andinrichting moet doorgaan Kerk stroomt voor laatste keer vol 11 Iedereen blij met vonnis over WCT Dromen voor Kenny geen bedrog Boilertje bron van legionallabacterie rovincie moet ereschuld aan landbouwers rond Borssele inlossen ibraken in loese bedrijven 50% KORTING BOUWMAN uw feest?? litroepen lorlogsvrije emeente ymbolisch Deze maand 20% korting op onze glazen meubelen zeeuwse almanak Babybol zc BEVELANDEN/THOLEN zaterdag 22 februari 2003 rRinusAntonisse DELBURG - Een ruime rderheid van Provinciale vindt dat de landinrich- rond Borssele geen slacht- mag worden van bezuini- Het project moet schema doorgaan. Zo moet de provincie zelf geldzorgen. dschap kreeg gedepu- de Kok (PvdA, groene te)gisteren mee van de Sta- (ommissie Ruimte, Milieu en iter. De meerderheid vond dat take is van een 'ereschuld' adebetrokken boeren, waar- ainlossing geen uitstel duldt, unitter J. van Gorsel van de adinrichtingscommissie jssele wees erop dat de boe- ■nooit om een landinrichting öben gevraagd. Die is ze op- irongen door de aanleg van toevoerwegen voor de Wes- scheldetunnel. Nu die 15 ÖES-Twee bedrijven in Goes donderdagavond het thtoffer geworden van in- SL een pand in de Marconi- at werd communicatie- en apparatuur ter waarde van 115.000 euro weggenomen, een inbraak aan de Amund- werden hogedrukspui- enstofzuigers buit gemaakt, waarde hiervan bedraagt 1 apaar duizend euro. maart in gebruik komt, is het heel ongelukkig dat de provin cie de zogeheten aanpassingsin richting wil vertragen. Van Gorsel herinnerde eraan dat de boeren node hebben mee gewerkt aan de aanpassingen en daar nu voor 'beloond' worden met uitstel. Psychologisch ge zien - nu de tunnel gloort - hele maal verkeerd, meende Van Gorsel. De vertraging heeft volgens hem ook praktische ge volgen: belemmering van de agrarische bedrijfsvoering, ka pitaalvernietiging en kans op structuurschade van land bouwgrond. De commissievoorzitter drong erop aan de uit de bezuiningen voortvloeiende vertraging on gedaan te maken, zodat nog de ze zomer het werk kan worden vervolgd. Gedeputeerde De Kok zei dat er diverse bezwaren te gen de toedeling van gronden lopen. Die zorgen sowieso voor vertraging en daarom vindt het dagelijks provinciebestuur uit stel van Borssele verantwoord. Zijn argumenten overtuigden niet. „Als de tunnel opengaat, dient de omgeving aangepast te zijn", stelde I. Vogelaar (WD). „Als er niet genoeg rijksgeld is, moeten we maar andere geld middelen inzetten voor Borsse le", betoogde J. Hageman (Par tij voor Zeeland)M. Ie Roy vond dat hiervoor wel uit het divi dend van nutsbedrijf Delta kan worden geput. Voor M. Wiersma (GroenLinks) was het simpel: „Degenen die de tunnel hebben bedacht, moeten ook voor de oplossing zorgen: de provincie dus." Advertentie) LfifïTSTE WEEK OPRUIMING SHOWMODELLEN CADEAU WONEN Middelburg - Goes Een van de twee wensen van Kenny Markusse (links) was het bezorgen van pakketjes met een koerier; TNT-chauffeur Wil Raats nam hem gisteren mee. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam GOES - Gisteren gingen de twee grootste wensen van de vijftien jarige Kenny Markusse uit Goes in vervulling, 's Ochtends mocht hij pakjes bezorgen met een koeriersdienst, waarna hij in het vliegtuig stapte om in Ame rika orka's te aaien. De verrassingen zijn op touw gezet door Doe Een Wens, een stichting die de grootste wens van ernstig zieke kinderen ver vult. Kenny had echter twee grote dromen. De eerste was het bezorgen van pakjes. Tot zijn grote verrassing stond gister morgen opeens een grote bus van TNT voor de deur. Omdat Kenny in een rolstoel zit, was die helemaal op de jongen aan gepast. Samen met chauffeur Wil Raats leverde Kenny drie zendingen af. Daarna mocht hij een kijkje nemen in het ware house van TNT in Dordrecht. Daar worden alle pakjes gesor teerd. Vervolgens ging de reis naar Schiphol, waar Kenny met zijn vader, moeder en broertje Mar tin op het vliegtuig naar Ame rika stapte. De reis ging naar Seaworld in Orlando, waar zijn allergrootste wens uit gaat ko men: het aaien van echte or ka's. De familie Markusse blijft een week in de Verenigde Sta ten. door Rinus Antonisse en Ben Jansen MIDDELBURG - Voor- én te genstanders van de Wester- schelde Containerterminal zijn in hun schik met de schorsing van het besluit van Provinciale Staten een containerkade in Vlissingen-Oost op te nemen in het streekplan. De tegenstanders beschouwen de beslissing van de bestuurs rechter als een 'goed signaal' voor een definitieve streep door de WCT-plannen. De voorstan ders wijzen erop dat de Raad van State eerder dan verwacht duidelijkheid zal verschaffen over de vraag of de WCT mag worden aangelegd. En daarbij gaan ze ervan uit dat die vraag uiteindelijk met 'ja' zal worden beantwoord. „Ik ben hier wel content mee. De bezwaarmakers hebben geen gelijk gekregen. De Raad van State heeft geen enkele proce durefout in ons beleid kunnen vinden. Dat bemoedigt mij zeer." Gedeputeerde J. van Zwieten (WD, ruimtelijke or dening) zit niet in zak en as. Hij ziet in het schorsingsbesluit van de Raad van State juist plus punten. Volgens hem is de uitspraak vooral gegrond op een gat in de wet. Het bezwaar dat zonder schorsing allerlei onomkeerba re zaken in gang gezet worden, speelde geen rol. De gedepu teerde vindt het erg belangrijk dat is toegezegd dat de Raad van State al eind april, begin mei al le ingediende bezwaren via de zogenoemde bodemprocedure behandelt. Hij beklemtoont dat dit ongekend snel is. „De be stuursrechter heeft in zijn be sluit bovendien heel ingewik kelde dingen opgenomen, die erop neer komen dat als wij win nen, er geen verdere vertraging optreedt." Zomervakantie Ook voorzitter D. Bruinooge van havenschap Zeeland Sea ports is ingenomen met de vaart die de Raad van State achter de behandeling van de WCT-plan nen zet. „We hadden er rekening mee gehouden dat het toch wel tot het eind van het jaar zou kunnen duren voordat we echt aan de slag zouden kunnen gaan. Nu valt het definitieve oordeel nog vóór de zomerva kantie. Dat is pure winst, want tijd is geld." Statenlid M. Wiersma van GroenLinks, belangrijkste op ponent in de Staten tegen de WCT, is blij met de uitspraak. ,Het is een helder signaal en dat geeft hoop voor het verdere ver loop." De uitspraak onder streept zijns inziens dat Groen Links niet voor niets de WCT tot belangrijk thema van de verkie zingscampagne voor Provincia le Staten heeft verheven. K. Steketee van Redt de Kaloot, de vereniging die zich van meet af aan fel tegen de WCT-plan nen heeft verzet, beschouwt de uitspraak van gisteren als een mooie opsteker Dat de be stuursrechter zich heeft ont houden van een inhoudelijke beoordeling van de bezwaren van onder meer zijn vereniging, doet daar volgens hem niets aan af. „Daar ging het ons bij het in dienen van het schorsingsver- zoek ook niet omWe vonden dat de planologische procedure die de provincie heeft gevolgd, niet deugde, en daar hebben we ge lijk in gekregen. Zo ziet T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie het ook: „Er is gekozen voor een be stuurlijke aanpak die juridisch niet door de beugel kan. Van daar die schorsing. En we be schouwen deze uitspraak na tuurlijk als een mooie steun in de rug. Het is een prima eerste stap. We zien de behandeling van de inhoudelijke bezwaren met vertrouwen tegemoet." Advertentie www.rederii-diikhuizen.nl 0118-419367 USSINGEN - Het uitroepen ade gemeente Vlissingen tot «rlogsvrije gemeente' heeft xhts symbolische waarde, dantwoordt het college van B iffop vragen van de SP-frac- sSP had de gemeenteraad in nbrief deze maand gevraagd (geen medewerking te verle- 3i aan het vervoer van oor- gsmateriaal voor een oorlog gen Irak over het grondgebied a Vlissingen. Daarnaast ?g de fractie om de gemeente dingen de status te geven ffl 'oorlogsvrije gemeente'. B W wijzen de SP erop dat het itenlandse en het defensiebe- -ieen taak is van het Rijk en ït van een willekeurige ge- tente. deSP wil dat Vlissingen zich •troept tot 'oorlogsvrije ge ënte' heeft dat niet meer of aderdan een symbolische be senis. Er bestaan geen staats- bestuursrechterlijke bezwa- e als een gemeente zich met adergelijk predikaat wil tooi- -In dat verband wijst het col- sop gemeenten die zich in de sn tachtig uitriepen tot snwapenvrije gemeente', gemeente Vlissingen, aldus college in een brief aan de is niet bevoegd of verant- tordelijk voor het afgeven van inningen voor transport. door Mieke van der Jagt OVEZANDE - Een jaar is het nu geleden dat de Samen op Weg- gemeente van Driewegen en Ovezande in Ovezande kerkte. „Eens in de maand was de be doeling, maar de mensen willen niet meer in die steile banken zitten", zegt Janna Hunders- marck-Nieuwenhuize. Ze heeft de kerk waarschijnlijk voor de laatste keer helpen schoonma ken. „Want zondag zullen ze toch weer in die banken moe ten." Morgen wordt de aller laatste dienst in de hervormde kerk van Ovezande gehouden. Daarna gaat het gebouwtje offi cieel dicht en beraadt het be stuur van de SoW-gemeente zich over wat ermee gaat gebeu ren. Janna Hundersmarck beleeft het met een mengeling van wee moed en opluchting. Ze is haar hele leven al nauw bij de kerk betrokken, als een van de vijf kinderen van het echtpaar dat meer dan veertig jaar koster is geweest. „Dat betekende hard werken voor een habbekrats en wij als kinderen moesten hel pen. De klok luiden om acht uur 's ochtends, dat deden we om beurten Dat moest wel, want mensen hadden geen horloge. Die werkten op het land en luis terden naar de klok of ze hun boterham konden gaan eten." Haar vader en moeder deden al les wat met de kerk had te ma ken: met warme stoven sjouwen voor de kerkeraadsleden, graf- delven, schoonmaken, het orgel aanblazen, en begrafenissen re gelen. „Mijn vader was ook stokslager: die gaf een mepje met een stok aan iedereen die zat te pitten in de kerk." Hoezeer het middeleeuwse kerkje ook aan haar hart gebak ken ligt, Janna Hundersmarck heeft geen heimwee naar die tijd. „De verschillen waren groot. Er was een man die elke week op de fiets de toga van de dominee van Borssele naar Ovezande bracht of andersom. De dominee preekte 's ochtens in Borssele en 's middags hier, maar geen haar op z'n hoofd die eraan dacht zelf die toga te ver voeren. De togakoerier kreeg een gulden per jaar. Zo arm wa ren de mensen." Ze heeft ook nooit de aanvechting gehad om het kosterschap van haar ou ders over te nemen, maar bleef wel altijd als vrijwilliger be trokken bij de schoonmaak. Luxe Over de steile banken heeft ze de mensen die vroegen zes dagen per week krom stonden op het land, nooit horen klagen en ze weet niet zeker of het gebrek aan luxe de schuld moet krijgen van de ontkerkelijking. „Er zijn dominees geweest die de kerk leeg preekten, maar ook die hem weer vol wisten te krijgen. We hopen nu voor onze gemeente een heel goeie te krijgen, dan gaan we in Diewegen verder." Op het hart van Janna Hunders- door Mieke van der Jagt BERGEN OP ZOOM - Een clo- se-in-boilertje in de tuinthera- pieruimte blijkt de oorzaak te zijn van de besmetting van twee patiënten met de legionellabac- terie in ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. Twee patiënten van de psychia trische afdeling raakten ruim drie weken geleden besmet met de bacterie. Eén van hen was er zodanig slecht aan toe dat ze naar de intensive care-afdeling moest. Inmiddels zijn beide pa tiënten zo goed als beter. De ziekenhuisdirectie stelde on middellijk een grootscheeps on derzoek in, waaruit bleek dat het boilertje, dat niet op de warmwatervoorziening van het ziekenhuis was aangesloten, de schuldige was. De boiler hing in het keuken kastje van een noodunit die los van het ziekenhuis op het ter rein is geplaatst. De tempera tuur van de boiler kon door de gebruiker worden ingesteld, waardoor zich in het te lauwe water legionella heeft kunnen ontwikkelen. De boiler is me teen weggehaald. Met het grondige onderzoek zijn meteen maatregelen genomen voor de verdere beveiliging van het kraan- en douchewater in het ziekenhuis. Advertentie Advertentie De hervormde kerk in Ovezande beleeft zondag zijn laatste dienst. marck weegt de vraag waar al die vertrouwde spullen moeten blijven: de preekstoel uit 1700 bijvoorbeeld, de psalmborden, het prachtorgel, het doopvont en het lakense rouwkleed waar aan zandzakjes hangen om het bij winderig weer op z'n plaats te houden. „Sommige specifie ke dingen zullen wel naar het museum gaan, maar voor het or gel zou toch een goede bestem ming moeten worden gezocht. Er heeft al een kerk belangstel ling getoond voor de psalmbor den, maar voor de panelen met de geloofsbelijdenis weet ik het nog niet. Het zou zonde zijn als die verloren gingen." Volle kerk Als dominee G. Rosbergen uit Goes morgenochtend voorgaat in de dienst die om half elf be gint, kan hij een volle kerk wel kom heten. Mensen uit de verre omtrek, gemeenteleden die soms al jaren geleden Ovezande hebben verlaten, komen speci aal voor de laatste keer naar het kerkje. Voor ouderen is op aller lei manieren vervoer geregeld. Wat er vervolgens met de kerk gebeurt, is nog niet duidelijk Voor de kerkenraad staat voor op dat de bestemming passend moet zijn. Het gaat per slot van rekening om een monument uit de veertiende of vijftiende eeuw. Een muurschildering van de Heilige Adrianus en voorrefor- matorische graven onder de vloerbedekking, moeten gega randeerd beschermd blijven. foto's Willem Mieras SFEER ZOALS Leven in uw eigen stijl. Dat is toch w vindt u bij ons haarden, kachels, san smaak. Graag tot ziens in een van on SFEER BEDOELD IS t u wilt. Bij Dominicus begrijpen we dat en daarom :air, natuursteen en tegels die aansluiten bij iedere e showrooms. De stijl die bij u past, vindt u er vastl Advertentie (mits besteld in februari) Glashandel Moerstee 0113-341688 Nw. Kerkstraat 10a, Kapelle-Biezelinge Voor een aantal bijzondere zaken uit de kerk, zoals de preekstoel en het doopvont, moet nog een bestemming worden gevonden. Baby's horen bij hun entree in de wereld een bolletje te heb ben waarop net een waasje haar zit. Dat benadrukt het nieuwe, nog onaffe van de prille wezentjes en geeft de familie de ruimte voor pret tig gespeculeer over kleur en natuur van de aanstaande haardos. Zo niet bij die van Wietske, ooit een meisje uit Terneu- zen. Vier heeft ze er nu, en nim mer kreeg zij een lieftallige babykrul op hun hoofd ge boetseerd. Wel een hanen kam. Vandaar dat de baby- j tas van haar gezin wat afwij kende hulpmiddelen bevat. Want het is binnenkort tijd voor de doop van de vier- de. En het was bij de doop van de j derde, tegelijk met enkele leeftijdgenootjes. Die wer- j den allen keurig begoten en met een doekje drooggebet. Maar bij Wietskes zoon keek I de dominee wat hulpeloos op van zijn zojuist verrichte werk. En sprak tot zijn ge- I meente: ..Heeft er iemand een föhn?" I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2003 | | pagina 51