Oorzaken wateroverlast divers PZC Boulevards roepen op tot nostalgie Dromen vijftienjarige Kenny geen bedrog Zierikzeese kinderen kunnen deze zomer weer hutten bouwen College stemt in met Residence Haamstede 13 Werkgroep wijst vooral op natte jaren en knelpunten in afvoersysteem Zendelingen ertellen over hun missie Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl AutoTrack.nl Bestuurswisseling Vekabo Forum over plan voor boulevards Boetenregen bij bromfietscontrole Dansparen winnen kampioenschap Vernielingen in Vlissingen Menclinic met Van der Graaf in Renesse zaterdag 22 februari 2003 wtrAli Pankow jUBGH-HAAMSTEDE - Niet i( natuurontwikkelingsprojec- ;(Di noch de voorzuivering van jrinkwater in de duinen of het ifplaggen van de vroongronden jjjn de oorzaak van de water- dterlast in de woonwijken in de jop van Schouwen. Volgens de terkgroep die voor de aanpak un dit probleem is ingesteld, loen de problemen zich al veel voor. De werkgroep wijt y euvel veel meer aan de natte iren sinds 1998 en aan de knel den in het huidige afvoer systeem. oblijken diverse duikers op de jrkeerde hoogte te liggen en jorgt overdadige beplanting in sloten voor ongewenste stremmingen. De werkgroep aeldt dit in zijn tweede voort- gngsbrief. i)e knelpunten bevinden zich op sa aantal plaatsen op particu- tir terrein. Medewerking van •ebewoners zal essentieel zijn tij het vinden van oplossingen. j]s voorbeeld van een knelpunt loemtde werkgroep het afvoer- ïaject bij de Strandweg. Hier blijkt dat de waterloop op zeer «elplaatsen is gestremd en het nter daardoor onvoldoende worden afgevoerd. Dat ireft invloed op de grond water- sand. )d basis van huidige en oude waterlopen, de hoogtekaart en de gewenste waterstanden heeft de werkgroep gezocht naar tra jecten die hersteld kunnen wor den. Daarbij is tevens rekening gehouden met het toekomstig onderhoud van de waterlopen. Rekening houdend met gege vens van kadastrale kaarten, de aanwezigheid van riolering, gas-, water- en elektriciteitslei dingen, KPN Telecom en kabel televisie komt de werkgroep tot de conclusie dat ruimte voor waterafvoer tussen de bebou wing moet worden gezocht. Op grond van deze gegevens en na overleg met vele particulie ren zijn voor het begin van de aanpak van de waterlast twee trajecten uitgekozen voor de wijken in Nieuw-Haamstede met de meeste klachten. Vooral in het gebied tussen Strandweg en Meidoornlaan en langs de Larixweg, Torenweg, Esdoorn- weg ondervinden de bewoners problemen door wateroverlast. Om deze klachten op te lossen zal de bestaande waterloop langs de Wilgenweg en Strand weg sterk verbeterd moeten worden. De bestaande water loop ligt voor een groot deel op particulier terrein. De werk groep benadrukt dat overeen stemming met alle particulie ren, ook diegenen die zelf geen overlast hebben, noodzakelijk is voor het realiseren van deze oplossing. Om de klachten in het gebied grenzend aan het vliegveld aan te pakken, moeten de bestaande vijverpartij en het gemaaltje worden verbeterd. De capaci teit van de pomp moet groter en de stremming van de waterloop langs het vliegveld moet worden opgelost. Volgens de werkgroep staat 2003 in het teken van 'de schop in de grond'. Nog voor de zomer dient het ontwerp voor het eer ste traject van de aanpak water overlast gereed te zijn. Voor het tracé langs de Strandweg zegt de werkgroep alles op alles te zetten om de werkzaamheden komend najaar te starten. ZIERIKZEE - Het zendings- «htpaar Geert en Eline de Boo- jeWilde zal te gast zijn tijdens sn bijeenkomst van de Zen- aigs- en evangelisatiecommis- jevan de Hervormde Gemeente sZierikzee. De avond wordt dj ghouden in het kerkcentrum •chter de Gasthuiskerk aan het Havenplein. Het echtpaar zal iets vertellen over de wereld- zending en over hun toekomstig lendingswerk in Japan. De bij eenkomst begint om 19.30 uur. door Rob Paardekam GOES - Gisteren gingen de twee grootste wensen van de vijftien jarige Kenny Markusse uit Goes in vervulling. 's Ochtends mocht hij pakjes be zorgen met een koeriersdienst, waarna hij op het vliegtuig stapte om in de Verenigde Sta ten orka's te gaan aaien. De verrassingen zijn op touw gezet door Doe Een Wens, een stichting die de grootste wens van ernstig zieke kinderen ver vult. Dromen Kenny had echter twee grote dromen. De eerste was het be zorgen van pakjes. Tot zijn grote verrassing stond gistermorgen opeens een grote bus van TNT voor de deur. Om dat Kenny in een rolstoel zit, was die helemaal op de jongen aangepast. Samen met chauf feur Wil Raats leverde Kenny drie zendingen af. Daarna mocht hij een kijkje nemen in het warehouse van TNT in Dor drecht. Daar worden alle pakjes gesorteerd. Vervolgens ging de reis naar Schiphol, waar Kenny met zijn vader, moeder en broertje Mar tin op het vliegtuig naar Ameri ka stapte. De reis ging naar Sea world in Orlando, waar zijn allergrootste wens uit gaat ko men: het aaien van echte or ka's. De familie Markusse blijft een week in de Verenigde Sta ten. foorAli Pankow ZIERIKZEE - Het is alweer oiim tien jaar geleden dat de ba- •ïschooljeugd in Zierikzee zich nde laatste week van de zomer- rakantie kon uitleven met het louwen van een huttendorp. Te seinig vrijwilligers en het ver- dwijnen van de geschikte loca tie waren oorzaken dat deze ictiviteit onder leiding van So- tiaal Cultureel Werk De Licht boei ter ziele ging. ■Veel mensen vinden dat nog "eeds jammer", signaleert Jaap aas van de Stichting Schou wen-D ui veland 3j neemt daarom het initiatief 'et huttendorp dit jaar nieuw even in te blazen. Nu zijn de milieuvoorschriften onder meer voor de bouw en de wbranding van een hutten dorp in de loop der jaren wel aanzienlijk strenger geworden. 3aar is Elenbaas zich terdege tn bewust. Vier dagen hutten redactie SCHOUWEIM-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: (0111)454647 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) PietKleemans Famke van Loon Ali Pankow Esme Soesman Rudy Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet wvw.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bouwen, schilderen, inrichten met veel plastic, vloerkleden en gordijnen en tot slot het hele dorp in de brand steken tot één groot vreugdevuur is er beslist niet meer bij. Toch is het hem gelukt een con cept te bedenken waarbij de kinderen naar hartelust kunnen bouwen. Boven kan er ter af sluiting ook een flinke fik wor den ontstoken. Daarvoor moet hij de beschikking hebben over twee locaties: een terrein om te bouwen en een verderaf gelegen plek waar het materiaal ver brand kan worden. Dat is ge lukt. Het gemeentebestuur heeft deze week vergunning verleend voor de bouw van de hutten van 25 tot en met 29 au gustus op het onverharde par keerterrein achter het bestaan de verharde parkeerterrein aan de Scheldestraat, aan de achter kant van Scholengroep Pontes locatie Pieter Zeeman. Tevens verleent de gemeente toestem ming voor een eenmalige ver branding op vrijdag 29 augus tus op de oude vuilstortplaats net buiten Zierikzee op de hoek Weldamseweg en Havenweg. Brandweer Elenbaas is blij met de mede werking die hij van de officiële instanties ontvangt. Verder kan de Stichting Jeugd rekenen op steun van de dienst gemeente werken. Het zogeheten afval hout dat voorafgaand wordt verzameld, kan worden opge slagen op het terrein van ge meentewerken aan de Straal- weg. Voor materialen als hamers en spijkers dienen de deelnemers zoveel mogelijk zelf te zorgen. Verf zal er dit keer aanzienlijk minder aan te pas komen, vanwege de aange scherpte milieuvoorschriften. Er mag alleen blank hout wor den verbrand en geschilderde stukken moeten apart gehouden worden. Na drie dagen bouwen het hut tendorp onttakeld. Het hout wordt getransporteerd naar de verbrandplek op de oude vuil stortplaats en al het overige ma teriaal wordt in containers af gevoerd. Elenbaas heeft er vertrouwen in dat hij voldoende vrijwilligers zal krijgen. Verder streeft hij naar de bemanning van een EHBO-post, 24-uursbewaking en een goede afscherming van het huttendorp met hekken. Een van de twee wensen van Kenny Markusse (links) was het bezorgen van pakketjes met een koerier. TNT-chauffeur Wil Raats nam hem gisteren mee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De villabouw moet gehandhaafd blijven. Dat maakt de Vlissingse boulevard bijzonder", zegt Antoinette Elants. „Deze boulevard wordt sterker door verscheidenheid in bouw. Het mag in Vlissingen een beetje rommelig zijn. Oh, en ook de menselijke, Vlissingse maat moet aandacht krijgen." Het is vrijdagmiddag. De Vlis singse boulevard is in trek. Een aantal wandelaars geniet van de zon Ze kijken naar de zee én naar de bebouwing. Iedereen heeft wel een mening over de boulevard. „Het Vlissingse be stuur moet niet denken dat Vlis singen een luxe badplaats kan worden. Dat lukt nooit. Zet in op kleinschaligheid", vindt Ge rard Floor, de echtgenoot van Antoinette Elants. De passanten gaan in op het beelregieplan van de boulevard dat Wytze Patijn van Kuiper Compagnons in opdracht van de gemeente Vlissingen heeft sa mengesteld. Tot 1 maart kan er bij de ge meente op gereageerd worden. In de visie worden richtlijnen, dus geen verplichtingen, voor veranderingen aangegeven voor de openbare ruimte en be bouwing. Bij de Boulevard Bankert - het gedeelte voorbij de Zeevaart school tot aan de hoek Coosje Buskenstraat - is forse uitbrei ding en nieuwbouw mogelijk. Met torens van 78, 63 en 51 me ter boven NAP en een ophoging van ruim tien meter voor zo'n acht huizen in dat rijtje. De hoogbouw krijgt enkele meters achter de gevels van de huidige bebouwing vorm. Door het in springen zou er geen gesloten muur worden opgetrokken. „Maar de beleving is toch dat je, zeker vanaf de stadse kant van de boulevard, tegen een wand kijkt. Het gaat fors de hoogte in", zegt Peter Habraken (54) 'een echte Vlissinger'. Zijn vrouw, Gerda Wolterink is het met hem eens. „We wandelen hier vaak. We moeten echt op passen dat we geen Belgische kust krijgen. In het eerste stuk van de boulevard, Boulevard Evertsen, staan mooie huizen. Bij Bankert zitten er ook mooie huizen tussen. Die moet je res taureren. Stop daar je energie in." Dodelijk saai Vlissinger Sander Verdonck (28) heeft een totaal andere mening. „Deze boulevard verdient juist De richtlijnen voor ontwikkelingen op de Boulevard Bankert tekenen zich af. Naar een idee van W. Patijn. hoge torenflats zoals de Sar- dijntoren. Voorbij Solskin, hal verwege Bankert, houdt de boulevard voor mij op. In de richting van Michiel de Ruyter mist de boulevard alle uitstra ling." En de boulevard is dode lijk saai, vindt hij. ,,'s Avonds zie je alleen maar mensen met ver rekijkers achter de ramen zitten en dat wat er beweegt zijn au to's. Er moeten mensen komen", zegt Sander. „Die gaan naar de boulevards als er meer restau rantjes en terrassen komen. En misschien moeten er ook betaal bare woningen gebouwd wor den, waar jonge gezinnen kun nen wonen." Hij werpt op om echte bomen neer te zetten. „Dus niet tien trieste kerstbomen die hier met Kerstmis tegen de lantaarnpa len worden gezet." Geen kroeg Sander is de enige van tien voor bijgangers die verwacht dat Vlissingen door sloop en nieuw bouw weer opgenomen wordt in de vaart der volkeren. Dirk (61) en Lenie (52) den Haen uit Vrou wenpolder gruwen bij dat idee. „We wonen in Vrouwenpolder en gaan vaak naar Vlissingen uit een soort nostalgisch gevoel. De meeste huizen hebben hier nog aparte geveltjes." Antoinette Elants zou het be treuren als de boulevards het beetje 'eigenheid dat ze hebben nog kwijtraken'. „Ik ben een ge boren Vlissingse. We wonen nu in Oosterhout. Zo'n tien jaar ge leden heb ik de boulevard voor de laatste keer gezien. Ik wilde vandaag naar Vlissingen, uit nostalgische overwegingen, om mijn zestigste verj aardag hier te vieren. Ik ben geschrokken. Ik ben op zoek gegaan naar de din gen die ik herken, maar ze zijn verdwenen." Dat ze de visboerin in vol ornaat met haar viskarretje niet meer aantreft, kan ze begrijpen. „Niet dat ik het niet prachtig zou vinden als ze hier nog zou staan. Maar goed, er zijn dingen die voorbij gaan. Waar is trou wens die duiktoren? Dat was ook zo'n herkenbaar punt. Wat is er in het algemeen met Vlis singen aan de hand? Het is vre selijk dat hotel Britannia niet meer in bedrijf is. Daar gingen we vroeger altijd naar toe. Ik denk dat Vlissingen niet de Spaanse kustplaatsen na moet doen. Daar verschijnt het ene na het andere hoogbouwplan. Vlis singen moet afwijken van de an dere kustplaatsen, dat is haar kracht en charme." Advertentie) S De autosite voor heel Nederland SCHARENDIJKE - Het bestuur van de Vereniging voor Kam- peerboeren (Vekabo) afdeling Schouwen-Duiveland heeft af scheid genomen van mevrouw M. van de Velde. Zij heeft twin tig jaar de functie van secretaris binnen het bestuur vervuld. Van de Velde werd tijdens de ledenvergadering deze week in Scharendijke uitgebreid in het zonnetje gezet voor haar ja renlange inzet voor de Vekabo. Als muzikale hommage kreeg zij een optreden aangeboden van de Zeeuwse troubadour En gel Reinhoudt. Mevrouw N. Geluk werd herkozen binnen het bestuur. Er werd verder een dringend beroep uitgeoefend op de leden zich beschikbaar te stellen voor twee nog openstaan de plaatsen binnen het bestuur. P. van Langeraad uit Kerk- werve gaf gehoor aan die oproep en trad toe tot het bestuur. VLISSINGEN - De Vlissingse fractie van GroenLinks wil de mening van burgers peilen over het beeldregieplan van de Vlissingse boulevards. De visie heeft het college van B en W van de gemeente Vlissingen onlangs gepresenteerd. Tot eind februari is inspraak mogelijk. De fractie vindt dat Vlissingen moet kiezen voor behoud van het eigen kleinschalige karakter. „Want daarmee kan Vlis singen concurreren met en zich onderscheiden van andere kustboulevards", schrijft GroenLinks. De partij heeft een link gemaakt 'beeldregieplan' op haar website: site.zeeland- net.nl/groenlinks/vlissingen waar voor- en tegenstanders kunnen reageren. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend bij een controle op Groot Abeele in Oost-Souburg 31 bekeuringen uitgedeeld aan bromfieters. Dertien van hen werden op de bon geslingerd, omdat het brommer te hard kon rijden. Nog eens elf mensen kregen een boete voor het overschrijden van het maximale geluid. Een aantal bestuurders kon geen brom fietscertificaat tonen of had geen geldig verzekeringsbewijs. MIDDELBURG - Dansparen van Van Eijkeren DanceMas- ters uit Middelburg zijn tijdens het kampioenschap Ballroom dansen in Poeldijk in de prijzen gevallen. Alles zes paren stre den in verschillende klassen mee in de finale. In de derde klas behaalden Arjan Quatbullha en Yvet Lutz een vijfde plek. Jos Elstgeest en Wendy Lutz eindigden op een vierde plek en pro moveerden daardoor naar de tweede klas. In de tweede klas haalden Remco en Kim van Sabben een derde plek. In de eer ste klas eindigden Arno van de Boom en Aukje de Jong een zesde plek. In de Startklasse was een vierde plek weggelegd voor Paul en Ineke Lutz en voor Jaap en Lydia van Sabben een derde plaats. VLISSINGEN - Verschillende vernielingen werden in de nacht van donderdag op vrijdag werden in Vlissingen ge pleegd. In de Colijnstraat werden gaten in een schutting ge trapt en in de tuin werd een zwaar beschadigde, onbekende, tuintafel aangetroffen; in de Martin Luther Kingstraat werd de ruit van een bedrijfsauto vernield; op de Toelstraweg werd het glas van een bushokje gesloopt en in de Dreesstraat werd een bloempot kapot gegooid tegen een etalageruit. De ruit raakte hierbij waarschijnlijk niet beschadigd. Er zijn geen schadebedragen bekend. door Famke van Loon BURGH-HAAMSTEDE - Het college van Schouwen-Duive land heeft het ontwerp voor Re sidence Haamstede, dat op de plaats van het voormalige ge meentehuis van Westerschou- wen moet verrijzen, na een paar kleine veranderingen definitief goedgekeurd. De procedures om de komst van de 34 luxe appartementen voor senioren planologisch mogelijk te maken, kunnen na groen licht van de gemeenteraad eindelijk in gang worden gezet. Wethouder L. Geluk-Poortvliet (ruimtelijke ordening) is tevre den dat de bouw van de apparte menten nu in zicht komt, omdat in het complex luxe wonen en zorg gecombineerd worden en omdat het in de Westhoek gebouwd wordt. Schouwen- Duiveland heeft wel een aan tal woonzorgcomplexen, 'maar niet van dit kaliber' en zeker niet aan de westkant van het ei land. Residence Haamstede moet ervoor zorgen dat oudere eilandbewoners niet langer hoeven te vertrekken naar Mid delburg of Goes voor een derge lijk appartement Hoge eisen Op de plek van het voormalige gemeentehuis van Wester- schouwen aan de Kloosterweg in Burgh-Haamstede, dat sinds 1997 leegstaat, moet iets nieuws komen. De gemeente heeft hoge eisen gesteld aan het ontwerp In 1999 is uit verschillende plannen voor het luxe senio renappartementencomplex het ontwerp van Sagro Zeeland BV uit 's Heerenhoek gekozen. Dat plan is in de tussenliggende tijd op advies van onder meer de ge meentelijke welstandscommis sie en de dorpsraad flink aange past. Zo zijn de twee torens met daarin de trappenhuizen aan zienlijk verlaagd. Het college heeft het laatste bouwplan goedgekeurd. Dit plan bestaat uit één hoofdge bouw van dertien meter hoog in landgoedstijl met 22 apparte menten, en twee kleinere bijge bouwen, die wat betreft ont werp aan koetsiershuizen doen denken. Hierin worden samen nog eens twaalf woningen on dergebracht. Eén van de bijge bouwen wordt een zorggebouw met daarin kamers voor een dokter en een fysiotherapeut en fitness- en recreatieruimten. Onder het complex wordt een parkeergarage aangelegd. De gemeente is nu zover dat de bouw van Residence Haamste de planologisch mogelijk ge maakt kan worden. Op het stuk grond aan de Kloosterweg mag nu op grond van het bestem mingsplan alleen voor 'open baar bijzondere doeleinden' gebouwd worden. Beleidsme dewerker ruimtelijke ordening J. Wesdorp legt uit dat voor het appartementencomplex een klein bestemmingsplan ge maakt wordt. „Het bestem mingsplan is afgestemd op het bouwplan." De eerste versie - het voorontwerp - is goedge keurd door het gemeentebe stuur en zorgt voor de argumen ten om de bouw van het complex snel mogelijk te maken Tegen de vlakte Wanneer de bouw van Residen ce Haamstede begint, durft wethouder Geluk niet in te schatten. Bestemmingsplan en bouwplan moeten nog alle in spraakprocedures doorlopen. Daarnaast moet de gemeente nog vooroverleg voeren met on dermeer de Provinciale Com missie Openbare Ruimte en het waterschap. Is alles planolo gisch gezien in kannen en krui ken, dan wachten nog de sloop- en bouwvergunningen. De wet houder denkt niet dat het voor malige gemeentehuis van Wes- terschouwen binnen enkele maanden al tegen de vlakte gaat. Geluk: „Ik denk dat ze pas gaan slopen als ze de bouwver gunninghebben. Dan hebbende omwonenden ook de minste overlast." RENESSE - Edwin van der Graaf, vierspanwedstrijdmen- ner en bekend als koetsier van de Gouden Koets van de ko ninklijke stallen van Soestdijk. komt naar Renesse voor een menclinic. Deze les bij Manege Grol is opgezet door Fok- en Menvereniging Schouwen-Dui veland. Van der Graaf zal vrij dag 7 maart de paardenliefheb bers de fijne kneepjes van het koetsiersvak bijbrengen en la ten zien wat een goede menner met twee of vier paarden in het span kan presteren. De clinic begint om half acht 's avonds op de Renesser manege.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 59