PZC Oranje houdt het expres simpel Pijnlijke afgang van Jurgen Cavens P Warm Welkom Twee duels leveren Ockenburgh punt op W©(nJ(S[rDggD[n]g Jaap van de Sande turnt subliem in nieuwe hal 22 Nederlands rugbyteam verliest oefeninterland van België met 32-25 Doping Record Windflauwte Lance terugblik maandag 24 februari 2003 door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Goed, het Ne derlands rugbyteam wilde za terdag wel winnen van de Bel gen, maar het hoofddoel van de oefeninterland op het terrein van Oemoemenoe was toch het op elkaar ingespeeld raken. En zo vlak voor de belangrijke in terland tegen Duitsland wilde Oranje vooral niet te veel van de speelwijze prijsgeven. Het team van bondcoach Robbie Allen speelde daarom opzettelijk on der zijn kunnen en verloor: 25- 32. Tegen België ging het eigenlijk nergens om, straks op 9 maart tegen Duitsland is het wel me nens. In Hannover wordt dan de eerste wedstrijd in de Europese B-poule afgewerkt. Oranje is afgelopen jaar teruggevallen uit de A-poule - de subtop van Eu ropa - en hoopt in een hele com petitie met Duitsland, Polen, Zweden en de Oekraïne weer promotie af te dwingen. Bondscoach Robbie Allen, een bonkige Ier, wilde zich terdege voorbereiden op het duel met Duitsland. Daarom regelde hij een oefeninterland tegen Bel gië, dat in de C-poule uitkomt en dus normaal gesproken door Nederland verslagen moet wor den. Maar Allen wilde ook weer niet dat zijn tactiek al bij de Duitsers bekend werd. Er stond immers een Duitse scout langs de lijn. En dus liet hij zijn spe lers zich dommer voordoen dan ze zijn. Effectief „Hij had gekozen voor een sim pel gameplan", vertelde Chris tian Moeliker, één van de twee Zeeuwen die de gehele wed strijd speelden. „Dat betekende dat we van tevoren heel veel dingen hadden uitgesloten. We zouden geen ingewikkelde be wegingen maken. Om een voor beeld te noemen: we zouden alleen volle line-outs doen. Simpel, maar effectief; dat moest het zijn. En je zag ook dat het lang werkte." Het Nederlands team maakte in de eerste helft de dienst uit. De Een aantal spelers van het Nederlands team probeert de Belg die op de grond ligt de bal te ontfutselen. Benjamin Mast (met roodzwart kapje) kijkttoe. foto Ruben Oreel ploeg, waarin ook Benjamin Mast (oud-Oemoemenoe) in de basis stond, kwam weliswaar met 5-0 achter, maar knokte zich daarna terug naar 17-5. Barro Kessler en Jop Wolff maakten een try, Sander van der Loos benutte twee conversies en schoot een vrije trap tussen de palen. Ook in de eerste tien minuten na rust was Nederland de boven liggende partij. Maar de Belgen werden al wel sterker, niet in de laatste plaats doordat zij goed inspeelden op het doorzichtige spel van Oranje. Langzaamaan werd dat ook in de stand tot uit drukking gebracht. Via 17-12 en 22-12 (een try van Silvester Ra maker) werd het 22-22. De laat ste tien punten vergaarde België met een try, een conversie en een slimme dropkick. Bij Nederland begon het toen te rommelen. Langs de kant schudde de Ierse keuzeheer veelvuldig zijn hoofd van onge loof. „What the fuck are they doing", zei hij moedeloos tegen zijn eigen staf. En tegen zijn spelers: „We need points! Kick the ball between the posts." Daarmee gaf hij aan dat zijn team niet eindeloos moest pro beren om een tiy te scoren, maar vrije trappen moest benutten. Oranje kwam zo vijf minuten voortijd nog wel op 25-22, maar daarna was het over. In de laat ste vier minuten van de wed strijd maakten de Rode Duivels nog tien punten. Nederland werd door de underdog afge bluft met een try, een conversie en een dropkick. Winnen Hoewel het spel van de Neder landers in het tweede deel van de tweede helft minder ge stroomlijnd liep, veranderde de ploeg de koers niet. Moeliker: „Nee, dat zou niet slim zijn ge weest. We wilden wel winnen, maar als we met meer variatie waren gaan spelen, hadden we teveel van onze tactiek aan de Duitsers prijsgegeven." Mast: „Je hebt tal van bewegingen waarmee je in één keer een wed strijd kunt openbreken, maar die moesten we bewaren voor de wedstrijd in Hannover. Duits land wordt toch gezien als de sterkste van de vier tegenstan ders." Beide Zeeuwen waren toch wel teleurgesteld over het verlies van de wedstrijd en ook over hun eigen prestatie. De 28-jari- ge Moeliker, als hooker verant woordelijk voor de organisatie bij de line-outs en de scrums, gaf zichzelf maar een zes. „Ik vond dat we zowel bij de line-outs als bij de scrums slordig speelden. Natuurlijk ben je in die situaties met meerdere spelers, maar ik ben verantwoordelijk. En dus vind ik dat ik het niet goed ge daan heb. Ik stap niet van het veld met het gevoel dat ik er al les aan gedaan heb." Mast, pas 22 jaar en elfvoudig internatio nal, sprak minder harde woor den over zichzelf, maar beoor deelde zijn spel wel met een lager cijfer: een vijf. „Het ging niet echt lekker", zei hij. „Dat komt denk ik omdat ik nog een beetje moet wennen aan mijn nieuwe positie. Voorheen speel de ik met nummer 6 of 7, maar nu sta ik tweederijer." Met de nederlaag tegen de zui derburen is er geen man over boord. Het is teurstellend, maar ook niet meer dan dat, oordeel den de Zeeuwen. „Tegen de Duitsers halen we alles uit de kast. Dan zullen we met veel meer variatie spelen. En we zul len ook winnen", sprak Mast strijdvaardig. door Joop van den Oudenhoven GOES - Het team van Ocken burgh haalde dit weekeinde één punt uit het dubbelprogramma van de eredivisie driebanden. Zaterdag werd in een wedstrijd met vele gezichten gelijkge speeld tegen Service Pack/Tap- perijke en gisteren incasseerde de ploeg een ingecalculeerde ne derlaag tegen Safety Holland, 0-8. Het was zaterdag in Brasserie Ockenburgh een strijd met vele gezichten. Met name de partij van Ron Schumann tegen Jef Philipoom was daaraan debet. Schumann had de partij op het oog volledig in handen, tot bij een 34-28-voorsprong Schu mann te veel tijd nam en 'door de klok' ging. Philipoom mocht vanaf acquit verder en profi teerde met een serie van 5 opti maal. De partij kantelde. De Belg rook zijn kans, Schumann verloor de concentratie en daarmee een ze ker schijnende winst: 43-50 na 46 beurten. Schumann kon niet meer uit brengen dan: „Ik dacht dat ik nog maar 10 seconden had ver bruikt. Ik was zo geconcen treerd dat ik niks in de gaten had. Stom." In plaats van 2-2 werd het zomaar 0-4. Voordien had Jean Paul de Bruijn in iets dat veel weg had van een demonstratiepartij John Tijssens ruim verslagen. De Hulstenaar speelde voor treffelijke en gaf Tijssens geen schijn van kans. Lange tijd speelde de Bruijn een moyenne van rond de 2.000. In de laatste beurten zakte dat iets, maar hij eindigde op het nog altijd fraaie 1.785. Een tevreden De Bruijn na af loop: „Ik ben de laatste weken goed in vorm. Ik was sinds een toernooi in Egypte niet hele maal fit. Pas de laatste dagen voel ik me weer in orde. Dat ver taalt zich in mijn spel. Vliegende start Het wedstrijdbeeld veranderde na de pauze volledig. Martin Spoormans verlamde met een vliegende start (serie van 9) Gerwin Valentijn volledig. Die probeerde krampachtig aa.v, klampen maar Spoormans^ de stratenmaker uit Sint brord in een ijzeren greep,55J na 40 beurten. Ockenburgh^ weer aansluiting bij de tea'e stander: 2-4. Roland Forthomme had a landgenoot Eddy Leppen taaie tegenstrever. De adeir.be. nemende strijd werd besliste het kleinst mogelijk verschil- 50-49 na 39 beurten. Zenuwen beheersten het slot van detweei strijd. Met 48-42 voorFortho®. me leek er niets meer fout te kunnen gaan. Doch die tw« puntjes kwamen er niet zomaai Eerst scoorde Forthomme e een. Een beurt later gebruikte hi voor een simpele driehoeken time out van wel twee minuten om, stijf van de zenuwen,tóch nog te eindigen. De stress was nog niet over want Leppens moest er nog vijf mdj nabeurt. Het werden er vier waarna Forthomme de misse van Leppens met een oerkreej begroette: 4-4. Noodlot In Nijmegen werd gistermiddai al snel duidelijk dat er tegenSa- fety Holland Verzekennge weinig te oogsten viel. Hoexd Ron Schumann het Henk Ka. braken erg lastig maakte, slceg het noodlot toch nog toe. Ea pechballetje voor de Rotter dammer bij 40-37 werd hes noodlottig. Habraken stapte naar de tafel en kwam pas weer terug toen het vijftigste pi® was gemaakt, 50-37 na 27beur ten. Martin Spoormans werd D Dion Nelin ondergedompeld ei kreeg een koude douche, 50-21 na 30 beurten. John Tijssens overkwam zo'n beetje hetzelfde als Schumann. Bij 49-42 vm de Tilburger maakte Tony Carl- sen de partij met een serie vat acht uit. Roland Forthomme was vol strekt kansloos tegen een sups rieure Dick Jaspers, 31-50na2J beurten. De vier spelers vanSa fety Holland hadden slechts 1! beuiten nodig om 200 puntert verzamelen. Ockenburgh wj nog altijd goed voor teammcv enne van 1.285. van onze sportredactie Het was het ergste wat hij als voetballer ooit had meegemaakt. Een pijnlijke afgang die een dag na de verloren wedstrijd tegen Roda JC (2-0) nog altijd voelbaar was. FC Twente-spits Jurgen Cavens viel zaterdagavond in de 82e minuut in, maar werd zeven minuten later alweer naar de kant gehaald door trainer René Vandereycken. Hij speelde te slap en gelaten en kon geen oorlog maken, zoals de Belgische trainer had gehoopt. De spits was woedend toen hij zijn rugnummer alweer zag knipperen en gooide uit frustratie zijn shirt op de grond en klapte ook nog eens demonstra tief naar de bank. „Ik was compleet ont goocheld. Ik kreeg van andere mensen te horen dat ik niet in de wedstrijd zat. Kan iemand mij uitleggen hoe ik dat had moe ten doen? We stonden met negen man op het veld. De trainer schreeuwde constant tegen me, hij wilde iets forceren, maar ik De Italiaanse t v-zender RAI 2 heeft vrij - dag videobeelden uitgezonden waar op te zien is hoe een aantal wielrenners zichzelf injecteert. De beelden horen toe aan de aanklager van Padua en zouden ge maakt zijn tijdens de Ronde van Italië van 2001. Onduidelijk is hoe de video in han den is gekomen van de tv-zender. Renners zijn niet herkenbaar op de beel den. In één geval meldde de commentator dat het ging om een voormalig winnaar van de Giro. De getoonde beelden moeten een deel van het bewijs vormen in een zaak te gen 27 wielrenners die de dopingwetge- ving zouden hebben overtreden. Een van de hoofdverdachten is Ivan Gotti, twee voudig winnaar van de Ronde van Italië. Het heeft de organisatoren van de in- doorwedstrijden in Birmingham wat tijd gekost, maar ze zijn er uit. Bram Som liep vrijdagavond bij de Energizer EuroSe- ries op de 800 meter. Aanvankelijk werd de Gendringer als tweede geklasseerd, eerst in 1.45,86 en vervolgens in 1.46,06. Gisteren werd in Lievin bij de laatste wed strijd uit de EuroSeries duidelijk dat Som in Birmingham uiteindelijk derde is ge worden. In 1.46,10. Ook die tijd bleek nog een Nederlands record. Het oude stond op naam van Rob Druppers, die in 1987 op 1.46,29 uitkwam. Som kreeg na een hoop correctiewerk van de Engelsen alsnog een definitieve uitslag mee. „Het was op de finishfoto duidelijk te zien dat ik derde was geworden, achter Wilfred Bungei en Hezekiel Sepeng. De tijd is officieel 1.46,10", zei de atleet, die in Lie vin op de 1000 meter niet tot grootse daden kwam. Hij eindigde als zesde in 2.20,50. Winnaar werd de Fransman Mehdi Baala in 2.17,18. „Het was zwaar me opnieuw te motive ren", zei de atleet. „Straks op het WK in door hoop ik drie keer in drie dagen te lo pen. Dan is de finale van de 800 meter de laatste afstand", keek hij vooruit naar half maart als hij terugkeert in de Engelse stad voor de WK indoor. van onze sportredactie BULAWAYU - De aanvoerder van het Australische cricketteam, Ricky Ponting, krijgt een warm welkom op het vliegveld van Bulawayo, Zimbabwe. De Australiërs spelen vandaag op de Queens Sports Club in Bulawayo een poulewed strijd voor het WK tegen Zimbabwe. Wereldkampioen Australië gaat als favoriet van start. foto Howard Burditt/Reuters kreeg er niks uit.René Vandereycken had de beslissing weloverwogen genomen, ver telde hij na de wedstrijd. Hij had voor het duel meerdere gesprekken met de topsco rer van Twente gevoerd. Ze spraken over de dood van zijn opa vorige week woensdag. Vandereycken: „Ik weet dat hij het moei lijk heeft en heb hem vooraf gevraagd of hij kon spelen. Jurgen zei dat hij er klaar voor was. Hij is als invaller meerdere keren heel agressief te keer gegaan, maar die gretig heid zag ik dit keer niet. Hij zat van onze aanvallers het minst in de wedstrijd." En daarom volgde de 'flitswissel'. „Ra- zendkwaad was ik, maar ik bracht weinig, dat klopt wel", zegt Cavens een dag later. „Ik had het gevoel dat ik de schuld kreeg van de nederlaag. Maar ik heb me kunnen beheersen en ben onder de douche gegaan. Ik ben blij dat ik niks gezegd heb, vaak krijg je daar later alleen maar spijt van. Ik ga ervan uit dat we er zo snel mogelijk als volwassen mensen over pra ten." GPD De vierde zeilwedstrijd in de finale van de America's Cup is gisteren in Auck land voor de derde keer uitgesteld wegens windflauwte. In de serie van negen duels leidt de Zwitserse Alinghi met 3-0 tegen bekerhouder Team Nieuw Zeeland. Beide schepen dobberden zondag drie uur op het water, klaar voor de start, voor tot uitstel werd besloten. Ernesto Bertarelli van Alinghi protesteerde tegen deze beslis sing. Volgens de miljardair stond er genoeg wind voor de zeilwedstrijd. „We hebben een onafhankelijk wedstrijd comité nodig", stelde Bertarelli. „Een co mité dat beslist wanneer een wedstrijd doorgaat. Zoals het nu gaat, lijkt het wel een dierentuin." Onder de huidige regels beslist één aangewezen wedstrijdleider of een wedstrijd al dan niet doorgaat. Dat is Harold Bennett, een Nieuw-Zeelander. In de regels staat dat als om half vier in de middag nog niet is gezeild de deelnemende teams kunnen meebeslissen. Dit gebeurde gisteren door Team Nieuw-Zeeland. Lance Armstrong is na viereneenhalf jaar huwelijk gescheiden van zijn vrouw Kristin. De Amerikaanse wielren ner heeft dat in een communiqué gemeld aan de Texaanse krant Austin American Stateman. Armstrong bereidt zich vanaf vandaag in Spanje voor op het komende wielerseizoen. Kristin blijft met drie kin deren achter in Austin. Het paar leeft al sinds eind januari apart. „We willen deze delicate kwestie regelen zoals we dat met andere moeilijkheden in ons leven gedaan hebben: samen, vastberaden en met toe wijding", aldus de viervoudig tourwinnaar in zijn verklaring. Jaap van de Sande hangt in de ringen tijdens de kamioenschappen van de Zeeuws- Brabantse turnkring. foto archief PZC door Roeland van Vliet In de lente van 1961 werden in Mid delburg voor het eerst in twintig jaar weer eens de kampioenschappen van de Zeeuws-Brabantse turnkring ge houden. En dat was niet in de laatste plaats omdat de provinciehoofdstad met De Schakel aan de Bachtensteene net een gloednieuwe turnaccommoda- tie had. Tijdens de ZEBRA-titelstrijd was de Vlissinger Jaap van de Sande, uitko mend voor Astrow Souburg, opper machtig. De veelvuldig kampioen van deze turnkring, de man ook die negen keer tweede werd op het Nederlands kampioenschap en nooit eerste, haalde ongekend hoge cijfers. Zwaaiend aan de ringen behaalde hij zijn minste re sultaat, maar dat was nog altijd 9,25. De rest van de beoordelingen waren ho ger. Op de zes onderdelen scoorde Van de Sande gemiddeld meer dan een hal ve punt meer dan de nummer twee van het kampioenschap, Rinus Mazure uit Breda. Hij reikte nooit hoger dan 9,10 punten en dat geeft aan hoe Van de San de heerste. Piet Vermeersch uit Sas van Gent kreeg de bronzen medaile omge hangen. Na afloop van de zaterdagse titelstrijd wees de voorzitter van de turnkring acht mannen aan voor het Nederlands kampioenschap. Driemaal raden wie daar tweede werd? Juist, Jaap van de Sande. Overigens was dit ZEBRA-kampioen- schap, gehouden op 11 maai-t, nog voor de officiële opening van De Schakel. Die was namelijk pas op 28 maart. Daarbij werd door verschillende spre kers het unieke van de gymzaal bena- drukt. Kosten noch moeite waren gespaard, zei de Middelburgse loco burgemeester A. J. Berenpas trots. En daarom had de zaal-13 bij 23 meter-de nieuwste snufjes: plafondverwarming, een verende vloer en een perfecte akoestiek. Overigens was het gebouw in het cen trum niet alleen om in te sporten, ook huisde de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden er. En daarom sprak delo- co-burgemeester bij de opening de treffende woorden: 'Ik zie in dit fraaie complex de synthese tussen de ontwik keling van de geest en de ontwikkeling van het lichaam'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 22