Blix stelt Bagdad op de proef 11 Vuurzee eist veel doden in nachtclub VS Inferno na explosie in New York pot 5 FORS K EIIK E Sms-dienst waarschuwt bij aanslag in de buurt Dikke katten niet meer in recordboek Kroatië vraagt formeel lidmaatschap EU aan Verzekeringspas hele EU op komst Grote drugsvangst in Antwerpen Troepen YS naar zuiden Filipijnen Bejaarde premiejager opgepakt Moordenares (15) krijgt levenslang Britse cursus promoot orale seks tegen zwangerschap inspecteurs dwingen Irak om Al Massoud 2-raketten te vernietigen Afrikaanse top verklaart zich tegen oorlog Irak ITALIAANSE KEUKENS «fe YSg& AXEL Een kolom van rook en vlammen stijgt op na de explosie bij de olieraffinaderij op Staten Island van onze redactie buitenland NEW YORK - Tijdens het lossen van on geveer 100.000 vaten benzine is gisteren een binnenschip geëxplodeerd aan de kade van een grote olie- en gasopslag- plaats in Staten Island, in het zuiden van de stad New York. De ontploffing veroor zaakte een enorme brand op het terrein van ExxonMobil. Een grote zwarte rookpluim was tot in de verre omtrek te zien. Volgens burgemèes- ter van New York, Michael Bloomberg, en het Witte Huis in Washington zijn er geen aanwijzingen voor een terroristi sche daad. Er vielen volgens de politie zeker één do de en twee gewonden. De brandweer zet te ongeveer tweehonderd mensen in om de vlammenzee te bedwingen. De brand was na enkele uren onder controle. Om wonenden kregen het advies ramen en deuren te sluiten en niet de straat op te gaan. Staten Island ligt in het zuidelijk deel van de miljoenenstad en grenst aan New Jersey. De explosie gebeurde vrijdag morgen (lokale tijd) in de waterweg Ar thur Kill tussen Staten Island en New Jersey. Veel Newyorkers dachten aan vankelijk aan een aanslag zoals die op 11 september 2001 op de Twin Towers in de wijk Manhattan. Volgens Amerikaanse foto AP media was er zelfs even sprake van pa niek in stadsdelen, maar al snel werd duidelijk dat het nagenoeg zeker om een ongeval ging. De olieprijs steeg kort na het eerste bericht over de explosie, maar al snel herstelde de markt zich. Over de precieze ooi-zaak van de explosie was vrijdagavond nog geen duidelijk heid. Mogelijk heeft een vonk van een elektrisch apparaat het vuur veroor zaakt. ANP van onze redactie buitenland WEST WARWICK - Tientallen mensen zijn om het leven geko men door een uiterst felle brand in een nachtclub in het Ameri kaanse West Warwick (Rhode Island). De brand ontstond op het podium tijdens een rockcon- cert. Het vuurwerk dat bij de show hoorde, zette in enkele minuten de hele zaal in lichterlaaie, al dus ooggetuigen. Het dodental stond gisteravond op minstens 86, maar de autoriteiten sloten een stijging van het aantal slachtoffers niet uit. Er zijn on geveer 160 tot 170 gewonden, van wie er veertien in levensge vaar verkeren. De brand in de club The Station is de tweede grote ramp binnen enkele dagen met tientallen slachtoffers in een Amerikaanse uitgaansgelegenheid. Maandag stierven 21 personen in een club in Chicago nadat er paniek was uitgebroken. De brand in The Station brak uit aan het begin van het concert van de hardrockband Great White. Op dat moment waren ongeveer 250 personen in het gebouw. De gitarist van de groep is vermist. Het vuur van de pyrotechniek zette het geluidsisolerend schuim op de wanden en het pla fond in vlammen. Het gebouw van een verdieping brandde ge heel uit. De club had wegens de geringe omvang geen sprinkler installatie nodig. De autoriteiten onderzoeken of de band een vergunning had om op het podium vuurwerk af te Advertentie ITALIAANS D E S I 6 N GREVEIINGENSTRAAT10H 4301 XX ZIERIKZEE TEL. 01 11 - 45 07 10 www.porskeukens.nl steken. Volgens zanger Jack Russell had de groep toestem ming voor de speciale effecten. Maar de directie van The Sta tion verklaarde niet op de hoog te te zij n geweest van het feit dat de band pyrotechniek wilde ge bruiken en dat er dus ook geen toestemming was verleend. De band was net begonnen aan het eerste nummer toen het mis ging. „De zaak vloog in brand alsof het 4 juli was", aldus zan ger Russell. Op 4 juli vieren de van onze redactie buitenland LONDEN - Nieuw: terreu ralarm per sms. Sinds een week kunnen alle inwoners van Londen een tekstbericht op hun mobiele telefoon krij gen als er bij hen in de buurt een aanslag wordt gepleegd. Geef je postcode door en je wordt niet alleen gewaar schuwd in het geval van een aanslag, maar je krijgt ook instructies over evacuatie en een routebeschrijving voor het dichtstbijzijnde zieken huis. Een abonnement kost zo'n 2,5 euro per jaar, de be richten zelf zijn gratis. „Als er een aanslag plaats vindt, raken mensen in pa niek omdat zij niet weten wat ze moeten doen", zegt David Pieterse, de directeur van het bedrijf Cats dat de dienst le vert. Cats staat voor City Alert Texting System. „Onze dienst draagt bij aan een be heerste evacuatie. We kun nen de boodschap snel en onder een groot publiek ver spreiden en door de postco des kunnen we de instructies heel precies toespitsen Duizenden mensen hebben een abonnement genomen sinds de dienst op 13 februari werd gelanceerd. Precies rond die tijd werd het vlieg veld Heathrow met tanks be waakt en waren er in Londen honderden extra politie agenten op straat in verband met een mogelijke aanslag van Al Qaeda. Exacte cijfers zegt Pieterse niet te kunnen geven. CATS zegt niet naar winst te streven, maar op termijn juist naar opheffing van zichzelf. Pieterse zou het liefst zien dat de autoriteiten de sms'jes zelf gaan verstu ren, zegt hijAP Amerikanen met veel vuurwerk hun Onafhankelijkheidsdag. De meeste slachtoffers vielen toen zij in paniek naar buiten probeerden te komen, maar door het gedrang bij de hoofdin gang niet aan het inferno kon den ontsnappen. Veel bezoekers verzuimden een van de drie nooduitgangen te gebruiken, constateerde de brandweer. De gouverneur van Rhode Is land zei tijdens zijn bezoek aan de rampplek dat het een trieste dag voor zijn staat was. „Het had niet mogen gebeuren. Het had niet hoeven te gebeuren", aldus Don Carcieri. ANP/RTR LONDEN - Het Guinness Book of Records heeft geen zin meer de dikste kat ter wereld te regi streren. De organisatie achter het boek met records wil personen niet aanmoedigen hun huisdieren vet te mesten. Guinness rea geerde op de wens van een Rus sisch paar om zijn kat Katy te laten registreren. De Siamees is met 23 kilo mogelijk de zwaar ste kat ter wereld.Het huidige record van 18,5 kilo staat op naam van een Ameri kaanse.Ka- ty's omvang is te wijten aan een hormoonbehandeling die haar paringsdrangremt. ANP van onze redactie buitenland BRUSSEL - Kroatië heeft offi cieel het lidmaatschap van de Europese Unie aangevraagd. De Kroatische premier Racan dien de deze kandidatuur gisteren officieel in bij zijn Griekse ambtgenoot Simitis. Griekenland is voorzitter van de EU. Racan liet weten dat Kroatië op deze manier 'haar strategische doel formaliseert, om deel uit te maken van de nieuwe politieke entiteit'. Kroatië hoopt in 2004 de toetre dingsonderhandelingen met de EU te beginnen, en mogelijk al in 2007, bij de tweede geplande golf van uitbreiding, te kunnen aansluiten bij de unie. De EU-regeringsleiders zullen dit zich dit jaar nog moeten bui gen over de Kroatische aan vraag. Voorzitter Prodi van de Europese Commissie liet vorige maand al doorschemeren dat hij een Kroatisch EU-lidmaat- schap wel ziet zitten. Volgend jaar treden tien hoofdzakelijk Oost-Europese landen toe tot de Europese Unie. Roemenië en Bulgarije voeren nu nog onder handelingen en hopen in 2007 toe te treden. Met Turkijevindan nog geen onderhandelingen plaats. RTR/ANP BRUSSEL- Inwoners van EU-landen kunnen vanaf juli vol gend jaar een zorgverzekeringspas krijgen die in de hele Eu ropese Unie geldig is. Dat zei gisteren eurocommissaris voor Werkgelegenheid en Sociale Zaken Anna Diamantopolou. Met de pas kunnen EU-burgers die in een andere lidstaat wo nen of op vakantie zijn sneller en gemakkelijker medische zorg krijgen. Nu is daar veel papierwerk mee gemoeid. De lidstaten stemmen op 21 maart naar verwachting in met het voorstel. Dan wordt in Brussel een Europese top gehouden waar het vrije verkeer van werknemers en het scheppen van werkgelegenheid een belangrijk agendapunt vormt. AP ANTWERPEN - De politie van Antwerpen heeft gisteren in een container in de haven een grote drugsvangst gedaan van 8500 kilogram marihuana. De drugs hebben een waarde van 35 miljoen euro, zo is gisteren bekendgemaakt. Het is de grootste vangst sinds 1997. Het is niet bekend waar de partij vandaan kwam en voor welke markt deze was be stemd. Antwerpen is de laatste jaren wel steeds meer een doorvoerhaven voor drugs geworden. ANP WASHINGTON - Ongeveer 1750 Amerikaanse militairen zullen de Filipijnen bijstaan in de strijd tegen de moslimbe weging Abu Savyaf. Washington zei dat de militairen 'zij- aan-zij' met Filipijnse troepen een offensief openen tegen de rebellen. Het zou de eerste keer zijn dat Amerikaanse troepen op de Filipijnen rechtstreeks bij gevechten betrokken kunnen raken sinds de VS het land vorig jaar gingen helpen met advi seurs. De VS en de Filipijnen zien Abu Sayyaf als deel van Al Qaeda. De groep heeft vooral bekendheid gekregen door ontvoerin gen van Filipijnen en buitenlanders. Zij streeft naar een mos limstaat in het zuiden van de overwegend katholieke Filipij nen. ANP/RTR/AFP HAIFA - Een 81 -j arige Amerikaan met twee pistolen plus mu nitie in zijn bagage is afgelopen week opgepakt in de Israëli sche havenstad Haifa. De man was naar eigen zeggen op weg naar Afghanistan om daar Osama bin Laden op te sporen en de 25 miljoen dollar beloning te toucheren die de FBI voor zijn opsporing heeft uitgeloofd. Daniel Chick, uit Ohio, zat maar korte tijd vast. Hij stemde in met een voorstel van de politie om afstand te doen van zijn wapens en Israël onmiddellijk te verlaten, zei zijn Israëlische advocaat. Chick droeg een militair uitziende broek en trui en leek volgens zijn advocaat 'een vriendelijke kerel'. AP WELLINGTON - Een 15-jarig meisje in Nieu w-Zeeland is tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens moord op een slapende vrachtwagenchauffeur. Het meisje en twee vriendinnen brachten de 60-jarige chauffeur in maart vorig jaar met een hamer om het leven. Zijn lichaam werd in een ri vier gegooid. De tieners stalen zijn voertuig voor joyriding. De rechter hield in zijn oordeel er rekening mee dat het meisje zich eerder schuldig heeft gemaakt aan alcohol- en drugsmis bruik, agressie en vandalisme. Bij goed gedrag kan zij na tien jaar worden vrijgelaten. Haar twee vriendinnen zijn eerder veroordeeld voor de moord. DPA zaterdag 22 februari 2003 (Wtr Robert Bloemen LONDEN - In Groot-Brittan- jii js ophef ontstaan over een cursus die orale seks tussen tie ners promoot als manier om J5U zwangerschap te voorko men. Tegenstanders vrezen dat de richtlijn het omgekeerde ef fect heeft en jongeren aanzet lot seksueel experimenteren. De richtlijn om orale seks aan te moedigen komt voor in een cursus voor leraren om zwan gerschappen bij tieners te be strijden. De docenten leren hoe ze de jongeren onder de zestien kun nen wijzen op andere manieren van intimiteit dan 'volledige seksuele gemeenschap'. Meer dan honderdduizend kinderen krijgen al les van leraren die de cursus volgden. Het programma A Pause wordt door de overheid gesteund. Een nationale organisatie voor families, de Family Education Trust, eist een verbod op de op leiding. Directeur Robert Whelan vreest dat de leerlingen juist alles gaan uitproberen ais ze over orale seks worden onder wezen. „En het beschermt ze ook niet tegen seksueel over draagbare ziektes", zei Whelan gisteren in de Britse krant The Times. Cursusmanager John Rees ver dedigt de opleiding. „We ma ken duidelijk dat er vele ma nieren zijn om een relatie gestalte te geven. Het hoeft niet alleen maar om penetratie te draaien." Rees vreest dat de nieuwe ze- denwetgeving het einde bete kent voor de cursus. De wet, die door de Britse Ho gerhuis wordt besproken, is onder meer gericht tegen per sonen die minderjarigen tot seks willen aanzetten. ANP PARIJS - De Frans-Afri kaanse top in Parijs is gis- teren geëindigd met de Franse belofte zich in te zetten voor de Afrikaanse landbouw en met een n' overeenstemming over Irak. Op de top, omstreden door Ie aanwezigheid van pre- I itdent Robert Mugabe van Zimbabwe, is volgens de Franse president Jacques Chirac duidelijk gewor den dat de 52 aanwezige Afrikaanse landen het met Frankrijk eens zijn dat er geen reden is een oorlog tegen Irak te be ginnen en dat de wapenin specties moeten worden voortgezet. Chirac zei verder dat Frankrijk zich op de top van de G8 in juni in Evian en binnen de Wereldhan delsorganisatie zal inzet ten voor een einde aan exportsubsidies voor 'andbouwproducten in het Westen, zodat de Afri kaanse landbouw een eer lijke kans op de wereld markt krijgt. Aan Mugabe heeft Chirac onder vier ogen duidelijk proberen te maken dat de wereld 'bezorgd' is over zijn regime, zei Chiracs woordvoerster. Op de top waarschuwde Chirac de Afrikaanse leiders geen misdaden te begaan, want de dagen van straffeloos heid zijn voorbijOver de crisis in Ivoorkust, die op de top uitgebreid aan de orde is geweest, was Chi- zac optimistisch. AP iinnze redactie buitenland flVYORK - Irak moet op last ju de VN-wapeninspecteurs jnarsenaal aan Al Samoud 2- jietten vernietigen. Een Wrdvoerder van het inspec- deam Unmovic heeft dat gis- sn gezegd. •tgaat naar verluidt om circa ®derd raketten, waarvan is Ibleken dat ze een iets groter -ieik hebben dan de 150 kilo- :!er die de VN al na de Golf- ïlogvan 1991 als grens heb- sgesteld. jidad had gisteravond for- slnoggeen schrijven ontvan- aover de eis van Hans Blix, as van het VN-inspectieteam imovic. Diplomatieke bron- ia in Bagdad zeiden dat Irak ilvoldoen aan de eis, maar het di zal verzetten tegen de de letie van raketonderdelen of oductieplekken die niet spe lverboden zijn. De nieuwe nan Blix lekte al eerder deze eek uit, maar werd pas giste- aofficieel bevestigd, levernietiging van de raketten deen belangrijke test zijn voor s«dad. Zeker de Amerikanen lerop gebrand dat president iidam Hoessein nu eens voluit itzien dat hij volledig wil ont kenen. Weigering door Irak a door Washington worden $evat als een aanleiding een erlog tegen Irak te beginnen, ak heeft overigens al eerder gzegd dat de raketten in prin- pevoldoen aan de VN-regels. :!»ens de Amerikaanse minis- :van Defensie Rumsfeld zijn VS intussen gereed voor een iïasie van Irak. Er zijn genoeg militairen en materieel in de Golfregio, aldus de bewinds man in een vraaggesprek met de Amerikaanse televisie. Volgens defensiefunctionaris sen gaat het zeker om meer dan 150.000 Amerikaanse en Britse militairen. Tienduizenden zijn nog op weg. Ook zijn er tiental len oorlogsschepen en honder den vliegtuigen en helikopters op bases in buurlanden van Irak gestationeerd. Een van die buurlanden is Tur kije, het land van waaruit de Amerikanen graag een noorde lijk front zouden opzetten als het tot een oorlog komt. Turkije weigerde evenwel ook gisteren uitsluitsel te geven over de vraag of het de komst van tien duizenden Amerikaanse mili tairen zal toestaan. De Turkse premier Gül zei gisteren dat de onderhandelingen met de VS doorgaan. Blix zal nu op 28 februari of 3 maart schriftelijk rapporteren over de lopende inspecties in Irak. Zeer waarschijnlijk op 7 maart zal hij, samen met El Ba- radei van het Internationaal Atoom Energie Agentschap IAEA, de Veiligheidsraad zelf toespreken. Burgerbestuur Een programma is er al wel voor het bestuur van Irak als Saddam Hoessein van het toneel is ver dwenen. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Powell zei gisteren dat de Ver enigde Staten na een eventuele oorlog zo snel mogelijk willen overgaan op een burgerbestuur. De periode dat het land geleid wordt door een militair bestuur zal zo kort mogelijk worden ge- houden .ANP/AFP/RTR/DPA drukverlagend slaapsysteem voor de ruimte ontwikkeld verbetert de kwaliteit van uw leven Uw adviseur in de regio Advertentie) Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. PoL Nieuwendijk 89. Axel Zeeuws-Vlaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio leverdieping. Bezoek ons ook op internet: www.pot-axel.nl Met Tempur® geeft u uw slaapcomfort de ruimte Tempur'. Een bekroond NASA-product. Ontwikkeld voor de ruimte en ideaal voor de aarde. Zelden kwam uw lichaam beter tot rust, omdat uw lichaamsgewicht en temperatuur de vorm van het matras bepalen. Het Tempur* matras en kussen geven uw nachtrust daardoor alle ruimte en pijn geen kans. Neem nu de proef op de som. Ervaar nu de kwaliteiten van dit Drukverlagende Slaapsysteem en van het ontspannen gevoel van gewichts loosheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 5