Wijziging parkeerbeleid gekraakt 0 1 7 Kerk Haamstede loopt subsidie mis Gemeente wil woonwagencentra overdragen Borselses fracties stellen vragen over College Zierikzee bespeurt aantal misrekeningen in verantwoording Vrouw op straat omver gelopen Verkeersdruk op Walcherse kernen kan verminderen Caravans opengebroken Dieven nemen alleen asbak mee Auto in de sloot Stichting Nieuwe Muziek betrekt Grote Kerk Veere Vlissinger (13) mishandeld bij nader inzien zeeuwse almanak Enveloppe SCHOUWEN-DUIVELAND 1 A A maandag 24 februari 2003 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844 - 1998 toorAli Pankow flEBIKZEE - Het dagelijks ge- jeentebestuur voorziet grote piemen met de door de ge- leenteraad afgedwongen wij- jgingen van het parkeerbeleid d Zierikzee. Het college van burgemeester en wethouders schetst in een raadsbrief de kwalijke gevolgen van het op uiten van de parkeertijd voor anghebbenden tot 19.00 uur van het afschaffen van be- laald parkeren op de Mossel- koomgaard. gemeenteraad besloot eind januari tot oprekking van het belanghebbenden-parkeren met één uur, zonder daarvoor extra capaciteit voor handha ving beschikbaar te stellen. De overweging daarbij was dat de controleurs wel wat 'flexibeler' kunnen gaan werken. Volgens bet college klopt die redenering echter niet. B en W leggen uit jat deze controleurs niet alleen njn belast met parkeren, maar als 'gemeentelijk opsporings ambtenaar' zijn aangesteld. Zij voeren ook controles uit op het gebied van illegaal afval stor ten, stoken of kappen, allerlei verkeersdelicten, kleine milieu delicten, verschillende vormen van overlast, openluchtrecrea tie en toeristenbelasting. Alle maal zaken die voor een groot deel de burgers direct aangaan, vindt het college. Verder heeft het gemeentebe stuur te maken met allerlei voorschriften op het terrein van de arbeidsvoorwaarden. Die verplichten de gemeente een fi nanciële compensatie beschik baar te stellen als de medewer kers gevraagd wordt in de vroege avonduren te werken. Volgens het college betekent dat een verdere inkrimping van het aantal uren voor handhaving op het terrein van parkeren. Verder rekenen B en W de raad gedetailleerd voor dat het af schaffen van betaald parkeren op de Mosselboomgaard tot een grote inkomstenderving zal lei den. Tijdens de raadsvergade ring werd verondersteld dat die afschaffing geen financiële ge volgen zal hebben, omdat er daardoor ook minder kosten zijn voor handhaving. Het colle ge weerlegt die veronderstel ling. B en W verwachten dat de gederfde inkomsten aanzienlijk zullen zijn omdat ook automo bilisten die voorheen op het Ha venplein of de Gasthuisboom gaard parkeerden, straks zullen proberen gratis op de Mossel boomgaard hun auto kwijt te kunnen. Op basis van de huidige erva ringscijfers met parkeerop- brengst van de negentig betaalde plaatsen op de Mossel boomgaard komt het college tot een totaal bedrag van 49.000 eu ro per jaar aan gemiste inkom sten. Daar tellen B en W nog eens 13.000 euro bij aan par- keergeld dat op andere terrei nen wordt misgelopen, de zoge heten 'weglekeffecten'. Het college acht de beslissing van de gemeenteraad op de Mosselboomgaard vrij parkeren toe te staan niet consistent met het besluit tijdens de begro- tingsraad op het transferium een parkeerbelasting van 1 euro in te voeren. In dit verband wordt benadrukt dat de raad zich met 80.000 euro aan par- keerinkomsten op het transferi um te rijk rekent. Volgens het college zullen die inkomsten slechts ergens tussen de 14.000 en 24.000 euro bedragen. Volgens het dagelij ks gemeente bestuur zullen al die gemiste in komsten tot gevolg hebben dat de tarieven voor parkeerbelas ting met 16 procent verhoogd moeten worden. De raadsbrief over het parkeerbeleid komt aan de orde in de vergadering van de Commissie Openbare Ruimte, die op maandag 3 maart vanaf 19.30 uur in het gemeen tehuis in Zierikzee vergadert. Monumentendienst draagt toch maar niet bij aan restauratie MIDDELHARNIS - Op de trap D'n Diek in de Nieuwstraat in Middelharnis werd vrijdag middag een 46-jarige vrouw door vier jongens omver gelo- i. Doordat er geen leuning san de trap zat, viel het slacht- op haar linkerarm. Die zat als gevolg van een eerder opge iopen botbreuk al in het gips. De vrouw werd door GGD-perso- nel voor onderzoek naar het zie kenhuis in Dirksland vervoerd. door Miriam van den Broek DOMBURG - De verkeersop stoppingen in het hoogseizoen inde kernen Zoutelande, Dom burg en Oostkapelle, kunnen aanzienlijk worden vermin derd. Daarvoor moeten er nieu we verbindingswegen worden aangelegd en extra parkeerter reinen komen. Ook is een goed (jarkeerverwijssysteem nodig. Dat zegt het verkeer- en ver- ïoersbureau Goudappel Cof- in een adviesnota over het gaand verkeer in de drie kernen. Vorig jaar zijn twee on derzoeken uitgevoerd ter voor bereiding op deze nota. In het ene onderzoek werd de ver keersdrukte in de drie kernen gemeten. In het andere werd de beleving van de bewoners en onderne mers weergegeven. Aan de hand van die gegevens zijn in het nieuwe adviesrapport de voor naamste oplossingen en maat regelen beschreven. Het zal niemand verbazen dat het grootste knelpunt in Zoute lande de hoeveelheid door- id verkeer is. Een rondweg de verkeersdruk erg ver minderen. meldt de nota. Vooral wanneer recreatiegebied Het Kustlicht rechtstreeks vanaf die weg te bereiken is. Om te voor komen dat het toeristisch be stemmingsverkeer op zoek naar een parkeerplek rondjes blijft rijden, kunnen er aan de rand van Zoutelande nieuwe par keerterreinen worden aange legd. Het lastige aan Domburg is dat deze kern meer bestemmings verkeer heeft dan doorgaand verkeer. Gezien de grote hoe veelheid (bad)gasten die een parkeerplaats zoekt, is het wen selijk de parkeerterreinen aan de randen van Domburg uit te breiden, staat in het rapport. Een nieuwe weg tussen de Tra verse en de Schelp weg/Van Dis- hoeckstraat kan het centrum ontlasten van het verkeer naar de vakantieparken Hof Dom burg en Buitenhof. Zo ontstaat er een kleine rondweg die bo vendien zoekende automobilis- tenover de kern verdeelt. Oostkapelle heeft niet alleen •eel doorgaand verkeer, maar ook veel verkeer naar het recre atiegebied bij de Duinweg. Een nieuwe verbinding tussen de Duinweg en de Noord weg ont last het dorp flink. De gemeente Veere is al van plan deze weg aan Een fikse subsidie voor restaurat ie van de Hervormde kerk in Haamstede dreigt aan de neus van de gemeente voorbi j te gaan. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - De kerk van Haamstede dreigt een fikse rijkssubsidie mis te lopen. De Rijksdienst voor de Mo numentenzorg wil de restauratie van de kerk bij nader inzien toch niet tot kanjer project benoemen. Wethouder A. van der Wouden neemt hier geen genoegen mee en gaat begin april 'verhaal halen' bij de rijksdienst. De kerk, die in 1506 op de Ring in Haam stede gebouwd werd, ondergaat in ver schillende stappen een grootscheepse restauratiebeurt. De spanten en het dak zijn pas nog vervangen. De volgende klus die op het programma staat, is de restau ratie van de binnen- en buitenmuren. De kosten hiervan worden geschat op een miljoen euro. De kerkvoogdij van de Ne derlands Hervormde kerk Haamstede heeft subsidie nodig om die rekening te kunnen betalen. Het restauratieproject in Haamstede zou een goede kans gemaakt hebben om bui ten de normale monumentensubsidies om via de zogeheten kanjerregeling geld van het Rijk te krijgen. Ware het niet dat de gemeente Schouwen-Duiveland des tijds heeft verzuimd de aanvraag hier voor op tijd in te leveren. Begin 2002 zag het er naar uit dat toenmalig wethouder C. Veerhoek erin geslaagd was deze blun der recht te zetten. 'Bijna honderd pro cent zeker' zou de restauratie van kerk alsnog tot kanjerproject worden be noemd. Maar de kans dat dat kanjergeld op korte termijn alsnog naar Schouwen-Duive land komt, is krap een jaar later erg klein geworden. Volgens wethouder Van der Wouden (monumentenbeleid) heeft de Rijksdienst gezegd het Haamsteedse project 'niet meer te kunnen helpen'Den Haag dreigt met bezuinigingsmaatrege len flink te korten op de monumenten subsidies en daarnaast zou Monumen tenzorg nooit harde toezeggingen heb ben gedaan. „Daar nemen wij geen ge noegen mee", aldus Van der Wouden, die vindt dat zijn voorganger wel degelijk te recht de verwachting had dat Haamstede dat geld zou krijgen. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Het dagelijks ge meentebestuur stelt de raad voor de woonwagencentra in 't Nieuwlandje in Bruinisse en aan de Klerksweg in Zierikzee over te dragen aan de landelijke stichting In Posterum. Deze stichting is gespecialiseerd in de volkshuisvesting van woonwa genbewoners en zigeuners. Vol gens de gemeente zijn specifieke deskundigheid en professionele aanpak vereist wegens de bij zonderheid van die doelgroep. Tot nu toe vielen de centra onder beheer van het Woonwagen schap, een gemeenschappelijke regeling voor Midden- en Noord-Zeeland. Met het intrek ken van de Woonwagenwet in maart 1999 werd de regelgeving op het gebied van woonwagen centra teruggedrongen. Door de intrekking van de wet heeft het Rijk ook enkele belemmeringen voor overdracht van stand plaatsen en woonwagens weg genomen. Sindsdien kunnen de centra ook overgedragen wor den aan privaatrechtelijke stichtingen. Het Woonwagenschap heeft ve le jaren besprekingen gevoerd met woningbouwcorporaties in Noord- en Midden-Zeeland. Eind 2001 gaven alle betrokken corporaties echter aan zich te rug te trekken als kandidaat voor overname. Zij verwezen naar de landelijk opererende Stichting In Posterum die meer mogelijkheden bood voor ex ploitatie en beheer van woon wagencentra. De gemeente Schouwen-Duive land heeft inmiddels overleg ge voerd met deze stichting over de overname van beide centra. In Bruinisse gaat het om zes en in Zierikzee om tien standplaat sen. Voor die overdracht is een bedrag van 275.773 euro over een gekomen. Hiertoe behoort niet het stuk weiland gelegen tussen de Klerksweg en de N59 in Zierikzee. Ook de vijf huur- woonwagens van de gemeente behoren niet tot de overname. Gelet op de specifieke proble matiek voor het verhurenhoopt de gemeente deze huurwoonwa- gens op korte termijn toch ook aan derden te kunnen overdra gen. Het Woonwagenschap Midden- en Noord-Zeeland zal in een afgeslankte vorm voort bestaan. Het krijgt een functie als administratief steunpunt, onder meer voor het administre ren van in eigendom blijvende percelen en voor toekomstige door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De fracties van GroenLinks en PvdA in de gemeenteraad van Borsele heb ben het college vragen gesteld over de veiligheid in de Wester- scheldetunnel, die binnenkort open gaat. De fracties willen weten of de veiligheidsvoorzie ningen voldoen aan de minima le eisen in een richtlijn die onlangs door het Europees Par lement is ingediend. In dierichtlijn staan de minima le eisen waaraan tunnels in het transeuropese wegennet moe ten voldoen als ze langer zijn dan vijfhonderd meter. De fracties vragen het college van burgemeester en wethou ders of de Westerscheldetunnel aan alle eisen voldoet en zo niet, welke maatregelen dan moeten worden genomen. De partijen willen ook weten hoe lang dat dan gaat duren. De Europese commissie stelt in alle gevallen de tunnelexploitant verant woordelijk voor de veiligheid in de tunnel. In Zeeland hebben de gemeen ten Borsele en Terneuzen de ver antwoordelijkheid in de schoe nen geschoven gekregen. GroenLinks en PvdA willen we ten of het Borselse college het daarmee eens is. De fracties weten wel dat dit ook het college zwaar op de maag ligt. Burgemeester J. Ge- lok laat geen gelegenheid onbe nut om te wijzen op tekortko mingen in de rampenplannen voor de tunnel. Vrijwillige brandweerlieden van het korps Borsele zijn op kosten van de ge meente speciaal getraind om bij ongelukken hulp te verlenen en er is een speciaal voertuig aan geschaft. Gelok pleit echter al langer voor 24-uurs professio nele bemanning bij de tunnelin gangen. De fracties van GroenLinks en PvdA vinden dus dat Borsele ei genlijk al meer heeft gedaan dan van de gemeente kon worden verwacht en wil weten of het college nog plannen heeft om andere overheden en organisa ties tot inspanningen voor een betere veiligheid te bewegen. Volgens PvdA en GroenLinks had een optimale veiligheid voor de opening van de tunnel geregeld moeten zijn. De frac ties willen nog eens luid en dui delijk van het college horen waarom dat niet is gelukt. DOMBURG - Twee caravans op een camping aan de Schelpweg in Domburg zijn tussen 8 en 22 februari opengebroken. Uit de ene caravan zijn kleding, beeld en geluidsapparatuur en een sieradendoos gestolen. Uit de andere caravan verdwenen beeldapparatuur, enkele radia toren, gereedschap, kleding en drank. MIDDELBURG - In een boot die afgemeerd ligt bij de Punt in Middelburg is tussen 10 en 22 februari ingebroken. Uit de boot is een asbak gestolen. Ook werd een deurkruk vernield en is het bed bevuild. HULST - Een 39-jarige man uit de gemeente Schouwen-Dui- venland is in de nacht van zater dag op zondag rond een uur met zijn auto in een sloot gereden op de N60 in Hulst. De automobi list was naast de rijbaan beland, wilde daarom corrigeren, maar verloor bij die manoeuvre de controle over het stuur. Daar door kwam aan de linkerzijde van de weg in een sloot tot stil stand. Zijn auto moest worden weggesleept, hijzelf kwam met de schrik vrij. foto Marijke Folkertsma De wethouder wil daarom samen met voorzitter D. Mooijaart van de kerk voogdij naar de Rijksdienst in Zeist om opheldering te vragen. In dat gesprek moet duidelijk worden in hoeverre het ten onrechte is dat de Rijksdienst nu te rugkrabbelt. Mocht Monumentenzorg nu voet bij stuk houden, dan wil Van dei- Wouden weten of en op welke termijn de kerk in Haamstede wél op Haags geld kan rekenen. „Kan dat bijvoorbeeld wel in 2005 of 2006, dan zou je als gemeente kunnen overwegen dat voor te financie ren." Voordat hij een dergelijke oplossing ter sprake brengt in het college, wil de wet houder eerst de uitkomst van het gesprek met Monumentenzorg afwachten. door Miriam van den Broek VEERE - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland verhuist eind dit jaar of begin 2004 definitief naar de Grote Kerk in Veere. Dat heeft de stichting dit weekeinde bekend gemaakt. In maart 2004 moet de verhuizing voltooid zijn. Met het vertrek uit de Klove niersdoelen in Middelburg ver schuiven ook de evenementen van de stichting. In Middelburg werden de culturele evenemen ten voornamelijk in de winter gehouden, in Veere gaat de stichting een zomer-cultuure- venementenbeleid ontwikke len. Dit beleid zal passen bij de badplaatsbelangen van Wal cheren en Zeeland. De Grote Kerk moet een unieke plaats in nemen in het geheel van zomer- concerten. In september vorig jaar leek de verhuizing naar Veere op losse schroeven te staan. Directeur A. van 't Veer van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland kon digde tot verbazing van de Stuurgroep Grote Kerk Veere aan dat hij het personeelsbe stand wilde uitbreiden met zo'n vijftien personen. Door dit plan zou er een exploitatietekort ontstaan van ongeveer 200.000 euro. De stichting verklaarde alleen bereid te zijn haar intrek in de kerk te nemen, als de ex ploitatiesubsidie met 200.000 euro per jaar werd verhoogd. Geld De stichting hoopt dit bedrag los te krijgen bij de landelijke Raad voor Cultuur. „Er wordt nog steeds welwillend over ge praat", zegt Van 't Veer. „Tot die tijd moeten we het doen met wat we hebben." Dat de verhuizing ondanks die onzekerheid doorgaat, is niet vreemd. De gemeente Middel burg maakte in oktober bekend dat ze het huurcontract met de Stichting Nieuwe Muziek Zee land vanaf 1 januari 2004 beëin- digt. VLISSINGEN - Een dertienja rige Vlissinger is vrijdagavond door twee onbekenden mishan deld op de Langeleenweg in Vlissingen. Dat gebeurde tussen half elf en kwart voor elf. De jongen was daar van zijn fiets gestapt omdat de fietsket- ting was vastgelopen. Toen hij de ketting er weer had opgelegd, kwamen er twee onbekende jongens aangelopen. Zij gaven hem een klap in het gezicht en wilden er met zijn fiets vandoor gaan Omdat de ketting op nieuw vastliep, lukte dat niet. De fiets werd daarop in de sloot In een artikel over het omvormen van het dorpshuis van Kerkwerve tot een servi cepunt in de krant van zaterdag, is een fout geslopen. In het artikel werd gemeld dat stichting Scoop de resultalen van haar onderzoek naar de kansen voor ser vicepunten vanavond zou overhandigen aan de gedeputeerden Van Zwieten en Coppoolse. Dit gebeurt echter morgen avond, om 20.00 in het dorpshuis in Kerk- Het dagelijks gemeentebestuur wil de tien standplaatsen op het woonwagencentrum aan de Klerkweg, evenals zes standplaatsen in 't Nieuwlandje in Bruinisse, overdragen aan een landelijke stichting. foto Marijke Folkertsma saneringen van woonwagen centra. De gemeente dient daar jaarlijks duizend euro aan bij te dragen. Het voorstel tot overdracht van de twee woonwagencentra komt aan de orde in de commis sie Samenleving, die op dinsdag 4 maart vanaf 19.30 uur verga dert in het gemeentehuis in Zie rikzee. Mi) zullen ze nooit meer hebben", verklaarde de bijna bejaarde Bressiaander na de zoveelste boete voor een snel heidsovertredingVastbeslo ten om nooit meer te worden bekeurd en vol goede voorne mens, hield hij sinds het begin van het jaar de kilome terteller van zijn auto angst vallig in de gaten. Ook meed hij de plekken waar de radar auto of oom agent met zijn la- sergun doorgaans verdekt staan opgesteld. Niettemin viel er vorige week toch weer de bekende enveloppe van het Centraal Justitieel Incas sobureau in Leeuwarden in zijn brievenbus. Dit keer niet voor een snel heidsovertreding. De tegen woordig met een slakken gang door het Zeeuws- Vlaamse land tuffende oud snelheidsduivel was op de bon geslingerd wegens dub- belparkeren....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 27