zou het betreuren als één van de vismijnen uit Zee land verdwijnt. „Want als een visafslag sluit, ben je op de lan ge duur- ook de vissersschepen en de andere activiteiten kwijt." SGP-lijsttrekker Wim Kolijn: recht in de leer, integer en inet gevoel voor humor. foto Mechteld Jansen door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Gevoel voor humor. Het is, denkend aan de Staatkundig Gereformeerde Partij, niet het eerste dat komt boven drijven. Wim Kolijn (59), voor de vierde keer aantredend als lijsttrekker van de SGP, be schikt er in ruime mate over. Hij mag graag met een snedige op merking, in onmiskenbaar Zeeuws-Vlaamse tongval, voor een lichte toets in het politieke Statendebat zorgen. Toehoorders moeten zich door die kwinkslagen echter niet op het verkeerde been laten zetten. Want de Terneuzenaar Kolijn, sinds 1987 in de Staten, is recht in de leer. De mens is geneigd tot alle kwaad en niet in staat tot het goede. Niet voor niets is hij landelijk voorzitter van SGP. Hij verdedigt ook het zwaar be kritiseerde standpunt dat er voor vrouwen geen politieke functies zijn weggelegd. Kolijn bedrijft christelijke poli tiek precies zoals het program van zijn partij dat aangeeft. Dat wil zeggen: „Bijbels, gericht op Gods eer, op Zijn schepping en het welzijn van ieder mens." Andere trefwoorden uit dat pro gram zijn Kolijn op het lijf ge schreven: eerlijk, helder, zonder omwegen en ongekunsteld. Hij vP V* is aangenaam kort in zijn bij dragen. Kolijn zei over langdra dige betogen ooit: „De wet van de Tien Geboden, amper hon derd woorden, is altijd heel dui delijk geweest." Zijn optreden in de Staten is fundamenteel, maar in zaken waar dat minder aan de orde is stelt zijn fractie zich opvallend college-vriendelijk op. Hoewel bewust buiten het dagelijks provinciebestuur gehouden en dus met zeven zetels tot de op positie veroordeeld, valt de SGP niet gauw het college van GS af. Gezagsgetrouw of met het oog op de toekomst? Integer - nog zo'n trefwoord dat Kolijn past. Vier jaar geleden werd hij mede daarom uitverko ren tot het beste Zeeuwse Sta tenlid. Hij oordeelt op daden en feiten, niet op veronderstellin gen, was de algemene mening. Zijn benoeming tot voorzitter van de Commissie van Onder zoek moet mede in dat licht worden bezien. Kolijn, werkzaam bij Dow Che mical, is zijn geboortegrond het Land van Axel altijd trouw ge bleven. Hij weet ook heel veel over de geschiedenis van Zeeuws-Vlaanderen, al doet hij daar bescheiden over. Zijn prin cipiële opstelling heeft, verze kert Kolijn regelmatig, niets met onverdraagzaamheid van doen. „Wij eisen van niemand net zo te denken en te leven als wij." Hij mag het graag om draaien: andersdenkenden zijn ten opzichte van de SGP intole rant. Begonnen als raadslid in Terneuzen, is Kolijn steeds een treet j e op de p olitieke 1 a d der ge stegen. Toch zegt hij zelf geen kandidaat te zijn voor een GS- zetel. Geen valse bescheiden heid, maar een in de politiek on gebruikelijke zelfkennis ligt daaraan ten grondslag. Kolijn vindt zich voor zo'n functie niet de eerst in aanmerking komen de SGP-er. Vanuit de Statenzaal het dagelijks provinciebestuur controleren ligt meer op zijn weg. VLISSINGEN - De LPF houdt dinsdag een verkiezingsbijeen komst in hotel Arion in Vlissin gen. De broer van Pim Fortuyn, Marten, zal daarbij aanwezig zijn, aanvang 19.30 uur. door Marcel Modde NEELTJE JANS - Broeken zijn tot kniehoog opgestroopt en witte kuiten liggen lui in het zacht kabbelende water van de baai. Van achteren klinkt het vrolijke gekrijs van kinderen, die niet malen om een nat pak in de waterspeeltuin. Een die pe zucht luidt het begin in van de vrije val met het bootje van de hoge glijbaan. Op de kop van de brug wordt het kapsel gefatsoeneerd, dat door een kunstmatig opgewekte wind kracht twaalf uit model is ge waaid. Directeur Bert van de Hoef heeft zijn ideaalplaatje voor het komend seizoen al helder op het netvlies staan. Wanneer Waterland Neeltje Jans op 26 maart weer de deuren opent voor publiek, zal er veel veran derd zijn ten opzichte van een paar maanden geleden. Met als voorlopig hoogtepunt: de ople vering (5 juli) van de Deltapla- za, het nieuwe entreegebouw, met daarin onder meer drie filmzalen. De grootste zaal (250 stoelen) is gereserveerd voor de driedimensionale ver toning van Waterwereld. Deze Amerikaanse science fiction- achtige verbeelding van de weg die een waterdruppel aflegt, is nu in het Nederlands vertaald. Ook het geluid in de nieuwe zaal zal aanmerkelijk beter zijn dan de oude presentatie in het augustus vorig jaar af ge- brandde Deltapaviljoen, voor spelt Van de Hoef. Zijn pijpekrullen en schijn baar eeuwige glimlach geven de directeur iets clownesk. Op en top een man die bij zijn aan stelling als baas van het circus een jongensdroom in vervul ling heeft zien gaan. Tegen woordig denkt hij ook in pira mides. Amusement is de bodem waar alles bij begint, zo is zijn overtuiging. Mensen worden verlokt. Een stapje hoger in zijn schematische voorstelling van de 'pretparkfilosofie' staat de ontsnapping. Wie vervol gens oog heeft voor bepaalde estetische kenmerken, geniet bijna ten volle van bezoek en doet dat helemaal wanneer het summum, het leren, wordt be reikt. Stormmachine Het verwijt dat hij van Zee- lands belangrijkste themapark stukje bij beetje een 'ordinaire speeltuin' zou maken ten bate van de commercie, vindt bij hem geen gehoor. Van de Hoef realiseert zich dat het vinden van het juiste evenwicht tussen lering en vermaak zeer nauw H«t themapark aan de stormvloedkering wordt flink op de schop genomen. luchtfoto Buteijn luistert. „De waterglijbaan is het uiterste aan de amuse mentskant dat wij hier kunnen neerzetten. Verder moet je wat dat soort attracties betreft niet gaan. En dat willen wij ook niet. De stormmachine is weer een heel ander verhaal, een prachtvoorbeeld van een mix waar alle elementen Inzitten die Waterland nét dat speciale moeten geven. In de eerste plaats: hartstikke fun dat je lippen bij windkracht twaalf achter je oren waaien. Dan de tweede trap: je stapt even op een hele aparte manier uit de realiteit van dat moment. Este- tisch is het bijzonder, omdat de machine straks mooi wordt weggewerkt in het duinland schap en je leert er ook nog eens iets van, namelijk dat wind kracht twaalf ontiegelijk hard is." Waterland appeleert momen teel nog het meest aan het werkeiland dat Neeltje Jans ooit is geweest ten tijde van de bouw van de stormvloedke ring. Machines rijden in op dracht van Rijkswaterstaat af en aan om de levenloze en saaie oksel van de haven tot een aan genaam strandje te maken. Op de kop van dat gebied worden de strekdammen verlengd, die straks door een brug met el kaar zullen worden verbonden opdat een afgeschermde baai ontstaat. Het parkeerterrein verderop gaat even schuil ach ter een paar flinke hopen grond, bedoeld om ook die kale vlakte een wat natuurlijker aanzien te geven. Volgend jaar worden er bovendien nog wat bomen aangeplant en binnen- duintjes aangelegd en dan moet het nieuwe landschap van Waterland Neeltje Jans De stormmachine moet combineren wat Waterland Neeltje Jans wil bieden: plezier maken en iets le ren. foto Dirk-Jan Gjeltema grotendeels zijn uitgelegd, ver wacht Van de Hoef. Nieuw wordt ook een expositie, on dergebracht in de groene vis- kotter, over alles wat de mens zoal eet uit zee. Daartoe wordt onder meer een filmpje ge maakt dat levendig toont hoe wij op dat punt met de schelp diercultuur omgaan, refereert Van de Hoef aan een close-up opname van het verorberen van een oester. De rode kotter gaat naar de schroothoop. Het schip is zwaar verroest en past niet meer in het geheel. Daar voor in de plaats komt een half in het zand ingegraven, houten scheepswrak, waarin kinderen naar hartelust kunnen klaute ren. „Wil je aantrekkelijk blij ven als attractie, dan moet er eens in de drie jaar een duide lijke vernieuwing plaatsvin den", vindt Van de Hoef. In die zin loopt zijn eerste cyclus ko mend seizoen af en voegt hij onmiskenbaar daad bij woord. Toen Van de Hoef in 2000 aan trad als de nieuwe directeur van het toen zieltogende Wa terland Neeltje Jans, nam hij zich voor het bezoekersaantal zo snel mogelij k weer tot grote re hoogte te brengen. Vorig jaar passeerden ruim 320.000 gas ten de kassa, waarmee het langzame herstel zich heeft doorgezet. Of ooit de dikke vierhonderdduizend uit de glo rieuze beginjaren weer zullen worden geëvenaard, durft de directeur (nog) niet te voor spellen. Prikkelen „De expositie over de Delta werken en alles wat daar op volgde, was toen hartstikke nieuw. Na verloop van tijd had den de mensen het wel gezien en liep de belangstelling fors terug. Juist daarom is het zo belangrijk dat je op de juiste manier de interesse blijft prik kelen. Het wordt me steeds duidelijker hoe dat moet. De mens wil iets beleven, daar be gint het bij. Pas op het aller laatste moment is een aantal ook bereid nog iets te leren. Veel musea en centra beginnen andersom, da's de fout Het constante tevredenhei- donderzoek dat Waterland uit voert onderzijn gasten, lijkt de aanpak van Van de Hoef te sta ven. „In drie jaar tijd is het waarderingscijfer opgelopen van een 6,4 naar een 8,2 gemid deld. Was de verblijfsduur toen ongeveer drie uur, inmiddels is dat vijf uur." Terwijl hij dat re sultaat uitspreekt, is daar weer die kenmerkende kwajongens grimas. „Niet slecht, toch? Wij blijven bouwen. Waterland is nooit af." TERNEUZEN - De politie hield zaterdagochtend in alle vroegte op de mr. Haarman weg in Terneuzen een negentienja rige automobilist uit Gent aan. De man trok de aandacht van een politiepatrouille door de hoge snelheid waarmee hij door de bebouwde kom reed. Bij nader onderzoek bleken de Gente naar en een achttienj arige inzittende beiden een zakje hennep in hun bezit te hebben. De hennep werd in beslag genomen. In de auto trof de politie ook een houten knuppel aan. Ook die werd in beslag genomen. De Gentenaar kreeg een boete van 150 euro. BATH - Problemen met de stuurinrichting deden gisteroch tend net na middernacht de tanker Normana vastlopen op de Westerschelde bij Zuid-Saeftinge. Het bijna 7000 ton meten de schip liep na het verlaten van de Zandvlietsluis bij Ant werpen aan de grond. Met sleepboothulp was het schip na twintig minuten weer los. Het is op eigen kracht terug naar Antwerpen gevaren om de mankementen in de stuurinrich ting te laten verhelpen. TERNEUZEN - De politie verbaliseerde in de nacht van vrij dag op zaterdag in Zeeuws-Vlaanderen vier drankrijders. Een 53-jarige automobilist uit Kemzeke bleek bij een contro le in de Wilhelminalaan in Sas van Gent driemaal de toegesta ne hoeveelheid alcohol te hebben gedronken. Hij moest zijn rijbewijs inleveren. Een 24-jarige automobilist uit Hulst werd gecontroleerd op de Scheldeweg in Kloosterzand. Hij had anderhalf keer de toegestane hoeveelheid gedronken en kreeg daarvoor een proces-verbaal en een rijverbod van drie uur. Hetzelfde lot trof een 23-jarige Hulstenaar, die moest blazen op de Provincialeweg in Vogelwaarde en eveneens an derhalf maal de toegestane hoeveelheid had gedronken. Een 23-jarige Axelaar tenslotte kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van één uur omdat hij bij controle in de Willem de Zwijgerlaan in Terneuzen iets meer dan de toegestane hoe veelheid had gedronken. HULST - In Oost-Zeeuws-Vlaanderen zijn gistermiddag de eerste vlinders gesignaleerd. Hulstenaar Eddy Taelman van de werkgroep Insecten van natuurbeschermingsvereniging De Steltkluut kreeg drie meldingen binnen. In Lamswaarde nam de familie De Bakker een dagpauwoog en een kleine vos waar. De familie Van Doorsselaer uit Hulst maakte melding van een citroenvlinder. Taelman: „De waarneming van de eer ste vlinders houdt zeker verband met het zonnige weer. De vlinders die zijn gezien, overwinteren hier. Het was meer dan tien graden. Dan komen ze voor de dag." TERNEUZEN - In de Koegorsstraat in Terneuzen raakte vrij dagmiddag even voor half drie een personenauto, bestuurd door een 37-jarige man uit de gemeente Hulst, in de sloot. De man reed met een 36-jarige passagiere uit dezelfde gemeente in de richting van de OLAZ. Uit tegenovergestelde richting kwam een ander voertuig, waarvoor hij moest uitwijken. Hierdoor reed hij door de berm, raakte in een slip en belandde in een droogstaande sloot. Zowel de bestuurder als de inzit tende zijn ter observatie overgebracht naar het ziekenhuis Het voertuig werd geheel vernield. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - De Zeeuwse gemeenten en waterschappen voeren geen eigen beleid op het gebied van archeologie. Dat wreekt zich steeds meer nu de aandacht voor behoud van het archeologisch erfgoed toe neemt, mede door het Verdrag van Malta, dat ook Nederland onderschrijft. Door het gebrek aan beleid ha ken de gemeenten en water schappen ook nauwelijks in op de inspanningen van Rijk en provincie. Als ze advies nodig hebben steunen ze sterk op de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland. Die kan het werk dat toestroomt, niet allemaal aan. Dit bleek afgelopen vrijdag uit een betoog van provinciaal ar cheoloog R. van Dierendonck, bij de presentatie van de Arche- ologiebalans 2002 in Middel burg. Hij zag wel enig licht: Middelburg, Veere en Vlissin gen overleggen over de tijdelij ke aanstelling van een gemeen telijk ai-cheoloog. Van Dierendonck gaf aan dat bij het maken van plannen die ingrij pen in stad, dorp en land, steeds meer archeologisch onderzoek wordt uitgevoerd. Hij schreef dat vooral toe aan het provinci aal beleid. Desondanks gaat het regelmatig mis, vooral bij ge meentelijke plannen en vergun ningen die niet aan de ruimtelij ke ordening worden getoetst. De waterschappen gaan hun eigen weg. In 1998 werden acht archeologi sche onderzoeken gedaan, in 2000 inmiddels 43 en in 2002 meer dan 100. Daarvoor worden vooral particuliere bureaus in gehuurd. Enkele bedrijven die veel archeologisch onderzoek in Zeeland doen, zijn in aantal werknemers verdrievoudigd en zelfs verzesvoudigd. Om aan de sterke toename van de vraag te kunnen voldoen, zag Van Die rendonck onder meer als oplos sing de aanstelling van regiona le archeologen. S. van Dockum, plaatsvervan gend directeur van de Rijks dienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, lichtte de (eerste) Archeologiebalans toe. Die schetst de stand van zaken van de archeologische monu mentenzorg en geeft de bedrei gingen van ruimtelijke ingrepen aan. Voor Zeeland zijn opgeno men het kleigebied en de Voor delta/Zeeuwse stromen. Uit de balans blijkt dat de ar cheologische kennis over het kleigebied - zo ongeveer de hele provincie - overeenkomt met het landelijk gemiddelde. Al leen over de laat-Romeinse Tijd tot het begin van de Middeleeu wen (270-900) is minder be kend. Over de Voordelta Zeeuwse stromen wordt opge merkt dat regelmatig vondsten uit de Oude en Midden Steentijd (35.000-6450 voor Christus) worden gedaan. De Voordelta is van belang door aanwezigheid van oude scheepswrakken. De oostelijke Westerschelde is een gebied met kansen en be dreigingen. Resten uit de Steen tijd, verdronken dorpen en scheepswrakken worden aan getast door bijvoorbeeld indu strie en woningbouw in de Ka naalzone (en een tunnel bij Sluiskil), glastuinbouw in Rei- merswaal en de Kanaalzone en de afkalving van het Verdron ken Land van Saeftinge. Advertentie APK KEURING VOOR SLECHTS VOORDELIG DOOR DE KEURING Voor een onafhankelijke APK Keuring van uw aulo bent u bij Profile Tyrccenler aan hel juiste adres Bi| Profile Tyrecenter kunl u altijd geheel vrijblijvend uw aulo laten controleren Hiermee bespoort u oanzienlijk op uw onderhoudsbeurten PTOFILE PASSIE TOT IN IEDER DETAIL KOLE - LUCTOR II. Ind Hogr W(g. aIiiIoma) 4 Tel: 0114*31 40 Oofttburg l"d Sivnoeihort lioniffliveii 1 Tel: 0117*45 33 ïeuien hd HughefUuyi HjK/yl Tel: 0115*61 39 I I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 35