p Leefbaarheid Hoek in gevaar 7 Gevarieerd programma op jaarmarkt Sint Jansteen Servicepunt heeft kans van slagen Bas leest voor alsof hij het zelf heeft geschreven Beschuiten met muisjes in schaapskooi Grontmij telt animo voor fiets- voetveer op verkeerde dagen dorpsbelangen luidt de noodklok over toename verkeer en industrie Assenedes bedrijf verkoopt afdeling Vlissinger (13) mishandeld zeeuwse almanak Enveloppe ZEEUWS-VLAANDEREN maandag 24 februari 2003 MfFrankGijsel OOSTBURG - Bas van Hoeve, leerling van de openbare basis- (diool Johan Hendrik van Dale leSluis, behaalde zaterdagmid dag in de Grote Zaal van de Hoekzak te Oostburg de eerste prijs in de regionale voorlees- «edstrijd voor West-Zeeuws- yiaanderen. Hij las een frag- aent voor uit het boek Razend ian de populaire schrijfster Carry Slee. Bas mag in april de regio gaan vertegenwoordigen tijdens de provinciale finale in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Na de voorrondes op de basis scholen streden elf meisjes en één jongen om de hoogste eer. De jury, bestaande uit P. Quaak, I. Bolleman en B. Pauwels, kende de eerste prijs toe aan Bas, 'omdat hij het verhaal voorlas alsof hij het zelf had op geschreven. De winnaar wist het publiek te boeien door op natuurlijke wijze de sfeer van het verhaal te brengen, dat aan het eind uitmondde in een cli max. Vooralhetstemgebruik, de sfeer en de natuurlijkheid van het gelezene deden het goed bij de jury. Bas kreeg uit handen van juryvoorzitter Quaak een tas, oorkonde en boekenbon aangeboden. Tweede De tweede plaats ging naar An na Stoffels van de rooms katho lieke Sint Bavoschool uit Oost- burg' met een gedeelte uit Minoes van Annie M.G. Schmidt. Op de derde plaats eindigde Corianne Kunst van de christelijke school de Drieklank met een stukje uit Meester Jaap doet het weer van Jacques Vriens. De grote zaal van de Hoekzak was goed gevuld met klasgeno ten, ouders en familieleden van de kandidaten. Tijdens het voorlezen wisten de kandidaten de zaal te boeien. Er heerste een perfecte stilte dat duidelijk aangaf dat er volop aandacht was voor het gebodene. Dat de boeken van Carry Slee bij de jeugd hoog scoren, bleek wel uit het feit dat de helft van de kan didaten een gedeelte uit haar boeken voorlas. Presentator van de voorlees- middag was Thijs Soeting. rfoorWout Bareman HOEK - Bewoners van Hoek vrezen voor de leefbaarheid van hun dorp. Het bewonerscomité Dorpsbelangen Hoek waar schuwt dal de kern in de toe komst een 'tweede Doel' dreigt ie worden. Dat polderdorp op de linker Scheldeoever bij Ant werpen moet wijken voor een containerhaven. Ook Hoek vracht een dergelijk lot, voor spelt Dorpsbelangen. Secretaris Frank Martens: „De dreiging komt van verschillen de kanten. De Westerschelde- tunnel leidt tot een enorme toe name van het verkeer rond iHoek. Maar ook de industrie nikt op. Kijk maar naar de ver dere ontwikkeling van het logis tiek park van Kantoen Natie en straks ook Vos Logistics in de Braakmanpolder bij Dow Bene- Daamaast bestaan al feruime tijd plannen om bedrij venterreinen aan te leggen tus sen het Kanaal Gent-Terneuzen en de Dow-spoorlijn bij het ge hucht De Knol. En inmiddels wordt ook al gepraat over een verdere uitbreiding van die ter reinen in westelijke richting tot aan de tunnelweg tussen de tun nelinrit en de N61. Tel daar de plannen voor de aanleg van een tweede zeesluis nog bij op en het zal duidelijk zijn dat de leef baarheid van Hoek op het spel staat." Martens luidt de noodklok om- de bevolking volgens hem tbili doorWout Bareman nauwelijks de reikwijdte van al die plannen doorgrondt. Dorps belangen Hoek vindt waak zaamheid geboden. „Want voor je het weet zijn alle mogelijke procedures gepasseerd en zijn die ontwikkelingen niet meer tegen te houden. Mensen zien de advertenties, waarin bestem mingsplanwijzigingen en der gelijke worden aangekondigd misschien wel, maar vaak moet je tussen de regels door lezen om te beseffen wat er precies staat te gebeuren.Na de opening van cle Westerscheldetunnel rekent Dorpsbelangen op een enorme toename van het verkeer op zo wel het tunneltracé als de N61 tussen Hoek en Schoondijke. Dat zal gepaard gaan met extra geluidsoverlast. Martens: „En dat 24 uur lang, ieder etmaal weer. Tel daar de geluidsover last van de industrie bij op en je doet 's nachts geen oog meer dicht. Natuurlijk zal alles wel binnen de normen vallen, maar men moet beseffen dat we dat geluid tot nu toe niet hoorden en dat het er straks plotseling dag en nacht zal zijn." Brieven Dorpsbelangen Hoek ventileer de de vrees voor de oprukkende industrie en alle mogelijke vor men van mogelijke overlast al verschillende malen in brieven aan het gemeentebestuur van Terneuzen en andere instanties. Secretaris Martens: „Maar er kwam nauwelijks reactie. Daarom willen we nu, op een moment dat het nog niet te laat is, de bevolking attent maken op de ontwikkelingen en zullen we ook contact zoeken met organi saties als de Zeeuwse Milieu Federatie, de Dienst Landelijk Gebied en natuurbescher mingsorganisaties hier in de re gio. We kloppen ook aan bij de gemeente, want je moet maar afwachten of de nieuwe ge meentebestuurders er, met de ASSENEDE - Het Amerikaanse concern Johnson Controls heeft een belangrijke productietak van het autobekledingsbedrijf ECA in Assenede overgenomen. Vijfhonderd ECA-werknemers verhuizen mee. ECA behoudt een tweede vestiging in Assene- de en die in Sas van Gent, Schijndel en Frankrijk. Er wer ken in totaal ruim 1000 mensen. Het is echter niet uitgesloten dat ook die vestigingen op langere termijn in handen komen van Johnson Controls. ECA werkt al geruime tijd sa men met Johnson, dat verspreid over 500 vestigingen wereld- zijd werk biedt aan 112.000 mensen. Het concern is in de au tobranche wereldleider op het gebied van de productie van in- terieuronderdelen. Aanvanke lijk was het de bedoeling dat Johnson en ECA samen auto stoelen en andere onderdelen zouden leveren aan de Volvofa- brieken in Gent, sinds jaar en dag één van de belangrijkste klanten van ECA. Maar door de overname neemt Johnson Con trols die leveranties nu groten- voor eigen rekening. De productie bij Volvo wordt vol gend jaar opgevoerd van 150.000 naar 270.000 voertui gen. Directeur en gx-ondlegger Paul Christiaen maakte de overname van een deel van zijn bedrijf vrijdag, op zijn tachtigste ver jaardag, met pijn in het hart be kend. Hij verwacht dat de productie- stijging bij Volvo Johnson en ECA straks extra arbeidsplaat sen oplevert. Christiaen sluit uit dat ook de ECA-vesti- gingaan de Trieststraat in Asse nede, waar leren bekleding, deurpanelen en automatten vorden geproduceerd, verder zal uitbreiden. Daar werken nu ongeveer 500 mensen. Ook de vestigingen in Schijndel (150 werknemers) en Sas van Gent (50) zitten in de lift. Christiaen richtte het autobe- kledingbedrijf op in 1948. Een ■deine twintig jaar later kwam oegrote doorbraak met de vesti ging van de Volvofabrieken in de Kanaalzone. Ruim tien jaar geleden opende ECA een vesti ging in Sas van Gent. Dat gebeurde nadat uitbreidings plannen in Assenede stuitten op planologische bezwaren. De schaapskooi in Oostburg haalt deze weken de 300 lammetjes wel. door Wilma Valk OOSTBURG - Trots, een beetje bang en vooral onwennig zat Floris (4) met een lammetje van vier dagen oud op schoot. Hij was toch wel blij, dat herder Jan Klomp het diertje even later weer naar zijn moeder bracht. Aaien, vasthouden en vooral kijken naar de vele lamme tjes, het was weer een hele drukte tij dens deze lammetjesdagen. Al in januari zijn in de kudde van de herders Jan Klomp en Lia Helmers in hun winterverblijf aan de Oude Haven nabij Oostburg de eerste lammetjes ge boren: „De kudde was in een optimale conditie, we hebben nu 290 ooien en een kleine twintig moeten nog lammeren," wist Lia zaterdagmiddag te vertellen. „Er waren deze morgen al 288 lamme tjes dus halen we ruim de 300! Aflam- meren doen de ooien in de groepdaarna gaan moeder en kind naar een kraam- hok. Dit doen we om de band tussen bei den sterker te maken. Straks in de kud de moeten ze elkaar blindelings terug kunnen vinden. Ooien met één lam blij ven één dag in de kraamafdeling, moe ders met een tweeling twee dagen. Als ze elkaar goed kennen en niet zoek ra ken, dan scheelt ons dat weer een fles voeding, want een lam zonder moeder moet door ons opgekweekt." Bezoekers De vele bezoekers konden niet alleen genieten van al dat kleine spul, maar ook aanschuiven voor een beschuit met foto Charles Strijd muisjes of deelnemen aan de bijzondere „schapen-kwis". Twaalf vragen over schapen, ooien, de ram en de lammetjes. Tevens kon voor vijf euro een lam ge adopteerd worden, maar niet, zoals veel kinderen dachten, mee naar huis wor den genomen. Volgend weekend, 1 en 2 maart, zijn er weer lammetjesdagen met een ver nieuwde quiz en nog meer lammetjes. De schaapskooi aan de Oude haven bij Oostburg is geopend tussen 13.30 en 15.30 uur. door Edy de Witte SINT JANSTEEN - De jaar markt in Sint Jansteen werd, vanwege een late carnaval, za terdag voor de eerste keer in fe bruari gehouden. Het dorpsfes tijn had eerder iets weg van een lentemarkt. Er kwam veel pu bliek op af. Door de nasleep van de MKZ pe rikelen is de aanvoer van vee de laatste jaren duidelijk afgeno men. Wat nog overblijft zijn paarden en pony's. Zaterdag werden nabij het gemeen schapscentrum de Warande zo'n tachtig dieren aan een keu ring onderworpen. Vanwege de reconstructie van de Brouwerij straat was de keuringsring ver plaatst naar de Wilhelmina- straat. Handjeklap „Om onze traditionele jaar markt niet verder af te romen, hebben we veel aandacht be steed aan een aantrekkelijke omlijsting", zei voorzitter F. Dobbelaar van de stichting Jaarmarktcomite Sint Jan steen. „Het handjeklap, waar mee vroeger de boeren op de markt hun dieren verkochten, is verleden tijd. De grootste pijlen worden nu gericht op het tevre den stellen van het publiek. En wat dat betreft hadden we al leen maar meevallers. Het was prachtig weer. Op het jaar marktterrein stonden ruim veertig kraampjes opgesteld. Dat sloeg aan bij het publiek." Marktkramers en middenstan ders brachten hier hun spulle tjes aan de man. Verder pakten ze uit met een promotie van nieuwe producten. Plaatselijke verenigingen pikten met ludie ke acties en verkoop van lekker nijen eveneens een graantje mee. Naast de verkoop was er een grote landbouwmechanisatie- show en loonbedrijven presen teerden zich. Op het Martje van Wardje kon het publiek een kijkje nemen bij enkele roofvo gelsoorten van een valkenier, het ganzen drijven met border collies en een hooivork gooien bij het hooidarten. Met vle- geldorsers, een mandenmaker, touwslager en enkele authentie ke tractoren herleefden oude tijden. Voor de allerjongste kinderen stond op de jaarmarkt een draaimolen. Zij konden zich ook laten schminken. De wat oudere jeugd klauterde onder deskundige begeleiding tegen een klimwand op. In cafe Lazarus werd in de na middag de trekking van de lote rij gehouden. De plaatselijke horeca speelde tot in de late uur tjes met live muziek op het dorpsfeest in. Wethouder E.de Deckere reikte de prijzen uit aan de winnaars van de veekeu ring. Kampioenen: Fjorden: Ruinen drie jaar en ouder De Koeyer (Axel); Friezen: Jaarlingen: Van den Berg (Dordrecht); merries drie jaar en ou der: Kusee (Nieuwkerken);Tuig- paarden: ruinen drie jaar en ouder: W.Roelans (St. Jansteen); Ha flo Ara bier: ruinen drie jaar en ouder; C. Riemens (Koewacht); Haflingers merries drie jaar en ouder: Dorlas (Kapellebrug); NRPS; merries drie jaar en ouder: Buys (Hulst); Vol bloed Arabier: Van Hove (Koewacht Shetlanders: hengsten drie jaar en ouder: De Bruyn (Graauw); KWPN: merries drie jaar en ouder: Huiskes (Koewacht);Apalooza: hengsten jaarlingen: J.van de Meer (St.Jan steen); New Forest: ruinen jaarlin gen: E.d'Eer (Tielrode); Shire rui nen drie jaar en ouder: Piessens (Heikant). herindeling net achter de rug, wel van doordrongen zijn dat de leefbaarheid van Hoek op het spel staat. Nu misschien nog niet direct, maar op langere ter mijn in ieder geval." Volgens Dorpsbelangen betekent uit voering van alle plannen (be drijventerreinen, bouw nieuwe zeesluis) sowieso het einde van de gehuchten De Knol en Wul- penbek. Martens: „En als we niet oppassen is daarna Hoek aan de beurt." door Gino van den Broecke PERKPOLDER - Tellers van Grontmij telden zaterdag de hele dag het verkeer op het veer Kruiningen-Perkpolder. Het was de eerste van de in totaal vier tellingen die Grontmij deed in opdracht van de gemeenten Hulst en Reimerswaal. Deze tel lingen moeten het animo van de reizigers meten voor een even tueel te realiseren fiets-voet- veerverbinding. Enkele reizi gers en de gemeenteraad van Hulst hadden moeite met het tijdstip van de telling. De uitge kozen dagen zouden geen waar heidsgetrouw beeld geven van het aantal reizigers. De tellers stonden aan alle in gangen van de Prinses Juliana. Alle verkeer werd onderver deeld in vijf categorieën. Auto's, vrachtverkeer, bromfietsers, fietsers en voetgangers. De tel lers hadden wel de opdracht om, naast het tellen, zoveel mogelijk (brom) fietsers en voetgangers een enquêteformulier in te laten vullen. Aan de hand van de in gevulde formulieren wordt be keken wat het reisgedrag is van de bootpassagiers. Dan kan worden vastgesteld wat het per centage reizigei's is, dat in de problemen komt na het wegval len van de veerverbinding op 15 maart aanstaande. „We zijn vanochtend begonnen bij de eerste afvaart en blijven in twee ploegen tot de laatste boot aan boord om iedereen te tellen. Dinsdag doen we het op dezelf de manier als vandaag. Donder dag en zaterdag zullen er ook nog twee teldagen plaatsvin den, maar daar worden geen en quêteformulieren gebruikt", al dus teller Marlijn Mulder. Een enkeling vond het erg raar dat de telling in het weekend wei-d gehouden. „Zo krijg je geen goed beeld van de gebrui kers, want nu zijn het veelal dagjestoeristen. De studenten en werklui kan je nu niet meene men in je oordeel." Dit was ook de kritiek die de fracties in de Hulster' gemeentei-aad hadden. Zaterdag was volgens hen geen drukke dag en ook de dinsdag was in hun ogen niet erg ge schikt. Zij vinden dat om een goed beeld te krijgen, de telling op zijn minst op maandag had moeten plaatsvinden, of op vrij dag. Dit ook met het argument dat dan veel scholieren naar hun kamer of studiestad vertrekken, of juist dan terugkeren. Initiator voor een fiets-voet- veerverbinding A. Broekmans was een kijkje komen nemen. „Ik ben met mijn vrouw met de bus meegegaan en daarin zijn we niet geteld. Wel als voetgan ger enige tijd later. Maar bus passagiers zijn toch ook poten tiële klanten voor een fiets- voetveer of niet?" Navraag bij Mulder leerde, dat mensen die in de bussen van Connexxion za ten niet in de tellen werden mee genomen. Ongeacht de uit komst van de tellingen zullen volgens de provincie geen mo gelijkheden zijn om een veer verbinding in stand te houden. De kosten van het onderzoek waaivan het conceptrappoxl half maail beschikbaar zal zijn, bedragen 16.500 euro en wor den betaald door Hulst, Rei merswaal en de provincie. De exacte cijfers van de telling wa ren nog niet bekend. VLISSINGEN - Een dertienja rige Vlissinger is vrijdagavond door twee onbekenden mishan deld op de Langeleenweg in Vlissingen. De jongen was daar van zijn fiets gestapt omdat de ketting was vastgelopen. Toen hij die er had opgelegd, kwamen twee on bekende jongens aangelopen. Zij gaven hem een klap in het gezicht en wilden er met zijn fiets vandoor gaan. Omdat de ketting opnieuw vastliep, lukte dat niet. De fiets werd daarop in de sloot gegooid. door Ali Pankow KERKWERVE - Om het dorps huis in Kerkwerve met succes te kunnen omvormen tot een lo kaal servicepunt moet nog aan diverse voorwaarden worden voldaan. Zo moet er een duide lijk profiel van werkzaamheden voor een lokale projectleider worden opgesteld. Vrijwilligers dieerbij betrokken worden, moet de mogelijkheid tot bijscholing worden geboden Er moet onderzocht worden of een stichting meerwaax-de kan bieden ten opzichte van de hui dige beheersstructuur en ex- moet een ondei'nemingsplan worden opgesteld. Het Zeeuws Instituut Scoop voor zorg, welzijn en cultuur constateert dit naar aanleiding van het onderzoek 'Kansen voor Servicepunten in Zeeland'. Het rapport als resultaat van dit on derzoek woi-dt morgenavond door Scoop aangeboden aan de gedeputeerden G. van Zwieten en L. Coppoolse. Die ovei'handiging vindt plaats in dox-pshuis Zuudende in Kerk werve tijdens een startconfe rentie over 'kansrijke service punten in Zeeland'. Bundeling van voorzieningen die op het platteland dreigen te verdwijnen blijkt in provincies als Groningen en Friesland een belangrijke bijdrage te leveren aan het behoud van leefbaar heid in de kleine kemen. In Zee land vindt die bundeling nog nauwelijks plaats. Gedeputeer de Van Zwieten lanceex-de vorig jaar het idee een pilot op te rich ten voor het opzetten van servi cepunten. De omschrijving die voor een servicepunt luidt: 'Combinatie van commerciële en niet-commerciële voorzie ningen onder één dak, bijvoox-- beeld dorpshuis, bankfiliaal, postagentschap, VW, zorglo- ket, huisarts en fysiotherapeut. De provincie besloot een aantal initiatieven in Zeeland als voor beeldproject te laten fungeren. De gemeenten Schouwen-Dui- veland en Noord-Beveland heb ben zich hiexvoor aangemeld bij de pi'ovincie. Voorafgaand aan de pilot deed Scoop in opdracht van de Provincie veldonderzoek naar de kansi'ijke servicepunten in Zeeland. Er gelden enkele randvoorwaarden om een servi cepunt index-daad kans van sla gen te bieden. Zo moet er draag vlak zij n onder de bewoners dan wel onder de ondernemers en dienstvei-leners in een kern. Verder is bestuurlijk draagvlak vereist en de gemeente dient bij voorkeur opdrachtgever te zijn. Ook dient het servicepunt on dergebracht te worden in een bestaande (moderne) accommo datie die toegankelijk is en waar voldoende parkeex-gelegenheid aanwezig is. Volgens het onderzoek van Scoop voldoet Kerkwerve als sociaal-x-uimtelijk geïsoleerde kern met tussen de vijfhonderd en vijftienhonderd inwoners aan een belangrijke voorwaarde voor de vorming van een niet- commercieel servicepunt. Scoop adviseert de gemeente voor een gedegen opzet van een servicepunt in dox-pshuis Zuu dende eens te rade te gaan bij betrokken organisaties in Gro ningen en Friesland. De jaarmarkt in Sint Jansteen bestaat naast de paardenkeuring uit veel randactiviteiten als een presentaties op de markt, hooivork gooien en klimmen op een klimwand. foto Wim Kooyman „Mij zullen ze nooit meer hebben", verklaarde de bijna bejaarde Bressiaander na de zoveelste boete voor een snel heidsovertreding. Vastbesloten om nooit meer te worden bekeurd en vol goede voornemens, hield hij sinds het begin van het jaar de kilometerteller van zijn auto angstvallig in de gaten. Ook meed hij de plekken waar de radarauto of oom agent met zijn lasergun door gaans verdekt staan opge steld. Niettemin viel er vori ge week toch weer de beken de enveloppe van het Cen traal Justitieel Incassobu reau in Leeuwarden in zijn brievenbus. Dit keer niet voor een snelheidsovertre ding. De tegenwoordig met een slakkengang door het Zeeuws-Vlaamse land tuf fende oud-snelheidsduivel was op de bon geslingerd we gens dubbelparkeren....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 33