PWG strandt in zicht van haven Grote sprong voorwaarts HWP PZC Middelburg houdt winst in eigen huis 19 miners uit 's-Gravenpolder missen rechtstreekse promotie naar ereklasse 4an de Ven eeft niet op a zware val Zes Zeeuwse judomedailles in Gilze Veteranen derde in halve marathon Bijrol voor librespelers in titelstrijd Hage wint motorcross in Oirschot Ontmoeting bridgeclubs op veerpont maandag 24 februari 2003 prKoen de Vries GRAVENPOLDER - De dam ns van PWG 's-Gravenpolder -den zaterdag vele uren heen ioitUeer geslingerd tusen hoop rtees. De hoop was gevestigd je titel in de hoofdklasse met daaraan verbonden promotie it de ereklasse, de hoogste isevan Nederland. «was er dat tegenstander gumageest in het laatste iel)' spetitieduel roet in het eten icht astrooien. Het werd het laat- Het 13-13-gelijkspel bleek niet genoeg. Het Drentse •ien/DTK dat Dordrecht met cijfers versloeg, scoor- t;evenveel wedstrijdpunten, ar bleek bij het scheiden van markt zes bordpunten meer hebben behaald. reklasse ch is nog niet alle hoop verlo- I maart speelt PWG een raafosingswedstrijd tegen de ier tien uit de ereklasse. P* jdt dat duel verloren, dan aop 22 maart bij winst op de Met imerelf uit de ereklasse pro- (63e tie alsnog behaald worden, dp was er volop aan het begin ade middag in Ons Dorpsle- be- a, het dorpshuis van 's-Gra- ir, Rinsumageest, op sier het sterkste team van de isse, bleek de verre reis uid-de omgeving van Dokkum •cor ;t slechts negen man aan- irdte hebben. Het betekende iard 's-Gravenpolder met een 3- :va oorsprong kon beginnen. Te lde ijkertijd was er vrees, want '.ijlFriezen waren verder afge- siai id met hun negen beste spe- Zf- loraper Isnel bleek de klasse van Rin- ;ens mageest. De achterstand ad middels een snelle zege Dt a Tjalling Goedemoed op at Walraven weggewerkt en 'és ie andere borden stonden ve- PWG'ers er niet best voor. )H as Gunter hield zijn ploeg vr- ikzij een remise met Taeke 'ka :oistra op de been (4-4), maar aradaaropvolgende nederlaag si Bennie Provoost tegen r- H oirMaurice Steketee Het volledige damteam van PWG 's-Gravenpolder is na het gelijkspel tegen Rinsumageest in afwachting van het resultaat van concurrent Hijken/DTK. Op het dambord de stand van de door Jan van de Weteringh (midden) gewonnen slotpartij. foto Willem Mieras voormalig jeugdwereldkampi oen Wiebe van der Wijk was een enorme domper. Provoost liet zich door zijn ei gen klok volledig verrassen en kwam één seconde tekort om de vijftigste zet te voltooien: 4-7. Na remises van Arjo Kousema ker tegen Gabriel Heerema en Erwin Hamers tegen Gerlof Kolk laaide de hoop weer wat op door een zege van topscorer Daaf Kasse tegen Jappy de Vries (9-9), maar de standen op de res terende drie borden waren niet van dien aard dat de broodnodi ge zege binnengehaald kon wor den. Dramatisch slecht was cle situa tie voor Andres van den Berge tegen Rein van der Pal en de sta tus quo op de borden van John ny de Leeuw en Jan van de Weteringh bood geen zicht op succes. Van den Berge moest zich snel gewonnen geven (9-12) en na een oneindig lang lijkende analyse moest De Leeuw tegen Douwe Kootstra in remise be rusten (10-13). Glimpje hoop Een glimpje hoop was er in de partij van Jan van de Weteringh. De Tholenaar had zich na een zwakke opening tegen Rudolf Smedinga knap teruggeknokt en kwam in het eindspel met ie der één dam twee schijven voor. Wanneer Van de Weteringh zou winnen, was er nog een kans. Ook een gelijkspel zou wellicht genoeg zijn voor de titel. Con current Hijken stond weliswaar voor tegen Dordrecht, maar had aan de drie winstpartijen er pre cies één te weinig. In de kantine werd de stelling van de laatste PWG'er van alle kanten bekekenDe weg naar de zege bleek een hobbelig zand paadje. Van de Weteringh leidde zijn opponent echter precies in de goede richting en diens po ging tot vereenvoudiging van de stand bleek een doodlopende weg: PWG 's-Gravenpolder - Rinsumageest 13-13. Zou het toch nog kunnen? Aanvankelijk bleek uit telefo nisch contact van wel. Hij ken zou winnen, zou door die zege evenveel wedstrijdpunten en zelfs een gelijke marge aan bordpunten overhouden, maar PWG zou meer bordpunten ge scoord hebben. En dat, zo schrijven de regels van de dam- bond voor, zou in het geval dat er geen enkel licht tussen twee teams is, de doorslag geven. Gedachten Terwijl in 's-Gravenpolder de schijven alweer in de doosjes za ten, werden in Drenthe in het laatste kwartiertje de bakens verzet. Hijken won niet drie, maar vijf partijen. De gedach ten gingen terug naar die ene partij van Bennie Provoost, die op zijn klok één seconde tekort- kwam. Eén seconde tekort voor de titel, mijmerde menig dam mer. Er werd ook opnieuw stil gestaan bij de partij die Aart Walraven enkele maanden gele den speelde tegen Jacob Okken van kampioen Hij ken. Walra ven had de veel sterkere Okken eigenlijk al verslagen, maar in een aanval van pure damblind- heid haalde hij zijn dam op de verkeerde plaats. Daardaar won PWG nietmaar kon Hij ken met een gelijkspel naar Drenthe ontsnappen. De Zeeuwse dam mers strandden niet alleen in het zicht van de haven, op volle zee hadden ze ook al onnodige averij opgelopen. Gelukkig kon de jonge Bennie Provoost leven met de ontkno ping: „Vandaag overkomt mij zoiets, morgen gebeurt het bij een ander." De mooiste en meest relativerende woorden kwamen uit de mond van teamleider Kees Rijk. De man uit Lewedorp had zichzelf zaterdag naast het team gezet, maar bleef de zaken helder zien. „Er wordt beweerd dat we een middelmatige ploeg zijn in de hoofdklasse en dat is in dit geval misschien ook wel het mooie. Op papier komen we pas op de zesde plaats in deze klasse. Het betekent dat we fan tastisch hebben gepresteerd. Het is geen kunst als de nummer één uit de tenniswereld van de nummer honderd wintMaar als de nummer honderd de nummer één verslaat, dan heeft hij het geweldig gedaan. Zoiets geldt ook voor ons." PWG 's-Gravenpolder - Rinsuma geest 13-13. Henk Gunter - niet opgekomen 3-0, Aart Walraven - Tjalling Goedemoed 0-3, Jan van de Weteringh - Rudolf Smedinga 3-0, Bennie Provoost - Wiebe van der Wijk 0-3, Andres van den Berge - Rein van der Pal 0-3, Johnny de Leeuw - Douwe Kootstra 1-1, Arjo Kousemaker-Gabriel Heerema 1-1, Rens Gunter - Taeke Kooislra 1-1, Daaf Kasse - Jappy de Vries 3-0, Er- win Hamers - Gerlof Kolk 1-1. ijt,! KG WOOD - Rinus van de Ven :ma tam zaterdag nog zwaar ten iltijdens de eerste manche van Brits motorcrosskampioen- :ap in de 85cc-klasse. Zes nreurs reden over hem heen ide jonge Vlissinger werd af- jj werd naar het ziekenhuis. In 4 derde manche was hij giste- lechter alweer de oude en liet ij alle buitenlandse toppers thterzich. ride Ven nam op uitnodiging de Britse motorcrossbond i de wedstrij d in het En- q dse Ringwood. Zaterdagmid- M igging het echter mis voor het atienjarige motorcrossta- M d Als enige buitenlander in Kt -deelnemersveld van veertig neurs was hij de kwalifica- =nog uitermate goed doorge ien, met pole-position als idresultaat. Maar vlak na het iilen van het starthek voor de jjj ^te manche slipte zijn motor 5gen sloeg Van de Ven in volle art over de kop. Zeker zes Mreurs konden hem niet meer «wijken. een witte vlag met een «d kruis en wist meteen dat d fout zat", beschrijft 3 vader het ongeluk. „Zijn yn zat vol bandensporen. Ge- ihg stond hij vrij snel weer maar hij wist helemaal niet ar hij was en dacht dat hij ahet dromen was. We zijn di- ctmet een ambulance naar het henhuis gegaan, maar de ikter kon niks vinden. Waar- %lijk heeft hij gewoon een bckout gehad, want lang zaan kwam zijn geheugen vc srterug." wilde Van de Ven zondag 17. S'oon weer meerijden in de ii- manche. Tot ongenoegen a zijn ouders, maar toen de 'her hem gezond had ver aard, gaven ze uiteindelijk toestemming. „We wilden 'genlijk niet dat hij reed. Maar ij voelde zich weer goed en zei: 'gaze allemaal pakken. Dat ft hij ook gedaan", vertelt 'der Van de Ven. 1 aderde manche verliep vlek- ^oos voor de jeugdige Vlissin- Hij nam direct vanaf de Èrt de leiding en gaf die niet I Jsr uit handen. ^de meet had hij ruim twee se inden voorsprong op de num- ïtr twee. Van de Ven senior: &t is een hectisch weekeinde Nest en we zijn blij dat het 1 zo goed is afgelopen." doorSven Remijnsen SAS VAN GENT - De Zeeuwse spelers op de lagere borden hielpen Het Witte Paard zaterdag een grote sprong voor waarts op weg naar het kampioenschap in de eerste klasse B. De winstpartijen van Koen Leenhouts, Kees Nieuwelink en Hans Groffen bezorgden de schaak vereniging uit Sas van Gent de over winning in de topper tegen Eindhoven: 6-4. Na zes van de negen speelronden heeft HWP tien punten verzameld, evenveel als HMC Calder. De ploeg uit Den Bosch, waarvan eerder deze competitie met 6-4 werd verloren, heeft echter een stuk minder bordpunten: 35, tegenover 42 voor de Zeeuws-Vlamingen. HMC moet bovendien in de volgende ronde aantreden tegen Eindhoven, dat in Sas van Gent twee punten achterstand op liep. De situatie is dus simpel: als HWP geen misstappen meer begaat, keert het team na een afwezigheid van een jaar alweer terug in de meesterklasse, het hoogste niveau van Nederland. Volgens Kees Nieuwelink moeten hij en zijn ploeggenoten de resterende drie ronden stand kunnen houden. „Als we dit nog uit handen geven, zijn we dom bezig." Topbezetting Het Witte Paard trad zaterdag in de ei gen Roselaer in een topbezetting aan. De Eindhovense teamcaptain Fred Hallebeek, die zelf op het zevende bord van Koen Leenhouts verloor, voorspel de halverwege de wedstrijd al dat zijn formatie met 6-4 zou verliezen. „Dit HWP is een topteam. Ze kunnen het zich zelfs permitteren om een sterke schaker als Hans Groffen op het tiende bord te zetten." De Brabanders gingen het duel met de medekoploper in met een gewijzigde samenstelling aan de bovenste borden. „Daar is niet uitgekomen wat we er van hadden verwacht", erkende Hallebeek. De vaste nummer twee Martijn Damba- cher won op bord vier weliswaar van Gunter Deleyn, maar op bord drie leed Joost Berkvens, normaal gesproken kopman, een verrassende nederlaag te gen Geert van der Stricht. De Belgisch international in Zeeuws- Vlaamse dienst won zijn vierde partij van het seizoen en behield daarmee zijn honderdprocentscore. Kees Nieuwe link en Hans Groffen bleven in absolute zin de voornaamste puntenpakkers met vierenhalf uit zes. Samen met Koen Leenhouts zetten ze HWP na vier par tijen op een voorsprong van drie pun ten, die beslissend bleek. Leenhouts mokte na afloop over een ge miste kans op een nog snellere overwin ning. „Ik had een toren kunnen winnen. Dat zag ik niet, terwijl het iets is dat je leert als je net een jaar schaakt. Ik heb mezelf zo onnodig hard laten werken." Tegenstander Hallebeek had toen zijn eigen kansen al vergooid. „Hij was veel te optimistisch", oordeelde de Oostbur ger. „Ik bouwde mijn partij rustig op en had een beter eindspel. Daar bakte hij niet veel van. Hij bakte er eigenlijk he lemaal niks van." Groffen speelde een feilloze partij tegen Jos Sutmuller, die hun vorige duel nog niet was vergeten. Groffen: „Hij maak te toen een verschrikkelijke fout in de opening en ik won na zeven zetten." Ditmaal hield Sutmuller het 33 zetten vol, maar zijn Vlissingse opponent wist even over de helft al dat hij niet meer kon verliezen. „Ik kwam iets makkelij ker uit de opening, had een structureel voordeeltje en hij kwam er niet meer uit." Nieuwelink beperkte zich in de ope ningsfase vooral tot verdedigen tegen Jan Vosselman. De schaker uit Zuid- dorpe had het beste voor het laatst be waard, want hij zette het eindspel vol ledig naar zijn hand met een stukoffer. Bernard de Bruycker, die zelf niet speelde en de rol van teamcaptain voor de gelegenheid overnam van Walter Cardon, was toen nog niet gerust op een goede afloop. „Kees wil in z'n enthousi asme nog wel eens van de Eiffeltoren springen." Maar Kees won en toen, vele schermut selingen verder, de Schot Paul Mot- wani op het tweede bord de vrede te kende met Bas van der Plassche, won ook Het Witte Paard. Kopman Helmut Cardon, afkomstig uit Sas van Gent, leek in de lange slotpartij vervolgens het voorbeeld van de andere Zeeuwen te volgen. Cardon, die voor de vierde keer op rij met zwart speelde, kon een voordeel van twee pionnen echter niet verzilveren, omdat Johan van Mil zijn loper hinderlijk opstelde. Het werd re mise, waarna Bernard de Bruycker zijn eerste man te kennen gaf wat h ij met het gevaar op de diagonaallijn zou hebben gedaan: „Ik had er een rotsblok tussen gegooid!" Het Witte Paard - Eindhoven 6-4. H. Cardon - J. van Mil remise, P Motivani - B van der Plassche remise, G. van der Stricht - J. Berkvens 1-0, G. Deleyn - M. Dambacher 0-1, E. van Beers - F. Kuijpers remise, B. Mi- chiels - E. Sziva remise, K. Leenhouts - F. Hallebeek 1-0, J. Goormachtigh - MVinckO- I, K. Nieuwelink - J. Vosselman 1-0, H. Grof fen - J. Sutmuller 1-0. HWP-kopman Helmut Cardon speelde een lange partij tegen Johan van Mil, die in remise eindigde. foto Charles Strijd GILZE - De Zuid-Nederlandse judokampioenschappen voor de jeugd van twaalf tot vijftien jaar leverden zaterdag zes Zeeuwse medailles op, waarvan vijf voor de Middelburgse sportschool Geelhoed. Sam van 't Westende was uitblinker met goud in de klasse tot 34 kilogram. Hij versloeg in de halve finale Fabian Vos met koka. In de eindstrijd tegen Peter Nuijten was een de-ashi- barai goed voor een yuko en de daaropvolgende houdgreep re sulteerde in de overwinning. Frederike Baldouf veroverde zil ver in de categorie tot 52 kilogram. Ze verloor in de finale van Michelle Palings. Derde plaatsen waren er voor Irma de Haan (tot 48 kilogram). Robbin van de Bor (tot 38 kilogram) en Jes sica van Belzen (tot 36 kilogram). De zesde Zeeuwse medaille ging naar Boy de Punder van Judo Ryu Van Schaik uit Oost-Souburg. De Punder moest in de fi nale tot 5 0 kilogram zijn meerdere erkennen in Eddy de Bruin Alle Zeeuwse prijswinnaars plaatsten zich voor het Neder lands kampioenschap, dat op zaterdag 15 maart in Nieuwe- gein wordt gehouden. OUD-BEIJERLAND - Atlete Huquette Declerq van Dynami ca heeft in de Heinenoordtunnelloop over 21 kilometer de derde plaats behaald bij de vrouwen D55. Ze liep een tijd van 1 uur, 41 minuten en 32 seconden. Eddy Smit (Delta Sport) pakte de derde plaats bij de mannen H5Ó in 1 uur, 19 minuten en 16 seconden. Wim Besuyen (Dynamica) werd vijfde. De halve marathon bij de senioren werd in 1.07.54 gewonnen door de Keniaan David Coech. Rachid ben Meziane eindigde als zevende in 1.12.28. TILBURG - De Zeeuwse deelnemers aan het gewestelijk kampioenschap libre eerste klasse hebben niet voor een ver rassing kunnen zorgen. Brian Orij uit Colijnsplaat eindigde op de vijfde plaats en Martin Capelle uit Oosterland werd ze vende. De verwachtingen waren al niet hooggespannen en kwamen tijdens het toernooi uit: de tegenstand was eenvoudigweg te sterk. Met 2 punten, een moyenne van 4.99 en een hoogste se rie van 41 zat er niet meer in dan een zevende plaats voor de nieuwe eersteklasser Capelle. Orij, die juist boven zijn aan- vangsmoyenne bleef, deed ervaring op bij de senioren. Met 6 punten, een moyenne van 6.430 en een hoogste serie van 35 was de vijfde plaats het hoogst haalbare. De overwinning ging naar Kalis uit Zevenbergen, die in de finale ook nog tekende voor de hoogste partij van het toernooi: 18.571. Hij versloeg Van Oosterwijk uit Goirle in zeven beurten (130 caramboles) en eindigde op 12 punten en 8.846. De Ron uit De Heen werd derde. VLISSINGEN - Stefan Hage lijkt klaar te zijn voor het Ne derlands kampioenschap motorcross. De coureur uit Borssele bewees dat bij een districtswedstrijd in Oirschot. Hij won bei de manches in de klasse 65cc grote wielen. Hage was in het veld van 25 deelnemers tot twee keer toe oppermachtig. In de eerste manche leidde hij van start tot finish. Bij de tweede reeks was hij als derde weg, maar pakte hij in de derde ronde de leiding. Die stond hij niet meer af. Beide keren had de jeug dige crosser een voorsprong van een halve minuut op zijn ach tervolgers. De eerste wedstrijd om het Nederlands kampioenschap vindt op zondag 9 maart plaats. 0-1, 7. R. Bosters - J. op den Kelder 0-1,8. C. Boogaard - M. Anink remi- door Roeland Alders VLISSINGEN - Middelburg deed in de titelrace in de derde klasse van de landelijke schaak competitie goede zaken door Sliedrecht te verslaan. De reser ves van Het Witte Paard verlo ren zaterdag een klasse hoger nipt van Sopsweps. HWP Sas van Gent 2 - Sopsweps 3,5-4,5: Het tweede team van HWP heeft nauwelijks nog de- gradatiezorgen, maar het sterke Sopsweps was een maatje te groot. De Sasse formatie kwam in een redelijk gelijkopgaande wedstrijd telkens net tekort. Al leen Jo Krijgelmans boekte winst. Doordat Christophe Gre- goir en Tom Piceu hun partij verloren, ging ook de eindover winning naar de bezoekers. Gedetailleerd: 1. T. Piceu - M. Peek 0-1, 2. S. Geirnaert - T. Bottema re mise, 3 C. Gregoir - J. Booij 0-1, 4. M. de Waal - F. Smeele remise, 5. I. Timmermans - E. Sibbing remise, 6 J. Krijgelmans-J. v/d Berg 1-0, 7. H. Provoost - D. Koetsier remise, 8. M. v/d Zalm - T. Niemeijer remise. Middelburg - Sliedrecht 5,5- 2,5: De Middelburgers boekten een regelmatige zege met Vyat- chetlav Ikonnikov weer in de gelederen. Enkel Sven Stange moest een nederlaag incasseren. Johan de Wolf, Tycho Burger- hoff en Bert Henderikse zetten hun partij in winst om, zodat de punten in Middelburg bleven. De uitslag had nog groter kun nen uitvallen als ook René Tiggelman en Cor Jansen hun voordelige stellingen hadden verzilverd. Gcdctaileerd: 1. V. Ikonnikov - J. van Rekom 1-0, 2. S. Stange - R. Klop 0-1, 3. R. Tiggelman - G J. van Vliet remise, 4. J de Wolf - B. v/d Donk 1-0, 5. C Jansen - H Klein re mise, 6. W.J. Pannekoek - T. Slag boom remise, 7 T. Burgerhoff - P. v/d Berg 1-0, 8. B. Henderikse - F Ter louw 1-0. Souburg - DSC Delft 2 3-5: Waar vorig jaar nog werd ge stunt, kon Souburg nu geen vuist maken tegen het Delftse team. In de beginfase zag het er niet onaardig uit, maar naarma te de wedstrijd vorderde, werd de situatie uitzichtloos. Jeroen Hekhuis pakte toen de neder laag al was geleden nog een overwinning en ook Roeland Alders bracht op de valreep nog een punt binnen. Gedetailleerd: 1. J Dekhuis - A. Bosma 1-0, 2. M. Boelhouwer - M. Wortel 0-1, 3. C. Boelhouwer - M. Kouwenhoven 0-1,4. K. Zomer - A. Beltz remise, 5 R, Alders - G. Smit 1-0, 6. M. Koolhoven - S. Venver Terneuzen - Overschie 1-7: Een zwaar gehavend Terneuzen had helemaal niets in te brengen te gen Overschie. Ralf Gommers, Chris Ghijsels en Jan en Albert- Jan Breukelman waren niet van de partij en dat gemis deed zich gelden. Ook kozen de Zeeuws- Vlamingen voor een sterk twee de team. zodat men met een fan tasieopstelling aantrad. Wifried Vleeskens redde tegen het ster ke Overschie de eer. Gedetailleerd: 1. K. Freeke - E. Brandenburg 0-1, 2. G. Kamminga- R. Fokkink 0-1, 3. W. Vleeskens - K. Looijmans 1-0, 4. J. Gernaert - H. Ochtman 0-1, 5. D. Lansay- W Haj- enius 0-1, 6. P. de Vroe - R. Ruiten berg 0-1, 7. W. Cleeren - C. Feelders 0-1,8. M. Freeke - A. Segers 0-1. Vlissingen - Bergen op Zoom 1,5-6,5: Vlissingen ging ten on der in het geweld van Bergen op Zoom. De achterstand was al snel hopeloos. Een lichtpuntje voor Vlissingen was dat Henk Massink weer van de partij was. Zijn aanwezigheid leverde de enige overwinning op. Op het laatste bord had invalster Patty Saalheim nog voor een punt kunnen zorgen, maar zij kon de winst niet vinden. Toen de wed strijd al gelopen was, kon Paul van Rooijen nog een half puntje aan het totaal toevoegen. Gedetailleerd: 1. E. Clarisse - S Me- nyeyevsten 0-1, 2 H. Massink - M. van Herck 1-0, 3. E. van Hecke - T. van Hoofstat 0-1, 4. P. van Rooijen - F. Schouten remise, 5. E. van Driel - P. Speek 0-1, 6. H. Weiten -J. Haver- mans 0-1, 7. H. Westerweele - N. Vanderhallen 0-1, 8. P. Saalheim - P. Hamers 0-1 VLISSINGEN - Het naderende einde van de PSD heeft de bridgeclubs van Lamswaarde en Reimerswaal geïnspireerd tot een bijzonder afscheid. Op woensdag 5 maart ontmoe ten de leden van beide vereni gingen elkaar op het veer Krui- ningen-Perkpolder. Een salon wordt 's avonds inge richt voor een onderlinge bridgedrive op de pont, die om 19.00 uur uit Kruiningen ver trekt en om 19.30 uur uit Perk- polder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 19