los laat zien dat hij het nog kan Adam Malysz spoelt kater weg Michaud verkiest de aanval als verdediging en wint Tyson bij rentree al in 49 seconden klaar iberharter stapt uit schaduw van Maier Nuyt ziek, Timmer onbedreigd kampioen rfZC 21 Twee keer goud voor Van Balkom Kirsipuu beste in Classic Haribo Zevende toernooizege Henin Schmitz pakt eindzege op Rhodos Warne twaalf maanden geschorst Vlijm sprint naar winst in Zwolle Jeroen Piket stopt met schaken Major League Baseball wil profcompetitie in Europa beginnen Wereldtitel bij junioren voor Olde Heuvel l Ivellens wint lotrace van •j Superprestige 'arderwijkse sprinter vergaart in Groningen zijn vijfde nationale titel maandag 24 februari 2003 WENEN - Patrick van Balkom heeft zaterdag bij een atletiek ontmoeting in Wenen zowel de 60 meter als de 200 meter ge wonnen. Zijn tijd, 6,73, op de 60 meter was maar een fractie langzamer dan de tijd (6,72) waarmee Timothy Beek een week geleden Nederlands kampioen werd. Hij legde de 200 meter af in 21,08. ANP MARSEILLE - De Estse wielrenner Jaan Kirsipuu heeft gis teren de tiende editie van de Classic Haribo gewonnen. Voor Kirsipuu, die rijdt voor het Franse AG2R, betekende het al de derde zege in het nog zo prille seizoen. Ook de Nederlanders mengden zich, na 196 kilometer tussen Uzès en Marseille, in de sprint. Max van Heeswij k van US Postal werd derde, Rabo- renner Bobbie Traksel finishte als zesde. AFP DUBAI - De Belgische tennisster Justine Henin-Hardenne heeft in Dubai haar zevende titel in het profcircuit veroverd. In een zware finale rekende de als eerste geplaatste speelster af met Monica Seles: 4-6 7-6 7-5. Martina Navratilova blijft op haar oude dag toernooien winnen. De Amerikaanse, 46 jaar inmiddels, was daar zaterdag, met de Russische Svetlana Koeznetsova de sterkste in het dubbel spel. Het koppel versloeg in de finale Cara Black en Elena Likovtseva met 6-3 en 7-6. Voor Navratilova was het de 168e dubbelspeltitel. AFP RHODOS - Bram Schmitz, beroepsrenner bij de Bankgirolo terij, is eind winnaar geworden van de Ronde van Rhodos. Hij veroverde zaterdag in de derde etappe de koppositie en verde digde deze gisteren in de slotetappe over 136 kilometer met succes. ANP MELBOURNE - De Australische circketbond (ACB) heeft bowler Shane Warne zaterdag twaalf maanden geschorst. De maatregel geldt vanaf 10 februari. Een 'pilletje van zijn moe der' om af te vallen, is de reden van de zware sanctie. De cric ketheid werd eerder deze maand op doping betrapt en mocht daarom niet deelnemen aan de wereldkampioenschappen. Warne kondigde aan beroep aan te tekenen tegen de straf. ,,Ik ben het slachtoffer van de antidoping-hysterie." RTR ZWOLLE - Wielrenner Mark Vlijm heeft zaterdag de Ster van Zwolle gewonnen. Hij was in de eerste wedstrijd van de top- competitie de sterkste in een sprint van een groep van onge veer veertig man. De tweede plaats was voor Marco Bos. Als derde eindigde Tom Veelers. ANP LEIDERDORP - Jeroen Piket, de voorlaatste winnaar van het HZ schaaktoernooi, verhuist naar Monaco. Hij stopt met schaken, om te gaan werken voor schaakmecenas Joop van Oosterom die in Monaco woont. Van Oosterom is rijk gewor den met het softwarebedrijf Volmac. GPD van onze sportredactie VIANEN - De Amerikaanse professionele honkbalorganisa ties beslissen dit najaar of zij een Europese profcompetitie op poten zetten. Afgevaardigden van Major League Baseball (MLB) waren onlangs in Neder land om de mogelijkheden van een profcompetitie te bespre ken. Theo Reitsma - voorzitter van de Nederlandse honk- en soft- ballbond (KNBSB) - noemt 2005 als mogelijke startdatum voor deze competitie. Frans van Aaien, bestuurslid van de Europese honkbalbond (CEB) en de internationale bond (IBAF), denkt dat het spektakel op zijn vroegst in 2006 kan be ginnen. De Europese profcompetitie wordt waarschijnlijk in zes lan den gespeeld: Nederland, Frankrijk, Italië, Duitsland, Tsjechië en Engeland. In ons land zouden Rotterdam en Haarlem - allebei of één van de twee - als speelsteden in aan merking komen, omdat daar goede accommodaties zijn. De profcompetitie, meer dan vijftig wedstrijden in nog geen vier maanden tijd, wordt gespeeld als ook de competitie in de hoofdklasse aan de gang is. Uit komen voor én een team in de hoofdklasse én een team in de profcompetitie is daarom niet mogelijk. Omdat de beste spelers mogelijk overstappen naar een professio neel team, dreigt uitholling van de Nederlands competitie. Van Aaien, ook nog bestuurslid van de Rotterdamse landskampioen Neptunus, is daarvoor niet bang. ,,Wij zullen zeker een aan tal spelers kwijtraken, maar te gen die tijd leveren de honkbal- scholen grote talenten voor de hoofdklasse. Ik verwacht dat het spelniveau op den duur stijgt." Van Aaien ziet ook voordelen voor de spelers van Oranje. Het merendeel houdt zich nu al uit sluitend bezig met honkbal ter wijl daar alleen de vergoeding van het NOCNSF tegenover staat. Zij kunnen in de profcom petitie meer verdienen én beter leren spelen. Bovendien kunnen spelers die nu nog de overstap maken naar Amerikaanse colle ges en teams, langer in Neder land blijven. De Europese profcompetitie is te vergelijken met de NFL Euro pe, de Europese American foot- ball-competitie, die gefinan cierd wordt door Amerikaanse football-organisaties. Maar daar waar de Amsterdam Ad mirals - het Nederlandse team in de NFL Europe - vrijwel vol ledig bestaat uit Amerikanen, kan het equivalent van het honkbal bevolkt worden door Nederlanders. Het niveau van de Europese profcompetitie moet vergelijkbaar zijn met 'double A' in Amerika: twee stappen onder de Major Lea gue. Dat niveau moeten de beste Nederlanders aankun nen. GPD KUSHIRO CITY - De negen tienjarige Nederlandse schaat ser Remco Olde Heuvel is giste ren in het Japanse Kushiro City wereldkampioen allround bij de junioren geworden. De rijder van de DSB-ploeg eindigde op de slotafstand 5000 meter in 7.18,41 op de tweede plaats ach ter de Duitser Robert Lehmann: 7.17,71. Olde Heuvel was eerder derde geëindigd op de 500 meter en winnaar van de 1500 en 3000 meter. In het eindklassement to taliseerde Olde Heuvel 161,766 punten. Lehmann eindigde als tweede met 163,682. Van de overige Nederlanders werd Rhi - an Ket vijfde met 165,226 en Lars Elgersma zesde met 165,393 Olde Heuvel, vorig jaar bij de WK in Collalbo winnaar van brons, is de negende Nederland se wereldkampioen bij de junio ren. De meeste voorgangers hebben daarna ook naam ge maakt bij de senioren: Falko Zandstra, Jan Bos, Bob de Jong, Mark Tuitert en, vorig jaar, Be- orn Nijenhuis. Bij de vrouwen won in Japan de Canadese Shannon Rempel de wereldtitel. Mariska Huisman was de beste Nederlandse op de zesde plaats, Jorien Voor huis (7e) en Willeke van Ben- them (23e) waren de ande re Nederlandse deelneem sters. ANP M „anonzesportredactie MEMPHIS - Het gevecht tus- tJ jenoud-wereldkampioen bok- ifn Mike Tyson en Clifford J? Etienne heeft zaterdag in ü3v Memphis slechts 49 seconden H «eduurd. Tyson stootte zijn jjjW eveneens uit de Verenigde Sta- ten afkomstige tegenstander in de eerste van de maximaal tien rondes knock-out. Het was de vijftigste overwin ning van Ttyson (36), die nu regerend wereldkampioen Lennox Lewis opnieuw wil uitdagen. De Brit gaf hem in juni vorig jaar een zware afstraffing die in k.o. eindig de. Begin vorige week was nog on duidelijk of het gevecht tegen Clifford Etienne zou doorgaan. Tyson meldde zich af omdat hij griep had. Toen hij die beslis sing een dag later herriep, leek zijn tegenstander plotseling niet te willen. Het kwam alsnog goed. T^son trainde de hele week niet. maar was toch zeer scherp. Hij verdiende 5 miljoen euro. Zijn verslagen tegenstan der kreeg een miljoen euro. „Ik ben blij terug te zijn", ver klaarde Tyson na zijn op vijf na snelste overwinning in zijn boksloopbaan. AFP/RTR «k jgorEric Korver 4 [IP^HAAG - Hij hóefde niet, ^rie Michaud, maar deed het =»jach.De Fransman koesterde in finale van de marathoncom- M Mie een voorsprong van één Mop rivaal Jan Maarten Hei man, maar koos voor de ver ding die hem het meest na ün het hart ligt: de aanval. frals zo vaak dit seizoen was tactiek lonend. Na de Rus Oleg Bozjev, twaalf jaar gele den, veroverde Michaud zater dag op de Haagse Uithof als tweede buitenlander de KNSB Cup. De apotheose van de marathon competitie was zoals verwacht: spetterend. Tot de allerlaatste bocht kon de strijd tussen Mi chaud en Heideman alle kanten op. Alles wat er verder op de Uithof gebeurde, was eigenlijk bijzaak. De ontsnapping van het drietal Bertjan van der Veen, Jeroen de Vries en de uiteinde lijke dagwinnaar Miel Rozen- daal was mooi, maar deed er ei genlijk toe. Wat de andere rij ders deden ook niet. Michaud en Heideman, dóórging het om. De twee kemphanen vertelden in die honderd vijf tig ronden het verhaal van het hele seizoen. Heideman was, zoals altijd, de man van de tactiek, de zuinige rijder die loerde op het juiste moment. Michaud verloochen de zijn karakter evenmin. Meer dere keren stoof de Nefit-rijder er in het oranje leiderspak van door, in eenzame pogingen weg te raken of in ieder geval Heide man te slopen. Het leverde een boeiend gevecht op. Zonder hel pers, gewoon man tegen man. „Zoals ik het het liefst heb", be kende Michaud lachend. „Dat is voor mij het echte marathon- schaatsen, geeft me veel voldoe ning." De sprint van het peloton pro moveerde ineens van bijzaak tot hoofdnummer. De vierde plek oordeelde over succes of falen, over glorie of die verdoemde tweede plek. Heideman leek lang goed te zit ten, maar verloor net voor de laatste bocht de koppositie aan Michaud. En de Fransman stond die plek niet meer af. Hei deman wist zich al ruim voor de streep geklopt, Michaud mocht zijn feest alleen vieren. Gepaste eenzaamheid, want Michaud was dit seizoen met voorsprong de beste. Voor Michaud (26) is de KNSB-cup, na twee zesdaag sezeges, de kroon op het werk. Maar meer nog dan de prijs telt voor de man uit Dronten het res pect van zijn collega's. Want dót verdiende hij in de afgelopen maanden onmiskenbaar. „Vind ik enorm belangrijk. Ik voelde ook dat veel mensen mij de winst gunden, en dat doet me heel goed. Ik denk dat ik dat heb afgedwongen met mijn aanval lende rijstijl.." GPD L* iinonze sportredactie ISARMISCH-PARTENKIR- [HEN - Stephan Eberharter rjgt deze winter de successen 12,'v aneen. De Oostenrijker die ag in de schaduw van Her- ann Maier stond, won zater- ógeen wereldbekerafdaling in imj irmisch-Partenkirchen en ierd een dag later in het Zuid- Mse skioord tweede op de V iaper-G. Het leverde hem de ti! iereldbeker afdaling op en een C* sant uitzicht op het binnenha- ia van de algemene wereldbe- D* ter uil(r va S;tJ ïóerharter liep uit op Bode Mil- ff, zijn voornaamste concur- VH( -..it. De Amerikaan eindigde W iterdag in het achterveld en «hoorde gisteren tot de uitval- s. Eberharter heeft, met nog «gen WB-wedstrijden voor de - Mg, een voorsprong van 185 sg2 aten op Miller. ot 13-1' I iORSELAAR - Bart Wellens M' zaterdag de laatste wed- ■U nijd van de Superprestige ddrijden gewonnen. De Belgi- «he wereldkampioen bleef in Kil wselaar Sven Nys voor. De arde plaats was voor Erwin Wecken. Vil sad sen Nys was voor de race al ze- 5" ervan de eindzege in het Su- erprestigeklassementHij won jf cyclus voor de vierde keer. -it lukte eerder alleen de Ne- Slander Hennie Stamsnijder. - sste Nederlander zaterdag a Richard Groenendaal op de II "vende plaats. ANP In het afdalingsklassement is hij na zaterdag niet meer te ach terhalen. Op de bijzonder lasti ge Kandahar-piste was Eber harter met 1.55,68 verreweg de snelste. Tweede was de Zwitser Didier Cuche op ruim een se conde achterstand, 1.56,75, voor de Amerikaan Daron Rahl- ves. Hij is tweede in de WB- stand, met 533 punten. Eber harter heeft er 710 Op het gladde en gevaarlijke parkoers haalden veel skiërs de finish niet. De pas gekroonde wereldkampioen Michael Walchhofer maakte de zwaarste crash. De Oostenrijker klokte de beste tussentijd, maar kwam daarna ten val. Hij was even buiten bewustzijn, artsen con stateerden evenwel geen ver wondingen. Walchhofer kaapte bij de WK in St Moritz verrassend de titel voor de neus van zijn landge noot weg. Eberharter pakte daar wel de titel op de Super-G. ,Dit is voor mij dan ook een spe ciale dag. Het parkoers was erg moeilijk, maar echt alles klopte bij mijIk was verrast dat ik zo 'n grote voorsprong had op Rahl- ves." Een dag later was Eberharter op de Super-G weer voorin te vin den. Hij moest alleen Marco Bü- chel voor zich dulden. De alpi neskiër uit Liechtenstein nam dankzij die overwinning de lei ding in het tussenklassement over van Cuche. Het was de eer ste WB-overwinning uit zijn loopbaan. Büchel kwam naar beneden in 1.16,13 en was daar mee 13-honderdste van een se conde sneller dan Eberharter. De Zwitser Tobias Grünenfel- der werd derde in Garmisch. De 31-jarige Büchel was dit sei zoen al een keer tweede en derde geweest, winnen was een nieu we ervaring. D PA/ANP De Poolse volksheld Adam Malysz veroverde zaterdag de gouden medaille op de grote schans. foto Alessandro Trovati/AP van onze sportredactie VAL Dl FIEMME - Adam Malysz, een volksheld in Polen, heeft zijn kater van de Olympische Winterspelen in Salt Lake City weggewerkt met de wereldtitel op de grote schans (K120). De 26-jarige Malysz bleef zaterdag in het Italiaanse Val di Fiemme via twee record sprongen de Fin Matti Hautamaki en de Japanner Noriaki Kasai voor. Malysz won de wereldbeker schanssprin gen in 2001 en 2002. Hij ging als een van de grote favorieten naar Salt Lake City, maar goud bleef uit. Op de grote schans pakte hij in de Amerikaanse stad zilver, op de kleine schans brons. Hij had dit seizoen nog geen wedstrijd gewonnen voor de wereldbeker. Nederland had in Ingemar Mayr een deelne mer aan het WK. Hij vloog vrijdag door de kwalificatie, maar werd zaterdag in de ech te wedstrijd in de eerste ronde uitgescha keld. Mayr eindigde uiteindelijk als 46e van de vijftig springers. Mayr sprong 102,5 me ter. Alleen de beste dertig van de eerste wed strijd sprongen nog een tweede keer. Malysz haalde zaterdag afstanden van 134 en 136 meter. Hautamaki bleef aardig in zijn spoor, waardoor een spannend duel ont stond. Het verschil tussen de nummer één en twee bedroeg maar 2,5 punt. De Duitse fa voriet Sven Hannawald kwam niet verder dan de zevende plaats. DPA ta I0NINGEN - Jan Bos was sgetijd slachtoffer van zijn ei- bmotivatie. De sprinter van J-ploeg combineerde de |elopen zomer het baanwiel- inen met schaatstrainingen. jgaf zijn lichaam amper rust «as daardoor al opgebrand jJj wrdat het winterseizoen goed "3- jwel was begonnen. „Ik had jezelf beter in bescherming 5 «eten nemen", blikte Bos tij- *4 os het NK sprint, dat hij won, mg- tos de wereldbekerwed- «2 r.jden en het WK (zevende) !de Bos teleur, maar in de itste weken kwam de felheid izijn slag terug. „Ik wil laten en wat ik nog kan", sprak Bos .ïrzijn voornaamste drijfveer |e nor het toernooi. De schaatser i Harderwijk loste gisteren Liü, krard van Velde als Neder- idskampioen. Jacques de Ko- 'Tj ;g pakte het zilver, Beorn Nij- [huis het brons, ra vijfde nationale titel biedt weinig houvast. Erben inemars en Van Velde had- de zege van de sprinter in 3 ;rspectief kunnen plaatsen, gar Wennemars zegde af om zo age ruimte in zijn overladen -j [ogramma te scheppen en Van is« jfjde kende in Groningen de cdige materiaalproblemen. De Ke, ais van Van Veldes rechter- és aaats veranderde de laatste d telkens van vorm. Hij pro- J srde zaterdag nieuwe buizen [t „En daarvan hebben we het nt sultaat gezien." Van Velde 5 - .eet in Groningen in staat zijn de 500 meter een lage 3 6'er te ijden. Hij deed er een halve se- v« mde langer over. „Dit komt op irPetervan der Hulst een ongelegen moment. Eigen lijk moet je nieuwe buizen in trainingsritjes uit kunnen pro beren en niet in wedstrijden." Dat Van Velde zijn zaakjes niet snel genoeg op orde kreeg, bleek op de slotafstand. Hij kwam al in de eerste bocht ten val. De tijd dringt ondertussen voor Van Velde. Over drie weken is de WK afstanden. „Het kan snel de goede kant opgaan, maar het kan ook nog een paar weekjes duren voordat de schaatsen weer in orde zijn." Sprak Van Velde over een onge lukkig moment, Bos uitte zich na zijn titel juist tegenoverge steld. „Je hebt even zo'n prikkel nodig. Er valt in een keer heel veel druk van mijn schouders. Hier kan ik weer mee verder." De sprinter dankt zijn progres sie van de laatste weken aan kleine veranderingen in de trai ning. „Ik luister nu goed naar mijn lichaam. Wat ik moet doen, heb ik ook gedaan." Shorttrack Het probleem is gewoon dat Bos veel dingen leuk vindt. Zo ver beterde hij zijn bochtentech niek dankzij de shorttracktrai ningen van Jeroen Otter. „En dan denk ik: 'Ik ga shorttrac- ken'." De Harderwijker wil samen met zijn broer Theo en Teun Mulder tijdens de Zomerspelen van Athene uitkomen op de olympi sche sprint. „Ik wil het combi neren met het schaatsen, maar ik zal wel meer rust moeten ne men tussen de verschillende trainingskampen. Afgelopen zomer ging ik van het ene naar het andere. Maar het schaatsen blijft voor mij het belangrijk- GRONINGEN - Marianne Timmer, die hier gefeliciteerd wordt door Yvonne Leever, werd op haar sloffen Nederlands sprintkampioene, ste", aldus Bos. GPD Doordat Andrea Nuyt na de eerste dag ziek afhaakte, had ze op dag twee geen concurrentie meer. foto Marcel Antonisse/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 21