Vragen over veiligheid in tunnel Restauratie toren Geerteskerk in Kloetinge begint p Borselse fracties willen duidelijkheid over Europese richtlijn Alleen voor een losse flodder de lucht in Verkeersdruk in Walcherse kernen kan flink minder Hond dood bij aanrijding Brand in bouwkeet Alcoholcontrole in Goes bij nader inzien Breskens vreest gevolgen aanpassen risicocontour Mishandeling Stichting Nieuwe Muziek betrekt Grote Kerk Veere Vrouw gewond bij ongeval Illegale kranten zeeuwse almanak Enveloppe BEVELANDEN/THOLEN maandag 24 februari 2003 toorMieke van derJagt gEINKENSZAND - De fracties on GroenLinks en PvdA in de «emeenteraad van Borsele heb ben het college vragen gesteld over de veiligheid in de Wester- stheldetunnel, die binnenkort open gaat. De fracties willen neten of de veiligheidsvoorzie ningen voldoen aan de minima le eisen in een richtlijn die onlangs door het Europees Par lement is ingediend. Indierichtlijn staan de minima le eisen waaraan tunnels in het transeuropese wegennet moe ten voldoen als ze langer zijn jan vijfhonderd meter. De fracties vragen het college van burgemeester en wethou ders of de Westerscheldetunnel jan alle eisen voldoet en zo niet, welke maatregelen dan moeten worden genomen. De partijen willen ook weten hoe lang dat dan gaat duren. De Europese commissie stelt in alle gevallen de tunnelexploitant verant woordelijk voor de veiligheid in de tunnel. In Zeeland hebben de gemeenten Borsele en Terneu- zen de verantwoordelijkheid in de schoenen geschoven gekre gen. GroenLinks en PvdA wil len weten of het Borselse college het daarmee eens is. De fracties weten wel dat dit ook het college zwaar op de maag ligt. Burgemeester J. Ge- lok laat geen gelegenheid onbe nut om te wijzen op tekortko mingen in de rampenplannen voor de tunnel. Vrijwillige brandweerlieden van het korps Borsele zijn op kosten van de ge meente speciaal getraind om bij ongelukken hulp te verlenen en er is een speciaal voertuig aan geschaft. Gelok pleit echter al langer voor 24-uurs professio nele bemanning bij de tunnelin gangen. De fracties van GroenLinks en PvdA vinden dat Borsele eigen lijk al meer heeft gedaan dan van de gemeente kon worden verwacht en wil weten of het college nog plannen heeft om GOES - Op de A58 in Goes is vrijdagavond even voor half icen hond doodgereden. hond was ontsnapt uit een personenauto die even daarvoor van de weg was geraakt en was de weg opgelopen. Een 25-jari- je Rotterdamse automobilist die over de A58 reed in de rich- van Middelburg kon de fcond niet meer ontwijken. De hond heeft de botsing niet over leefd, de auto van de Rotter dammer werd vernield. OUD VOSSEMEER - In een bouwkeet op een bedrijfsterrein aan de Kalisbuurt in Oud Vosse neer is gisteravond rond half acht brand ontstaan. De brand is overgeslagen naar een tweede keet die eraan vast- >peld zat. De brandweer bluste de brand, die vermoede lijk is ontstaan door oververhit ting van een kachel. POORTVLIET - Drukke jongens, die boeren. Hebben weer in de steek gelaten om een beproefd middel in te op de wieken. Om vanuit de lucht te spieden naar de ze net hun best gedaan op een pracht-vogelverschrik- zetten: de losse flodder. Vogels die niet bang zijn voor volgende vogelverschrikker. Want daar valt immers ker, strijken er zo een stuk of tien zwanen neer. De een verschrikker, negeren ook de boer die het land op gegarandeerd iets te halen. Slimme vogels, die zwa- boer heeft zijn zaterdagse beslommeringen maar loopt. Pas als het schot valt, gaan ze op hun gemakje nen. foto's Willem Mieras GOES - De politie heeft zater dagnacht bij een alcoholcontro- leop diverse locaties in Goes vijf bestuurders betrapt op rijden onder invloed. In totaal werd van 445 bestuur ders een blaastest afgenomen. Twee van de vijf dranklijders moesten hun rijbewijs inleve ren; één van hen, een 28-jarige automobilist uit 's-Gravenpol- der, had drieënhalf maal zoveel sedronken als toegestaan, ierder werden drie fietsers bekeurd voor rijden zonder verlichting en kreeg een brom fietser een boete voor het niet volgen van fiets/bromfiets- neenartikel over het omvormen van het Jorpshuis van Kerkwerve tot een servi ent in de krant van zaterdag, is een fout geslopen. In het artikel werd gemeld at stichting Scoop de resultaten van tor onderzoek naar de kansen voor servicepunten vanavond zou overhandi- n de gedeputeerden Van Zwie- tenen Coppoolse. Dit gebeurt morgen- wond, om 20.00 in het dorpshuis in Kerkwerve. door Harmen van der Werf BRESKENS - Woningbouw in Breskens mag niet in gevaar komen door de Vlissingse bin nenstad minder kwetsbaar te maken voor scheepvaartonge lukken op de Westerscheldc. De gemeente Sluis heeft dit in een brief gevraagd aan minister Kamp van Volkshuisvesting. Het Sluisse gemeentebestuur -eeft Kamp de brief geschreven naar aanleiding van uitspraken VLISSINGEN - Een dertienja rige Vlissinger is vrijdagavond rond half elf door twee onbe kenden mishandeld op de Lan- geleenweg in Vlissingen. De jongen was van zijn fiets ge gapt omdat de ketting was '''astgelopen. Toen hij de ketting er weer had opgelegd, kwamen «•'twee onbekende jongens aan slopen. Zij gaven hem een klap het gezicht en wilden er met rijn fiets vandoor gaan. Omdat 8? ketting opnieuw vastliep, rokte dat niet. De fiets werd daarop in de sloot gegooid. van de minister in Vlissingen. Kamp was begin deze maand in Vlissingen om persoonlijk bekend te maken dat zijn minis terie 7,4 miljoen euro extra be schikbaar stelt voor de ontwik keling van het Scheldeterrein in de binnenstad. Een probleem bij de bebouwing van dat terrein is dat dit binnen de risicocontouren van de Wes- terschelde valt. Theoretisch kunnen er slachtoffers vallen, als zich op de Westerschelde een ernstig ongeval voordoet, voor al als daar een ammoniakschip bij betrokken is. Kamp meldde dat de contouren opnieuw wor den berekend. Hij verwachtte dat woningbouw op het Schel deterrein 'haalbaar' wordt. Of dat gevolgen kan hebben voor de risicocontouren bij Breskens, zei Kamp niet, maar bij de gemeente Sluis zijn door zijn mededeling wel alarmbel len gaan rinkelen. „Want", licht wethouder J. Provoost toe, „wij moeten er niet aandenken dat Vlissingen straks geholpen is, terwijl de risicocontouren ver der over Breskens komen te lig gen en in Breskens minder kan worden gebouwd. Dat willen wij voorkomen." door Mieke van der Jagt KLOETINGE - Werknemers van Bouwgroep Peters uit Mid delburg zijn begonnen met de bouw van steigers rond de toren van de Geerteskerk in Kloetin ge. De toren, eigendom van de gemeente Goes, zal komend voorjaar en zomer worden ge restaureerd. Volgens Leo Minderhout van de afdeling bouwen en wonen van de gemeente Goes is de restau ratie hard nodig. „Het metsel werk van de toren is niet meer in orde. De voegen moeten ge kapt en opnieuw gevoegd en er moeten ook stenen worden ver vangen. Hoeveel stenen slecht zijn, is nog niet precies duide lijk." Uivormig De gemeente heeft ook opdracht gegeven om de constructie van de spits, die in Kloetinge min of meer uivormig is, te vervangen. Minderhout: „De bonte knaag- kever heeft zich aan de houten constructie tegoed gedaan, waardoor je op den duur onvei lige situaties kunt krijgen. Het hout zal worden vervangen door behandeld hout waarin de kever geen trek heeft." Bouwgroep Peters heeft een ge specialiseerde afdeling, die mo numentale gebouwen onder handen neemt. Voor de toren van de Geerteskerk heeft die tot het najaar de tijd. De restauratiebeurt gaat in to taal 407.000 euro kosten. De Rijksdienst voor Monumenten zorg betaalt daarvan zestig procent en de gemeente Goes neemt de rest voor haar reke ning. Als de steigers eenmaal zijn op gebouwd, begint de echte op knapbeurt van de toren van de Geerteskerk in Kloetinge. foto Willem Mieras andere overheden en organisa ties tot inspanningen voor een betere veiligheid te bewegen. Volgens PvdA en GroenLinks had een optimale veiligheid voor de opening van de tunnel geregeld moeten zijn. De frac ties willen nog eens van B en W horen waarom dat niet is gelukt. door Miriam van den Broek DOMBURG - De verkeersop stoppingen in het hoogseizoen in de kernen Zoutelande, Dom burg en Oostkapelle, kunnen aanzienlijk worden vermin derd. Daarvoor moeten.er nieu we verbindingswegen worden aangelegd en extra parkeerter reinen komen. Ook is een goed parkeerverwijssysteem nodig. Dat zegt het verkeer- en ver- voersbureau Goudappel Cof- feng in een adviesnota over het doorgaand verkeer in de drie kernen. Vorig jaar zijn twee on derzoeken uitgevoerd ter voor bereiding op deze nota. In het ene onderzoek werd de ver keersdrukte in de drie kernen gemeten. In het andere werd de beleving van de bewoners en onderne mers weergegeven. Aan de hand van die gegevens zijn in het nieuwe adviesrapport de voor naamste oplossingen en maat regelen beschreven. De mogelijkheden van een transferium zijn buiten be schouwing gelaten, omdat daarover een apart rapport is verschenen. Het zal niemand verbazen dat het grootste knelpunt in Zoute lande de hoeveelheid door gaand verkeer is. Er is berekend dat in het jaar 2010 ongeveer 65 procent van het verkeer dat door het dorp rijdt, niet in Zou telande zelf hoeft te zijn. De drukte zorgt voor geluidsover last en verkeersonveiligheid. Daarnaast veroorzaakt het re creatieve verkeer dat wél in Zoutelande moet zijn, par keeroverlast. Kustlicht Een rondweg kan de verkeers druk erg verminderen, meldt de nota. Vooral wanneer recreatie gebied Het Kustlicht recht streeks vanaf die weg te berei ken is. De beste plek voor de rondweg ligt tussen de Weren- dijke en de Thijsweg. Ter hoogte van de Paul us weg kan de weg aangesloten worden op de West- kapelseweg. Om te voorkomen dat het toeris tisch bestemmingsverkeer op zoek naar een parkeerplek rondjes blijft rijden, kunnen er aan de rand van Zoutelande nieuwe parkeerterreinen wor den aangelegd. Gedacht wordt aan de locaties Werendijke en Noordendolfer. Mogelijke loca ties dichter bij het centrum, moeten nog nader onderzocht worden. Een parkeerverwijs systeem vergemakkelijkt het zoeken en daarmee ook de door stroming. Het lastige aan Domburg is dat deze kern meer bestemmings verkeer heeft dan doorgaand verkeer. Gezien de grote hoe veelheid (bad)gasten die een parkeerplaats zoekt, is het wen selijk de parkeerterreinen aan de randen van Domburg uit te breiden, staat in het rapport. De Traverse en de Roosjesweg ko men daarvoor in aanmerking. Ook hier kan een parkeerver wijssysteem de verkeerssituatie verbeteren. Een nieuwe weg tussen de Tra verse en de Schelpweg/Van Dis- hoeckstraat kan het centrum ontlasten van het verkeer naar de vakantieparken Hof Dom burg en Buitenhof. Zo ontstaat er een kleine rondweg die bo vendien zoekende automobilis ten over de kern verdeelt Oostkapelle heeft niet alleen veel doorgaand verkeer, maar ook veel verkeer naar het recre atiegebied bij de Duinweg. Een nieuwe verbinding tussen de Duinweg en de Noordweg ont last het dorp flink. De gemeente Veere is al van plan deze weg aan te leggen. Goudappel Coffeng adviseert ook een zuidelijke rondweg aan te leggen tussen de Noordweg en de Domburgse- weg. Deze weg maakt de noor delijke kustplaatsen goed be reikbaar. Het rapport moet nog bij de ge meente Veere besproken wor den. door Miriam van den Broek VEERE - De Stichting Nieuwe Muziek Zeeland verhuist eind dit jaar of begin 2004 definitief naar de Grote Kerk in Veere. Dat heeft de stichting dit weekeinde bekend gemaakt. In maart 2004 moet de verhuizing voltooid zijn. Met het vertrek uit de Klove niersdoelen in Middelburg ver schuiven ook de evenementen van de stichting. In Middelburg werden de culturele evenemen ten voornamelijk in de winter gehouden, in Veere gaat de stichting een zomer-cultuure- venementenbeleid ontwikke len. Dit beleid zal passen bij de badplaatsbelangen van Wal cheren en Zeeland. De Grote Kerk moet een unieke plaats in nemen in het geheel van zomer- concerten. In september vorig jaar leek de verhuizing naar Veere op losse schroeven te staan. Directeur A. van 't Veer van de Stichting Nieuwe Muziek Zeeland kon digde tot verbazing van de Stuurgroep Grote Kerk Veere aan dat hij het personeelsbe stand wilde uitbreiden met zo'n vijftien personen. Door dit plan zou er een exploitatietekort ontstaan van ongeveer 200.000 euro. De stichting verklaarde alleen bereid te zijn haar in trek in de kerk te nemen, als de exploitatiesubsidie mei 200.000 euro per jaar werd ver hoogd. De stichting hoopt dit bedrag los te krijgen bij de landelijke Raad voor Cultuur. „Er wordt nog steeds welwillend over ge praat", zegt Van 't Veer. „Tot die tijd moeten we het doen met wat we hebben." Dat de verhuizing ondanks die onze kerheid doorgaat, is niet vreemd. De gemeente Middel burg maakte in oktober bekend dat ze het huurcontract met de Stichting Nieuwe Muziek Zee land vanaf 1 januari 2004 beëin digt. OOST-SOUBURG - Een 76-ja- rige automobilist uit Oost-Sou burg is vrijdagmiddag rond vijf uur in de Ahornstraat in zijn woonplaats tegen een lantaarn paal gereden. Waarschijnlijk is hij door de laagstaande zon de stoep opge reden en tegen de lantaarnpaal tot stilstand gekomen. Een 77- jarige plaatsgenote, die even eens in de auto zat, is met onbe kend letsel overgebracht naar het ziekenhuis. De lantaarnpaal en de auto raakten beschadigd. GOES - De politie heeft zater dagochtend om kwart over ne gen op het Molenplein in Goes een 25-jarige vrouw aangehou den die, zonder in het bezit te zijn van een vergunning, de Bel gische Daklozenkrant stond te verkopen. De vrouw had twaalf kranten bij zich; die zijn inmiddels ver nietigd. Op de Oostwal in Goes werd een 21-jarige Antwerpse verkoper van de daklozenkrant aangehouden. Ook deze man had geen geldige vergunning. De man had nog negen kranten, deze werden in beslaggenomen. „Mij zullen ze nooit meer hebben", verklaarde de bijna bejaarde Bressiaander na de zoveelste boete vooreen snel heidsovertreding. Vastbeslo ten om nooit meer te worden bekeurd en vol goede voorne mens, hield hij sinds het begin van het jaar de kilome terteller van zijn auto angst vallig in de gaten. Ook meed hij de plekken waar de radar auto of oom agent met zijn la- sergun doorgaans verdekt staan opgesteld. Niettemin viel er vorige week toch weer j de bekende enveloppe van I het Centraal Justitieel Incas- sobureau in Leeuioarden in I zijn brievenbus. Dit keer niet voor een snel- j heidsovertreding. De tegen woordig met een slakken- gang door het Zeeuws- Vlaamse land tuffende oud snelheidsduivel was op de bon geslingerd wegens dub- belparkeren....

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 23