PZC Snellere aanpak Yerseke bepleit Boulevards roepen op tot nostalgie PZC Staten onderzoeken combinatie Biologisch Museum/Neeltje Jans Goes heeft geen geld voor nieuw beleid bl3 Servicepunt in dorp heeft kans van slagen fartijen presenteren hun wensen voor de kadernota Iiddelburgse |ay wint oorronde ;ampioenschap Van Zwieten kraakt geluidrapport Aanhoudingen na geweldpleging Boeteregen bij bromfietscontrole Krantenverkoopster aangehouden Brandstichting in bus Auto te water in Terneuzen Koop en verkoop uw auto razendsnel via www.AutoTrack.nl AutoTrack.nl zaterdag 22 februari 2003 jjAliPankow jERKWERVE - Om het dorps- luis in Kerkwerve met succes te luimen omvormen tot een lo- iaal servicepunt moet nog aan Üverse voorwaarden worden Jaan. Zo moet er een duide- -kprofiel van werkzaamheden oor een lokale projectleider torden opgesteld. ;njwilligers die erbij worden betrokken, moet de mogelijk heid tot bijscholing worden geboden. Er moet worden on derzocht of een stichting meer waarde kan bieden ten opzichte van de huidige beheersstruc tuur en er moet een onderne mingsplan worden opgesteld. Het Zeeuws Instituut Scoop voor zorg, welzijn en cultuur constateert dit naar aanleiding van het onderzoek 'Kansen voor Servicepunten in Zeeland'. Het rapport wordt maandagavond aangeboden aan de gedeputeer den G. van Zwieten en L. Coppoolse, tijdens een startcon ferentie over 'kansrijke service punten in Zeeland'. Bundeling van voorzieningen die op het platteland dreigen te verdwij nen blijkt in provincies als Gro ningen en Friesland een belang rijke bijdrage te leveren aan het behoud van leefbaarheid in de kleine kernen. In Zeeland vindt die bundeling nog nauwelijks plaats. Gedeputeerde Van Zwieten lanceerde vorig jaar het idee een pilotproject op te richten voor het opzetten van servicepunten. De omschrijving die voor een servicepunt luidt: 'Combinatie van commerciële en niet-commerciële voorzie ningen onder één dak, bijvoor beeld dorpshuis, bankfiliaal, postagentschap, VW, zorglo- ket, huisarts en fysiotherapeut. De provincie besloot een aantal initiatieven in Zeeland als voor beeldproject te laten fungeren. De projecten dienen zich op het gebied van service te onder scheiden. De gemeenten Schou- wen-Duiveland en Noord-Be veland hebben zich hiervoor aangemeld bij de provincie. •mrRob Paardekam [ERSEKE - SGP, ChristenUnie jjh 3WD in de Reimerswaalse ge- «enteraad willen dat Yerseke iirvroegd wordt ingericht als ;).kilometerzone. De drie par ijen zeggen dat in hun wensen- Sjitje voor de kadernota. Met jen zetels hebben ze samen een lipte meerderheid in de raad. gemeente Reimerswaal is al i«e gm bezig met het inrichten )r. 311dekernen als 30-kilometer- 'pne. Indertijd is Yerseke als „a atste op de lijst gezet. Zoals Jd iet er nu naar uitziet wordt het nosseldorp in 2005 aangepakt, i'olgens SGP, ChristenUnie en u rVDmoet de gemeente dat naar ;oren halen. De VVD hamert moral op verkeersremmers aan ieLangeville en de aanpak van kruisingen Steeweg, Molen- jn, Damstraat en Molendijk, öerstraat, Langeville. „Het spsnap beleid waarbij we ie ls jaar wat lapwerk verrichten ;ook niet ideaal", zegt SGP'er Sinkeop zijn beurt. Overigens i het vervroegd inrichten van 'erseke voor de SGP geen heel éard punt. ,,De financiën moe- :enhetwel toestaan." leefbaar Reimerswaal (LR) •eeft een buurthuis voor Bath iigaltijd hoog op haar verlang- ;>t staan. Volgens de partij reeft het dorpje grote behoefte 3 en een sociale ruimte. Voor het a gldhoeft de gemeente het vol gens LR niet te laten. Na een j ïénmalige uitgave van 55.000 3 ara zou het buurthuis volledig d selfsupporting zijn. De PvdA ipi pleit voor een snelle parkachti ge inrichting van het sluizen- X in Hansweert. Volgens redactie bevelanden/tholen Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 Email: redgoes@pzc.nl Rolf Bosboom 'ngrid Huibers Mieke van der Jagt Rob Paardekam Steffan ter Maat Koen de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 *380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 Email: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl Email: web@pzc.nl de sociaal-democraten is dat in het verleden aan de bewoners beloofd en moet de politiek dat nu maar eens waarmaken. Ver der wil de partij dat het besluit om verenigingen vijftien pro cent meer te laten betalen voor hun accommodatie wordt te ruggedraaid. De ChristenUnie zegt zich zorgen te maken over het groot aantal jonge mensen dat na htm studie geen passend werk kan vinden in Reimers waal. De partij wil een onder zoek naar de mogelijkheden om in de gemeente kwalitatief hoogwaardige werkgelegen heid te creëren. De VVD wil be kijken of een brede school ook in Rilland haalbaar is. Andere wensen zijn een lift in het dorpshuis in Kruiningen (WD, LR, BBR, PvdA), urnen muren op alle begraafplaatsen (WD) en snellere nieuwbouw van woningen in Oostdijk (CU). PvdA en WD willen dat de kor ting van twintig procent op cul turele evenementen, waaronder podium Reimerswaal, wordt te ruggedraaid. Ten slotte vinden de meeste partijen dat de uit breiding van het gemeentehuis sober moet gebeuren, zodat het niet meer geld kost dan strikt noodzakelijk. Het mag duidelijk zijn dat niet voor al deze plannen geld be schikbaar is. De komende maanden zal blijken welke wensen door een meerderheid van de raad ondersteund wor den. Het is voor het eerst dat partijen vóór het samenstellen van de kadernota hun ideeën kenbaar konden maken. Dat ge beurt allemaal onder invloed van het dualisme, dat de raad meer invloed geeft op het te voe ren beleid. IMEftSFOORT- De Middel burgse dj Mikey heeft gister- srond de eerste voorronde van iinationale café-dj-kampioen es happen gewonnen. In een s boeg in Amersfoort wist hij zijn fponent dj Justin uit Gronin- jenaf te troeven. je kampioenschappen zijn spe- aaal bedoeld voor dj's van feestcafés. Tijdens de voorron- :*s mogen twee kandidaten een air lang laten zien wat ze waard njn. Uit Zeeland doet Mikey see, die in het dagelijks leven lichael de Jonker heet. Hij is de :al siis-dj van café Mambo's in i ïddeïburg.Michael liet giste- am het Amersf oortse café Al- aallo zijn sterkste troef zien: in sa hoog tempo alle mogelijke sijlen door elkaar draaien. Hij w ::ng bovendien veelvuldig mee xde microfoon, ook een van de visitekaartjes van de Middel- •ger. jury wist uiteindelijk zijn irage het meest te waarde- Jefinale is op 24 april. De richtlijnen voor ontwikkelingen op de Boulevard Bankert. door Edith Ramakers VLISSINGEN - „De villabouw moet gehandhaafd blijven. Dat maakt de Vlissingse boulevard bijzonder", zegt Antoinette Elants. „Deze boulevard wordt sterker door verscheidenheid in bouw. Het mag in Vlissingen een beetje rommelig zijn. Oh, en ook de menselij ke, Vlissingse maat moet aandacht krij gen." Het is vrijdagmiddag. De Vlissingse boulevard is in trek. Een aantal wande laars geniet van de zon van het jaar. Ze kijken naar de zee én naar de bebou wing. Iedereen heeft wel een mening over de boulevard. „Het Vlissingse be stuur moet niet denken dat Vlissingen een luxe badplaats kan worden. Dat lukt nooit. Zet in op kleinschaligheid", vindt Gerard Floor, de echtgenoot van Antoinette Elants. De passanten gaan in op het beeldregie- plan van de boulevard dat Wytze Patijn van Kuiper Compagnons in opdracht van de gemeente Vlissingen heeft sa mengesteld. Tot 1 maart kan er bij de gemeente op gereageerd worden. In de visie worden richtlijnen - dus geen ver plichtingen - voor veranderingen aan gegeven voor de openbare ruimte en be bouwing. Bij de Boulevard Bankert - het gedeelte voorbij de Zeevaartschool tot aan de hoek Coosje Buskenstraat - is forse uit breiding en nieuwbouw mogelijk. Met torens van 78, 63 en 51 meter boven N AP en een ophoging van ruim tien me ter voor zo'n acht huizen in dat rijtje. De hoogbouw krijgt enkele meters ach ter de gevels van de huidige bebouwing vorm. Door het inspringen zou er geen Sander Verdonk met op de achtergrond Boulevard Bankert: „De boulevard ver dient torenflats." foto Ruben Oreel gesloten muur worden opgetrokken. „Maar de beleving is toch dat je, zeker vanaf de stadse kant van de boulevard, tegen een wand kijkt. Het gaat fors de hoogte in", zegt Peter Habraken (54), 'een echte Vlissinger'. Zijn vrouw, Ger- da Wolterink, is het met hem eens. „We wandelen hier vaak. We moeten echt oppassen dat we geen Belgische kust krijgen." Vlissinger Sander Verdonck (28) heeft een totaal andere mening. ,Deze boulevard verdient juist hoge to renflats zoals de Sardijntoren. Voorbij Solskin, halverwege Bankert, houdt de boulevard voor mij op. In de richting van Michiel de Ruyter mist de boule vard alle uitstraling." En de boulevard is dodelijk saai, vindt hij. ,,'s Avonds zie je alleen maar mensen met verrekijkers achter de ramen zitten en dat wat er be weegt, zijn auto's. Er moeten mensen komen", zegt Sander. „Die gaan naar de boulevards als er meer restaurantjes en terrassen komen. En misschien moeten er ook betaalbare woningen gebouwd worden, waar jonge gezinnen kunnen wonen." Hij werpt op om echte bomen neer te zetten. „Dus niet tien trieste kerstbo men die hier met Kerstmis tegen de lan taarnpalen worden gezet. Als je iets doet, doe het dan goed. Zet mooie plata nen in een lange rij neer. Probeer te sti muleren om hier aparte winkeltjes te krijgen. Ik wil trots kunnen zijn op 'mijn boulevard'. Dat ben ik als ik met anderen langs de flats bij de Sardijnto ren loop. Hier in dit gedeelte niet." Ad van Peer (43) uit Oudenbosch komt zeker een keer in de twee maanden naar Vlissingen..Tegen mijn vrienden zeg ik altijd gekscherend dat ik in mijn andere leven een Zeeuw ben geweest. Ik hou van de rust, de weidsheid, de zee. Ik zou het leuk vinden als ze deze boulevard zo oorspronkelijk mogelijk houden. Dat heeft misschien iets met mijn werk te maken, ik zit in de archiefwereld, heb feeling met historie." Hij vindt dat Vlissingen moet proberen te redden wat er te redden is. „Elke stadsbestuurder wil zo nodig bouwen, alsof het daardoor gezellig wordt. Ik vind wel dat het voorbij de Gevangen toren naar Michiel de Ruyter een beetje grauw is. De huizen zouden een kleurtje kunnen gebruiken." Jane (33) en Martijn (26) Geene uit 's Gravenpolder schrikken als ze de visie van de boulevard zien. „Er is al zoveel verpest bij de Sardijntoren. Als dit zo door zou gaan, betekent dat een ver krachting van die huizen die mogen blijven staan", vindt Jane. De binnenhuisarchitecte vindt het be langrijker om geld te steken in een ge zellige boulevard, waar vaak klein schalige optredens worden gehouden; waar een kioskje een vaste plaats krijgt en waar 'nostalgische lantaarnpalen' worden geplaatst Martijn ziet voorde len bij een autoverbod in de zomer. „Het geeft een rustig gevoel." door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Niet langer doormodderen met het Zeeuws Biologisch Museum. Opname in een centrum voor natuur en landschap onder de vlag van stichting Het Zeeuwse Land schap, te vestigen in de oranje rie van kasteel Westhove bij Oostkapelle, is geen afdoende oplossing. Beter is te onderzoe ken of er, in combinatie met het bezoekerscentrum van het Na tionaal Park Oosterschelde op Neelt je Jans, iets moois kan ont staan. De Statenleden M. Ie Roy (PvdA) en M. Wiersma (Groen- Links) drongen er gisteren in de commissie Ruimte, Milieu en Water op aan nu eindelijk eens de invulling van 'groene' muse umvoorzieningen goed aan te pakken. In hun ogen past een royale voorziening niet in de kwetsbare Manteling van Wal cheren. Bovendien is het onzin twee groene centra op te rich ten: in de Manteling (Zeeuwse Landschap) en op Neeltje Jans (Nationaal Park). Wiersma constateerde dat gede puteerde G. de Kok (PvdA, cul tuur en natuur) op het gebied van museumbeleid geen geluk kige hand heeft. „Laten we de beslissing overlaten aan de nieuwe Staten én een nieuwe gedeputeerde." Daar waren alle commissieleden, op die van het CDA na, het wel over eens. Al leen dachten ze verschillend over de richting die het uit moet gaan. De WD'er H. Polderman-Mar tin vond dat het Zeeuws Biolo gisch Museum moet worden vervangen door een bezoekers centrum van Staatsbosbeheer ten behoeve van de Manteling. J. van Ginkel (ChristenUnie) merkte op dat te gemakkelijk voorbij wordt gegaan aan de combinatie centrum natuur en landschap met informatiecen trum Nationaal Park. „We weten zelf niet goed wat_ MIDDELBURG - Gedeputeerde J. van Zwieten (WD, ruim telijke ordening) is niet onder de indruk van een rapport (van Railinfo en Rijkswaterstaat) over geluidmaatregelen langs de spoorlijn bij Goes. Zes kilometer schermen van anderhalf tot vier meter lijkt Van Zwieten niet de beste manier om de mi- lieuoverlast van het spoorwegverkeer (die toeneemt door komst van de Westerschei de Container Terminal) aan te pak ken. „Ik ben ervan overtuigd dat ervoor Goes aanvaardbare andere oplossingen mogelijk zijn, die technisch en financieel haalbaar zijn", zei hij gisteren in de Statencommissie Ruimte. Milieu en Water. De gedeputeerde beklemtoonde dat aan die oplossingen in goed overleg met de gemeenten langs de spoor lijn wordt gewerkt. Oók met de gemeente Goes, zei Van Zwie ten. Hij uitte kritiek op GroenLinks, die volgens hem hierover 'door te reutelefleuten' verwarring poogt te zaaien. OOST-SOUBURG - De politie heeft deze week een achttien jarig man uit Oost-Souburg, een zeventienjarige man uit de gemeente Vlissingen en een vijftienjarige Middelburger aan gehouden op verdenking van openlijke geweldpleging. Dit gebeurde naar aanleiding van een vechtpartij op de Langen- dam in Zoutelande op zondag 12 januari, waarbij onder meer met een kettingslot en een helm werd geslagenDe achttienja rige bleek niets met de zaak te maken te hebben, de anderen werden na verhoor in vrijheid gesteld. OOST-SOUBURG - De politie heeft gisterochtend bij een controle op Groot Abeele in Oost-Souburg 31 bekeuringen uitgedeeld aan bromfieters. Dertien van hen werden op de bon geslingerd omdat het brommer te hard kon rijden, elf mensen kregen een boete voor het overschrijden van het maximale geluid. Een aantal bestuurders kon geen brom fietscertificaat tonen of had geen geldig verzekeringsbewijs. GOES - Een achttienjarige vrouw uit Antwerpen is gister middag om kwart voor vier op de Oostwal in Goes aangehou den, omdat zij zonder vergunning kranten stond te verkopen voor de hoofdingang van een winkelpand. De vrouw deed af stand van de kranten en de opbrengst van de verkoop; verder kreeg zij een boete van 32.75 euro. KAPELLE - Een twaalfjarig meisje uit de gemeente Reimers waal is deze week aangehouden, omdat ze in de Biezelingse- straat in Kapelle had geprobeerd brand te stichten in een bus. Hierdoor ontstond schroeischade aan enkele hoofdsteunen. Het meisje bekende de brandstichting en zal de schade, een bedrag van 87 euro, vergoeden. Zij wordt doorverwezen naar Halt. TERNEUZEN - Langs de Kraagdijk in Terneuzen is gister middag rond drie uur door onbekende oorzaak een auto te water geraakt. De 39-jarige bestuurder en twee 15-jarige in zittenden, allen uit de gemeente Terneuzen, konden door de raampjes de auto verlaten. Zij zijn alledrie voor onderzoek naar het ziekenhuis overgebracht. door Mieke van der Jagt GOES - De gemeente Goes gaat ervan uit dat het Rijk de komen de jaren niet zo scheutig meer zal zijn met geld. Wethouder S. van 't Westeinde heeft de raad daarom een sobere voorjaarsno ta toegestuurd. Dat is een overzicht van wat de gemeente de komende vier jaar aan inkomsten denkt te ontvan gen, welke financiële verplich tingen de gemeente nog heeft en dingen die echt moeten gebeu ren. De nota is ook sober in uit voering omdat de gemeenteraad te kennen heeft gegeven zelf met de eventuele financiële ruimte of krapte aan de slag te willen. In een duaal stelsel zet de raad ook de financiële lijnen uit. Van 't Westeinde wijst erop dat zelfs voor dit jaar nog niet dui delijk is wat de gemeente in de algemene uitkering van het Rijk krijgt. „Dat staat in de mei-cir culaire en wij willen de uit gangspunten voor de komende jaren al in april vaststellen. Je kunt er echter wel vanuit gaan dat het minder wordt. Als het Rijk minder uitgeeft, en het ziet ernaar uit dat dat in hevige mate gebeurt, krijgen de gemeenten ook altijd minder." Nieuw beleid zit er dus de ko mende vier jaar niet in, al legt de wethouder er de nadruk op dat het collegeprogramma, waarin een heleboel nieuw beleid is af gesproken, met de berekenin gen wel kan worden uitgevoerd. Om niet al te somber tegen de toekomst te hoeven aankijken, is een boekhoudkundige bezui niging doorgevoerd. De ge meente rekent voor de inkom sten op anderhalf procent meer, terwijlze ook wel weet dat de in flatie jaarlijks minimaal 2,5 procent zal zijn. „Als je jezelf niet rijk rekent, kan het alleen maar meevallen." Ook al zou het meevallen, dan komt Goes nog niet in een riante positie te zitten. Met een aantal knelpunten is voorheen geen re kening gehouden Een deel kan worden betaald uit het over schot op de jaarrekening van 2002, maar andere knelpunten vragen om een structurele op lossing. Zo moet ruim 13.000 euro extra worden uitgetrokken voor de nieuwe schouwburg en krijgt podium 't Beest jaarlijks bijna 20.000 euro meer omdat activiteiten veel duurder zijn geworden. Ook is de gemeente jaarlijks ruim 15.000 euro meer kwijt aan allerlei voorzieningen in het gemeentehuis. Verlichting In de eenmalige uitgaven zitten ook een paar leuke dingen. De jeugd vanaf twaalf jaar in de Goese kernen mag voor 75.000 euro aan speelvoorzieningen besteden, zoals skateramps en basketbalveldjes. Ook voor een reis van de koorschool naar Pa- nevezys in Litouwen en feeste lijkheden bij de opening van het nieuwe theater is bij elkaar 35.000 euro beschikbaar. Minder voldoening schenkt de uitgave van 4 0000 euro voor het onderhoud van de openbare verlichting. De gemeente is veel geld kwijt aan goede spullen die kapot worden gemaakt door vandalen. Van wat allemaal niet kan en niet direct nodig is, heeft de af deling financiën een lange lijst gemaakt; opgeteld loopt dat in 2007 over de drie miljoen euro. Advertentie we willen". J. Hageman (Partij voor Zeeland) sloot zich daar bij aan. Alleen H. van Waveren (CDA) meende dat de Staten het plan van Het Zeeuwse Landschap voor ombouw van het Zeeuws Biologisch Museum - met aan passing van de oranjerie - wel kunnen steunen. Gedeputeerde De Kok zei dat er op Neeltje Jans geen mogelijk heden zijn. Hij stelde dat het da gelijks provinciebestuur het ZBM niet zonder meer wil op heffen. Noodgedwongen legde hij zich er bij neer dat de kwestie na de verkiezingen opnieuw op de agenda komt. S De autosite voor heel Nederland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 53